De Leidse ambachtsschool reikte einddiploma's uit Gebouw „Prediker" moet voor de winter opgeknapt Mej. De Rave gaat school Herensingel verlaten Vier kinderen verdronken op Leekstermeer NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 23 JULI 1954 Ook de bevorderingen werden bekendgemaakt Bouwloods op het schoolterrein voor het vak metselen Gisteren wapperde van de Leidse ambachtsschool aan de Haagweg weer de vlag ter gelegenheid van het bekendmaken van de examenuitslagen en de bevorderin gen. Een groot aantal leerlingen had zich in een van de leslokalen verenigd, alsmede vele ouders en vertegenwoordigers van verschillende onderwijsinrich tingen. De resultaten werden bekendgemaakt door de voorzitter van de vereni ging „De Leidse Ambachtsschool", ir J. J. G. van Hoek. Hoek, dat evenals vorige jaren veel dacht werd besteed aan het maken van productief werk, dat nog steeds een uit nemend middel blijkt te zijn om de leer lingen de nodige belangstelling voor het vak bij te brengen. Deze productiviteit is waarneembaar in de verschillende gangen en leslokalen, waar zowel aan het gebouw als aan de inventaris door metaalbewer kers. timmerlieden en schilders met veel ambitie is gewerkt. De afdeling meubelmaken heeft zich niet onbetuigd gelaten en een goede bij drage geleverd voor het slagen van de in dit jaar gehouden verloting van de door de leerlingen vervaardigde voorwerpen. In verband met de toenemende vraag naar instrumentmakers-fijnbankwerkers werd deze afdeling en ook die van de electrioiëns met toestemming van het de partement uitgebreid. Voor de nieuwe cur sus. die op 1 Augustus begint, krijgt mer een eerste en tweede jaar electriciëns er een eerste en tweede jaar fijnbankwer kers. Eveneens als gevolg van de grote vraag naar bekwame metselaars heeft het be stuur uitbreiding verzocht en verkregen voor de aanvulling van het aantal leer vakken aan de school met het vak gelen. Zodra toestemming is verkregen, zal worden overgegaan tot het maken van een bouwloods op het terrein. Het bestuur verwacht, dat met ingang van 1 Augustus 1955 het praktische en theoretische onder wijs in het vak metselen zal kunnen be ginnen. Met voldoening constateerde ir Van Hoek, dat de toeloop tot de voorbereiden de klas groter is dan het aantal beschik bare plaatsen. Dit onderwijs moet dan ook van onschatbare waarde voor de beroeps keuze worden geacht. Op 1 Augustus van het vorige jaar be gon de cursus met 837 leerlingen en op 1 October werden 788 leerlingen tot de vak- avondschool toegelaten. De landmachi- naStencursus werd bezocht door 89 leer lingen, terwijl de machinisten-avond school 61 leerlingen telde en het- aantal leerlingen van de textiel-avondschool Smaalen, N. E. Turk, C. A. v. d Voort, L. W. G. v. d. Zon. A. Zwaan. F. C. J. P. Rosdorff, K. M F. Koopman, A. Sandberg, N. Ph. v. d. Lagemaat. Bevorderingen Einddiploma Namen diploma a gereikt: Timmeren: F. A. Anker, M. Barkema, C. G. Bartels, D. Bol, P. de Bolster, P. H. Boon, W. F. van Bostelen, P. Braam, J. H. de Bruin, K. Distelvelt, P. van Dijk, Th. J. van Essen, B. A. de Graaff, M. P. ter Haar, C. Hakemulder, M. van Hemert, 0. v. d. Hoek, P. de Jong, J. B. Knoop, B. Momberg, A. C. Houwer, C. Hulsbos, J. W. de Jong, C. J. Kaak, I. Klinkhamer, J. Kop, J. H. J. Kuyper, A. v. d. Mey, F. J. W. Mugge, A. Noort, H. A. Nijenhuis, J. Ouwerkerk, J. N. Ouwerkerk, N. v. d. Plas, P. F. Roodenburg, L. Ph. A. Ros dorff, P. A. Rueck, G. P. v. d. Schrier, J. van Sprang, W. Vonk, A. W. J. van Zijp, H. v. d. Kwaak, J. Massaar, P. J. Ouwehand, J. A. v. d. Ploeg, H. Schenk, J. Scheurwater, A. T. Sneeuw, H. Snik, E. Sinteur, C. J. Staring, M. Staring, H. Struik, J. Taverne, N. van Tol, A. H. M. Uljee, P. Verschoor, W. de Vos, J. L. Vos- selman, C. Zaalberg, J. Zeegers. Meubelmaken: