Gillette Het aanvullingssysteem IVit kan iedereen zich met Gillette scherenl Ambonnezen zullen strijd voortzetten KERK en SCHOOL Rijksluchtvaartschool op Eelde hartelijk verwelkomd oor hem geen bazuinen Puzzle DINSDAG 17 AUGUSTUS 1954 (Van onze militaire medewerker) T3EEDS GERUIME TLJD vormt de wijze, waarop de dienstplichtigen te- genwoordig worden opgeroepen, opgeleid en bij de grote parate troe pen worden ingedeeld, een onderwerp van toenemende critiek. Zoals men weet, werd hierby vroeger een systeem gevolgd, waarbij iedere dienst plichtige eerst een afgeronde opleiding ontving van acht maanden. Na af loop daarvan gingen de dienstplichtigen „en bloc" d.w.z. georganiseerd in complete gevechtseenheden over naar de parate troepen om bij deze laatste vervolgens de rest van hun eerste diensttijd door te brengen. Een jaar geleden werd met dit stelsel van oud-Hollandse degelijkheid gebroken. Het maakte plaats voor het in de Angelsaksische landen gevolg de „aanvullingssysteem". Hierbij is de eigenlijke opleidingstijd van acht maanden teruggebracht tot vier maanden. In deze tijd wordt de nieuw gekomen dienstplichtigen alleen het hoogst noodzakelijke elementaire onderricht gegeven. Onmid dellijk daarna worden zij ingedeeld bij de parate troepen. Bij deze laatste moet de opleiding dan worden v>ortgezet en voltooid. De parate troepen worden niet meer op de sterkte gehouden door het op gestelde tijden in delen van geheel nieuwe, behoorlijk geoefende gevechtseenheden. Met tus senpozen van twee maanden ontvangen deze troepen thans ploegen van nog maar half geoefende dienstplichtigen. (De eerste opleidingstijd werd immers vier in plaats van acht maanden). Deze dienstplichtigen worden verdeeld over de verschillende eenheden. Voor hun voortgezette militaire vorming is men dus afgestapt van het stelsel van klassikaal, goed georganiseerd militair onderricht. De verdere opleiding moet in plaats van bij „schoolonderdelen" geschieden by ge vechtstroepen, welke veelal niet over het daarvoor vereiste instructief geschoold kader beschikken. T"\E CRITIEK op dit nieuwe stelsel is niet mals. Een van de Nederlandse U dagbladen (de N.R.C.) bracht de situatie bij de parate troepen als volgt onder woorden: „In elk kleinste onderdeel treft men soldaten aan met acht verschillende graden van geoefendheid. De sergeant-groepscom mandant is dus zo ongeveer te vergelijken met het hoofd van een acht- klassige eenmansschool". Wij hebben vele troepencommandanten naar hun ervaring met dit stelsel gevraagd. Sommigen deelden mede, dat zij het nieuwe systeem bij zijn uitvoering niet zo maar dadelyk hadden willen verwerpen. Nu zij er de nodige ondervinding mee hadden opgedaan, konden zij voor het aan vullingssysteem geen goed woord meer vinden. Anderen bleken reeds van het begin af tegenstanders van het nieuwe stelsel te zijn geweest. De nim mer eindigende stroom van half geoefende dienstplichtigen, welke de pa rate troepen binnenvloeit, vormt een brok, dat deze troepen maar nau welijks kunnen verteren. Door het wegvallen van het schoolse onderwijs kan de geoefendheid niet anders dan achteruitgaan. Het voortdurende binnenstromen van nieuwe, half geoefende dienst plichtigen schept bovendien een steeds durende onrust in de gelederen en heeft een schadelijk psychologisch effect: men bereikt nimmer een rust punt het einde van een opleidingsperiode waarbij met voldoening kan worden teruggezien op het bereikte opleidingsresultaat. "PVE BEZWAREN, welke aan het nieuwe stelsel zijn verbonden, blijven echter niet beperkt tot de veranderde wiize, waarop de voortgezette opleiding plaats heeft. Aan het aanvullingssysteem kleven nog andere be zwaren. Het belangrijkste daarvan ligt wel hierin, dat de mobilisabele onder delen, welke naderhand uit de opgeleide en na afloop van hun eerste dienst tijd met groot verlof gaande dienstplichtigen moeten worden gevormd, niet anders dan uit diverse