Veel meer ziektegevallen oorlog in de bedrijven na Bevolkingsgroei van 3 millioen in 30 minstens jaar Gewoon gebed Wolkenkrabbers en auto's: dat is Manilla HE Onze veertiendaagse prijsvraag KAN HET Laat uw auto testen voor u met vacantie gaat ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954 DE NEDERLANDER EET TE LEKKER Kunnen voedingsgewoonten de arbeidslust beïnvloeden (Van een onzer verslaggevers) TJET IS NIET plezierig, wanneer iets of iemand al te veel als voorbeeld wordt gesteld en zo wordt er langzamerhand ook een zekere tegenzin merkbaar, wanneer het gaat over Amerikaanse voorbeelden op verschillend terrein. Men heeft langzamerhand begrepen, dat in de „nieuwe wereld" heus ook niet alles koek en ei is, al noemt de rechtgeaarde loopjongen er z(jn directeur bij de voornaam een teken hoe in het algemene arbeids proces het verschil tussen overall en wit boord is weggevallen al rijdt de arbeider er in z'n wagen zoals wij op onze fiets, al schijnen er onbegrens de mogelijkheden een rol te spelen. Maar tochhet valt niet te ontkennen, dat Amerika, met 7 pet van de totale wereldbevolking, toch maar zorgt voor 50 pet van de wereldpro ductie op industrieel gebieden de Amerikaanse arbeider heeft behoor lijk meer uithoudingsvermogen dan de Nederlandse. Waarin ligt dat verschil geaard? deze vraag heeft geleid tot onderzoek en men is geneigd bij de oplossing aan voedsel en levensgewoonten te denken. (t Iedereen weet nu wel, dat Amerika het „land der efficiency" is en dat de grote industriële productie mede wordt bereikt door het feit, dat dit land enor me sommen in fabrieken en landbouw kan stoppen, waardoor men met de mo dernste machines en apparaten werkt en men dus de beste resultaten kan be- Maarzonder arbeidskrachten geen machines in werking! Amerika heeft zich echter niet alleen i door investeringen topprestaties in de productie verzekerd. Neen, alles is daaraan dienstbaar gemaakt: ten eerste de dynamische geest van de voormalige pionier, hef zelf aanpakken. Dan: goede begrip tussen arbeider en werk gever, vrije concurrentie, practische schoolopleiding en juiste samenwerking iussen wetenschap en bedrijf. Natuurlijk speelt bij dit alles geld en durf tot investeren een grote rol, maar ook nu wc—: voorwaarden, materieel en omgevin; kunnen nóg zo goed zijn, het moet tenslotte toch alles door hoofd en handarbeider worden verricht Amerika heeft dit terdege ingezien en daarom de levensvoorwaarden voor de arbeider zo" goed mogelijk gemaakt. De lonen en prijzen zijn zo, dat alle moder ne comfort en een weinig luxe zelfs, onder het bereik van de arbeider valt. de werkuren zijn zo verdeeld, dat er een vrije Zaterdag op overschiet., kort om, alles is er op gericht, dat de ar beider niet alleen gezond en vrolijk, maar ookwerklievend blijft. Ook innerlijk Nu kan men de geest van het ene volk niet op één lijn stellen met die van het andere en niemand zal ontken nen, dat de Amerikaan, voortgekomen uit de ondernemendste vertegenwoordi gers van vrijwel alle landen ter wereld, innerlijk met heel wat minder proble men heeft te kampen- dan de zwaartil lende Nederlander, wiens voorvaders vochten met het water en met over heersers om bun kleine stukje grond te behouden voor het nageslacht. De minder gecompliceerde geest van de Amerikaanse arbeider zal hem an ders tegenover de dagtaak doen staan, maar., nok anders tegenover de beter aangepaste en lang niet zo intense stu die van tevoren, en evenzeer tegenover de samenleving. Gaat men rui uit van „een gezonde geest in een gezond lichaam", dan komt men, volgens mededelingen welke de heer E. J. Muller uit Wassenaar, voor zitter van de Vereniging Nederlands Fa brikaat <ms deed, ook nog tot de over weging. of misschien het voedsel dat de Amerikaan gebruik nuttiget voor zijn lichaam is dan het. voedsel van de Ne derlander voor het zijne. Arbeidsmoeheid Het valt niet te ontkennen, dat zich in Nederland, aldus de heèr Muller, dik wijls Arbeidsmoeheid voordoet. Wat kan hiervan de oorzaak zijn? Ten eerste zou men mogen denken aan het zware onderwijs, dat dikwijls, ook in de practische vakken langdurige op- I leiding vergt en de studerende niet I spaart. Ook moet worden geconstateerd, dat I het aantal, ziektegevallen onder de ar beidende bevolking in verhouding tot voor de oorlog belangrijk is gestegen, ondanks verbetering van sociale toe standen en medische verzorging in de bedrijven, kortere werkuren, betere voorlichting over voeding etc. Ten dele, zo wijzen onderzoekingen uit, ligt deze stijging in „de vlucht in de ziekte", veroorzaakt door arbeidson- lust, conflicten in de werkplaats, gemak zucht e.d. Zulk een „vlucht in ziekte" behoeft geen bedriegerij te zijn, inte gendeel, maar een mens die zich niet evenwichtig voelt, stelt zonder het te weten zijn lichaam open voor ziekten, brood, ja. ook ln arbeiderskringen wordt veel wit brood gegetenkent u de klachten niet, „dat er bijna geen goed tarwebrood meer is te krijgen?" De bakker moet zich, gezien de vraag, veel meer toeleggen op het bakken van goed witbrood van dan tarwe- of volkoren- Broodbeleg: dikwijls suiker of sterk suikerhoudende producten; middag maal: flink gekookt eten, iets van of vla toe.en vergeet niet het ,-,hapje van de vorige dag", helemaal doodge- kookt en zonder voedingswaarde! Kijkt men nu weer over de oc naar de „nieuwe wereld", dan vindt men daar inderdaad een veel hoger ge bruik van tarwe- en volkorenbrood, van rauwe sla en vruchten bij elke maal tijd. van vruchtensappen ook. Deze veel gezondere voedingsgewoon ten leveren het menselijk lichaam de hoognodige vitamine B en hieraan zou dus in Nederland gebrek kunnen bestaan. We zijn er weer Sommige lezers zullen nu misschien verveeld en geprikkeld opmerken: „we er weer; 't Gaat weer om de vita- en de rauwkostallemaal praat jes voor de vaak!" Dat lijkt nu missohien zo, maar er- gen^ moet toch de oorzaak schuilen van de snelle vermoeidheid, de lusteloosheid en het vatbaar zijn voor kleine ziekten, welke zich bij ons volk inderdaad veel voordoen We kunnen niet alles wijten aan de somberheid van ons klimaat, aan de be nauwdheid door overbevolking, aan on ze zwaartillende aard, kortom, aan het hele tekort aan levensruimte, -dat wij ln ons volgepropte landje nu eenmaal moe ten verstouwen Het is een feit: de Nederlander eet te veel en te lekker. Het is allemaal zo smakelijk bereid en zo lekker gaarge- kookt.. ach, het smaakt hem allemaal veel te best. Hoe dikwijls wordt er niet hij kan ze veel minder weerstaan dan een opgewekte. krachtige persoonlijk heid. Een enkel cijfer, verwerkt in de re sultaten van langdurig onderzoek naar deze dingen, moge deze mededelingen van de heer Muller toelichten: in 1950 werden 603.000 patiënten in ziekenhuizen opgenomen en het aantal verpleegdagen per patiënt was 22, hetgeen aan verple ging 140 millioen gulden kostte. Telt men nu het productieverlies door ziekteverzuim bij de kosten van de pleging, dan komt men tot een bedrag van honderden millioenen. Voedingsgewoonten Nu is dit