Eerste Lauradag uitbundig succes geworden Warmonds raad sprak in het geheim over owonschepen In de teamwedstrijden blijft nog alles mogelijk NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 5 WOENSDAG 21 fin.! 1954 DERTIG VETERANEN OVER Gele De Zijl struikelde over Pinguins (23) Wel zeer onverwacht is de Zijl gister avond over een niet al te sterke tegen stander (Pinguins) gestruikeld. De Lei- denaars worden nu sterk bedreigd door Gouwe, maar hebben de kans in elk ge val nog in eigen hand. In de verdediging van de Zijl boterde het ditmaal niet. Want nadat Prevoo al spoedig voor 10 had gezorgd, werd het door een dekkingsfout weer gelijk (11). Door nog een misgreep van de Leidse verdediging werd het na de rust 12. Plotseling stuurde de scheidsrechter van elk der ploegen drie spelers uit het water, Waardoor de aardigheid er af was. Pin guins bracht de stand op 13, De Zijl II—R.Z.C. II 1—3 De Zijl II deed het niet veel beter dan het eerste zevental. RZC II was sterker en zün handige middenvoor drukte dat ln twee doelpunten uit. Snik wist echter de spanning er weer in te brengen (12). In de tweede helft pakte de Zijl stevig aan. En toen de RZC-goalgetter naar de kant moest, zag het er voor de Leide- naars goed uit. Maarze wisten het numerieke overwicht niet uit te buiten. Ook een Leidenaar moest het water uit en daarvan profiteerden de Rotterdam mers op gepaste wijze (13). De Zijl IV wist Zwip TV met 31 te verslaan, waardoor ér althans toch nog een succesje werd geboekt HZ en PC wint in Haarlem goede moed, het zadel besteeg, was het niet windstil en wat fris. Wat regen werd verwacht, want het dreigde in de lucht en de reuk van sloten, zoals de echte natuurliefhebbers dat verklaren, verried in dit opzicht niet veel goeds Maar het viel allemaal mee. De zon brak door en naarmate men op de route vor derde, werd het weer beter. Er werd in vlug tempo gestart en gereden om de buien voor te blijven. Zij due dit deden hadden er geen spijt van, want men kreeg later wat meer tijd om volop van de geboden natuur en bezienswaardig heden te genieten. wind was de eerste dag wisselend of tegen, af en toe zelfs wat sterk. de stemming bleef opperbest, zelfs onder de drie opa's, die zich de kaas niet van hun boterham lieten eten. De tocht ging langs de Heimanswetering Hoogmade, dwars door de mooie Oudendijksepolder, waar een prachtig gezicht werd geboden, enerzijds op het polderlandschap, anderzijds op de mooie Wijde Aa. Het was een genoegen langs het mooie nieuwe rijwielpad naar Hoog made te peddelen. Vele molens, als de Hoogmadese en de Blaauwmolen zijn juweeltjes in het vlakke landschap. In Rijpwetering zat de eerste verras sing: een geheime contrólepost, die toch niemand moeilijkheden zal hebben be zorgd. In Keukenhof kreeg men gele genheid enkele beelden te beoordelen. Stempelen trui omsloot vrouwelijke schouders Wie van de echte Laurianen het weer van Zaterdag heeft afgekeken en de verdere ontwikkeling daarna heeft gadegeslagen, heeft inderdaad een dosis optimisme moeten opbrengen om gistermorgen een fietstocht van ongeveer 130 km te aanvaarden. Maar hij of zij is dan ook niet teleurgesteld. Het werd een pracht-fietsdag. Weer en weg, stemming en vriendschap werkten hand in hand om de eerste dag van de Alphense rijwielvierdaagse, de Laura, tot een uitbundig succes te maken. Het leuke en gezellige van zulke da> gen is dat alle grenslijnen vervagen er vervallen. Iedereen is behulpzaam vooi iedereen en elkeen is vriendelijk er voorkomend voor elkeen. Men kent el kaar nauwelijks van naam als de start begint, maar de eerste dag is nog niet voodbij of er is bondgenootschap smeed. Groepen sluiten zich aa Ieder zoekt een partner, de partner ook weer een partner en zo arriveert dan 's avonds aan een lange slinger in de tent op het ijsclubterrein te Alühen aan den Ryn. Maandagavond waren e<r 428 deelne mers. In de vroege morgen van Dinsdag meldden aich nog enkelen