Leidse tuinders veld voor ruimen de stad het Met bloedend hart wordt prijsgegeven wat geslachten wonnen „Demping meest voor de hand liggende oplossing" In Juli waren er slechts 149 werklozen Engelse athleten Zaterdag naar Leiden s< NIUWE LEIDSCHE CODSANT 3 DONDERDAG 12 AUGUSTUS ISM Schoenendozensluipen nader /Van een medewerkster) Het kan er zo nuchter staan in de raadsstukken: „Met die-en-die tuinder is overeenstemming bereikt over de ontruiming van zijn bedrijf'. Zo'n overeenkomst is een zeer nuchtere afspraak tussen een particulier en de gemeente Leiden, maar weet men wel, welk een wereld van geslacht-op- geslacht opgebouwd kostbaar bezit hier verloren gaat? Dezer dagen hebben we rondgezworven door de Bos- en Gasthuispolder. Wat en wie we daar ontmoetten, daarover willen we nu iets vertellen. Nóg kan men in de polder ten zuiden van Leiden genieten van hoge luchten en ruime verten. Nóg bloeit er de witte waterkers, de kattenstaart en de vale riaan langs de slootkanten. Nóg zingt de boeren-nachtegaal er zijn liedje van ver langen. Ja, nóg, want reeds zün straten en industrieterreinen geprojecteerd, dwars door die mooie polders. Een prach tig stukje natuurschoon gaat verloren door de alles opslokkende stadsuitbrei ding. Als men daar zo rondkijkt en deze en gene een praatje maakt, wordt het pas duidelijk wat er eigenlijk op het spel staat. Vele kwekers hebben daar geslacht-op- geslacht hun bedrijf gehad en er hur levensonderhoud gevonden. Alles, wat ns jarenlange moeizame arbeid is verkre gen, valt onder slopershanden, in enkele weken. En dan zal weer een stukje ty pisch Hollandse romantiek zijn verdwe nen, schilderachtige plekjes, waar nu nog de kunstschilder zijn hart ophaalt. De oude heer De Groot, die daar voor aan in de polder woont, kan er boekdelen over vertellen. Hoe vaak al zijn z'n huisje en de schuur van Knotter, met de bloel ende braamstruik er voor, al geschilderd Zelfs een jongen van veertien jaar, ni: een volwassen man, zag er het idyllische van in en gaf op het doek zijn indrukken weer. Het resultaat van zijn arbeid hangt nog bij De Groot in de kamer en hy wijs er altijd met trots op: „Daar hangt mij: huis". De Groot wordt de volgende maand 6 Reinigingsdirecteuren vergaderen te Leiden De Nederlandse vereniging van reina- gingsdirecteuren zal op 7 en 8 September as. te Leiden haar 45ste jaarvergadering houden. Op de openbare vergadering, die 7 September wordt gehouden, zal de heer J. H. de Jong, directeur van de gemeen telijke reinigings- en ontsmettingsdiensf te Leiden, enige beschouwingen geven over deze dienst. Ir W. Ybema, directeur van de stadsreiniging te Amsterdam, za] hierna spreken over „Moderne steden bouw en de openbare reiniging". Op 8 September wordt de huishoudelijke ver gadering gehouden. De agenda vermeldt o.m. verkiezing van een nieuwe voorzit ter wegens periodiek aftreden van de heer P. de Graaff, die niét herkiesbaar is. Contactavond van De Natuurvriend In het gebouw van de Loge aan de Steenschuur hield de aquarium- en terrariumhoudersvereniging „De Natuur vriend" gisteren haar maandelijkse con tactavond, ditmaal onder leiding van de heer J. Gijzenij. Voor deze avond had het bestuur zich weten te verzekeren van de medewerking van de heer A. J. de Looze uit Rotterdam, die na het afhandelen van enige huishoudelijke aangelegenheden een causerie hield over „Micro-organismen en het belang daarvan voor de kweek". Geen der aanwezigen zal de keuze van het bestuur betreurd hebben, want de le ring van de heer De Looze, die met ge projecteerde micro-foto's