Onverkoopbaar Tegen stijle figurendie Geref. Kerken beheersen Vacantiecursus op Paron gewijd aan het Joodse probleem KERK en SCHOOL Met VELPON zie je er geen barst van! De stem van 't bloed Puzzle WOENSDAG 21 JULI 1954 TV EEDS HEBBEN we betoogd, dat de kaarten in Den Haag wat gunstiger zijn komen te liggen, wat betreft de onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië. Men zou kunnen komen wellicht tot een opheffing van de Unie in principe, maar alle met de Unie samenhangende accoorden. waarvan die op financieel-economisch gebied het belangrijkste zijn, zouden van kracht blijven totdat ook die onder de loupe genomen zouden worden. De Indonesische delegatie zou dan te Djakarta kunnen terugkeren mei de mededeling dat het voornaamste doel was bereikt: de opheffing van de Unie, zij het dan slechts in principe. De Nederlandse delegatie zou voorkomen hebben, dat Unie en accoor den zouden worden gescheiden. Het voordeel hiervan zou zijn, dat een openlijke mislukking van de conferentie zou worden voorkomen, het nadeel, dat niets reëels zou zijn bereikt, voorzover men dat een nadeel kan noemen onder de huidige om- at andigh eden. "|V~U HEBBEN we reeds eerder de vraag gesteld of de Indonesische re gering sterk genoeg staat om de reacties in Djakarta te kunnen opvan gen. Onze twijfel dienaangaande is de laatste dagen toegenomen. We be hoeven ons over de dreigende taal uit Indonesië niet direct zorgen te maken, maar de dreiging is onmiskenbaar. Overigens zal de ontevredenheid zich in eerste instantie richten tegen de regering te Djakarta en tegen de Indonesische onderhandelaars in Den Haag. En als nu Soenarjo en de zijnen in Djakarta terug komen met alleen maar die opheffing van de Unie in principe en zij kunnen onmogelijk met méér terugkomen dan zou wel eens kunnen blijken, dat dit kleine auccesje (want als zodanig moet het worden voorgesteld) in Indonesië on verkoopbaar zal blijken te zyn. De P.S.S.I. wil meer, de P.N.I. wil zeker meer en natuurlijk wil de P.K.I. nog meer. Hoe dan ook de besprekingen in Den Haag zullen aflopen, enig resul taat is daarvan tenslotte toch niet te verwachten, zoals trouwens wel te voorzien was. Indien overigens ook de regering in Djakarta tot het inzicht komt, dat zij de resultaten van de besprekingen in Indonesië niet zal kunnen ver kopen, dan moet alsnog ernstig rekening worden gehouden met een terug roeping van de Indonesische delegatie op korte termijn. Ds G. Lugtigheid op Woudschoten De conferentie van leden der Geref. Kerken te Woudschoten stelde zich op de tweede dag de vraag: realiseert ons ker kelijk leven de taak der kerk Ds G. Lugtigheid van Zwolle wees hierbij op de forse greep naar de wereld en de cultuur, die de kerken in de 19e eeuw gedaan hebben. Het ging om ons volk en om de wereld. Wij worden stil als wij zien. dat dit wereldwijde Ideaal vervuld werd door eenvoudige mensen, dankbaarheid kan echter een groeiende verontrusting niet weren. Deze wordt ge boren, omdat zich wetten zijn gaan vol trekken, die in Iedere geestelijke beweging het verloop beheersen. Het is altijd raoel- Uniebesprekingen in Den Haag voortgezet Het Informele overleg op de Ne derlands-Indonesische Uniebesprekingen heeft gisteravond drie en een half uur geduurd en zal Donderdag worden voort gezet. Van Nederlandse zijde werd gis teravond verklaard, dat ..er weer enlgp vorderingen zjin gemaakt". Er kon geen antwoord worden gegeven op de vraag, wanneer een hervatting van de formele besprekingen tegemoet kan worden ge zien. De informele bijeenkomst van gis teravond werd van Nederlandse ztjde bij gewoond door minister Donker, mr. Blom en mr. Schurmann. Dr Sartono gaat het Engelse parlement bestuderen Dr. Sartono. voorzitter van het Indo nesische parlement, zal Maandag in En geland aankomen om de werking van het Britse parlement te bestuderen. K.A.B.