gtihsctie (üaurant Mendès-France vloog naar de Bey van Tunis Ontsnapte gevangene nam bad in woning te Kralingen Amerikaans arts krijgt asyl T s j echoslo waki j e m Wist l Openluchtlaboratorium voor waterloopkunde in Delft ZATERDAG 31 JULI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnemen-ten- Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 Vijf en dertigste jaargang No 10104 Directie: F. D1EMER CHRISTEL11R-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .$tantnasttci| li ahfbleocn myn herl ia fcgfjeaspoel" Alles goed en wel, maar KOERSWIJZIGING IN NOORD-AFRIKA Op Frans presenteerblad wordt „souvereiniteit" aangeboden ^yjENDÈS-FRANCE. de Franse premier, vertrok vanmorgen uit Parijs per vliegtuig naar Tunis om de Bey een hervormingsplan voor het protectoraat aan te bieden. Hij wordt vergezeld door maarschalk Alphonse Juin. de geallieerde opperbevelhebber voor de Midden- europese sector, alsmede door Fouchet, de minister voor Tunis en Marokko. Dit opzienbarende besluit van de voortvarende Mendès-France. het nieuwe plan voor Tunis persoonlijk aan de Bey te overhandigen, kwam tot stand na een lange kabinetsvergadering. Zo gaat dus Mendès- France, de premier die te Genève inzake Indo-China een accoord be werkstelligde, de man die met een „New Deal" voor Frankrijk is geko men, onvermoeid voort met de uitwerking van een basisprogram. De nieuwe politiek ten aanzien van Tunis zal gebaseerd zijn op twee beginse len. Ten eerste wil Frankrijk het recht van het Tunesische volk om zichzelf te regeren, erkennen. Ten tweede, wenst Frankrijk toch zijn nationale belangen in het land te handhaven. Binnenkort zullen onderhandelingen plaats hebben met de Bey van Tunis en de leiders der nationale Tunesische partijen. Inmiddels is generaal Boyer de la Tour du Moulin benoemd tot Frans resident-generaal in Tunis. Als zo danig volgt hij Pierre Voizard op. Frankrijk, vertegenwoordigd door zijn resident-generaal, wil echter volledige zeggenschap behouden over het leger en de buitenlandse politiek van Tunis. Ook moeten gelijke waarborgen gegeven wor den ter handhaving van de positie en de verworven rechten der Franse kolonisten. Doel van een en ander is, te komen tot een betere verhouding. Immers de toe stand werd van dag tot dag onzekerder, hetogeen tot uiting kwam in bloedige in cidenten, brandstichtingen en andere terreurdaden. Van belang zijn de volgen de maatregelen: Vorming van een homo gene Tunesische regering, waarin alle partijen en stromingen, dus ook de neo- Destoer zitting zullen hebben. Wij wijzen er op, dat de leider van de neo-Destoer, Bourguiba, in ballingschap is. Dan zal het administratieve bestuur geleidelijk hervormd worden, waarbij de vervanging van Franse functionaris sen door Tunesische op de voorgrond staat. Voorts de opstelling van een sta tuut, waarbij de positie der Fransen in Tunis geregeld zal worden. Men neemt aan. dat de Franse regering de hervor mingen trapsgewijze zal willen doorvoe ren. Een punt van belang is mede, dat de diplomatieke vertegenwoordiging van Tunis en de bescherming van het land naar buiten in Franse handen blijven. Ook zal Frankrijk strategische bases in het land behoudpn, 7,o moet er dan een nieuw „klimaat" ontstaan, hetwelk van invloed zal zijn op de andere Noordafri- kaanse gebieden, Marokko en Algiers- In het algemeen beogen de hervormin gen van Tunis een moderne staat te ma ken. Iniddels gaan de verschepingen van Franse troepen naar Tunis onverminderd voort. De grote lijnen van dit „hervor- Dietstal van 90.000 sigaretten Negen opvarenden van Noordam in arrest De rivierpolitie te Rotterdam heeft negen leden van de bemanning van het m-s. Noordam van de Holland-Amerika- 3ijc gearresteerd wegens diefstal van 90 000 sigaretten aan boord van dit schip Op 18 Juni waren de