werd toegelicht, vond een gretig gehoor. De studie van deze microscopisch kleine diertjes, die als voedsel voor vele aquariumvissen ge bruikt worden, is tot nu toe wat stief moederlijk bedeeld geweest, terwijl het belang er van gisteravond duidelijk werd aangetoond. De leden der vereniging zul len, wanneer zij in de toekomst met hun speciale netten gewapend weer naar de slootkant trekken om er het benodigde eten voor hun vissen te gaan scheppen, hun hobby weer meer verantwoord kun nen beoefenen. Na de pauze werd de avond op minder officiële wijze nog enige tijd voortgezet W.W. bracht serenade aan de heer H. Bronsgeest Werkmans Wilskracht heeft gisteravond een serenade gebracht aan de heer H. Bronsgeest. Van de Sande Bakhuyzen- laan 5. De heer Bronsgeest is bedrijfs leider van de dekenfabriek der N-V. Zaal berg en wordt als zodanig ten zeerste gewaardeerd door directie en personeel- Hij is een autodidact en een man van ini tiatief- Zo is het mede aan de heer Bronsgeest te danken, dat de N.V. Zaal berg, op grote schaal wollen stoffen kon gaan vervaardigen. Bij de gehouden re ceptie ter gelegenheid van het 35-jarig jubileum van de heer Bronsgeest is dit ook door de heer W. Schrandt. directeur, naar voren gebracht- Enkele geschenken werden overhandigd en tal van zakenre laties, vrienden en vertegenwoordigers van werknemersbonden hebben de heer Bronsgeest op de receptie de hand ge drukt Sfeer In 't gezin? De uNieuwe Leidscbe" e int Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Ernst O- zn v. J- v. d. Heij den en M- Raar; Sicco zn v S. J. Anes en E de Jong; Margot dr v L. Swart en M. C. Feenstra; Joke W. dr v L. v. Duijn en A. v. Rijn; Johanna G. M. dr v S. S. Derksen en R. M. v- Rijn; Johannes A- M. zn v P. A- Luijten en A. M- A. v. Eeden; Petronella E- dr v M. Plug en W. v. d- Loo. GEHUWD: J- Pont en C. Seriier; J. v. Vliet en W. C. de Tombe; J- Disselvelt en J- Wervelman; T. Brandt en E. Verlind; G. v. d. Zwan en J. W. Spies; C- Nieuwen- burg en J. A. Langeveld; H. de Groot en S- Azier; H- B- van Dijk en M. M. Ba- rends; C. H. A Kruijskamp en J. Salomé; J- van Rij en C. Schuchhard; N. Hoog kamer en C- Mulder; H- Klom en A. M- J- Blansjaar. OVERLEDEN: S. v. d. Linden, huisvr. v- Jongeleen, 69 jr; H. J. v- Leeuwen, «tan. 69 jr; H- Giesbergen. zn. 31 jr. jaar. Hy is in dit huisje geboren. Toen het gezin zich hier vestigde was zyn oud ste broer twee jaar. Voor één gulden In de week werd het huls gehuurd. Nu, na de diverse huurverhogingen, betaalt hy f 1,75. Hy heeft daarvoor twee grote ver trekken, een aangebouwde schuur en een zolder over het hele huis, Dreiging Als we samen voor de geitenstal staan kunnen we als een dreiging de huizen ven Akkerhof, Weidehof, Duinhof, Bos hof en wat voor hoven al niet meer, in de verte zien opdoemen. En we weten, maar 't is hem aan te zien, dat het hem knauwt. Hy is immers ook helemaal met zjjn bedryf meegegroeid. We staan aen het begin van de boomgaard en zien het fruit glanzen in de zon. De takken zijn zwaar beladen. De nieuwste kweek- methode is op die appels toegepast. Van Galen wyst de soorten aan: James Grive. Jonathans, Golden Delicious, het neusje van het appelsortiment. Zo'n achttien honderd bomen staan er met mekaar. En daar moet je dan straks de byl in zien gaan. „Ik wil wel weten dat ik heb ge griend, toen ik hoorde dat ik weg moest Het duurt wel een jaar of vier, eer een pas geplante boom weer lonend draagt. En wat kost vandaag-de-dag een huis gezin niet met zes kinderen? In de eerst' vier jaar moeten we toch ook leven? En dan