Meuive geihsctfe (Courant Les landen te Brussel om hoefijzervormige tafel de Wist U Goed werk van Leidse industrieën Vier Amerikaanse divisies uit Korea weg Dr G. P. H. Locher leed schip breuk in Nieuw-Guinea De Gasperi, oud-premier Italië, overleden 19SCNDERDAG 19 AUGUSTUS 1954 BUREAUX: Steens tra at 37. 1 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58930. Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. EL DTE MER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINZ CHR1STEL1JR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastlcfj It gitefttcvra «ngn hert ia ftgljcaspott" Vijf en dertigste Jaargang No 10120 Zie pag. 3 MENDÈS KRIJGT DE KOUS OP DE KOP... 7een conferentie met de Russen voor E.D.G. is bekrachtigd VMERIKA EN ENGELAND hebben een Frans voorstel om spoedig een bijeenkomst van de Grote Vier te houden, radicaal van de hand &wezen. Volgens Ass. Press heeft men Mendès-France te kennen ge- »ven, dat een bespreking met de Sowjetunie over de collectieve veilig- tid van Europa geen zin heeft, zolang het Europese defensieverdrag et is bekrachtigd. Zoals men weet, is vandaag de conferentie over het D.G.-verdrag te Brussel geopend. Daar staan verschillende stand- linten tegenover elkaar. Wat België, Nederland en Luxemburg betreft, sze landen hebben overeenstemming bereikt over een gemeenschap- olijke strategie, teneinde zich te verzetten tegen de voorstellen van (endès-France voor herziening van de E.D.G. De Nederlandse minis- *r van Buitenlandse Zaken, mr Beyen, dineerde met zijn Belgische en ijn Luxemburgse ambtgenoot en legde er de nadruk op, dat de Benelux- inden in zake de E.D.G. eensgezind zijn. Bondskanselier Adenauer renste voor de opening der conferentie te Brussel geen bespreking met lendès-France te hebben. Wat het antwoord aan Rusland betref- over het punt, of Engeland en Amerika •nde een conferentie der vier grote mo- „waarnemers" bij de conferentie zul! radheden aangaat, de Brits-Amerikaan- weigering op het voorstel van Frank- jk, was gegoten in onverbloemde ter- ïen. Vertegenwoordigers van de Grote trie werken nu in Londen verder aan et antwoord aan Rusland. Eerst moet rorden nagegaan, in hoeverre Rusland hebben. Ook de speciale 'Amerikaanse ambas sadeur in Europa, Daivid Bruce, bevindt zich in de Belgische hoofdstad. De Saar- landse regering heeft de directeur het bureau voor buitenlandse zaken, LorsCheider, eveneens als „waarnemer" Vandaag is in Brussel de belangrijke conferentie begonnen over het lot van de Europese defensiegemeenschap. Aan de besprekingen wordt door de ministers van buitenlandse zaken der zes toekomstige E.D.G.-landen deelgenomen. Op de foto ziet men de Nederlandse minister Beyen (r.) in gesprek met zijn Luxemburgse ambtgenoot, Joseph Bech. (Telefoto) ('bereid is tot een aanvaardbare regeling van de Duitse kwestie. Vermoedelijk zal na de conferentie van Brussel over het E.D.G.-verdrag, het antwoord aan Mos kou verzonden worden. Over het stand punt van de Benelux verluidt nog, dat de drie landen in geen geval accoord .zullen gaan met wijzigingen, waarvoor I parlementaire goedkeuring nodig is. Primair, dient Frankrijk het E.D.G.