aan, ren om vijf uur 's morgens al per flets van huis gegaan om zich toch vooral nog op tijd te kunnen melden. Maar zo als dat altijd gaat. waren er enkelen toch te elfder ure verhinderd mee te rijden. Zo onder anderen notaris De Heer uit Rotterdam, die nog geen jaar de Laura heeft gemist en telken jare aan het einde de dankbare vertolker van t deelnemers ls geweest. Hij deed dat elti'd in een geestige noot en leder hoorde hem dan ook gaarne. Nu zal men de altijd lachende notaris op het Laura-appèl missen, want hij is ziek. Waarom Er startten igtisteren slechts 420 deel nemers. Dit pantal is aanmerkelijk min der dan de voorgaande jaren. Ligt het aan het weer? Voor een 'belangrijk deel ongetwijfeld wel, maar als we zien, dat bijna de helft van de deelnemers nu voor het eerst meerijdt en er slechts een kleine dertig van de veteranen zijn overgebleven, moet toch wel ernstig de vraag worden gesteld, wat hiervan wel de oorzaak is. Is de omgeving niet mooi genoeg? Wij hoorden var. "aag de meest enthousiaste uitroepen over de mooie omgeving, de praohtnge wegen en stra lend natuurschoon, waarlangs de Lau rianen zijn gepasseerd! Dus dat zal het ook niet zijn! Biedt de plaats Alphen aan den Rijn niet wat men ervan ver wacht als men op vacantie is? Het zal interessant zijn hierop een juist ant woord te vernemen! Of is het de datum? Vorig jaar was het te vroeg en konden de scholen niet meedoen. Nu zijn het weer de uitver kopen, die velen weerhouden om mee te doen. Is dit serieus? De Laura heeft dit jaar wel pech met het bezoek van de Franse president. Hierdoor kunnen de Rotterdamse en Amsterdamse politie mannen niet van de partij zijn, maar hun aantal zal toch het peil van voor gaande jaren niet doen bereiken en dan nog? Stilstand is achteruitgang. Wij zouden het ten zeerste betreuren indien de Laura, welke toch elk jaar iets feestelijks en enige bedrijvigheid in de gemeente en de streek brengt, tot een stilstaand gevalletje" zou worden, waarom niemand zich meer zou bekom meren. Telken jare worden aan het slot van het Laura-festijn hoopvolle woorden ge uit en meerdere wensen zouden de vol gende Laura weer groter te zien. Propagandisten beijveren zich er voor. Autoriteiten schenken hun naam aan de Laura en tonen hun interesse. De „ap paratuur" krijgt een voornaam aanzien. Maar de Laura moet ook naar buiten, naar beneden en ï'n de breedte groeien. Zou het stichtingsbestuur, door verkorting van de dagelijkse afstan den, niet bereiken, dat het aantal deelnemers gaat beantwoorden aan zijn wensen: hogere cijfers? Deze vraag -is de overweging wel waard, dunkt ons. Een enquête onder alle deelnemers en deelneemsters van alle jaren zou hierop een juist ant woord kunnen geven. Toen men gistermorgen, fris en vo Bij de eerSte stempelpost, café Rust oord in Hillegom, hadden de rijders on geveer 40 km achter de rug. Hier wer den de eerste pakketten boterhammen aangesproken. Via Bennebroek ging het naar Heem stede, langs het mooae hertenkamp in het park Groenendaal. In Haarlem kre gen de deelnemers volop gelegenheid wat van het stadsschoon van de oude stad te bewonderen. In Bloemendaal vervolgde de verwar mende zon pas voor het eerste met kor tere tussenpozen de lange sliert Lauria nen. Het was hierdoor vooral dat het strandbeeld en de gezellige, grootsteeds aandoende boulevards in feestkleed kon den worden gepasseerd. „Het Kopje" was de tweede stempel post. Maar voor men er was. voelden velen zich als deelnemers van de Tour de France. Hier is dan ook de gedachte gekomen aan de gele trui. Prompt werd iemand van een grote groep hiertoe .uitverkoren". Het was toevallig een deelneemster, die rijkelijk in het geel gekleed was. Maar dat de gele trui m haar persoon haar intrede in de Laura deed was toch niet zo maar symbolisch. Want zij heeft getoond deze „onder scheiding" volledig waard te zijn. Mej. Woudenberg droeg de trui met alle eer. Ondanks haar tot tweemaal toe