In zeven eeuwen tellend Alkmaar het „snor" met 't feest Victorie weer bevochten, niet op Spanje maar op Hollands weer zit Nederlander eet gemiddeld 136 eieren per jaar CASINO THEATER CEFA - LEIDEN EEN NAN in een WIT PAK NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 WOENSDAG 21 JULI 1954 BURGERMAALTIJD MET MUZIEK (Van een gesnorde verslaggever) Alkmaar, stad, die gisteren de viering van haar 700-ste verjaardag begon met een indrukwekkende samenkomst in de Grote Kerk, bezocht door de aanzienlijksten uit den lande, met een onvergetelijke burgermaaltijd in de open lucht tussen grote Waag en kleine Waag, en verder met een impone rende reeks andere festiviteiten, die stad Alkmaar gaat er prat op voor Nederland weer een victorie te hebben bevochten. Niet op de Spanjaarden, maar op het Hollandse weer, dat gisteren ineens omsloeg van de diepste grauwheid tot de uitbundigste schittering. Er mag rog ^en eenzame wolk over de stad zijn getrokken gistermorgen, gistermiddag, toen de feestvreugde over al in de oude vestingstad hoog begon te stijgen, was de hemel afgepoetst e lang opgeborgen zonnebrillen werden opgezocht en op vele neuzen, boven be snorde bovenlippen gezet. Stampvol was 's morgens de Grote of Sint Laurenskerk. toen daar een sai komst werd gehouden, waarin God dank werd gebracht voor het bewaren van d< stad. zeven eeuwen lang. Piet Kee be speelde het orgel, toen de minister-pre sident, Zijne Excellentie dr W. Drees (die er vermoeid uitzag), de minister van Binnenlandse Zaken. prof. dr L. J. M. Beel. de minister van Overzeese rijks delen prof. dr W J. A. Kernkamp, de Commissaris van de Koningin in Noord- Holland, dr M. J. Prinsen, de burgemees ter van Amsterdam, mr Arn. J. d'Ailly, de oud-minister van Defensie, mr dr L. N. Deckers councillor W. H. Gallop, mayor of Bath (Engeland), en tal van andere geestelijke en wereldlijke auto riteiten vanuit de consistorie de kerk binnenschreden. In dit gevolg bevond zich ook jhr mr F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden en oud-burge meester van Alkmaar. Hart Ds J. H Klein Wassink herinnerde aan de bevrijding, toen duidelijk, werd, dat de kerk nog altijd het hart van de stad is. Daarom zei hij verheugd te zijn, dat het feest van het 700-jarig bestaan be gon in deze kerk, waarin men een lof psalm zou zingen voor God, wiens ge rechtigheid eeuwig stand houdt. De mi nister-president beklom de kansel. Hij tekende de geschiedenis van de fioofd- stad van Hollands noorderkwartier, in een rede, waarvan wij gisteren reeds de hoofdzaken weergaven. Tenslotte sprak in deze dienst de deken van Alkmaar, de zeereerwaarde heer J. Th. Jacobs. Door de bevlagde, versierde, overvolle straten wandelden degenen, die de koele kerk verlaten hadden, naar het plein tussen grote en kleine Waag, waar de zon scherven licht van op lange tafels gereed liggend tafelzilver schampte. Openlucht-maaltijd Waar de ene helft van de Alkmaarse burgerij met de hoge gasten de burger maaltijd in de als bij toverslag door de zon warmgestoofde buitenlucht gebruik te, terwijl vanachter de afzetting langs het plein en vanaf de overkant van de langslopende gracht de andere helft mocht toezien, maar toch haar vreugde aan dit alles beleefde. Aan het her en der op de bolle wind wegwaaien van pa pieren servetjes, aan de muziek van het ensemble Eddy Christian:, aan dc won derlijke 'Alkmaarse versie van het sprookje „De wollef en de seuve gait- jes" en aan de uitwisseling van geestig.- heden. Minister-president dr Drees zat er met zijn zorgzame echtgenote vergenoegd naar alles te kijken en te luisteren. Mevr. Van Kinschot-Dorhout Mees, de echtgenote van onze Leidse burgemees ter, onderhield een geanimeerd gesprek met mr W. C. Wendelaar, de oud-burge meester van Alkmaar, nu lid van de Eerste Kamer. Mr Wendelaar zei dat het voor hem en burgemeester Van Kinschot bijzonder veel betekende bij de viering van het 700-jarig bestaan te mogen aan wezig zy'n. De mayor of Bath verklaarde er geen spijt van te hebben naar Alk maar te zijn gekomen om dit grootse feest van de geadopteerde stad mee te maken. Overmoed Men juichte, toen de burgemeester van Alkmaar, mr dr H. J. Wytema, trots en opgelucht verklaarde, dat de deugd der stoutmoedigen behoort beloond te wor den. Waarmee hij maar wilde zeggen, dat de weersomstandigheden, die laat stelijk heersten, geenszins de recht vaardiging waren voor de beslissing om de burgermaaltijd