lichtingsploegen kunnen bestaan. De recruten komen immers niet meer gezamenlijk op en gaan ook niet meer gezamenlijk met groot verlof. In de mobilisatie-eenheden zal men in de toekomst dus veel minder samenhang vinden dan voorheen. Dit is een nadeel, dat niet mag worden onderschat. Daarnaast zouden nog verschillende andere bezwaren naar voren kunnen worden gebracht. Wij willen ons hier echter beperken tot de hoofdzaken. Volledigheidshalve zij slechts vermeld, dat van officiële zijde óók ge wezen is op een aantal voordelen van de nieuwe methode van opleiding' de dienstplichtigen zouden meer in de practyk worden opgeleid, zouden bij de parate troepen thans geleidelijk alle functies kunnen doorlopen, be ginnend bij dc eenvoudigste en eindigend by de allermoeilijkste. Het is echter wel duidelijk, dat de voordelen van het nieuwe stelsel, voor zover het de methode van opleiding en legervorming betreft, zeer gezocht zijn en dat de nadelen er van ernstig moeten worden geoordeeld. "VTET RECHT mag daarom de vraag worden gesteld, wat de legerleiding ■l** er toe kan hebben bewogen om het oude, beproefde stelsel van voor heen te verlaten en over te gaan op een systeem, dat aan zó ernstige feiten mank gaat: Het antwoord hierop is niet moeilyk te vinden. Wij moeten nu eenmaal beschikken over een zo groot mogelijk con tingent troepen. Wij mogen de vele milliarden, welke onze defensie ver slindt, niet louter investeren in mobilisatie-divisies, doch moeten trachten voortdurend voldoende geoefende mankracht in parate gevechtseenheden gereed te hebben om onverhoedse aanvallen het hoofd te kunnen bieden. De practijk van de oorlogvoering in de laatste jaren heeft aangetoond, dat een defensievoorbereiding, waarbij men vertrouwt op een snel onder de wapenen roepen van mobilisabele troepen, in de moderne tijd niet meer effectief is. Dit moest de Noorse regering ervaren in 1940. Wel was een aantal punten in Noorwegen bezet door parate troepen, maar deze waren uiterst zwak. Voor het overige vertrouwde men op het snelle mobilisatie systeem. Dit zou in staat stellen om binnen 24 uren over een aantal divisies te beschikken, waarvan twee in het gebied van Oslo. Toen de Duitse aanval losbarstte, verrichtten de parate troepen schit terend werk. (De kustartillerie bracht o.a. de Duitse slagkruiser Blücher tot zinken). Hun sterkte was echter veel te gering om 24 uren weerstand te kunnen bieden. Binnen enkele uren wist de vijand Oslo te bezetten. De aldaar mobiliserende troepen kwamen te laat om ook maar één schot te kunnen lossen. Heel de verdedigingsvoorbereiding bleek waardeloos, door dat het schild van parate troepen niet in staat was de mobilisatie te kunnen verzekeren. "DIJ HET THANS ingevoerde aanvullingssysteem brengen de dienstplich- -L* tigen hun gehele diensttijd, op vier maanden na, by de parate troepen door. Daardoor konden deze op de maximumsterkte worden gebracht, welke by het huidige lichtingscontingent mogelijk is. Elk ander systeem van opleiding en legervorming voert voor wat de dienstplichtigen be treft tot een geringere sterkte aan parate troepen. Zou op den duur blijken, dat het aanvullingssysteem niet te handhaven is, of zou de aan drang om de diensttijd nog verder te verkorten, zó groot worden, dat daar aan gevolg moet worden gegeven, dan zal de vereiste parate sterkte nog slechts kunnen worden bereikt door de vorming van een beroepsleger. Wij kunnen ons voorstellen, dat de regering vanwege de vele daaraan verbonden moeilijkheden en niet in het minst óók vanwege de financiële consequenties, deze oplossing voorlopig nog in portefeuille heeft willen houden. Niettemin zal men steeds indachtig moeten zijn, dat het ogenblik kan komen, waarop de vorming van een beroepsleger niet meer zal zyn te ontgaan en dit tevens ook uit financieel oogpunt de voordeligste oplossing zal blijken te zyn geworden. Dat beroepstroepen daarenboven in tijd van oorlog hun geld