Nu: vrouw in lange broek eens: dominee in toga THREE LIONS Aan Himmlers greep ontsnapt Hoge onderscheidingen bij het Franse staatsiebezoek AKKERTJJ Internationaal Instituut voor Inpoldering te Wageningen 4 WOENSDAG 21 IUU 1954 WETTISCHE VROUWEN PROTESTEREN Predikantenkledij gecritiseerd met Bijbelteksten (DOOR PROF. DR R. SCHIPPERS) ALS IK HET ME goed herinner, begon het (in de rubriek „Alies goed en wel.enige maanden geleden. Red.) met de vraag: „Is dat nu charme?" en toen kwam er weer een stroom van brieven los, allemaal over de door vrouwen gedragen lange broek. Het waren er zo vele, dat de redactie ze niet allemaal kon plaatsen. Tenslotte kwamen ze ook wel heel sterk op hetzelfde neer, vooral de ernstige brieven, die boze woorden spraken over de verlating van het goddelijk voorschrift in Deuteronomium 22 en over het bedrijven van afgoderij met koning mode. De redactie heeft mij toen een aan tal van deze brieven toegezonden met de vraag, de zaak eens wat in den brede te bespreken. Ik vond het niet zo'n be langrijk onderwerp en daarom zijn die brieven wat erg lang blijven liggen. Eigenlijk werd het eeuwfeest van de domineestoga in Nederland mij aanleiding nog weer eens aan die cor respondentie over de lange broek te den ken. Want het viel mij op, dat er ook te gen die toga zo geweldig gesputterd is. Straks nog wel iets naders daarover. Maar eerst nog een enkel woord over de protesterende brieven. Ik ben werke lijk diep geroerd door de zorg voo ander, de bekommernis over zijn ee zieleheil. dat uit sommige van deze brie- jr bij het fanatisme. En vooral als het over schaamtegevoel gaat, blijkt het telkens dat de mens spoedig ontroerd is en dat de meesten niet in staat tot een enigszins objectie! oor- oppervlakkige blik werpt op de geschiedenis van de kleding, ontdekt al dra. dat hetgeen in de ene tijd voor fatsoenlijk en deugdzaam gold, in andere tijden als schaamteloos is gebrandmerkt. De kerkvader Augustinus heeft daar reeds op gewezen; hij gaf als voorbeeld, dat het bij de oude Romeinen een schande was de tunica te dragen tot op de enkels en met lange mouwen: de armen en benen moes ten onbedekt blijven; maar in de tijd van Augustinus gold het als zeer onbehoorlijk 'oor een man van fatsoenlijke huize, de tunica niet zo te dragen, dat armen en benen bedekt bleven. Mannenkleren behoedzaam zijn an de meisjes daar ging het over in brieven een lange broek dragen uit al- r, die ons tot bekering roepen, I lerlel practische motieven. Zij hebben laten merken, dat zij zelf be- geert ongelijk als ze zeggen: de moeilij vraag ma^en er zich meer druk sprak. Er waren er bij, die ronduit predikten: Bekeert u! En als iemand dat zegt, willen we graag goed luisteren. We luisteren dan ook om te horen, of de of de keerd zijn. Nn het lijkt mij niet voor tegenspraak als iemand tot hen zegt, dat i vatbaar, dat een waarachtig bekeerd n mnenkleding dragen, zullen z wettisch mens is. Zo zegt,je lachend kunnen antwoorden: Dan lopen de apostel Paulus het: thans zijn wij vaniwe tegenwoordig allemaal in mannenkle- de wet ontslagen, dood voor haar, die ons ren van vroeger; vroegen droegen de gevangen hield, zodat wij dienen in de mannen immers een rok, denk m de Geest en niet in de d<> veelvervige van Jozef! Dit leuke be de letter, Rom. 7:6. jscheid kreeg ik van een aardig meisji aan wie ik een paar van de bezorgde brieven liet lezen. Vuren staken in Indo-China nieuwe staat oude staat Ik ben werkelijk geschrokken wettische toon in sommige brieven en ik alle predikers van het evangelie wil- heeft zijn race met