M. J. Castelijn, A. Griek- spoor, H. J. A. Hoek, N. J. Hoogenboom, J. W. Juffermans, K. J. L. Links, A. J. M. v. d. Meer, A. J. Mohlmann, P. J. M. Scha- vemaker, C. J. Schraven, M. v. d. Werf. Schilderen: F. J. D. Aartse, J. de Groot, W. L. v. d. Gugten, Ph. Heynekamp, W. A. J. de Jong, G. J. Juffermans, W. J. H. Koolloos, P. J. Loogman, C. J. Verbiest, J. H. Wesselman. Machinebankwerken: W. D. Arbouw, J. F. Baaten, J. L. Bakker, H. P. W. Bank, P. Beekman, A. Bernard, Chr. Bey, J. W. Blöte, K. Chr. Boeff, J. Boerema, B. Bor- leman, E. H. v. d. Bosch, P. A. de Bruyn, H. Burggraaff, W. Th. Cambier, J. S. Cra- ma, W. van Dort, W. Dubbelaar, M. J. Du- rieux, J. J. Aben, B. A. de Boer, H. G Brokaar, J. Buiteman, A. Cornet, A. E van Dodeweerd, D. G. Dolderman, L. D. van Duijn, H. I. Flandrijn, P. L. Geest, A. P. van Ginkel, B. W. Heinen, M. H. Hoogstraten, J. A. Jansen, J. Kan bier, C. v. d. Linden, J. Petiet, J. Prins, T. Rietveld, P. A. Rolvers, J. A. Schrij vers. J. P. Voets, T. Zaal, M. van Duist, P. Glasbergen, J. A. de Haas, A. H. v. d. Haven, A. Havenaar, J. W. v. d. Hoeven, W. Imthorn, A. Kapaan, J. C. Keemer, C. Klaasen, R. C. Kramer, A. D. van Leeu wen, R. Louwrier, W. H. v. d. Luit, E. Mekel, J. C. Meyers, M. te Nijenhuis, J. Overduin, F, H. de Ruyter, H. H. Vodegel, H. Wassenaar, I. G. v. d. Water, W. van Weeren, H. E. Wiecherink, E. J. de Wilde, A. Fuchs, L. J. Hazenoot, H. J. Kerkvliet, 1. Kuyt, C. G. Moleman, J. Noorduin, J. Penseel, P. Prins, G. Severs, A. Stoeke, F. H. Swaak, J. Tausent, F. Teunissen, W. van Tol, G. C. Veloo, J. Th. Welling, J. van Westbroek, P. G. Westerlaken, A. v. d. Wetering, P. J. W. Wijnsouw, P. F. v. d. Zanden, C. C. Boogerd, J. H. Deegenaars, J- van Eek, J. Faas, B. H. J. de Geest, F. H. v. d. Geest, Tj. Hiemstra. J. A. Hou- waart, A. R. Kramer, W. van Luyk, W. v. d. Mey, A. Oosthoek, J. Roest, N. A. van Schie. F. X. Schilthuizen, W. M. Walra ven, J. G. van Westbroek. J. P. Wijling, C. P. Besuyen, R. Oemert, J. v. d. Zee. Electriciëns Fijnbankwerkers: P. C. Blonk, M. van Dam, G. A. van Giezen, C. J. Hofrrian, F. A. M Zwartjes, P. J- Bey, J. Bouwmeester, G. J. W. Brand horst, W. F. Breddels, J. F. Breedeveld, J. C. Brohm, G. J. Flippo, A. Hartman, K. A. W. Krom, C. R. v. d. Laan, H. J. Math- lener, Th. Piket, W. L. Planje, Th. J. van Rooyen, W. H v. d. Steen, J. Vermeer, J. v. d. Spijk. Auto- en motorherstellen (kopklas): W. J- J. Belt, E. B. M. Bemmelen, J. Bervoets, N. v. d. Burg, A. A. van Glabbeek, W. den Hertog, M. P. C. W. Jongebreur, A. Kam steeg, Th. M. M. Kloek, B. v. d. Knaap. Lijst van leerlingen, die bevorderd zijn van het eerste leerjaar naar het tweede leerjaar. Timmerlieden: J. Admiraal, Angevaare, J. Arbouw, J. J. v. Atten, A. Baars, A v. d. Blom, W. P. F. Bosma, J. A. L. Bouter, E. H. de Bruin, B. v. Buuren, A. C. Deegenaars, M. J. Groen, L. J. Gijsman, J. de Haas, P. Hazenoot, J. Heemskerk, L. v. Hemert, J. Hoekstra, A. Hoogstraten, B. Horsman, J. J. Houps, A. C. Jong, F. H. J. de Jong, J. F. v. Kam penhout, J. A. Kokshoorn, H. Kool, P. G. Kooijman, P. Laros, M. v. Mourik, J. B. Nagtegaal, B. Noordervliet, W. L. den Ouden, P. Pikaar, R. v. d. Pol, W. v. Po- lanen, H. Polman, J. D. v. d. Reijden, A. de Roode, W. Chr. de Roode, W. Roor, C. J. Rooijakkers, J. W. Rijsdam, W. Rijsdam, J. J. v. Schie, H. J. Sieval, J. Slootweg, C. Snaterse, P Snik, P. Staffeleu, J. Starrenburg, B. Stikvoort, W. Taverne, C. v. Veen, F. Verbiest, J. Vierkant, M. v. d. Voet, J. de Vogel. Meubelmakers: J. H. M. Biesjot, H. A. Binken, H. J. C. Bruggeman, J. Brussee, F. D. Ohoufour, Th. v. d. Geest, I. J. Rade maker, A. Uljee, C. Wassing, J. J. A v Seventer. Schilders: D. A. v. Driest, C. J. v. Duy- venbode, J. C. van Gent, W. C. G. Gerte- naar, J. A. v. d. Kamp, J. v. d. Meer, P. Meijer, H. Th. Schrijvers. J. J. v. Tonge- Machinebankwerkers: J. J. Adema, J. Aldenkamp, C. L. Alting, H. Baan, P. Bakker, G. H. Barneveld, J. R. v. d. Berg, P. H. M. v. Berge Henegouwen, W. A. Beukman, T. G. Blom, C. Boere, H. W. Bokma, C. J. Botermans, P. Braamzeel, d. Broek, J. Th. v. d. Burg, E. Ege- raat, A. B. Cramer, G. Damsteegt, A. M. Dekker, A. Devilee, L. Düpper, M. v. Duij- Erades, A. J. Fallaux, C. Galjaard, Glasbergen, W. Gordijn, T. D. Griffioen, E. J. Groenewegen, J. J. v. Gijzen, G. A. de Haan, S. Hamerling, W. v. Hartings- veldt, J. F. ten Have, J. Heemskerk, H. v. d. Heiden, A. vom Hofe, N. Breedijk, J. Devilee, J. v. Egmond, G. P. Honders, C. Hoogkamer, E. J. Donkers, H. Kalkhoven, H Kasteel, J. Kesseboom, A. P. Klein, B. L. A. v. d. Klugt, K. Kok, H. Köper, B. Koppier, Th. Kramp, W. F. Kruit, J. Lagas, A. Barends, A. Linschoten, F. Lo geman, Chr. Looij, H. Lugtigheid, L. Mark, C. Markus, P. Marijt, C. v. d. Meer, J. de Mooij, B. du Mortier, J. Mugge, G. L. Muijzert, A. v. d. Nagel, F. Neuteboom, W. J. Nijholt, I. Onderdijk, B. Ouwehand, N. Overbeeke. J. Pielanen, A. J. Pommer, P. F, Scheepmaker, A. Pol, C. P. Louwer- se, H. Piket, G. L. Prangers, A. Regeer, J. D. Roest, D. Rombout, H. D. W. v. Roon, J. G. de Ruiter, J. P. H. v. Rijn, H. J. Santing, J. B. v. Schoonderwoerd de Bezemer, J. Spaargaren, J. W. Spek, W. M. den Haan, J. Selier, H. v. Tol, D. J. C. Verhaar,, B. J. Verver, L. M. Vink, J. M. v d. Vlekkert, D. v. Vliet, J. M. J. v. d. Voort, J. Voskuil, D. R. Vroom, C. Wage- maker. H v. d Wagt, J. Wallaart, H. v.d. Walle, J. Wassenaar,, E. Willemse, H. C. v.d. Zeeuw. T. v. d. Zeeuw, B. L. Zeilstra, F. J. Adriani, W. H. Brouwer, W. Dreef, G. B. Droogers, R. Fenenga, A. W. Glas, M. Gressie, A. Haasnoot. N. Hollebeek, A. J. Honsbeek, J. v. Houten, M. L. Jan sen, J. A. v. Leeuwen. R. G. v. d. Meiden, C. D. Roelandse, C. Spek, W. L. Stroo- snijder, S. Teunissen, G. M. Verlaan, C. F. de Witt, G. P. Roos. Electriciëns: P. J. Abspoel, M. v. d. Boon, C. Bijleveld. J. C. v. Duyn, K. Hol lander. A. Honders, A. A. Jansen, J. de Kort, R. A. v. d. Lans, F. C. C. Maarse- B Mark, T C. Ouwehand, J. Re geer, R. E. Scholten, C. Slootweg, A. J. Truijers, C. de Vogel. D. de Vries. L. C. Zwanenburg. Fijnbankwerkers: D. Beekman, J. C. Bevelander. N. v. d. Breggen. J. R. Does burg Lanooij, A. v. Duijn. J. M F. Gron del. P. H. Hogewoning. F. v. Houten, J. Jongeleen, W. L. v. Kamp, J. Kiel. S. Kooistra, J. J. Kwestro, A. v. Leeuwen, L M. Links. J. D. v. d. Loo, A. J. Naehte- geller. L. W. Neuteboom, W. Oudshoorn, Paalman, J. Sinteur, L. W. Telgen, J. F. W. Truijers, E. H. Vossepoel, A. v. d Waals, J. v. d. Waals, H. Wakka. J. Wesselius, F. H. Zwart. Na de uitreiking werd nog het woord ïvoerd door de directeur, de heer C. Brilman, een vertegenwoordiger van hef bestuur van de vereniging van oud-leer lingen en W. F. Breddels namens de leer- De volgende leerlingen kregen de aan tekening „met lof' bij het diploma: C. G. Bartels, C. Hulsbos, P. Verschoor, H. A. Hoek J. H. Wesselman, P. A. de Bruijn, F- H. de: Ruijter, P. G. Wester- venbode, C. A. van Duijvenbode, J. I. laken en K. A. W. Krom. Bouwlondsbestuur doet beroep op eigen relaties Het bouwfonds van de stichting „Prediker 12 la" heeft zich vandaag met een circulaire tot een groot aantal relaties van deze interkerkelijke jeugd organisatie in Leiden gericht, waaruit blijkt, dat de restauratie van het gebouw aan de Janvossensteeg zo spoedig mogelijk ter hand dient te wor den genomen. PUZZIE- PR OM1NENTEN 1 J van Hooidonk. Schelpenkade 10, Leiden; 2. L. de Vries, War- monderweg 62, Oegstgeest; 3. mej. J- van der Meulen, Van Panhuys- straat 68, Noordwijk. men het jeugdwerk van „Prediker" •n eigen gebouw voortzetten, dan moet dit voldoende geëxploiteerd kunnen worden om het te onderhouden. De