dubbel en dwars waard zyn, heeft het optreden van de mariniers in Mei 1940 wel zeer duidelijk bewezen. Zonder extra kosten, kunt U een Dispenser krijgen met 10 Blauwe Gillette mesjes f 1.50, waardoor U met één druk van de duim, een nieuw mesje in Uw apparaat kunt leggen. Ga nu ook over op Gillette! Een Gillette precisie-scheerapparaat 32' met 2 Blauwe Gillette mesjes voor slechts Deze prija stelt iedereen in staat kennis te maken met de wereldberoemde Gillette producten. Gillette mesjes zijn de scherpste en hardste ter wereld, daarom gaan ze langer mee. Een pakje met 5 Blauwe Gillette mesjes kost nu f 0.75. Een pakje van 10 fl.50. BLUE 75 Ct per pakje van 5 ii ,,góeije morgen" begint met Gillette! Bittere woorden aan adres van Ned. regering Protestvergadering met 2300 bezoekers in de Haagse Dierentuin (Van sen onzer verslaggevers) bloemstuk om hem te verzekeren, dat Spandoeken met opschriften _als: Wij de Ambonnezen achter hun leiders zul- geen Indonesiërs, 1 W1" "j J" zijn geen Indonesiërs, maar Zutd-Mo- iukkers. Wij willen terug naar een vrij Zuió-Moiukken en Wij erkennen geen Indonesische souvereiniteit over cie Zuid-Molukken waren gisteravond, naast Zuid-Molukse er. Nederiancise vlaggen in de Haagse Dierentuin opgehangen, waar ongeveer 2300 Ambonnezen bijeen gekomen waren om te luisteren naar wat hun leiders over de opheffing van de Unie en de kwestie Naeuw-Guinea te zeggen hadden. Op cie koepel van de Dierentuin waaide de Zuid-Molukse vlag De mannen en vrouwen in hun vaax kleurige klederdracht, sommigen zelxs met hun kinderen, luisterden geboeid naar de verschillende sprekers en uit ten luide hun byrval, hetzij door ap plaus, hetzij door de strijdkreet Mena Moeria. De zaak, waarvoor wij strijden, is een rechtvaardige en eeriijke zaak, zed de vertegenwoordiger der R.M.S. in Nederland, de heer E. A. Kaijadoe, die hierna ook in het Maleis sprak. Staande werden door een minuut stiite de ge vallenen heraacht, waarna het fluit- orkeet van de Schattenberg o.l.v. de heer Maail het Zuid-Molukse volkslied speelde. Bittere woorden aan het adres van óe Nederlandse regering uitten de versahillende sprekers. Dr J. P. Nikiju- luw, algemeen vertegenwoordiger aer R.M.S. in het buitenland, zei, aat de strijd met nog groter kracht zal worden voortgezet tot erkenning volgt door de internationale wereld. De Unie noemde hij het Nederlands-Indonesisohe cadaver. In dit gebouw zullen morgen de Indo nesiërs bijeenkomen om het 9-jarig be staan der republiek te vieren en daarbij zal vermoeae.yK ook ae Nederlandse deserteur Pie; van Sta-veren worden ge huldigd! Ons standpunt is door de re- gebeurtenissen niet veranderd. Wij achten or» niet geoonden aan net ge tekende protocol. Spr. gaf by voorbaat ue verzekering, dat ieder ouiteniands financieel-economisch belang in een rije Zuid-Moluikken ten vo,.e zal wor den gerespecteerd. Een ernstig protest liet tegen horen, dat de Amoonnezen- kwestie buiten de besprekingen is ge houden. De heer F. A. Aponno sprak in onige- ;er gelijke bewoordingen. De uitspra ken van de Nederlandse rechiiers bewij zen, dat de Zuid-Moluikikers in hun recht staan, aldus deze spreker. Hij wees op de ondankbaarheid van de Ne derlandse regering. Immers, de Amibon- hebben 350 jaar de Nederlanders gediend. Wij zijn net zo min In donesiërs als de Nederlanders Duitsers zyn, riep hij uit. Wij bouwen op God. Zijn wil geschiede, besloot hij. De voor zitter van het hoofdbestuur B.P.R.M.S. in Nederland. de heer J. Mailuhuw, noemde het telegram, dat Nederland des tijds over de Ambon-kwe6tie had gezon den, een comedie. Wij leven thans als armlastigen in ballingschap, zei hij. Het rechit zal echter zegevieren. Ir Manusa- minister van defensie en hoofd de politieke missie, kreeg een fraai len blijven staan- Staande zongen al len het zesde couplet van het Wilhelmus. Verschillende afgevaardigden betuig den hierna aan de leiders hun trouw. Tenslotte