- verdrag in zijn huidige vorm te be- Ikraohtigen. Daar tegenover staat, dat men toch wel rekening houdt met een compromis, dus zou Mendès-France con cessies moeten doen. Vandaag geeft Men dès-France eerst een exposé voor de I voltallige vergadering cn Spaak zal het voorzitterschap der conferentie waarne- Imen. Interessant is mede het Engelse 'standpunt. De Britse minister van bui tenlandse zaken. Eden, zal zyn vacantie in Karinthië bekorten en naar Londen terugkeren voor overleg. Te Brussel doen tegenstrijdige geruchten de ronde Nieuw-Guinea is thans aanhangig bij V.N. De Indonesische delegatie bij de Ver enigde Naties heeft gisteren officieel aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties verzocht de kwestie van Westelijk Nieuw-Guinea te -brengen op de agenda van de komende Algemene Vergadering. Bekend gemaakt wordt, dat de Indone sische minister van buitenlandse zaken, mr Soenarjo, de delegatie bij de V.N. zal leiden. Indonesië is er zeker van het nodige aantal stemmen te zullen krijgen. Het steunt volgens een woordvoerder te New York op 15 landen der Aziatisch- Afrikaanse groep. In een te New York uitgegeven memo randum wordt beweerd, dat Nederland tegen zijn beloften heeft gehandeld en dat Nieuw-Guinea in hoge mate door Nederland verwaarloosd is. De bevol king van Nieuw-Guinea zou een actief aandeel hebben genomen in de strijd tegen het herstel van het Nederlands gezag. Menigeen werd in Nieuw-Guinea gearresteerd, in de gevangenis gewonden of gedwongen te vluchten. Nieuw-Guinea zou het toneel zijn van voortdurende on rust en de geringste poging om vrijheid te krijgen zou worden onderdrukt Op een Indonesische persconferentie werd medegedeeld, dat Indonesië gerechtigd is een aanspraak te doen op Australisch Nieuw-Guinea. Op de vraag, hoe de be volking hierover dacht, zeide de Indone sische woordvoerder, dr Soedjarwo, dat men dit aan de bevolking zelf moet vragen. Hij deelde mede. dat men de V.N. zou vragen beide partijen hulp te verlenen om tot een vreedzame oplos sing te komen. Doodvonnissen in Australisch Nieuw-Guinea In Australisch Nieuw-Guinea zijn 19 Papoea's van de stóm Telefomin ter dood veroordeeld wegens moord op twee Aus tralische ambtenaren, die belasting kwa men innen. De ouders van de vermoorden hebben aangedrongen op verzachting vi de straf. Geen Nederlands De drie talen gesproken op de conferentie van Brussel zullen Frans, Duits en Italiaans zijn. Ten einde de debatten te bespoedigen, hebben de Nederlandse afgevaar digden er namelijk van afgezien een Nederlandse vertaling te eisen. Zij konden dat gebaar gemakkelijk maken, daar zij allen vlot Frans spreken en verstaan. De uitdruk king „er is geen woord Frans bij" gaat hier dus stellig niet opl gezonden. Het beraad, waar heel Europa met spanning naar uitziet, omdat de positie van Duitsland daardoor duidelij ker zal worden, heeft-plaats in de grote eetzaal van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken, rondom een hoef ijzervormige tafel. Humoristen hebben de opmerking ge maakt. dait de hoeken van deze tafel niet zijn afgerond! Twee oudjes in Helmond om het leven gekomen Niet goed gedoofde sigaar had fatale gevolgen In het tehuis voor bejaarden te Hel mond zjjn in de afgelopen nacht de heren E. Kooien, oud 81 jaar en F. van der Etfnde, oud 76 jaar, door verstikking om het leven gekomen. Vermoedelijk heelt een van de bejaarden, die tezamen een kamer bewoonden, een niet goed gedoof de sigaar bij het naar bed gaan in zijn jas gestopt, met het gevolg, dat zich in de zit- en slaapkamer rook ontwikkelde, tengevolge waarvan beide oudjes om het leven zijn gekomen. De heer Kooien had juist gisteren zijn 81ste verjaardag gevierd. Anti-Nederlandse actie te Djakarta De zaak liep echter in de war Ter gelegenheid van de negende ver jaardag der uitroeping van de republiek Indonesia is op het Merdekaplein te Dja karta een „volksvergadering" gehouden, waarop burgemeester Soediro, Soemardl de communistische partij en Joenan Nasoetion van de Masjoemi het woord hebben gevoerd Alle drie de sprekers weidden uit over de Indonesische aanspra ken op Nieuw-Guinea en tenslotte narr men een resolutie aan, waarin besloten werd samen met de regering te zullen strijden, om dat land te „bevrijden van buitenlandse overheersing". Soemardi van de communistische partij zeide oa., dat de Nederlanders in Indone sië wel roepiah verdienen iedere keer als zij ademhalen en dat zij benden onder houden om de bevolking te terroriseren. Nasoetion wees op de noodzakelijkheid van een sterk karakter en een gezond geestelijk leven. Na de bijeenkomst volgde een optocht, die 2 kilometer lang was. Volgens het pro gram zou men bij het voorbijgaan ambtswoning van de Nederlandse Hoge Commissaris roepen om teruggave v West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) bij het passeren van het paleis van S< karno zou men leuzen aanheffen voor afschaffing van de Unie. Deze program mapunten konden echter niet tot uitvoe ring komen, omdat de zaak door de grote toeloop in de war liep. Arnhems gerechtshof: Pillen slikken als arts het wenst Het Arnhems gerechtshof heeft giste ren een verdachte o.a. veroordeeld tot het ondergaan van een refusalkuur tegen drankmisbruik, Indien deze kuur door een arts noodzakelijk wordt geacht. Daarmee kwam het hof gedeeltelijk te gemoet aan de critielc van de procureur- generaal, mr. Hustinx, op het vonnis van de Zutphense politierechter. De verdachte was de 49-jarige reiziger W. J. W. uit Aalten, die zijn patroon voor f 37 had opgelicht om aan geld voor drank te komen. In Zutphen was hij daarna veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. Als bij zondere voorwaarden golden daarbij dat verdachte zich had te onthouden van cafébezoek en dat hij een refusalkuur moest ondergaan om van de drank af te komen. Toen de zaak in hoger beroep kwam, was de procureur-generaal het er echter niet mee eens dat de Nederlandse rech ter iemand zou kunnen verplichten tot het slikken van pillen. Het hof is nu ge deeltelijk met deze opvatting meegegaan, door verdachte opnieuw te veroordelen tot twee maanden voorwaardelijk, met als bijzondere voorwaarde dat verdachte geen café's zal bezoeken en dat hij zich zal ondenverpen aan een refusalkuur indien dit wordt bevolen door een van wege de reclassering aan te wijzen arts. Accoord in Parijs Gesprek over Tunis begin September Vreemde arrestaties in Marokko; toestand nog gespannen Begin September zullen in Tunis be sprekingen beginnen over de definitieve overdracht der binnenlandse souvereini- teit aan de nieuwe Tunesische regering. is in een gezamenlijk communiqué bekendgemaakt door de Franse en Tu- =ische vertegenwoordigers, die in Pa rijs voorbereidende besprekingen heb ben gevoerd. Tegelijkertijd maakte de Franse regering bekend, dat een grote :stie voor gevangengenomen natio nalisten wordt overwogen, mits het ver der rustig blijft in Tunesië. Op de besprekingen in Tunis zal over eenstemming moeten worden bereikt een reeks bestuursberpalinger., waar onder één die betrekking heeft op de veiligheid van de Franse kolonisten in Tunesië. Terwijl zo de rust in Tunis weerkeert, blijft de toestand in Marokko gespannen. Leden van de lijfwacht van de huidige tan zijn gisteren de vrijplaats van Fez binnengedrongen en hebben 40 opstan dige wetsgeleerden gearresteerd. Deze actie is uniek in de Marokkaanse ge schiedenis Tegelijk met de