waaraan 1300 men sen aanzaten in de open lucht te hou den. Knipperend met zijn ogen tegen de zon zei de burgemeester, dat het overmoedig was geweest, maar dat de overmoed had gezegevierd, gelukkig. Er zwierde een vlucht duiven laag Ulo B Langebrug Afscheid van de heer A. van der Hoogt De ouderavond van de Ulo-B-school an de Langebrug, die gisteravond in de kl-'ins mal van de Stadsgehoorzaal ge houden werd. was in de eerste plaats be legd ter gelegenheid van het ieit, dat de heer A. van der Hoogt, hoofd dezer school, bet onderwijs gaat verlaten. Het officiële afscheid zal weliswaar over enige tijd in intiemere kring plaats heb ben, dit was toch de laatste maal, dat de heer Van der Hoogt, die in Augustus ook de functie van directeur van Ma thesis zal overdragen, temidden vai ouders aanwezig was. Onder de aanwezigen bevonden zich de wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schalk, de gemeentelijke inspec teur van het onderwijs, de heer H. Vriend en de Rijksinspecteur, de heer J. Machielsen- Namens de oudercommissie heeft de heer A. Hollinga de heer Van der Hoogt dank gebracht voor hetgeen hij gedurende de 19 jaren, dat hij hoofd aan de Langebrugschool verbon den is, voor het onderwijs van zeer vele kinderen gedaan heeft. Hij bood namens de ouders een zonnescherm met standaard ten geschenke aan. Nadat ook de opvol ger van het scheidende hoofd, de heer L. G. van Doorn, het woord gevoerd had, sprak de heer Van der Hoogt een voerig afscheidswoord, waarin hij vele herinneringen ophaalde uit zijn lange loopbaan en allen, die hem deze scheidsavond bereid hadden, van harte dankte. Na afloop van de bijeenkomst, die opgeluisterd werd door het dubbel- mannenkwartet van Sempre Avanti, was er gelegenheid om persoonlijk va heer Van der Hoogt afscheid te nemen. over de tafels, toen burgemeester d'Ailly. voorzitter van de Vereniging van Ned. gemeenten, zijn niet gevulde bokaal aan de lippen zette en die ad fundum leegdronk op het heil van de stad Alk maar, waarna hij die (grote) bokaal met een sierlijk gebaar boven de tafel om keerde om aan te tonen, dat zij leeg was geweest. Hetgeen aan de welgemeend heid van zijn heilwens uiteraard niets afdeed. Er werden vele en vriendelijke woor den gesproken verder. Er werden de feestgangers aangename verrassingen bereid. Men lachte om de manier waar op de tafelpresident Eddy Christiani en Frans Poptie steeds op rantsoen stelde: „Een nummer, mijnheer Poptie. Begint U maar. Maar niet meer dan één num mer" Eddy Christiani moet gezegd heb ben: „Als hij het één keer vergeet te zeggen, dat we nog maar één nummer mogen spelen, spelen we er meteen vijf achter elkaar". Maar de kans kwam niet. ,Eén nummer, mijnheer Poptie, begint U maar". Na de maaltijd opnieuw een tocht door het kleurenwirwar der versierde straten naar het feestterrein op het Ca nadaplein, een klein amusementsstadje snor. midden in Alkmaar waar men in Ween- se en Franse en Hollandse sfeer kor uitrusten van het kijken naar het op treden van een dansgezelschap uit Za greb in Joego-Slavië. en van het luisteren naar het orkest Eddy Christiani. maar was vol feestrumoer Gisteren. Het zal nog lang feest zijn in deze Noord hollandse stad, die niet alleen banden heeft met onze sleutelstad omdat burge meester Van Kinschot er eerste burger is geweest, maar ook. omdat de Leidse 3 Octobervereniging en de Alkmaarse 8 Octobervereniging nauwe banden met elkaar onderhouden. Gisteren is het feest begonnen. Het zal voortduren tot en met 15 Augusus. Het programma voor dit indrukwek kende feest is een klein boekdeel ge worden. Er staat in. dat er internationale variété- en cabaretprogramma's worden gegeven met medewerking van talrijke orkesten en artisten, dat er nationale Rode Kruis- en brandweerwedstrijden worden gehouden, dat er een grote mode show is voorbereid, dat Staf Nees carillonconcert geeft, dat er grote sport gebeurtenissen zullen plaats vinden Om kort te gaan. er staat zoveel in, dat het niet mogelijk is alles te noemen en dat wij dus de helft niet kunnen aanzeggen. De stad is met haar fraaie bolwerken, oude grachten en monumentale ge bouwen feeëriek verlicht en alleen daar door al een bezoek waard. Dit is een zin uit het programma, maar wij durven hem volledig over te nemen, omdat er geen woord teveel in staat. Men kan naar Alkmaar zonder snor, want niet iedere Alkmaarder heeft zich aan het snorrencomité ge stoord. En bovendien