Ilirtaue fciJtsdje (üourant Engels schip zit muurvast op de Noorderpier Wist U Ongekende arbeidscrisis in geheel West-Duitsland Portugal maakt zich thans gereed voor de strijd Hysterische benden hebben 15 mensen vermoord MAANDAG 9 AUGUSTUS 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 640 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week ADVERTENT1ËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10111 Directie: F. D1EMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$tantuasUcf) lt gbtbleotn mgn hert In fegfienspoet" Schitterend bloemencorso SPANNENDE UREN IN HOEK VAN HOLLAND Kapitein bleet alleen achter, bemanning is aan land (Van één onzer verslaggevers) SPANNENDE UREN beleefde Hoek van Holland in de nacht van Zaterdag op Zondag, toen het Engelse schip Spanker (1400 ton) een te New Castle thuishorende kolenboot door een sterke Zuid-Weste- lijke wind op de Noorderpier werd geslingerd. Op de eerste noodseinen voeren dadelijk de reddingboot President Jan Leis en de sleepboten Schelde en Waterweg van Smits Sleepdienst uit. De ruwe zee maakte het echter niet mogelijk het onfortuinlijke Engelse schip te benaderen. Bij het aanbreken van de dag hebben zes leden van de 18 koppen tel lende bemanning over de pier de wal bereikt. Het was toen juist laag water; een half uur later zou het niet meer mogelijk zijn geweest. toen goed ook, want er was totaal geen beweging meer In te krijgen. Toen de nieuwe dag in volle glorie straalde voer de Leis. die vroeg in de morgen was teruggekomen, opnieuw de onfortuinlijke Engelse kolenboot, ivas ongeveer half acht. De vlet Ter Heijde werd te water gelaten toen ging het met ferme spoed door de kalme zee op de Spanker aar Honderden Hoekenaars stonden op de kade toen de Leis terugkwam Stomdronken „De kapitein is aan boord gebleven, vertelde schipper Van Seters. „Verder hebben wij nu iedereen van het schip gehaald intussen gingen de geredden aan land- De President Jan Leis heeft Zondag morgen te acht uur de overige leden van de bemanning van boord gehaald- Alleen de gezagvoerder, de 64-jarige Jim Cleugh. bleef, eenzaam als een Curt Carelsen, op zijn gehavende schip achter- Licht was detect Met een windkracht van acht a negen zou het kleine Engelse schip op de Noorderpier zijn gesmeten. Op dat on- Tom Marchbanks, de 22-jarige kok van de Spanker, redt het souvenir, dat hij voor zijn moe der had gekocht: een zeilscheep je van een Hollandse klomp. fortuinlijke ogenblik brandde hel» licht va de Noordepier niet, omdat het enige ure tevoren defect was geraakt. Dadelijk daarop la evenwel de brulboei ln werking getreden, omdat repareren onmogelijk was in verband met de hoge waterstand. Als trouwe waakhonden bleven de Leis en de sleepboten in de omgeving van de Spanker. Intussen kreeg ook de motor- reddingvlet Prinses Margriet van Ter Heijde opdracht naar den Hoek te komen. Met de trekker arriveerde het vaartuig omstreeks kwart over twee in de nacht. Twee leden van de Hoekse wipper-ploeg, G. Hessels en J. M. Woudestein, trokken in het nachtelijk duister de Noorderpier op om de toestand te verkennen. Toen zij aan het einde van de pier ren gekomen, bemerkten zij, dat de be manning reeds een touwladder had gelaten op de stenen glooiing. Zij klom men aan boord en maakten de opvaren den duidelijk dat het beter zou zijn het schip te verlaten. Zes leden van de be manning hebben zich daarop langs de touwladder op de pier laten zakken. Toen wij hen enige ogenblikken later spraken, keken zij met een mistroostige blik naar hun Spanker. „Ik