wetsgeleer den werden door de politie een aantal felle nationalisten, die eveneens de wijk hadden genomen in de vrijplaats, gear resteerd, toen zij de stad in vluchtten. Voligens officiële Franse woordvoerders de arrestatie van de wetsgeleerden een zuiver religieuze kwestie tussen de sul tan (het hoofd van de Kerk) en de af vallige wetsgeleerden. Kwestie Cyprus voor de Ver. Naties? De Britse regering heeft besloten, zich iet te storen aan de tijdslimiet, die Griekenland gesteld heeft, om- onderhan delingen over de Griekse aanspraken op Cyprus te beginnen. Vanavond loopt deze termijn af en dan zal Griekenland de kwestie voor de V. N. brengen. Ameri kaanse diplomaten stellen nog aiies in het werk. om een gevecht tussen de twee N.A.V-O.-partners voor het forum der wereld te voorkomen. Na Rhee's klop op de deur Ie Washington Wervelstorm treft Een ongekend hevige wervelstorm (t In beoel demonstreerden 100 tegen het „vacuum", dat zal ontstaan AMERIKA ZAL binnenkort vier van de zes divisies, die het nog in Korea heeft, terugtrekken. Wellicht zullen deze troepen voorlopig worden ondergebracht op het nabije (vroegere Japanse) Okiwana, omdat ze dan op elk gewenst tijdstip overal in Azië ingezet kunnen worden. In een korte verklaring te Washington wordt gezegd, dat de troepen naar andere ge bieden zullen gaan, waar zij vermoedelijk de belangen van Amerika beter kunnen dienen. Een ongekend hevige wervelstorm (ty phoon) met windstoten van 180 km per uur is geteren over Japan getrokken, een spoor van dood en vernieling achter latend- Volgens de eerste berichten zijn 39 mensen om het leven gekomen. 17 j vHet eiland Kioesjioe ls het zwaarst ge- ZiUlQ-i\0r6dn6n trollen. De 35.000 inwoners van de stad Nobeoka zijn de bergen ingevlucht, ter wijl het opgezweepte zeewater hun hui zen overspoelt. Vijf spoordijken zijn door aardverschuivingen onbruikbaar gewor den en op niet minder dan veertig ver schillende plaatsen zijn de zeedijken doorgebroken- Talrijke vissersschepen De stap kwam als een verrassing, om dat tot dusver slechts verwacht werd, dat ten hoogste drie divisies teruggeroe pen zouden worden. De Zuid-Koreaanse regering is zeer verontrust- Zij had een speciale zitting van de nationale verga dering uitre-chrcven. waaroo een resn-' lutie werd aangenomen, waarin ver klaard word'., dat geen Amerikaanse troepen Korea mogen verlaten, vóórdat Zuid-Korea zyn plan ter versterking van zijn nationale verdediging heeft uitge voerd. Amerika zal de Zuid-Koreanen waar schijnlijk helpen bij de uitrusting van tien reserve-divisies, ter vervanging van de vier Amerikaanse divisies. Het Zuid- koreaanse leger omvat thans 20 divisies. Tijdens zijn bezoek aan Amerika zou pre sident Syngman Rhee voorgesteld heb ben, dat tegenover het vertrek van elke Amerikaanse divisie, de V.S- het uit rusten van drie Zuidkoreaanse divisies zouden stellen- Ook Australië reeft laten weten, dat het zijn "twee bataljons uit Korea wil terugtrekken. Intussen hebben naar schatting 100.000 Zuid-Koreanen vandaag m Seoel gepro- testeert tegen de Amerikaanse plannen- Alle winkels in de stad waren gesloten en tijdens de demonstratie reden er geen openbare vervoermiddelen- De demon- Zen dingsprcuw sloeg om Alle zeventien inzittenden konden gered worden (Van onze correspondent Alfred van Sprang) HOLLANDIA, Zaterdag. DR. G. P. H. LOCHER, secretaris van de Raad voor de Zending van de Nederlands Hervormde Kerk, heeft tijdens zijn studiereis door Nieuw- Guinea een hachelijk avontuur beleefd, dat hem aan den lijve