sigaretten te New York ingeladen. Enige leden van de be manning smeedden een complot en de zelfde nacht nog slopen zij het ruim in en haalden negen pakken sigaretten weg. tezamen 90 000 stuks. Zij wisten de si garetten aan boord te verstoppen. Aan gekomen in Rotterdam echter, verkoch ten zij ze links en rechts en de diefstal kon niet verborgen blijven. Wat ons Zondagsblad ditmaal biedt Hoe merkwaardig de groei kan zijn van een geheel nieuw dorp dat gedragen wordt door de kracht en de vermaardheid van zijn artistiek ambacht, kunt u deze week lezen in het Zondagsblad, waar u op pag. 1 wordt verteld van Neu-Gablonz aan de voet van de Zuid-Duitse alpen. Ook leest u daar, hoe oude beproefde weerprofeten zich kun nen vergissen als het eens helemaal „niet wil" met de zomer. Wanneer u eer. chocolaadje snoept of een kop chocolademelk drinkt, zult u zich gewoonlijk niet afvragen waar dit product vandaan komt en hoe het wordt gemaakt, maar als ge het weetdan smaakt zo'n tractatie weer heel anders. U kunt ervan lezen op pag. 3. De heer Snijtsheuvel vertelt ver der over de geschiedenis van onze luchtmacht in de Tacific-oorlog, en burgemeester Sjef van Dongen uit Aardenburg herinnert u aan de tijd nu 25 jaar geleden, waarin hij het grote avontuur van zijn leven be leefde: de poging tot redding van de Noordpoolonderzoeker Nobile. Voor onze kinderen is er weer de gezellige jeugdpagina met briefjes en een verhaal, maar op pag. 8 be gint een nieuw plaatjesverhaal. Nu Sam en Slokkie voorlopig rustig thuisblijven, gaan we eens kijken wat Mientje en Saartje Peperneut zoal beleven.... Onze schakers vinden deze week hun problemen op pag. 6, 'waar ook de puzzle van de week staat en verder geeft het Zondagsblad na tuurlijk weer een meditatie, een verhaal uit de volkswijk, een kort verhaal en nog allerlei andere lezenswaardige bijdragen. mingsplan", waarvan de beginselen later ook op Marokko zullen worden toege past, zijn gisteren door Peladan, directeur het kabinet van de premier, in Tu- ■neegedeeld aan de bey. Vermelden, wij nog, dat deze nieuwe plannen van Mendès-France door een deel der Franse kolonisten in Tunis en door hun woord voerders in het Franse parlement, met gemengde gevoelens zijn ontvangen. Maurice Nizard, secretaris van de Tune sische communistische partij, die gear- erd was op beschuldiging het ver bod, zich op te houden in de omgeving in Tunis overtreden te hebben, werd ijgelaten. De regering benoemde kolonel Si Kettani Ben Hammoe, sedert 1952 ver bonden aan de staf van maarschalk Juin, generaal-majoor van het Fransd leger. Een besluit dat in Marokko voldoening zal wekken. Tsjoe uit Moskou naar Peking terug Sabre-str aal jagers voor Tsj'ang De communistische. Chinese premier. Tsjoe En-Lai. is na een driedaags be zoek aan Moskou, per vliegtuig naar Pe king teruggekeerd. Bij zijn vertrek wa den de belangrijkste Russische autoritei ten. onder wie Molotof, aanwezig. Tsjoe heeft in Moskou ook de politiek jegens Tsjang Kai-Sjek besproken. Volgens na tionalistische Chinese kringen versterken de Roden het Zuidelijke deel van hun land met 15 straalvliegtuigen, teneinde tegenstand te bieden aan de nationalis tische luchtaanvallen op het vasteland. Amerika zal binnenkort hypermoderne straaljagers van het type F-86 Sabre naar Formosa zenden, ter versterking van Tsjang Kai Sjeks luchtmacht. De Sabre's vormen een uitstekend tegenwicht voor de Mig-straaljagers, waarover commu nistisch China beschikt. Te Washington werd een cqmmuniqué gepubliceerd over hetgeen Eisenhower en de president van Zuid-Korea. Syngman Rhee. verhandeld hebben. Nogal vaag wordt gezegd, dat men van plan is voort te gaan op de weg naar een verenigd, de mocratisch en onafhankelijk Korea, in overeenstemming met het Handvest der Ver. Naties. Men zal zich herinneren, dat