alles niet zo verontrustend als het er uitziet, maar toch mag aannemen, dat de ziektecijfers lager den kunnen zijn. Hoe dikwijls betekent zulk een ziekte (afgezien van die, waar voor men naar ziekenhuizen moet) niet een griepje, maag- of ingewandstoor nissen, hoofdpijnen enz? Geen aan wijsbare kwaal, maar „niet lekker, niet 1". Dan houdt de patiënt wat bed- rustkomt daardoor innerlijk meest al ook enigszins tot rust en kan de ar beid weer beter aan na zo'n weekje restauratie. In dit licht bezien vragen de onder zoekers zich af, of het in ons land niet -breekt aan de juiste voedingsgewoon ten. De jonge Nederlander eet veel wit C.B.S. VERWACHT: Extra stijging door vroege huwelijken en betere levenskansen De BEVOLKING van Nederland, die op 1 Januari 1951 ongeveer 10.200.000 zielen telde, zal volgens de verwachting tenminste toenemen tot 13.168.000 in 1981 en ten hoogste tot 15.373.000 in hetzelfde jaar. Het gemiddelde tussen deze beide uitersten levert een eindcijfer van 14.270.000 in 1981, dat wil zeggen een bevolkingsvermeerdering van 4.070.000 ten op zichte van 1951. Brengt men op dit gemiddelde een emigratie van 20.000 personen per jaar in mindering, dan zal de toeneming niet 4.070.000, doch 3.237.000 bedragen. Bij een emigratie van 50.000- personen pe» jaar kan over de periode 1951-1981 een vermeerdering van 1.987.000 worden ver wacht. In verhoudingscijfers bedraagt de be volkingstoeneming over de gehele pe riode 1951-1981 zonder aftrek van emi gratie 40 pet en met aftrek van een Jaarlijkse emigratie van 20.000 of 50.000 personen resp. 32 en 20 pet. Gezien in het Hoht van het feit, dat tussen 1921 en 1951 de Nederlandse be volking met bijna 50 pet is toegenomen, kan dus worden opgemerkt, dat, vooral bij een voortdurende emigratie op het huidige niveau de te verwachten be- volkingstoeneming ln de komende 30 Jaar aanmerkelijk minder zal zijn dan die welke in de afgelopen 30 jaer is ge constateerd. Dit neemt niet weg, dat zelfs l bij een emigratie vatr 50.000 personen per jaar nog op een toeneming gerekend zal moeten worden. Dit blijkt uit de herziening die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft samengesteld van de indertijd bekend ge maakte berekeningen omtrent het toe komstige verloop van de Nederlandse be volking. Meer huwelijken Deze herziening voert voor 1981 tot uit komsten die rond 1 millioen hoger liggen dan de uitkomsten van de eerder ge maakte berekeningen. Ze is noodzakelijk geworden, omdat het geboortepeil, me^e ten gevolge van een voor Nederlandse verhoudingen zeer groot aantal huw lijken, in de afgelopen Jaren aanzienlijk hoger heeft gelegen dan bij de vroegere berekeningen werd verondersteld. Sedert de tweede wereldoorlog trouwt men in Nederland meer en jonger dan vroeger het geval was. Voorts is sedert de jaren 1947-1949 een aanzienlijke ver betering der levenskansen geconstateerd terwill bii de vorige berekeningen was verondersteld, datïich althans op koN te termijn geen verdere verbetering millioen in 1951 tot 12,2 millioen in 1981 der levenskansen zou voordoen. In de Amerikaanse autofabrieken vergt het lopende-band-werk veel inspanning. Hier wordt een motor aggregaat in het chassis geplaatst. Voertuigen van negen merken en 64 verschillende modellen worden op dezelfde banden geassembleerd. Het smaakt hem goedwant hij is een echte Nederlander en houdt van -een stevige hap vóór, tussen en na het werk....! Geef mij gewoon, o Heer, wat ik vandaag behoef; heel doodgewoon de moed om niet te