zijn er zoveel blonde snorretjes, die slechts met de meeste moeite bezichtigd, kunnen worden, dat men zich voor een gladde bovenlip niet behoeft te generen. Het zit in Alkmaar zonder snor ook wel Agenda van Leiden Woensdag Beestenmarkt, half 7: Chr. Reisvereni- gipg, excursie naar de verlichte bloe- menvloot door de Amsterdamse grach ten. Hooglandse kerk. half 8: Avondstilte Stadsgehoorzaal, half 7: nationaal zang concours Ring Leiden en Omstreken Geregracht bij de Korevaarstraat, 8 uur: Openlucht-evangelisatiesamcn- Donderdag Ambachtsschool, half 3: diploma-uitrei king. Kaasmarkt, 8 uur: concert mondaccor- deonvereniging „Crescendo". School Herensingel 28, Ver. voor Chr. Fröbelscholen, jaarvergadering. Casino, 7 en 9.15 uur: C. F. AEen in een wit pak. Luxor, half 3. 7 en 9,15 uur: Een ni< morgen. (Het Pestalozzi-dorp). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Steenstraat la, „Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micro scopie. tot 19 September 10-4 u. ('s Maan dags gesloten). Atelier Garenmarkt 36. 1012 en half 36 uur: schaarsneden van Joop Koe- voets en antiquiteiten uit De Soaanse Pot (tot 23 Jui»>. Burcht, tot zonsondergang: hedendaagse beeldhouwkunst (tot 31 Augustus). Rijksmuseum van oudheden, 105 uur: Sieraden uit de volksverhulzingstijd (tot 22 Augustus). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. en de Doeza-apotheék, Doe- zastraat 31, tel. 21313. M.U.L.O.-examens te Leiden Voor het M.U.L.O.-diploma A zijn te Leiden geslaagd: M. C. Verboom Leiden. J. E. Versnel Zoeterwoude, E. G. Spruijt Leiden, C. S. Kramer Bodegraven, P. A. Beversluis Bodegraven, G. Wessel Leiden, J. Burgers Leiden, J. W. Kret Leiden, W. F. de Nie Leiden, A. Greeve Leiden, J. H. van Heijningen Leiden, J. H. F. M. de la Rie, Leiden, D Wolring, Lelden, D. Sloos Leiden, P. P. de Groot, Leiden, P. H. Frljlink Voorschoten, H. M. Raad van Zoeteiwoude Van zwemmen in de Noord-Aa kan (nog) niets komen Plan tot verbetering van het Watertje wordt herzien De gemeenteraad van Zoeterwoude is gisteravond onder /oorzitterschap van burgemeester Smeets bijeen geweest. Allereerst deelde de raadscom missie voor de zwemgelegenheid mede, dat van de plannen tot het inrich ten van een zwemgelegenheid aan de Noord-Aa zal moeten worden afge zien in verband met de kosten en de verontreiniging van het water door de vuilnisopslagplaats bij de Geerbrug. De heer J. van Vliet drong er bij B. en W. op aan deze kwestie echter niet op de lange baan te schuiven, om dat de huidige toestand een gevaar oplevert voor de volksgezondheid. Bij de behandeling van het voorstel to' subsidieverlening aan het comité vooi vacantiebezigheden deelde mevr. Neu- wahl-Sanders mede, dat het reeds bijeen gebrachte bedrag is meegevallen, zodat deze subsidie niet zo groot behoeft te zijn als aanvankelijk werd vermoed. De raad besloot een subsidie van f 400 te verlenen, zijnde 1/3 van de totale kosten. ziektenkostenregeling voor het ge- meentepersoneel werd gewijzigd en goed gekeurd. In verband met de stijging der kosten is met de gemeente Leiden ftver- ngekomen de te betalen premie met f 613.68 te verhogen. Tevens besloot men de subsidie aan het Medisch-opvoedkun- dig bureau te Leiden vast te stellen op f 30 per voorkomend geval. Aan de Chr. land- en tuinbouwschool te Haarlemmer- stond de raad een bijdrage van f 25,30 per leerling toe, terwijl hetzelfde rd besloten ten aanzien van de land- tuinbouwschool te Rijnsburg. De ver strekte subsidies aan de stichting voor Maatschappelijk werk te Zoeterwoude en de E.H.B.O. werden respectievelijk met f 252,30 en f 150 verhoogd. Na een uitgebreide discussie ging de aad accoord met het voorstel van B.^en ff. om in afwachting van deskundig ad- 'ies, de verordening regelende de ver lening van subsidies aan dienaren van de godsdienst in te trekken. Vervolgens wor den de aftredende leden van het burger lijk armbestuur herkozen. Uitgebreid Met betrekking tot de plannen tot ver betering van het Watertje hebben B. en zich door de gemeente-architect laten Jonge Leiden, P. M. Nachtegaal Lelden, I voorlichten, waarna zij tot de conclusie J. Mechelse Voorschoten, M. L. Kommer zijn gekomen, dat het aanbeveling ver- Voorschoten, H. Mulder Leiden, F. G. de dient deze werkzaamheden uit te breiden Munck, Leiden. door ook het gedeelte tussen de Schou- Diploma's en bevorderingen aan R.K. meisjesvakschool Burgemeester en mevr. Van Kinschot, bij