|lieutue geitectje (tfmimnl Amerikaans offensief tegen Russische spionnage Wist U In de ban van het verleden Vissers riepen Koning een hartelijk vaarwel toe Mendès-France ondervindt enorme tegenstand Echtpaar met vijf kinderen in Limburg omgekomen MAANDAG IE AUGUSTUS 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling: TeL 3144L Postrekening: 58936. Vijf en dertigste jaargang No 10117 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELI1K-N ATIONAAL DAGBLAD Vooj Leiden en Omstreken .SUattuUcft f« ghfOIrcra ®QO bert la ttgljenspctf" WASLIJST VAN OVERGELOPEN AGENTEN Stroom ran geheime inlichtingen Het voorzitterschap der V.N. Kans voor Van Klef fens is gestegen De Amerikaanse correspondente van de K.R.O. in New York, genaamd Marion Laudy, heeft over de candidatuur voor het presidentschap der Ver. Naties van mr, Van Kleffens, een vraaggesprek ge- de heer D. J. von Balluseck. Zo- vloeide via Rastworof 7JMERIKA gaat de strijd tegen de Russische spionnen krachtiger ter hand nemen. Reeds hebben ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken aangekondigd, dat binnenkort een lijst zal worden gepubliceerd van Russische geheime agenten, die in de Ver. Staten politiek asyl verkregen. Deze maatregel is blijkbaar een ant woord op de communistische propaganda, ontstaan rond de verdwijning van dr John. tot voor kort chef van de Westduitse spionnagedienst. De als men ,weet- u P®rmJan®ntJ v eerste van de Amerikaanse lijst is reeds bekend. Het is Joeri A. Raslworci. ffS°2*de v?a°ag hoe S teSse» een belangrijk lid van de Russische spionnagedienst in Japan, die inoir Van Kleffens z\jn, antwoordde hü, dat Januari van dit jaar in Tokio naar het Westen overliep en door de Ame- deze er nlet slecht v00r staaB- ba rikaanse regering zonder Japanse toestemming naar de Verenigde Staten is overgebracht. Nog minstens vier andere Russische agenten, wier namen niet zijn gepubliceerd, bevinden zich in Amerikaanse handen. Nadat Rastworof Zaterdag, zoals gemeld, onthullingen had gedaan voor het forum der wereldpers, zijn nog diezelfde avond in Japan 15 personen, onder wie twee voormalige ambtenaren van het ministerie van buiten landse zaken, gearresteerd. Aldus meldt het Japanse persbureau Kyodo. Volgens het Japanse blad Asahi Sj boen heeft de politie te Tokio een func tionaris van het ministerie van buiten landse zaken en een voormalige Ameri kaanse hooggeplaatste ambtenaar ge arresteerd. verdacht van het verkopen van geheime inlichtingen aan bovenge noemde Rastworof. Dat is dus de agent van de Russische geheime dienst, die in de Ver. Staten asyl heeft gekregen. Wij stippen hierbij aan. dat de Japanse po litie geen commentaar op dit bericht wilde geven. Volgens het genoemde pers bureau zou gebleken zijn, dat de gear resteerde functionarissen tegen betaling maandelijks een aantal rapporten met zeer geheime inlichtingen aan Rastworof deden toekomen- Onmiddellijk na de ver dwijning van Rastworof zouden deze functionarissen ontslag hebben genomen. Wij herinneren er aan. dat Rastworof op een persconferentie in Washington verklaarde, dat hij uit politieke over wegingen was overgelopen. Dus een pa rallel met het geval John. Blijkbaar heeft de Russische regering het antwoord op deze persconferentie nog niet gereed- De Amerikaanse onderminister Bedell Smith had Vrijdag middag de Russische ambassadeur uit genodigd voor een bespreking. Maar de ambassade had meegedeeld, dat Zaroebin „zich niet goed voelde". Er was geen andere Russische vertegenwoordiger voor de bespreking beschikbaar. Kort na de verdwijning van Rastworof in Januari had de Sowjetunic verklaard, dat hij