Jlieuwe £cihsr()c (Courant Mendès en Adenauer hebben onderhoud over E.D.G. Wist 1 Stijging van verkeersongevallen Eisenhower: Amerika zal vechten voor Formosa Employé Huis v. Bewaring Den Haag neergeslagen Russische atoomexplosie in Noord-Siberië WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1954 BUREAUX: Steenstra®: 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting). Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELHK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvastlrk f« ahfblrtra tngn fori la frgfonspctT Vijf en dertigste jaargang No 10119 AAN DE VOORAVOND VAN „BRUSSEL" Ondanks de sombere sfeer wordt gewerkt aan compromis DE CONFERENTIE der zes ministers van buitenlandse zaken der E.D.G.-landen begint te Brussel, morgenochtend om half elf. In af wachting hiervan zal de Franse premier Mendès-France, die drastische en voor het Westen bijna riet te aanvaarden wijzigingen heeft voorge steld, zijn eerste ontmoeting hebben met de Duitse bondskanselier, dr Adenauer. Reuter wijst er op. dat het kernpunt der conferentie een artikel zal zijn van het E.D.G.-verdrag, hetwelk de volgende bepaling inhoudt: Een constituerende vergadering zal zes maanden na het van kracht worden van het E.D.G.-verdrag met de vorming van een „Europese poli tieke gemeenschap" moeten beginnen. De Franse amendementen van Mendès-France houden in, dat dit artikel geschrapt wordt. In conferentie kringen werd zelfs gezegd, dat de Nederlandse verwerping der Franse amendementen hoofdzakelijk is toe te schrijven aan dit voorstel. Nederland houdt vast aan het stand punt, dat een Europese politieke gemeen schap, maar gepaard gaande met econo mische integratie absoluut tot stand moet komen. Men neemt aan, dat Italië Neder land zal steunen in zijn streven het be wuste artikel van het E.D.G.-verdrag, zij het met een lichte wijziging, te hand haven. Amerika hoopt, dat Mendès- France zijn voorstellen ter conferentie van Brussel nog zal wijzigen. In Belgische regeringskringen is minder pessimistisch gestemd ove kans op succes der Brusselse conferentie dan in Den Haag en Washington. Minister Spaak zal aansturen op verzoening der tegenstrijdige meningen. De Belgen gaan vooral uit van het standpunt, dat iedere oplossing, welke kan leiden tot ding van het E.D.G.-verdrag door Franse nationale vergadering, de instem ming dient te vinden van West-Duits- land, Italië en de Benelux-landen. De Belgen zeggen: een half ei is beter dan een lege dop. Bonn laat het initiatief voor een actie tegen de amendementen van Mendès- France liever aan de Benelux-landen over, gebaseerd op de psychologische visie, dat critiek van de Benelux niet in die mate wrok in Frankrijk zal oorzaken, als het geval zou zijn met een felle Duitse oppositie. Er moet accoord worden bereikt, want anders komt er in het geheel geen Europees leger. Adenauer confereerde met de Amerikaanse Hoge Commissaris, dr Conant, en met de Amerikaanse waar nemer bij de „interim-commissie" van de E.D.G. te Parijs, ambassadeur Bruce, als mede met de Franse Hoge Commissaris, Francois Poncet. Men ziet de diplomatie werkt weer op volle toeren, als men bedenkt, dat ook de Russische onderminister van Buiten landse Zaken, Wisjinsky, twee dagen voo: Parijs bestemd had, alvorens naar Ame- ika door te reizen. Te Bonn was mer an oordeel, dat het bezoek van Wisjinsky an Parijs de Duitse vrees kan aanwak keren, dat Frankrijk wellicht de E.D.G. zal „verkopen", ten einde de spanning in Europa te verminderen en te komen tot Heden Nw.