had niet gedacht zo gauw weer op Nederlandse bodem te staan", merkte een van hen op. De Spanker was Vrijdag van Swansea naar Rotterdam gevaren met een lading kolen. Zaterdagavond om negen uur liet het de Rotterdamse haven. Tom Marchbanks, de 22-jarige kok de Spanker, vertelde, dat een hevige windvlaag het schip oppakte en tegen de pier snakte. „Even bleven v. en teen dreven we weer Daarna raakten Een van hen was er kennnelijk niet te oest aan toe- Met drie man werd hij uit de reddingboot gehesen. Ondersteund door twee mannen bereikte hij de wal- Volgens de bemanning van de Spanker had hij veel te veel sterke drank ge bruikt. Hij werd dan ook niet naar 't gast vrije hotel Amerika gebracht, maar naar tiet politiebureau om zijn roes uit te slapenIn het hotel was sterke koffie voor de Engelsen, die aanvankelijk wel met de journalisten spraken. Toen gaf ineens een vertegenwoordiger van de Rotterdamse Kolen Centrale, die als car gadoor optreedt, het sein aan de beman ning om te zwijgen. ..Geen namen of feiten noemen - -luidde de opdracht In de loop van Zondag zijn de zeven en opvarenden van de Spanker per bus overgebracht naar Rotterdam, logeren in het Tehuis voor Zeelieden de Veerhaven. De positie scnip is volgens schipper Van Seters niet hopeloos- In de midscheeps heeft het een flink gat opgelopen. De bemanning was evenwel iets minder optimistisch ge stemd. Er is alle kans op breken. De ge zagvoerder. die de gehele Zondag aar boord is gebleven, heeft echter de hoop dat de Spanker nog te behouden de ha ven bereikt. Hoop doet nu eenmaal leven, ook na een bange en spannende nacht Nader wordt nog gemeld dat, toen President Jan Leis was binnengekomen, de stoker van de Spanker met bloede neus aan wal werd gesleept. Ook hij was verre van nucihter. De gezagvoerder moet in de naaht de stranding in zijn contact met Sohe- veningen-radio eveneens geen al te hel- dere indruk hebben gemaakt. Millioenen eisen hogere lonen Staking te Hamburg (duurt voort) bleek slechts het begin te zijn "JVTOG NIMMER sinds de wereldoorlog heeft West-Duitsland voor een - grote arbeidscrisis gestaan als thans het geval is. De staking te Ham burg (geen tram bus, water en gas), die met grote on^rustheid werd aangezien, bleek slechts het begin van een stakingsvloedgolf. Op het ogen blik dat wij dit schrijven, eisen reeds rnillioenen Westduitsers hogere ionen. En nog steeds stromen nieuwe looneisen van andere arbeidsgroe- peringen binnen. Een overzicht van de acties: In Duisburg, de grootste binnenhaven De veertienduizend stakers in Ham- van Europa, "heeft de bond van arbeiders burg zetten hun staking voort. Dit week- hét bestaande arbeidscontract nietig vër- j-compromis I klaard. 'oldoende"| Bij de posterijen hebben 100.000 arbei- einde stelde de regering verworpen. In Beieren bleven vandaag 250 000 arbeiders thuis. Hun werkgevers 'die in totaal zes millioen mark per dag derven als gevolg van die staking) heb ben besloten, ieder die Donderdag niet aan het werk is. te ontslaan. In het Ruhrgebied en het Rijnland eisen ruim 900.000 metaalarbeiders een loonsverhoging, evenals- de 300.000 ar beiders in de kolenindustrie. De transportarbeiders en de arbeiders in het gas- en electriciteitsbedrijf heb ben gedreigd met een staking Jongen sprong broer na: beiden verdronken De 15-jarige Andries Zijlstra is Zater dagmiddag van de voorplecht van de motorboot Anna, die gemeerd lag in de Amstel ter hoogte van de Eerste Ooster parkstraat te Amsterdam in het water ge vallen. Aangezien de jongen de zwemkunst niet