die enorme kosten eer een nieuw be drijf weer op gang Is". Als we diep in gedachten dit be drijf verlaten hebben we iets aange voeld van de worsteling rond de zeer noodzakelijke stadsuitbreiding. Zul len de huurders van de woningen, die hier in de toelomst zullen ver rijzen, er ooit bij stilstaan dat de grond, waarop ze wonen, met pijn in het hart is prijsgegeven De heer De Groot bij zijn huisjewaar hij 's middags op de bank zijn potten en pannen schoonmaakt. Waterleiding heeft hij niet, maar hij beschikt over een heldere welput. Foto N. van der Horst dat straks ook dit voor hem zo dierbare plekje grond onder de nieuwbouw zal zyn verdwenen. „Mooi zyn ze. hè?", zegt De Groot, doelend op die huizen, maar aan z'n ogen kun je zien, dat hy er geen cent van meent. Dat blykt wel, als hy er spottend op laat volgen: „Schoenendozen zijn het, hoedendozen, meer niet". Neen, geeft hem z'n huisje dan maar, daar kun je tenminste nog een spüker in de muur slaan, zonder dat ze er aan de andere kant een schilderij aan kunnen ophangen. En als we dan naar z'n oude woning kyken, al is die al lang niet meer naar de eisen des tUds Ingericht, kunnen ons zyn ontboezeming begapen Hecht zyn de muren, ze hebben al me nige orkaan doorstaan. En dan die omgeving. Is het niet om jaloers op te worden, zo'n entree? Een prachtig laantje geeft toegang tot het erf; daarvoor hoeft men geen riante op rijlaan te begeren. In de voorgevel zit een steen, die vertelt dat dit huisje werd gebouwd in 1856 door F. J. de Vroede Duizend gulden heeft het in totaal ge kost. Comfort? „Och wat, ik heb toch petrolie? En de lamp geeft goed licht". In de huiskamer, die vroeger keuken was, staat een oude kachel. Maar bran- 's Winters kookt De Groot er alles op. Ja. hij is gewend z'n eigen huishouden tje te doen, dat heeft z'n moeder hem wel geleerd. Vader stierf in 1915. moeder een jaar later. Ook zün er nog drie kin deren uitgedragen. En sinds de zuster, met wie hy sinds de dood van moeder samenwoonde, in 1945 is gestorven, zorgt hy voor zichzelf. Kweker-melkboer Vader De Groot was meesterknecht bü kweker Hemerik, waar hy zelf ook nog in dienst is geweest. Die kwekerüen lagen in de Bos- en Gasthuispolder. Toer. De Groot op 22-jarige leeftyd pleuris kreeg, moest hy. na zün genezing, op doktersadvies ander werk zoeken. Hy verhuurde zich by de melkhandel van Verhoef in de Kuipersteeg. Daar is hy 28 jaar geweest, maar later riep de tuin hem toch weer. „Hoe lang school gegaan, De Groot?" „Nou, vyf jaar in 't geheel. Vroeger werd er niet naar gevraagd wat je wilde wor den, toen moest je zo gauw mogelijk geld verdienen". „Maar u kunt toch wel lezen en schryven?" „Nou, en of, en rekenen ook. Alleen tiendelige breuken, daarin ben ik nooit sterk geweest. Maar ze ne men me heus niet. hoor!" Z'n oude mees ter Breuring heeft hy niet lang geleden nog gezien, zegt hy met enige trots. Agenda van Leiden Heden Consistoriekamer Oosterkerk, 8 uu bidstond voor de komende tentacffe.' Gebouw Chr. soc. bel., Oude Singel 16, 8 u. gecombineerde vergadering dahliavereniging Johan Mater en ama- teurfruitteeltclub Prof. ir Sprenger. Vrijdag Gulden Vlies, 8 uur: uitreiking diplo ma's aan jonggezelzetters en -drukkers (D.O.C. Leiden). „De Zijl", 6.30 u.: onderlinge wedstrij den. Zaterdag Speeltuin Noorderkwartier, 4IC tuinfeest. Haarlemmervaart, 2.30 u„ trek fietstocht Chr. reisvereniging De Kaag en Noordwyk Apotheken Tot Zaterdag 14 Aug. 8 u.: apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502 en apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Steenstraat 1 a „Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micros copie, tot 19 September 10-4 u. ('s Maan dags gesloten). Burcht, tot zonsondergaüg: hedendaag se beeldhouwkunst (tot 31 Augustus). Rijksmuseum van oudheden. 