Pechduivel zwierf door de Laura-karavaan Frankrijks president van hart tot hart sprak Opa Dijkstra uit Leiden botste tegen auto en gaf op Thans elf ploegen gereed voor profcompetitie Strafschoppen beslisten „Noordwijk"-L.F.C. bij Gemeentelijk studiefonds ging op in nevelen Men pioeft uit het herstel de moed en werklust van Den Haag NIEUWE LEIDSCHE COURANT '4 VRIJDAG 23 JULI 1)54 ONGELUKSDAG Wie gedacht heeft, dat „ze" er zachtjesaan genoeg van zullen hebben weer voor een jaar, slaat de plank naast. Er zijn onder de Laurianen, die zich nu al verlustigen op de komende Zaterdag om nog een stukje van het Bos sche rijwielfestijn mee te beleven. Zij fietsen er heen alsof ze nog geen dag getourd hebben. Maar dat zijn dan ook wel de oude rotten, de veteranen, de doorgewinterden in de fietstechniek, de enthousiasten, die beschikken over een uithoudingsvermogen van een machine. Zij kunnen fietsen alsof hun dagelijkse broodwinning ermee samenhangt, mee. gemoeid is. En hiermee ls dan eigenlijk wel een beeld gegeven van de gehele ploeg Lau- rarljdcrs, enkele uitzonderingen daarge laten. Er zijn ook nieuwelingen, die nog wat training nodig hebben. Maar die gaan een volgend jaar in de voetsporen van de geoefenden. En dan staan ze ook vooir niets. Een dikke honderd kilometer per dag in het zadel noemen ze dan ook een peuleschilletje. Gisteren, de derde Laura-rit, gestart met 410 man, twee minder, is men tussen zeven en acht uur het Stichtse ingetrok ken. Het weer was goed, ietwat dreigend op regen, maar het viel wel mee. De start verliep vlot, de meesten waren voor half acht al van de ijsbaan en er werd dadelijk een vlug tempo ingezet, alsof men voor het eerst startte. Er wérd trou wens bijkans de gehele rit door vrij snel En als de wolken zich tot donkere mas sa's samenpakten, werd er nog een schepje opgegooid. Want dat was eigen lijk de versnelling van de fietsers. Regen moet aanvaard worden als ze komt, maar veel heeft men er niet van terug en zo probeerde men telkens zo vlug mogelijk een pleisterplaats in de nabijheid te vin den, zoals kinderen dat doen bij boompje verwisselen. Als Je maar een „honk" hebt, dan kun je door de plensbuien niet „getikt" worden. Hoewel wat minder dan de tweede dag, was de zon toch ook giste ren weer favoriet in de lucht. Er was ook een schaduwzijde. Noj nooit in de Laura-geschiedenis heeft mer met zoveel pech te kampen gehad. Het begon al bij de aanvang en zo trok de pechduivel de hele dag door tussen de Laura-deelnemers. De reparatiewagen heeft goede diensten bewezen en de repa rateurs kwamen handen tekort. Met de zelfde energie als waarmee de Laura- rijders het dag-ln-dag-uit volhouden, hielpen zij de een na de ander we een bruikbaar vervoermiddel. Het reparaties van allerlei aard, die verricht moesten worden, 40 grote en 30 kleine administreerde de chef van deze dienst- van-hulp-in-nood. Nu eens was het eer plat bandje,'dan gold het een schakeltje in een ketting, dat ergens geen contact meer )iad en vastgeklemd was geraakt. moet de karavaan onderweg bekende ge zichten; het blijken dan oude Laurarijders te zijn die dit keer verhinderd zijn. Zo ook in Harmeien. Daar had een oud-deel- r Juist vandaag...,, een vr trouwd en daarom kon hij niet komen. Waarom ook juist vandaag?.... Langs Oude Rijn Verder ging het toen langs de Oude Rijn, in waterstaatskringen de „dooie", het dorp Ouden Rijn (34 km) volgens naar Utrecht, over de brug Am- stelRijnkanaal, langs de Hommel, de vroegere trekpleister van de Laura, recht op het centrum van de stad aan, verder onder het viaduct Leidse Veer door, het stationsplein over, langs de Cathrijne- singel, Mariaplaats (voor velen herleefden examensherinneringen), door de Gans- straat. Hier bevindt zich links de „bajes* rechts is een kerkhof. Er werd dus stoer doorgeredenmaar Bunnlk Rhijnnouwen. de eerste stempelpost (48 km). Met gedeeltelijk zon en wind tegen volgde toen een ingewikkelde route, velen verdwaalden, en dus terug Bunnik. Via Bunnik rond het fort, rich- de feestelijke intocht tot slot. ting Zeist, waar het gebouw va Hernnhutters werd bezichtigd, eet dingsgenootschap van Zwitserse sprong, dat in Suriname veel goed werk verricht. In Hotel „Oud Londen", om el" werd gepauzeerd. De reis werd wee spoedig aanvaard naar de Pyramlde van Auterlitz en daar zijn de rijders ge ruime tijd gebleven om te genieten van de vele attracties in de grote speeltuin. ~r was een uitbundige pret-stemming. Na stempelen ging men weer terug aar Huis ter Heide met bijna steeds tegenwind, langs de