de burgermaaltijd op het Alkmaarse Waagplein, even rustig luisterend naar een tafelspeech. Leiden krijgt een rijdende school te zien Individueel onderwijs aan kinderen van kermisexploitanten stichting „Rijdende school" heeft het plan opgevat een aantal scholen te doen vervaardigen om onderwijs te ge- aan kinderen van houders van ker- misinrichtingen en hun personeel. Bin nenkort wordt in Leeuwarden begonnen een proef, waarvoor na deze stad de steden Tilburg, Zaandam, Den Haag, Leiden, Nijmegen en Breda worden in geschakeld. Slaagt de proefneming, dan zullen waarschijnlijk vier of vijf van deze scholen moeten worden gebouwd, men het gehele terrein met succes kunnen bewerken. De rijdende school heeft een lengte in tien meter, een breedte van 2,5 me- ir en een hoogte van 3,5 meter. De to tale lengte, inclusief de woning, be draagt op twintig centimeter na twintig meter. De school biedt plaats aan 24 leer lingen. De onderwijzer, afkomstig uit Rotterdam .zal tevens als chauffeur op treden. Zowel hij als zijn vrouw heeft ervaring op het gebied van het spe ciale onderwijs, dat aan kinderen van schippers wordt gegeven- Deze rijdende school is een bijzondere onafhankelijke school. In het stichtings bestuur hebben Rooms-Katholieken en niet-Rooms-Katholieken zitting. Toen het bestuur van de stichting zijn plannen bekend maakte, werd terstond van verschillende kanten zoveel mogelijk medewerking verleend en toegezegd. Het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zegde eveneens in ruime mate steun toe. Men bedenke, dat het geven van on derwijs aan kinderen, die met hun ouders het land doorreizen, een groot probleem W etenschappelijk ambtenaar Bij beschikking van de minister van O., K. en W. is voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1954 benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar bij de pathologie aan de Leidse universi teit de heer M. van Wijhe, thans hoofd assistent. Gezinsverzorgsters met getuigschrift De stichting interkerkelijke gezinszorg te Leiden heeft aan de volgende leer lingen het getuigschrift voor gezinsver- zorgster uitgereikt: M. Bannink, Hengelo; A. Dijkstra, Haulerwijk (Fr.); H. de Graaf. Hillegom; M. Klaassen, Katwijk aan Zee; C. C. v- d. Linden, Lelden; C. Plomp, Baren- drecht; M. Saarloos, Stad a. h. Haring vliet; M. Steur, Amersfoort; A. Spierln- ga, Scharnegoutum (Fr.); F. Tel. Terwis- pel (Fr.); C. A. Tukker, Vianen. is, dat nog steeds in betékenis toeneemt. Het initiatief van de genoemde stichting mag daarom baanbrekend worden ge noemd. Van het experiment wordt dan ook veel verwacht. Het onderwijs wordt individueel gege ven, zoals dat ook bij de schipperskin deren geschiedt. Te verwachten is, dat de rijdende school omstreeks 3 October, als hier ter gelgenheid van het Leidse feest het Luna park wordt opgericht, voor enige dagen in onze stad zal worden gestationneerd. De uitslag van de examens aan de R.K. vakschool voor meisjes luidt: Getuigschrift huishoudkundige (twee- Jarige opleiding): C. van Diemen, B Leiden; A. Bloemen, Ootmarsum; L. Bouwhuis, Sassenheim; C. Bulten, Lisse; A. Joosten. Rotterdam; G. Nievel- stein. Heerlen; M. Roling, Leeuwarden; C. Teeuwen, Tegelen; Th. Vosters. Voor schoten; A. Wiegman, Almelo. Afgewe- geen. t getuigschrift van de vormings klasse behaalden de dames: M. Braak- C. de Wit, L. Bergers. A. Bokma, D. Karpes. Leiden; N. van Berckel, Ge leen; P. Dechesne. Leeuwarden: M. Th. van Dooren. Tilburg; M. van der Horst, Sassenheim: J. Korte. Enschede; M Leenaers, Heerlen; D. Simonis, Lisse; B. van Thiel, Helmond; W. Wijnands, Hoog- karspel; J. Bazelmans, A. Verschoor. Oegstgeest; P v?n der Jagt. Langeraar; C. Prins, V. Stikkelbroeck, Voorhout; M. van Rijn. Ter Aar; C van der Salm. Delfgauw; A. van Schaik, Wassenaar. Hef-examen: 2. Afgewezen: geen. Het schoolgetuigschrift kinderverzorg ster werd behaald door de dames: W. de Die, W. Heeman, E. van Zwieten. Leiden; G Ammerlaan. Alphen aan den Rijn; W. de Bruyn. A. van Tongeren, Warmond; G. Dorrepaal, M. van der Velde, Zoeterwoude: G. van Eeden. W. Riem Vis, Noordwijk; C. Heeremans. Haarlem; A M. Teeling, Wassenaar; Th. Verdegaal, Sassenheim; W. Okkerse, Wad- dinxveen; J. Houthoff, Oegstgeest. Afgewezen: geen Het diploma kolonieleidster van de centrale raad werd behaald door de dames: W. de Die. E. van Zwieten, Lei den; G. Ammerlaan. Alphen aan Rijn; W. de Bruyn. Warmond: W. Riem