op stellers van de circulaire constateren, dat het gebouw niet aan de eisen, die de huurders van deze tijd mogen stellen, vol doet. Het interieur is in verval geraakt, zodat van gerieflijkheid weinig sprake Het gevolg van een en ander is, dat het aantal verhuringen vermindert. Steeds staat men voor nieuwe problemen, die bijna onoplosbaar zijn door de grote be dragen, die aan de verbeteringen koste moeten worden gelegd. Het bouw- fondsbestuur meent, als er geen v« dering optreedt, spoedig in een toestand te zullen verkeren, dat het gebouw niet langer meer op de huidige wijze worden beheerd. Men is nu van plan, binnen de kortst mogelijk tijd verbeteringen aan te bren gen. Het bestuur heeft daarbij de hulp van de aangeschrevenen zeer nodig. Hoe deze hulp verleend kan worden, wil bespreken in een vergadering, die wordt gehouden op Vrijdag 30 Juli 's avonds 8 uur in het gebouw. Het is in de eerste plaats de bedoeling, dat er een werkgroep wordt gevormd, die de taak op zich neemt met eigen krachten de hand aan de ploeg te slaan, Firma Kuyl bouwt de Maranathakerk Bouwduur op zeven maanden geschat Naar wij vernemen, is de bouw van de Maranathakerk aan de Lage Morsweg gegund aan de laagste inschrijver bij de aanbesteding, te weten de firma A. Ph- Kuyl te Voorschoten. Deze zal de kerk bouwen voor een bedrag van f 158.760. De firma Kuyl deelde ons mee, dat men begint met de werkzaamheden zodra de gemeentelijke vergunning, die reeds mon deling is toegezegd, is afgekomen. Voor de bouw moet op een periode van zeven maanden worden gerekend. Zodat de Maranathakerk omstreeks Februari Maart van het volgende jaar in gebruik kan worden genomen. Geslaagd voor Mulo A Voor het Mulo-examen A zijn te Lel den geslaagd: A. van Nood. A. B. F. van Nood, E. P. Brandt, E. van Wijk, H. E. Spijker, A- v. d. Bos, P. J. Korpershoek, M. E. Kres, J. W. Treur, G. Smit, A. Waasdorp, C. J. L. van der Wilk en C. C. D. v. d. Wijngaard, allen te Leiden; L. Breekveldt, C. Punselie en T- Rodenburg te Bodegraven; F. K. Bontenbal en P. Geimaert te Oegstgeest; M. Gips te Noordwijk binnen; M. Duyndam te Noordwijk aan Zee en T. I. Vermeulen te Oude Wetering. Burgerlijke stand van Leiden GEHUWD: J L Arnoldus en S Venema. GEBOREN: Cornelia H d van J Bos- tan en H C Schouten; Frederikus J z an J F J Hage en S M Gulij; Petronella van P de Wit en T van den Heuvel. OVERLEDEN: H Kerkmeester, huisvr an Stapper, 47 j; H Middelkoop, wednr. 73 j; A v d Lelie, man, 85 j. zo deelt het bestuur van het bouwfonds Dat „Prediker" heeft besloten, deze zaak in het midden van de zomer op déze wijze aan de orde te stellen, be wijst de urgentie er van. Het is te hopen, dat velen aan de dringende oproep gehoor zullen geven, opdat het gebouw „Prediker", waarin toch een werk van tientallen jaren tot bloei mocht komen, voor zijn éérste bestemming het Chr, jeugdwerk behouden blijft. De Haagse burgemeester be groet de Franse President v het Oude Stadhuis aan de Groenmarkt. Koningin Juliana ziet glimlachend toe. Op het bordes naderen reeds Elisabeth Josephus Jitta en Antoinette Nauta met de bloemen, welke ze aan Hare Majesteit en Ma dame Coty zullen aanbieden. I Jaarvergadering van Chr. fröbelonderwijs In de Prinses-Beatrlxschool aan d Herensingel hield de vereniging voo Chr. fröbelonderwijs gisteravond haa jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer H. van Clttert. Mej. N. de Rave, hoofd van de Prinses-Beatrix- school, was hierbij voor het laatst aan- Uit de jaarverslagen bleek, dat de stand an zaken op de drie scholen, de Prinses- Beatrix-school, de Prinses-Julianaschool de Clara-Dozy-school.