Gerofabriek naar Utrecht. Vervolgens reed men via De Bilt, met zijn oude forten. Voor enkele deze forten bronnen van onpret tige herinneringen aan Maart 1945 (de de regelmatige vluchten uit het kamp Amersfoort). In Utrecht werden werden weer enkele straten doorkruist de mooie route naar Vleuten te vol gen. De wegen waren hier weliswaar niet allemaal even mooi, maar de natuur bood veel goeds ter vergoeding. Haaizuilen Het kasteel Haarzullen werd door velen bezichtigd, terwijl zij, die het al meei gezien hadden, zich tegoed deden aar voedsel. Toen men over de mooie polder wegen terugkeerde, had men een prach tige terugblik op 't kasteel. In de Putkop, bij de Kleine Janbrug, verliet men het bekende Jaagpad van de provincies Zuid- Holland en Utrecht, welk pad in 1663 door de steden Leiden, Woerden Utrecht is gesticht Vanaf de Hoge Rijndijk had men prachtig gezicht op de boorden var Rijn. In Woerden ontvingen de Laura rijders verversingen van „Woerdens Bloei", er werd wat gevoetbald. Aan de Krom in Rietveld werd het laatst ge stempeld en daarna bereikte men in snel tempo de finish, in de beste stemming vol goede moed voor de laatste dag, met Grote belangstelling voor lsie wedstrijd Spelers van Venlo trainden voor de eerste keer Bloedig Het was ook een „bloedige dag". Enkele ongelukken kleurden deze derde dag wat rood. Maar piepiand liet het er bij zit ten verder te rijden. Zelfs opa Dijkstra (Leiden) niet, die een aanrijding, buiten zijn schuld, zoals hij beweert, met een auto heeft gehad, en daarbij zijn benen tot bloedens toe had bezeerd. Maar later moest deze krasse het toch wel opgeven. Men trof hem op de terugweg bewuste loos op de weg aan. U moet weten, opa reed het liefst alleen. Dan had hij vrij baan. Soms had hij ook wat meer ruimte nodig dan een eventuele buurman en dat zou toch op den duur tot onaangenaam heden kunnen leiden. Maar nu moest hij de reis verder per trein doen, en dat is .nu precies wat bij reglement niet is toe gestaan. Opa Dijkstra is derhalve voor de zevende Laura gediskwalificeerd en of schoon hij een deugdelijke gezondheids verklaring heeft overlegd, wat nodig was i.v.m. zijn hoge leeftijd, zal hij hoogst waarschijnlijk de laatste dag niet onder verantwoordelijkheid van het Laura- bestuur uitrijden. Opa Dijkstra ls de enige uitvaller van de derde dag. Behalve de eigen ongelukken, die de Laura te verwerken kreeg, was men van daag ook bij herhaling getuige van „bui tenstaande" verkeersongevallen, iets wat toch wel enige indruk maakte. Gezellig Als men dus direct na de start de Rijksweg gekozen had, stond men voor een lange, maar gezellige rit langs de boorden van de Rijn, met enkele afwij kingen binnendoor. In Bodegraven was het overduidelijk merkbaar dat men hier met een echt „kaasdorp" te doen had. De grote pakhuizen aan de Rijn wai*en de sprekene visitekaartjes ervan. Men arri veerde weldra in Nieuwerbrtig. Deze ge meente bestaande uit drie gemeenten. Dat klinkt typisch en toch is het zo: Bo degraven vindt er een stukje van zich in. Waarder en Barrewoutswaarder. De typi sche brug, waarvan men een sprekend evenbeeld niet vaak aantreft, wordt on derhouden door de BrandschouweriJ, dit vanwege de onmisbaarheid als de roda haan eens koning kraait. Aan de Wièrickerschans werd ook aan dacht geschonken. De historie herleefde van de oude vaarwegen, de enkele en dubbele Wierieck in de benarde Franse tijd, toen Stadhouder Willem II er zijn legerkamp had. Hier was het dat de situaties zich ontwikkelden tot wat men toen noemde: Het Vaderland is redde loos. de regering redeloos en het volk radeloos Van hier werd rechtdoor gereden naar Barrewoutswaarder. tussen Rijn en boom gaarden. een onvergetelijke rit. Woerden kwam in zicht, de contouren van de mooie Franciscaanse kerk tekenden zich al in de verte af, heersend over de ganse omgeving. De stoet bewoog zich toen slingerend over de singels tot plotseling op de singel van de Jaap Bijzerwetering. de eerste geheime contrftlepost, een van de gevaarlijke fuiken, werd ontdekt. Bij de Ambonnezenkampen werden de Lau rarijders warm toegejuicht door groten en door kindertjes met leuke zwarte kopjes en fonkelende oogjes. Telkens ont- Enkele bestuurderen van de beroeps voetbalclub „Venlo '54" hebben bij gele genheid van de eerste openbare training, waarvoor grote publieke belangstelling was. nadere bijzonderheden verstrekt over de gang van zaken. Zij deelden mee. dat Vrijdag de vereniging de vorm van een naamloze vennootschap zou krijgen dat voorlopig de voornaamste activi teit