-voorzitter „Zo nodig strijden we met scherpe wapens" Verklaring van N.V.V. is ver gezocht ..Met behoud van de eigen zelfstandig heid blijft de KAB bereid tot samen werking. Niets is ons liever dan dat Maar mocht onverhoopt de oude on vruchtbare strijd op het terrein van de arbeid buiten onze wil herleven, dan zullen we strijden volgens Schaepmar. devies, nl met scherpe doch blanke wa pens. Een ieder wete zijn plaats" Met deze woorden besloot de vooorz var. de K AB de heer J A. Middelhuis, gisteravond zijn radiorede over het be sluit van het N.V.V om de samenwer king in de Raad van Vakcentralen en die in de bedrijfsunles te beëindigen Tn het ltcht van de feiten is de ver klaring van het NVV "bm thans de sa menwerking te verbreken wel zeer ver gezocht. Als de opgegeven redenen de werkelijke motieven zijn. dan had het N.V.V nimmer aan deze sa king moeten beginnen. Want in de fei ten heeft zich geen verandering voorge daan. Ook niet in het feit. dat de KAB steeds achter de bisschoppen stopd, goed als de bisschopoen In bewogen tij der. voor de K A B opkwamen Het bondsbestuur van de K A B. constateerrt bovendien dat het NVV. van de ware strekking en Inhoud van het mandement weinig heeft begrepen en daarvan eer. mistekende voorstelling geeft", aldus de heer Middelhuis. Subsidies voor Nationaal Luchtvaartlaboratorium Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend waarin wordt voorge steld aan de Stichting Nationaal Lucht vaartlaboratorium een jaarlijkse bijdra ge te verlenen Hiermee wordt beoogd een sluitende begroting van het labo ratorium te verkrijgen, waarbij reke ning wordt gehouden met bijdragen van derden De jaarlijkse bijdrage zal wor den verstrekt met ingang van 1 Jan. 1951 Academie voor Inter nationaal Recht Zaterdagmorgen om 11 uur wordt in de Ridderzaal een plechtige bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van de 25ste zitting van de Academie voor Interna tionaal Recht, welke zal worden bijge woond door een vertegenwoordiger der Koningin, ministers, het Corps Diploma tique en andere autoriteiten. Des mid dags zal in de tuin van het Vredespalei een gardenparty worden gehouden: bij slecht weer is de ontvangst in de hal. Ds H. Giolle schzijlt over Wie hier geweest is, heeit de Bijbel met andere ogen leren lezen, zijn leven lang Zomercursus, die dezer dagen gehouden is in het hartje van Frank rijk op het kasteel van Paron, en die uitging van het Internationale Co mité voor „the Approach to the Jews", anders gezegd: van alle ker ken, die over de hele wereld in de dienst aan Israël willen werken als getuigen van Jezus Christus. Men verlaat Parijs in Zuid-Oostelijke richting. Na 50 km rijdt men door de uitgestrekte bossen van Fontaineblau, tot waar het oude Jachtslot der Franse ko ningen oprijst en men op het plein staat, waar eenmaal Napoleon heeft afscheid genomen van zijn troepen vóór het ver trek naar Elba Na nóg eens dezelfde af stand bereikt men Sens. Midden in de eindeloos- golvende korenvelden var douce France". De 6lot-s van de r Ds J. H. Grolle uit Utrecht, de secretaris van de Hervormde Raad voor de Verhouding van Kerk en Israël, heeft zojuist de vacantiecursus over Evangelie en Israël in het kasteel Paron te Sens (Frankrijk) bijgewoond en geeft in bijgaand artikel in het kort zijn indrukken van deze internationale bijeenkomst weer. Sena moet men hoorbaar uitspreken, want deze naam is afkomstig van de oude Sennones. eenmaal door Julius Cae sar verslagen. De schim van Verclngeto- rix verschijnt hier, bekend uit het boek De Bello Galileo, dat begint met oi vertellen, dat Frankrijk verdeeld Is In drie stukkenOp 3 km afstand Sens ligt het Chflteau de Paron. aange kocht door Hollandse boeren uit deze omgeving, voor wie geen offer te groot la om hun kinderen christelijk te laten opvoeden. De Gereformeerde ds Winter leidt er de Hollandse gemeente, gastvrij ontvangen in het keine kerkje va Franse Hervormde Kerk. Er is een Fran- dominee met een baard als een Trans vaalse boer, die ons met grote trots de kerk laat zien en vertelt, dat het schil-1 derwerk meer dan 220.000 francs heeft. ZWITSAUNE gelee noplf. tycHll_handej!