sprak nog de heer D. Lilipaly. Lid van het hoofdbestuur BPH.M5., het vertegenwoordigend lichaam der Zuid- Molukkers in Nederland. Ook hy hekel de de Nederlandse regering en verze kerde, dat de strijd zal worden voortge zet, tot uiteindelijk de zege zal zijn be haald. Volgens een mededeling aan het A.NP. van de vertegenwoordiger van het Com mittee Rehabilitation Army - Men Ma luku Selatan (C.R.A.M.S.), de heer L Polhauipessy, wenst de C.R.A.M.S. zloh te distanciëren van uitspraken, die op deze bijeenkomst zijn gedaan. (Advertentie). LIKDOORNS WoïSÊwU? W*« mot onhandig* llkdoornrtngen en t*- middel. NOXACORN. neemt de pUn weg ln 80 «eeonden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezul- varda wonderolie, jodium an het pUnstillen- de benioealna. Een fleeje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van t 1.38 Kinderen gewond bij epel met projectiel Door het ontploffen van een projec tiel waarmee z(j «peelden, zijn de acht jarige H. K. B. en de zevenjarige E. B. te Apeldoorn licht aan de benen gewonï geraakt Laatstgenoemde moet een teen van de linkervoet missen. Op Oud-Poelgeest Gerei, jongeren over Bijbel in het moderne leven Onder leiding van dr J. M. van Min nen uit UtTecht houdt de Werkgemeen schap van Gerft Jongeren van 21 tot 28 Augustus op het kasteel Oud-Poel geest te Oegstgecst een vacantie-week gewijd aan het onderwerp: De Bijbel in het moderne Leven. De pantomimespe ler Jan Bronk zal een demonstratie zorgen over pantomime en mime. Van 13 tot 25 September wordt op de volkshogeschool Overcinge te Havelte (Dr.) een cursus gehouden voor personen boven de 18 jaar. gewijd aan het onder werp: Aanpassing. Verschenen !s het Jaarverslag 1953 van de reclasserlngsarbeld van het Leger des Hells. Scandinavisch denkbeeld Christelijke tehuizen voor het vliegwezen? Tydens een vergadering van vertegen woordigers der Lutherse kerkgenoot schappen van Noord-Europa, gehouden te Gothenburg in Zweden ter bespreking van de zendingsarbeid onder zeelieden over de gehele wereld, kwam de v naar voren of er behoefte is aan wa vergadering werd genoemd „zending voor het vliegwezen". Evenzeer als de kerk haar verantwoordelijkheid heeft ge voeld ten aanzien van de zeelieden is e: thans reden om te denken aan de velen, die by het vliegwezen zijn betrokken, al dus de voorstellers. Een Noorse afgevaardigde was var mening, dat er van Deense, Noorse en Zweedse zyde initiatief moet worden ge nomen om op de luchthavens, waar tus senlandingen worden uitgevoerd, „hui selijke milieu's in te richten, waar een goede, christelijke geest heerst, op de zelfde manier als de zeemanstehuizen zijn voor de zeevarenden over de hele reld". Leeropdracht dr Meuleman te Aix en Provence Dr G. E. Meuleman, Geref. predikant te Vijfhuizen (Haarlemmermeer), is aan gezocht gedurende het studiejaar '54/'55 dogmatiek te doceren aan de theologische faculteit van de Eglise Réformée Evan- gélique Indépendante de France te Ai> Provence. De hoogleraren dr G. Ch. Aalders en dr F. W. Grosheide hebben ns deputaten ad hoc met de kerke- raad van Vijfhuizen besprekingen gevoerd de predikant gedurende 10 maanden dit zeer noodzakelijke werk af te staan. Dr Gezinus Evert Meuleman werd Juni 1925 te Hoogersmilde geboren en 1951 door zijn vader, ds J. H. Meuleman uit Steenwijk. in het predikambt beves tigd. In datzelfde jaar was de jonge pre dikant bij prof. Berkouwer gepromoveerd op proefschrift: De Ontwikkeling Dogma in de R.K. Theologie. De kerkeraad te Vijfhuizen heeft zioh bereid verklaard zijn predikant tijdelijk af te staan. Het wachten ls thans op de definitieve uitnodiging van Franse zijde, waarvan men aanneemt, dat deze op korte termijn zal binnenkomen. Nieuws uit Evanston Eredoctoraat voor de vijf voorzitters De North Western-universiteit te Evan- ston heeft aan de vijf voorzitters van de Wereldraad van Kerken het ere-doctoraat in de theologie verleend. De voorzitters zijn, zoals