machtig was, sprong zijn 24-j. broer Cornelis hem na om te trachten hem te redden Beiden verdwenen onder water en kwamen niet meer boven. Vermoed wordt, dat Andries zijn broer heeft beet gepakt en hem mee naar de diepte heeft vastzitten I getrokken. weer een poosje. De stoffelijke overschotten zijn later opnieuw vast. En I opgehaald. Overspannen Bussumer gewond Agent schoot om zijn collega (bedreigd met bijl) te ontzetten een imvoner van Bussum door tieman in de lies is geschoten, zoals we reeds in een deel van onze edities meld den. Het echtpaar had al herhaaldelijk he vige ruzies gehad. Zo ook Zaterdagoch tend. De politie werd gewaarschuwd en een agent begaf zich naar de betrokken familie R. aan de Achtermeulelaan te Bussum. Hij trof aanvankelijk de vrouw alleen thuis. Zij vertelde hem dat haar man haar had mishandeld. Nog vóór de agent de woning weer had verlaten, kwam de echtgenoot in overspannen toestand thuis. Het zien van de agent in aijn woning bracht hem zo mogelijk nog meer buiten zijn bezinning. Hij greep een mes cn maande de agent het huis te verlaten. Tevergeefs trachtte de politie-agent de man te kalmeren. Met veel moeite ge lukte het hem, de echtgenoot naar de binnenplaats te brengen. Tierend rende de man naar de schuur, waaruit hij een hakbijl haalde. De agent, die zich weinig op zijn ge mak voelde, trachtte de man deze bijl te ontfutselen, waarbij hij een slag op zijn arm opliep. Hij verklaarde een uur later, dat hij daarop twee waarschu wingsschoten in de lucht had gelost Een ln de buurt surveillerende collega. binnenplaats dat de politieman zich in benarde positie bevond. De bewo- zwaaide. door het dolle heen. on besuisd met de bijl naar het hoofd van agent. De collega loste daarop onmiddellijk :n schot in de richting van de man. in hoop 7-ijn collega te ontzetten. Het schot trof geen doel en had niet de ge ringste uitwerking. Daarop loste de agent een tweede schot, dat de heer R de lies trof. V.S. helpt Vietnam bij evacuatie ders looneisen gesteld evenals de 900.000 leden tellende bond van ambtenaren, de landarbeiders in Hessen en vele kleinere vakbonden. En radio-Oost-Berlijn moedigt de sta kingen maar aan. Voor Hamburg wordt zelfs een speciale uitzending verzorgd in het dialect van de stad Balkanpact getekend Voor periode van 20 jaar Te Bied, iri Slovenië, is vandaag het verdrag tussen Griekenland. Turkije Joegoslavië, beogende politieke samen werking en wederzijdse bijstand, gete kend. Elke gewapende aanval op het grondgebied van één der drie landen zal worden beschouwd als een aanval op alle drie de landen. In een dergelijk ge val zullen de partners individueel en collectief, de aangevallen bondgenoot alle nodige hulp, ook met strijdkrachten, voor doelmatige verdediging verschaffen. >en lano waarmee Griekenland, Tur kije of Joegoslavië verbonden is, word', aangevallen, zullen de drie landen nader overleg plegen omtrent te nemen maat regelen. Desbetreffende bepalingen zul- geen invloed hebben op rechten en verplichtingen, die voor Griekenland en Turkije voortvloeien uit het lidmaat schap van de Noordatlantische Verdrags- organisatie. Het verdrag is gesloten voor de tijd van twintig jaar. Voorts voorziet de vorming van een „permanente raad" van ministers van buitenlandse zaken der drie landen. De bestaande sa menwerking der generale staven wordt voortgezet. Groote Beer kwam thuis j Kapitein Boshoii over vliegende schotels Vanmorgen is de Grote Beer uit New York in ons land teruggekeerd- Toen we kapitein Boshof! in zijn hut opzochten, was