te Genève geen oplossing voor de kwes tie gevonden werd. Er bestaat nu kans, dat de Koreaanse kwestie ter sprake zal worden gebracht op de volgende Alge mene Vergadering der Ver. Naties, die in September wordt gehouden. Er zijn maar weinig gebieden op de wereld, waar men zo warm loopt, voor de verkiezingen als op Cuba, het zonnige eiland in de Caraï- bische Zee. In de prachtige hoofdstad van de republiek, Havana (of wilt U de Zondagse naam: San Christobal de la Habana) hangen nu reeds de verkiezingspamfletten voor de stembusstrijd van.... No vember. De candidaten voor het presidentschap zijn allen op hun Paasbest uitgebeeld. Smokkel in A-wapens Atoomarsenaal van V.S. groeit snel Het Amerikaanse militaire atoomarse naal groeit snel. Op hoog plan zijn maat regelen getroffen om de superioriteit van de V.S. op het gebied van waterstof- en atoombom te verzekeren. Aldus wordt medegedeeld in het halfjaarlijkse rapport van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Dit jaar was er al een recordproductie van uranium uit binnenlandse bronnen en een sterke stijging van splijtbare stof tegen lagere prijs. De atoommachine voor de onderzeeër Nautilus is bijna gereed. Er zyn voorts plannen gereed voor de bouw van nog twee atoom-onderzeeërs. Via de aether kan men thans op verre afstand radioactiviteit waarnemen. Met behulp van radio worden controlepunten op kilometers afstand gewaarschuwd. Ook worden er proeven genomen met een atoommachine voor vliegtuigen. Hierbij wordt in de eerste plaats gedacht aan de bescherming van de manschappen van het vliegtuig. Intussen heeft Herbert BrOwnell, de procureur-generaal van de Verenigde Staten, zijn vrees geuit over mogelijke smokkelhandel in atoomwapens en atoommaterialen in de Verenigde Staten. Hij heeft voorgesteld een beloning uit te loven van twee millioen gulden voor hen, die over deze smokkel inlichtingen kunnen verschaffen. Nog geen licht in de zaak John Koning Haakon naar paleis Voorhout Militaire taptoe na diner in Scheveningen Na de ontvangst op de Noorse legatie aan de Andries Bickerweg 4 in Den Haag. Vrijdagmiddag 13 Augustus om 17.45 uur, zal Koning Haakon van Noorwegen zich naar het paleis aan het Voorhout begeven. Het gevolg van de Koning gaat aar hotel Des Indes. Van het paleis aan het Voorhout af zal de Noorse Koning met onze Konin- sn Prins Bernhard 's avonds rijden het Kurhaus te Scheveningen, waar het diner door de gemeente 's-Graven- hage wordt aangeboden. Na het diner zal er een militaire tap toe zijn. De koninklijke bezoekers zul- ïa afloop naar het paleis in Amster dam terugkeren. De dag tevoren zal Koning Haakon in Stavenisse o.a. een naar hem genoemde straat openen. Koning Haakon VII van Noorwegen, die op 8 November 1905 door het Stor- het Noorse parlement tot Ko ning van Noorwegen werd gekozen en op 22 Juni 1906 in de kathedraal van Trondheim tot koning werd gekroond, bracht al vroeger een staatsiebezoek aan land. Dat was op 5. 6 en 7 Juni 1923 Koningin Wilhelmina en Prins Hen drik. Koning Haakon was toen 51 jaar oud. Hij zal Dinsdag 3 Augustus zijn 82ste erjaardag vieren. In de zaak John is nog steeds geen licht gekomen. Sinds gisteren hebben zich de volgende ontwikkelingen voorgedaan: De Westduitse procureur-generaal, dr Carl Wiechmann heeft, aldus Reuter, een onderzoek geopend naar de gehele achter grond van de kwestie. Hij zal zelf voort- toezicht houden op de publicatie van alle gegevens over de zaak. Nederlander omgekomen in Oostenrijk De 20-jarige Peter Foekens uit Oos terbeek. die zijn vacantie doorbracht bij Schruns in Oostenrijk, is daar gisteren tijdens een bergtocht verongelukt. Hij was met enkele andere vacantiegangers op weg gegaan onder leiding van een Ondanks waarschuwingen verliet hij op een gegeven moment de groep om alleen verder te