men weet, de aartsbisschop van Canterbury, dr Geoffrey Fisher, de Noor se bisschop Eivind Berggrav, dc voorzit ter van de Federatie der Protestantse Kerken in Frankrijk, dr Mare Boegner, de aartsbisschop van de Grieks Orthodoxe Kerk mgr Athenagoras, en de Methodis tische bisschop van Washington, dr G. Bromley Oxnam. Dr D. Niles van Ceylon las op een der eerste bijeenkomsten een rapport over de evangelisatie voor, dat in hoofdzaak was opgesteld door de Utrechtse hoogleraar, dr J. C. Hoekendijk, die zelf door ziekte verhinderd is op Evanston aanwezig zijn. Prof. Hoekendijk is de eerste vo zitter van het secretariaat inzake de evangelisatie. Beroepingswerk Ned- Herv. Kerk roepen: «e Winkel (toez.) en te Ouddorp M. A. van Rhijn cand. te Henge lo, te Molenaarsgraaf G- Biesbroek cand. Slikkerveer; te Gorinchem (vac. Ph. J. Vreugder.hil, toez C. A- Korevaar ie Rotterdam. Aangenomen naar Gorinchem (vac. C. Sundermeijer. toez. W- G. Gijzel te Hilvarenbeek- Bedankt voor Tholen D- v. d. Ent Braat te Opheusden. Benoemd tot vic. te Nieuwe Pekela L- C. Vogelaar, cand. te Kruiningen. Geref. Kerken art- 31 roepen te Enumatil S. Cnossen te Drachten. dankt voor Leerdam J. Kamphuis te Bunschoten Spakenburg. ngenomen naar Onnen (gem- Haren. Gr-) cand. G. Lievaart jr. die be dankte voor Baflo-Warffum en Kantens. Chr- Geref- Kerken weetal te Delft P- N. Ribbers te Ulrum en C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. Geref- Kerken roepen te Hoek (Z.) cand A. v. d. Ende te Wateringen. ingenomen naar Boskoop G. i Leene te Deventer- In de Haagse Dierentuin kwamen gisteravond circa 2300 Ambonnezen bijeen om te protesteren tegen het onrecht, dat hen al zovele jaren is aangedaan en in het bijzonder tegen de recente conferentie Nederland- Indonesië. Op onze foto ziet men de vertegenwoordiger der R.M.S. in Nederland, de heer E. A. Kaijadoe, bij wie de algehele leiding van de avond berustte, op het spreekgestoelte. VERHUIZING WERD EEN SHOW Bouw van 250 woningen voor personeel en internaat voor leerlingen Bonn, 716 September Int. beroepskeuzecongros met 150 beurzen Voor het internationale beroepskeuze- congres. dat van 7 tot 16 September in Bonn wordt gehouden zijn 150 beurzen elk 135 mark (f 135) beschikbaar ge steld Dit congres, waaraan een cursus is verbonden, gaat uit van de Association Internationale d'Orientation Profession- nelle (AIOP) te Brussel in samenwerking met het Duitse secretariaat van de AIOP Inlichtingen worden verstrekt door het Rijksarbeidsbureau te 's-Gravenhage. tel. 180040. toestel 370- Honderden Groningers, Drenthen en zelfs Friezen hebben gistermiddag de nieuwe bezetting van het vliegveld Eelde in Drenthe hartelijk welikom ge heten. Gisteren werd namelijk de Rijks luchtvaartschool van Gilze-Rijen over geplaatst naar Eelde. Hoewel aan deze verhuizing weinig ruchtbaarheid was gegeven, waren velen naar Eelde ge trokken om de aankomst van de 22 toe stellen bij te wonen. Toen de autoriteiten bemerkten hoe groot de belangstelling was, besloot men de toestellen niet op de normale wijze te laten landen, maar in formatie, zodat het een kleine luchtvaartshow werd De commandant van het vliegbedrijf Gilze-Rijen van de R.L.S., de heer K. J. A. Meester, arriveerde in een van de laatste vliegtuigen. De laatste maanden is Eelde in allerijl gereed gemaakt voor de ontvangst van de Rijksluchtvaartschool. Hangars moesten gebouwd worden voor de vliegboot van de school en binnen afzienbare tijd zul len er een internaat, schoollokalen, sport velden en andere gehouwen verrijzen. Thans is alleen de vliegdienst van de school op Eelde ondergebracht, maar het is ae bedoeling in de toekomst de hele Rijksluchtvaartschool op Eelde te vestigen. Dan zal er 250 man personeel zijn met 75 leerlingen. Thans zijn gear riveerd 55 personeelsleden en 60 leer- De leerlingen vinden op het ogenblik nog onderdak in het vacanitiecentrum Wolfhorn te Eelde. Het personeel gaat tijdelijk in pension. Er worden 250 wo ningen gebouwd, waarvan er 70 nage noeg gereed zijn. Ds R. G. Vleeming (31) plotseling overleden In de ouderdom van 31 jaar is plot seling te Oosterbeek overleden de zen dingspredikant ds R. G. Vleeming. Ds Vleeming, die zou worden uitge zonden naar O.