Haakon, de Noorse zeeman-koning, op re/s gingen Hoe II en 91. Het eerste doel van de reis was natuurlijk Rondlobbes, die toch moest weten, hoe het met zijn wagen algelo pen was. Hij zat juist met een om woeld been, want hij had vreselijk rheu- matlek. „Dat treft prachtig!" dacht dr. Dikpoot, want nu kon hij hem voorstel len, hem gratis te behandelen in ruil voor het verlies van de wagen en zo kostte het hem niets! 92. Dr. Dikpoot besloot nu, voorlopig bij zijn vriend Rondlobbes achter te blijven. Stapman kon de weg wel vin den. Rondlobbes legde hem een ande re weg uit, die volgens hem korter en gemakkelijker was en dr. Dikpoot be loofde. dat hij mevrouw Tamos en haar broer wel de groeten van hen zou doen En zo trokken ze, na hun trouwe vrien den hartelijk gegroet te hebben, huis waarts; Stapman met Sa mbo en Slok- kie. 93. Op de terugweg beleefden ze nog een avontuur, of liever, Sam beleefde er in z'n eentje twee tegelijk. Dat zal ik nog even vertellen. Toen ze zich na melijk de tweede dag, vermoeid van de ondraaglijke zonnehitte, aan de oever van een meer te slapen gelegd hadden, ontdekte Sam opeens, hoe een vervaar lijk grote krokodil uit het water gekro pen was en zich gereedmaakte, Slokkie te grijpen, die niets kwaads vermoe dend, rustig lag te slapen... 94. Snel handelen was geboden. Sam greep de zware steen, die hem tot hoofdkussen had gediend, tilde hem hoog boven z'n hoofd op en liep naar de krokodil, om hem de kop er mee te verbrijzelen. Nu keerde deze echter zijn dreigende kaken naar Sam, die, terwijl hij in de gapende muil met scherpe tanden keek, plotseling bedacht, dat de kop van het ondier voor zijn kracht véél te hard was... 93. Toen kreeg hij als bij toverslag een ingeving. Hij stopte één, twee. drie de steen in de wijd geopende muil van de krokodil. Hij zat er zo stevie in, dat hij er vooreerst niet m-er uit zou kun nen. In die tussentijd maakten Slckkie en Stapman, die natuurlijk wakker gewor den waren, dat ze weg kwamen. 96. Dit voorbeeld werd door Sam spoe dig gevolgd. Terwijl de krokodil ver woede doch vruchteloze pogingen aan wendde om de steen kwijt te raken, rende Sam de woestijn in. waarheen, dat wist hij zelf niet; de hoofdzaak was. zo ver mogelijk van de krokodil vandaan te komen. Ach, hij besefte niet. wat hem nog meer boven z'n hoofd hing... 97. Plotseling stond Sambo vlak een steile afgrond. Gelukkig was deze slechts enkele meters diep; onderaan groeide struikgewas. Hij nam dus moe dig een sprong naar beneden en schoof met luid gekraak door het struikgewas. Maar o wee wat was dat? Help, help! 98. Sammetje was namelijk precies op de rug van een leeuw terechtgekomen, die achter de struiken rustig lag te dut ten. Van zijn kant was het roofdier door dit plotselinge bezoek niet minder geschrokken dan Sam; met Sam op z'n rug rende het er luid brullend van door. „O wee, o wee", dacht Sam, „als 99. Maar gelukkig, het zou nog vc.._ verwachting goed aflopen: toen hij de hoek omsloeg, vloog de leeuw regel recht tegen een andere leeuw op, die nog een appeltje met hem te schillen scheen te hebben. Tenminste de die ren begonnen terstond een verwoed ge vecht. zodat zand en ardkluiten door de lucht stoven. Sam maakte van deze zo onverwachts geboden gelegenheid na tuurlijk gebruik, om onverwijld het ha zenpad te kiezen! 100. Urenlang zwierf de arme Sam in de woestijn rond, steeds in angst verke rend, dat er nog meer leeuwen zouden komen opdagen. Maar dat gebeurde niet. Eindelijk, toen de nacht reeds be gon te vallen, ontdekte hij in de verte zijn vrienden Stapman en Slokkie. „Hal- lof Hallo!" riep hij, hun verheugd met de armen toewuivend. 