gaan. Hij heeft toen waarschijnlijk op een losse steen getrapt en is van grote hoogte gevallen Toen men hem vond. bleek hij reeds te zijn overleden. Mohammedanen zetten Beiroet op stelten Vuurgevechten in de stralen In Beiroet is het gisteren tot bloedige gevechten gekomen, naar beweerd werd, tengevolge van godsdiensttwisten. Dui zenden woedende Mohammedanen hebben gedemonstreerd op straten en pleinen tege het verschijnen van een antl-Mohammc daanse brochure „revolutie en vrijheid". In politieke kringen gelooft men echter, dat dit maar een voorwendsel was om tegen de regering te protesteren. Intussen kwam het na een tweedaagse staking, waarbij vrijwel alle winkels waren be trokken, tot vuurgevechten in de straten. e hulp van het leger werd ingeroepen n de woedende menigte te keren, Er vielen aan beide zijden slachtoffers; Van de 34 gewonden verkeren er vijf in levensgevaar. De golitie telde tien gewon den. De rust is weer hersteld. Klacht over paardenvervoer via Nederland De Wereldfederatie tot bescherming van Dieren heeft bij de minister van Justitie van Denemarifcn een schrifte lijke klacht ingediend over het vervoer van slachtpaarden uit Denemarken vla Nederland naar België. De wereldfederatie heeft er in haar schrijven op gewezen, dat deze dieren tijdens dit vervoer gedurende drie da gen eten noch drinken krijgen en vaak in Oldenzaal moeten worden afgemaakt. Senaat accoord Souvereiniteit van Bonn mag hersteld De Amerikaanse senaat heeft, met alge mene stemmen, de resolutie met betrek king tot de Westduitse souvereiniteit goedgekeurd. Deze resolutie houdt in, dat president Eisenhower stappen mag doen tot herstel van de Westduitse on afhankelijkheid. indien Frankrijk en Italië in gebreke blijven het EDG-ver- drag te bekrachtigen. Intussen verneemt Ass. Press in Lon- ;n van de Franse ambassadeur aldaar, dat het EDG-debat in de Franse Natio nale Vergadering zeker niet vóór de der de week van Augustus zal beginnen. Thans is in Brussel bekendgemaakt, dat de conferentie van Klein Europa over het EDG-verdrag (die ten doel heeft Pa- •n Rome tot spoed te manen) inder daad in Brussel zal worden gehouden. De datum is echter nog niet vastgesteld. Tweede-Kamercommissie Gehoorzaamheid van de vrouw uit de tijd De gehele commissif yoor Justitie uit de Tweede Kamer kar. zich volkomen verenigen met de voorgestelde schrap ping van de bepaling die de vrouw ver plicht tot gehoorzaamheid aan haar man. Zij acht deze gehoorzaamheid niet alleen uit de tijd. maar zij meent ook, dat ver melding hiervan in de wet zglfs als men deze verplichting in beginsel zou erkennen geen zin heeft, daar de wet op de niet-nakoming hiervan geen straf stelt en er ook geen straf op zou kunnen stellen. Ten aanzien van het schrappen van de bepaling, dat de man het hoofd der echtvereniging is. bestond daarentegen bij de commissie geen eenstemmigheid. Dit zegt de commissie in haar voorlo pig verslag over het wetsontwerp tot opheffing van de (juridisohe) handelings onbekwaamheid van de gehuwde vrouw. Of het beter is uit te sluiten, dat de rechter het beheer aan de vrouw kan opdragen, indien de man slecht beheert, betwijfelt de commissie. De commissie acht het wenselijk, dat de mogelijkheid wordt geschapen, huwelijkse voorwaarden gedurende het huwelijk worden veranderd, uiteraard onder de nodige waarborgen ten zien van derden. Oqk vindt de dat huwelijken, die in gemeenschap goederen zijn of worden gesloten, alsnog onder de werking van huwelijkse voor waarden moeten kunnen worden gesteld. Deze vorm zou onder omstandigheden voor partijen verkieslijker kunnen zijn dan scheiding van goederen, of zelfs scheiding van tafel en bed. of van echt Het behoeft hauwelijks betoog, dat ook dan de rechten van derden gewaarborgd moeten zün- Familie was met vacantie Dat ledigheid