Mcuine £ditsrf)C (üiwranl Portugal stelt een neutraal spoedonderzoek voor Wist U Posters tegen werkwilligen in West-Duitsland DINSDAG 10 AUGUSTUS 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. Vijf en dertigste jaargang No 10112 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E, DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsfrefcen ,StantoasUcli li gdellevea tngn bert la fcgljcnspott" Tobberijen aan Waardgracht DE BEROERING OM KLEINE ENCLAVES Onder druk rati de wereldopinie stemt India hiermede in stel inzake een commissie van ..onpar tijdige waarnemers" heeft aanvaard, duidt op matiging, waarmede alle be langhebbende partijen gebaat zijn. Ove rigens dient men het verloop van een desbetreffend onderzoek af te wachten. Hier komen nationalistische gevoelens van India in botsing met historische rechten van Portugal. PORTUGAL heeft gisteren, de Indische regering voorgesteld neutrale landen uit te nodigen om waarnemers te zenden, naar de Portugese koloniën in India, teneinde ter plaatse een ondersoek in te stellen naar het huidige geschil. Ook andere belanghebbende landen werden van dit voorstel op de hoogte gebracht. Volgens de Portugese minister van buitenlandse zaken, dr Paulo Cunha, is dit voorstel niet uit angst gedaan, maar uit het oprechte verlangen, het geschil op vreedzame en recht vaardige wijze op te lossen. India heeft dit voorstel aanvaard. Vandaag zou de Portugese premier dr Antonio de Oliveira Salazar, een be langrijke radiorede houden over de ont wikkelingen rond de Portugese bezittin gen in India. Intussen zouden Frankrijk en India in beginsel overeenstemming bereikt heb ben, over de „overdracht" der Franse bezittingen aan India. Het zal echter nog wel enige tijd duren, voor een definitie ve overeenkomst gereed is. De Fransen hebben, naar verluidt, waarborgen ge vraagd voor het behoud van de Franse taal en cultuur, een redelijke vergoeding voor de Franse publieke diensten en faciliteiten 'voor Franse burgers die wen sen te blijven. India heeft op een Britse nota van de vorige week geantwoord, dat Engeland verkeerd en eenzijdig was ingelicht India dacht er overigens niet over, wapengeweld te gebruiken. Het feit, dat Engeland gemeend had. India hiervoor te moeten waarschuwen, haa bij de Indische regering „grote verras sing" gewekt. Wij herinneren er aan, dat Indlsche- vrijwilligers van plan waren op 15 Aug.. de viering van de Indische onafhanke lijkheidsdag. de Portugese bezittingen binnen te trekken. Ook de pau selijke internuntius in India, mgr Lucas. Nederlander van geboorte, heeft uit naam van de Paus, bij India aange drongen op een vreedzame oplossing van het geschil. In Londen keurt men het optreden van India sterk af. Men vreest, dat de regering in New Delhi, mocht men er in slagen de Portugezen uit de enclaves te verdrijven, tot nieuwe „be vrijdingen", gebaseerd op nationalisme bijvoorbeeld in Oost-Afrika) zal over- A1 wekenlang is er een beweging in India gaande om de buitenlandse bezit tingen in te lijven. Terwijl Frankrijk voelt voor overdracht dezer bezittingen, wil.Portugal de enclaves Goa, Damao en Diu met hand en tand verdedigen. De premier van India, Nelhroe, heeft het aannemen van een aggressieve houding tegenover predikers van het Christen dom veroordeeld. Zulks waarschijnlijk in verband met de ontstemming, gewekt in een aantal overwegend R.K. landen en het Vaticaan. Inmiddels heeft, aldus Reuter, de Por tugese legatie