de tijd gewon nen. Slechts kort na beëindiging van de limiet, die hij zichzelf gesteld had, (van nacht vier uur), bereikte hij een, voor alle partijen aanvaardbare, oplossing. Frankrijk heeft zijn bestand; een wapen stilstand in Indo-China. Mendès-France heeft zich een knap politicus en psycho loog getoond, scherp rekening houdende met de realiteit. Die realiteit was nu een maal ■zó. dat de militair-strategische suc- ceaen bij de Vietminh lagen. De politieke voordelen komen dus geheel aan de win nende partij, namelijk Peking en Moskou. Er zijn noch voor Frankrijk, noch voor d:ens Westelijke bondgenoten redenen juichtonen aan te heffen. Hoogstens kan men er zich over verheugen, dat de pogingen van Molotof, roet in het eten te gooien en een wapenstilstand te ver ijdelen. mislukt zijn. Dit zou kunnen wijzen op een zekere contröverso tussen Moskou en Peking, want de macht van het Chinese com munisme in Zuidoost-Azië is in aanzien lijke mate toegenomen. Die macht kan voor Moskou wel eens te groot worden. Tsjoe En-lai consolideert direct zijn winst. Deze wijsgerig glimlachende Chinees heeft het klaargespeeld. te Genève te onder handelen met man nen uit het Weste lijke kamp, Mendès- France, Eden, Bedell Smith, en vandaar dat de kans op toe lating van communistisch China tot de Ver. Naties mede gestegen is. Zo is dus voorlopig een einde gekomen aan een oorlog in Indo-42hina, die zeven en een half jaar heeft geduurd en door Frank rijk gevoeld werd als een zwaar blok aan het been. Een oorlog, die aanvanke lijk het karakter droeg van een „guerilla" der Vietminh-rebellcn van Ho Tsji Minh, gesteund door Peking. Men zal zich her inneren. dat de toenmalige socialistische Franse regering kruisers naar Hanoi zond. Nationalistische tendenzen werden gevoed door het imperialistische commu nisme en evenals in ons voormalige Indie heette het. dat de strijd ging om „bevrij ding van het kolonialisme De steeds toenemende militaire steun van communistisch China aan de Viet minh, noodzaakte Frankrijk de hulp in te roepen van Amerika. Deze hulp bleef echter beperkt tot het sturen van mili tair-strategische goederen en credieten. Een verschilpunt met Korea was, dat daar de Ver. Naties werden ingeschakeld en dus buitenlandse troepen aan de mili taire operaties meededen. In Indo-China is dit echter nooit het geval geweest en. al hield Mendès-France zulks achter de hand, ook zijn er nooit Franse dienst plichtigen naar Vietnam. Laos of Cam bodja gestuurd. Wij herhalen: Frankrijk moest deze nederlaag in Indo-China in casseren Wij krijgen nu te maken me. een verdeeld Vietnam met als grenslijn de 17e breedtegraad. Ook Hanoi en Hai phong komen in communistische handen. En wat het toezicht betreft, India. Cana da, en Polen zullen in de bestandscom missie zitting nemen. Wij wijzen er op. dat er helaas een ..brandhaard" blijft be staan. ook na het terugtrekken der troe pen. en het gevaar voor overslaan der vlammen naar omringende of nabije ge bieden als Thailand. Birma. Malakka. India, Indonesië niet kan worden onder schat. Natuurlijk, de Fransen kunnen ver heugd zijn, dat zij voorlopig van deze oorlog af zijn. bevrijd van dit „blok aan het been", maar zullen de Vietminh. Peking en Moskou met deze winstneming van de wapenstilstand o>p den duur te vreden zijn? Zowel de winnaar Tsjoe En- lai als de eerlijke verliezer Mendès- France hebben hun *>el goed gespeeld en gezien de eindeloze „onderonsjes te Genève. de schattingen en peilingen, ligt het niet voor de hand. dat Mendès-France er met minder concessies zou zijn af