door agenten van de Amerikaanse ge heime dienst was ontvoerd- Ten minste twee gewezen Japanse func tionarissen. die na de onthullingen van Rastworof zijn gearresteerd, hebben reeds bekend, aldus wordt later bericht- De Japanse minister van buitenlandse zaken heeft meegedeeld; dat zijn regering had geprotesteerd tegen het vertrek van Rastworof naar de Ver- Staten, zonder medeweten van de Japanse autoriteiten. Zuks zou neerkomen op schending van de Japanse emigratieformaliteiten De Amerikaanse regering had hierop haar leedwezen betuigd en de verze kering gegeven, dat dergelijke gevallen zich niet weer zouden voordoen- In Amerikaanse kringen hebben boven, genoemde ..onthullingen" heel veel op- gebaard1- Zullen meerdere Russische geheime agenten het voorbeeld van Rast worof volgen? Mars naar Goa werd een mislukking Circa 90 Nationalisten1 gearresteerd1 Gelukkig is het gisteren in India niet tot bloedige botsingen gekomen. De met veel ophef aangekondigde „vreedzame mars ter bevrijding van de Portugese enclaves Gao en Damao", is een misluk king geworden. Slechts kleine groepen trokken op verschillende punten de grens over, waar zij door de Portugese politie gearresteerd werden; in totaal 90 natio nalisten. Bij Damao probeerden 1200 nationalisten de Portugese kolonie binnen te komen, doch zü werden bij de grens tegenge houden. De ganse nacht hadden tien duizenden in Portugal gebeden voor hun landgenoten in India. Premier Nehroe hield tor gelegenheid van de Indische onafhankelijkheidsdag, op het fort van New Dehli een vurige rede, waarin hij Goa een symbool van buitenlandse over heersing noemde. Inmiddels heeft India aan Portugal weer een nota doen toekomen, waarin wordt aangedrongen op een spoedige aanwijzing van vertegenwoordigers om met India over de toekomst van de Portugese be zittingen te spreken. Portugese perikelen seerde deze uitspraak op toezeggingen voor steun aan de candidatuur van mr. Van Kleffens uit verschillende staten, o.a. Westeuropese landen, Latijns Ame rika, Azië en enkele gebieden van het Britse Gemenebest. Wij wijzen er nog op. dat volgens gezaghebbende bronnen te Washington, de Ver. Staten geen druk zullen uitoefenen ten gunste der verkie zing van prins Wan van Thailand tot voorzitter. Vandaar, dat de kansen var de Nederlandse eandidaat mr Van Klef fens gestegen zijn. Zelfs bestaat voor Van Kleffens de kans dp de vijf stemmen van het Sowjebblok, omdat de Russen hem uit anti-Amerikaanse overwegingen zouden prefereren boven prins Wan Langs een erehaag van adelborsten wandelde koning Haakon VII van Noorwegen Zaterdag naar de landingsponton aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam, waar de motorsloep van het vorstelijke jacht Norge lag te wachten. Koningin Juliana en prins Bernhard deden hun hoge gast uitgeleide. Onvergetelijk afscheid Vijftigduizend mensen op de been bij het vertrek uit IJmuiden Naar schatting vijftig duizend juichen- mensen tussen pont en pieren van IJmuiden hebben Zaterdagavond Koning Haakon VII van Noorwegen de laatste paar mijlen op Nederlandse bodem een indrukwekkend vaarwel bereid. Toen het koninklijk jacht Norge de geweldige sluiskolk binnengleed, brak een minuten lang gejuich los. De Koning stond op dat ogenblik op de bovenbrug van het jacht liet zijn blik gaan over het boeiende schouwspel dat de Nederlandse folklore kan opleveren: Scheveningse wijkse, Spakenburgse en Bunschotense vissers en vissersvrouwen in Zondagse kledij, kleine peuters van Marken onder de geborduurde muts. en de jongens de IJmuidense visserijschool bijna drinkend in de oranje oliekleding die op de trawlers wordt