Vis. Noordwijk; J. Houthoff, Oegstg W. Okkerse. Waddinxveen. Afgewezen: geen. Het getuigschrift costuumnaaister be haalden de dames: P. Geerfings. Noord- wijkerhout; E. Glasbergen. Rijnsburg; J. de Jong. H. Kapteijn (met lof). M. de Vos. Leiderdorp; J. van der Meer (met lof). C. van Ruiten (met lof), Roelofarends- veen; C. Papöt, Warmond (met lof); M. MEESTE EITJES ONVERWERKT HET GEMIDDELDE eierverbruik per persoon bedraagt in Nederland ongeveer 136 eieren per jaar. Zeventig pet van alle gezinnen ver bruikt minder dan 4 eieren per persoon per week. Zowel in de gezinnen, waarin veel, als in die, waarin weinig eieren worden verbruikt, wordt 78% der eieren in onverwerkte vorm gebruikt, 20% in verwerkte vorm, aldus het jaarverslag van de Ned. Pluimveehoudersfederatie. In 29% der gezinnen met kinderen be neden de 13 jaar worden door deze kin deren minder eieren gegeten dan door de volwassenen. Deze kinderen blijken wél van eieren te houden. Van de huisvrouwen die eieren kopen, betrekt 61% haar eieren van een winkel, 43% van een boer of andere kippenhou der. Met het toenemen van het eierverbruik wordt het percentage huisvrouwen dat haar eieren van een boer betrekt. even- Door 88% der huisvrouwen wordt bij het kopen op de nummering der eieren gelet, terwijl eveneens 88% met de bete kenis van deze nummering bekend is. Van de huivrouwen die eieren in de winkel kopen, geeft 64% voorkeur aan eieren van de grootte 2 en 3. terwijl 42% eieren van de grootte 0 en 1 prefereert Van de factoren, die de voorkeur be palen. zijn prils en crootte de belang rijkste, resp. 67 en 42 Door 80% der huisvrouwen wordt de nummering nuttig geacht, door 10% niet. Vijftig pet der huisvrouwen koop bij voorkeur gestempelde eieren. 38% der huisvrouwen ongestempelde. Met het toe nemen van het eierverbuik neemt de voorkeur voor ongestempelde eieren even eens toe. Van de redenen der voorkeur voor gestempelde eieren nemen de con tróle die zekerheid biedt t a.v. de kwali teit. en de garantie ta.v. grootte en prijs de belangrijkste plaats in: resp: 45% en 38%. Onder de redenen die de voorkeur voor ongestempelde eieren bepalen, is de versheid van deze eieren verreweg di langrijkste: 76%. Klachten over gestempelde eieren heeft 21%, klachten over ongestempelde heeft 4% der huisvrouwen. De eerste betreffen voornamelijk de versheid der eieren. Ongeveer 61% der huisvrouwen zegt dat haar eierverbruik wordt beïnvloed door het prijsverschil in de verschillen de perioden van het jaar. De invloed van deze prijsschommelingen op het eierver bruik neemt af. naarmate het eierver bruik groter is. Twintig pet der huisvrouwen houdt kippen; hiervan verkoopt 52% geen eieren. Een hoog eierverbruik komt voor al voor in de gezinnen die zelf kippen houden. Door 4% van alle huisvrouwen worden eieren ingelegd. Dit gebeurt voor 75% in de maanden April t/m Juli. Geslaagd te Rotterdam Aan de middelbare technische school te Rotterdam is voor het eindexamen van de afdeling bouwkunde geslaagd de heer J. Wisse te Leiden en voor het eindexa men van de afdeling weg- en waterbouw, kunde de heer W- H. van der Kaay te Vergouwen. Voorhout; N. Vergunst, Kou dekerk. Afgewezen: geen. Het getuigschrift coupeuse behaalden de dames: C. Biigel. J. Hofman. A. Hoogenboom (met lof). K. Jonker. Lei den; J. van der Put, Noordwijk. Afgewe zen: geen Het getuigschrift huisnaaister werd uit gereikt aan de dames: W. van Cassel, M. van Dijk, W. Dijkmans, M. Koet, M. La- gerberg, M. Neeleman, A. Schuurman. J. Visser, E. van der Weijden, Leiden; E. van der Geer, M. de Groot, Oegstgeest; G- de Heij, C. Vooys, Katwijk; G. den Hollander, Leiderdorp; C. Teernstra, Sassenheim; Fr. Weijert, Warmond. Af gewezen 1 Het getuigschrift hulp in de huishou ding verwierven de dames: M. van Brug gen. E. v. d. Hoorn, B. Roest, W. Röling, B, Sloos. I. Tatay. M. v. Ulden, C. Zaal berg, J. y. Zandwijk, Leiden; A- v. d. Berg Warmond; N. de Bock, Oude Wetering: J. van der Heiden; E. Lugtigheid, Sassen heim; S- de Koning. Oegstgeest; A. van den Wijngaard, Leiderdorp; Chr. Schu macher, A. Thijssen, Noordwijk; M. van Slagmaat. Alphen aan den Rijn. Afgewe zen: 5. Het getuigschrift twee-jarige primaire dagopleiding behaalden: A. Bruins, Castelein, E. Gijzenij, A. Heijn, D. Heij- nen, Th. Huschka, C. Juffermans, M. Resteren, A. Nobel, P. Rijsbergen, E. Sie- rat, C- Weers, J. Kok, M. van Latum, M- Minderop, J. Beekman, S. Flaman. I. Schoeman, L. Smittenaar, J. Vermeulen, G. Devilee, C. van