10—5 uur; Sieraden uit de volksverhuizingstijd (tot 22 Augustus). Bidstond voor morgenavond aangekondigde bidstond van de Baptistengemeente gaat niet door. Hiervoor in de plaats komt 8 uur een bidstond in de consistorie de Oosterkerk, ingang Langestraat, v an 15 tot 22 Augustus te houden tentactie op het terrein van de door braak. Afscheid van N.Z.H. Woensdag 1 September hoopt de heer L. P. J. Smits, adjunct-controleur bij de N.Z. H.V.M. te Leiden, de dienst te verlaten wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. In het water gelopen en verdronken In de nacht van Woensdag werd bij de sluiskolk in het Merwedekanaal Utrecht bij Oog in Al door passerende mensen hulpgeroep gehoord. De politii heeft de sluiskolk laten leeglopen ei daarna werd het lyk gevonden van di 39-jarige koopman J. A. A. V. uit Vleuten- de Meern. Vermoedelijk is het slachtoffer door de duisternis en de slagregens misleid naast de opklapbrug in het water gelopen. Verdwijnen De nieuwbouw, waar we vanuit De Groots huis op küken, staat al op grond, waar de oude heer Knotter een twintig jaar heeft getuind, zover is de polder al Ingekrompen. Verder de polder in staan nog de kassen en schuur van Jan Knot ter. vertegenwoordiger van het derde ge slacht, dat daar tuiniert. Gelukkig heeft hfl nu een bedryf aan de Witte Singel kunnen overnemen. ïn 1956, als de huur hier afloopt, zal het hele bedryf wel zyn overgebracht. De heer Van den Berg is al met z'n tuin verdwenen naar de Hoge Ryndijk. Hy woont echter nog in de polder, in een eigen huis. En waar zei hy weer een goed huis krijgen? Zal hij ooit weer zo vry wonen als nu? Wat een rükdom voor kinderen, zo vry en ongehinderd te kun nen spelen. Er moet ook een eigen huis voor terugkomen. „Ik wil geen huur huis". zegt zyn vrouw. Boomgaard Verder gaat de tocht. Een zeven- a achthonderd meter verder ligt de boom gaard van P. van Galen, Het is een hele toer om er te komen. Langs smalle land weggetjes, rakelings langs een sloot, over zwiepende planken over die sloot, onder de bomen door. Zo komen we bli zyn tuin en boomgaard. Als we Van Galen vragen naar de toekomst voor zyn be dryf worden zyn ogen vochtig en hij zegt: „Ga maar eens mee de boomgaard i kyk, hoe alles er by staat. Veertien jaar zware arbeid is hier verricht en nu ik er een bestaan in heb moet ik weg Met Kerstmis moet ik verdwenen zyn". Hy is een gezonde, stevige veertiger, De schuur op het land van Jan Knotter. Vele malen is dit object al door kunstschilders „vereeuwigd". Foto N. van der Horst Aldus eigenaar van woningen aan Waardgracht Een van de eigenaren van de woningen aan de Waardgracht, die betrok ken zijn bij de rioolverstopping, waarvan wij enkele dagen geleden mel ding maakten, zond ons een schrijven, dat wij hierbij in zijn geheel laten volgen. Hij dóet daarin een oplossing van dit vraagstuk aan de hand, die naar zijn mening afdoende en het meest voor de hand liggend is. „Naar aanleiding van een artikel o de riolering van een gedeelte van Waardgracht, tussen Oosterkerksteeg Groenesteeg, moge ik opmerken, dat de toestand daar voor de bewoners inder daad onhoudbaar is. Naar mijn mening Is de beste en meest voor de hand liggende oplossing deze, dat men de Waardgracht dempt binnen de kortst mogelijke tijd en daar een stamriool aanlegt met aanslui ting op het