mijzelf, noch ook mijn naaste te bedriegen met wat 'k niet ben. niet zijn kan en niet wezen hoef. Mijn buurman is gewoon een burgerman, Ik ben niet anders, en wij beiden eten hetzelfde brood, lijden hetzelfde lijden, dat niemand hier ontlopen kan. Leer m\j eenvoudig op mijzelf te lijken heel gewoon mijn dagelijkse taak te geeft, dat 'k mij vandaag verzoen, t onze chef, die ik wel wég kan kijken. Geef dat mijn brood met kaas en margarien mij smaakt, dat 'k herken in Uw gewone dagelijkse dat ik herken in zotten en ln braven Uw beeld, dat hen tot Uwe kind'ren maakt. Geef mij 't geduld de autoped van Kees te luisteren naar elke mij gestelde vraag, de moed om niet te roddelen vandaag i vergeven, wie mij mocht bezeren. Ontneem mij mijn afgunstige gedachten, (die auto van neef Jan zit mij zo dwars!) en gaat de duivel wéér met mij op mars.. kom mij ter hulpik zélf ben niet by machte. Geef, dat ik doodgewoon vandaag Uw kind mag zyn, dankbaar dat 'k niét alleen hoef reizen, met een enkel woord de weg mij Gij zijt zo onuitsprekelijk grootik ben zo klein. (Alg. Doopsgez. Weekblad) gezegd: „ik moet eens aan de lijn gaan denken", of: „ik eet 's avonds bepaald te veel. ik voer na het eten niets meer uitGe kent deze losweg-gemaakte opmerkingen wel. Het was misschien wel zaak daaraan eens wat meer aandacht te besteden. Gerust, ge behoeft niet te gaan grazen als een schaap ln de wei, maar eens wat minder „lekker".... eet eens wat minder dan ge net precies op kunt. En besteed, juist nu het zo goed kan. wat meer zorg aan fruit (ook to maten!) en sla. ge zult u dan ongetwij feld van de winter beter voelen en min der vatbaar zijn voor griepjes, inge wandstoornissen e.d Denk ook eens aan de veel betere voedingswaarde van tarwe-, volko- Huishoudelijke snuijes op de Najaarsbeurs Op de Najaarsbeurs te Utrecht worden al van noviteiten gepresenteerd. Zo zal ?en firma een snijmachientje voor huis houdelijk gebruik brengen, waarvan het jarenlang mee kan zonder dat het geslepen behoeft te worden. Vorken le en messen in geheel nieuwe modellen vervaardigd, zullen eveneens te zien zijn; mes b.v. heeft een lang heft en een kort lammet. Een nouveauté bij de stof zuigers is de frontaanzuiging, waarvoor hulpstukken volgens nieuw systeem zijn ontworpen. Voor velen zal een brood rooster, dat twee sneetjes aan beide kan ten tegelijkertijd roostert, een aantrekke lijk bezit vormen. Voor muziekliefhebbers worden radio toestellen geïntroduceerd met het drie dimensionale diepteklanksysteem. Door de speciale opstelling van een superac- coustische luidspreker in het midden en van luidsprekers voor hoge tonen aan weerszijden in de radiokast, wordt een effect bereikt dat zodanig de werkelijk heid benadert dat men zich in een con certzaal waant. Van Sprang op Piilippi/nen De stad is vol rumoerige bars, eethuizen, fraaie bioscopen en sportpaleizen MANILLA. ET IS AVOND. De volle Pan-American Airways Clipper vliegt rustig over het vele water dat Hongkong van Manilla scheidt. Het is donker. Ploteeling maakt zich echter een zee van licht uit die duisternis los. Duizenden kleurige lampen lichten op. Het is als een kolossaal lunapark. Zo presenteert Manilla zich aan de late luchtreiziger. Ook overdag is Manilla een fascinerende stad. De gebouwen zitten hier en daar voller met reclames dan in New York. Er rijden meer nieuwe, Amerikaanse auto s dan in enige Europese stad. Men draagt er meer wilde Alohahemden dan in Californië. En er lopen meer mannen met een revolver in hun broekzak dan in