den Dop, E. Hons- beek, R. van Ingen Schenau, C. Knotter, J. Kralt, G. Kranenburg, M. Ligtvoet, E. de Mooy, G. Ruiter, H. Selier, J- Smits, A. Vermeer, M. van der Vos. A. Zitman, C. Baart, T. Borsjes, A. Burgy, M. var Ingen, P. Nagtegaal, Leiden; P. Augusti- nus, J. Steenvoorde, C. Verhart, Noord wijk; A. van Dam, M. Warmenhoven, Voorhout; J. Doeswijk, M- Duynisveld, Oudshoorn. Voorschoten; H. Duindam.'M. van Bennekom, Hazerswoude; C. Kluiters, P. de Boer, Zoeterwoude; G. Leuven, Lisse; M. Papót, Warmond; C. van Rijn, P. Strijk, A. Harsta, P. Heeren, C. Non- nekens, E. van der Valk, Oegstgeest; H. Versteege, De Kaag; B. Vieveen, Leid- schendam; M. de Graaf, P. Leest, M. Maat, H. van der Vecht, Fr. Zwaan, Lei derdorp; M. van den Berg, Wassenaar; A. Juffermans, Rijpwetering; H. Kapiteijn, E. Col ij n, C- Helmus, E. Lepelaar, J. Ver- couteren, Sassenheim, M. de Koning, Roe- lofarendsveen; H. Peeters, Hoogmade; A. Pennings, S. Pennings, Oud Ade; J. Rot teveel, Oude Wetering; M. Warmenhoven, J- Spaanderman, S. Vis. Katwijk. Afge- tenbrug en de Bakkersbrug er in te be trekken. De kosten hiervan zullen op een volgende vergadering ter sprake komen. De toren van de Herv. kerk zal worden voorzien van een electrisch uurwerk er luidinstallatie, terwijl verlichte wijzer platen zullen worden aangebracht. De kosten hiervan belopen f 4485. Hierna ging de raad over tot een geheime zitting, die „slechts" anderhalf uur duurde, heropening werd besloten over te gaan tot aankoop van een nieuwe vuilnisauto. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede. dat de kosten van de ontvangst der Koningin f 1560 bedragen; dat tot tech nisch ambtenaar op arbeidsovereenkomst is benoemd de heer J. Smallenbroek; dat de heren Van Mechelen te Gouda. J. Sna- terse en J. V. Klink resp. zijn benoemd tot adjunct-commies le kl. ter gemeente secretarie. klerk ter gemeente-secretarie en leerling-gemeentewerkman dat op advies van de A.N.W.B. aan de Zuld- buurtseweg een schrikhek is geplaatst. Eindexamens M.T.S. te Haarlem Geslaagd voor het eindexamen: Afd. Bouwkunde: B. J. Imthorn, Hille gom, H. W. Rensink, Leiden, J. Roele, Leiderdorp. Afd. Weg. en Waterbouwkunde: W. de Hen, Zoeterwoude- Afd. Werktuigbouwkunde: D. Arentsen, Leiden; C. G. v. Dooremaal, Leiden; J van Ekeris, Oegstgeest; W. Kapteyn, Lel den. A. v. Lunteren. Leiden, W. J. var Niekerk, Zoeterwoude, J. A. v. d. Rey- den, Lelden, C. J- P. Stoop, Noordwij- kerhout, P. H. Versteeg, Wassenaar. Afd. Electrotechnlek: N. v. d. Griend, Alphen aan den Rijn, M. P. den Hollan der, Noordwijk aan Zee, R, A. Lagerwey, Noordwijk aan Zee, F. v. d. Mark, Lei den, B. E- Westerman, Noordwijk aar Zee. Afd. Scheepsbouwkunde: H. Meyer, Wassenaar. Afd. Vliegtuigbouwkunde: W. H Voorhout. 7. Het getuigschrift van de vier-jarige middagopleiding behaalden de dames: M Kanbier (met lof), T. Kok, J. van de: Kraats, E. Rodenburg, H. de Water, Lei den; E. Kwakernaak, Hoogmade; L. var. de Meij, P. Vink, Oegstgeest; Th. Straat hof (met lof). Nieuwe Wetering; M. Vlek- ke, Voorschoten. Afgewezen: geen. Het getuigschrift twee-jarige Middag- opleiding behaalden: M. Boetekees, C Ginjaar, T Kruider, W Matze. Leiden; M Roeloffs, Nieuwe Wetering; M. IJsselmul- den. Voorhout; Th. Zandbergen, Oegst geest. Afgewezen: geen. Bevorderd Bevorderd: van het eerste leerjaar naar het tweede van de Opleiding Huisnaal- M Bentvelzen, P Beumer, E Bleys- wijk, C Edelaar, S Esderts, W Griffioen. A Hamerling, E v d Linden, G Tierolf, E Velthuyzen, C van Woudenberg, Leiden; C Heuer, T Hoekstra, J Schaap, Sassen heim; C Hogervorst. G van der Hulst, Oegstgeest; K van der Horst. Alphen aan Rijn; C Schipper. Warmond; C v d Velde. Zoeterwoude. Niet bevorderd: geen. Van het eerste leerjaar naar het tweede van de opleiding Hulp in de Huis houding: Th van Eeden. V van der Meer. Noordwijk; J Hortensius, Oegstgeest; E Meeuwissen, Lisse; W Vis, Ter Aar; J M Marres, Maastricht; M Rijsbergen, Leiden, niet bevorderd: 2. Van het derde leerjaar naar het vierde an de Middagopleiding: A Assie, L van Barneveld, L Straathof, L Zirkzee, Lei- Aalst, A Groen, J Koetsier, Hazerswoude; C van Bladel. Sassenheim; M Boere, W van Dam, Zoeterwoude; E Broekhuizen. C Heemskerk. G den Hol lander. M den Ouden, Oegstgeest; J Co- lijn, Leiderdorp; J Jongedijk, Rijnsburg; W van der Meer, Noordwijk; C van de Meer, Rijpwetering; C Straathof, Nieuwe Advertentie