heeft doen ondervinden, met welke moeilijkheden de zendingsarbeiders hier te kam pen hebben. Met de algemeen schoolbeheerder van de zendingsscholen op Nieuw-Guinea, de heer N. van der Stoep, was hij in een grote prauw op weg van Windessi naar Miei. In de Wandammeribaai heeft een felle val wind de prauw doen kapseizen. Gevaar voor het hele land Konijnenziekte maakt honderden slachtoffers in Voorst DE GEVREESDE konijnenziekte myxomatose heeft thans ook in de ge meente Voorst (Gld) talrijke slachtoffers geëist. Op het landgoed Beekzicht zijn de konijnen, sinds het eerste geval ongeveer zes weken ge leden werd geconstateerd, bij honderden gestorven, De ziekte beperkt zich echter niet al leen tot de terreinen van het landgoed. Tussen Deventer en Zutphen en reeds aan de andere oever van de IJssel heeft de epidemie zich voortgezet en volgens deskundigen ls de toestand op het ogen blik zeer ernstig. Een gebied van zeker 2000 ha. is reeds door de ziekte „bezet" en men vindt er vrijwel geen levend ko nijn meer. En steeds breidt zich het be smette gebied uit. In de richting Apel doorn vreest men het ergste. Men kan alleen maar afwachten, hoe de toestand zich zal ontwikkelen. Er werd aanvankelijk gezocht naar de Ac- ke dieren om deze zo snel mogelijk uit hun lijden te verlossen, maar dit is thans absoluut ondoenlijk. Het is natuurlijk niet mogelijk wilde konijnen in te spuiten. Daarom is de kans uitermate groot, dat de hele konij nenstand in dit gebied uitsterft. Hoe ver de ziekte zich zal uitbreiden, moet nog worden afgewacht. Zeker is het. dat in feite alle konijnen in Nederland groot 1 gevaar lopen. De jachtopzieners kunnen slechts zoveel mogelijk de dode dieren opruimen. Verder staan zij machteloos. Overigens blijft het een raadsel, hoe de myxomatose, die tot voor kort alleen nog maar slachtoffers had gemaakt in Zeeuws Vlaanderen, Zuid-Limburg en Walcheren, zo onverwachts in dit ge deelte van ons land kon optreden. Als gevolg daarvan zijn alle zeventien inzittenden (waaronder vijf kinderen) in vater terecht gekomen. Gelukkig was voor allen mogelijk om zich aan de omgeslagen prauw vast te houden. Een van de jongere mannen is toen naar de wal gezwommen om hulp te halen. Na drie uur in het water gelegen te hebben, zijn allen tenslotte veilig aan land ge bracht. Dr Locher zat In een geleend pak in de prachtig aan het Sentani Meer gelegen woning van de heer Van der Stoep een rapport te schrijven toen ik hem naar zijn ervaringen kwam vragen. „O, het was niets bijzonders.." zei hij luchthartig, „dat zijn de dingen, die zen dingsarbeiders hier beleven en het is wel goed, dat de leiding van de zending dat ook eens meemaakt Moeder in Vroomshoop door stroom gedood Bij poging kind te redden Het achtjarig zoontje van het echtpaar Lambers in de buurtschap Sibculo bij Vroomshoop (Ov.) kwam dezer dagen in aanraking met een onder stroom staande aardleiding van een electrisch lasapparaat. Zijn moeder, de 2fl-jarige mevrouw LambersPlatjes, snelde het kind te hulp. Hoewel huisgenoten on middellijk de stroom uitschakelden, werd de vrouw dodelijk getroffen. Zij laat drie kinderen achter. De jongen bleef onge deerd. De 19-jarige Luite van der Veen uit Hardegarijp (Fr.) is gisteravond om het leven gekomen doordat hy met een hoog spanningskabel in aanraking kwam. De jongen, die met enkele vrienden te Oude- ga naar een korfbaltraining stond te kij ken. klom voor de aardigheid in een paal van het hoogspanningsnet. Hoewel zijn vrienden hem waarschuwden, niet hoger te gaan ,kwam hij met de draden in aan raking en viel dood uit de paal. „Heeft u veel verloren7" „Ja. veel aantekeningen, een schrijf machine. klerenmaar gelukkig ii mijn actentas met mijn pas, mijn retour- biljet voor het vliegtuig en geld later eer boven komen drijven." „En bent u nog op de plaats van stemming aangekomen7" „Ja, zejeeren we hebben ondanks alles toch ons werk kunnen doen. Dat het belangrijkste." Dat werk bestaat onder andere uit het bestuderen van de mogelijkheid tot vesti ging van een zelfstandige kerk in Nieuw- Guinea. Dr Locher bevindt zich nu twee- en-een-halve maand in het land en heeft het in alle richtingen doorkruist. „Ik geloof, dat het binnen een paar jaar wel mogelijk iswas zijn voorzichtige mening. Er zijn nu na bijna honderd jaar zendingsarbeid (op 5 Februari 1955 hoopt men het feit te vieren, dat honderd jaar geleden de eerste zendeling in Nieuw- Guinea aangekomen is) 130.000 Protestan ten. En behalve in een aantal instellingen voor voortgezet onderwijs wordt er in 328 dorpsscholen les gegeven. „Het is een groot werkzei dr Locher, „en we kunnen direct nog acht- en-twintig Nederlandse onderwijzers met hoofdacte van omstreeks dertig jaar plaat sen. Maar we vragen één ding van hen: niet de kerkelijke verdeeldheid van Ne derland naar Nieuw-Guinea over te bren gen." Verkeersonderwijs op de lagere school Minister Cals zal overwegen het ver keersonderwijs bij de eerstvolgende wij ziging van de lager-onderwijswet 1920 als verplicht leervak in te voeren onder het vak aardrijkskunde. Dit heeft hij medegedeeld in zyn antwoord op een request van de K-N-A.C.. waarin ge vraagd werd om invoering van verplicht en systematisch verkeersonderwijs op de lagere scholen en waarin de aandacht van de minister werd verzocht voor het aankweken van zelfdiscipline en ver- keersinzicht bij de vorming van de jeugd buiten schoolverband stranten droegen spandoeken mee. waarop annulering van de Amerikaanse plannen een opmars ter hereniging van Zuid- Noord-Korea werd geëist. In het Zuid koreaanse protest by Washington staat, dat door de terugtrekking van vier Ame rikaanse divisies, een gevaarlijk vacuum aat, daar er nog anderhalf millioen Chinezen en Noordkoreaanse militairen n het Noorden van Korea zijn. Volgende week verkrijgbaar Woordenlijst Ned. taal gereed Op Woensdag 25 Augustus verschijnen bij het Staatsdrukkerij- en Uitgeversbe drijf de leidraad en woordenlijst der Ne derlandse taal, samengesteld door commissie van Nederlandse en Belgische deskundigen, die in 1947 door de toen malige ministers van onder-wijs is inge steld. De prijs is f 5.50. Deze leidraad en woordenlijst zijn uitvoering van het Belgisch spellingsbe- sluit van 1946 en de Nederlandse spellings van 1947, waarbij een regeling werd voorgeschreven voor de schrijfwijze het voornaamwoordelijk gebruik, het ge bruik van tweede-naamvalsvormen als der, dezer en zijner, de schrijfwijze var bastaardwoorden, en de tussenklanken ir samenstellingen. Tevens worden hierin voorschriften er aanwijzingen gegeven voor de spelling var de spraakklanken, de verdeling van d« woorden in lettergrepen, het gebruik var het koppelteken, het deelteken en he' weglatingsteken en T gebruik van hoofd letters. De woordenlijst, die ook de derd gebleven woorden zal bevatten, dus een volledig Nederlands woordenboek zal zijn, beslaat 635 pagina's. Het tijdstip van verschijnen zal het mo gelijk maken, dat met de nieuwe cursus de scholen met deze woordenlijst rekening houden. Chr. school te Hardegarijp 1 Sept. geopend1 