des duivels oorkussen is, heeft een der uit de strafgevangenis te Rotterdam ontsnapten, de 27-j. W. F M. bewezen. Samen met de andere, de 30-j. L- K- van Z- begaf hij zich naar Rotterfdam-Zuid. waar hun wegen scheid den. M. wandelde verder naar IJselmon- de. waar hij een fiets wegnam. Met een kalm gangetje reed hij naar Oirschot. waar hij tegen de avond arri veerde. Üm van de vermoeienissen te bekomen ging hij te voet verder- In Oirschot zag hij kans de woning van een veearts binnen te komen. Nadat hij zich van enig geld en een regenjas had voor zien brak hij de garage van de veearts open en vervolgde per auto zijn weg, dit maal naar Vlaardingen- Toen was de ben zine op en met de bus ging hij naar Rot terdam. Hij neusde wat in de stad rond en 's nachts begaf hij zich naar de stads wijk Kralingen- In de woning van de fa milie L. aan de Groene Wetering ging M. toen eens een kijkje nemen, doch daar er blijkbaar niets van zijn gading was. brak hij in in de woning van de familie K. aan de Van Somerenweg. Deze fa milie was met vacantie en daarvan heeft M. een dankbaar gebruik gemaakt- Aller eerst ging hij in het bad en daarna pakte hij schoon goed uit een kast en zocht zich een colbertcostyum en een regenjas uit. Hij maakte een koffertje leeg en daarin deponeerde hij vervolgens zijn vuile goed, zijn gevangeniskledij en de regen- Jas van de veearts uit Oirschot. De volgende nacht heeft hij uitgerust op een onderduikadrés. waar hij waar- Bemanning uitgeleverd Britse straaljager in Oost- Duitsland geland Een Gloster Meteor-straaljager van de Britse luchtmacht, welke sinds Dinsdag werd vermist Is, naar thans bekend is geworden, geland te Gardelegen bij Maagdenburg in Oost-Duitsland. Het vliegtuig beproefde een nieuw radio-ra dar systeem, waarvan de aard nog wordt geheim gehouden. In de corridor Hanno- ver-Berlijn moest de meteor een nood landing maken. De bemanning, die uit twee koppen bestond, is veilig en werd gisteravond aan de Britse autoriteiten in Berlijn overgedragen. De Russische auto riteiten hebben de Britse medegedeeld, dat het gestrande vliegtuig Dinsdag a.s. kan worden weggehaald. Dr CotI uit Engeland weg Joseph H- Gort, een 26-jarige Ame rikaanse arts. die drie jaren in een ziekenhuis in Birmingham (Engeland) werkte en vroeger communistisch ge oriënteerd v/as. neeft nu geweigerd aan de Amerikaanse oproep voor het leger gehoor te geven, zulks, omdat hij. naar hij zegt ..eerder reeds voor alle militaire diensten is afgekeurd". Aangezien zijn verblijfsvergunning in Engeland daarom werd geannuleerd, heeft dr Cort teza- DAT de groepscommandant der rijks politie te Losser opsporing verzoekt van Cathanna Dilling- oud 55 jr. die vorige week Zaterdag m overspannen toestand haar woning aldaar heeft verlaten. DAT men in de N O Polder dit Jaar op bescheiden schaal begon met proeven voor de verbouw van maisrijst, een mais ras met een kleine op rijst gelijkende korrel, waarvan het eiwitgehalte zeer DAT een Piper Cub op een vlucht van Amsterdam naar Teuge gisteren bij Vaassen wegens benzinegebrek een voor zorgslanding moest maken, welke goed afliep, en oe bestuurder vandaag de reis zou voortzetten. DAT zeer waarschijnlijk de Belgische botersmokkel aar B. uit Eekloo die Dins dagmorgen. vlak voor de terechtzitting uit het Middelburgse rechtbankgebouw wist te ontsnappen, door zijn echtgenote in een gereedstaande auto is weggereden. DAT B en W. van Maastricht aan de raad hebben voorgesteld, een gashouder 50 000 m3 te laten bouwen (kosten: 1 363.000) DAT de directeur-gen van Wederop bouw en Volkshuisvesting dr ir Z. IJ. v d Meer gisteren de eerste steen legd* voor de bouw var 46 woningen en winkels in Oosterland (Z.)