gekomen. De Britten tEden) hebben Mendès-France te Genève geruggesteund en de Amerikanen zullen de bestands overeenkomst noodgedwongen respec teren. Zij kunnen nu ter breideling van het verder voortschrijdende communis me ln Azië gaan bouwen op het, in de maak zijnde, Zuidoost-Aziatisch defensie- verdrag. T Of deze afgedwongen „vrede in Indo- China dan ook geen enkel lichtpunt heeft? Natuurlijk wel. want thans kan Mendès-France gaan arbeiden aan Frank rijk* noodzakelijke ..economisch herstel en het vinden van een compromis-oplos sing tussen de vóór- en tegenstanders van het Europese leger. De fanatici in de Amerikaanse Senaat mogen bedenken dat dit bestand voor de Aziatische pol: tiek ongetwijfeld een verlies beteken" maar voor Europa, nu Mendès-France d< handen vrij krijgt, kan het winst op leveren. len vragen, er gedurig aandacht schenken dat er blijkbaar nog zoveel vro me mensen wettisch denken en wettisch oordelen. WARE dat wettisch denken en oordelen er niet, dan zou men toch ook wel iets voorzichtiger zijn geweest met het hanteren van Deuteronomium 22. Daar lezen we de woorden, waar in de discussie de lange broek telkens naar verwe- s: Een vrouw zal geen manskleren dragen en een man geen vrouwenkleed aantrekken, want ieder die deze dingen doet, ls de Here een gruwel. En er waren vrij wat mensen, die bijna triomfantelijk zeiden: Wat hebben wij nog ingezonden stukken van node? Het staat er immers! Wie wil er nog praten over charme en hygiène, over Schotse rokken en de ge dienstigheid van de practijk bij het fietsen tegen de wind? We hebben een tekst! Wat wordt er op die wijze niet vlo» gediend in de oude 6taat van de lettert Deze harde dienst is de meest bekoor lijke vorm van dienstbaarheid onder het juk van de aanklager der broeders, die Opvallend lekker. ook niet denken, dat we deze gevaren overwinnen door twee of drie modes ach ter te blijven. Wat ons in dit opzicht rest. is het doen van een beroep op de fijnheid En laten we elkaar dan ook een beetje vertrouwen. Laten de ouderen ook eèn beetje vertrouwen, dat zij door een har telijke opvoeding aan de jongeren toch nog wel enig onderscheidingsvermogen hebben meegegeven. Dikwijls 's al dat bedillen van de opgroeienden niet veel anders dan een bewijs, dat men onzeker is van de vruchten van zijn eigen opvoe dingswerk Heeft men er dan toch de slag gehad, om ze tijdig te leren Als iemand na dit gevatte antwoord toch oPHHPi nog door wil praten en wijzen op het derscheiden tussen wat goed en kwaad prikkelen van boze sexuele verlangens is? Als er nog iets moet worden ingehaald door een bepaalde wijze van zich kleden in dit opzjcht, zal men over ernstiger za- ik»wllen ^eggenj j^en moeten spreken dan over de mode! PROF. DR. R. SCHIPPERS laten we de gevaren, die hier inderdaad I zijn, niet onderschatten; maar laten 1 zijn oude Adam kan bedenken. Ik zou graag willen, dat de mensen, die zulke ernstig veroordelende brieven schreven, hier eens diep over nadachten. Ik heb werke lijk het heil van hun ziel op het oog. Ze zouden zich zelf wel eens kunnen b«- driegen met deze ernst van de oude staat van de lettera Want wie geen letterknecht is, onder zoekt de Schriften, Dan leest hij in het zelfde hoofdstuk, enkele verzen verder, mocht ploegen met een rund en een ezel tezamen, dat hij zich niet mocht kleden kleed van tweeërlei stof, wol en linnen tezamen.... Dat laatste betekent niets anders, dan dat men in Israël zich niet mocht kleden in een gewaad, samen gesteld uit stoffen van plantaardige en dierlijke herkomst. De diepe zin van der gelijke