Ilieumo geitectft GTmtrant Ernstige botsing in Marokko: doden en gewonden wistr Toerisme gaat vooruit Constellation (benzine op) slaat tegen de grond Sterke beveiligings-ring om Bredase strafgevangenis Koreaanse wapenstilstand door Roden geschonden êsa; 1 WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1954 BUREAUX: Steens treat 37. Directie. Redactie. Abormemen-ten- Advertentie-afdeJing: TeL 31441. Postrekening: 58936. Vijf en dertigste jaargang No 10107 Directie: F. 01EMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STEL1IK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staat ons tl cl| it ahedleoen hert (o tcgtjenspotf NA DE CONCESSIES VOOR TUNIS Honderd rechtse afgevaardigden verbolgen op Mendes-France MEER DAN HONDERD rechtse afgevaardigden, onder leiding van de conservatieve oud-premier Pinay, hebben Mendès-France zo goed als de oorlog verklaard. Een comité, waarin vertegenwoordigers van 115 voormalige Gaullisten, Onafhankelijken en afgevaardgden van Boerenpartij zitting hebben, sprak zijn ongerustheid uit over de her- Torming'spolitiek voor Tunesië. Eenparig werd geprotesteerd tegen de roorgenomen maatregelen* De Tunesische kabinetsformateur, Tahar ben Amar. heeft een nieuwe regering gevormd en de lijst van zijn ministers aan de bey ter goedkeuring aangeboden. In Marokko deden zich ern- slige ongeregeldheden voor. Honderden Marokkanen hebben in de stad Petitjean, 140 km van Rabat, Joodse winkels geplunderd, bij be togingen voor de terugkeer van ex-sultan Sidi Mohammed Ben Joessef, door de Fransen naar Madagascar verbannen is. Vijf Joden verloren daarbij het leven. Bovengenoemd comité oefent scherpe critiek uit op Mendès-France, omdat hij recht meende te hebben, verdragen af schaffen, die Frankrijk en Tunesië inden, zonder eerst het parlement te sadplegen. Op een stormachtige bijeen- van zijn eigen radicaal-socialisti- iche partij is Mendès-France er met groot deel der Nationale Vergadering. Als a.s. Dinsdag de Tunesische politiek in openbaar debat komt, zullen de tegenstan ders een poging doen, hem ten val t» brengen. Terwijl in Tunis de toestand veel rusti ger is, zetten de Marokkanen blijkbaar alles op alles, om van Mendès-France ver- r*ffl moeite in geslaagd, de goedkeuring te 'erhinderen van een motie, die zich tegen regeringspolitiek voor Tunesië uit- preekt. Intussen heeft de financiële com- oissie uit het parlement zijn economisch lerstelprogramma met 31 tegen 4 stemmen loedgekeurd. Dit betekent dus een schit- erend succes voor Mendès-France, maar «ijn politiek ten aanzien van Tunis moet log de goedkeuring De kopstukken van de nationalistische neo-Destoerpartij in Tunis, kun nen tevreden zijn. Premier Mendès-France bood Tunis „souvereiniteit" aan en reeds is er een nieuwe regering gevormd. De neo-Destoer zal hierin de rodelakens willen uitdelen. Rechts op de foto ziet men de vrijgelaten leider van de neo-Destoer, Mongi Slim. Links, de fanaticus, Bourguiba, die nog steeds „arrest" heeft op het Ch&teau de la Ferte, bij Amily. Slim hield daar met Bourguiba ruggespraak. Dir.