-Guinea naar V.N. Een Indonesische vertegenwoordiger te New York heeft bekend gemaakt, dat Indonesië hedenmiddag aan de secreta ris-generaal der Verenigde Naties, di heer Hammerskjöld, een officieel vér- zoek zal doen overhandigen om zijn ge schil met Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea deze herfst te doen be handelen in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Gevraagd zal den dc kwestie toe te voegen aan supplementaire agenda van de negende Algemene Vergadering. Dergelijke zoeken moeten 30 dagen voor de bijeen komst der Algemene Vergadering op 21 September a.s. ingediend worden. Voor de plaatsing op de suplementair» agenda als toegevoegd punt is een voudige meerderheid nodig van het tal uitgebrachte stemmen. De Indonesische woordvoerder voegde er vervolgens aan toe, dat Nieuw-Guinea behoord heeft tot Nederlands-Indië dat volgens de overeenkomsten van Ronde Tafel-conferentie het voormalig NederlanÖs-Indië moest worden overge dragen aan de republiek Indonesia. Voorts wist hij te vertellen, dat d« Nederlanders thans weigeren te onder handelen. Het hoofd der Nederlandse delegatie, de heer D. J- von Balluseck, weigerde zich hierover uit te laten al vorens het Indonesische verzoek officieel aan de secretaris-generaal is overhan digd. „Elk commentaar behoort te be rusten op kennis van de feiten." (Het Indonesische commentaar is vol onwaarheden. De souvereiniteit var donesië werd overgedragen aan de repu bliek Indonesia. Voor Nieuw-Guinea werd een uitzondering gemaakt). Australië verzet zich Australië zal zich verzetten tegen plaat sing van Nieuw-Guinea op de agenda de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, aldus heeft de Australische nister van buitenlandse zaken. Casey, in het parlement medegedeeld, e belangen van de bevolking worden door Nederland beter gediend dan onder een Indonesisch bewind het geval zou zijn, aldus oordeelt de Australische regering- Wegens S-voudig verraad Doodstraf geëist tegen Fatemi De openbare aanklager van het Per- verraad de doodstraf geëist tegen Hoes- zische leger heeft op vijf punten var sein Fatemi, de vroegere minister var buitenlandse zaken onder Mossdeq. Het proces tegen atemi zal de volgende maand voor een krijgsraad beginnen. De vroegere minister wordt er beschuldigd: 1. Beledigende toespraken te hebben gehouden aan het adres de sjah; 2Beledigende artikelen tegen de sjah te hebben geschreven; 3- De Per zische vertegenwoordigers in het bui tenland te hebben opgedragen de ge vluchte sjah té negeren (hetgeen ge schiedde); 4. Te hebben gepoogd, de raad van regenten (na het vertrek van de sjah aan het bewind) omver t? werpen te hebben samengewerkt met de commu- een verenigd en waarschijnlijk geneutra liseerd Duitsland. De Duitse regering wil geen wijzigingen in de E.D.G., alvorens het verdrag door Frankrijk en Italië is bekrachtigd. Mendès-France en Adenauer zullen ook het overleg inzake Saarland hervatten. Ook Brussel sceptisch De Belgische deskundigen zijn, volgens Le Peuple, tot de volgende conclusie ge komen: Dc Franse amendementen kunnen door de landen, die het E.D.G.-verdrag reeds geratificeerd hebben (Nederland, België, Luxemburg en West-Duitsland) niet wor den aangenomen zonder een nieuwe be handeling in de respectieve parlementen. In hun huidige vorm beroven de Franse voorstellen het verdrag van zijn essen tiële inhoud. Zij vormen een „nieuw E.D.G.-verdrag". dat lange onderhande lingen noodzakelijk maakt. Overleg in Den Haag over de E.D.G. De minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen, heeft gisteren met de vaste commissie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer overleg gepleegd over de Franse voorstellen tot wijziging van het verdrag voor de Europese De fensie Gemeenschap. Door de overmatige regenval is in Overijssel grote schade aan de land bouw toegebracht. Een kijkje tussen Vriezenveen en Vroomshoop, waar men met waterlaarzen aan probeert iets van de aardappeloogst te redden. Een trieste bezigheid. Krachtig antwoord aan Tsjoe En-lai De zevende vloot blijft waakzaam tussen dit eiland en Chinese continent PRESIDENT EISENHOWER heeft er gisteren geen twijfel over laten be staan, hoe Amerika zal reageren, als de Chinese communisten hun plannen uitvoeren en een aanval op het nationalistische Formosa beginnen. Hij verklaarde namelijk op zijn wekelijkse persconferentie, dat de Chinezen de Amerikaanse zevende vloot, die in de wateren rond Formosa kruist,, buiten gevecht zouden moeten stellen, vóórdat zij de kans krijgen tot een invasie op Formosa over te gaan. Zijn bevel van 1953, dat de zevende vloot Formosa moet verdedigen tegen een aanval van Rood China, is nog steeds van kracht. De communisten moeten dus eerst maar zien, „de Amerikaanse vloot overhoop te varen". Bij de Hoge Baad Mr P. s'Jacob benoemd tot adv.