gedragen. Vissers rie pen de vorst van een vissende natie eer hartelijk vaarwel toe! Met de oudste sloep, waarover de Ko ninklijke Marine beschikt, de 136-jarige Koningssloep waren Koningin Juliana, de Prins en hun gevolg Zaterdagmiddag in Amsterdam naar het Koninklijk jacht Norge gebracht, waar zij tezamen met de Noorse Koning en hoge Nederlandse er Noorse autoriteiten de lunch zouden ge- bruiken. In paradeslag roeiden 20 adelborsten de met fraai verguld beeldhouwwerk versierde staatsiesloep naar het Noorse Koninklijk jacht, waar de bemanning bij aankomst het traditionele gejoel aanhief. Koning Haakon begroette zijn hoge gas ten aan de stuurboordrailing. In de motorsloep van de Norge keerde het gezelschap in de namiddag landingsponton bij de Prins Hendrik kade terug vanwaar per auto naar het paleis werd gereden. Na een samenkomst de troonzaal was tegen vijf uur hel ogenblik van vertrek aangebroken. (Zie verder pagina 2.1 Prins Bemhard vandaag naar Londen Prins Bernhard zou vandaag per vlieg tuig naar Londen vertrekken voor een bezoek van enkele dagen. De Prins zal in een paar fabrieken enige nieuwe typen vliegtuigen bezichtigen en Woensdag de tentoonstelling The Model Engineer openen. Vissersbootje sloeg om; eli doden Ter hoogte van het Franse plaatsje Villerville aan het Kanaal zijn gisteren elf vissers verdronken, doordat hun bootje omsloeg- De vissers, onder wie vrouwen en kin deren. waren op een zandbank mosselen aan het vissen, toen de vloed opkwam. Zij klommen allen tegelijk in de boot, die daarop omsloeg. Tegenaanval in Marokko Légionnaires kamden Fez uit Was het vóór het weekeinde tamelijk rustig in Marokko, gisteren kwam het weer tot botsingen. Frankrijk heeft ech ter terstond krachtig ingegrepen Nadat Terroristen wekenlang de straten van elke Marokkaanse stad onveilig hadden gemaakt, gingen gisteren enige duizen den légionnaires tot de tegenaanval over. Vier bataljons van het vreemdelingen legioen, versterkt met een bataljon van de Franse veiligheidspolitie, kamce de Arabische wijk van Fez uit. Huis na huis werd aan een grondig onderzoek onderworpen. Ook in andere jClarokkaanse steden werden dergelijke razzia's gehouden. Tientallen Arabieren werden gearres teerd; onder hen bleken zich elf belang rijke nationalistische onruststokers te bevinden. President Coly gaat kuren De Franse president Coty en zijn echt genote hebben zich vandaag naar Bag- noles-de-l'Ornc begeven een plaats, die bekend is om haar warmwaterbron nen waar de president enige tijd een kuur zal ondergaan. Het lijk van Loubens naar boven gehaaid twee jaar geleden m een grot bij Pierre Saint Martin op de Frans-Spaanse greni neergestorte grotonderzoeker Marcel Loubens is thans naar boven gehaald- Drie Franse toeristen doodgevroren Nabij Zerm3i. ï.i net nuiaen van Zwit serland zijn drie Franse toeristen omg' komen, die in gezelschap van een berg gids uit Chamonix een tocht op Taschhorn hadden ondernomen- Vorige weck Vrijdag werden zij overvallen door slecht weer. Gisteren heeft men hun oe- vroren liiken teruggevonden. Pionier van het luchtschip Dr Hugo Eckener overleden De Duitse pionier van het luchtschip, dr Hugo Eckener is Zaterdag op 66-jange leeftijd te Friedrichshafen aan hart zwakte overleden. Hij was reeds enige tijd bedlegerig. Eckeners naam was sedert 1908 met de ontwikkeling van het luchtschip verbon den. toen hij in dienst trad van Graaf Ferdinand von Zeppelin. Eckeners ver- nult heelt in grote mate tot de ontwik keling van de Zeppelin bijgedragen. In 1911 werd hij directeur van de Duitse Luchtvaartmaatschappij „Lutt- fahrt A.G." en hij was verantwoordelijk voor