zal worden ontplooid teneinde de ac commodatie van het sportpark „De Berk" te Baarlo te verbeteren. De vergoeding voor de spelers bedraagt f 30 per week voor drie trainingen, f 40 voor iedere ge-fonnen wedstrüd en f 25 voor ieder gelijk spel in een uitwedstrijd behaald. De minimum bonificatie voor een kampioenschap bedraagt per speler f 150 en voor een tweede plaats f 100. Dit geldt Ook voor'het bekertournool dat de NBVB na afloop van de gewone com petitie zal organiseren. Vast staat, dat thans elf ploegen voor de competitie ge reed zijn. Aangaande de wedstrijd Alkmaar— Venlo. de eerste ontmoeting, die op 14 Augustus a.s. zal worden gespeeld, werd meegedeeld, dat hiervoor zeer grote be langstelling bestaat. Daar in beide steden de ploegen nog in opbouw zijn, 2ullen beide teams zeer waarschijnlijk met en kele bekwame spelers van andere ploe gen worden versterkt. Zeker is reeds, da» Frans de Munck zal worden opgesteld. Aan de training namen deel de spelers Van Rhee, Sybers, Teeuwen, Driessen, Schreurs, Swinkels, Hovens, Snoek en Van den Heuvel. Deze spelers zijn offi cieel gecontracteerd. De spelers Schat- torjé en Gubbels met wie dit eveneens het geval was, ontbraken echter op het appél,, nadat zjj Maandagavond wel aan de training van trainer Silz hadden deel genomen. Naar wij vernamen namen zij aan de VW-training deel, waaruit dus geconcludeerd kan worden, dat zij tot WV zijn teruggekeerd. Het commentaar de sportclub „Venlo" op dit nieuw i, dat men het er niet bU zou laten zitten. Nederlandse zwemmers naar Moskou Tijdens zijn bezoek aan Moskou, waar hij met vele andere buitenlandse sport- autoriteiten te gast was van bet spprt- mmisterie van de Sovjet Unie. heeft de voorzitter van de KNZB. Jan de Vries, naast conferenties inzake de internatio nale rwemorganisatie ook een bespreking gehad omtrent een eventuele landen ontmoeting zwemmer, en waterpolo tus *en Rusland en Nederland. Tot een definitieve afspraak is het nog niet gekomen, doch het staat vrijwel vast. dat Nederland t n uitnodiging zal krijger in het volgend seizoen een lan denploeg r.aar de Sovjet-Unie af te vaardigen. Waterpolo Goede resultaten voor De Sleutelstad De Sleutelstad behaalde gisteravond énkele goede resultaten. Sleutelstad III won van Zian met 40. De thuisclub maakte het in het begin niet zo best; er werden heel wat kansel verspeeld, maar eindelijk werd het, nog voor de rust 10. In de tweede helft marcheerden de zaken beter en de eind stand werd 40 De strijd van de adspiranten tegen R.P.C. leverde een gelijkspel op 2—2. Daarmee was het wedstrijdbeeld geen geweld aangedaan, want de strijd ging gelijk op. Voor rust werd de stand 10 11. Na de rust scoorden beide par tijen elk nog een keer. De dames van De Sleutelstad speelden ;n enthousiaste wedstrijd tegen de :xe-genoten van Te Werve. De thuis club was na het startsein sterk in de meerderheid- A. Oostrom maakte twee doelpunten, maar toen er een dekkings- fout werd gemaakt was het prompt 21. A. Oostrom bracht de stand nog rust op 31. Ook in de tweede helft werd geanimeerd gespeeld. Twee dames werden naar het droge verwezen. Lies Wolters bracht later de stand op 41. De dames van Te Werve raakten niet ge deprimeerd en zij wisten de eindstand op 4—2 te brengen. L Z C. II won van H.P.C. 2—0. L.Z.C- I speelde niet, omdat Z.A.R. I niet kwam opdagen. Dat zal ds Leidenaa» wel twee punten opleveren er dus waarschijnlijk ook het kampioen- Recordpoging van Bekkering en Van Zijl op 27 Juli Peter Bekkering en Wim van Zyl, bei den van de Leidse zwemvereniging Sleu telstad. zullen Dinsdag 27 Juli a.s. in het overdekte zwembad te Leiden cordpoging doen op de 100 meter school slag. Op de na de splitsing schoolslag vlinderslag nieuw aangelegde Neder landse recordüjst van dit nummer heeft nog niemand zijn naam kunnen plaat sen. De limiettijd is bepaald op 1 15.3. G.Z.C. waterpolokampioen van Nederland Voor de zomercompetitie van d< KNZB werd de waterpolowedstrijd GZC -Meeuwen ihoofdklasse heren» gespeeld GZC won me'. 91 en werd daardoor kampioen van Nederland. Sleet In 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" ei inl K.N.V.B.