-Java. was voorheen zen dingspredikant te Hatonaheira en Z.O. Celebes. Groningen krijgt er twee Geref. kerken bij Nu de benodigde f 300.000 bijeen zija gebracht heeft de kerkeraad van de Geref. Kerken in Groningen aan twee architec ten opgedragen schetsplannen te ontwer pen voor de bouw van twee nieuwe ker ken. die verrijzen zullen in het Noorden van de stad: aan de Heinsiusstraat, en in het Zuidwesten: tegenover de Zuidelijke ingang van het Stadspark. Kamper onderwijzer vond diepte-microscoop uit Een onderwijzer te Kampen, de heer B. voor in 't Holt, heeft een principe ont dekt voor diepte-microscopie. aldus De Tel. Met behulp van een snel bewegende lenzenbuis is de microscoop ini staat zich voortdurend op nieuwe diepte-fazen in te stellen. Hierdoor. Is het mogelijk de microkosmos in perspectief te zien en niet in een plat vlak. De organismen, aldus de heer Voor in 't Holt. ziet men dan in een druppel water, zoals men vis- sen in een aquarium ziet- De fazenwis- seling wordt verkregen door onderbre- breking van de belichting. Voor het oog versmelten' zij en ziet men hen gelijk tijdig. Een Nederlandse fabriek van op tische instrumenten heeft reeds belang stelling voor deze drie-dimensionale mi croscoop aan de dag gelegd WOENSDAG 18 AUGUSTUS Gymnastiek 9.10 Gram. (9.35 Waterstanden) VPRO; 10.00 Boekbe spreking 10.05 Morgenwijding VARA; 10.20 Voor de vrouw 11.00 Gram. 12.00 Orgelspel 12.30 Land- en tulnbouwmededelingen 12.33 Voor het platteland 12.38 Gram. 13.00 Nieuws 1315 Tentoonstelllngsagenda 13.18 Dans muziek 13.50 Gram. 14.00 Medische kroniek 14 10 Gram. 15 15 Voor de jeugd 16.45 Voor de zieken 17.15 Gram. 17.30 Lichte muziek 17.50 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: .De Internationale betekenis van het Algemeen Rijksarchief" door mr H. Harden- berg 18.00 Nieuws en commentaar 18.20 Ac tualiteiten 16.30 RV.U,: „Een jaar natuur leven in en caus. VPRO: 19.30 Voor de jeugd VARA: 20,00 Nieuws 20.05 Gram. 20.15 Metropole-orkest 20.45 „Judith", hoorspel 22.20 Viool en piano 22.45 „Slepen op de zeven zeeën", caus. 23.00 Nieuws 2315 De 2e assemblée van de Wereldraad van Kerken te Evanston 23.20 Socialistisch nieuws in Esperanto 23.2524.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 298 m. NCRV 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. 7.33 Gewijde muziek 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.30 „Tot uw dienst" 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken 9.30 Voor de huisvrouw 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram 12.10 Pianorecital 12.30 Land en tuinbouwmededelingen 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui 13.00 Nieuws 13. IS „Met Pit op pad" 13.20 Gram. 15 30 Viool en plano 16.00 Voor de jeugd 17.24 Gram. 17.30 Orgelspel 18.00 Gram. 18.30 Spectrum van het Chr, organisatie- en verenigingsleven 18.45 Kin derkoor 19.00 Nieuws 19.10 Gram. 19.30 Bui tenlands overzicht 19.50 Gram. 20.00 Radio- sol. 21.40 istische hiel", klankbeeld 2155"Gram. 22 20 Meisjeskoor 22.45 Avond- verdenking 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gram. Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.00 3ram 12.30 Voor de boeren 13.90 Nieuws .3 10 'Reportage 13.30 Amusementsmuzi. *55 Sport 14.00 Grain. MttA| 1.15 Sport 18,20 Inter- ,,Ik weet het niet, Caroline. Wat zou ik kun nen zeggen?" „Als je ook maar over een greintje trots be schikte, zou je hem vertellen, dat je niet naar Soda Center wilt. Maar ik veronderstel, dat je wel zal antwoorden: „Dank u dat is pre cies waar ik graag heen wil." „Nee. Maar ik heb het niet voor het zeggen. Ik ben nog maar een betrekkelijk jonge man, zelfs al lijk ik zo oud als Methusalem." „Jong? Je bent niet jonger dan Everett. Al de goede plaatsen worden tegenwoordig aan jon ge mensen gegeven... Ik zal zelf naar de bis schop gaan. Ik ben niet bang voor hem en het zou hem goed doen als een predikantsvrouw hem eens de waarheid zei." Plotseling kreeg Paul Phillips' gelaat een bar se uitdrukking. De toon van zijn stem veran derde. „Nee", antwoordde hij met een plotselinge be slistheid. die haar het zwijgen oplegde en haar naar hem deed opkijken. „Nee, jij gaat niet naar de bisschop. Het spijt mij dat je niet van deze plaats houdt en dat mijn vooruitzichten je niet bevallen hij spijt me dat het leven in een pastorie je verveelt, maar ik ga naar de bisschop." Zij was zo verrast, dat zij bet onderwerp met een liet rusten. In feite voelde zij zich getroffen door zijn uitbarsting en voor het verdere ge deelte van de avond was zij bijna vriendelijk tegen hem. Op Zondagmorgen, toen hij het eerste gezang aankondigde, liet hij zijn donkere ogen over zijn kleine gemeente dwalen en dacht: „Zij hebben gelijk dat zij mij kwijt willen." Toch voelde hij dat hij hier gelukkig had kunnen zijn, als hij de sleutel tot hun harten had kunnen vinden. Aldoor tijdens het zingen zocht hij naar die sleutel. „U moet proberen de jeugd voor u te winnen", had Harden gezegd „d moet zorgen, dat er een prettige en uitnodigende invloed van de kerk uitgaat, zodat de jonge mensen er graag komen Een kerk gaat snel te gronde, als alleen de oude mensen er nog uit gewoonte ko men... Ik heb ontdekt dat een jongensclub vaak wonderen doet. De padvindersbeweging bijt dik wijls de spits af. Probeer goede vrienden met de padvinders te worden, word hun leider. En als er geen afdeling is, zou het prachtig zijn er een op te richten. Een jongen die padvinder is ge weest, weet hoe hij zich als man moet gedragen... En waar de jongens samen komen, komen de meisjes ook, Dat is een vanzelfsprekend gevolg. Ik heb niets tegen kleine bijeenkomsten in de kerk. U kunt discussies organiseren of spelle tjes en de kinderen af en toe op iets lekkers onthalen. De meisjes vinden het leuk om iets lekkers klaar te maken." HELI A GARDNER WHITE Zo ratelde Harden maar door op de hem eigen zelfverzekerde, olieachtige manier en gaf zijn zo genaamde taktvolle aanwijzingen, maakte hem attent op zijn plichten De laatste keer ging het over de missiegroep. „Hoe staat het met uw aan deel in het missiewerk, Phillips?" had hij ge vraagd. „Niet zo goed, helaas," had Phillips geant woord. „Nee? Dat verbaast me. Voor een klein plaats je was het resultaat hier altijd uitstekend. Een erg actieve groep. Ik veronderstel, dat u zo nu en dan naar de vergaderingen gaat? Ik geloof dat de dames dat leuk vinden zij hebben al tijd een lekkere cake klaar, voor het geval do minee eens mocht binnenlopen, dat weet u toch? Ha, ha." „Ik ga er hoogst zelden heen", antwoordde Phillips. „Moet u toch doen Moet u toch doen. Erg be langrijk bestanddeel van het kerkelijk leven Zon der hulp van het thuisfront kun je het Evangelie niet verspreiden. Mijn ervaring is, dat de mees te groepen de laatste jaren vooruit zijn gegaan. Een gevolg van een grotere belangstelling voor het wereldgebeuren. Dat is tenminste een goed ding, dat uit de oorlog is voortgekomen. Het heeft ons meer gevoel voor onze medemensen gegeven. Er is niets wat men niet van een Ame rikaan gedaan kan krijgen, als men de juiste snaar weet te treffen. En dat is ons werk tref de juiste snaar en zorg dat zij geven." Halfweg het middenpad zag hij de familie Jones zitten. Het gezicht van mevrouw Jones had altijd een lichtrode kleur, alsof zij juist het fornuis de steek had gelaten, maar het was een vri< delijk gezicht. Jones zag eruit alsof hij zich zijn Zondagse pak niet op zijn gemak voelde. Naast hen zat Bob, die weer burgerkleding droeg. Hij was een knappe jongen, doch zag er geme lijk en teruggetrokken