De nieuwe Christelijke school te Har degarijp, de school waarover zo veel te doen ls geweest, zaïl op Woensdag 1 Sep tember officieel geopend worden door de burgemeester van Tietjerksteradeel. Later ging de storm ook over het indu. striegebied van Osaka- Duizenden sol daten stonden hier gereed om hulp te kunnen verlenen. Bijzonderheden onlbre- Gehlen, opvolger van John Op deze foto ziet men de geheim zinnige Reinhard Gehlen, de vermoe delijke opvolger van de gevluchte dr John als hoofd van de West- Duitse contraspionnage. Gehlen heeft cr een hekel aan, gefotografeerd te worden. Er zijn dan ook geen recente foto's van deze mysterieuze figuur. De foto die wij hierboven afdrukken, werd in de oorlog ge maakt toen Gehlen nog kolonel in het Duitse leger was. Later werd hij generaal. BRAND GESTICHT MET EEN WEKKER Dé negentienjarige L. hééft „Op Inge- wijze" brand gesticht in de boer derij van landbouwer H. te Waddinxveen. Hij gebruikte daarvoor een wekker wel ke zodra de wijzers een bepaalde stand hadden een stroomkring sloot, waardoor een licht ontbrandbare stof ontbrandde. De vinding had succes, want j.l. Zondag brak brand in genoemde boerderij uit, welke echter snel kon worden geblust, zodat de schade gering was. Pionier der Europese eenheid heengegaan ALCIDE DE GASPERI, één der grootste staatslieden in de geschiedenis der Italiaanse politiek, is hedenmorgen vroeg onverwacht aan een hartverlamming overleden. De familie van De Gasperi was nauwelijks aan het ziekbed verschenen, toen de vroegere premier de laatste adem uitblies. Op het zomerhuis te Bal Sugana in Noord-Italië, waar De Gasperi zich ten tijde van de hartaanval bevond, werd onmiddellijk de vlag halfstok gehesen en zulks geschiedde de volgende uren in geheel Italië. Het ganse land rouwt. De Gasperi, die 73 jaar is geworden, was van 1946 tot 1953 ononderbroken pre mier geweest. De rooms-katholie?;e staats man was een groot voorstander van Euro pese eenheid en het Europese legerver- drag. Hij was ook één der oprichters var de uit zes leden-landen bestaande Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal. In Mei van dit jaar, enkele maanden na dat hij als premier was afgetreden, werd hij gekozen tot voorzitter van de K.S.G.- Assemblée. Hij leidde Italië het Westelijk kamp bin nen, na een doorslaand succes bij sterke communistische oppositie in de kritieke verkiezingen van 1948. Vorig jaar werd hij DAT de commissaris der Koningin in Noordholland dr M. J. Prinsen, 14 Sept. te Purmerend de grote nazomertentoon stelling op het gebied van veeteelt, land bouw en industrie zal openen. DAT minister Cals en mej- dr A. de Waal Donderdag 9 Sept. Tholen en Zuid- Beveland gaan bezoeken, om zich op de hoogte te stellen van problemen t.a.v. onderwijs en cultuur, welke uit de storm, ramp voortvloeiden- DAT van 2328 Augustus in het Kon- Inst. voor de Tropen te A'dam het inter nationaal photobiologisch congres plaats heeft, en prof. P Muntendam, staatsse cretaris van volksgezondheid, dit Maan dag met een rede opent. DAT de Zuidafnkaanse torpedoboot- jager Simon van der Stel gisteren te Rot terdam arriveerde en "'splaats V"-^s in de Parkhaven. DAT de gouacn koorden en kwasten, behorende tot het vaandel van het gar deregiment fuseliers Prinses Irene gis teren tijdens een militaire plechtigheid in Schalkhaar werden vervangen door de oranje en Nassaublauw gekleurde in vasiekoorden. DAT samenwerking tussen de Rotter damse en Almelose politie leidde tot ar restatie van de 43-j- H- T- (reeds veer tien