_t gekost. Hij vertelt er niet bij, dat dit door de Hollandse boeran betaald is. En die hebben al zoveel te betalen. Zij kochten het kasteel om als kostschool, voor hun kinderen te 'dienen. Elke boer gaf één koe, ook als hij slechts drie koeien bezat. En dat was nog maar het begin. Ieder jaar offêrt hij bovendien Francs voof elke hectare grond, die hij bewerkt. En nog is daarmee niet alles betaald Daarom bestaat er een -er- eniging In Nederland, die voor het res tant der kosten zorgt. 'Zóveel i9 er deze an gelegen midden In het god loos-wordende Frankrijk hun kinderen in de „voorzelde leer te onderwijzen of doen en te helpen onderwijzen...." Frankrijk en Israël tezamen Dêêr in dat kasteel hielden wij onze vacantie-school voor ongeveer 60 deelne- uit de staat Israël, Frankrijk. Enge land, Duitsland. Zwitserland, Denemar ken. België. Nederland Het werd eer talencursus allereerst. Maar vooral be studeerden wij samen de vraag en d« zaak van Israël tien dagen lang, en had- het slot het gevoel maar zo'r beetje aan de rand te hebben rondge tast Docenten uit de kring der Jodenzen- ding in allerlei landen gaven het beste dat zij te geven hadden. Hun namen heb ben een goede klank voor de insiders, maar zijn voor Nederlandse 1: onbekend. Misschien kent men hier nog het best de naam van professor Wilhelm Vischer uit Montpellier. De allerbeste ..lecturer" was ongetwijfeld H. L. Elli son. docent aan een evangelisten-school in Engeland: fabelachtig scherp en diep en ontzaglijk troostèltjk was zijn exege tisch werk. In ons land zijn alleen de namen van ds R. Bakker üit Rotterdam en van de ondergetekende in de kring der kerken niet onbekend. Belangrijker is dat de studenten andere deelnemers hier ook als zij nooit meer een andere dergelijke volgen zullen een Iniectle gekregen hebben voor hun leven. Zij zullen nooit meer in hun Bijbel de naam „Israël" kunnen lezen, zonder aan het werkelijke „Israël" te denken. En dit is al heel veel Want de meeste bijbellezers en predi kanten denken er van alles bij, behalve er staat. Dit Is voor de deelnemers de vancantie-school van Sens voor goed uit Hun Bijbel zal hen levenslang andere ogen aanzien, omdat zij hier gewèest zijn. In gesprekken met Franse burgers werd ns duidelijk, dat de huidige regering •an Mendès-France voor een bovenmen- lijker geestelijk leven te bewaren dan het ekken. Iedere geestelijke beweging wordt bedreigd door de tweede generatie. Het volk en de wereld zijn uit zichtsveld geraakt. Het isolement ging zijn missionair karakter verliez waarheidsvraag en de zuiverheid kerk kregen een eenzijdige beklemtoning Dit leidde tot een arrivé-houding werkte verstarring in de hand. en de bewogendheid Van Piëtisme en Methodismë en wij trachten dit gemis te vergoelijken door zetten tegen deze bewegingen. Ons ker kelijk en georganiseerd Christelijk leven handen gekomen van figuren, die dit gemis aan persoonlijke bewogenheid ien voorwaarde voor hun lei dersplaats gingen beschouwen en die onze verontrusting beschouwen als on trouw aan het beginsel. Thans groeit er echter een anders ge richt-zijn. In de kringen der gewone ge meenteleden is er een verlangend wach ten op de vernieuwing van ons kerkelijk leven. Vooral de jeugd staat hiervoor open. Bij de reorganisatie van ons ker kelijk leven zou ons moeten Jgiden het verlangen naar het echte gemeente-zijn, dat zijn uitdrukking vindt in gemeen schapsvorming en beleving van het ambt aller gelovigen. Prediking, zielszorg kerkelijke leiding moeten van deze nieuwe gerichtheid vervuld worden, zo besloot ds Lugtigheid zijn referaat. De F.M.