voorschriften is niet zo gemakke lijk te verstaan. Vrome uitleggers zeggen, dat God door zulke geboden aan zijn volk de eerbied inprentte voor het door Hem gemaakte onderscheid tussen de geslach ten en de soorten. Maar dat is hier dan gebeurd door middelen van zodanig uit wendige aard, dat ze duidelijk het stempel van de oude bedeling vertonen. De ware gemeente van Christus weet zich van deze wet der geboden, in in zettingen bestaande, bevrijd. De tussen muur. die scheiding maakte, d.w.z. de af zondering tussen Joden en heidenen, die voor Israël wel nodig is geweest, opdat het zijn roeping als afgezonderd volk vol brengen zou, maar die toch onvermijdelijk een vervreemding met zich meebracht, is weggebroken. Eph. 2. Rome-tippelaar gehuldigd Intocht ran „opa" Schram legde verkeer vrijwel lam Grijsaard liep 13 uur per dag en kwam na 5.000 km nog fit terug TUSSEN HALF ACHT en acht uur was gisteravond het verkeer langs de rijksweg in Driebergen vrijwel lamgelegd. Duizenden verdrongen zich op de wegen om een glimp op te vangen van de 67-jarige Driebergenaar opa Schram, die op dat tijdstip zijn 5.000 km lange tocht Rome v.v. besloot met een intocht, die volgens de woorden van „opa" alles overtrof, wat hij tot dusverre op dat gebied had meegemaakt. hier in de oranjebloemetjes. Opa gaf zijn „collega's direct een arm en omstuwd door de juichende, duizendkoppige me nigte ging het naar het gemeentehuis in Driebergen. In de raadszaal huldigde loco-burge meester W. Schipper de Rome-wande laar. hem prijzend voor de propaganda, die hij voor de wandelsport had gemaakt. Een kolossale erekrans in de kleuren van Om vijf uur wandelde de krasse tip pelaar. nog geheel fit, al tussen Odijk en Driebergen. Maar de journalisten ontdek ten al spoedig, dat opa Schram de boer derij van de familie Blok was binnen gewandeld. Daar werd gewacht tot zeven Toen ging opa netjes op de grens i zijn woonplaats staan en stapte de heer J. Stroomer.bergh naar voren, die al* hopman der plaatselijke Oranjegarde, waarvan de Rome-reiziger erelid is. de beroemdste man van Driebergen een ïorme erekrans omhing. Met muziek voorop ging het naar sta tion Driebergen—Zeist waar „concur renten" verschenen: het echtpaar Deuss In Berlijn zijn gisteren tijdens een korte plechtigheid, waaraan ook pre sident Heuss en Bondskanselier Adenauer deelnamen, de slachtoffers herdacht van de mislukte aanslag op Hitier (20 Juli 1944). Bij de her denking waren ook de vijf mannen aanwezig, die aan Hitiers woede en dus aan de greep van Himmler wisten te ontkomen. Van links naar rechts: Hammerstein, Gerstenmeier, graaf Hardenberg, Fritsche en Vo'n Klei. Toga jubileert EN daarom kunnen wij de zaak van de lange broek rustig overwegen in de sfeer van de vrijheid, waarin wij als Christenen mogen staan. Vandaar dat ik er de toga maar even bij heb gehaald. Ze jubileerde onlangs. Honderd jaar geleden werd ze door de Hervormde Synode bij zonder aanbevolen, want „plechtige han delingen behoren verricht te worden in een plechtig gewaad". De synode oordeel de het dragen van de toga „deftig, gepast, en gemakkelijk". Het ging hier niet om een ambtsgewaad, niet om liturgische eisen of iets dergelijks. Het was haar doen om een stichtelijke kleding voor predikant op de kansel. Nu hoop ik. dat men er goede nota .sn nemen wil. dat ik hier geen plei dooien pro of contra de toga wil ontkete- De bedoeling van deze herinnering 1854 is slechts deze. om een kort haal er van te doen. dat ook tegen die toga door vrome mensen op behoorlijke wijze is te keer gegaan. De toga heeft