-geneiaal P.T.T. Ir J. D. H. van der Toom officieel benoemd Heden is het K. B. verschenen, waarbij ir J. D. H. van der Toorn, hoofddirecteur algemene zaken en radio van de P.T.T. met ingang van 1 October benoemd is tot directeur- generaal der P.T.T. als opvolger van de heer L. Neher. Dezer dagen meldden we reeds dat deze benoeming was te verwachten. Nederland accoord met oorkonden Rode-Kruisconventies Nederland, Hongarije, Wit-Rusland en de Oekraïne, hebben de ratificatie-oor- betreffende de vier in 1949 te Ge- leve gesloten Rode Kruisconventies voor de bescherming van oorlogsslachtoffers gedeponeerd, aldus is te Bern bekend ge maakt. gaande concessies af te dwingen. Ook gis- er weer doden te betreuren ge weest. De manifestaties werden gehouden door Marokkanen in de oude stad Petit jean, waar portretten van de ex-sultan in optocht werden medegevoerd. Joodse win kels werden geplunderd en in brand ge stoken. Vijf Joden werden door een woe dende menigte op afschuwelijke wijze af gemaakt. Onmiddellijk werden verster kingen gezonden vanuit Port Lyauty. On derweg stuitte men op barricaden, die door de Marokkanen waren opgeworpen. In het algemeen is de toestand in Ma- okko zeer gespannen. De troepen zijn ge consigneerd en men heeft de broer van de vroegere sultan, die in de omtrek van actie had op touw gezet ten gun- Sidi Mohammed, onder arrest ge steld. Wat Tunis betreft, het politieke bureau /an de neo-Destoer stelde zich op het itandpunt, dat deze nationalistische partij ruimschoots in de nieuwe regering ertegenwoordigd moet zijn. De Franse resident-generaal, Boyer de la Tour, heeft er in een radiotoespraak voor gewaarschuwd, drastische maatregelen te zullen treffen tegen ieder, die de orde Tunis verstoort. Geen overbodige waa schuwing als men bedenkt, dat in het r bije Marokko gisteren in totaal 21 per- men door terreurdaden om 1 Vermelden wij nog, dat generaal Rafael Garcia Valino, de Hoge Commissaris in Spaans Marokko, Dinsdagavond per vlieg tuig uit Tetoean in Madrid is aange- Vrees bewaarheid Oost-Duitsland pakt nu spionnen op Precies twee weken na de verdwijning an dr Otto John, chef van de Westduitse Inlichtingendienst, maakt het Oostduitse communistische regiem melding van een van arrestaties. Een groot aantal nerikaanse en Westduitse spionnen" d gearresteerd. Sinds de verdwijning John heeft men in het Westen een dergelijke arrestatiegolf gevreesd, aan gezien dr John de namen en adressen wist honderden spionnen in Oost- Duitsland. Uit de berichten blijkt, dat zowel be- ingrijke agenten van de, door Ameri kanen gefinancierde, organisatie Gehlen erden gearresteerd, als medewerkers an John. De meeste arrestanten zouden onmid dellijk hebben bekend. Zij zullen aa .volkstribunalen" worden overgegeven. Eén van de zeven uif Breda Arrestatiebevel legen Antoine Touseul Tegen de 43-jarige Antoine Touseul, die tn 1949 in Nederland wegens oorlogsmis daden tot levenslang werd veroordeeld, op Kerstmis 1952 met zes anderen uit de Bredase strafgevangenis ontsnapte en November jj. in Aken werd gegrepen, thans door een rechtbank In Keulen arrestatiebevel uitgevaardigd. Touseul wordt verdacht van inbreuk op het Duitse recht. Op 9 Juli had dezelfde Keulse rechtbank en Nederlands verzoek om uitlevering tgewezen, aangezien de Duitse nationali st van Touseul bewezen zou zljij. Touseul was de man die, kort na d< itsnapping uit Breda, opzien verwekte oor in het gebouw van de Westduitse Bondsdag in Bonn te verschijnen, werd tóen ontvangen door het liberale Bondsdaglid Mende, een voormalig Duits officier. In Guatemala 25 doden Is kolonel Armas afgetreden Kolonel Armas, de nieuwe voorzitter an de Guatemalaanse militaire junta, is afgetreden wegens meningsverschillen met kolonel Monzon, een lid van de mili taire regering. Dit wordt gemeld door radio-Tegucigalpa (Honduras). Mexicaanse luchtvaartmaatschappijen hebben al hun diensten op Guatemala ge staakt in verband met de onzekere toe stand. zo meldt A.F.P. Volgens een bekendmaking van de re- gering-Armas in Guatemala, zijn bij de jongste onlusten 25 mensen gedood en 70 gewond. Prinses Irene morgen al vijftien jaar oud. (Foto M. C. Meyboom) Met 37 inzittenden Nauwelijks hadden allen het toestel verlaten, of het stond in lichterlaaie Een VIERMOTORIGE CONSTELLATION van de Air France, die op weg was van Parys naar New York, heeft tussen New York en Boston een noodlanding gemaakt. Toen de zware machine de grond raakte, vloog de rechtervleugel in brand. Alle 37 inzittenden 29 passagiers en een be manning van acht konden het toestel verlaten. De e piloot, Jean Caboche, zal dokter werd zo zwaar gewond, dat een deel van zijn lichaam verlamd is. Een viertal passagiers liep brandwonden op. Gedurende anderhalf uur had de Con stellation boven het vliegveld Idlewild van New York rond gecirkeld. Het weer was echter zeer slecht en de piloot kreeg van de verkeerstoren opdracht, naar Bos ton door te vliegen. De piloot kwam evenwel niet ver. Nauwelijks had hij koers gezel naar Boston, of het toestel verloor snel hoogte, scheerde rakelings over enige huizen, raakte de grond met zijn landingsgestel, veerde op en kwam vervolgens met een harde slag op de grond neer. Onmiddellijk schoten grote vlammen uit de rechtervleugel. Iemand had de tegenwoordigheid van geest, een deur te openen en de inzittenden rolden over elkaar heen uit het vliegtuig. Enige seconden later stond de luchtreus in lichterlaaie Volgens Reuter is het ongeluk hieraan te wijten, dat de Constellation niet vol doende benzine meer had om van New York naar Boston te komen. Dat heeft de piloot blijkbaar over het hoofd gezien. Een jagèr van de Amerikaanse lucht- Hongarije weigert Ned. gitt De Hongaarse regering heeft besloten een bedrag van f 50.000. dat de Neder landse regering op 30 Juli heeft aangebo den als hujp voor de slachtoffers van de watersnood in Hongarije, niet te aan vaarden. Toen de Nederlandse gezant het bedrag aan het ministerie van buitenlandse Zaken te Boedapest aanbood- gaf dit ministerie reeds te kennen dat het be twijfelde of de ramp zo ernstig ij ge weest dat het nodig is, buitenlandse hulp te aanvaarden. Volgens bij Reuter binnengekomen mededelingen heeft de Hongaarse pers grote aandacht besteed aan de Russische gift van 300 000 forinten (f 97.000). Geen melding zou echter zijn gemaakt van de Nederlandse gift en van Amerikaanse hulpaanbiedingen, gedaan zowel aan Hongarije als aan andere door de waters nood getroffen landen achter het iizo- EDEN MET VACANTIE NAAR OOSTENRIJK De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, zal eind deze week met zijn echtgenote voor een va catie van drie weken naar Oostenrijk gaan Hij behoudt de actieve leiding van zijn departement. MEER WACHTTORENS Binnen de ring kunnen gedetineerden betrekkelijk vrij zijn Fostei Dulles beschuldigt Voor de manschappen van de buiten bewaking, behorende tot het Korps Ge- stichtswacht. wordt legeringsruimte op het terrein van de gevangenis te Breda ge bouwd. De huidige sterkte van deze bui tenbewaking zal geleidelijk kunnen wor den verminderd wanneer ook de te bou- wachttorens en enige andere voorzie ningen gereed zullen zijn. Over de hui dige en toekomstige sterkte van dezebui- tenbewaking kunnen uit veiligheidsover wegingen bezwaarlijk in het openbaar mededelingen