rioolzuiveringsgemaal. Dit komt voor de gemeentekas op den duur voordeliger uit dan wanneer men steeds de walkanten moet herstellen en het is ook wat de hygiëne betreft meer met de sen van deze tijd in overeenstemming. Het is toch voor een stad als Leiden onwaardig, nog steeds open riolen binnen haar grenzen te hebben, zoals op de Waardgracht, de Oranjegracht, de Uiter stegracht enz. Op de genoemde grachten leven naar schatting ruim zevenhonderd zinnen, welker uitwerpselen dagelijks genoemde open rioleringen of grachten naar andere stadsdelen spoelen. Dat moet toch een voortdurende bron van be smetting vormen voor mens en dier. Nu hoor ik in mijn gedachten de leden an „Oud-Leiden" al protesteren, omdat daardoor zoveel „oud schoon" verloren gaan. Maar wij leven nu eenmaal niet r in de Middeleeuwen en de gezond heid van ongeveer 2500 inwoners gaat toch boven een beetje romantiek. Moch- >r soms nog leden van genoemde ver- Noorderkwartier houdt tuinfeest De speeltuinvereniging Noorderkwar tier houdt Zaterdag van 's middags vier tot 's avonds twaalf uur een groot tuin feest ten bate van het spelmateriaal. W.W. naar Baarn Werkmans Wilskracht toert Zaterdag naar Baarn om daar deel te nemen aan festiviteiten van de Baarnse muziekver eniging Crescendo, die tot doel hebben een fonds te vormen voor het aanschaffen van uniformen voor Crescendo. Het eer ste uniform is reeds geschonken, name ly k door H M. de Koningin- eniging zijn, die willen profiteren van deze grachten in htm huidige toestand, dan raad ik die aan eens voor een paar maanden woningruil te zoeken aldaar. Er zijn beslist wel bewoners te vinden, die tijdelijk bij wijze van vacant!e elders wil len wonen, als Breestraat, Rapenburg Voor de huiseigenaren is er geen aar digheid aan, hun bezit op te knappen, aangezien het verfwerk door de damp, die uit de grachten opstijgt bij warm weer, zwart wordt". Gewestelijk Arbeidsbureau Lisse meldt Ongekend laagtepunt in de na-oorlogse periode Gedurende de maand Juli nam het direct beschikbare aanbod van man nen in het gewest Lisse wederom in belangrijke mate af. Het aantal geheel werklozen daalde van 265 tot 149, waarvan 57 in het rayon Lisse en 92 in het rayon van het nevenkantoor te Katwijk. Terwijl in Maart nog 1342 werkloze werkzoekenden waren geregistreerd, daalde dit aanbod aanvan kelijk zeer geleidelijk tot 1274 in April, doch vervolgens zeer snel in Mei tot 667 en in Juni tot 265, om vervolgens in Juli een in de na-oorlogse pe riode ongekend laagtepunt te bereiken van 149. werkzaamheden vrij gekomen personeel, niet terstond plaatsbaar blijkt te zijn. Van het nog aanwezige aanbod is slechts >n zevental oudere, doch zijn, mede uit _ideren hoofde moeilijk in 't normale be drijfsleven plaatsbare arbeidskrachten, bij object voor aanvullende werkgelegen heid tewerkgesteld. Het overige aanwezige aanbod bestaat eensdeels uit zgn. wrij- vings of frictie-werklozen, d.w.z. arbei ders, die ten gevolge van een toevallige omstandigheid werkloos worden en slechts gedurende zeer korte periode van de c gang naar een andere werkgever als zo danig zijn ingeschreven. Anderdeels is echter nog een aanbod aanwezig in beroe pen, waarvoor als regel zeer wéinig vraèg aanwezig is, waaronder een gering aan tal uit Indonesië gerepatrieerden en ear aantal oudere en/of gehandicapte arbeids krachten. Terwijl de plaatsing van afgestudeerden van de ambachtsscholen in bet algemeen vlot verloopt, blijkt in de bouwnijver heid, ondanks de hoge werkgelegenheid, slechts een betrekkelijk geringe bereid heid aanwezig te zijn om leerling