Chicago. Desondanks is het leven er echter even quasi-serieus als in Madrid. Toch is het zo MEEST GEVRAAGDE BOEK (72/?) Hoetcel we r oor het woord I dat 900 kleine boekhandelaren verklm- bestseller nog geen gelijkwaardig Neder- ren een bepaalde u-ild-west geschiedenis lands woord kennen, weten we toch het best te hebben verkocht, terwijl allen wel ten naaste by wat hieronder I 100 grote boekwinkels een bepaalde moet tvorden verstaan. Althans we den roman bovenaan hebben geplaatst. Dan ken dat te weten. Een bestseller is een wordt het wilde cowboy verhaal tot boek waarvan in korte tijd een groot beststeller uitgeroepen, hoewel de totale aantal exemplaren is verkocht, en dé i verkoop daarvan misschien 9000 exem- hestseller van de maand is het boek I plaren heeft bedragen, zijnde 1/10 deel raagd werd. De redo- van de verkoop van de roman! zodat de erepalm wordt weggedragen door het boek dat bij het grootste aantal boekwinkels aan de top van de lijst prijkt. Wellicht zult U hierin niets bijzonders vinden, doch wellicht verandert deze opvatting, wan- neer U zich realiseert, dat op deze manier de kleinste boekhandel eenzelf de gewicht in de schaal werpt als de grootste. Er wordt geen rekening ge houden met het totale aantal exempla ren dat van dit boek werd verkocht, maar alleen met de plaats die dit boek op de ranglijst van steekproefsgewijs uitgezochte boekwinkels inneemt. Laten we eens veronderstellen dat 1000 lijsten worden ingezonden, waarbij zich het absurde geval zou voordoen •nde publiek. Wan- onderstelling mogen uitgaan dat de boek winkels, die derge lijke lijsten inzen- mtatief geacht kunnen worde.p voor bepaalde streken en ge bieden, dan kan alleen de totale ver koop ran het boek, of het gewogen gemiddelde, inlichtingen geven aan gaande de vraag van het publiek. De thans gebezigde methode, laat ons daarover volslagen in het onzekere, ondanks de krachtdadige pogingen ons van het tegendeel te overtuigen. Over het tegendeel gesproken, weet U dat een pauw die zijn staart opzet, zijn staart integendeel niet opzet? Maandag. (Nadruk verboden.) In het merendeel van de Philippijnse woonhuizen kan een wilde stier geen noe menswaardige schade aanrichten. Er staat een oud ameublement waarvan de veren door de stoelzittingen steken. Een tafel en een kast misschien. En het tele foonboek is dikwijls het enige boek In het hele huis. Maar., buiten staat een Cadillac of een Packard of een Buick of minstens dan toch een grote Chevrolet van het laatste model. En zelfs de kruidenier die al maanden tevergeefs op betaling van de rekening wacht vindt dat niets ongewoons. Men leeft buiten. Precies als in Parijs, Rome en Madrid. De stad is vol rumoerige bar» en eethui zen, alr-conditioned bioscopen en nacht clubs en niet te vergeten de sportpalei zen waar men kan wedden op Jai-alia: een balspel, dat in Zuid-Frankr{jk en Noord- Spanje bekend staat als pelote. En als de avond wat afkoeling brengt, rijdt men over de prachtige Dewey-boulevard met aan de ene kant de moderne, wolken- krabber-achtige hotels en kantoorgebou wen en aan de andere kant de donkere Manillabaai, waaruit de roestige wrakken van ln de oorlog gezonken schepen nog steeds omhoogsteken- Het is hier duur. De pesos (die als zoveel in dit land op de Amerikaanse dollar ingesteld is) heeft de laatste jaren veel van zijn waarde ver loren. De prijzen zijn dan ook soms schrikbarend. Maar niemand schijnt zich daar erg druk over te maken. Men geeft het geld met handen vol uit en veelal aan