-generaal Prof. mr J. Eggens vrijge maakt voor nieuw B.W. (Van onze parlementsredacteur) Naar wij vernemen is bij Kon. besluit an 11 Augustus j.l. benoemd tot advo caat-generaal bij de Hoge Raad der Ne derlanden mr P. s'Jacob, thans officier justitie bij de arrondissementsrecht bank te 's-Gravenhage. Ir s' Jacob werd 15 October 1901 gebo- i. Op 28 Maart 1929 werd hij ambtenaar i het openbaar ministerie bij het Am sterdamse kantongerecht. Op 19 Februari 1940 ging hij als substituut-officier van justitie over naar de arrondissements rechtbank in de hoofdstad om deze functie- op 5 Juni 1946 te verwisselen voor die van officier van justitie bij de rechtbank te Assen. Anderhalf jaar geleden, nl. op 26 Mei 1953 aanvaardde hij het ambt van of- cier van justitie te 's-Gravenhage. Minister Donker heeft de benoeming an mr s' Jacob bevorderd omdat hij het nodig achtte het aantal leden van het openbaar ministerie bij de Hoge Raad uit te breiden. Men zal zich herinneren, dat het overlijden van prof. Meijers de voltooiing van een ontwerp voor een nieuw burgerlijk wetboek is opgedragen college van drie geleerden, prof. mr J. Drion, hoogleraar te Leiden, prof. mr J. Eggens. advocaat-generaal bij de Hoge Raad en mr F. J. de Jong, raads heer in de Hoge Raad der Nederlande#. Het ligt nu in de bedoeling, dat de advo caat-generaal prof. mr J. Eggens geheel ijgemaakt wordt van zijn justitiële bezigheden teneinde zich volledig te kun- wijden aan de werkzaamheden tei behoeve van een nieuw burgerlijk wet boek. Mr s' Jacob zal zijn werkzaamheden als advocaat-generaal overnemen. Wij vermoeden, dat het ook in de bedoe ling ligt de raadsheer mr F. J. de Jong maken voor het ontwerp van B.W., zodat het mogelijk is, dat ook het aantal raadsheren in de Hoge Raad uitbreiding zal ondergaan. Is hij al onderweg? Generaal De Castries wordt vrijgelaten Generaal De Castries, de bevelheb- ber van Dien Bien Phoe (Indochina) tijdens het beleg en de overwinning van de communistische Vietminh, zal uit krijgsgevangenschap worden ontslagen. Dit is bekendgemaakt door radio-Vietminh. De generaal werd gevangengenomen bij de val van Dien Bien Phoe, tegelijk met een aantal van zijn officieren. Volgens de radio zou de vrijlating van de generaal en 280 Franse offi cieren reeds zijn begonnen. De enclaves Goa, Damao Portugal acht accoord' met India mogelijk Volgens Reuter, verwacht dr Paulo Cunho, de Portugese minister van buiten landse zaken, met India tot een beperkt accoord te kunnen komen inzake de kwestie der Portugese bezittingen op het Indische schiereiland. Hij stelt hierbij echter de conditie, dat de Portugese sou vereiniteit en de juridische positie var Portugal in Goa, Damao en enkele klei nere enclaves, buiten iedere discussie Portugal heeft India een nieuwe nota toegezonden, waarin wordt meegedeeld, dat drie onderhandelaars zijn aangewe zen, om met India over de instelling een neutrale „commissie van waa mers" te spreken, bijvoorbeeld te New Delhi. een vraag of Amerika ook andeïe strijdkrachten zou gebruiken, indien de communisten tot de aanval zouden over- Vier Nederl. musici in Amerika geweigerd Concertgebouworkest zit in moeilijkheden Het Concertgebouworkest gaat begin October naar Amerika, waar het tot 4 December in verschillende plaatsen zal spelen. Niet minder dan 110 musici gaan dan op reis en voor allen is een visum aangevraagd. Vier leden van het orkest kunnen echter zeer vermoedelijk vóór die tijd geen visum krijgen, daar zij van communistische symphatieën worden verdacht. De leiding van het orkest wil de r.u afspraken maken met