uit, zoals hij daar, met zijn armen over elkaar, Phillips bijna uitdagend strak zat aan te kijken. „Mijn tekst van hedenmorgen kunt u vinden in het Evangelie van Johannes, hoofdstuk vijf tien, vers zesentwintig: Wanneer de Trooster komt, dien Ik u zenden zal van den Vader, de Geest der waarheid, die van den Vader uitgaat, zal deze van Mij getuigen. De jonge Paul Phillips preekte zeer rustig. Zijn voorganger was een licht ontvlambare, dogma tische figuur geweest. Misschien miste de ge meente zijn aanklagende betogen en schilderach tige gebaren. Paul Phillips merkte op dat paar van de ouderen op hun plaatsen zaten knkkebollen. Rustig sprak hij verder en indien iemand de moeite genomen zou hebben werkelijk te luisteren, had hij een diepe oprechtheid in de woorden kunnen opmerken. Doch Phillips kreeg niet het gevoel dat zijn preek ook maar tot het hart van een enkele onder zijn gehoor doordrong. Hij bleef naar de jonge Bob Jones kijken. Hoe wel hij probeerde alleen tot hem te spreken, ontspande het gemelijke gelaat zich niet. De preek was kort. Misschien, zo dacht hij terwijl hij er heimelijk pret om had. denken zij. dat ze geen waar genoeg voor hun geld krijgen of mis schien zijn ze boos omdat hun slaapje zo gauw verstoord wordt. HS ok»" HHoorspel 16.00 Vespers 16 45 Causerie 17.00 Voor de kiridf 16 00 Nir10 Tr,t<" 30 Volksdansen 19.00 Hoorspel 19.30 •kest konen 21.45 Discus Philh. orkest koren en sol. (21.00—21.15 Nieuws) 21.45 Discussie 22.1a Gram. 22.45 Voordracht 23.00—23.08 Nieuws. id. BBC Light Progr. 1500 en 247 m 12 00 Amusementsmuziek 12.30 Orgelspel 12.45 Orkestconcert 13.45 Voor de kleuters Gram. 14.30 Voordracht 15.00_ 15.45 Amusemi 18.00 Fanfare-orke: 20.00 Close-i i 19.25 Sport 2.00 6.15 Mrs Dale's stconcert 17..30 Gram. 18.45 Hoorspel 19.00 30 Verzoekprogramma 20.30 Hoorspel 21.00 Gev. ieii 23 05' Voordracht 23.20 Aain 't eind van de dag 23.50—24 CO Nieuws. NWDR. 309 m. 12.00 Amusementsmuziek 1300 Niéuws 13.10 Operamuziek 14.15 Vro lijke muziek 16.00 Dansmuziek 17.00 Nieuws 17 45 Amusementsmuziek 19 00 Meuw Gev. muziek 21 20 Pianore-;*-' :iek 23 20 .25 Orgelconcert. H m. 12.00 Gram. 13 00 Nieuws 13.20 Pianorecital 14.05 850 Amerikaanse uitoagj 0.02 Vocaal ensemble lijke r 'Tl 21.45 Nieuws 22.30 Dans-__ 23.00 I Gev. muziek 24.00 Nieuws krijk. Nat^ p anoreonai rt v u .00 Gram. .32* Hoorspel met iefc 22.15 Gram. 23.45—24.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 12.00 Orkestconcert 12.34 (12.50 Koersen) 13.00 Nieuws 18.15 Gram H4.00 Orkestconcert 15.30 Militair orkest 16.15 Koorzang 16.40 Orgel en zang 17.00 Nieuws 1710 Zang en plano 17.50 Boekbe spreking lè.00 Voordracht 18.30 Voor de sol daten 19.00 Nieuws 19.40 Gram. 20.00 Hoor spel 20 40 Gram. 21.15 Orkestconcert —.00 Nieuws 22.15 Gram. 2255—23.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nieuws 13 15 Gram 17.00 Nieuws 17.15 Gram. 17.30 Orgelrecital 18.30 Gr; Gram. 19.30 Nieuw I S 20.00 Órkestconcert 22.00 22.15 Gram. 22.55 Nieuws. BBC. Eui - Uitzending voor Nédériand": 22 00-22.30 Nieuws- Vrijbuiters radiodagboek (op 224 en 75 m.). Leltergreepraadsel io. u- Woorden invullen van de volgende be tekenis. By goede 'oplossing vormen de eerste letters van elk woord van boven naar beneden gelezen een gezegde. 1 Speels uitgelaten: 2 bestrijken met vet; 3 gewapende geleide; 4 naar even redigheid; 5 ergens weggaan; 6 bü elkaar sparen; 7 met een ridderkruis begiftigen; 8 ruzie; 9 met algemene stemmen; 10 dikste been in de benedenarm; 11 doel loos rondslenteren. Men make gebruik van de volgende lettergrepen: Co, cor, dar, de, een, el, est, fla, bom, in, le, les, me. na, nant, ne, op, op. pa. pen, p\jp, re, ren, ren, ren, ren, rig. sme, spa, stap, te, tel, ve. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1 Abrikoos, 4 mak- ker. 6 tertio, 7 eenhoorn. VERTICAAL: 1 Amnestie, 2 rumoer, 3 springen, 5 kimono.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2