groot tumult verwekt. Er nensen die niet wilden luisteren ■nan. die gehuld was in zo'n mantel der ongerechtigheid. Sommigen de terugkeer in van de tiiden van Sodom a Gomorra. Ook wie nu niet veel voor de dominees- toga voelt, zal toch zulke zware termei willen gebruiken. Het is dikwijls het heel menselijke en zeer verklaarbare niet-mee-kunnen-komen met nieuwe din- en het eenvoudig in de war raken door alles, wat van het oude en vertrouw- de afwijkt, dat in opsiand kwam tegen d* nieuwigheden. Dat is heus niet zo erg Daar zit een gezond element in Achter dat invoeren van allerlei nieuwe schuilt vaak ook een innerlijke onrust. Maar h«t protest er legen moet zich niet hullen in het gewaad van de boetgezant. En vooral als het over de mode gaat. moet men voorzichtig rijn met zijn boet predikaties. Hier speelt het gevoel grote rol; Ministers en anderen geëerd Ter gelegenheid van het bezoek van dei dienst van het protocol aan het ministerie Franse president en mevrouw Coty aan van Buitenlandse Zaken te Parijs. Nederland zijn onder meer de volgende I In Benelux-verband Onderhandelingen over Soda-productie Naar aanleiding van de bezwaren, te gen de oprichting van een sodafabriek in Delfzijl, die van Belgische zijde geopperd tijdens de gisteren te' Brussel gehouden Benelux-besprekingen, heeft men van Nederlandse zijde er op ge wezen. dat het niet mogelijk is de par lementaire werkzaamheden inzake project gedurende een korte periode op te schorten. Wel hebben de Nederlandse ministers zich bereid verklaard in onder- handeling te treden teneinde de soda- productie in België veilig te stellen met het oog op de eventuele verdere ontwik keling van de streek van Delfzijl, vooral voorzover deze andere industriën betreffen. Van Belgische zijde schijnt men vooral te vrezen, dat ook de pro ductie van glas hier ter hand zou kunnen wgrden genomen. Het comité van minis ters heeft overeenstemming bereikt ovei een voorlopige oplossing van de moei lijkheden wel'ke zich hëbben voorgedaan op het gebied van de invoer van Neder landse gecondenseerde melk in België. België heeft nu de minimumprijzen vaard, zodat de import zal kunnen den hervat. Intussen zal het gehele vraagstuk vart de kostprijzen van gecon denseerde melk op nauwgezette weten schappelijke wij<ze worden bestudeerd, uit Zeist, dat vorig jaar de heenweg Rome te voet aflegde, zette opa Schram de gemeente Driebergen werd opa gehangen en een passend cadeau wa< de tweede attentie. De heer M. U. var Zon schonk „opa" namens diens wijk- vereniging een medaille. „Als ik in Al melo woon, wat wel spoedig het geval zijn, dan maak ik af en toen wandelingtje naar Driebergen", beloofde opa Schram. nog verscheidene sprekers hem gehuldigd hadden, vertelde ooa Schram de menigte zijn bevindingen. In angst had hij maar één keer gezeten: toen het drie dagen onweerde, want daar houdt opa niet van. Jammer vond hij het, dat zijn tochtgenoot Wilmsen in Pisa de wandeling had moeten opgeven, omdat het tempo hem te machtig werd. Elke dag had opa dertien uur gelopen, de tijd bij gebrek aan een horloge metend naar de zonnestand. Volgend jaar wil hij naar Lourdes gaan wandelen. Ir Deuss heeft hetzelfde plan, diens tempo is hem te groot, onderscheidingen verleepd Benoemd tot grootkruis in de orde van 1 het Legioen van Eer: dr W. Drees, mi nister-president; mr J. W. Beyen, minis ter van Buitenlandse Zaken; mr J. M. A. H. Luns, minister zonder portefeuille. g! C. D Baron van Hardenbroek, groot- j meester van het Huis van Hare Majes-1 teit de Koningin Benoemd tot grootofficier in