101. Binnen enkele minuten zat hij nu weer op zijn oude plekje op Stapmans rug; vanwege de leeuwen besloten ze, niet te gaan slapen, maar zo vlug mo gelijk weg te vluchten. Als een weg waaiend veertje zo vlug ijlde Stapman door de woestijn. Zo ging de reis al héél gauw en er verliepen dan ook slechts enkele dagen eer ze thuis waren. Dat tante Hippo teleurgesteld was, begrijp je! 102. ,,De Rondlobbes heeft ook wat staan kletsen met zijn „gemakkelijke en minder gevaarlijke weg", zei Sam, en daar was Slokkie het roerend mee eens. „Maar het was toch een mooie reis!" zei Slokkie, „en later zullen we zeker nog eens zo'n reisje maken!" „En óf!" zei Sammetje. En daarmee is het verhaal uit Ik hoop, dat jullie nog wel eens aan Sammetje en Slokkie denken zult! EUROPA'S OUDSTE MONARCH geniet grote populariteit VASTBERADENHEID EN SPORTIVITEIT KENMERKEN ZIJN KARAKTER EUROPA'S oudste vorst, de thans 81-jarige Koning Haakon VII van Noorwegen, zaT de volgende maand een statiebezoek aan ons land bren gen. Koning Haakon die bekend is onder de bijnaam „zeeman-koning" is in meer dan één opzicht een historisch bekende figuur. In de eer ste plaats omdat hij de eerste souve- rein sinds vijf eeuwen is van een vrij en onafhankelijk Noorwegen. En in de tweede plaats omdat Koning Haa kon algemeen wordt erkend als het levende symbool van de vrijheids strijd, die Noorwegen heeft gevoerd tegen de Duitse agressie in de twee de wereldoorlog. Van 18 November 1905 af, toen Ko ning Haakon bij volksstemming tot koning van Noorwegen werd gekozen, heeft hij zich volkomen gegeven voor de Noorse nationale onafhankelijkheid. Om deze houding en om zijn oprecht heid, charme, vriendelijkheid en on baatzuchtigheid, heeft de Noorse vorst zich bemind gemaakt bij zijn volk. Het nationalisme van Koning Haa kon was de reden waarom hij steeds heeft aangedrongen op de algehele on afhankelijkheid van zijn land, zelfs binnen het Baltische blok. Hoewel hij in 1914 zijn land buiten de oorlog heeft gehouden en trachtte in de tweede wereldoorlog dezelfde neutraliteitspolitiek te volgen, was de koning zich goed bewust van de we reldomvattende invloed van Noorwe gen, verworven door zijn beroemde koopvaardijvloot, en van zijn daaruit voortvloeiende verantwoordelijkheid. Koning Haakon heeft zijn taak steeds omschreven als ,,de leidende permanente ambtsdrager in dienst van Noorwegen". Hij is niet gesteld op een stijf hofleven. Hij heeft veel van de praal en ceremonie, die een Koninklijk Huis meestal omringen, afgeschaft. Het eenvoudige Noorse volk is trots op zijn Koning, ,,de Volkskoning", zoals zij hem graag De Noorse koning is bijzonder lang, bijna 1.87 meter. Zijn rijzige en ma gere figuur wekt evenwel de indruk nog langer te zijn. Zijn hoge voor hoofd, de diepe donkere ogen en zijn aristocratische grote neus geven hem een gedistingeerd, ernstig uiterlijk. De koning heeft een aangeboren ge voel voor humor. Hij leeft zeer een voudig: hij eet weinig en houdt zich aan een strikt tijdschema. De Noorse vorst is een onvermoeid werker. Hij behandelt zijn uitgebrei de correspondentie, waarbij vele brie ven van „kleine luiden", persoonlijk. Hij volgt de nationale en internatio nale gebeurtenissen en de openbare mening zeer nauwkeurig en leest da gelijks kranten van alle politieke rich, tingen. Hij heeft een uitstekend ge heugen en bij de wekelijkse kabinets vergaderingen, die worden gehouden in het Koninklijk Paleis te Oslo, ver rast de Koning zijn ministers vaak door een uitzonderlijk goed begrip van ingewikkelde zaken en door zijn vra gen. De Noorse vorst is een scherp zinnig politicus, die in woorden noch in daden partij kiest. Hij geeft altijd blijk van belangstelling voor allerlei vraagstukken, waarover in zijn land wordt gesproken. Geregeld bezoekt hij vergaderingen van intellectuele verenigingen. \7 AN jongsaf, toen hij nog officier was bij de Deense Koninklijke Marine, heeft Koning Haakon een grote liefde behouden voor de zee. Daar ligt zijn grootste belangstelling! Hij bezoekt geregeld schepen en brengt in de zomermaanden een groot deel van zijn vacantie door aan boord van bet Koninklijk jacht „Norge", dat het Nooifte volk hem schonk t.g.v. zijn 75ste verjaardag. De koning laat het anker van de „Norge" vaak val len in de haven van Oslo. Hij woont dan op het jacht, terwijl hij voor staatszaken af en toe naar het paleis gaat. Vele sporten heeft hij beoefend, voornamelijk de wintersporten. Doch zeilen is favoriet! De laatste jaren heeft hij zich in verband met zijn ge zondheid belangrijke beperkingen moe ten opleggen. Zijn belangstelling voor de sport is er daarom niet minder op geworden. Koning Haakon Europa's oudste vorst werd geboren als Christian Frederik Carl George Valdemar