leden var andere grote orkesten in Nederland orr en uitwisseling te komen. Twee ho en in Amsterdam weigerden eéhter hun plaatsen af te staan en in de provin cie te gaan spelen. Een violist en een o kestbode zullen worden vervangen. M< probeert nu voor de hoboïsten alsnog a te krijgen onder de verklaring dat zoveel tijd nodig is voor spelen, dat n geen kans heeft voor communisti sche propaganda. Of het lukt is nog de. gaan, antwoordde Eisenhower, dat dit gens belangrijke punt niet ter sprake is gebracht. Ook met zijn militaire ad viseurs heeft Eisenhower deze kwestie nog niet besproken. uit begin 1953 daterende opdracht de Amerikaanse Zevende Vloot, Formosa (hoofdkwartier der Chinese tionalisten onder Tsjang Kai-sjek. Red.) te verdedigen, was de bevestiging van eer order van Truman in 1950. Deze ordei werd toen door Truman gegeven, direct et uitbreken van de strijd in Korea. De bedoeling hiervan was, dat de zi de vloot zou voorkomen, dat de zeestraat tussen Formosa en het Chinese vasteland nor een aanval zou worden gebruikt. Wij herinneren er aan, dat de premier an Communistisch China, Tsjoe En-lai, J.l. Vrijdag in een rapport verklaard heeft dat China Formosa moet „bevrijden". Tsjoe En-lai heeft Amerika toen gei schuwd, in dat geval,zich er buiten - houden." Wij wijzen er op, dat sinds 1950 di Amerikaanse zevende vloot steeds tussen het Chinese continent en het eiland For- i gekruist heeft. De Chinezen var Tsjang Kai-sjek beschikken nog op For- i over een leger van circa 400.000 nisten teneinde een republiek te stichten. Tegelijk met Fatemi staan twee voor aanstaande anti-monarchistische leiders Fatemi is juist hersteld van de steken en andere verwondingen die hij in Maart j.l. opliep, toen een woedende menigte hem wilde ontrukken aan dc militaire patrioulle welke hem had ge arresteerd. Twee zware jongens ontsnapt Daarna beroofd van zijn sleutelbos om de poort naar de vrijheid te openen (Van één onzer verslaggevers) Twee gedetineerden zijn gisteren het Huls van Bewaring aan de Casuarle- straat in Den Haag ontsnapt, nadat zij de werkmeester van het centraal maga zijn, de heer C. de Bruijn (Pahudstraat 73), hadden overvallen en hem zwaar hadden mishandeld. Na de sleutels uit de zak van de werkmeester gehaald te hebben, openden de op vrijheid beluste gevangenen de poort van het magazijn, waarna zij over een twee meter hoge muur klommen en via het gebombar deerde gedeelte van het Korte Voorhout verdwenen. Hoewel de politie in het ge hele land werd gealaarmeerd Is het nog niet gelukt de ontsnapte gevangenen te houden. De werkmeester, de heer Da Bruijn, die bewusteloos was geslagen. 1< spoedig by en alarmeerde de bewakers, waarna het slachtoffer door de verple ger van het Huis van Bewaring werd ge holpen en vervolgens naar het Ooglij- dersgesticht werd gebracht, waar hl. verder werd behandeld. In zijn woning aan de Pahudstraat 73 hebben wij vanmorgen een kort gesprek gehad met de heer De Bruijn, die vol schrammen en met een blauw geslagen gezicht een ogenblik In zijn ruststoel zat, nadat hij zich in het Ooglijdersge- sticht had laten behandelen. De heer De Bruijn, die reeds 33 jaren werkzaam is bij het gevangeniswezen hy zet hiermede een traditie voort, w: zijn vader had toen hij als brigadier-be waker werd gepensionneerd er 40 dienst jaren op zitten heeft nimmer moeilijk heden met gedetineerden gehad. Dage lijks moet hij met deze mensen werken en er zou ook gistermorgen niets gebeurd zijn, wanneer er in het magazijn meer personeel aanwezig geweest zijn. Een coiiega van de heer De Bruijn was met ziekteverlof, een tweede collega Uit het Huis van Bewaring aan de Casuariestraat in Den Haag zijn gis teren twee gedetineerden ontsnapt,-nadat zij een bewaker hadden neer geslagen. Op dit gedeelte van het Korte Voorhout, naast de Provinciale Griffie verdwenen zij over de muur. Hier speurden vele rechercheurs om „lucht" te krijgen aan het spoor van de ontsnapte boosdoeners. DAT een Tilburgse fabriek van