timmerlieden ter verdere opleiding ir vak op te nemen. Einde Juli was nog zestal voor het timmervak opgeleide bachtsscholieren Ingeschreven, voor nog geen werkgever gevonden was Vraag op hoog peil De vraag naar mannelijke arbeidskrach ten bleef als gevolg van de heersende grote drukte in het bloembollenkwekers- exportbedrijf en de aanverwante be drijfstakken als emballage- en de kisten fabrieken, mandenmakerij, expeditie bedrijven etc., alsmede de haringvisserij, het hotelwezen en de industrie zich op een hoog peil bewegen. In het rayon Lisse zijn dientengevolge nog 253 en in 't rayon Katwijk nog 103 vacatures te vervullen, in hoofdzaak betrekking hebben op bouwvak-timmerlieden, huisschilders, bloembollen-schuurpersoneel en vaklieden in de metaalnüverheid, zoals ijzerwerkers, machinebankwerkers, auto-monteurs er plaatwerkers. Speciaal voor jeugdig per soneel Is voorts in vrywel alle beroepen ;n grote vraag aanwezig. Geconstateerd dient overigens te wor den, dat de discrepantie tussen vraag en aanbod vooral ten aanzien van het bloem- bollenbedrijf, mede ten gevolge van de massale inzet van studerende jongeren tijdens hun vacantle, niet de omvang het overeenkomstige tijdvak tijdens 't rige jaar heeft bereikt en zeer zeker niet verontrustend genoemd kan worden. Het komt zelfs voor, dat het door het ten einde lopen van de bloembollen-rooi- VOORAL Bi] DE DAMES VELE KAMPIOENEN De Leidse Sportstichting is er in geslaagd, Zaterdagmiddag op de Leidse sintelbaan de athleten van twee sterke Engelse verenigingen, de Polytech nic Harriers en de Sparkton Ladies, te verenigen in een vreedzaam gevecht tegen vooraanstaande Nederlandse athleten. De beide ploegen, in totaal 86 sportlieden, zijn op het ogenblik op tour door ons land. Vooral bij de dames bevinden zich vele kampioenen. Zo zal de bekende Sylvia Cheeseman. die onlangs nog de 110 yards in 12 seconden achter zich liet, ook haar Nederlandse cMlega's waarschijnlijk de onvriendelijke onderkant van haar spikes laten zien. Deze athlete schijnt bovendien bij het vérsprlngen een behoorlijk stuk van de aardkorst te kunnen overbruggen. Een andere Engelse, Valerie Robins, is kampioene van Zuid-Engeland op de kor te afstand en danst bovendien over de horden in ijltempo. De Engelse heren zullen kunnen tonen, dat zij uit het land stammen, waar zelfs een wondermijl tot werkelijkheid gewor den is. Drie van deze lieden lopen de 1500 meter binnen de schier onbereik bare vier minuten, een prestatie, die In Nederland sinds de roemruchte jaren van Slijkhuis niet meer geleverd ls- Bij deze In ieder geval wacht Lelden een athle- lopers bevinden zich misschien Europese i tiekmiddag, die voorlopig zijn weerga niet kampioenen ln spé, want de mogelijkheid j zal vinden. is niet uitgesloten, dat zich nog enkele nieuwe sterren aan het athletiek-firma- ment zullen laten ontdekken. Niet minder hoog zullen de prestaties van de zeventien-Jarige schooljongen aan geslagen kunnen worden. Deze jongeman wist bij het polsstokhoogspringen de lat op vier meter hoogte ongerept te passe ren. Voor Been kan hij door zijn gering heid van jaren echter nog niet in aanmer king komen. Op de 800 meter komen de Engelsen uit met enkele negers uit Porto Rico en Ja maica; krachtmensen, die het tempo tot het onbereikbare weten op te voeren. Tegen deze topathleten komt een Neder landse ploeg in het veld, die alle moeite zal hebben om de Engelsen behoorlijk partij te geven. Om- en herscholing De belangstelling voor de omscholings- en herscholingscursussen op de rijkswerk plaatsen voor