-zenders Ook Regionale Omroep op den duur befer De plannen der regering ten aanzien van de F.M.-zenders (frequentie-modu- tatie-zenders) zijn in de eerste plaats ge richt op een betere ontvangst van di programma's van Hilversum I en II in die gebieden van het land (voornamelijk het Noorden en Oosten), waar deze ont vangst minder gunstig is. De eerste phase van het plan (de middelijke plaatsing van drie bestaande F.M.-zenders ter heruitzending programma van Hilversum I) zal geen verbetering voor de Regionale Omroep brengen. De tweede phase, met de uitvoering waarvan overigens terstond is begonnen, zal deze verbetering wel brengen. Zo dra beschikt wordt over het F.M.-zender- net. dat in dit gedeelte van het plan is voorzien en dat een belangrijk grotere reikwijdte zal hebben dan de bestaande A.M.-zenders. zullen de regionale pro gramma's door middel van F.M.-zenders hoorbaar gemaakt worden. Dit heeft minister Cals geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Posthumus (soc.). Lutheifihn half October in Nederland De film over het leven van Luther, ver- aardigd in opdracht van de Lutherse kerken in Amerika, welke in Amerika Duitsland millioenen belangstellen den trok, komt half October naar Neder land Uit de Geref. Gemeenten Twee Aug. gaat kinderhuis in Nunspeet open Het kindertehuis van de Gerei. Ge meenten. waartoe de Synode van ïyöü besloot, is reeds zover klaar, dat ojv 2 Augustus de eerste kinderen ontvangen kunnen worden. Het is gevestigd in een gunstig gelegen villa te Nunspeet. Behalve weeskinderen, worden ei ook schipperskinderen verwacht en kinderen, die enige tijd vacantie behoeven in een gezonde omgeving. Het tehuis staat ook open voor kinderen uit andere Kerken. De officiële opening is vastgesteld op Woensdag 18 Augustus in het kerkge bouw aan de Brinkerweg in Nunspeet. waar de voorzitter van de Stichting, ds A. van Stuy ven berg uit Rotterdam. middags om half twee zal voorgaan. Ds Wooriman (Oegstgeest) met emeritaat Ds H. D Woortman, zendings-predi- kant te Oegstgeest, die een benoeming tot hulpprediker bij de Herv. gemeente te St. Michielsgestel heeft ontvangen, heeft deze benoeming aanvaard en verkreeg Lr. verband met het bereiken van de 65- jarige leeftijd emeritaat als zendingspre dikant. Ds Woortman werd in 1915 uit gezonden als zendeling-leraar en werd ïr 1951 zendingspredikant. Hij was als tweede thesaurier verbonden aan de Herv. Raad voor de Zending en diende de Herv. gemeente te Oegstgeest als ouderling. Binnenkort zal hij zich met terwoon te St. Michielsgestel vestigen. Universitaire benoemingen Tot wetenschappelijk ambtenaai bij de vliegtmgbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft is benoemd: ir J. L» van Ingen. thens assistent. De hoofdassistent bu de pathologie aan de rijksuniversiteit te Leiden, M. van Wij he. is benoemd tot tijdelijk we tenschappelijk ambtenaar bij deze alde- ling. Dr W. van Zeben te Utrecht is Be noemd tot wetenschappelijk hoofdamD- tenaar bij de kindergeneeskunde aan ae rijksuniversiteit aldaar. Studenten krijgen een eigen academische agenda Verpleegden van het Studentensana- i.rium te Laren hebben het initiatief ge- amen tot het samenstellen van een spe ciale academische agenda voor studen- De baten komen ten goede sanatorium. Voor seudentenverenigingec, r dan 100 exemplaren Ineens al- wordt het embleem van de ver e.niging op de agenda aangebracht. De prijs is f 1.75. Gereformeerd Sociologisch Instituut begon werk Het Geref. Sociologisch Instituut, dat In het begin van dit jaar werd opgericht, heeft met zijn werkzaamheden in de af gelopen maanden een begin gemaakt. Het bureau van het instituut, dat staat o.l.v. prof. dr R. van Dijk, is gevestigd Hont- horststraat 6, Amsterdam-Z, tel 90655, gl- 45818. Het bestuur heeft de heer drs J. W. de Koning benoemd tot hoofdassi- in welke functie hij mét de dage lijkse leiding is belast. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot hoofd der school met de Bijbel te Kinderdijk W. Blom, hoofd Kerkwijk; tot onderwijzer(es) Wilhelmi- ichool te Urk J. Brouwer te Koten; school met de Bijbel te Bant (N.O.P.) H Scheper boer te Elden en mej. J. G. Moltmaker te Aalten; school met de Bijbel te Wijk bij Heusden mej. H. I. Brouwer te Leiden; C.V.O.-school te Biggekerke mej. S. F. Klaassen te Breskens. Mutaties P.T.T. Benoemd tot referendaris 2e klasse per 1 Augustus, de heren A. H. Vos (plaatse lijke telefoondienst Den Haag), P. J. Ver- maat (postkantoor Rotterdam), S. Alberts (inspectiebureel Leeuwarden), E. Harsen (inspectiebureel Den Haag) Former (telefoondistrict Den Haag) G. J. Lebos (post- en telegraafkantoor Utrecht), in Ham (telegraafkantoor Amster dam) Th. H. A. Hoenderdos en F. Ver burg (Den Haag). Allen zijn afkomstig de hoofdbestuursopleiding. Burgemeester van Blokzijl overleden In Zeist is op 54-jarige leeftijd ovëi lederl de heer W. H. van den Berg, sinds 1939 burgemeester van Blokzijl. In de loop van het vorige jaar werd de heer Van den Berg ziek en sinds 1 Januari jL kon hij zijn ambt niet meer ver vullen. 6elijke taak staat. Als deze zoon Israels slaagt, zal men hem eren als een scherp zinnige zoon van de onverwoestbare Gal-» lische geest. Als hij echter niet slaagt, zal men hem wegjagen als „ce sale JuiF' En het antisemitisme zal in het verziekte Frankrijk opnieuw opflikkeren. Wie echter op het Chéteau de Paron In deze dagen mee gediscussieerd en gestudeerd heeft, en mee geworsteld In alle problemen rondom Israël, die heeft leren geloven aan de toekomst va volk Gods, en leren bidden voor he Frankrijk tegelijk Ds J. H. GROLLE. f Advertentie) VRAAG DE JUISTE SOORT Beroepingswerk 4 Ned. Herv. Kerk e n: te Bruchem (toez.) J. C. Schuurman cand. te Rotterdam, te Goe dereede en te Brakel. D. v. d. Berg te Lopikerkapel. Ned- Herv. Kerk Beroepen: te Aarlanderveen (toez. E. G. Boesenkool, res. legerpred- te Ede: te Almelo (vac- A. J- Jörg) J. Vuyst te Wel- (gem. 01st). ingenomen: naar St Michiels gestel (hulppred.) H. D Woortman em. zendingspred. te Oegstgeest: naar Am sterdam, als predikant in alg. dienst W. Barnard te Nijmegen. n k t: voor Onstwedde B. E ijs in ga te Barneveld. Geref. Kerken n: te Zuidbroek Harkstede cand. R. der Nederlanden te Hillegom. Te Oldemarkt A. van Leeuwen cand. te Den Helder. de classis te Rotterdam heeft praep. geëx. en beroepbaar ver klaard P. Schravendeel te Rotterdam. Geref. Kerken art. 31 Beroepen: te OosterbeekWolf- heze N. Bruins te Beverwijk—Santpoort. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Emmen en te Zutfen J. H. Cariler cand. te Rotterdam. Chefarine „4" doet wonderen v.Ëumüiïimimm Liilfll rfmrWBtm tegen punen en griep 20 tabletten 85 d Deviezenpot wegvervoer j 100 millioen Het Nederlandse wegvervoer heeft sedert 1947 tot heden ongeveer 100 mil lioen gulden aan deviezen opgebracht of Nederland aan deviezen bespaard. Dit deelde de directeur van de Ned. Inter nationale Wegvervoer Organisatie, heer C. K. A. Collette, mede tijdens de gisteren te Utrecht gehouden jaarverga dering. Het Nederlandse Internationale weg vervoer hééft zijn uitnemende reputatie verworven door de activiteiten en de dernemlngsgeest van de vervoerder door de grote plichtsbetrachting van chauffeurs. Volgens de heer Collette neemt de concurrentie van buitenlandse vervoerders zeer toe. De voorzitter van de Niwo, de heer E- van Donkelaar, deelde mede dat de Ne derlandse internationale wegvervoerders ongeveer 30 pet van de voorlopige kos- tenbtjdrage aan de Niwo over 1953 terug betaald zullen krijgen- (Advertentie) Ik deed de was voor een ander Castella Parels onovertreffelijk. Het kan niet helderder en vlugger. In onze vrouwen-vereni ging helpen wij elkaar als een der dames ziek is. Nu kreeg ik een erg vuile was voor mijn rekening van een boerenvrouw, die op het land werkt. En ik was lomverbaasd. boe helder het eerst ontoonbare goed uit 't sop te voorschijn kwam. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water eq direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maai spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100*/. vei lig wasmiddel. En U Staat ver steld van de blank heid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis! DONDERDAG 22 JULI I. 402 m. AVRO: 7.00 Ni» 7.50 Dagopening A\ VPRO; 8.15 Gram. 9.30 Voc 0.15 Gi Waterstanden 9.40 Gr; ters 11 00 Grem. 10.50 Voor de kleu- Z. 15. de vreemde Plet Disselman", muzikale Causerie over .50 Reportage 2.00 Meisjeskoor 2.30 recital 3.00 Voor de zieken 3.45 Gra Voordracht 4.30 Gram France) 5.00 Voor de nkrtjk, ar de Fl Reportage 6.50 Grar OA Ik heb nog twee jaar rente tegoed. Neem jij de den zijn toekomst lag Hij begreep geen genade hypotheek over en betaal me een jaar rente, te kunnen verwachten na zijn beledigende woor- Tuk op een heibeltje gaven een paar jonge dan krijg je de stee uanzelf in handen. Sla toe den. boeren inlichtingen: „Dries Kool van de Leeu- als je daden zijn als je woorden Drinkwaard was echter van te groot formaat wenhoeve, dertig bunder goed land, maar je ziet Even dacht Drinkwaard na, dan zei hij: „Een om hem met gelijke munt terug te betalen. Re- er meer beren dan leeuwen; de praat gaat dat kat in de zak koop ik niet, we zullen naar de soluut stapte hij naar Kool toe en trok hem in de boel op springen staat." notaris gaan en als die twee bekende boeren kan de kring. Bemoedigend zei hij: „Kop od kerel, „Als dat waar is, koop ik zijn stee en dan aanwijzen, die de stee kennen, zal ik met hun 't is jouw schuld niet. dat de tijd zo slecht is, taxatie genoegen nemen." een jaar rente is je al cadeau gedaan, het an- Dit voorstel was te aanvaarden en met de dere jaar schenk ik je." hoopvolle schuldeiser voorop, wrongen alle aan- Het millioen deed zijn werk; deze daad ver- wezigen zich door de deur naar de achterkamer, hoogde het ontzag voor de rijkaard die met hon- waar dp notaris met zijn klerk en opdrachtge- derden guldens speelde als een kind met gekleur de plaatjes Zonder het millioen zou het café te klein geweest zijn Nijverheidsvoorlichting wordt bestudeerd Minister Zijlstra heeft bij de hoofd commissie voor de industrialisatie inge steld een commissie ad hoe inzake nij verheidsvoorlichting. De commissie heeft tot taak van advies te dienen omtrent de vraag welke behoefte er bij het In dustriële klein- en middenbedrijf be staat aan technische en bedrijfseconomi sche voorlichting, alsmede in hoeverre de bestaande organisatie» in deze be hoefte voorzien en welke verbeteringen kunnen worden aanbevolen. Voorzitter is prof. Ir D. Dresden te Delft Aan boord van het Deense schip Kronprinsesse Ingrid (3968 ton), dat op weg is van Harwich naar Kopenhagen heeft in het Kanaal een korte, felle brand gewoed In een deel mag dat blaffertje van mij huren.' „Liever ga ik met postpapier langs de deuren", raasde het blaffertje De omstanders begonnen ernstig te twijfelen aan het verstand van Drinkwaard. Ze vreesden, dat de notaris een nieuwe inzet zou moeten hou den. daar niemand zou afmijnen en de inzetter. als het puntje bij paaltje kwam, wel eens een opschepper zonder geld kon blijken te zijn. Ie mand, die over een stee kopen praatte of het de waarde van een pond tabak was, moest niet goed snik wezen of een bedrieger. Uit de deur, waarachter de notaris was ver dwenen, kwam een oud boertje. Met een paar boeren wisselde hij enige woorden, waarna het al gauw rond werd gefluisterd: „Jan Drinkwaard acht boerderijen en een millioen aan geld, de notaris kent hem." Haastig