beleefde platte bandjes, wist zij toch de kop „bij" houden. Via Zandvoort (65 km) ging het naar Aerdenhout, Bentveld Vogelenzang, Noordwijkerhout, door de bossen van het I Staatsbosbeheer te De Zilk. via mooie rijwielpaden. Binnendoor In Noordwyk werd voor de tweede maal de inwendnge mens versterkt. Daar na ging men „binnen door" naar Kat wijk, waar de volgende stempelpost werd „aangelegd" in Nieuw Brittenburg (100 km). Dan kreeg Katwijk aan den Rijn een bezoek, vervolgens reed men de mooie Warmonderweg af cn de Haar lemmertrekvaart, de singels, het Kooi- park en de nieuwe pas geopende Van der Valkbouwmanweg te Leiderdorp. In Koudekerk aan den Rijn werd éen „om metje" gemaakt door de Lage-Waard. waarvan niemand spijt had. Ook de Lage Waard heeft voor liefhebbers een aan trekkelijk cachet. En zo arriveerde men. op één na. te Alphen aan den Rijn. Er zijn dertien personen niet gestart; 23 maal verleende de reparatiewagen ser- Ditmaal kan de Laura zich niet inter nationaal noemen. De trouwe Franse. Belgische en Engelse „gasten" lieten dit jaar allemaal verstek gaan. Er is we! een Zwitserse jongedame, mej. Peier uit Winterthur onder de Laurianen, doch zij is er niet speciaal voor naar Holland gekomen. Mevr. Bij de Vate udt Dedems- vaart is met 68 jaren de oudste vóuwp lijke deelneemster. Opa Bérkouwer rijdt iedere avond weer naar Stolwijkersluis teruig en komt 's morgens bijtijds weer van huis naar de start. Morgen staat de volgende route op het progTamma: Langs de Rijn via Harme- len. Veldhuizen, Huis ter Heide. De Bilt naar Utrecht de derde stad van de naam Laura Via Vleuten, Harmeien. Woerden. Nieuwerbrug. Bodegraven komt men terug, een afsta i;l van onge veer 125 km Vrijdag is de "tart tussen 6 en 7 uur i.v.m. de doortocht van de Franse president dóór Alphen. Eén uitvaller De deelnemers zijn vanmorgen op één na allen gestart, ondanks de regen, die ln de vroege morgen viel was de stem ming zeer goed. De jongste deelnemer ls de 12-jarige Teunis van Tol uit Bos koop. Subsidies aan Kruisverenigingen aanzienlijk verhoogd Bijna twee uur lang is de Warmondse raad gisteravond byeen geweest ter behandeling van een zeven punten tellende agenda. Het langst is beraad slaagd over de wijziging van de verordening betreffende hét ligplaats ne men van woonschepen. De raad ging hierover zelfs geruime tijd in besloten vergadering Het voorstel tot het vaststéllen van subsidie-voorwaardenbesluit Kruisvereni gingen ontlokte de leden slechts toe juichingen. Op grond van deze regeling ontvangt het Witgele Kruis over 1954 een subsidie van f 1400 voor wijkverpleging, f 285 voor het zuigelingenbureau en f 3J15 het kleuterbureau. Het Groene Kruis voor Sassenheim en omstreken zal t 600 ontvangen voor zijn wijkverpleging. Over 1953 bedroeg de totale subsidie aan het Witgele Kruis f 1425 en aan het Groene Kruis f 350. zodat van een aan zienlijke vooruitgang voor de Verenigin- Eén van de contrólepostèn van de gisteren begonnen Laura-rit was ge vestigd in Nieuw-Brittenburg tê Katwijk aan Zee. De dames, die voor de „stempeltjes" zorgden, hadden zich op het terras genesteld, wel éen bewijs, dat het weer bijzonder goed was. Hier ziet men twee Alphense gemeente-ambtenaren hun „bewijs van goed gedrag" in ontvangst De Holland-Friesland wedstrijd deed, ook K. Vrolijk weer van de parlU het beste verwachten. J. Hofland trok ook gisteren sterk de aandacht; hij won met een straatlengte, maar zag zijn clubgenoten in een fraaie race door J Alberda uit Sneek volkomen ingehaald worden. Een bijna gelijk geval deed zich voor in de open Regenboogklasse A, waar J. C. v. d. Velde (Den Haag) spoedig aan de kop lag en met C. J. de Jong een ge vecht in twee ronden leverde, dat lang de herinnering zal blijven. Wel be laagden J. Hofland en J. Alberda hem herhaalde malen, maar hij hield voet bij stuk, totdat hij vlak voor de finish, waar i kluwen van zeilers ontstond, afzakt» de finish niet passeerde, wat