dingen die voor ons tot de grote luxe be horen. Waar dat geld vandaan komt, is overigens een raadsel. Het is echter een publiek geheim dat de corruptie nog steeds floreert. Er zijn hier genoeg problemen om een westerse mogendheid tot wanhoop te brengen. Manilla maakt echter de indruk van een uiterst welvarende staat, waar alles van een leien dakje loopt. En de Manilees praat veel liever over de ver beteringen aan de Cadillac 1955 of de laatste schietpartij in het parlement dan over de mogelijkheden om de export te bevorderen. En zolang Amerika zijn va derlijke zorgen over het land blijft uit spreiden, kan hij zich die luxe ook wel veroorloven. ren- en roggebroodhet komt u zelf en uw gezin allemaal ten goede Vergeet daarbij heus maar het be gin van dit artikel: de arbeidspro- ductie. Denk aan uzelf in de eerste plaats: voelt ge u gezond en fit, dan komt de arbeidslust vanzelf en komt het met het productieproces ook in orde. En neem dit aan van mensen die het weten kunnen en het ons ook hebben verteld: het nut van vol waardige maaltijden, van rauwkost en vitaminen, is géén bakerpraatje..! klok. Het was immers Dinsdag, Dan nam de grote directeur om drie uur vrij om zich te wijden aan zijn llevelingssport: het ten nisspel. |Hiiiiiiiiiiminiiiiiiiin £en verhaal dooi 11 Fica ten Houte de Lange hoonde de boekhouder. „Daar lyd ik zelf ook wel een beet je aan. AlleenAls ik te kiezen hebDan verkies ik de vrijheid." Even nog kwam hy terug. zijn vertrek maakte hij meest- in een agenda. En jawelhet was zo- „Zeg pennelikkertje. Misschien ook al een kleine rondgang. Daarom was op als hij dacht. beter zo. Er moet toch iemand ten «lotte dit ogenblik het hele kantoor op voort- „Ik heb een belangrijke bespreking," bij de telefoon blijven." varendheid ingesteld. Met bestudeerde deelde hij mee Dit nu had de boekhouder niet moeten vlijt verrichtte een ieder zijn werk. Tegelijkertijd keek hij op zijn horloge, zeggen. Maar wat duurden die laatste minuten „Ik moet zelfs voortmaken. Anders „Iemand bij de telefoon?" lang! haal ik het niet eens". Opstandig werkte de correspondent Eindelijk echter liet de klok haar drie BÜ de deur bleef hij nog even dralen, voort, slagen dreunen. En bijna tegelijkertijd Er moesten Immers nog enige regeli hoorde men die bekende voetstappen. Sen getroffen worden. De deur ging openEn daar kwam „Dus Jij denkt wel aan hij aangezet met zijn strijdwapen in de De verkoopsleider knikte eerbiedig. hand: een buitenmodel racket met een „En hoe staat het met soort gespleten steel als die van een „Komt voor elkaar!" tweetandvork, waarvan het heft ein- Met een gerust hart trok de digde in een handvat van blauw gerib- zich terug. beid rubber. Toen deze weg was krabbelde de „Waarom Jutst hij, die het minst ver diende?" Zijn besluit stond vast. Zo gauw de boekhouder weg was, ging ook hij er van door. Hij wist wat hij doen zoul Theedrinken, bij zijn meisje Nelly, wat zou ze opkijken. Maar dan eerst voor een snoeperijtje zorgen. Een vruchten taart. Daar was Nelly dol op. Met dit Het gehele personeel slóofde zich uit koopsleider nog wat neer. De beide op- doel stapte hij een theesalon binnen, n iets aardigs te zeggen. drachten moesten natuurlijk worden Df P1"*)" he/n eigenlijk niet mee. „Een merkwaardig racket," ópperde vervuld. Daar ontkwam hij niet aan. HU wilde zich echter niet laten kennen, de één. Maar daarna scheen ook hij zich iets te Voor één enkel keertje mocht hU wel herinneren. „Hoe staat het met de zaak verkwistend zijn. Nelly moest