^alleszlns bevre digend is. Alleen verliezen ook hier de scholen ln de binnenstad leerlingen, die de buitenwijken verhuizen, een ver schijnsel, dat zich momenteel algemeen voordoet. Hoewel het jaar 1953 met een gering verlies werd afgesloten, kon de financiële toestand van de vereniging redelijk ge noemd worden. Het bestuur heeft echter vele plannen voor de toekomst en het zal in de eerste plaats trachten te bevorde- dat algehele gelijkstelling met het openbare onderwijs wordt verkregen. Tijdens het verdere verloop van de ver gadering werd de heer D Matze als be stuurslid herkozen Zes procent bij LeidSche Broodfabriek Op de gisteren gehouden aandeelhou dersvergadering van de N.V. Leidsche Broodfabriek is besloten tot uitkering van een dividend van 6 procent ov jaar 1953. De balans en begroting dat jaar werden door de vergadering goedgekeurd. Cefa presenteerde De man in een wit pak, film boordevol humor Enige jaren geleden rolde uit de Ealing studio's te Londen een Arthur Rank- film, die een ware triomftocht door de wereld begon. Onder de titel „De man in een wit pak" stuurden de Engelsen een rolprent in zee, zo boorde vol humor, dat ieder die nog een greintje gevoel voor humor bezat een avond plezier kon hebben om een met zeer veel vaart in elkaar gezette fantasie. hjj staat opnieuw op straat. Vooral dat Heelt Chr. kleuteronderwijs meer dan 50 jaar gediend Naar wij vernemen, hoopt mej. N. de Rave, hoofd van de Prinses-Beatrix-schooi voor Chr. Fröbelonderwijs aan de Herensingel, het kleuteronderwijs wegens pen sionnering per 1 November van dit jaar te verlaten. Tot haar opvolgster is benoemd mej. J. Bakker, die thans als hoofd verbonden is aan een Chr. kleuterschool over het IJ te Amsterdam. Mej. De Rave verbond ziah op October 1901 aan een kleuterschool ie Maassluis, de plaats, waar zij werd gebo ld. In Juni 1916 verliet zij deze stad n op 1 Juli van dat jaar haar intrede doen in een school te IJmiuden. Hier beeft zjj tot Augustus 1924 het kleuteronderwijs gediend. Op 1 Septem ber 1924 kwam zij naar Leiden ei staat zij nog aan het hoofd van de schooi ie Herensingel, die in dat jaar werd opgericht. In 1949 werd het zilveren Jubileum in de sohool gevierd en het dito ju bileum van mej. De Rave als hoofd van deze schooL In 1951 werd herdacht, dat zij zich vijftig jaar geleden aan net kleu teronderwijs verbond. In 1908 behaalde mej. De Rave diploma nuttige handwerken, in 1914 de hulpakte, in 1917 de hoofdakte en ii het diploma handenarbeid. Veli jaren heeft zij zich gegeven aan de op- e man in een wit pak" is de geschie denis van een jongeman, die er telkens in slaagt in een textielfabriek uiterst ingewikkeld apparaat in elkaar te zetten, waarmee hij 'n vuil afstotende onbreekbare draad hoopt te fabriceren. De proefnemingen verslinden reusach- sommen geld en het eind is steeds, dat de uitvinder met bekwame spoed op straat wordt gesmeten. Tot hij, door een ingewikkelde samenloop van omstandig heden, zijn grote kans krijgt. Hij krijgt heel laboratorium voor zich alleen, mag de halve fabriek in de lucht doen vliegen, spendeert geld aan de lopende band. maar slaagt. Dan begint de meest fantastische ont wikkeling die men zich denken kan. De captains of industry zien hun bestaan bedreigd, de werknemers zien werk loosheid in de verte opdoemen, en de uitvinder wordt een her en der opge jaagd man, tot blijkt dat de door hem uitgevonden vezel niet houdbaar is en Uitstapje Dient den Heer Eergisteren heeft een aantal leden van de oud-ledenverenlging „Dient den Heer" (C.J.M.V. Levendaal) een uitstapje ge maakt. Met de tram van 8 uur ging men de Korevaarstraat naar Voorburg om daar met de trein verder naar Rotterdam izen. In deze stad bezocht men eerst het typische Noorse kerkje aan het Park de Maas, waarna men een bezoek bracht aan het groot-handelsgebouw, niet minder dan 600 firma's hun In trek hebben genomen. Op het terras van dit zakenpaleis werd een kopje koffie ge bruikt. In ..Plaswijk" te Hillegersberg