uni formpetten een filiaalonderneming met voorlopig 25 30 vrouwelijke arbeids krachten gaat vestigen in Oude Pekela, wegens gebrek aan personeel in het Zui den van het land. DAT 40 leden van het Jeugd Roode Kruis uit Zwitserland. Oostenrijk, Duits land en Nederland in een week tijds eer openluchttheater met bijna 300 plaatsen hebben gebouwd voor dc stichting Woud- schoten in Zeist. DAT legen de 53-jarige Hilversumse veehouder R. van A., die een collega in het oor had gebeten, voor het Amster damse hof 4 maanden, waarvan 3 voor waardelijk is geëist (vonnis politierechter 4 maanden plus schadevergoeding). DAT de nationale klompenbeurs te Doetinchem (de grootste van ons land) dit jaar op 25 Augustus wordt gehouden. DAT in het stadspark te Oss van 3 I'm 6 Sept. het Bloemenfecst 1954 wordt ge houden met o.a. een bloemenmaquette van het Heusdense gemeentehuls. DAT de nationale reclnsseringartag dit jaar op 2 October wordt gehouden. DAT B. en W. van Utrecht de raad voorstelden f 7500 subsidie te verstrekken aan de stichting Instituut voor medische psychotherapie, welk instituut waarschijn lijk volgende maand wordt geopend. DAT de Alg. Bond van Forensen de tramdienst A'dam—Zandvoort wil hand haven. doch de N.Z.H.V.M. een exploitatie met 55 bussen en hogere frequentie be oogt. DAT 44 jeugdige Engelsen tijdens hun 14-daags verblijf in Nederland worden rondgeleid door Nederlandse leden van de Vereniging voor Internationaal Jeugd- met vacantie. terwijl nummer drie, omdat deze niet goed kon lopen admyiistratleve fdeling werkzaam Ongewapend De gedetineerden hadden vellen een boekwerk gesorteerd en deze zouden afgeleverd worden, toen hel tweetal, de 24-jange opperman C. H. S. uit 1 terdam en de 24-jange opperman uit Den Haag zich alleen met de heer De Bruijn bevond- Voordat de heer De Bruijn er op bedacht was, kreeg hy van de Hagenaar een stomp in de maag. waardoor de heer De Bruijn zich even vooroverboog. Dit was voor de twee ge vangenen het moment, waarop zij zich op hem wierpen. Het slachtoffer, dat gewapend was, kon weinig uitrichten, maar verdedigde zich zo goed kwaad als het Icon. De Rotterdammer schopte de heer De Bruijn tegen het hoofd, waardoor het slachtoffer versuft werd zodat de tegenstand verminderde- Hiervan maakten de kerels gebruik om de heer De Bruijn nog eens extra met de vuisten te bewerken, zodat deze het bewustzijn verloor. Uit de zak van hun slachtoffer haalden zij de sleutels van de -buitervpoort, w na zij voor hun vlucht zich ontdeden hun overall en bruine werkbroek, zeker van hun zaak te zijn werd de heer De Bruijn nog een rode zakdoek in de mond gestopt, zodat hij niet zou kun nen schreeuwen, alhoewel hij bij het be gin van het gevecht om hulp geroepen had. Dit was echter, omdat alle deuren gesloten waren, door de bewakers in het eigenlijke Huis van Bewaring niet op gemerkt. Hevig bloedend en bewusteloos lieten de onverlaten hun slachtoffer lig gen, waarna zij zelf eenmaal buiten zijn- hoge muur klau terden, hetgeen vrij eenvoudig ging. om dat in de muur ijzeren bouten zaten, waarlangs zij konden klimmen. Alarm Na enige minuten kwam de heer De Bruijn weer bij en slaagde hij er strom pelend in de voordeur van het Huis van Bewaring te bereiken. Direct werd alarm geslagen, maar er waren een paar kost bare ogenblikken verloren gegaan, zodat de vogels gevlogen waren. De ontsnapping moet door de gedeti- »erden goed voorbereid zijn. Vandaag »u de Rotterdammer overgebracht wor- ?n naar het Huis van Bewaring aan de Van Alkemadelaan te Scheveningen, om dat de instructie tegen hem was gesloten. Gisteren was de man in het bad geweest had hij zijn eigen kleding aangetrok ken. hetgeen mogelijk is. omdat de ge vangenen tijdens het voorarrest niet ver plicht kunnen worden gevangeniskleding dragen. Blijkbaar heeft de Rotterdam- Op het paleis Lange Voorhout in Den Haag ontving Koningin Juliana gistermiddag drie di plomaten in afscheidsgehoor. Voor het paleis hadden zich vele belangstellenden