jammer was van de kostbare puntjes. Bij de teamwedstrijden is vandaag nog alles mogelijk en mede tengevolge van da kleine achterstand kan hier nog veel ge beuren. Nog één dag de weersomstandig heden van gisteren en de 34e Kaagweek mag dan, ondanks het aanvankelijk gure weer, toch geslaagd genoemd worden. Morgen kunnen we de einduitslagen mel den, die voor De Kaag naar we hopen !er gunstig zullen zijn. De uitslagen van gisteren luiden als volgt: Tandjong PriokDe Kaag, wedstrijd in de Valkenklasse: Tandjong Priok behaal, de nu 16.1 pnt. De stand na twee dagen luidt: De Kaag 37.1 p.. Tandjong Prion 31 pnt. Holland-Friesland Regenboogwedstrijd Gelukkig was K. Vrolijk (Sneek) weer van de partij, zodat een strijd van vier tegen vier kon worden aangebonden. De start was voor de Hollanders niet zo gunstig en alleen J. Hofland bleek on genaakbaar. J. C. v. d. Velde deed het evenmin slecht, maar op het Dieperpoel zagen wy de Hollanders veel terrein ver liezen. Op het laatste rak werd v d. Vel de nog gehinderd. Na behandeling van het protest luidde de uitslag: Friesland 20 p.. Holland 16 p. Stand na twee dagen. Friesland 36 p., Hólland 33.2 p. Vliegende Hollander-klasse: 1. C. G. J. Evans, Buston Latimer (Engeland). R. de Vries (De Kaag) brak zijn mast na gisteren één te zijn geweest. 12 M2 Klasse A: 1 Jac. Kraan (Braas- wedstrijd „espeetd de seventeen 3^'ónd tXV'I - I, v d w()ck (Loos„recM, 1 12 M2 Klasse B: 1 J. W. v. Erven Do- Goed weer in Kaagweek De voorspelde weersverbetering is dan eindelijk gekomen en gisterèn be leefde de Kaagweek nu eens een heerlijk zonnetje. In weerwil van de door De Bilt aangekondigde zwakke tot matige wind woei er een fikse bries in de zeilen, met als resultaat prachtige wedstrijden. (Loosdrecht); 2. R. Bicker Caarten (Loosdrecht)3 J. A. M. Memelink (Het Witte Huis). Olympiajollen Klasse A: 1 J. H. H. J. de Jong (De Kaag); 2 B. Markus (De Kaag); 3 Nic. J. Kéyzer (Dé Bommeer); 4 W. v. Noordt (De Kaag)5. W. Maar- Aalsmeer). Een spannende Strijd tus sen de nummers 2 en 3, De Jong werd haast vanzelfsprekend een. Vrijheidsklasse A: 1 E. Frech (De Kaag); 2 C. A. Vial (Aeglr); 3. J. Sten huis (De Schinkel); 4 V. Jager (Koord Ned. Watersport Bond). 16 M2 Streepklesse A: 1 F. Jansma (Sneek); 2 J. Bol (Aalsmeer); 3 A. A. Taselaai# (IJsselmonde)4 H. Blom (Het Witte Huis); 5 C. H. v. d. Meer, Leiden (De Kaag) Curagao-De Kaag (Pampusklasse) Ook gisteren deden de tegenstanders an De Kaag het weer best en wisten zich le, 3e en 4e te plaatsen: Curagaó 13.1 p.; De Kaag 8 pnt. Na twee dagen is de stand: Curagao 24.1 pnt. De Kaag 18 p. R.Y.C.B. (België)—De Kaag, 12 voets- jollenklasse. Jammer was het voor de Belgen, dat A. Nelis door pech moest opgeven. R.Y CB. 17.1 pnt: De Kaag 18 pnt. Na twee dagen is nu de stand: De Kaag 37.1 pnt., R.Y.C.B. 31.1 pnt. Valkenklasse A: 1 E. J. Hoppe, Leiden (De Kaag); 2 F. G. P. C. Goudriaan Voorschoten (De Kaag); 3 N. Both (Gouda); 4 J. C. v. Tienhoven (Gouda): 5 J. C. Lichtenauer (De Schle). Valkenklasse A2: 1 H. C. Kirkenier (Alkmaar); 2 H. Snoeck, Den Haag (De Kaag); 3 G. A. S. Jongeneel (De Kaag); 4 P. C. Eveleèns (Aalsmeer); 5 mej. A E. v. d. Mandele Leiden (De Kaag) Valkenklasse BI: 1 A. Brinks Leiden (De Kaag); 2 J. v. 't Woudt (De Bom meer); 3 J. H. de Wilde (Elfhoeven): 4 M. v. d. Elshout. Voorburg (Venne- meer); R. v. d. Windt (De Bommeer) Valkenklasse B2: 1 W. Engelhard. Den Haag. (De Kaag); 2 mevr. v. d. Steur (De Kaag); 3 C. Kabel (Sneek); 4 H. v. d. Zwaan, Voorburg (De Kaag); 5 Tj. Tigchelaar (Gouda). 16 M2 Puntklasse A: 1 J. P. v. Dijk, Leiden (De Kaag); 2 J. v. d. Horst (A'dam); 3 T. H. v. d. Hónert. Leiden, (De Kaag). Drakenkiasse A: 1 H. Verduyn, Alphen (De Kaag); 2 H. W, v. d Steen, Leiden. ,(De Kaag); 3 G. v. Wijk, Wóubrugge (De Kaag); 4 W. Klomp, Voorburg (De Kaag). Régenboogklasse A: 1 C. J. de Jong (Loosdreoht)2 J. Alberda (Sneek); 3 L. de Wit, Oudé Wetering, (Zaanland); 4 J. Hófland (De Kaag); 5 K. Vrolijk (Sneek). Pampusklasse A: 1 W. Kost (Nieuwe Meer); 2 B. Ouwerkerk, Leiden (De Kaag); 3 G. Biesot Oegstgeest, Kaag). 