in New Delhi opdracht gekregen bfj de Indische regering te protesteren tegen de verdwijning van mevrouw Fldalgo, de echtgenote van een Portugese administrateur uit de enclave Nagar Avell. Mevrouw Fidalgo was door Indiërs aangehouden en als gijzelaarster naar een onbekende verblijfplaats over gebracht. Portugal vraagt in zijn protest, dringende maatregelen om haar vrijla ting te bewerkstelligen. Volgens een later telegram hebben Brazilië. Spanje, Engeland, België. Ohili en Italië reeds hun instemming betuigd met het Portugese voorstel, neutrale waarnemers naar de Portugese enclaves in India te zenden. Het feit. dat India het Portugese voor- Indiëis uit Goa uitgewezen De Indische regering heeft van haar Consulaat-genera al te Goa bericht ont vangen. dat de Portugese autoriteiten al daar. de uitwijzing van alle Indiërs zon der verblijfsvergunning, hebben gelast. In de order, die gisteren werd uitge vaardigd, werd een termijn van 24 uur gesteld. Volgens een woordvoerder te New Delhi worden verscheidene duizen den personen door deze maatregel ge troffen. Naar het Indische nationale persbureau meldt, hebben de Portugezen in Goa 10.000 militairen geconcentreerd. Men verwacht, dat tegen 13 Augustus nog versterkingen van ruim 2000 man zullen aankomen. Bovengenoemd persbureau weet voorts te melden, dat aan het vlieg veld Panjim, nabij Goa, niettegenstaan de onafgebroken regens, dag en nacht wordt gewerkt. Volgens het Indiase persbureau zou mevr. Fidalgo hedenmorgen zijn vrijge- Massale staking De politie is paraat; in Miinchen zijn de verloven ingetrokken IN WEST-DUITSLAND zijn volgens de laatste berichten 300.000 arbeiders in staking en in totaal hebben meer dan vier millioen werknemers ho gere lonen geëist. De politie is paraat; in Miinchen werden de verloven in getrokken. De stakers staan op hun stuk: verscheidene compromisvoorstel len van landsregeringen en van de werkgevers werden als „niet voldoende" verworpen. Vglgens Reuter zijn reeds verschillende werkgevers voor de looneisen van hun personeel bezweken, waardoor in som mige bedrijven het werk is hervat. Volgens Ass. Press heeft 55 pet van de 45.000 arbeiders bij Siemens het stakings parool genegeerd. In Sohwelnfurt, cen trum van de kogellagerindustrie, zou de G'rundig-radiofabrleken te Fürth en in de Mann Auto- en Motorenfabrieken, waar 25.000 arbeiders in dienst zijn. De vakbond van metaalbewerkers maakte bekend, dat vandaag op grotere schaal gepost zal worden teneinde werk willigen er van te weerhouden, aan de arbeid te gaan. Politie-agenten bescher men de werkwilligen. Intussen hebben de Westduitse staats- en gemeente-autoriteiten ingestemd met onderhandelingen over een loonsverho ging voor het overheidspersoneel. Weigering ingetrokken Hongarije aanvaardt toch Ned. hulp Hongarije heeft het Nederlandse aan bod. 50.000 gulden te schenken voor de slachtoffers van de watersnood in Hon garije, thans aanvaard. De Hongaarse re gering had dit aanbod ongeveer een week geleden van de hand gewezen, aanvoe rende. dat de jongste overstromingen niet veel schade hadden aangericht, dat Hongarije, behalve van de Sowjet-Unie. hulp uit het buitenland zou kunnen aan vaarden. Enkele dagen later maakte de Hongaarse regering evenwel bekend, dat zij een bedrag van ongeveer 50.000 gulden van de Roemeense regering had aangeno- In het tweede Hongaarse antwoord aan Nederland zou nu gezegd worden, dat „bij nader inzien" Boedapest het Nederlandse