heeft en tussen de middag gegeten. Men wan delde daar ook door de dwaaltuin en zwierf met bootjes over de plas- Tenslot- tet volgde een diner in ,.'t Vooronder" te Rotterdam. Om tien uur kwam het gezel schap voldaan in Leiden terug. slot is meesterlijk gevonden, geen happy ending in de gebruikelijke zin van het woord, maar een man die met fiere tred zijns weegs gaat. vastbesloten het bij een volgende fabriek opnieuw te pro beren. Een van de beste Engelse humo risten, Alec Guiness, geeft een onverge telijke creatie van de onbuigzame uit vinder. De Cefa heeft er goed daan deze film gisteren weer vertoning te brengen: vacantie-ontspan- ning van de beste soort. G. Tulp. Ds J. Groot geopereerd Ds J. Groot, Hervormd predikant, die in verband met maagklachten in het dia- «senhuis werd opgenomen, is daar geopereerd. De patiënt maakt het goed. Kinderfeest bij Dr Van Voorthuysenschool Ook de leerlingen van de dr Van Voorthuysenschool hebben gisteren hun vreugde beleefd aan het 40-jarig bestaan de school. Op het feestelijk versierde speelplein heerste een uitbundige pret bij de diverse spelletjes, die de kinderen o.l.v. de leerkrachten deden en waarbij allen met een aardige prijs werden be- De leden van de oudercommissie wat doet deze commissie een prachtig werk I hadden het druk met het schenken van ranja en het uitdelen van versnaperingen. Andere leerkrachten verzorgden weer een poppenkast-voorstelling, waarbij de ge schiedenis van Repelsteeltje intens werd beleefd. Daverend was het slot, toen bij de ballonwedstrijd ettelijke luchtballons de zon ja waarlijk: de zon I tege moet gingen. Het was een heerlijke dag I Jan van den Berg geeit orgelconcert Maandagavond wordt in de Hooglandse kerk, om half 9, in het kader van d« zomeravond-muziek, een orgelconcert ge geven door de gastorganist Jan van der Berg, organist van de Niéuwe Kerk t« Delft. Medewerking wordt verleend door de jeugdige fluitist Barend Schuurman. Het programma bevat uitsluitend werken Joh. Seb. Bach. Preludium en fuga in C; 2. Sonate fluit en orgel in b; 3a Liebster Jesu, wir sind hier (trio); 3b Heut trlumphieret Gottes Sohn; 4. Siciliano en Largo voor fluit en orgel; 5. Sonate IV in e (delen: adagio overgaande in vivace, andante en un poco allegro); 6. Sonate in f voor fluit en orgel; 7. Koraal Vor deinem Trohn tret' ich hiermit; 8. Passacaglia en fuga in c. De volgende avondmuziek wordt ge houden op Maandag 2 Augustus in de Pie terskerk. Dan speelt weer Adriaan Blan- kenstein. Aanrijding op Aalmarkt Gistermiddag omstreeks tweaalf uur ls op de hoek van de Mandenmakerssteeg en de Aalmarkt de 22-jarige wielrijdster Th. P. uit Warmond tegen een auto op gereden, toen zij uit de steeg kwam geen voorrang verleende. Zij liep i beenwonde op, een hoofdwond en i hersenschudding. De E. H. D. heeft haar aar het academisch ziekenhuis vervoerd. Jongen uit Rijn gered Gistermiddag om 4 uur geraakte een es-jarige jongen bij het spel ter hoogte an de Mandenmakerssteeg in het water an de Rijn. De 17-jarige J. Faas van de Lammenschansweg sprong gekleed te wa- *r en wist' het kind te redden. Grote inbraken opgehelderd Met de arrestatie van een 43-jarige te gelzetter G. H. B., de 26-jarige havèn- arbeider G. F. P. en de 31-jarige los werkman W. C. A. de B., allen te Rotter dam, heeft de politie uit de Maasstad twee grote inbraken opgehelderd. In de nacht van 26 op 27 Juni werd de brandkast geforceerd in het kantoor van de bakkerij „Vooruitgang" aan de Nieu we Binnenweg, waarbij een bedrag van 14.353,90 verdween. In de nacht van 6 op 7 Juli kwamen zij door een boven licht de juwelierszaak Reinier van de Berg aan de West Kruiskade binnen en verdween voor 50.000 aan gouden armbanden, ringen en horloges. Werkplaats voor vrouwen te Wateringen geopend De echtgenote van de staatssecretaris