deze zo vriendelijk ons een en ander omtrent de vliegende schotels, welke men aan boord dachtg ezien te hebben, te vertellen. Ik werd. zo zeide hij, op de avond van 28 Juli door een opgewonden derde stuurman gewaarschuwd: ..re is een vliegende schotel in de lucht". Het was nog helder daglicht al scneen de zon niet meer. Het schip was op weg van Halifax naar New York en voer onge veer 50 zeemijl oost van vuurschip Am oroso, waar de loods gewoonlijk aan boord wordt genomen. Het was mooi. Kalm weer. toen zij 59 graden boven de horizon in zuid-westelijke richting het vreemsoortige voorwerp Bemerkten, dat zich niet in horizontale maar in verti cale. dus stijgende richting voortbewoog, ongeveer met een snelheid van een halve graad per twee minuten, wat erg lang- ..Het meest leek het voorwerp op de volle maan. met een diameter van de helft er van." verklaarde de kapitein- ..Het vertoonde, evenals de maan ook hel verlichte en donkere plekken. Na tien minuten verdween het door de opkomen de bewolking. Al die tijd was het m« blote oog duidelijk te zien geweest. Een hemellichaam kon het niet zijn egweesl. amdat het door de meridiaan heen was en dus had moeten dalen." Aan de hand van de bewolking schatte de gezagvoerder de afstand zeer globaal op vire ^vijfduizend meter. „Ik heb wei eens foto's van vliegende schotels gezien. Daarmede vertoonde het voorwerp, dat wij zagen de meeste overeenkomst- Wat moet het trouwens anders zijn geweest?" aldus de kapitein, die zich erg voor het vraagstuk van de vliegende schotels in teresseert. Hij gelooft er onvoorwaarde lijk in. In de Verenigde Staten nemen acht van de tien mensen de verhalen voor ernstig. Of de neer Boshoff er een idee var heeft, waar de schotels vandaan komen ''Neen, dat weet ik werkelijk niet- Zo goed zit ik er nog niet in Tot officier in de orde van Oranje- Nassau is benoemd ir J. L. M. Wyers- hoofddirecteur bij de strafgestichten te Dr Otto John, de gedeserteerde chef van de Westduitse spionnagedienst, blijkt zich al echt thuis te voelen achter het IJzeren Gordijn. Men ziet hem hier (midden, lichte pak) op zijn gemak een tentoonstelling over de Oostduitse wederopbouw bekijken. Hij wordt daarbij door commu nistische autoriteiten voorgelicht. Dit is de eerste foto van John achter het IJzeren Gordijn. Rechten en nationalisme Goa, in staat van beleg, heeft reeds zijn grenzen met India gesloten T)ORTUGAL heeft 'een nota gepubliceerd, waarin bescherming van de a onderdanen in de enclaves in India wordt verzekerd. In Goa is de staat van beleg afgekondigd, in verband met de, door Indische nationalisten afgekondigde, mars naar Goa, die op 15 Augustus zal plaats hebben. Dat is dus op „onafhankelijkheidsdag". By voorbaat stelt India er Portugal i zilië heeft India beschuldigd van een voor verantwoordelijk, als op de deel- aggressleve politiek, nemers van deze „vredelievende demon-1 Behalve België, Italië (Vaticaan), Ar- stratie" zal worden gevuurd. De trein- gentinië en Chili, aldus Reuter, zoude.i ook de Zuidoost-Aziatische landen, Bir ma en Indonesië hun ongerustheid over de gang van zeken in de Portugese en claves bij India hebben kenbaar gemaakt. Teneinde een nieuw conflict in het Oosten te voorkomen, stelt de Portugese regering India en andere belanghebben de landen voor, dat neutrale waarnemers een onderzoek instellen aan de grenzen van de Portugese bezittingen in Voor- verbindingen tussen Goa en India den stopgezet. Portugezen, aldus ver luidt, treffen voorbereidingen om de bruggen over rivieren en wegen aan de grens, tussen