aanbod zou aanvaarden en er „ruime be kendheid" aan zal geven. Hongarije zou de voorkeur geven ean geldelijke hulp boven hulp in natura. Tot dusver is in de Hongaarse pers geen melding gemaakt van het Nederlandse aanbod. De Hongaarse houding komt merkwaar dig overeen met die van Oost-Duitsland. dat immers aanvankelijk Amerikaanse hulp voor de slachtoffers van de waters nood afwees, en deze later Directeur profvoetbal gearresteerd De Amsterdammer M. H. G., die zich directeur noemde van de Algemene Be roeps Voetbal Bond, niet te verwarren met de Nederlandse Beroeps Voet bal Bond. is door de Amsterdamse re cherche gearresteerd. De man heeft een schrijfmachine, die hij voor de bond had gehuurd, voor f 65 beleend. Een band-opnameapparaat, dat hij in huurkoop had. verkocht hij aan een marktkoopman. Verder zou hij zich ook aan flessentrekkerij hebben schuldig ge maakt. Meubilair, 'schrijfmachines, druk werk en andere dingen die hij had besteld voor het kantoor van zijn bond. ztjn nooit betaald. De bond van G. zou volgens de aankon digingen binnen korte tijd 5% millioen gulden bij elkaar krijgen van industriëlen Beroepsvoetballers zouden in dienst wor den genomen voor salarissen van f400 tot f 600 per maand. Als alles goed ging. zou zelfs zeer snel een kapitaal van 50 millioen bij elkaar zijn. Kind in Amsterdam door korstje brood gestikt De 3-jarige Rika Herders uit de Borger- straat te Amsterdam heeft gistermiddag tijdens het eten een korstje brood in d< keel gekregen. Toen de moeder het stukje uit de keel had gehaald, bleek het kind reeds te zijn overleden. John geeft weer een teken van leven De, naar Oost-Duitsland uitgeweken, chef van de Westduitse contra-spionnage- dienst, dr John, heeft een nieuw teken van leven gegeven. Hij antwoordde op 'n schrijven van het tijdschrift Muenchener Illustrierte, dat hem had verzocht in een serie artikelen, de beweegredenen voor zijn vertrek uit de bondsrepubliek uiteen te zetten. Deze brief was geadresseerd aan het staatsziekenhuis te Oost-Berlijn. John antwoordde, dat hij van plan wa verscheidene artikelen te schrijven, maa dat hij nog niet kon zeggen, of hij ééi van deze stukken in de Muenchener Illustrierte zou publiceren. Bloemenweek WRAK DREIGT TE BREKEN Kolenboot op Noorderpier is reddeloos verloren Ankers aangebracht om te voorkomen dat Spanker een tweede Faustus wordt HET BRITSE kolenschip Spanker, dat Zaterdagnacht op de Noorderpier bij Hoek van Holland is vastgelopen, ligt nu van de zeekant uit aan twee zijden verankerd. Men heeft deze maatregel genomen om zoveel als doenlijk is te voorkomen, dat de tragedie van de Faustus zich herhaalt. Want mocht het schip in de monding van de Nieuwe Waterweg terecht komen, £an was het leed nog niet te overzien. Het water is daar 19 m. diep, het schip is lek als een mandje en de rest laat zich dan gemakkelijk raden. teravond als laatste het schip verlaten gevaar voor de Nieuwe Waterweg blijft niettemin bestaan. Twee plooien stuurboordzijde dus aan de kant, die landzijde af zichtbaar is wijz erop, dat door midden breken van 1 schip niet uitgesloten is. Deze plooien de stalen huid lopen van boven tot onder, midscheeps. Een ervan ligt pal onder de brug. Licht overhellend naar bakboord, rust het middenschip op de basaltblokken, die de Noorderpier de uiterste punt len. Hier wordt het casco kennelijk opgelicht, terwijl voor- en achtersteven bij eb neiging tot zakken vertonen. Daar kiel over de