- DAT dezer dagen uit Rotterdam htt Japanse ms- Akashisan Maru vertrekt met aan boord een transport van een dierenhandel in Tilburg, o.m- chimpan sees. een kangoeroe, gieren en kraan vogels- DAT Woensdag de luit-kol. waarn. A. J. M. Groot in het kamp Luva te Zeist het commando over de groep luchtmacht Milva overdraagt aan kap. A. W. Droog. DAT een 16-j. knaap in Bergen op Zoom in het holst van de nacht de ruit van een juwellerswinkel insloeg, juist toen hij de hand naar de fonkelende kost baarheden wilde uitsteken, werd gestoord vluchtte, een nieuwe poging waagde, maar toen de politie in de armen liep. laed Slowakije. Vanmorgen vrc Londen ve«-trokk< :g Is het pohtoaar uit met het Poolse schin :ki. dat de havenstad "ïdvnja aandoet. Volgens latere berichten verd dit srhin door de nolitie aange bonden. Dicteren ziin over deze zaak voor te- vüfd® maal vragen gesteld in het baeerhuis. I> Gort kan geen verieneing van ziin 'erhliifcver-mnning 'O Engeland krijgen, nndat hii ziin Amerikaanse s'aatsbureer- ;ehan zou verliezen indien hii niet naar te V.S terufkee-de Hii heeft nl de onroeo voo- dienst in 'mepV» gewoon genegeerd- Toen hem cnc in Fnwejand de grond te warm onder c vo-ten U'erd heeW hij naar Tsierho- -•-vakiie uit t» wüken Fon achtergelaten brief was geadres seerd aan het Labourlid Wedgwood Deze vict te vertellen, dat een Amerikaance "»n"reccommicsie Pen onderzoek heeft in- -ika: velei dr Cort* vrienden hun betrekking daar door hebben verloren. Dr Cort vrepede "an deze activiteit eveneens slachtoffer te worden- Sir Lueac Tooth, narlementair secre taris van het Britse Ministerie van Binnenlandse 7,aken. verdedigde het ontreden van de regering en zei dat het onnodig is. vast te honden aan de moee- '"khejd van terugzending, aangezien de letjo de het vreemdelingen, depor- schijnlijk ook de volgende nacht verbleef Toen ging hij weer op itap en Dinsdag nacht arriveerde onze man in Wassenaar. In drie villa's deed hij eer. poging tot braak, in een vierde nam hij geld en paar zonnebrillen weg. De politie te Was senaar echter kreeg een telefoontje, dat er in de villa iets niet in orde scheen zij rukte direct uit met een jeep. Ijlings nam M. de benen, brak in de gauwig- neid nog een garage open en liet weldra Wassenaar achter zich in een grote auto- waarmee hij koers zette naar Utrecht. Daar liet hij de wagen staan en stapte over op de trein, die hem naar Schaes- berg bracht waar hij wer.i aangehouden Jongen in Utrecht door auto gedood In de Constantijnerstraat te Utrecht gistermiddag de elfjarige jongen M. de K., die aan de achterklep van een zaod- auto was gaan hangen, door de plotse ling achteruitrijdende wagen overreden. De jongen was op slag dood. De chauf feur had hem niet opgemerkt. Een ware ramp betekenen de vele regens van de laatste we ken voor veel boeren die nog aan het hooien zijn. Op de foto zien we hoe kletsnat hooi wordt geborgen op het ondergelopen weiland van de Friese landbou wer Visser te Zijperkerk. De jongste Russische nota Salisbury ziet er geen heil in In het Hogerhuis heeft Lord Salis bury. het woord voerende namens de Britse regering, geconstateerd: er kan tegenwoordig geen werkelijk machtseven wicht in Europa a 1 le e n bestaan. Een combinatie, waarbij Rusland betrokken is. zou daarom ook de Ver. Staten moeten omvatten, wil men werkelijk een machts evenwicht bereiken. Een voorstel Salis bury doelde hierbij op de jongste Rus sische nota. waarin internationale be sprekingen met de Westelijken waren voorgesteld dat dit feit betreffende het machtsevenwicht niet erkent, kan ntet als een serieuze bijdrage tot de vrede worden beschouwd. Salisbury vergeleek de toestand, waarin de wereld zich heden bevindt, met die van „mensen, die een Alpenhelling oversteken op een moment, dat .lawines gevreesd worden. Een onvoor zichtige beweging kan tot een catastrophe leiden" Bevordering productiviteit Ook voor verbetering