Goa en India, tc onder mijnen. De autoriteiten in Goa zullen een pro clamatie publiceren, waarbij mannen zioh ter beschikking moeten stellen voor militaire dienst of politiediensten. Voorts ls het Portugese fregat Bartolomeus Dias uit Karatsji naar Goa vertrokken, ter versterking van de verdediging van dit gebied. Uit Lissabon zullen morgen de schepen India en Mocamedes met troe pen en materieel naar Goa vertrekken. Wat de reeds bestaande vijandelijkheden betreft, meldt A.F.P., dat Portugese strijdkrachten Sel Vasa (in de enclave Nagar Aveli) hebben heroverd. In Spanje groeit de bezorgdheid, omdat ln Goa de stoffelijke resten liggen van de Spaanse heilige Franciscus Xaverius. Men vreest, dat een „horde" Hindoes Goa zal overweldigen, waardoor de graftomb' van Franciscus in gevaar komt. De re gering van India voelt zach zeer ge kwetst door een Britse nota, waarin aai India gevraagd werd geen geweld te ge brui'ken, teneinde het geschil met Por tugal tot een oplossing te brengen. Bra- Onwrikbaar zit de Engelse ko lenboot Spanker (1400 brt.) sinds Zaterdagavond op de keien van de Noorderpier bij Hoek van Holland. Het schip zit vlak tegen de lichtopstand aan. Of berging mogelijk moet men nog afdachten. Het schip heeft een groot gat mid den in de romp. - Kinderen uit 5 landen bij de Koningin Zes kinderen uit Ceylon, Pakistan, Zuid-Slavië, Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten die hebben deelgenomen aan het thans geëindigde internationale kinderkamp in Boswijck te Baarn, moch ten Zaterdag naanens al hun deelgenoot- jes in de vacantievreugde aan H.M. de Koningin op paleis Soestdijk een af scheidsgeschenk aanbieden. De Ameri kaanse jongen Jerry Murchison mocht het geschenk, een door de (kinderen zelf vervaardigde album, aan de Koningin overhandigen. De tractatie. die de Koningin de kin deren daarna aanbood, viel in goede aarde. i is te Lissabon bekendgemaakt I bracht. Egypte zendt troepen Britten in Suezzone gemolesteerd De Egyptische regering heeft troepen naar de zone van het Suezkanaal gezon den, ter bescherming van daar gestation- neerde Britse militafi-en en van Britse eigendommen. De maatregel houdt volgens een offi ciële bekendmaking verband met terroris ten-acties. die zich in die zone hebben voorgedaan. Te Port Foead, gelegen tegenover Port Said aan het Noordelijk einde van het Suezkanaal, waren Zaterdag handgrana-werd afgezet ten geworpen in een kamp, waar gezin-dige sultan, Sidi nen van Britse militairen wonen. Slechts Ben Arafa, die Fransgezind is één der granaten ontplofte. Er vielen geen steund wordt door de Berberstammen, slachtoffers en er werd slechts lichte Ongeveer 500 Berbers hebben hun ter- schade aangericht. Eerder was een spoor- ten MbÜ Fez opgeslagen. Verleden jaar brug bij Ismailia door saboteurs vernield, i N^e.rc?e.n Kdogfcnhcid vari „Aid el Kebir" 6000 schapen geslacht, doch dit jaar werd nog geen erkel schaap ver kocht Voortdurend patrouilleren tairen in de Europese wijk Onduldbare toestand in Marokko Brandstichting en plundering van gebouwen der blanken in Port Lyauty "TJE SPANNING in Marokko stijgt nog steeds. In het afgelopen week- ■L' einde zijn 15 mensen om het leven gekomen en werden tientallen gewond bij onlusten, moordpartijen, brandstichting en plundering in Port Lyauty. Onder de blanken die het leven verloren, bevonden zich twee vrouwen. De onlusten begonnen, toen een afdeling Marokkaanse troepen winkeliers tot het openstellen van hun winkels trachtten te bewegen. Onmiddellijk zwermden demonstranten de straten