j Voor ons draait op DONDERDAG 22 JULI am 7 uur en 9.15 uur in het de humoristische film Toegang ALLE leeftijden Burgerlijke stand van Leiden GEHUWD: J D Hofman en A G Proosdij. OVERLEDEN: J B Zeegers zoon 17 Jr; A K Meijer man 80 jr; J J Brouwer weduwnr 87 Jr; I H Sloos weduwnr jaar. GEBOREN: Willem zn v D Ouwehand en C Zwanenburg; Wilhelmlna dr v Zwaan en M J Colijn; Leo Herman A van Polanen en J C Galjaard; Hendrik Jan zn v M van den Vlekkert en T Slag- ter; Jan C zn v H van Kleij en C M Linden. ONDERTROUWD: J van den Berg M J M Trouwee; A J van Tienen en C M Wagenaar; P Lauwers en W Zirkzee; v d Zwan en J W Spies; G J van E zen en M Sinteur; K Oosthoek en A F T Neuteboom; H Berger en R R van Hou- welingen; G W Kok en A P van Steijn; K H Kwee en G P Liem; A van Distel en E Gordijn; C W Haneveld en J A Tra- go; E A H Blansjaar en M Haneveld; J W Brinck en A L Noordzij; K Berg en C M Kok; J Tegelaar e der Hoogt en J C G M van Voort- brugge; N zei; W Neuteboom c huijzen. i A Ver- Wetering; J Verboom, C Vogelai schoten. Niet bevorderd: 1. Van het eerste leerjaar naar het tweede van de MiddagopleidingJ Huvnink (Voorw.), E. van Ulden, J Frederlksz, J Slootweg, Leiden, G de Groot. E Saey Oegstgeest; M van Velzen. Warmond! Niet bevorderd; 1. Van het eerste leerjaar naar het tweed» van de Primaire Dagopleiding: A Bügel, W van Halderen, H Harmse (voorw.), M Hartogs (voorw.). W Heyn, Th. Nijsse. C v d Westen, W Wijnans, A Hogeboom, H Lagerberg, A Libochant (voorw.), S Ol- derik (voorw.), C Prins (voorw.), W Ro»- landse, M Scheffcr, Th. Schramp, Th Stokkermans, M Vintges (voorw.), M Ber gers (voorw.), J Breedeveld, A Devileé L Hettinga (voorw). M Hinnen (voorw) n Houten. M Xrekelaar <v M Oude Elferink. F Hoefman (voorw.), Chr. Boers. M de Cler (voorw.). P van Egrnond (voorw.), J. Hillebrand, C Marquenie, J Plomp, M Sommeling, M Stijger, A Taffijn, H Tibboel, M Vogelen zang. W van der Vos, G Walter, M Bak ker, J. Bek, L Breedeveld, G Doove, I van Evert, J Geenjaar. G Haasnoot (voorw.), L Hartevelt, M Honders, E Huizer, J Langezaal. W Middelkoop. J Phllippo, J Seller, J Slingerland. A Sloos. J Snijders. C Stoof, J Stoof, C Zirkzee. A de Best, W Ritselaar. Leiden; C van Dam. G Duin hoven, M Kerkvliet. A van Rijn, M Weyers (voorw.). C de Winter, J van Dijk, Warmond; R George. C Schrijvers. J. Kriek, G van den Nouweland, C Cee- len, M Nieuwenhuyzen, Voorschoten; H r en. M Leuven (voorw Lisse; F. r. T Handgraaf. A van der Held» (voorw.l. J Jansen. L de Kloet. C d» Mooy. Oegstgeest; A Steen voorde, C Vink, Noordwijk; D van den Berg, J van Dam. A van Gerven, M Turenhout. C van der Werf, Voorhout; M Bos, C van Goo- zen, Hazerswoude, Pvd Heiligenberg, P Pennings, W Reekers. Nieuw Vennep, A Knauf, C Omtzlgt, E de Jong, M v d Werff. W v d Werff, Zoeterwoude. M Koetsier. C van Schle. A Straathof, Hoog made; E Laken. C van Zonneveld. J Bos- i. G Bosman. M van Es. S de Lange, an Poelgeest. Leiderdorp; J Baten burg. M Braam. N Braam, A de Jong, W Nieuwkoop, L Roos. W Tangeman, an der Weyden, Sassenheim; P Plug. A Schaap, M Varkevisser. Katwijk; M de Groot. Zoetermeer; C Heemskerk. Oud Ade. Niet bevorderd; 15. Zuiderburen ongerust over financiering sodafabriek Tijdens de besprekingen tussen de Be- neluxministers, die vandaag tc Brussel beginnen, zal de oprichting van een soda fabriek te Delfzijl op de agenda voorko men. zo weet het Antwerpse blad „Metro- pole" te berichten. De bemoeienis van d» Nederlandse regering met de financiering van dit bedrijf wekt in België en Luxem burg ongerustheid, omdat men van me ning is, dat andere partijen geraadpleegd moeten worden, alvorens een staat finan ciële hulp aan een van zijn .industrlëen De agenda van de Benelux vermeldt verder het vraagstuk van de bescher mingsmaatregelen voor industrieën, die in moeilijkheden verkeren en de kwestie van de gunning van openbare werken voor rekening van de staat, zo schrijft het Ant werpse blad. Kinderrechters vragen meer bevoegdheid Aan het slot van het international» congres van kinderrechters, dat onder voorzitterschap van de Amsterdams» rechter mi W. P. C. Knuttel te Brussel Is gehouden, is een resolutie aangenomen, waarin het congres aandringt op grotere bevoegdheden voor de kinderrechters. Zij zouden bevoegd moeten zijn voor alle zaken betreffende de status van het kind en voor alle gevallen, waarin de toestand van het kind in zijn milieu gerechtelijk» tussenkomst