keien heen ii schuurd, is de huid finaal opengereten. In de ruimen, die leeg zijn, rijst en daalt et zeewater met het getij. Gistermiddag zijn assuradeuren bij lage waterstand via de Noorderpier aan boord geklommen, vergezeld van de rijkspoli- directieleden van Van der Tak's bergingsbedrijf. De inspectie en het be raad hebben enkele uren geduurd. Vrij wel eenstemmig was men van mening, dat het schip reddeloos verloren is en alleen In stukken kan worden geborgen. Maar wat dan nog? Zelfs dit Is een ontzettend moeilijke taak, waarmee veel tijd gemoeid zal zijn. Daar komt nog bij, dat Rijkswaterstaat, begrijpelijk, het casco zo spoedig mogelijk weg wil hebben, omdat we alweer Augus tus schrijven en herfst en winter voor de „Hoe weet jij, dat'ik in Den Haag deur staan, met alle nukken van weers- geweest ben 1" gesteldheid. Hartelijke huldiging in hotel Wittebrug Bioemen-Bertha zetelde naast Bloemen-Gusta GISTERMIDDAG is Bloe- ken van de salon In Witte- den bloemetjes van ..Hun men-Bertha, flora's af- brug, Bertha breeduit en Bertha" immers in October gezante in de Nederlandse gemoedelijk glunderend buiten zetten kon de ju- studentenwereld, door de zoals generaties haar reedt bilaresse toch niet nalaten Haagse bloemenkoningïh in een halve eeuw kennen aan hun bestaan te refe- de bloemetjes gezet. Zij het Dit werd een huldiging, reren. Ze zei het kort maar rijkelijk besproeid met die in haar eenvoud tref- krachtio: Jk vind het regen en voorts met een fend was. Een huldiging, reuze aardig dat u allemaal kopje thee in het aloude die de studentenfeesten ter bent gekomen en ik hoop, hotel Wittebrug in Den ere van Bertha in de ko- dat alle sociëteiten Haag. Allemaal ter ere mende Octobermaand in- lang mogen blyuen van het jubileum, dat luidde. In de huldiging gis- staan en dat er nooit Bioemen-Bertha dit jaar termiddag door een oud- blauwe knoop zal komen." viert: vijftig jaar bloemen- student. Delftenaar ir W. By dat laatste verschoten vreugd voor de volwassen F. van Hoogstraten, was de radio-reporters een wordende jeugd. een zekere ondertoon van beetje van kleur. Maar In een met goudgele weemoed en terugverlan- Bertha wordt gauw ro-en versierde open koets gen te bespeuren. In 1906 vergeven. Het was met een statige koetsier kocht hij al een bloemetje echter de beurt aa: op de bok en een zo mo- van Bertha. Hij zinspeelde Horecaf-voorzitter e gelijk nog statiger pal- op Bertha met haar bloe- rectour van Wittebrug, de frenier achterop is Bertha men ijls trait-d'union tus- heer J. B. Meyer, om te in statie door I et Haagje sen de partners op stuaen- glunderen. Hy bracht Ber gereden. En met haar reed tenbals. Haar bloemen tlta een mooi geschenk dl'Vloèmenk'óningTn.' sym- braken het ijs der strakke een bijzonder stevige bool van bloemenvreugd conventie. En daar waren handdruk. Daarna vertrok voor een week Het Bloe- de Haagse burgemeester Bertha in de stromende -nenkoninginnetje met incognito als „Oude Lete- repen per versierde koets honr orincewen in mo- naar", in gezelschap van naar haar fleurige arbeid dieuM buitte toiletten. Ber- mevrouw SehokMng. dio in Nederland. G«- tha in haar ~war'e rok een handdruk, een ge- flankeerd door haar Delft- haar bekend, uittik bloujé tchenk en hartelijke uloor- ,e parnnvmpheit rntjp kruissteek bor- den kwamen brengen en m haar tasje de enveloppe ™uuriel en de breedge- prof. rar C. W de Vrto,. die koninjtn ronde hoed. Het koningin- Hoewel de