maal veroordeeld) en de 58-j. J. J. B. M„ beiden uit R'dam. wegens ,.brand- kastenkraken". DAT een spoedvergadering van de Bolswarder raad Dinsdag niet kon door gaan, daar een groot deel der leden op zettelijk niet kwam, vermoedelijk als pro test tegen het herhaaldelijk te laat toe zenden der raadsstukken, waardoor zij deze niet rustig kunnen bestuderen. DAT B. er 1955 de verm verlagen van genele linie. W. van Zeist per 1 Jan. ikelijkheidsbelasting willen 35—50% tot 25% over de DAT in dc hallen van het Veemarkt- terrein te Nijmegen op 14 Sept. de alge mene vergadering wordt gehouden van de Kon. Ned. Zuivelbond. DAT de raad van Renkum een school heeft geprojecteerd in het park Bato's wijk te Oosteroeek. waartegen echter verscheidene instanties hebben gepro testeerd. daar het natuurschoon in ge drang komt. DAT vanochtend vroeg tal van beken de beroepsartistcn in Purmerend arri veerden om deel te nemen aan een grote viswedstrijd in het Noordhollands kanaal- DAT de commissaris der Koningin ln Overijsel, lr ridder De van der Schueren gistermiddag het gemoderniseerde en her stelde fabriekscomplex van de N V- De venter matrassen- en ledikantenfabriek opende- DAT het jach'je Bounty van de Kon. Belgische Zeilvereniging Dinsdagavond bij Hoek van Holland aan de grond liep doch korte tijd later door een sleepboot is vlotgetrokken. „weggestemd", kort nadat zijn Christelijk- Democratlsche partij stemmen had verlo ren bij de algemene verkiezingen. Als partijleider werd hij opgevolgd door de 46-jarlgc prof. Amintore Fanfanl. Nog niet lang geleden schreven wij over De Gasperi, dat hij meer voor de demo cratie heeft gedaan dan menig ander staatsman in Europa. Het was inderdaad een enorme prestatie, een land te demo cratiseren dat 20 jaar onder fascitisch bewind had gestaan en een alles v tende oorlog had doorgemaakt. Het feit, dat Italië (pas sinds een eeuw een een heid) een vrij land is, is op zichzelf al een monument voor De Gasperi, die zin voor eenheid en democratie bijbracht aan een volk, dat nog steeds geneigd is zich te be schouwen als Florentijnen, Romeinen, Na- politanen en Sicilianen. maar niet als Ita lianen. Vorig Jaar verklaarde De Gasperi nog tijdens de verkiezingscampagne: „Mijn oude botten zullen eerst rust kennen, als de communisten geen orders meer wensen af. te wachten van de Kominform, als de socialisten de moed kunnen opbrengen, zichzelf van het communisme te ontdoen, als de vrijheidsgedachte de zielen van alle Italianen doordringt, als wij slechts één vlag en één wet erkennen, en als er niet meer om wraak wordt geroepen en het geweld niet langer wordt verheerlijkt. Eerst dan en niet eerder zal lk er mee ophouden De Gasperi zag zijn wensen niet meer in vervulling gaan. God heeft hem van het aardse toneel weggeroepen en anderen zullen zijn werk voortzetten. Moge het zijn tot heil van het Italiaanse volk. Indonesië voor Sowjetheerschappij De Indonesische ambassadeur te Mos kou, Soebandrio, heeft op de gerucht makende receptie op zijn ambassade een dronk uitgebracht op de Sowjetunie, „die bezig is sociale gerechtigdheid te brengen in haar eigen land" en naar hij hoopte, „in de wereld". WEERBERICHT Aanhoudend koel weer Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met af en toe wat regen. Over wegend matige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Weinig verandering In tem peratuur (Opgemaakt he denmorgen te 10 uur.) ZON EN MAAN zon van 530—19.55. Maan vaa uur. Op 21 Aug. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1