eist. Ned. ereveld bij Lübeck geopend Op dc begraafplaats Park Frledhof Vor- werk. even buiten dc Duitse havenstad Lübeck, is gisteren het derde Neder landse ereveld in Duitsland geopend. Er rusten de stoffelijke resten van 130 Ne derlanders die tijdens de jongste oorlog In Duitsland zijn omgekomen. Bijna vijf tig familieleden woonden de plechtigheid bij. Een van de nabestaanden knipte een lint door en hiermede werd dit ereveld geopend. Er werden kransen gelegd bij het monument door de consul-generaal der Nederlanden te Hamburg, door de president van de Oorlogsgravenstichting en namens het gemeentebestuur van Lübeck. Aalmoezenier P. G. M. Schoonebeek zegende de graven van de R.K. slachtof fers. D» legerpredlkant, ds P. Swagerman sprak een gebed uit. Strijkbout in de kast AKU komt met nieuwe Enkalene-vezel In Emmen zal de AKU met de produc tie beginnen van een nieuw soort vezel, waaraan de naam van Enkalene is gege ven. D« grondstof voor deze nieuwe vezel 13 afkomstig van de aardolie-industrie. Kledingstuken. geheel vervaardigd van Enkalene-vezel of gemaakt uit mengga- rens Enkalene-vezel met wol of ander» vezels behoeven niet of nauwelijks ge streken te worden. Voorts kenmerkt d» nieuwe vezel zich door een hoge slijtage- sterkte, weerstand tegen talloze chemica- n en bestendigheid tegen inwerking i zonlicht De nieuwe vezel zal behalv» de kledingindustrie ook verwerkt kun- worden voor meubelbekleding en >r technische doeleinden. Kort en Klein Het dagelijks bestuur van de Nat. Unl» der Ned. Soroptimist-clubt ls o.a. als volgt samengesteld: presidente dr B. J. Bellaar Spruyt (Utrecht) en eerste secre taresse dr J. Lodder (Delft). Tot presi dente van de Europese Federatie van d« Boroptimist-clubs is gekozen dr H. J. M. van Panthaleon baronesse van Eek, tot secretaresse mr L. F. Melchior, beiden uit Nederland, -fr De Amsterdamse rechtbank veroordeelde de 34-jarige grondwerker H. van B. uit die stad tot 7 maanden m a., waarvan 3 voorw., wegens ernstige op lichting van een koffiehuishoudar. De hittegolf duurt in het gehele mid den der V.S. voort. In twee weken zijn 259 mensen om het leven gekomen. Uitstapje Solglytt Begunstigd door mooi weer, tot dus verre iets bijzonders in deze zomer, maakten de bewoners van het rust. en verpleeghuis „Solglytt" een uitstapje autotocht. De reis ging ditmaal via Noordwijk naar Bloemendaal, Bergen en Schoorl. Op de terugweg werd over Alk maar gereden om een kijkje te nemen in de feestvierende stad. De dag zal bij al len nog lang in d» herinnering voort- Wielrijder geslipt Gisteravond om tien over 8 is de 41- Jarige wielrijder H. A. H. uit de Java- straat bij het voormalige station op d» Herensingel geslipt. Hij liep een hersen schudding op en kreeg een llnkerschou- derfractuur. Meisje liep tegen fiets Gistermiddag half 1 ls het 4-jarige meisje J. van B. van de Lusthof laan ln deze laan tegen de fiets van een fietsen de dame opgelopen, toen het. zonder op het verkeer te letten de straat overstak. Het kind brak haar linkeronderarm. Wedvluchten Het Oosten Wedvlucht van de p v. Het Oosten van af Chateauroux op Vrijdag 16 Juli In concours 90 duiven, welke om 6 uur met N.W. wind werden gelost. De eerste duif bereikte haar hok om 14.53.42 uur en maakte een snelheid van 1182.15 m per minuut; de laatste prijswinnaar om 16.2418 uur met een snelheid van 1007.57 m per minuut. De uitslag luidt: J. L. de Weerd 1. 2. 7 19. 21; Chr. Selier 3; W. Alting 4 15; w! Wolters 5; L. Burgers 6. 13; R. Lolkes de Beer 8; J. R. Smits 9, 10. 27. 28; W. Nagtegaal 11; J. v. Leeuwen 12. 25; H v d Vecht 14. 22; J. Boekkooi 16. 17, 18 20. 29; .7, C v d. Weele 23. 24; W. Harte- veld 26; F Breedijk. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Eindhoven op Zaterdag 17 Juli. In con cours 188 duiven, welke om 16 uur met Z.W. wind werden gelost. De eerste duif bereikte haar hok om 18.18.31 uur en maakte een snelheid van 765.17 m per minuut; de laatste prijswinnaar om 20.25.9 uur met een snelheid van 390.72 m per minuut. De uitslag luidt: B. Singellng 1. 5. 20. 29; J. Boekkooi 2; H v. d. Vecht 3 12, 15- H. Keltenis 4. 21, 28, 32; J. v. Leeuwen 6, 11. 26; W Nagtegaal 7. 8, 10. 25; J. C, v d. Weele 9, 22; L. Burgers 13 24- W Wolters 14 31; W. Alting 16; R. Lolke. oe Beer 17, 30; J. L. de Weerd 18. 19 27* Th. Houthof 23. Sfeer In 't gezin? De ..Nieuwe Leidsche" et Int

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3