studentencorpo- Gusta haar namens isen netje gracieus gezeten op ra ditmaal verstek lieten Haag-Bloemen-Zee Had een der comfortabele ban- paan zij zullen de pou- overhandigd. Voor driedaags bezoek Koning Haakon is op land weg naar ons HET BEZOEK VAN KONING HAAKON Het Japanse Hirosjima, de stad van de zeven rivieren, richt zich lang zaam op na de ontploffing van de atoomhom op 6 Augustus 1945, waar bij 120.000 mensen om het leven kwamen. Behalve de 6.000 levende Japanners die met littekens rondlopen, ziet men niet veel meer van de verwoestingen. Eén groot gebouw staat er nog net zo bij als onmiddel lijk na de ontploffing: de industrie-tentoonstellingshal met het geraam te van de koepel. De bovenste foto werd onmiddellijk na de ontploffing genomende onderste zeer kort geleden. Vorstelijk vaartuig wordt Donderdagmorgen in Amsterdam verwacht Koning Haakon van Noorwegen is gisteravond aan boord van het koninklijk jacht Norge uit Oslo vertrokken voor zijn staatsiebezoek aan Nederland. De torpedobootjagers Oslo en Stavanger lagen in de Oslofjord klaar om het jacht te begeleiden. Het vorstelijke vaartuig wordt Donderdag tegen het middaguur in Amsterdam verwacht. De ereplaats aan boord van het ko ninklijke jacht wordt ingenomen door een prachtig gebonden boek, waarin de namen staan van honderdduizenden Noren, die hebben bijgedragen aan het geschenk van het Noorse volk ter ge legenheid van de 75ste verjaardag des Konings: het jacht zelf. De Norge, die 1.628 ton meet, heette oorspronkelijk Philante en is in 1937 ge bouwd. Aan het hoofd van de bemanning van 60 koppen staat de 55-jarige kapitein Knut Brekke, die 37 jaar bij de marine heeft gediend. Het koninklijke Jacht wordt bij de reis naar Nederland geëscorteerd door de Noorse torpedobootjagers der C-klasse Oslo en Stavanger. Tenslotte herinneren we nog aan het bezoek, dat koningin Wilhelmina verge zeld van prins Hendrik, in September 1922 aan Denemarken. Zweden en Noor- i wegen .beeft gebracht. Bij dit bezoek werden koningin Wilhelmina en prins I Hendrik in Noorwegen met grote w DAT van de hand van prof. dr A. Que-! „do in het Engel, en rrm. oon boekje huwelijk,tee.t viert- is verschenen over de geestelijke volks- „e. gezondheid in ons land. uitgegeven door DAT de dronken havenarbeider H. J. het ministerie van sociale zaken i uit Amsterdam dezer dagen thuis de'gezondheid, boel kort en klein sloeg en de hem arreste- DAT een Haarlemse sigarenwinkelier! zijn rende agent zorgde, waarna omstanders eens tegen de agent keerden. DAT op 28 Augustus te Leerdam een streekmiddag voor de nationale reserve van het gewest Zuid-Holland wordt ge houden, waaraan o.a. de drumband van de nationale reserve uit Den Haag mee werkt. DAT bij een inbraak in de winkel en woning van M. Segers te Bergen op Zoom een bedrag van enkele duizenden gul dens is buit gemaakt. DAT opsporing is verzocht van de 60- jarige J. van der Hoeven, sociaal werker DAT het laatste bezoek dit jaar van ;lj (75) Engelse pelgrims aan Nijmegen sa menvalt met de herdenking van de be vrijding van Nijmegen op 16 September. DAT men het aantal trolleybussen EnS ""r<1 «overboltoooid d.br hij zijn winkel ArD„"m' wl] „„breiden van 36 tot 43 bij wyze van proef Zaterdagavond open (kosten f 665 000) en het aantal passagiers hield, en in deze stad vele winkeliers ge- en afgelegde kilometers sinds 1946 is belgd zijn over het feit, dat in de feest- i verdubbeld. w,rk avond» enkel, zakvn wel. andere DAT