spectaculaire Zeppeiinvlucüten die in de wereld sensatie verwekten. Zijn grote doel was het scheppen van een internationaal verkeer met lucht schepen, maar de verwezenlijking werd door de snelle ontwikkeling van het vliegtuig onmogelijk gemaakt. Toen vijf Mei 1937 het nieuwe lucht schip Hindenourg floor een ontploffing in Lakehurst tV.S.) verwoest werd, was vrijwel een einde gekomen aan het tijd perk der luchtschepen, die meermalen de Atlantische Oceaan overstaken, naar de Noordpool vlogen (1931) en waarvan er één in 1929 een reis om de wereld maakte. In 1951 verklaarde Eckener trouwens zelf, dat de tijd der luchtsche pen voorbij was. Eckener heeft meer aan honderd vluch ten geleid. Twee jaar geleden werd hem het krootkruis van verdienste, één van West-Duitslands hoogste eerbewijzen, verleend. Het ontluisterde E.D.G.-verdrag De wijzigingen hollen het verdrag uit en laten een onbewoonbaar huis over week een succes geboekt, toen hij de steun kreeg voor zijn sterk ge wijzigd E.D.G.-verdrag. Nu echter blijkt, dat zich, zowel in Frankrijk zelf als in de landen der partners, een beangstigende oppositie vormt. Zoals de zaken thans staan, is de kans niet groot, dat op de basis van het door Frankrijk gewijzigde E.D.G.-verdrag, te Brussel, door de zes landen onder handeld kan worden. Men spreekt in Westelijke kringen van „bepalingen, die het E.D.G.-verdrag uithollen en slechts een huis overlaten waarmee niets meer te beginnen is". de gewijzigde E.D.G. te redden, waarbij In Washington, waar men de vorming van het E.D.G.-verdrag vurig wenst, heeft men van de Franse wijzigingsvoorstellen met scpeticieme kennis genomen. Men ziet er slechts een ondermijning in de voorgestelde defensiegemeenschap. Londen is van oordeel, dat deze Franse wijzigingen slechts zullen leiden tot uitstel bij de totstandkoming van van een Euro pees leger en derhalve bij de herbewape ning van West-Duitsland. Te Bonn werd het nieuws met grote re serve ontvangen, maar men neemt aar dat Adenauer te Brussel alles in hel werk zal stellen om toch nog een accoord mogelijk te maken. Immers, slechts dan kunnen er weer Duitse formaties worden opgebouwd, hetgeen de positie vai Westduitse Bondsrepubliek in de wereld aanzienlijk zal versterken. Wat België betreft, men verwacht dat do Belgische regering alles zal doen DAT door het architectenbureau lr Bongaerts te Den Haag namens het ge meentebestuur van Uden (N-Br.) het aan leggen van een riolering werd aanbesteed, waarvoor De Oosthoek te Uden met f 404.900 de laagste Inschrijver was. DAT de firma Nedeco van de Mexi- lanse regering opdracht kreeg plannen te bestuderen voor de verbetering van de Mexicaanse havens, met de uitvoering 100.000 Amer. dollars gemoeid zijn. DAT in Amsterdam een man zoveel van kauwgom hield, dat hij een gehele automaat vol met dit kostelijk goed de muur wrikte, met een gezamenlijke waarde van f 110. DAT Axel feest viert daar het tien jaar geleden werd bevrijd, en Donderdagmid dag de eerste Polen, onder wie kol. Szyd- lowski, die het bevel voerde over de toen malige Poolse troepen, officieel werden verwelkomd. DAT generaal Maczek, de Pool, onder wiens leiding in October 1944 Breda werd bevrijd, daar opnieuw enthousiast is ont vangen en er in verband met dit bezoek driedaagse feestelijkheden plaats hebben. DAT staatssecretaris Van Rhijn Zater dag de traditionele Edese heideweek open de. die ditmaal met het 900-jarig bestaai der plaats samenvalt DAT in het Ned. Openluchtmuseum te Arnhem de collectie klederdrachten per l Mei 1955 in een nieuw gebouw wordt gehuisvest, voorzien van een speciaal luchtverversingssysteem en van