van Sociale Zaken, mevrouw Van Rhijn, heeft gisteren ln Wateringen de regionale werkplaats voor moeilijk plaats bare vrouwen in casu zwakzinnigen ln ons land geopend. leiding voor Fröbelonderwijzeressen in onze stad. Zij had ook zitting in Ce examencommissie. Buiten de school wereld was zij een aantal jaren voor zitster van de afdeling Leiden van de Ned. Christen Vrouwenbond. Het bestuur stelt zich voor, dn de tweede helft van October officieel af scheid van mej. De Rave te nemen. Waarbij tevens mej. Bakker, zal worden geïnstalleerd en het dertig-jarig be- Agenda van Leiden Zaterdag Oegstgeest, Oud-Poelgeest, 2.30 uur opening Europees Oecum. Jeugdcongres. Ambachtsschool, 3 uur. afscheid F. Th. Lelcher. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Steenstraat la. „Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micro scopie, tot 19 September 10-4 u. fs Maan dags gesloten). Burcht, tot zonsondergang: hedendaagse beeldhouwkunst (tot 31 Augustus). Rijksmuseum van oudheden, 105 uur: Sieraden uit de volksverhulzingstijd (tot 22 Augustus). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rijn 18. tel. 20523. en de Doeza-apotheek, Doe- zastraat 31, tel. 21313. D. van Lieshout nam afscheid van S. L. F. Gisteren nam de heer D. van Lieshout, na een diensttijd van 38 jaren, afscheid van directie, chefs en collega's van de Lichtfabrieken, en wel wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. In de directiekamer vertolkte de adjunct-directeur, ir F- Stokhuyzen, de dank van gemeentebestuur en directie voor de grote toewijding en de plichts betrachting, in deze langdurige periode aan de fabrieken bewezen De heer Stok huyzen wees er nog op, dat de belang stelling van de heer Van Lieshout tevens uitging naar de veiligheid in de fabrie ken. Vele jaren was hij een gewaardeerd lid van de veiligheidscommissie Met de beste wensen voor de toekomst besloot spr., die tevens namens de directeur, ir Ykema sprak, die verhinderd was aan wezig te zijn. Ir J. C. de Wilde sprak de vertrekkende heer Van Lieshout toe als zijn chef en deze had een berekening gemaakt van de hoeveelheid gebunkerde kolen in deze Spr. kwam op een hoeveelheid, het millioen ton kolen. De heer Van Lieshout deed dit met grote toe wijding en altijd waren zijn zaakjes in orde. Geen wonder, aldus de heer De Wilde, dat wij zo iemand met leedwezen zien vertrekken. Daarna spraken nog enige andere heren, alsook de voorzitter der huldi gingscommissie, de heer J. J. C. Snel, die namens het personeel de gevoelens van zijn collega's vertolkte en tevens de hoop uitsprak, dat het aangeboden ca deau nog vele malen zal herinneren aan de vele jaren, bij de Lichtfabrieken door gebracht. In het schaftlokaal van de gasfabriek aren velen bijeengekomen, om tot af scheid de heer Van Lieshout de hand ie drukken- Daarbij werden vele hartelijke woorden gesproken en enige attenties aangeboden. De heer Van Lieshout dank te allen voor de aangename samenwer king en voor de vele bewijzen van sym pathie. Zenuwpatiënt bekent dodelijke stomp De verdachte W. heeft "bekend, ln de nacht van Zaterdag op Zondag de café houder F. v. Rissenbeek te Nijmegen bij een woordenwisseling in diens café een stomp te hebben gegeven, waardoor de heer R. voorover viel en terecht kwam hardstenen dorpeL De caféhouder is, zoals men weet, aan de gevolgen overleden. W„ die de mishandeling pleegde, was Roeiboot sloeg om Vacantie van Haagse en Groningse familie vond een tragisch einde HWEE HAAGSE en twee Groningse kinderen zijn gistermiddag omstreeks jf uur jamerlijk verdronken, toen op het diepste gedeelte van het Leekstermeer in Groningen een roeiboot omsloeg. In de roeiboot zaten negen jongelui. Vijf van hen konden door zeilers worden gered. Verdronken zijn de achttienjarige zoon n het echtpaar Snijders