-voorstellen i.z. premiestelsel Op de bondsvergadering van 14 Aug. a.s. zullen vermoedelijk de volgende voorstellen aan de afgevaardigden wor den gedaan inzake de invoering van het premiestelsel: vergoeding per wedstrijd twintig gulden voor de spelers en tien gulden voor de reserves; vergoeding per trainingsavond vijf gulden. Deze training zou niet meer dan drie keer per week moeten plaats hebben en door ten hoog ste 20 spelers mogen worden bijgewoond. Het bestuur is van mening, dat de be staande overschrijvingsbepalingen voor het komende seizoen moeten worden ge handhaafd. Voor het seizoen 1955-'56 zou den maximum drie spelers van elke ver eniging per seizoen direct toestemming krijgen om voor een andere club te gaan Bondselltal naai de West vertrokken ..Zwaar beproefde, maar verstandige leiders alle goeds toegewenst en mogen zij gesterkt en fris voor de komende bondsvergadering op 14 Augustus terug keren". zo ongeveer luidt óe inhoud van telegram, dat de leiders van de bondsploeg, die gisteravond met het KLM-vliegtuig Petrus Plancius West vertrok om daar een vijftal wed strijden te spelen, van de voorzitter van N.A.C., de heer J. M. Meeus ontvingen. Bovendien kwam op de valreep een telegram binnen van de commissie van ontvangst in Curagao, waarin mede na mens de Curagaose gemeenschap een prettige en voorspoedige reis werd toe gewenst. Alle spelers en officials, ir H. F. Hop- ster voorzitter van de KNVB en alge meen leider, het bestuurslid G. Kruyver, de secretaris-penningmeester L. Brunt, reisleider, het lid van de technische commissie de heer H. P. Hoolboom, bondstrainer Karei Kaufman, de consul in Nederland van de Curagaose voetbal bond, de heer J. E. Lioni en scheids rechter Karei van der Meer, v kleed in lichtgrijze costuums en droegen een donkerblauwe das. Het gezelschap, dat in een opperbeste stemming verkeerde, werd uitgeleide gedaan door de erevoorzitter Curagaose voetbalbond, de heer M. de Vries, ir H. J B. Denis, lid van de keu ze en technische commissie en het bonds- bestuurslid M. Sajet. Op 9 Augustus keert het gezelschap in Nederland terug. Zwemmen Recordpoging op 100 m. schoolslag Peter Bekkering en Wim van Zijl, bei den van de Leidse zwemvereniging Sleu telstad, zullen Dinsdag ln de Overdekte een recordpoging doen op de 100 meter schoolslag. Op de na de splitsing school slag/vlinderslag nieuw aangelegde Neder landse recordlijst van dit nummer heeft nog niemand zijn naam kunnen plaatsen. De limiettijd is bepaald op 1.15. Zwemmen Sleutelstad doet mee aan nat. kampioenschappen De Leidse zwemvereniging „De Sleu telstad" heeft voor de nationale zwem- kampioenschappen, die op 6, 7 en 8 Aug. In Enschede worden gehouden, de vol gende leden ingeschreven: mevr. H. Wer- ter—Caspers voofc 200 m schoolslag dames; A. Kapaan voor 100 m schoolslag jongens adspiranten; P. Bekkering voor 200 m schoolslag heren .(kampioen Nederland 1953); W. van Zijl1 vóór 200 m schoolslag heren (tweede van Nederland 1953); F. Thijssen voor 100 m vrije slag heren (vierde van Nederland 1953). De heer P- Erades zal als coach fungeren. Om bet zilveren doel Finale „Noordwijk"Blauw Zwart NoordwijkLFC kreeg nog een spec taculair slot doordat strafschoppen moes ten uitmaken, wie in de finale zou ko- Dit, vooral voor de jeugd, aan trekkelijke evenement verliep voor „Noordwijk" gunstig, zodat de thulscluo in de finale uitkomt tegen het Wasse- naarse Blauw Zwart en LFC tegen SJC in de verliezersronde speelt. De wedstrijd zelf was aantrekkelijk door het hoge tempo, waarin gespeeld werd, waarbij het beste van het spel ver toond werd door de Leidenaars. Reeds direct sneden de Leidse voorwaartsen door de Noordwijk-defensie en keeper Schmohl moest direct een fel schot van de linksbinnen keren. Ook de roodbroe- ken lieten zich echter niet onbetuigd, maar aanvankelijk zonder succes. Na tien minuten beging één van de Noord- wijk-verdedigers in het beruchte gebied een fout. maar de scheidsrechter betoon de zich goedertieren en gaf een indirecte vrije trap. Deze werd zeer goed benut onbereikbaar voor keeper Schmohl vloog het leder ln de touwen. .Noonjwijk" sloeg echter terug; de jonge voorhoede zette enkele goede aan vallen op en v. d. Lippe Sr gaf vanaf de linkervleugel een fraaie trekbal, die de kruising tussen paal en lat trof en het veld weer insprong vanwaar het leder op enigszins ongelukkige wijze door één var de back> in eigen doel werd gewerkt: 1—1. Na de rust werd in hetzelfde hoge tempo verder gespeeld. De wedstrijd werd echter in dit stadium volledig be heerst door de defensies, die iedere val afsloegen. De Leidse spil en bij Noord wijk keeper Schmohl en vooral stopper Gijs v. d. Wiel behoorden tot de uitblin kers. LFC deed nog verwoede pogingen om de zege veilig te stellen, maar verder groot aantal corners kwamen de Leidenaars niet. Qua techniek Noordw'ijkers iets minder maar door flink doorzetten waren ze geenszins zrwakker Na afloop van