ruime -itrines. DAT momenteel in Oirschot de tentoon- ;teling Brabants edelambacht wordt ge houden, welke expositie gezin en am bachtsman bijeen wil brengen. DAT de vereniging Scheppend ambacht Gelderland Zaterdag in Borculo een expo sitie van werk harer leden opende, welke tot en met 22 dezer te bezichtigen zal zijn. DAT de rijkspolitie tc Gemert (N.B.) opsporing verzoekt van Alberta Louren- sen, oud 31 jaar, echtgenote van Chr. H. Netten, verblijvende in een woonwagen, voorzien van letter en kenteken N 5834. DAT de 20-jarige Arabische havenarbei der Ahmad Hussein Mohammed, die aan boord van het s.s. Tounri van de Kon Rott. Lloyd in Aden was gaan slapen, pas in volle zee ontwaakte, en toen mee moest naar R'dam, Zaterdag weer vandaar ver trok. DAT minister Witte meeliep in de Ma- ria-ommegang, welke gisteren in Bergen op Zoom voor de tiende maal werd ge houden. DAT Haamstede'B burgemeester, jhr R J. H. Q. Röell, van zijn reis naar Amerika terugkeerde, daar de plaatsen ging bedan ken, die Haamstede hielpen en er ver scheidene films over de ramp en het her stel der dijken vertoonde. DAT de commissaris der Koningin ln Zeeland, Jhr mr A. F. C. de Casembroot, Zaterdag het nieuwe gemeentehuis ln Bruinisse opende, en dit op de eerste dag door meer dan 2000 personen werd be zichtigd. DAT de algemene ledenvergadering van de Ned. Heide Mij dit Jaar op Vrijdag 17 September te Groningen plaats heeft, waarna de volgende dag excursies op het programma staan. DAT de C.A.O. dcrland (uitgez en Waal en rijk van Nijmegen) thans is goedgekeurd, en de nieuwe lonen zijn verschuldigd van 1 Mei af van dit jaar. DAT vanochtend 24 Nederlandse meis jes en jongens van 1420 jr per vliegtuig naar Londen vertrokken, om daar tot 30 dezer te gaan logeren bij hen. die als pilo ten in bezettingstijd werden geholpen door de ouders der kinderen. DAT burgemeester dr Ernst Jungen van Göteborg (Zweden) in gezelschap van en kele medebestuurders een bezoek aan Groningen bracht, en men nog Amster dam. Rotterdam en de tunnelbouw bij Velsen zou gaan zien. DAT in plechtige eenvoud in de bossen van Golrle (N.B.) de Jaarlijkse herdenking is gehouden van de gijzelaars, die daar werden gefusilleerd, onder wie Willem Ruys. Alexander baron Schimmelpennlnck v. d. Oye en Otto graaf van Limburg Stiruro. Nederland zich dan zal aansluiten. De New York Times wijst er op, dat het Franse compromis-plan voornamelijk be- Een van de mooiste praalwa gens, die Zaterdag door Den Haag reden in het bloemen corso van de Stichting Den Haag-Bloemen-Zee was „Het bloemensprookje" van Nic. den Hexjer uit Rijnsburg. Op onze foto de wagen, die de tweede prijs won, over de Boulevard te Scheveningen. doeld schijnt, om niet aanvaard te wor den. Tenslotte nog Italië, als E.D.G.-part- ner: Rome is niet bereid wijzigingen te aanvaarden, die de bekrachtiging van het verdrag voor een Europese Defensiege meenschap kunnen vertragen. Adenauer, keert vandaag naar Bonn terug; hij heeft zijn vacantie in het Zwarte Woud door gebracht. Eerder hebben wij gemeld, dat drie Gaullistische ministers uit het kabinet- Mendès-France, als protest, zijn afgetre den. Er zitten thans nog drie Gaullisten in de regering en deze zullen over hun aanblijven of aftreden beslissen, nadat de resultaten van de Brusselse conferentie (der ministers van buitenlandse zaken der zes landen) bekend zijn. Tragisch einde van vacantie Personenauto botste in volle vaart tegen stilstaande vrachtwagen DE RIJKSWEG Nijmegen-Venlo tussen de dorpen Bergen (L.) en Afferden is Zaterdagavond omstreeks kwart voor negen een personen auto, waarin zeven personen zaten, in volle