de orde in het Legioen van Eer: J. v. d. Kieft, minister van Financiën, J. G. Suurhoff. minister van Sociale Zaken: S. L. Mans- holt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening; ir H. B J. Witte, mi- nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting; mr F. J Kranenburg, staatsse cretaris van het Ministerie van Oorlog: dr G. M. J. Veldkamp, staatssecretaris van het Ministerie van Economische Zaken. Benoemd tot grootkruis in de orde van de Zwarte Ster: mej. dr A. de Waai, staatssecretaris van het ministerie van Onderwas, Kunsten en Wetenschappen. Verder zijn de volgende Neder landse onderscheidingen verleend Benoemd tot grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw: de heer René Coty, president van de Franse republiek. Benoemd tot grootkruis in de orde van Oranje-Nassau:' de heer Guérin du Bosq de Beaumont, staatssecretaris ven Bui tenlandse Zaken te Parijs; de heer Fran cois Seydoux Fornier de Clausonne, di recteur van Europa aan het ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs. Benoemd tot grootkruis in de Huisorde van Oranje: de heer Charles Merveilleux du Vigneux, algemeen secretaris van de president te Parijs; generaal Ganeval, algemeen secretaris van het Militaire huis van het Elysée, de heer Edouard Dufresne de la Chauvinière, chef van de als het eevoel dóó-ria Pijn, die U overvalt Ien de re»» von de dog nutteloos dreigt te moken. kun» U terstond «tillen. 7 Is altijd makkelijk •bben. die helpen direct! Te zware vracht Eerste overtreders W.A.G. veroordeeld Voor de economische politierechter te Haarlem hebben de eerste overtreders i terecht gestaan van de onlangs in wer- j king getreden Wet Autovervoer Goe- I Het betrof hier overschrijdingen van het in de vergunning van een twaalftal I vrachtrijders genoemde laadvermogen 1 van hun zandauto's. 1 In het algemeen hadden deze vracht rijders dat laadvermogen met twee- tot .Irieduizend kilogram overschreden. Zij werden allen overeenkomstig de eis ver- oordeeld tot 25 boete. Toch is het zo l THEE TEGEN T PLAEOND (101) Dit wordt het vraagstuk met te grootste getallen, die toe u óóit 'rebben durven voorzetten. Er z\jn •nkele problemen met nóg grotere getallen, maar we moeten de zaak niet nerdrijven, t«int na lezing van het ■olgende zult u het ongetwijfeld wel- 'etjes vinden. Andere mammouthge- Zoals ti zich zult herinneren, hebben we de laatste keer de diffusie-snel- hrid besproken, dus de snelheid en de richting waarin het zich vceegt, is geheel afhankelijk van toeval. Houden We dit in het oog, dan het kunnen voorkomen dat op zeker ogenblik de richting van moleculen in het bovenste deel het kopje ïich naar boven bcwc) terwijl de moleculen in de nnde helft juist de tegenovergestelde A opgaan. Door deze, gelijktijdig t saai optredende krachten zoud tfspant Wel. de len zich ordelijk zullen ge- zich in één richting gaan zo onnoemelijk klein, dat om dit tot uitdrukking te brengen inderdaad eens met het ollergroot- getal op de proppen moeten komen. Nadruk verboden). Benelux-Ministers Huidige prijspeil mag niet stijgen Oplichting Beneluxraad De ministers van Nederland, België en Luxemburg hebben tijdens de gisteren te Brussel gehouden Benelux-conferentie van gedachten gewisseld over de ontwik keling van de prijzen en de lonen in de drie landen, alsmede over de middelen, die gebruikt kunnen worden om de vol ledige werkgelegenheid te bevorderen door een politiek van economische ex pansie, waarvan het einddoel bestaat in een verhoging van de sociale positie van de bevolking der drie landen. Deze eco