de sportieve wedstrijd kregen we het in de aanhef vermelde strafschoppenfestijn, waaruit Noordwijli als overwinnaar te voorschijn kwam. Driedaagse in Brabant trekt 1600 fietsers Vanmorgen zijn 1600 deelnemers aai de driedaagse fietstochten van de VW in Den Bosch gestart. Zij waren niet alleen afkomstig uit alle delen ook uit Belg: Zweden. W. G. Demmendal kampioen van het L.S.G. W. G. Demmendal, kampioen Leidse schaakbond, is ook worden van de onderlinge wedstrijden van het Leids schaakgenootschap., De vorige titelhouder, dr A. A. Idema, speel de niet mee. Hij heeft zich elders geves tigd en is voor het Leids schaakleven verloren. Demmendal eindigde in de eerste groep gelijk met mr A. de Groot, maar daar hij een plaats hoger op de ranglijst staat, werd hy als de sterkste beschouwd H. Th. Weiland werd eerete ln groep II. gevolgd door W. H. v. d. Nat. Hier volgen de eindstanden: Groep I: W. G. Demmendal en mr A. de Groot 4'. M. van Steenis en J. van Steenis 2 pnt. Groep II; H. Th. Wielan'd 6. W. H. van der Nat 5, A. E. J. Modderman 4, J. P. W. Weyermans en E. Ketting 314, mr ir J. Westra 3. Th, van den Oord Jr 2Vi. G. A. van Swol '.4 pnt. Groep III: dr J. B. Wilterdink 6. Boot 5*4. J. Manuel 5, M. M. Segaar 4. M. Bloem en P. S. Anes 3. W. Pera 114 pnt. Groep IV: G. Dykhuls 6. C. Elzenga 414. A. J. Overbeeke en dr S. A. Nieuw- zwaag 314. N. J. Zimmerman den Oord Sr 3, A. F. G. A. Zandvliet 214. G. de Jong 2 punt. Groep V: P. F. Janzen 614. T. Blangé 514, C. van Drimmelen en P. A. C. D. Verstraten 314, L. H. de Jong en F. J. van der Laan 14 pnt. Groep VI: J. Vreeken 8, J. L. Kanbier 714, P. de'Wèkker'T."E:*j: Kerkhoven 5. H. W. Pera-414. A. L. L. H. Damerr 4, F. Diemer en R. Deen 314, dr L. M. Brans 2 pnt. Groep VII: J. N. Hardeman en A. L. Koevoet 514, mr A. de Bats 5, N van Groeningen 414, W. G. Kirberger 314. mej. W. Hofman en mej. J. de Vink 2 pnt. LEIDERDORP Opgravingen bij de 1 Herv- kerk De dienst voor oudheidkundig todem- j onderzoek is op het ogenblik bez:g met opgravingen bij de Hervormde kerk. Er is hier de laatste tijd veel weggebroken j en bij deze werkzaamheden is men op oude fundamenten gestuit. Heeft men aanvankelijk gedacht, met de fundamen ten van een vroegere kerk te maken te hebben, het is thans wel duidelijk ge worden, dat de stenen niet van een kerk afkomstig zijn. De mogelijkheid bestaat, dat men is gestuit op het fundament van een toren, die hier eens zou hebben ge- Er valt echter nog niets met zekerheid te zeggen. Het zou best kunnen zijn, dat het resultaat van dit onderzoek op niets uitloopt. Al met al is men de omgeving van de Hervormde kerk ingrijpend aan het op knappen. De kerk is prachtig open komen te staan en het jeugdgebouw naast de kerk komt ook zeer goed uit met de mooie tuin er voor. De nieuwe afscheiding van het lage muurtje doet het veel beter dan het hoge ijzeren hek van voorheen. Een inwoner van Wateringen deelde de rijkspolitie mee dat op de Leyweg een hond uit een rijdende auto was gegooid. land Duitsland, Enge-1 Dfi honA kreeg door de val zodanige 11iïSeW39 voor de tiende maal «ondingen dat hij moest worden afge- dat de Bossche VW deze tochten heeft maakt. Een onderzoek naar de laire da- géorganiseerd. ders ls Ingesteld. Raad van Noordwijkerhout „Pijnlijke verbazing" over uitblijven van voorstel B. en W. Het belangrijkste deel van de raadsvergadering van Noordwijkerhout speelde zich gisteravond, naar de mening van sommige leden, af in de rondvraag. Toen kwam namelijk de kwestie van een gemeentelijk studie fonds ter sprake, waarbij het niet geheel duidelijk werd of zo'n fonds er nu zal komen of niet. VIVE LA HAYE (Van een onzer verslaggevers) Ambassadeur Garnier had het ons al verteld: „President Coty maakt zijn redevoeringen niet vooruit, hij is een welsprekend man en spreekt van hart tot hart". We hebben de waarheid van deze woorden gisteren on dervonden in de oude raadzaal aan de Groenmarkt te Den Haag. President Coty, nu en dan tijdens de rede van de burgemeester een aanteke ning makend, beantwoordde deze toe spraak op een wijze, de Fransman eigen: charmant en hoffelijk. En dra werd het aanwezigen duidelijk, waarom de Fran- president zich zo'n populariteit heeft •worven. René Coty ls een Innemende persoonlijkheid, wiens woorden hem door warmkloppend hart worden ingege- Eenvoudig is deze man. Eenvoudig de woorden die hij kiest en eenvou dig de manier waarop hij ze zegt. Een diplomaat, bij wie, naar men voelt, een sterke liefde voor zijn medemensen pre valeert boven politieke belangen. Met