worden gedaan, zo heeft minister Donker op schriftelijke vragen an het Eerste Kamerlid Witteman (kath. geantwoord. Van het ten laste van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting aan vullend aangevraagde bedrag van f725.000 is ongeveer de helft bestemd voor dfMüt- voering van veiligheidsvoorzieningeLSen behoeve van de gevangenis te Breda. De bewegingsvrijheid, die een wezenlijk element vormt van de huidige inzichten op het gebied van de strafvoltrekking, heeft als keerzijde een verhoogd gevaar voor ontvluchtingen en ordeverstoringen. Een sterke beveiliging, die in dit verband noodzakelijk is. acht de minister het best verwezenlijken door het gestichtscom plex aan de buitenzijde met een sterke beveiligingsring te omgeven. Binnen deze ring zal de bewegingsvrijheid dan gewoon door kunnen gaan. De minister is van oor deel dat de strafgevangenis te Breda zich het best leent voor deze aanpassing. De beslissingen in dezen zijn genomen zeer kort na de ontvluchting uit Breda. NasserEgypte rekent op steun V.S. De Egyptische premier Nasser, heeft n een interview gezegd, dat hij militaire hulp uit Amerika zal toejuichen. Hij re kent ei op, dat Amerika Egypte te hulp zal snellen, wanneer dit land door een buitenlandse mogendheid wordt aange vallen. Nasser liet merken, dat Egypte veel welwillender tegenover het Westen is ko men te staan, na het bereiken van het Suez-accoord. Hij zei, dat Egypte's bui tenlandse politiek op het Westen gericht De communisten schenden de Korea, wapenstilstand. De schendingen zijn et wel niet ernstig genoeg, om hervatting strijd te rechtvaardigen. Aldus klaarde John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, ■en op zijn wekelijkse persconferen tie. Amerika voelt er voor, de neutrale nmissie van toezicht op het bestand op heffen. Reden hiervoor is, dat de missie in Noord-Korea niet voldoende controle kan uitoefenen en dat de commu nistische leden van de commissie in Zuid- Korea een zeer ongewenste activiteit ont plooien. Volgens Dulles kan de commissie den opgeheven, zonder dat het wapenstil- itandsaccoord terzijde wordt geschoven. Dit laatste zou van kracht kunnen blijven, totdat het door een politieke regeling wordt vervangen. Wij herinneren er aan. dat Polen, Tsjeehoslowakije, Zweden. Zwitserland en India van deze commissie deel uit maken. Voorts deelde Dulles mede. dat Ame- Meisje half jaar in kast weer 2 maanden geëist Tegen de 30-jarige mevr. N. S.-van G. uit Amsterdam, die vorig jaar haar toen 18-jarig zusje dat uit het Rijksopvoedings gesticht te Nijmegen was ontvlucht, 6% maand verborgen had gehouden in een bergplaats achter een kast, werd gisteren voor het Amsterdamse gerechtshof twee maanden gevangenisstraf (bevestiging van het vonnis van de politierechter) geëist. Uitspraak 17 Augustus. U moet niet zo dringen meneer, d'r zijn al een paar mensen in zee terecht gekomen. Omstreden Peruviaan naar Nederland De Peruviaanse politicus, Victor Haya de la Torre, is aan boord van het Neder landse schip Alnati uit Montevideo ver trokken voor een reis naar Europa. Hij zal Europa bezoeken in zijn functie van an de commissie van de Verenigde Natie6 voor de rechten van de mens. De la Torre vertelde, dat hij in de ste plaats een bezoek zal brengen aa leden van het Internationale Hof in Den Haag. die hem vrijgesproken hebben Peruviaanse beschuldiging, dat hij gewoon misdadiger was. De uitspraak het hof werd gedaan nadat reeds vijf laar