nomische expansie zou kunnen worden bereikt door een juiste coördinatie op het gebied van de productiviteit en de In vesteringen en door een verdere inten sivering van het onderling handelsver keer, hetgeen tevens de aanpassing der prijsniveaux zal kunnen bevorderen. De Belgische ministers hebben uiting gegeven aan hun vaste voornemen om de prijzen op het tegenwoordige peil te bandhaven. Van Nederlandse kant heeft men de aandacht gevestigd op de ont wikkeling van de lonen gedurende de laatste tijd, zonder dat men echter wilde dat die ontwikkeling thans een einde heeft genomen. De ministers hebben erkend, dat het moment gunstig is om aan de hand van hetgeen reeds verwezenlijkt is, het ont werp tractaat voor de Economische Unie, opgesteld ln 1951, te herzien. De ministers hebben de problemen on derzocht, die samenhangen met het In stellen van een Interdepartementale Beneluxraad. Men heeft de vergadering voorzitters opgedragen nieuwe voor stellen uit te werken, die de oprichting de functionnering van deze raad be vorderen, op basis van de gedachtenwis- ieling die de ministers hieromtrent heb ben gevoerd. Het comité is het eens ge worden over de rechten, die aan de in terparlementaire Beneluxraad moeten worden toegekend. Jongen trapte in bos op projectiel De 17-jarige Arend van Gulik uit Zutphen werd "gisteren ernstig aan ge laat, buik en benen gewond, toen hij in het Loenense bos (gemeente Apeldoorn) op een projectiel trapte dat ontplofte. Ondanks zijn verwondingen heeft de jongen noig kans gezien op eigen kracht de straatweg te bereiken, waar hij in de nabijheid van de Vrijenberg door een automobilist werd opgenomen en naar het ziekenhuis te Apeldoorn ver voerd. De jongen was te logeren in Loenert. Men vermoedt dat het projectiel een. landmijn is geweest. Wilde staking bij Tornado, in Zwijndrecht Bij de metaalwarenfabriek N.V. To rnado in Zwijndrecht is gisteren een wilde staking uitgebroken. De arbeiders waren er ontevreden over, dat er geen winst uitkering was gegeven, waartoe de C.A.O. overigens ook niet verplicht. Het gehele personeel, bestaande uit 500 man, nam aan deze staking deel die tegen het advies van de drie vakbonden was begonnen. Na een toespraak van de directeur is. de staking gistermorgen weer opgeheven. Er zijn geen concessies gedaan aan de stakers. De directie had toegezegd de gratificatie te verhogen tot 62 uur loon, maar van de zijde van de arbeiders was Ide eis gesteld tot 90 uur. Binnenkort een wetsvoorstel Schenking uit Amerika (na de watersnood') maakt oprichting mogelijk dienen, waarin de medewerking van land aan de oprichting en instandhouding van het Internationaal Instituut Landaanwinning, Inpoldering, Cultuur techniek en Grondgebruik wordt voorge steld- Dit instituut zal, als de Staten- Generaal instemming met het wetsont werp betuigen, te Wageningen worden gevestigd. De oprichting en financiering geduren de de eerste jaren van het instituut wordt mogelijk gemaakt door de beschikbaar stelling van 1,2 millioen gulden dpor de Kellogg Foundation in Amerika, zoals reeds eerder uit Amerika werd bericht. Deze Foundation heeft zich na de over stromingsramp in Zuidwestelijk Neder land met de Nederlandse regering en het agrarische bedrijfsleven hier te lande in verbinding gesteld. Deze stichting gaf de te kennen, iets te schenken, dat in de toekomst behalve aan de ontwikkeling van ons eigen land mede dienstbaar zou kunnen zijn aan de ontwikkeling van de landbouw internationaal. Het is de bedoeling het instituut te ge bruiken als centrum, van waaruit studies op het