uit Den Haag zijn zevenjarige zusje en verder de vijfjarige Albert Westra met zijn vijf jarige zusje Tjerkina. De families Snijders en Westra brach ten hun vacantie door in een huisje aar het Leekstermeer. De kinderen, van wie de oudste negen en en de jongste vijf jaar was, warer met nog al ruw water het meer opge roeid. Toen de boot erg schommelde, be gonnen de kleinsten te huilen. Er ont stond enige paniek onder de kinderen, die heen en weer begonnen te lopen in de boot, waardoor deze op? een zeker ogenblik kapseisde. Alle inzittenden ge raakten te water. De zeiler H. Edens uit Leek, die ln de omgeving van het ongeluk zeilde, nog juist op tijd om vier van de kinde- ult het water te halen. Een andere zeiler, een zekere heer De Graaf, wist ook nog een kind van de verdrinkings dood te redden. De vier andere kinderen, twee van de familie S. en twee van de familie W., verdronken jammerlijk. De rivierpolitie uit Groningen en po litiemannen uit Leek, Roden en Oostwold zijn urenlang bezig geweest om de kin deren te zoeken, doch zonder enig resul taat. Vanochtend zodra het licht werd, zouden de dregglngswerkzaamheden wor den voortgezet. Nader wordt gemeld, dat men er van ochtend in is geslaagd de stoffelijke overschotten van de 18-jarige R. Snijders uit Den Haag en de 5-jarige Albert Wes tra uit Groningen te bergen. Drie zilveren musici bij de radio Op 1 Augustus is het 25 Jaar geleden dat drie bekende musici in vaste dienst kwamen van de KRO. Het zijn de pianist Willy Francois (begeleider en leider van kinderkoor), de dirigent Marinus van 't Woud, thans verbonden aan het Sym- phonlette-orkest en de solo-altist Gerard Vermeulen, thans werkaaam in het Om roeporkest. Hij was de oprichter-animator n het KRO-koor. Volgende maand: Conferentie over Zuid-Oost Azië De Ver. Staten. Groot-Brittannid en andere niet-communistische landen heb ben besloten aan het einde van de vol gende maand een internationale confe rentie bijeen te roepen ter opstelling van een verdedigingsvèrdrag voor Zuid-Oost- Azië, aldus is Donderdag door hoogge plaatste diplomatieke autoriteiten Washington verklaard. Geen bezwaar tegen migratie van Groningse arbeiders In de provincie Groningen, speciaal in de kanaalstreek, bestaat ongerustheid over het feit, dat enige ondernemers vakbekwame industrie-arbeiders trachten aan te werven voor hun elders gevestig de bedrijven. De staatssecretarissen van Sociale en Economlsohe Zaken hebben op vragen van het Tweede Kamerlid Krol schriftelijk geantwoord dat zij van oordeel zijn dat migratie van arbeiders uit de ontwikkelingsgebieden waartoe ook Oostelijk Groningen behoort, als zo danig niet ln strijd is met de ten aan zien van deze gebieden gevoerde politiek. Alleen wanneer de industriële ontwikke ling wordt belemmerd, zouden de staats secretarissen dit ongewenst achten. Tot het tegengaan van een zodanige werving itaan geen wettelijke middelen ten dienste. De inwerkingtreding van het bestand Op 27 Juli zal, naar Reuter meldt, voor het eerst officieel een einde worden ge maakt aan de gevechtshandelingen in Indo-China. Op die datum treedt het be stand In een aantal gebieden in Noord- Vietnam In werking. Verdere gegevens over het tijdschema zijn nog onbekend, aldus Is van Franse zijde te Genève vernomen. In enkele de verbindingen delen van Vietnam, slecht zijn, zou de bestandsovereenkomst 27 Juli of nog later in Cambodja twee weken werking treden. In Lao, eindigen de gevechUhandelingen officieel Ook in Hannover een Ned. ereveld Ook in Hannover U gijteren evenai, enige dagen in Lubeck, een ereveld inge wijd voor Nederlanders die tijdens de oor log in Duitsland zijn omgekomen. Er rus ten 417 doden. Ruim 70 Nederlanders waren naar Han nover gekomen om de opening bij te wo-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3