in, onder het uitroepen van de naam Sidi Mohammed Ben Joessef. Dat is de naam van de ver bannen sultan van Marokko. Zo ontstonden de vuurgevechten. Bewoners van het platteland rondom Fez zijn naar de stad getrokken, uit angstvoor aanvallen van benden, als het tot ongeregeldheden op grote schaal zou komen bij de viering van het Mohammedaanse feest Aid el Kebir. Natio nalisten en communisten hebben namelijk de bevolking opgeroepen, dit feest niet te vieren. Mendès-France over zijn „meesterstuk" In zijn wekelijkse radiopraatje heeft de Franse premier Mendès-France ge zegd, dat zijn regering in de komende maanden een meesterstuk zal uitvoeren, als de Assemblee hem een vertrouwens votum geeft. Hij pleitte voor moderni sering van de industrie en uitbreiding van productie en handel, om de inkom sten van de gemiddelde Fransman tf vertiogen. „Binnen enkele jaren", aldus de pre mier. „kunnen wij een Frankrijk opbou- weA. waarin wijzelf en onze kinderen gelukkiger kunnen leven en waarop wij trots kunnen zijn." Dr Cort is in Praag Dr Joseph Cort. de Amerikaanse lec tor die politiek asyl heeft gekregen in Tsjechoslowakije. is gisteren met zijn echtgenote te Praag aangekomen, aldus de Tsjechische radio DAT m.i.v, 1 October als opvolger van B. Verhoeven tot directeur van de Jan van Eijck-academie te Maastricht is be noemd prof. dr J. J. M. Timmers te Nijmegen. Amerika heeft Zuid-Vietnam hulp gezegd, bij het overbrengen van ongeveer 100.000 vluchtelingen uit Noord-Vietnam, dat binnen een jaar onder communistisch beheer komt. DAT de administratie der Algemene Ongeveer 2000 Vietnamese nationalisten Kunstzijde Unie te Arnhem in een „gla- zijn gisteren door de straten van Saigon zen paleis" wordt ondergebracht, getrokken, onder het uiten van lulde pro-van de hoogte 25 m zal bedragen en testen tegen de verdeling van hun land. waarvoor prof. ir H. T. Zwiers het ont- De betogingen hadden de steun van de re- w'erP heeft gemaakt, gering. DAT waarschijnlijk ten gevolge van Volgens een Reuterbericht, hebben Viet- hooibroei gisteravond brand uitbrak in minh-rebellen in Zuid-Vietnam, vier da-leen grote boerderij te Katlijk iFr.) die gen voor de datum van het 6taken van bewoond werd door de heer A. Annema schoten hoorde, kwam ijlings toe- het vuren, een militaire post en twee uit-1 doch men het voorgedeelte der hoeve snellen en zag bij' zijn aankomst op de kijkposten bij Saigon veroverd. heeft kunnen behouden. DAT het gemeentelijk waterleiding-1 DAT de jeugdherberg Rhijnauwen te bedrijf in Nijmegen volgende maand 75 Bunnik die wegens algehele verbouwing jaar bestaat, welk feit niet onopgemerkt ruim een half jaar buiten gebruik was. voorbij zal gaan. en de geringe bevol- j Zaterdag is heropend, er nu 130 trek king van het Zuidelijk stadsdeel binnen- kers kunnen logeren, en de verbouwing kort zal worden aangesloten. j 100 000 kostte. DAT in Nijmegen de gemeentelijke DAT 21 dezer in Sao Paulo (Braz.) een gasfabriek die thans nog 4 van de 9 gas- internationale tentoonstelling wordt ge- ovens in gebruik heeft, einde volgend opend, waaraan Nederland deelneem! jaar wordt stopgezet, daar men dan mijngas uit de Limburgse mijnen gaat gebruiken. DAT in navolging van België en Italië nu ook Joegoslavië een aanzienlijke re ductie geeft op de benzineprijs aan toe risten. die met hun motorrijtuig dooi dat land reizen, en voor wie reductie- bonnen bij de ANWB verkrijgbaar zijn DAT op 6 Sept. in het Henri Dunant- huis te Zeist 40 uit het rampgebied van Oostenrijk geëvacueerde kinderen zullen potheek op de bestaande eigendommen arriveren, die op uitnodiging van he- van de N V Ned.