vakontwikkeling kan zeer bevredigend worden genoemd. Op deze werkplaatsen, waar tegen een behooriyke loohdervings-vergoeding. geheel op rijks kosten een opleiding wordt gegeven tot metselaar, timmerman, stucadoor, steen houwer, terrazzo-kunststeen-bewerker, machine- en constructie-bankwerker, me taaldraaier en fraiser alsmede tot precisie- bankwerker, werden in de maand Juli uit Drijvende mijn bij IJmuiden De kapitein van het Argentijnse stoom schip Arriero heeft gisteren de scheep vaart laten weten dat tweehonderd yards ten Oosten van de IJmuidenboei in de Noordzee een drijvende mijn is gesigna leerd. Uit de Staatscourant Met ingang van 1 Augustus 1954 is ir C. van der Fliert benoemd tot techno loog in vaste dienst bü het rükswegen- bouwlaboratorium. ter standplaats 's-Gra- venhage- het gewest Lisse 16 candidaten in oplei ding genomen. De plaatsing in het nor male bedrijfsleven van diegenen, die met goed gevolg deze cursussen doorlopen, is reeds weken voordat de cursus wordt be ëindigd, verzekerd. Het aanbod van werkzoekende vrouwen nam mede aanmerkelijk af in verband met de grote vraag naar vrL arbeidskrach ten in vrijwel alle vrouwelijke beroepen. In het rayon Lisse bedroeg het aanbod nog slechts zeven, in het rayon Katwijk nog tien, in hoofdzaak zgn. frictie-werk lozen. De vraag naar vrouwelijke arbeids krachten voor het bloembollenbedrljf kon mede door de massale Inzet van studeren de jongeren voor het merendeel worden voldaan. In het rayon Lisse zijn nochtans in het rayon Katwijk nóg 49 vaca tures te vervullen. Nieuwsflitsen uit de omstreken KATWIJK AAN DEN RIJN K-RV.-ronde De voetbalvereniging K-R.V. heeft in samenwerking met de Oranjevereniging voor Zaterdag 28 Augustus een „Ronde van Katwijk" georganiseerd. Niet alleen K.R.V-leden. doch alle belangstellenden mogen hieraan deelnemen. De ronde zal zyn: Commandeurslaan, Baron van Was- senaarslaan. Wassenaareeweg, Comman deurslaan. Er zullen twee groepen zyn, namelijk van 12 t/m 16 jaar en van 17 Jaar en ouder. Voor elke groep zyn prij zen beschikbaar gesteld. Er moet gereden worden op gewone toerrijwielen, met ge wone giering, zonder versnellingen. KATWIJK AAN DEN RIJN Gouden huwelijkstrouw Het echtpaar Corn. Houwer en P. Hou wer-Driebergen, Molentuinweg 10, hoopt Woensdag 25 Augustus zyn gouden hu- weiyksfeest te vieren. KATWIJK AAN ZEE Strandleesten zonder regen Nu goed strandweer nog altijd tot de vrome wensen blijft behoren, bieden de strandfeesten aangename afwisseling in de eentonig wordende cyclus wind regen wind- Gisteren was dat duidelük te merken, daar ongeveer duizend kin deren en volwassenen zich hadden laten inschryven voor de diverse spelen. We gens de harde wind en de hoge het maken van zandfiguren op het strand niet doorgaan volgens programma, werd 's middags hieraan begonnen- De jury heeft het moeilijk gehad met de be oordeling van de fraaie werkstukken- t man en macht heeft men aan forten gewerkt. Zo hoog kon men z of haar kasteel niet hebben gemaakt, of de niets ontziende golven hadden het geveer half een wel weggevaagd. In- plaats van tobbetjesteken werd vende stoelendans gehouden, velen zich aanmeldden. De kruiwagenrace, waarbij afwisselend lan of vrouw moest worden gereden, gaf natuurlijk reden tot grote uitbundig heid. Op het voetbalterrein van „Katwijk" werd 's avonds een handbalwedstrijd ge speeld tussen de gasten van Noorder- Zuiderstrand- De „Zuidelingen" won 145. hoewel men toch moeilyk kan beweren, dat zij' gesterkt zouden zyn door een dosis extra zonneschijn-vitami- en, Nu de regen uitbleef kan