charmante gebaren, beurtelings de Konin gin, de burgemeester en de andere aan wezigen geconcentreerd aankijkend, nu ernstig en dan weer luchtig-vrolijk uit hij zijn gevoelens. ,Uw stad heeft veel geleden in de en er is iets aan veranderd sinds ik mijn eerste bezoek aan Den Haag bracht, men proeft uit haar herstel: de moed, de werklust en de andere te waar deren eigenschappen, waarmee uw stad en land er weer bovenop zijn gekomen." Wat de Franse president hier onveranderd heeft aangetroffen is die Franse sfeer, waarvan de burgemeester gewaagde en waardoor hij een zekere verwantschap voelt met zijn eigen land. Duidelijk vooral is aan de Residentie de Franse invloed te onderkennen. In verschillende cultuur uitingen heeft hij dat gemerkt, vroeger i nog. hij a.h.v zyn rechterhand, zijn woorden begeleidde, hief de president triomfantelijk omhoog, toen hij Den Haag ging bedanken voor de hartelijke o vangst. Hij heeft er maar een woord vc „Si gentil!" En hy lacht bevestigend als een aanwezigen direct na zyn toespraak i ,,Vive ie Président" aanheft, dat door anderen wordt overgenomen ..Vive La H4ye!" roept hy vriendelijk lachend, hoffeiyk knikkend ln verschil lende richtingen. Na deze officiële ontvangst begaven de gasten zich naar de aan de overzyde ge legen vroegere vergaderzaal vi Hier bood burgemeester Schokking het symbolisch geschenk van de gemeente Den Haag aan: een grote collectie bloem bollen voor de tuin van het Elysée. Dit symbolisch geschenk bestond uit schaal, waarop tulpen staan afge beeld en waarin een inscriptie is aange- :ht. „Plus belles que ces tulipes d'; gent seront les fleurs destinées au jardin d'Elysée". Vervolgens tekende president Coty het gastenboek der gemeente. Als slot van de ontvangst op het stad- uis werd het gezelschap in deze zaal verfrissingen aangeboden. Ook hier kwam de gemoedeiykheid van het Franse paar lot uiting. Een klein strijkje, het ensemble Bertus van Dintelen, speelde gezellige Franse liedjes en de president was niel tevreden voor de musici een herhaling hadden gegeven van het oude lied Normandië" van Fréderic Bérat, dat hem had getroffen! De Koningin en Prins Bernhard onder hielden zich intussen op de hen bekende ongedwongen wyze met de aanwezigen. Toen de gasten zich opmaakten voor de rytoer en het stadhuis gingen verlaten, men nog een aardig staaltje van de hartelijke sfeer, waarin zich deze ont vangst afspeelde, waarnemen. By de uit gang van de B. en W.-vergaderzaal her kende president Coty onder de Franse journalisten, die helaas door omstandig heden waren opgehouden en de ontvangst lechts ten dele konden büwoj oude vriend. orament ca va?" begroette hy hem vriendelijk handenschuddend. Na de jour- list. monsieur Lagneaux, van het Fran- blad Paris Normandie aan de Koningin, naast hem ging. te hebben voorge steld, verliet het gezelschap het stadhuis. By zyn bezoek aan het Mauritshuis Den Haag, heeft president Coty duide lijk bewezen, dat er voor hem geen pro tocol bestond. Niet dat hij geen aandacht voor de schilderyen bleek te hebben, integendeel. Vooral in de oude was het Franse staa»«hoofd buitengewoon geïnteresseerd; zyq faam als kunstkenner was hem trouwens vooruit gegaan. Ook Prins Bernhard toonde zich ten zeerste belangstellend. De beide gasten werden ondgeleid door dr A. B. de Vries, de dl- ecteur van het Mauritshuis. Na het be zoek werd president Coty een reproduj an Vermeer aangeboden. Koningin Juliana en madame Coty ;n maar enkele minuten in het Maurits huis geweest, om zich daarna Hospice Wallon te begeven. Ook hier werden de protocolaire gewichtigheden weggewuifd ditmaal door de Koningin die erop stond, dat madame Coty vóór haar het weeshuis en de school Beide dames werden begroet door ds J. de Watteville, die ook het een en an der vertelde over het werk van de stich ting. „Charmant et profond", zei madame Coty na afloop. Voor deze beide bezoeken rondrit geweest van het Nederlands Vor stenpaar en de Franse gasten. Het is zegetocht geworden, Langs de ge hele route werden het Nederlandse Franse paar hartelijk toegejuicht. Vooral president Coty en zijn echtgenote maakten zich in één slag populair door hun jovia liteit. H1LLEGOM Burgerlijke stand Geboren: Eleonora J G, d v C P Kauff- man en A C van der Linden; Apolonia H M, d v J S van der Laan Putten; Johanna A M, d v J C Veenman 'C P Seysener; Christina M, d v C G P Hermans en J C G Mulder; Wilfride A J. d v N A de Groot en A M Huy- boom; Gerardus J, z v G J Smit en KI J Tulen. Ondertrouwd: P W C Lommefse er G M van Trigt; J