lang door Peru en Columbia g< over het politieke asyl dat aa La Torre werd verleend. De enclaves in India Portugese schepen geboycot Het vakverbond van havenarbeiders in Bombay, dat ongeveer 3000 leden telt, heeft de havenarbeiders opgeroepen geen Portugese schepen die bestemd zijn voor India, te laden of te lossen. Deze boycot geldt ook voor goederen, die bestemd zijn jor de Franse nederzettingen ln India. De leider van de „beweging voor een vrij Goa", die onlangs met zijn mannen Portugese enclave Nagar Haveli be zette, heeft gedreigd, binnenkort een soortgelijke actie tegen de Portugese ha- en Damao te ondernemen. Intussen is er tussen communistische en iti-communistische „bevrijdingstroepen" i India onenigheid ontstaan over de ge bieden, die zij bevrijd hebben. rika, via Engeland een nieuw protest aar Rood China heeft verzonden, betreffend* het verlies van drie Amerikaanse mensen levens, door het neerschieten van eer Brits vliegtuig. Over Formosa, de zetel van Tsjang Kai- Sjek zeide Dulles, dat Amerikaanse oor logsschepen en vliegtuigen dit eiland vooi de Chinese kust zullen beschermen tegen elke vijandelijke aanval. Tenslotte sprak Dulles de hoop uit, dat het Franse parlement een uitspraak het Europese legerverdrag zal doen. vóór dat het aan het eind van deze maand op reces gaat Sanering verzacht Weer glazenwasser naar keuze in Velsen Het glazenwassersconfliet dat enige weken geleden in Velsen ontbrandde doordat een firma zich niet langer wenste te houden aan de ..sanering" is bijgelegd. Het resultaat van besprekingen tussen de „afvallige" firma en de Bond van Ne derlandse glazenwasserspatroons is. dat de IJmuidense klant voortaan weer ko ning wordt en dat hij de glazenwasser kan kiezen wie hem goeddunkt De wijk en werkverdeling blijven gehandhaafd, waardoor bijv. in de IJmuidense nieuw bouw rationeel gewerkt kan worden. Maar wanneer een bepaalde firma, die een bepaalde wijk kreeg toegewezen, aan een bepaalde klant niet bevalt, l^gn deze de glazenwasser van zijn eigen keuze laten komen. Vermiste inwoner van Haarlem verdronken Het 9toffelijk overschot van de sedert Zondagavond vermiste 44-jarige Haar lemse handelsreiziger B. O. B., is giste ren drijvende tussen een kolenschuit en de wal van Het Spaarne gevonden. Djakarta is ontstemd Minister Luns mocht niet met vacantie De voorzitter van de sectie buitenland se zaken van het Indonesische parlement, Otto Rondonoewoe, ls ontstemd omdat de voorzitter der Nederlandse delegatie bij de Haagse uniebesprekingen, minister J. M. A- H. Luns, met vacantie was, toen Yamin uit Indonesië terugkwam. Hij ver klaart: Indien de Nederlandse regering beseft, dat het standpunt van de Indo nesische regering het uiterste inhoudt, van hetgeen Indonesië onder de omstan digheden kan goedkeuren, zal men zeer zeker tot overeenstemming komen. ln politieke kringen in Djakarta noemt men het gedrag van de minister onge past en niet getuigend van goed begrip voor de toestand- Men beweert, dat de Indonesische delegatie minder hartelijk in Nederland ontvangen werd en is ont stemd. omdat er pas na aankomst der Indonesiërs een Nederlandse delegatie gevormd werd. Men ziet in die kringen niet gaarne een mislukking der bespre kingen onder het oog, omdat deze vrij wel onvermijdelijk zal leiden tot eenzij dige verbreking van de unieband- En dit zal de naam van Indonesië in de we reld geen goed doen Liever zou men de unie op papier willen laten voortbe staan. en