Axel, Prins van Denemarken, op 3 Augus tus 1872 in het Deense stadje Char- lottelund. Hij is de tweede zoon van Kroonprins Frederik van Denemar ken later Koning Frederik VIII en van Prinses Louise van Zweden en Noorwegen. Zoals gebruikelijk is in de Deense Koninklijke Familie, trad Prins Carl reeds op 14-jarige leeftijd in dienst van de Deense marine. Toen hij 21 jaar oud was werd hij benoemd tot tweede luitenant en drie jaar later tot eerste. Gedurende zijn diensttijd bezocht de jonge prins vele landen, waaronder de landen rond de Mid dellandse Zee en West-Indië. Op 22 Juli 1896, toen hij 23 jaar oud was, trouwde Prins Carl in het Buckingham Palace in Londen met zijn nicht Prinses Maud, een dochter van de Prins van Wales de latere Koning Edward VII en Prinses Alexandra van Denemarken. Koning Haakon is dus door zijn huwelijk de oud-oom van de thans regerende Ko ningin Elizabeth II van Groot-Bri- tannië. Als huwelijksgeschenk ontving het Koninklijke Paar van de Prins van Wales het huis „Appleton" in de omgeving van Sandringham in Nor folk. Daar werd op 2 Juli 1903 Ko ning Haakon's enige zoon, kroonprins Olav, geboren. De Noorse koning spreekt perfect Engels. De Engelse Koninklijke Fami. lie noemt hem Uncle Charley". Hij voelt zich nauw verbonden met Enge land, omdat er eens sprake is ge weest dat hij zich in Engeland zou vestigen om dienst te nemen bij de Britse marine. Het is evenwel anders gelopen. OP 7 Juni 1905 gaf de Noorse volks vertegenwoordiging het Stor ting de wens te kennen de van 1814 daterende Unie met Zweden te ont binden. Deze Unie was Noorwegen eigenlijk opgelegd. Na de Napoleon tische oorlogen werd de Deense ko ning namelijk verplicht Noorwegen aan Zweden af te staan. Tot 1814 stond Noorwegen onder de Deense kroon. Het Noorse volk bekrachtigde bij volksstemming het besluit van het Storting. In October 1905 werd de scheiding van Zweden en Noorwegen een feit. Noorwegen, na meer dan 500 jaar weer een onafhankelijk land, had evenwel geen koning. Het Storting bood de troon aan Prins Carl van Denemarken aan. De Prins aanvaardde hem, doch stelde als voorwaarde, dat hij door een vrije volksstemming zou worden gekozen. Hoewel Noorwegen toen veel repu blikeinen telde, behaalde hij bij de op 18 November 1905 gehouden ver- De Noorse „zeeman-koning" bezoekt vele schepen, die de haven van Oslo aandoen. Hier staat hij op de commandobrug van het Noorse koopvaardijschip „Sophocofelus". kiezing een meerderheid van 4 op 1. Zeven dagen later hielden Prins Carl, Prinses Maud en Prins Olav hun in tocht in Oslo. De Koning verklaarde zijn trouw aan de Noorse grondwet en als leus koos hij „Alles voor Noor wegen". Prins Carl had de Noorse naam Haakon gekozen, de naam van vele Noorse Koningen uit de Viking tijd en gedurende de Ynglingendynas- tie. Op 22 Juni 1906 werden Koning en Koningin gekroond in de oude ka thedraal van Trondheim. Reeds spoe dig slaagde koning Haakon er in, zich bemind te maken bij zijn volk. Dit gelukte hem door zijn eenvoudige leef wijze, zijn prettige omgang met het volk, zijn enthousiaste belangstelling voor de wintersporten en...zijn grote kracht! De Koning kan een kachel- pook met zijn handen buigen. Tussen de twee wereldoorlogen speelde Noorwegen een belangrijke rol in de wereldpolitiek, naarmate zijn maritieme invloed toenam. In 1937 demonstreerde Koning Haakon zijn geloof in de belangrijkheid van de kleine naties doordat hij onomwonden een Nederlands voorstel van de hand wees volgens hetwelk de Scandinavi sche landen zich tot Engeland en Frankrijk zouden wenden om erken ning te vragen van de Italiaanse overwinning in Abessinië. In 1938 leed de koning een zwaar verlies. Zijn vrouw overleed toen in een ziekenhuis te Londen, waar zij sedert enige tijd werd verpleegd. Enkele dagen voor haar overlijden was Koning Haakon in Londen gear riveerd. De terugtocht naar Noorwe gen maakte hij aan boord van het Britse oorlogsschip Royal Oak", dat het stoffelijk overschot van 's konings gemalin vervoerde. (Vervolg op pag. 2). Drie generatiesKoning Haakon tussen zijn enige zoon kroonprins Olav Wekelijkse bijlage Zaterdag 24 Juli 1954

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7