12 Voetsjollen, Klasse A: 1 L. Koopmans (Aegir); 2 M. J. W. Horst, Noordwjjk (De Kaag); 3 L. P. Herfst (De Kaag)4 A. W. Reyers, Sas senheim (De Kaag); 5 mej. M. E. Hol- trop, Lelden (Haarlemse Jachtclub). Jeugdklasse A: 1 Jac. Albers (De Kaag); 2 H. v. Essen (De Kaag); 3 H. Radijs (Aegir); 4 J. R. de Vries, Den Haag (De Kaag); 5 P. Galjart (Noord Ned. Watersport Bond). KNVB maakt profs weer snel amateurs Het bestuur van de KNVB heeft be sloten de uit het buitenland teruggekeer de ex-profvoetballers J. H. Stoffelen, W. A. Th. Lakenberg en A. H. Roosenburg direct ingaande en Th. Timmermans met ingang van 28 Juli a.s. weer tot amateur te verklaren. Schaakolympiade zeker te Amsterdam Het is thans definitief, dat de „schaak olympiade" 1954 van 4 tot 28 September a.s. in Amsterdam zal worden gehouden; 150 van de beste schakers ter wereld zullen hieraan deelnemen. Naar bekend was Argentinië door de wereldschaak- federatie (F.I.D.E.) voor de organisatie van deze „schaakolympiade" aangewezen, doch de Argentijnse bond heeft enkele dagen geleden laten weten, dat zij de aangegane verplichtingen hieromtrent niet kon nakomen. KATWIJK Wedvlucht De RUnmondei De postduivenclub De Rijnmonders deed j.l. Zaterdag mee met een tweetal wed vluchten. Met 101 jonge dieren werd ge vlogen van Eindhoven- Afstand 113 km. Gelost werd om 16 uur met Zuid-Westen wind en regen. De eerste duif werd ge klokt om 18.33.45 uur. De uitslag was als volgt: H. M. TJebbes 1; H. Hoek 2 en 9; P. Varkevisser 3, 10 en 14; A. Grimber gen 4 en 7; Jac. Heemskerk 5, 8, 11 en 12; E. van der Hooff 6; Kr Schaap 13. Van Chateauroux werd meegevlogen met 21 oude duiven. Afstand 632 km. Ge lost werd om 6 uur, met Noord-Westen wind. De eerste duif werd geklokt om 15.5-7 uur. Gemiddelde snelheid 1156.9 me ter per minuut. De uitslag was: L. Noort 1 en 2; E. van der Hooff 3, Hoek 5; Jac. Heemskerk 7. gen sprake is. De verordening is zodanig ingericht- dat de Kruisverenigingen den gestimuleerd in haar actie meer leden te werven. De nieuwe regeling van de kindertoe lage voor het gemeente-personeel kwam ei zonder slag of stoot door. In afwijking van de rijksregeling wordt ook een lage verstrekt voor niet-studerende kin deren van 16 tot en met 18 jaar. Het voorstel inzake de verordening be treffende de politie op de haven, kade en 't water binnen de gemeente Warmond viel in twee delen uitéén. Het eerste betrof een voorgesteld verbod zich met vaar tuigen te bevinden op het gedeelte van het Norremeer. dat wordt omgrensd door een lijn, lopende vanaf de Zandsloot in Noordoostelijke richting langs de kade van de Kooipolder tot aan het lichtbaken op de smal toelopende landpunt van die polder, en vandaar in rechte lijn terug naar de Zandsloot. De raad bracht het amendement aan. dat varende schepen zich wel ln dit water mogen ophouden. Dit verbod is gemaakt om een grotere rust bij de eendenkooi te verzekeren. Een betonning geeft het betrokken gé- bied aan. Over het tweede deel, het ligplaats nemen van woonschepen, beraadslaagde de raad met gesloten deuren. Na her opening wérd de verordening aangeno men met de wijziging, dat onder woon schip wordt verstaan een vaartuig, dat permanent wordt bewoond. Zulke sche pen zullen voortaan niet meer een 'lig plaats mogen hebben in wateren, du daarvoor niet door B. en W. zijn aan gewezen. Het administratieve besluit om de af schrijvingstermijn van de bijdrage in de afkoopsom van het tolrecht te verkorten tot vijftien jaar ging onder dè hamer door. In de rondvraag werden wederom klachten geuit over de N.Z.H.