np de oproep aan de families die niet open mochten zijn. (Dokkum of Van Dokkum als achternaam DAT de Amsterdamse politie gisteren dragen om een conferentie tijdens het een klopjacht heeft gehouden op een I200-j. bestaan der stad Dokkum te be- raspoedcl. die. ontsnapt uit een trans-1 zoeken, door bijna 200 nazaten is gerea- porthok op het Centraal Station, een 19-|geerd. jarige jongen, die hem eveneens wilde; DAX de Enschedese raad besloot aan vangen, in de armen had gebeten jprof L Q Wenckebach te Noordwijker- DAT 130 deelnemers van het te Haai- hout opdracht te geven een beeldhouw- lem gehouden Wereld-Esperantocongres werk te vervaardigen voor de hal van het Vlaardingen, die op 31 Juli per rijwiel gistermiddag door het gemeentebestuur:gemeentehuis. voorstellende een vrou- zljn woning heeft verlaten en nog niet van Leeuwarden op het stadhuis zijn ont.wenfiguur, die de samenwerking tussen is teruggekeerd. [vangen. overheid en burgerij symboliseert Attlee en Bevan op weg naar China Acht leiders van de Britse Labour par tij. onder leiding van oud-premier Cis ent Attlee, zijn gistermiddag per vlieg- lig naar Zweden vertrokken, op weg aar communistisch China, waaraan zij ;n officieel bezoek zullen brengen. Vóór het vertrek zelde Attlee, geen grond te zien voor enigerlei misvatting i Amerikaanse zijde over de reis. „On- vriendschap met de Ver. Staten blijft Wij zijn voorstanders van vrede in da wereld en hoe meer betrekkingen wij kunnen aanknopen, hoe beter." Aneurin Bevan. leider van de linker vleugel van Labour, sprak de hoop uit. dat de reis zou leiden tot betere betrek kingen tussen Engeland en Communis tisch China. Ook zou de reis er toe kun- Heeft Den Haag voor één week een bloemenkoningin, de stu denten hebben al een halve eeuw hun Bioemen-Bertha. Dez'e twee ontmoetten elkaar gistermiddag in de salons van het Haagse hotel Wittebrug. De glorieuze rijtoer schoot er door de regen een beetje bij in. Maar onder de regenschermen van twee Delftse studenten waagde Bioemen-Bertha het er maar op. Onbewaakte overwegen eisten twee doden Onbewaakte overwegen hebben giste ren twee slachtoffers geëist. In Wieuwerd (Fr.) was het de 67-jarige bromfietser F. Visser, die omkwam, nadat hij. door een uit de richting Leeuwarden komende trein werd gegrepen. Een achtjarig meisje uit Heiloo dat aan de Westerweg aldaar woonde, stak in deze plaats een onbewaakte overweg over en werd tijdens deze poging door een uit Alkmaar komende trein overre- Dit is de „honorable" Colin Ten- nant, wiens naam in romantische geruchten verbonden wordt met de naam van prinses Margaret van Engeland. Hij is de oudste zoon uit het eerste huwelijk van lord Glenconner en wordt op 1 December 28 jaar. Deze foto werd gemaakt toen Colin Ten- nant in Mei van dit jaar het Watergate-theater te Londen bezocht. HET WEERÜN EUROPA si it it regenbui rw. bcw. geh. bew. regen bul ilcht bew. WZW 10 WZW 8 WZW 5 WZW 7 ozo WNW ZZW WZW WEERBERICHT Minder wind Het K.N.M.I. te De Bilt ver- wacht tot morgenavond: Wisselende bewolking mcf enkele buien. Tot matig of zwak afnemende Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt he denmorgen te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag zon van 5.16—20.13 uur. Maan van 18.35-1.27 uur. Op 14 Aug. VJH. bijdragen, een isolement van de Chi- n te voorkomen. De groep hoopt in Moskou een onderhoud te hebben met premier Malenkof.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1