tegelijkertijd op eigen houtje de gesloten overeenkomsten der Ronde- Tafel-Conferentie wijzigen. Achtjarig knaapje viel uit rijdende trein Het achtjarig Jongetje C. S. uit Rot terdam is gistermiddag tussen Hoek van Holland en Maassluis uit een rijdende trein gevallen. Met enkele ernstige won den aan het hoofd is het kind in het ziekenhuis aan de Coolsingel te Robter- dam opgenomen. macht stortte gisteren neer op het stadje Wantagh (V.S.). De piloot kwam om het leven en enkele huizen werden door het ontploffen van de benzinetank bescha digd. Grote ellende in Perzië Bóeren vallen voedsel- transporten aan Volgens berichten uit Perzië, zijn tot nu toe reeds 45 lijken geborgen uit het door overstromingen geteisterde gebied in de omgeving van Ghazvin. Dit aantal zal stijgen, naarmate de reddingsploegen meer ln het binnenland doordringen. Er zijn grote gebieden waar men nog niet de ge ringste hulp heeft kunnen bieden, omdat deze streken volkomen geïsoleerd zijn. Vele van de hongerende boeren vinden de dood door het eten van vergiftige gras sprieten. De verdeling van voedsel wordt ernstig bemoeilijkt, doordat de boeren de vrachtauto's, die etenswaren en genees middelen naar de noodgebieden vervoe ren. onderweg aanvallen en leegplun deren. In Oost-Pakistan is de voornaamste stad Dacca geheel door het water van de buitenwereld afgesloten. Alle sein-, tele foon-, telegraaf- en wegverbindingen zijn door de enorme overstromingen verbro ken. In de Oostbengaalse provincie Riverine staat meer dan 37.500 vierkante km onder water. Bijzonderheden uit deze gebieden komen slechts zeer schaars binnen. Dodelijke aanrijding bij Middelharnis Gistermiddag reed de 67-j. J. F. Tim ers op zijn bromfiets tussen Middelhar- s en Oude Tonge. De motorrijder H. uit Oude Tonge, die hem moest passeren, gaf signaal, doch hiervan schrok de heer Tim- m'ers blijkbaar, want hij haalde even naar links uit. waardoor een botsing onvermij delijk was. Het slachtoffer werd met een schedelbassisfractuur naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij spoedig na aan komst overleed. dat 1 het iu bestrijden. Egypte kan zich volgens hem niet al leen verdedigen. Wij weten, aldus Nasser, dat het Westen ons nooit zal aanvallen. Indien er echter een aanval van een grote mogendheid komt, moeten wij ons gezamenlijk verdedigen. Daarom hebben wij ons by de Arabische Liga aangeslo ten. Hij oefende felle critiek uit op Bosbrand geblust dank zij KLM-vlieger Toen de vlieger G. O. Roos gisteren met de PH-OTO. het KLM-fotovliegtuig. op weg naar Noord-Brabant was, ontdekte hij te Loon op Zand in de Drunense dui nen een begin van bosbrand. Hij gooide een briefje omlaag, dat een paar fietsers echter niet konden vinden. Boven kampeerterrein gooide de heer Roos toen opnieuw een briefje af. en kon zien. dat dit kattebelletje door kamperende pad- vinósters was gevonden, die terstond in de richting van het toestel renden. Bo ven de plaats des onheils liet de piloot het vliegtuig cirkelen en zag de kamp bevolking de brand blussen. DAT gisteren de boerderij van G. Booyirak bij Tubbergen vermoedelijk door kortsluiting geheel afbrandde doch de inboedel en het vee konden worden gered. DAT in Ouwehands Dierenpark tc Rhenen op Zaterdag 28 dezer door de Heeswykse openluchttheatergroep An- toon Coolers legende-spel St Cunei 'ls' Rhenen wordt gebracht, geschrevei De het feit dat deze legendarische figuur [met I 15 eeuwen geleden zou zijn gedood. DAT