-dienst door In memoriam C. v. Schie Bij de aanvang van de raadsver gadering van Warmond hoorden de leden staande een kort In Me moriam aan, uitgesproken door de' burgemeester, naar aanleiding van het overlijden van de heer Corn, van Schie, oud-raadslid. De bur gemeester steldé de kwaliteiten van de Overledene in het licht, die vooral de belangen van het lage land hééft behartigd. Enige ogen blikken stilte beslotén déze her denking. Warmond. Besloten werd klachten te verzamelen en deze bij de secretaris te deponeren. Subsidies Op het verzoekschrift van de centrale van R.K. militaire tehuizen om een sub sidie werd afwijzend beschikt in ver band met de financiële draagkracht van de gemeente. De raad besloot 't medisch- opvoedkundig bureau te Leiden een sub sidié van f 30 te geven voor elk kind Uit Warmond, dat door dit bureau wordt behandeld. De stichting Katholieke ge zinszorg te Warmond verzocht een sub sidie ter grootte van het geraamde tekort over 1954 van die stichting. Overeenkom stig het advies van B. en W. besloot de raad een subsidie te verlenen, die zal bedragen éénderde van de salariskosten, die dé stichting in 1954 zal uitkeren aan haar dienst werkzame gezins helpsters. vorige vergadering waren vra gen gesteld over het gebruik van de thee koepel voor bejaarden in het plantsoen Groot-Leerust en het lopen over de gazons aldaar. Overeenkomstig het ant woord van B. en W. besloot de raad deze k nog even aan te zien alvorens maat regelen te treffen. LEIDERDORP Vereniging voor Chr. Ulo opgericht Tengevolge van de samenwerking tus sen de besturen van de Chr. Nat. school en de Herv. school is dezer dagen opge richt de Vereniging voor Chr. Uitgebreid Lager Ondèrwtjs. In het bestuur werden gekozen de heren M. Splinter, voorzitter, S. J. van der Stoel, vice-voorzitter, H. Brlnksma, secretaris, C. Hobo. penning meester, J- van den Bosch, H. Hoger- vorst, C. Verweij, T. van Ingen Schenau, C. M. J. Rietveld en M. Moraal. De voor zitter en vice-voorzitter zullen jaarlijks van functie verwisselen, terwijl zowel van Hervormde als Gereformeerde zijde •en predikant als adviserend bestuurslid sitting zal nemen. Het ligt in de bedoeling de bestaande Ulo-school, die thans wordt geëxploi teerd door de Chr. Nat. schoolvereniging, per 1 Januari a.s aan de nieuw» eniging over te dragen. Ook werd thans reeds bij loting uitgemaakt, dat de op volger van de heer A- Wissel, die ln 1957 als hoofd der school de pensloengerech- - -- tlgde leeftijd zal bereiken, tot de Gere- 6; H.| forrneerde Kerk zal moeten behoren. Het aantal lodingen la Inmiddels gestegen Avondrust langs de Wijde Aa, tussen Hoogmade en Wou- brugge. tot 74 per 1 September a.s- (thans 58), zodat een derde leerkracht noodzake lijk zal zijn. Indien dit nieuwe bestuur dezelfde tlviteit zal ontplooien als het oude dan twijfelen we er niet aan, of Leiderdorp zal binnen enkele jaren een viei Ulo rijk zijn, die, wat thans reeds het geval is, met de stad kan wedijveren. In ieder geval ls dit resultaat, door de menwerkende besturen bereikt eea ver heugend teken. NOORDWIJKERHOUT Raad in beroep bij de Kroon De gemeenteraad is gisteravond ln spoedvergadering bijeen geweest in band met een ingekomen,schrijven Gedeputeerde Staten, waarin dit college bericht zijn goedkeuring te onthouden aan de bij raadsbeluit van 5 Maart 1953 aangebrachte wijziging van de begroting voor dat jaar, inhoudende de subsidie aan de kerkgenootschappen. Alle raads leden waren ter vergadering aanwezig. Nadat de voorzitter in antwoord op een vraag van de heer Blauw had mede gedeeld, dat voor de betrokken wijziging in de begroting geen precedent bestaat en dat Noordwijkerhout tot het verlenen van deze subidie als een der eerste ge meenten van Zuid-Holland is overge gaan, werd het voorstel van B. ei om tegen dit besluit van Ged. Staten bij de Kroon ln beroep te gaan, met alge mene stemmen aangenomen. De overwegingen, waarop dit voorstel berust, zijn, dat Ged. rStaten geenszins hebben aangetoond, dat de bedoelde sub sidie in strijd is met het financieel be lang van de gemeente, noch dat er an dere dringende redenen zijn om aan dil besluit goedkeuring te onthouden. Agenda