eens Boet en Pel!" riep hij opgewonden. echt kunnen smullen. Er kwam geen antwoord. Op het ogenblik, dat hij met zijn heer- „Niet allemaal tegelijk," zei hij ge- lijke bult zou vertrekken, werd zijn blik wild geestig. getrokken naar de verste hoek goed mee?" wilde t „Tennist ander weten. „Als ik zelf goed speel", was het ant woord van de directeur, „doet mijn rac ket het heus ook wel." Zijn gegrinnik was voor een ieder het sein om mee te lachen. De boekhouder maak te van deze gelegen heid gebruik om een minder alledaagse op merking te plaatsen. „Het racket is van pylon. Het hindert dus niet of het nat wordt. Alleen.... Ik raag mij af.... Is het niet slecht voor de ballen?" Hij keek naar buiten. „Het regent behoorlijk. Eigenlijk ook minder prettig yroor uzelf". De chef lachte geamuseerd. „Die is goed. Ik tennis nota bene over dekt. Je hebt ook niet al te veel op merkingsgave. dat je daar nu pas ach ter komt.' Van alle kanten werd hij toegeknikt. „U hebt gelijk! Geen risico nemen in regenland als het Verder kwam men niet. Want reeds Dan weet je het! was de directeur verdwenen. De secre- De boekhouder deed heel gedwee, taris had zich tot nU toe niet geuit. Maar zodra de verkoopslelder was ver- Hij was er zich volkomen van bewust, trokken, gooide hij zijn potlood omhoog, dat hij, bij afwezigheid van de dlrec- „Daar zijn we dan met zijn beidjes, teur, de hoogst aanwezige was. Op slag Nu piepen we hem toch zeker ook?" nam hij dan ook de leiding. Maar de jonge correspondent schudde „Nu allen aan het werk! Het is hier het hoofd, geen oude-mannen-soclëteit!" Zelf nam hij eveneens plaats op zijn draaistoel. Maar plotseling scheen hem Iets te binnen te schieten. Hij bladerde Daar zat Nelly. Wat toevallig! Vrolijk wilde hij naar.haar toesnel len. Bijtijds echter hield hij zijn pas in. „Weet dan niemand iets van de zaak Nelly was immers niet alleen! Boet en Pel af?" Naast haar (met de rug naar hem toe) Verbaasd keken de boekhouder en de zat een manspersoon. En op een lege correspondent fikaar aan. stoel lag (behalve Nelly's vuurrode „Dacht ik wel," zuchtte de verkoops- mantel) een tennisracket, dat zijn weer- leider. „Daar zal lk dan wel voor op ga jn deze stad niet kende, moeten draaien. Dan moet ik er dus op Het had een gespleten steel (als een uit." soort van tweetandvork) waarvan het Hij kon echter niet zo maar vertrek- heft eindigde in een handvat van blauw ken. Daarom wendde hij zich tot de geribbeld rubber, boekhouder. versteend bleef hij staan. „Jou draag ik het commando over." Zijn stem klonk gewichtig. „Als die kerel van gisteren opbelt. Hij v Wat n Voor de oplossingen, die het ant woord van de schrijfster het meest nabu komen, stellen wij weer drie prijzen van 10, 5 en 2.50 be schikbaar. Antwoorden moeter. iemand leruf koml? Ja kunt nooit „jt.rfjj,, Woensdag 25 Augustus Je loopt over van plichtsgevoel," (eerste bestelling), in ons bezit zijn. „Ik blijfstotterde hij. „Als RUBRIEK MET RE1Z1GERS-VARIA Enorm feest te Zürich zal alles overtreffen, wat men op dit gebied gewend is (Van onze verkeersredacteur) TTET IS DE LAATSTE TIJD al heel wat keren gebeurd, dat de A.N.W.B. Tl reizigers, die in het buitenland in geldmoeilijkheden waren komen te zitten, de benodigde financiën door middel van een van zijn zuster organisaties zo lang voorschoot. Toch waren de mensen, wie dit betrof, allerminst onvoorbereid op weg gegaan. Of toch wel? Want meestal komen dergelijke verzoeken van (vaak betrekkelijk nieuw bakken) automobilisten of