Heij en A van dei Jagt. Getrouwd: H Mei* en W C Jonkheer; N Pruysers en M de Rooij. Inenting tegen pokken Op Woensdag 28 Juli, des namiddags tussen 3 en 4 uur bestaat in het medisch centrum, ingang Van den Endelaan 32. gelegenheid tot kosteloze inenting herinenting tegen pokkken Concert Harmoniekapcl Donderdagavond gaf de Hillegomse Harmoniekapel het eerste zomeravond concert in dit seizoen voor het raadhuis. Hoewel het weer niet te ongunstig was de temperatuur toch te laag on publiek de hele avond in de Hoftuin te houden, zodat dit onder de uitvoering nogal wisselde. De kapel liet zich hier door echter niet beïnvloeden en gaf des ondanks een goed verzorgd concert. Men hoopt echter dat de volgende keer meer publiek *""'J 1 De heer A. Meyer verklaarde, dat de voorzitter van de onderwijscommissie uit de standsorganisaties enige maanden geleden een onderhoud met de burge meester heeft gehad over de verdere ontwikkeling van het onderwijs in Noordwijkerhout. Hy heeft toen de spoe dige totstandkoming bepleit van een gemeentelijk studiefonds voor het ver strekken van kleine toelagen en beur zen aan hen. die niet in staat zijn tot verdere studie na het lager onderwijs over te gaan om financiële redenen. Thans worden subsidies verstrekt aan scholen buiten de gemeente. Deze materie Is goed doorgepraat en de heer Meijer zeide, dat de burge meester het met de voorzitter eens was. dat een dergelijk fonds veel meer stimu lerend zou werken dan het thans ge volgde systeem van de subsidies aan scholen. Om deze zaak te bespoedigen heeft de voorzitter van de commissie voorgesteld niet de gebruikelijke weg te volgen, maar B. en W. met een voorstel te doen komen De burgemeester zegde toen toe dit in B. en' W. te zullen voorstellen. De commissie wachtte derhalve af, omdat ook de secretaris zijn instemming be tuigde met het initiatief van de onder wijscommissie De heer Meijer drukte er zijn pijnlijke verbazing over uit, dat er nu geen voor stel van B. en W. ter tafel is gekomen, nadat de raad vijftien weken lang niet werkvergadering bijeen is geweest Hy wenste nu te weten hoe de zaken De voorzitter antwoordde, dat een der gelijke kwestie in de regel bij de be groting aan de orde wordt gesteld. HM vroeg de heer Meijer of deze het goed vond. dat de zaak nog eens werd be keken. De heer Meijer: „Is deze zaak dan niet bekeken?" Volgens de voorzit- was er wel aan gewerkt, maar B W. willen het liever langs een andere weg doen. De heer MeUer drong toen op spoedige afwerking aan. Allerlei Op zijn verzoek verleende de raad eervol ontslag aan de heer E. L. Horst huis als lad van de commissie tot wering schoolverzuim, dit om gezondheids redenen. In zijn plaats werd benoemd de heer P. L. J. Prins. Aan de Vebo te Leiden werd ƒ25 subsidie toegekend. Op voorstel van B. en W. besloot de raad het verzoek van de minister niet te volgen om de leeftijdsgrens kinderbijslag in aanmerking komende kinderen van het gemeentepersoneel te brengen van 18 op 16 jaar. De heer J. C. van Schie mag de woning Dorps straat 10 met bedrijfsgebouwen huren tot 1 November 1955. Deze kwestie in der minne geschikt, zo bleek nu. coord ging de raad met het voorstel de hypothecaire geldlening te garanderen verband met huizenbouw langs de Viaductweg en tot het verlenen gemeentelijke eerste hypotheek band met premiebouw van woningen langs de Schlppersvaartweg. De premie tot verbetering van de woningen Zilker- binnenweg 24 en 26 werd verhoogd, ter premie werd verleend verbetering van de woning Trekvaart 13. Spanningen woningbouwvereniging had zocht om voorschot voor de bouw 12 woningen in De Zilk. B. en W. ad viseerden dit niet te doen, nu in de annemerswereld zulke grote spanningen heersen. De gemeente ls beter tegen de hieruit voortvloeiende moeilijkheden opgewassen dan de vereniging. De raad besloot de bouw door de gemeente te laten uitvoeren en de woningen na tooiing aan de woningbouwvereniging over te dragen. Op voorstel van de heer Janssen werd besloten voorlopig alleen door de gemeente te doen bouwen. Van het retraitehuis werd om niet aangekocht een stukje grond langs de Kerkstraat ten behoeve van de bouw van een hulpgemaal voor het te leggen riooL De voortuin van het retraitehuis zal door de gemeente worden doorge trokken tot voor het gemaaltje. Een losplaats aan de haven van Keu kendel werd aan Gebr. Hogervorst ver huurd voor 25 per jaar. De vacantie- uitkering aan het gemeentepersoneel wordt ook .over de kinderbijslag bere kend, zo werd voorts besloten. De heer J v. d. Werf kreeg wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag als havenmeester. De raad stelde de gemeenterekening 1951 voorlopig vast. Woning wee In de rondvraag vroeg de heer Van der Sleet inlichtingen over de bouwstop van de woningen langs de Viaductweg en het hofje, nu de aannemer failliet is verklaard. De voorzitter verklaarde, dat het mogelijk is dat over enige dagen aan een andere aannemer opdracht wordt aanbesteding van de woningen ln De Zilk. Dit zal worden bekeken. De heer Van der Sleet hekelde ook het feit, dat nog steeds de bouwvallige woning met schuurtje naast het pand van bakker Van Eeden niet is opge ruimd, hoewel B. en W. twee jaar ge leden hadden toegezegd de bewoner een ander huis te geven. Spr. noemde het een „schandaal voor Noordwijkerhout", dat dit bouwsel er nog staat. Volgens de voorzitter zal naar een vreedzame op lossing worden gezocht. In deze vergadering was de heer Ruig- rok afwezig. NOORDWIJK Standwerkersconcours He<t hoofdbestuur van de Centrale bond van standwerkers heeft gisteravond met de plaatselijke evenemenfencommissie met een politie-autoriteit en met enkele an dere genodigden in hotel De Zeeleeuw een bijeenkomst gehouden, waarin mede delingen werden gedaan over he>t op de volgende week Vrijdag vastgestelde standwerkersconcours te Noordwyk aan Zee. De heer Polak uit Amsterdam, voor- zitter van de bond, zette de plannen op duidelijke wijze uiteen. Er bestaat onder de standwerkers grote belangstelling voor een optreden in de ..parel" der badplaatsen. Het hoofdbe stuur moet dan ook een selectie toepas- Vyf-en-twintig tot dertig standwer kers zullen worden uitgekozen, bij voor- keur mensen,, die op andere concoursen reeds prijzen wonnen. Men nam een voorstel aan om midden- 1 stand en gemeentebestuur te polsen over mogelijkheid het concours in de Hoofdstraat te houden inplaats van op de Koningin Wilhelimina Boulevard. De middenstand zal meer van de toeloop publiek kunnen profiteren, als de wedstrijd in welsprekendheid in de Hoofdstraat plaats vindt. Een jury van zes personen zal het werk .an de standwerkers beoordelen op be schaafdheid, originaliteit, welsprekend heidstalent enz. De heer Weima, direc teur van de markt- en havendienst te Leiden, heeft zich bereid verklaard als Jurylid te fungeren. Als het weer mee werkt kan het standwerkersconcours voor badgasten en inwoners een groots feest worden. Raadslid Van Ruiten overleden Gisteren overleed na een kortstondigs ziekte de heer Jac. Th. van Ruiten. Ds heer Van Ruiten werd in 1949 als raads lid gekozen voor de R.K. arbeidersgroep. HU maakte tot nu toe deel uit van de Gemeenteraad. De overledene was voorts secretaris van de R.K. landarbeidersbond St Deus Dedil, bestuurslid van de RJC. landbouwschool te Noordwykerhout en bestuurslid van de coöperatie D.S.S. De heer Van Ruiten bereikte de leef- tyd van 44 jaar- Hedenavond zal ln een byzondere raadsvergadering het over lijden van de heer Van Ruiten worden herdacht. Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer J. van Asten slaagde te Amsterdam voor het examen Radio detailhandelaar (V.E.V.- j diploma). Geslaagd Te 's-Gravenhage slaagde onze plaats- genote mej. M. van Beelen voor de acte K, nuttige handwerken. RJ1NSBURG Vergadering Arjos In het Jeugdhuis vergaderde gister avond de „Arjos" onder leiding van de voorzitter, de heer D. Noteboom. Mej- Post leidde een onderwerp in over de Zondagsrust. Zy merkte op, dat de rust dag oorspronkeiyk viel op Zaterdag, maar al spoedig begonnen de niet-Israëlietische Christenen de Zondag als feestdag te vie ren. Niet alleen de dag veranderde, ook I het karakter. Stond eerst het gebod op de 1 voorgrond, thans treedt de dankbaarheid meer naar voren. Laat ons echter nooit vergeten, dat het gebod nog steeds geldt en daarom heiliging van de rustdag ge boden blijft. De heer J. v. d. Eykel behandelde ni de pauze de politiek van de afgelopen Herv. kinderkoor Op een te Heerde gehouden zangcon- cours heeft het Hervormd kinderkoor i met 335 punten een eerste prijs behaald. Burgerlijke stand GEBOREN: Suze J dr v J Byieveld en P Hoogendam; Johanna C dr v P v Vliet en G A de Leeuw; Elisabeth dr v S Heemskerk en A F W Flippo; Teuntje C dr v G van Egmond en W Guijt. ONDERTROUWD: Johan de Mooy en Wilhelmina Jungerius Oegstgeest. Abra ham Postmus en Adriana van Duyn. GEHUWD: Nicolaas Glasbergen, Oegst geest en Hendrika van den Haak; Johan P Indewey Gerlings, Amsterdam en Theo- de mogelijkheid van onderhandse dora W L E Huurman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4