gemeenteraad Morgenavond 7 uur komt de raad bij een. Agenda: voorstel tot verhoging var de premie tot verbetering van dè wonin gen Zilkerbinnenweg 2426 en Haarlem- mertrekvaartweg 13, voorschotten aan d( R.K. bouwvereniging, voor de bouw var woningwetwoningen ln De Zilk, voorstel tot sluiting van een geldlening groot 700.000, idem tot aanvulling van de rechtspositieregeling voor het gemeente- personeel, tot verhoging van de bijdra gen in de ziéktekosten gemeenteperso- neel, voorstel tot het verlenen van vol ontslag aan de heer J. v. d. Werf als havenmeester in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd, onderwijszaken. Geslaagd Deze week zijn H- Huigen, G. Muse gaas en R. Traas geslaagd voor het di ploma m.u.l.o. A. VOORHOUT Zes woningcontingenten voor „Samen Bouwen" De woningbouwvereniging „Voorhout' heeft gisteravond een spoedeisende leden vergadering gehouden. Voorzitter W. d. Ploeg zei te veronderstellen, dat de leden de convocatie wel met verbazing zouden hebben ontvangen. Het zou immers om gaan, dat de gemeente de woningcontingenten, die de vereniging eerst toegewezen kreeg, terug zou vragen. Het bestuur van de vereniging en de raad van commissarissen hadden in prin cipe reeds toegezegd de contingenten te zullen teruggeven. De vergadering moest dat besluit alléén nog bekrachtigen. De heer V. d. Ploeg sprak nog over de tegen werking, die steeds van bepaalde zijde was ondervonden, een zijde, waarvan men juist medewerking had mogen ver wachten. Het voorstel tot het teruggeven van d« zes woningcontingenten werd door bur gemeester en secretaris gedaan ten be hoeve van de stichting „Samen Bouwen". Spreker zei met genoegen vast te stel len, dat uit het desbetreffende schrijven de burgemeester en de .secretaris bleek, dat er nog geen streep was haald door dit contingent. De vergadering discussieerde bijna niet /er het voorstel. Zonder hoofdelijke stemming besloot men de contingenten terug te geven. VOORSCHOTEN Postduivennieuws De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met jonge duiven vanaf Eindhoven. Afstand 104,28 km. In waren 244 duiven, die om 9 uur Zw- wind werden gelost. Er was veel bewolking. Het is voor de jonge duiven vlucht geworden, al vallen de verliezen nogal mee. Verscheidene dui kwamen nog veel later binnen. De ;e duif werd geconstateerd om 1 5» en bereikte een snelheid van 709,47 meter per minuut. De laatste prijswin nende duif werd geconstateerd orr 12.02.15 en deze bereikte een snelheid van 573.14 meter per minuut. De prijzen werden als volgt verdiend: Fr. Hendriks 1. 5. 6, 8, 40; C. Zwaan 2; J. Kusters 3, 23; K. P. v. d. Assem 4, 15. 16. 18. 31, 36, 37; M. Wolleswinkel 7. 12, 17. 48; P. N- van Wissen 9, 10, 14, 21, 24, 26. 29. 42 44; K. I. Waasdorp 11. 30, 32; G. Teske 13, 28. 35, 45, 47; V. L. Pierlot 19. 25, 34, 49; F. C. van Heusden 20; P. d'Haens 22, 27, 43; A. de Graaf 33; F. Zoons 38; H. Verhoork 39, 41; A. W. Querreveld 46. VALKENBURG Rectificatie Ons bericht van gisteren omtrent d« geslaagden was onvolledig. Mej. T. A. van Gelderen behaalde zowel het diplo ma voor stenografie als voor machine- schrijven en heeft dus de bevoegdheid van steno-typiste. Vacantie De gemeente-opzichter zal wegend vacantie van 2 tot en met 7 Augustus af wezig zijn. Puzzlerlt Op Dinsdag 27 Juli hoopt men weer een puzzlerit te organiseren, doordat zo- velen er om hebben verzocht. De start plaats is wederom de verenigingszaal bij de Hen', kerk, terwyl het vertrekuur is vastgesteld op 7 uur. De vorige maal waren er ruim zestig deelnemers. Visserijgolfjes Tweeling De Dirkje en de Zeelandla waren samen aan de IJmuidense Dlnsdagmarkt: da eerste trawler had 700 grote en 175 kleine kisten haring, de Zeelandia had 400 ma kreel en wat bijvls. Verder was de KW 95 present met 60 ki6ten varia en schip per Axel bracht op zijn IJM 23 slechts 30 kistjes varia mee. Oplopend Er is nog steeds geen overvloed aan haring: de prijs liep