de Maastrichtse raad thans de aankoop van de twee historische kastelen Meerssenhoven en Vaesharteld voor f 993.000 heeft goedgekeurd. DAT toen gisteravond te Geleen circus Mullens met de voorstelling zou begin nen, door een rukwind die het naderend omveer aankondigde, een deel van het tentdoek omhoog woei met palen en al, doch er niemand werd gewond. DAT mevrouw H. Diepbuis-Bijl uit Apeldoorn gisteravond als 25.000ste be zoekster van het liehtsprookje Lumido in het natuurpark Berg en Bos aldaai prachtige bouquet Oranje-Na6- i werd verrast. DAT aan boord van de Lavoisier giste- «i 30 Nederlandse emigranten voorna melijk geschoolde arbeiders in Rio de Janeiro, de Braziliaanse hoofdstad, zijn werd genomen. DAT de Almelose rechtbank vier per sonen tot straffen van 14 dagen tot 12 weken veroordeeld wegens het zonder vergunning verzorgen van „radio-uit zendingen", en de apparatuur in beslag genomen. DAT ongeveer 80 Hollandse kind:ren, uitgezonden door de stiohting Het vierde Prinsenkind, met 40 auto's uit het kamp Baarschots gekomen, bij de Antwerpse oud-strijders te gast waren. Deze foto werd gemaakt op de laatste dag van het bezoek, dat keizer Haile Selassie van Ethio pië aan Griekenland bracht. Men ziet de keizer in gesprek met ko ningin Frederika. De knaap in het padvindersuniform is kroon prins Constanten van Grieken land. Intussen is de keizer, die in de naaste toekomst ook een be zoek aan ons land zal brengen, met een speciaal chartervliegtuig van de K.L.M. in Ethiopië terug gekeerd. Parijs smoorheet en Afrika „koud"! Wie gisteren voor de Eiffeltoren in Parijs stond, zal zijn colbertjasje hebben uitgedaan. De temperatuur steeg er tot 35 graden Celsius. Het 55 jaar oude record van 34.8 graden werd zelfs gebroken. Maar wl» gisteren ergens in het Noorden van Angola, het Zuiden van de Kongo of Frans equatoriaal Afrika naar de horizon keek, voelde lust een colbertjasje aan te trekken. Voor die gebieden een koudegolf. Te Leopoldstad was de temperatuur slechts 11.7 en te Brazzaville zelfs 10.3 graden Celsius. Wisselvallig zomerweer De tropische hitte fn Frankrijk, Bel gië en het Zuiden van ons land heeft gisteren aanleiding gegeven tot de ontwikkeling van warmtestoringen, die reeds gisteravond in het Zuiden van het land onweer veroorzaakten. Sommige buien gingen gepaard met hagel en zware windstoten, aldus deelt De Bilt mede. Vanmorgen vroeg werden opnieuw onweersbuien gemeld. Deze onweers activiteit zal een daling van de tem peratuur tot gevolg hebben omdat de storingen koelere lucht van de Noord zee aanzuigen. Op de Oceaan U in middels een nieuwe en actietie depres sie verschenen, die voor zich uft een nieuwe hoeveelheid lucht in de rich ting van West-Europa stuwt Het herfstachtige Juli-weer zal dan ook niet terugkeren, maar de zomer blijft nog wisselvallig. HET WEER IN EUROPA Ui a 1 i ÏA* c 6 a 9d Si;S licht bew. onbew. WZW 6 Z 2 W 3 NNO 2 22 0 23 0 18 10 23 0 zwiKS; ONO 3 O 3 30 0 35 0 licht bew. zw^bew. windstil windstil windstil O 2 OZO 2 30 0 28 0 31 0 31 0 28 0 nevel onbewj licht bew. windstil windstil windstil 32 4 29 9 32 0 29 0 31 0 WEERBERICHT Minder warm in het binnenland Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met aanvankelijk nog enkele regen- of onweersbuien. In het binnenland minder warm. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag zon van 506—2025. maan •an 12.5022.07 uur. Op 6 Aug. EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1