motorrijders, die zich, kort voor de vacantie van een of ander tweede-hands karretje hadden voorzien Het ding liep redelik en men ging er dus mee op weg. leefd. Het begint 's avonds 7 uur en zal tot na middernacht duren. Om half tien wordt een enorm vuurwerk afgestoken, groter dan men in het land ooit heeft aanschouwd. Op de ervaringen van buitenlandse steden heeft men schattingen gebaseerd, die, als ze juist zijn, tussen de honderd en tweehonderdduizend mensen als be zoekersaantal aanwijzen. Het publiek zal worden bezig gehouden met toneel-, televisievoorstellingen Maar komt men dan In het buitenland voor grote reparaties te staan en dat gebeurt vaker dan u denkt dan schie ten daarvoor dikwijls de benodigde geld middelen te kort- Het was te voorkomen geweest, indien men zijn wagen of motor, voor op reis te gaan, door een van de A.N.W.B.-techno- stations ln Nederland had laten keuren. Dat kost maar een klein bedrag, indien men de kosten waarvoor men anders 'ventueel geplaatst kan worden, in aan- muziek-, film- Bovendien kan het helpen van een fout. die door de experts van zo'n techno-station wordt ontdekt, nooit zoveel kosten als het bedrag van de reparatie, wanneer die inderdaad on ontkoombaar is geworden. Onder leiding van de chef technische h^eft. Er is ook dienst van de A.N.W.B. worden iedere dag heel wat wagens gekeurd. Men onder scheidt de onderhoudskeurlngen die door voorzichtige automobilisten van tüd tot t(jd worden „beateld" en de testa ingeval van koop of verkoop van wagen. Daarbij wordt dan ook in dien de opdrachtgever dat wenst de waarschijnlijke handelswaarde van de auto opgegeven. Zo waren wij dezer dagen bij de keu van een uitstekend uitziend wagen- afkomstig van een buitenlands di plomaat. De kilometerteller wees aan. dat het karretje 37.000 kilometer zou heb ben gelopen. Het onderzoek wees even wel uit. dat deze stand naar alle waar schijnlijkheid wel het dubbele zou moe ten bedragen- De direct noodzakelijke re paraties beliepen een slordige zeshon derd gulden en het onderzoek toonde ook verkoper zijn het tenslotte den, maar de koper heeft van de paar tientjes, die hij ln zijn onderzoek had gestoken, veie malen profijt en zal waar schijnlijk niet voor onverwachte stroppen komen te staan. Op vele plaatsen van het land la een techno-station gavestigd en bo vendien kan men mits dit tijdig van te voren wordt aangevraagd bezoek krijgen van een rijdend techno- station. Verspild geld? Allerminst! de openlucht. In de parken langs het »«cer worden cafi's met duizenden stoe len voor de bezoekers ingericht. Voor een geringe prijs kan men een insigne aanschaffen, op vertoon waarvan men overal in de vermaakcentra toegang rondvaart per bont Bürgenstock boven het Vierwoud- stedenmeer en de hotellerie in het plaatsje genieten een wereldreputa tie. Terecht, want de attracties, die men hier vindt, gecombineerd met de charmes van het klimaat, doen de toeristen van heinde en verre toe stromen. Dat wil echter geenszins zeggen, dat men er stilzit en rust op de lau weren, die er geoogst z(jn. Dezer da gen is er een prachtig nieuw zwem bad gereed gekomen, met een opper vlakte van 465 m2. Het water kan. indien men dat nodig vindt, worden verwarmd. Er is een onderwater-bar met drie patrijspoorten, die uitzicht geven op het bassin. (Advertentie) Schakel- en verdeelkasten, autom. schakelmateriaal iten! iaal Ik 0« HM, - PM IM T.W*. 334364 AJs groothandel levering aan erkende Installateurs

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 11