vaart tegen de achterzijde van een rechts van de weg stilstaande vrachtwagen gereden. Bij dit ongeluk werden het echtpaar Paddenburg uit Venlo en vier kinderen op slag gedood. Een vijfde kindje is later in het ziekenhuis te Venlo overleden. De slacht offers zijn de 39-jarige verzekeringsinspecteur J. Paddenburg, zijn echt genote mevrouw Paddenburg-Reymersdal, hun elfjarige dochter Henny, hun zevenjarige dochtertje Yvonne en hun driejarig zoontje Rudi, alsmede twee logeetjes: een elfjarig jongetje en een veertienjarig meisje van het gezin Janssen uit Apeldoorn. De personenauto kwam uit de rich ting Nijmegen. In de wagen zat het ge zin Paddenburg, dat van vacantie terug kwam en op weg was naar zijn woon plaats Venlo. Op een recht stuk weg is de personenauto door onbekende oorzaak tegen de stilstaande vrachtwagen gere den. Deze wagen stond volgens oogge tuigen geheel rechts van de weg. Het was een groentenauto, die bestuurd werd door de heer S. Stam uit Venlo. De heer Stam was even voordat het ongeluk gebeurde, uitgestapt omdat hij dacht dat er iets aan zijn achterband .mankeerde en omdat hij zijn stoplicht wilde controleren Nauwelijks was hij weer ingestapt of met een slag kwam hij met zijn 13-jarige twee lingzoontjes Frits en Simon, die naast hem zaten, tegen de voorruit terecht. De personenauto schoof geheel onder de achterzijde van de vrachtwagen. Een der inzittenden, de driejarige Rudi Pad denburg. werd uit de auto geslingerd en bleef met ernstige verwondingen langs de kant van de weg liggen. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het zieken huis in Venlo vervoerd, waar hij om streeks twaalf uur middernacht aan zijn verwondingen is bezweken. Na enkele vergeefse pogingen gelukte het omwonenden, het wrak van de per sonenauto te bereiken. Het bleek, dat de daarin nog aanwezige zes personen, het echtpaar Paddenburg en vier kinderen, reeds waren overleden. Zij moeten op slag dood zijn geweest, aldus de verkla ring van een kort na de botsing pas serende arts. Door de schok van de botsing is de chauffeur die in de cabine van de stil staande vrachtwagen zat, door de voor- Op de Antillen Vervroegde behandeling van het Statuut? De mogelijkheid bestaat, dat de Staten an de Nederlandse Antillen toch nog r 23 Augustus worden bijeengeroepen t behandeling van het Statuut voor het Koninkrijk-nieuwe-stijl. De reis van acht statenleden naar de Bovenwindse Eilan- ls nl. afgelast omdat zich op S'.. Maarten een epedemie van buiktyphus voordoet- Bepaalde politieke kringen wil len het -ijzer smeden als het heet is en >r op aandringen, lat het Statuut reeds op 16 Augustus wordt behandeld- ruit geschoten. Hij liep verscheidene snij- wonden op en is naar het ziekenhuis vervoerd om te worden verbonden. De 2 jongens, die eveneens in de cabine zaten, kregen enkele vleeswonden. Het echtpaar Paddenburg was Vrijdag teruggekeerd van een buitenlandse vacan- tiereis. Zaterdagochtend was het naar Apeldoorn gereden om hun oudste twee kinderen op te halen, die daar bij de fa- malie Janssen hadden gelogeerd. Op de terugweg namen zij de beide kinderen Janssen mee naar Venlo om hen daar nog enige tijd als logé's te herbergen. HET WEER IN EUROPA Londen Luxemb Parij» Grenoble 1 a 1 regen half bew. half bew. i ss C|i; WEERBERICHT Rustig weer Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond In de nacht en ochtend plaatselijke mist of laag hangende bewolking. Mor gen overdag op de meeste plaatsen droog en vrtJ zon nig weer. Zwakke tot ma tige wind uit Zuidelijke richtingen. Dezelfde tempe raturen of iets hogere. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1