visafzet en andere doelen geld aangevraagd begroting 1953 van Economische Zaken vraagt de regering de goedkeuring v Staten-Generaal voor deze plannen. Fa D. KRET en Zn. De regering wil weer bijna 13,9 miHinstellingen zullen subsidies ontvangen, lioen uit Amerikaanse hulpfondsen be- In een wetsontwerp tot wijziging vr- schikbaar stellen voor opvoering van d« productiviteit in Nederland. Het bedrag is bestemd voor de uitvoering van 22 plannen onder de samenbundelende lei ding van minister De Bruijn. Zo wil de regering o.a. f 2.3 millioen beschikbaar stellen voor de bouw van een waterloopkundig openluchtlaboratorium te Delft. Voor verbetering van de afzet van vis wordt f 2 millioen aangevraagd. Het gaat hier voornamleijk om de ver betering van de distributie van vis. Er zal een centraal uitvoerend orgaan worden gevormd, waarin naast de overheid het bedrijfsleven en de consumenten zullen zijn vertegenwoordigd. Verder zal de stichting Smecoma, die zich ten doel stelt jonge boeren en land arbeiders vertrouwd te maken met het gebruik van landbouwwerktuigen, f 156.000 ontvangen, de nationale woningraad in Amsterdam f 87.000, de Stichting Cursussen Delft twee bedragen resp. van f 51.000 er f 54.700, de Ned Centrale Organisatie voot Toegepast Natuurwetenschappelijk Onder zoek f 400.000. Voor dit laatste bedrag zal een aantal verbindingspersonen worden aangesteld ten einde de toepassing var speurwerkresultaten in de bedrijven te be- vorderen. Voor de sociaal-psychologische,projecten zijn bedragen uitgetrokken voor het werk in verschillende sectoren. Ook het Ned. Economisch Instituut, de Vereniging voor de Statistiek en de Bond voor Materialen- kennis benevens vele andere belangrijke Grootste gezin in vliegtuig Rijswijkse emigranten braken record De 47-jarige heer O. Boersma uit Rijs wijk kwam eergisteren met het emi grantenschip Groote Beer in New York Deze Rijswijkae automonteur ging zijn vrouw, elf kinderen en een poes de Verenigde Staten, omdat hij, zo als hij bij aankomst zei, daar voor zijn kinderen meer toekomstmogelijkheden ersma zal zich In Minneapolis (Min nesota) vestigen. Hij ging daar per vlieg tuig heen en hij begon met het vestigen een record in zijn nieuwe vaderland, nog nooit eerder had een Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij een gezin m 13 personen en een poes vervoerd. De overtocht alleen kostte Boersma 4000 dollar (waarvan 10 dollar voor de kat) en de vliegreis verhoogde dit aan zienlijke bedrag nog eens met 609 dollar. Op hetzelfde schip waarmee Boersma de reis naar de nieuwe wereld maakte, voer toevallig zijn zuster Ana Boersma als verpleegster. Nog geen zomerwarmte in onze omgeving bepaalde, vult nu langzaam op, aldus deelt De Bilt mede. Het centrum lag vanmorgen tussen Schotland en Noor wegen. Kleine randstoringen veroor zaakten nog veel bewolking en hier en daar een enkel buitje. Op de Oceaan, halverwege Ierland en New-Foundland, ligt een nieuwe depressie, die slechts langzaam naar het Oosten beweegt. Daarmede sa menhangend zal het weer morgen dar» ook belangrijk beter zijn dan de vorige week Zondag. De temperatuur blijft wel beneden normaal, maar regen van betekenis wordt er niet verwacht. Oe zon zal echter van tys tot füd achter de wolken icnuil gaan. (Advertentie) VERHUIZINCEN- IAN VAN DUUREN Overwegend droog Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog met ver anderlijke bewolking. Weinig verandering in temperatuur. Matige of zwakke wind in hoofdzaak tussen West en Zuid. (Opgemaakt hedenmor gen te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag zon van 5 uur tot 20.31 uur. Maan van 8.07 tot 21.05 uur. Maandag: zon 5.02 tot 20.30 uur. Maan 9.20 tot 21 19 uur. Op 6. Augustus E K. Zie pag. 4 Qé> voor actie *7»

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1