-Belgische Kunstdar- Ned Jeugd Rode Kruis daar 18 dagen menindustrie. waarvoor deze drie in- zullen verblijven. dustriehallen zal bouwen. inzending over de technische hulp die ons land aan minder ontwik kelde landen kan bieden. DAT André van Asselt, officier van de lijnboot Waterman (7618 ton), belast met hel organiseren van gezelligheid voor de emigranten, aan boord een ma rionettentheater heeft ingericht, om hun kinderen te amuseren. DAT de raad van Bergen (L.) besloot 180.000 te schenken als eerste hy- Zi, dienen, aldus de oproep. Ie hwden- |Tour du Moulin. Bij decreet van 'de bcy ken. dat een jaar geleden dele sultan dere benoemd tot minllter van bulten- ■^Mohïjlmc'rt" Mo.ulv land" "ke" van Tun«l!i 'n het nieuwe "üïüüüT i? it kabinet rillen verscheidene leden vin de neo-Destoerpartij. onder wie Mongi Slim. Over een periode van een week bedroeg het aantal doden en gewonden in het pro tectoraat Marokko 163. Duizenden tot de tanden gewapende Berbers zyn hedenmorgen Rabat binnen- i getrokken om hun aanhankelijkheid aan V», Fez. Ueide Marokko op het Franse resident-generaal Lacoste. werd, *od9dienstif« feest Aid el Khebir te be toen hij de begrafenis van slachtoffers tm*en- der ccgeregeldheden bijwoonde, begroet met kreten als „treed af" en ..wraak' De secretaris-generaal van de Arabische Liga heeft een telegram gestuurd Hammarskjöld van de Ver. Naties. in om interventie gevraagd wordt Marokko. De toestand dreigt er gevaarlijk te worden, waar te Port Lyauty bioscoop en een villa ln brand gestoken werden en enige gebouwen geplunderd. Er zijn razzia's gehouden, waarbij 200 per sonen werden gearresteerd. Te Port Lyauty werd een uitgaansverbod afgekon digd. Welk een onhoudbare situatie, door Mendès-France voor Tunis gedane concessies, waar men door terreur in Ma rokko. eveneens meer souvereiniteit wil afdwingen. Een Franse vrouw wordt met een bijl doodgeslagen en haar 19-jarige dochter doodgestokenGeen wonder, dat thans alle Franse gezinnen uit de Ara bische wijk van Port Lyauty zijn geëva cueerd. Wat Tunis betreft, de premier Tahar Ben Amar heeft gisteren aan de bey zijn nieuwe kabinet voorgesteld en daarna aan de Franse resident-generaal, Boyer de la Ned. jongen viel 50 m en bleet ongedeerd De 13-jarige Jan Meyers uit Doesburg Zondag te Dieppe in Noord-Frankrijk an 70 meter hoge rotsen gevallen- Zijn val werd gelukkig na 50 meter gebroken door struiken, waarin hij bleef hangen. Brandweerlieden hebben hem met tou- naar boven kunnen hijsen. Jan glim lachte dapper, toen hij, na een uur aan de struiken gehangen te hebben, weer vaste grond onder zijn voeten had. Hij was ongedeerd. HET WEER IN EUROPA w fi s ifl; ri' ii ;S t M Stockholm Oslo Kopenh Londen Parlj» Bordeaux Grenoble Nice Genéve •CUrlch Berlijn regen regen geh. bew. zw. bew zw bew regen zw. bew. regen geh. bew. zw. bew, regen ZZW 2 O 3 windstil Z 4 ZO 4 WZW 4 Z 4 ZW 7 O l NW 2 WZW 8 O 1 O 1 windstil W 5 WZW 3 21 1 18 7 17 3 17 1 10 1 13 18 9 21 6 20 6 22 3 20 0.3 21 2 23 3 20 9 Wenen Maeclo regen licht bew. zw. bew. windstil windstil ON'O 3 windstil 24 3 28 0 25 0 27 0 WEERBERICHT Toenemende wind Het KNMI te De Bilt verwacht tot mor genavond: Wisselende bewolking met en kele buien. Matige tot krach tige en aan de kust tijdelijk wellicht harde wind, aanvan kelijk Zuidelijk, later ruimend taar Zuid-West. Koud weer. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). mr. Op 14 Aug. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1