terrein van de landaanwinning, in poldering, cultuurtechniek en het grond gebruik in de belangrijkste vreemde talen zullen verschijnen. Men hoopt er tevens „Maak arbeiders met bedrijf vertrouwd" Maak de plattelanders van pas geïn dustrialiseerde streken vertrouwd met de nieuwe bedrijvigheid, adviseerde Dinsdag de directeur der N.V. EnkaIon te Emmen op het te Arnhem begonnen tweedaags congres der Koninklijke Ne derlandse Chemische Vereniging. Dat zijn advies metterdaad verwezen lijkt kan worden, toonde dr ir Prakke aan met het volgende voorbeeld uit nog jonge bedrijf in Emmen. Nadat vroegere veenarbeiders een eenvoudige cursus in bedrijfskennis was gegeven, bevatte de ideeënbus van Ebkalon twee en een half jaar tijds 1200 in: dingen, waarvan er 600 een bekroning waard waren. Shell-tanker liep van Duitse werf Een nieuwe tankboot „Gaza" van 10.500 ton voor de Nederlandse Curagaose Scheepvaart Maatschappij is in Bremen van stapel gelopen na door mevr. Helene Kaisen, vrouw van de minister president van Bremen gedoopt te zijn. Het 152 meter lange schip kan 15.000 ton r olie vervoeren. De „Gaza" is er één een serie van vier. Opdracht tot de bouw werd verstrekt door de Nederlandse Shell groep. De totale kosten van de schepen zijn 50 millioen mark. goede bibliotheek te vestigen en voor buitenlanders, die de vraagstukken nader willen bestuderen, de gelegenheid te scheppen in Nederland in het instituut de grond te krijgen. Deze bui tenlandse cultuurtechnici zullen van het Instituut uit in het terrein zoals bijvoor beeld de inpolderingen en de voormalige Zuiderzee en in de ruil- en herverkave lingen op het oude land, nog grondiger de methoden van onderzoek en uit voering In aanraking kunnen komen. Twee boeren beroofd van f 20.0G0 In Achtersloot bij IJselstein Is dezer dagen bij de gebrs. O. tijdens een geraf fineerde roofoverval een bedrag van f 20.090 gestolen. De gebroeders hadden de gewoonte het huis aanwezige geld tijdens het melken lee te nemen naar de wei. Dit gebeurde ook ditmaal. Een van hen haalde het paard uit de wei, om dit voor de melk wagen te spannen, terwijl de andere het geldkistje mét inhoud in een kist op de wagen deponeerde. Plotseling sprong uit een der beide hooibergen en man, die zich op de ene boer wierp. Een seconde later zag deze tweede man van ,achter de andere hooiberg komen, waarna beiden de vlucht Later bleek, dat zij uit het kistje f 20.000 hadden buitgemaakt. Koninklijke doet geen beroep op Amerik. geldmarkt Gisteren is op de New Yorkse effecten beurs een begin gemaakt met de handel in aandelen van de Koninklijke Neder landse Petroleum Maatschappij. De eer ste 100 aandelen werden voor 59J4 ge kocht door de heer J. H. Loudon, direc teur-generaal van de maatschappij. De heer Loudon heeft meegedeeld, dat de Koninklijke op het ogenblik niet voor nemens is een beroep op de Amerikaanse geldmarkt te doen. In Wall Street werd rekening gehouden met de mogelijkheid, dat dat één van de voornaamste redenen voor het aanvragen van de notering in New York was. De heer Loudon heeft verklaard, dat de handel in olie's te New York er uit eindelijk toe zal kunnen leiden, dat een Amerikaan in de raad van commissaris sen opgenomen wordt. Keith Funston, president van de New Yorkse effectenbeurs, heeft verklaard, naar Europa te zullen vertrekken. Ver moedelijk zal hij proberen nog meer Europese maatschappijen er toe te bewe gen hun aandelen in Wall Street te in troduceren. Hij zal de beurzen van Róme, Zürioh en Frankfort bezoeken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4