gisteren voor de grote kisten op van f23 tot f29 en de kleine kistjes brachten het tot f 11.20 cn f 12.30. Makreel zat tussen f 20 en f 25. terwijl een paar regels kabeljauw naar België gingen voor f 85 tot f 75. De kisten brachten voor export van f 100 tot f 110 op- Braad binnenland De braadschelvis ging het binnenland in voor ongeveer f 23 en de wijting zat tegen de f20, terwijl de grote gul f34 gold en er voor middengul f 26 betaald is en de torren betaald zijn met f22. Schol II ging van de hand voor f 36 en da drietjes werden verkocht voor f26. Voor de scharren van de IJM 23 is f 25 gege- Weinig tong Door de schrale tongaanvoeren liepen de prijzen hoog op: de grote deed tot f 3,50 per kilo en de grootmiddel tipte aan de f3, terwijl de enen f2,15 tot f2,25 golden en er voor tweetjes tegen de f 1.80 betaald is. Twee vandaag Ook vandaag lagen er weer twee traw lers te lossen: de Mary met 1000 kisten, goeddeels haring en de Vlos met 1300 kis ten haring. Een Duitse trawler heeft in middels een toeneming van de haring vangsten gemeld: 150 korven uit één trek. Voor vandaag werden voorts verwacht de Arend en de Onderneming II. Donderdag Thorlna De Donderdagmarkt krijgt bezoek van de Thorina met een duizend kisten en da HD 79 ls met de SCH 135 zo langzamer hand ook marktrijp. Van 1014 Augustus: Zesdfe Wesllandse handels tentoonstelling De Zesde Westlandse handelstentoon stelling, dde van -0 tm. 14 Augustus a.s. wordt gehouden in en om de Coöp. Centr. Westlandse snijbloemenveiling te Hon- selersdijlc, is wat de 7000 m2 standruimte betreft volgeboekt. Er zijn 225 stands, verdeeld over 142 bedrijven. Er zullen nieuwie snufjes te zien zijn. Zo zal een firma op de beurs komen met een nieuw luchtingsmechaniiek, waarby de kassen automatisch worden gelucht Bij de verwarmmgsappanaturen vraairt .vooral de heteluchtkaohel die aandacht. Op 10. 11 en 12 Augustus zijn er diverse demonstraties. Een helicopter van de Sabena komt op Donderdag 12 en Vrijdag 13 Augus tus rondvluchten maken boven het West- land. Het is de bedoeling dat beurteling» naar Hoek van Holland en Scheveningen wordt gevlogen. Voor het eerst zullen de bezoekers de demonstraties met werktuigen zittend gade kunnen slaan. Er is nl. ten tribune met pl-m. 300 Zitplaatsen gebouwd. Central© vrouwe nwerkplaats in Wateringen Donderdag zal te Wateringen de eerste Westlandse centrale vrouwenwerkplaats worden geopend door mevr. Van Rhijn. de echtgenote van de staatssecretaris van Sociale Zaken. Mr dr A. A. van Rhijn zal daarbij zelf ook tegenwoordig zijn. Het gemeentebestuur van Wateringen nam in samenwerking met zijn dienst voor maatschappelijke zorg ruim twee Jaar geleden het initiatief tot revalidatie van de vrouw. De bescheiden werkplaats is uitge groeid tot een regionale werkplaats voor het Westland, waar thans twintig vrouwe- lyke krachten werkzaam zijn. De werkzaamheden bestaan hoofdzake lijk uit het borduren en afwerken v»n baby-kledlng. het vervaardigen van plastic-gebruiksvoorwerpen en al het andere voorkomende naaldwerk. Gedoopte helpers Ds Spier maakt er ons oo attent flat het tussenkopje iii zijn artikel over de Jehova's Getuigen luidende: alleen «rijd# gedoopt, omgekeerde betoogt tikel te lezen stond Het ging immers bij de massadoop ln het Zuiderpark om de zgn. helpers of Jonadabs, de scherp onderscheiden moetan worden van de „vorsten of inge- wijdey". De opmerkzame lezér heeft dit wellicht reeds begrepen, evenals het andere, dat de eerbiedwaardige Athanasius niet van de h adhter de t mag beroofd worden. KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt Donderdagavond om 8 uur spreekt in A.s. Donderdag 22 Juli spreekt Ds A. j. TIMMER Herv. Pred. te Ouderkerk a/d IJisel ln de KAPEL der NED. HERV. KERK. Aanvang 8 uur. NOORDWUK Spreekbeurt Hedenavond half acht spreekt voor de afdeling van de Geref. bond ds P. West- land van Waarder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5