verza meld. De erewacht werd ge vormd door de twee pelotons van de zware Luchtdoelartil lerie Waalhaven. Op onze foto v.l.n.r. de zaakgelastigde van Pakistan, Z. Exc. Bokhari; de gezant van Denemarken Fin Lund en de gezant van Vene zuela Julio Alfredo de la Rosa. Eerst moest er gepompt worden Prins Bemhard opent tentoonstelling Londen Brandweerlieden hebben -gister duizen den liters water gepompt uit een gebouw te Londen, waar eeti iten-toonstelling gehouden wordt van mechanische model len, die heden door Prins Bernhard ge opend is. Het water kwam uit een lek in een tank met 160.000 lltef water, waarop modelschepcn moeten drijven. Er zul len 300 modellen te bezichtigen zijn, waar onder een model van een straalvliegtuig, dat met een snelheid van 100 km per uur kan vliegen, en een model van een oor logsschip met vurende kanonnen, dat een rookgordijn kan leggen en radiografisch wordt bestuurd. die zich tijdens de werkzaamheden in het magazijn altijd correct gedroeg, kans willen aangrijpen om te ont vluchten, waarbij hij zich de hulp ver- :ekerde van de Hagenaar. Deze laatste, ion berucht type, was onlangs nog be trokken bij een oplichtings- en chantage- affaire in Voorburg. Consfernafie Dje ontsnapping verwekte in het Huis van Bewaring, zoals begrijpelijk is de nodige consternatie. Vooral, omdat de werkmeester De Bruijn, mede dodr zijn jarenlange ecvaning bekend staat als een serieus ambtenaar, die met grote tact met de gevangenen omgaat. De heer De Bruijn zal voorlopig zijn werkzaamheden niet kunnen hervatten De eerste tijd zal hij volstrekt rust moe ten nemen Zelf Is hij de schrik al zo goed als te boven gekomen, alhoewel (tj- dens de hevige vechtpartij als eerste ge dachte bij hom opkwam „die kerels ma ken me af.Het mag een wonder he ten, dat de 'heer De Bruijn het licht in zijn linker oog niet beboeft te mi9sen, want als ware sadisten hebben dc twee kerels hem ln het gezicht staan trappen. „Voorlopng blijft hij rustig bij my. want met zo'n bont en -blauw -geslagen cn get-rapt gezicht kan -hij de deur niet uit" al-dus mevrouw De Bruijn, die vanmor- i een extra -geurend -kopje koffie zette dit haar man presenteerde Signalement der ontsnapten 1. is 1.74 an -lang, heeft grijs-blauwe ogen, blond baar, een gezonde gelaats kleur en tatouëringen op beide anmen; D. is 1.83 m lang. heeft donkerblond haar, blauwe ogen, een gewelfd voorhoofd én een ovaal gezidht. Lijken van honderden walrussen tussen Alaska en Sowjet-Unie IN GROTE SPANNING wordt op het ogenblik te Washington een rapport van Amerikaanse medici bestudeert, waarin wordt melding gemaakt van een ontzaglijke explosie, die in de herfst van 1951 de dood heeft veroor zaakt van 200 walrussen. De lijken van deze dieren zijn ontdekt op de oevers van St. Lawrence eiland (in de Beringstraat tussen Alaska en Siberië). Het rapport spreekt niet direct over [ontploffing werd gebracht. Men meent nu •n atoom-ontploffing, zo meldt A.F.P., te kunnen aannemen, dat dit in het uiter- aar men leest er wel uit, dat er iets ste Noorden van Siberië moet zijn gc- ier bijzonders moet zijn gebeurd; het wecst. komt nimmer voor, dat walrussen ln zo rote getale tegelijk sterven. De Eskimo's die op het eiland wonen, hebben melding gemaakt van eèn serie hevige explosies omtrent eind September 1951. Het kwam hun voor, dat het geluld uit de richting van Siberië kwam. De belangstelling die men in Wash ington voor dit rapport toont, wordt klaard door de omstandigheid, dat Ame rikaanse instrumenten op 3 October 1951 explosie van een atoombom hebben geregistreerd, maar dat men tot r geen enkele aanwijzing had omtrent de plaéts waar die Russische atoombom tot Maan van 21.26 tot 12.19 u. Op 21Aug.L.K- Koel weer Het K.N.M.I. te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met kans op enkele buien. Ma tige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig verandering ln tem peratuur. Opgemaakt he denmorgen te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1