men op sn goede dag terugzien- Hoog en laag water Vrijdag 13 Augustus: hoog water 2.16 en 14.44, laag water 10.27 en 2243. LISSE Wedvlucht Oude Blauwband Zaterdag werden de jonge duiven van de P.V. De Oude Blauwband losgelaten te Ciney, plm. 222 km. Om 12 uur moch- i ze naar huis en ze hadden de wind e, want de eerste duif bereikte het k om 223.23 en had gemiddeld 1539.7 per minuut gemaakt. De laatste prys- winnaar deed er 9 minuten langer over maakte een snelheid van 1468.6 m per minuut. De uitslag is: C. v. d. Veek 1 en 2; W. Buurman 3 en 6; G. v. Snippenberg 4; van 't Wout 5 en 8; P. C. Baartman 7. GEBOREN: Pieter Th A zn van G C Tromp en van L van Woerden; Adrianus M zn van A van der Vlugt en van P A Clemens; Johanna A M dr van A P van Kesteren en W M v d Laan; Anne E M dr van J A van der Veken en C J A van Zutphen; Gerrit zn van G Seger# en P W Walraven; Jan zn van D Pater en van J de Jong. OVERLEDEN: T L van der Beek 4 mnd; N Broekhof echtgen. van C van Ruiten 63 jr; A C Wildenburg echtgen. van H J Semp 66 jr. ONDERTROUWD: C A Boogerd en M C van der Leede; W van Beek en E M Kortekaas. GEHUWD: H van Dtfk en C Masten broek; C van der Zwaan en M M van Beelen. RUNSBURG Rijnsburgse jongeren kampeerden Samen met een aantal Jongens en meis jes uit Den Briel, leerlingen van de Chr. school aldaar, zijn enige tijd geleden en kele Rijnsburgse meisjes met zwaar be laden fietsen naar Bergen op Zoom ge trokken. De kinderen, die oorspronkelijk elkaar niet kenden, verbleven daar een week in het prachtig gelegen kampeer- centrum „De Kloof", waar ze onder lei ding van de heer P. J. van Horssen en mej. W. A- Smeding al spoedig één groot gezin vormden. De dag werd steeds begonnen met een bad in de Oosterschelde, wanneer de vloed het water wat had opgestuwd. Op Woensdag werd een een tocht gemaakt naar de Kalmthoutse heide ln België, ter wijl er 's avonds een speurtocht op het programma stond. Ook bezochten de kin deren de markt te Bergen op Zoom en werden ze door de plaatselijke V.V.V. op een Beierse avond onthaald, waar bij de vlammen van het kampvuur een Beierse kapel Alpenwijsjes ten gehore bracht. Het vleigveld Woensdrecht stond de volgende dag in het middelpunt van de belangstelling, terwijl de Zaterdag be stemd was voor een puzzlerit, waarbij de Rijnsburgse Lida Driebergen het parcours zonder straipunten in 68 minuten uitreed. Zondagmorgen werd de kerk in Bergen op Zoom bezocht, waarna in de middag een eigen jeugddienst werd gehouden op een heuvel in de bossen. Toen moest, helaas, de terugtocht wor den aanvaard, die echter aangenaam werd onderbroken door een nachtje logeren bij de Brielse vrienden, zodat eerst Dinsdag het einde kwam van een heerlijke vacan- tieweek. R.D.C.-nieuws R. Heemskerk, die zün militaire dienst plicht heeft vervuld, W. Leeuwenburg jr, H. Ravensbergen en D. Heemskerk hebben een vierkamp gespeeld. Inzet was een tweetal plaatsen in het eerste tien tal. R. Heemskerk gaf er bHJk van. «het spel nog niet verleerd te zijn. Hij scoor de 5 punten evenals W. Leeuwenburg jr. Zy zullen de kleuren van het eerste team verdedigen. Uitslagen: S. Heems kerk—W. Leeuwenburg jr 6—2; R. HeemskerkH. Ravensbergen 20; W. Leeuwenburg jr—R. Heemskerk 1—1; H. Ravensbergen—S. Heemskerk 1—1; Heemskerk—R. Heemskerk 6—2; W. Leeuwenburg jr—H. Ravensbergen 2—0. VOORSCHOTEN Niet onverdienateiyk De drumband van de Voorschotenee Harmonievereniging Benvenuto behaalde dezer dagen gehouden drumiband- parade te Loosduinen de tweede pry's met wimpel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3