herzagen de boeren hun oordeel en veranderden hun houding; met iets van ontzag in hun stemmen mompelden ze half hoorbaar „Och, die Kool is niet veel zaaks, hij lui dan moe en dat gaat niet voor een boer." Ook Jan Verkerk had enkele woorden opgevan gen Het millioen liet hem koud, hij had zeli genoeg, was enkel nieuwsgierig, hoe Drinkwaard met Kool zou afrekenen Vooral toen hij de geld schieter van Kool naar Drinkwaard zag gaan Deze schuldeiser was de man. die bij de notaris informaties had ingewonnen en hij zag een kans Onverschillig, zoals een gezeten boer betaamt vroeg hij: „lk heb je daar straks iets horen zeg gen over de stee van Kool, durf je een handeltje door C. BAARDMAN de liever wijn aanspraken. De vertrouwensman van alle boeren ging ook >p het voorstel in en wees twee boeren van goe ie naam aan voor de taxatie, terwijl hij zelf als ierde tungeerde. De bedrageD op de drie briefjes geschreven, ontliepen elkaar geen duizend gulden en ze wa ren voor Drinkwaard voldoende om voor het ge middelde tot de overname te besluiten. de spot de domme boer. die royaal deed alsof het niet op kon. Drinkwaard bezorgde ze nog meer verrassin gen, waardoor menige boer, die zuchtte onder een zilveren dak. verlangde hem als geldschieter te hebben. „Hoeveel rente betaal je?" vroeg hij Kool. „Vijf en een half procent." „Man, dat ;s veel te veel in deze tijd... ik re ken vier drie kwart." „Je lijkt Sinterklaas wel", spotte een boer bij het buffet, maar Dries Kool greep de hand van hij, maar met worden, geef ik de voorlopig." ne-le zaak een rondje. Ik heb hypotheek op de stee van Kool: zes en twintig duizend gulden: de dekking is goed maar de rente blijft achterwege. elkprijzen; een blaffer dankbaar hart Jan Verkerk beloofde bij het vertrek een spoe dig bezoek. Drinkwaard was een boer naar zijn hart. een man met grote gebaren... 's Avonds ih de huiskamer raakte hij niet uit gepraat over de boer, die in een enkel ogenblik grote besluiten wist te nemen. Dat was andere Binnen"drie dagen zai'ik het geld aan de no- koek dan het gepeuter van de boeren hier, die aris overmaken", beloofde hij de verheugde uren lang praten moesten over een paar honderd chuldeiser gulden voor eon brug Geen geleuter, maar met Maak maar niet zo'n haast, het komt op geen daden moest de crisis te lijf gegaan worden Van aan ik heb je woord en dat is me genoeg zo'n boer viel wat te leren en binnen een week ging hij hem een bezoek brengen. Ais een geslagen hond zat Kool in een hoek en Glimlachend luisterde Lena Verkerk naar de hoorde hoe er over zijn stee werd beschikt. Ter- lofzangen van haar zoon. Ze hield van die geest sluiks keek hij naar Drinkwaard in wiens han- drift. .Famlliek' kwartet 10.40 Tour de France 10.50 actualiteiten 11.00 Nieuws 11.15 Lichte r 11.4012.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nleu- Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. 7.45 Mór gengebed en liturgische kalender 8.00 NI» :.t 8 15 Grar dÉ| NCRV; 10.00 C 00 Voor de ziek igelus 1203 Lunet 8.20 Marinierskape! nswaardigheden" 9.1: 10 25 Orgelcon- loveroenKing 11 00 Nteuwi S O.S.-berichten 11.45—12.00 Gram. Engeland. BBC. Home Service. 330 m. 12.04 Orgelspel 12.25 Voor de arbeiders 12 55 Weer- 1.10 Mededelingen 1.20 .00 Nl» Gev. muziek 1.55 Sport 2.00 3.10 Hoorspel :hte muziek .30 Spoi •rberlcht 6.00 00 Gev. pro 7.30 Concert 8.30 Twintig vragei 9.00 Nieuws 9.15 Klankbeeld 9.45 Orkestcon cert 10.15 Hoorspel 10.45 Parlementair zicht 11.0011.08 Nieuws. Engeland. BBC. Light Progr. 1500 12.00 Orkestconcert 12.45 Sport kleuters 2.00 icht 3.00 Sport 3.45 Amus s Dale's dagboek 4.30 G 5.30 Sport 6 35 Gr .35 Gram. 2.30 Voor- imentsmuzlek 4.1! 4.45 Oi i. '6.45 Hoors 7.00 Nieuws 7.25 Sport 7.30 Verzoekprogra ma 8.00 Gev. programma 9.45 Lichte muz 9.00 Hoorspel 9 30 How do you do? 10.0 s 10 15 Actualiteiten 10.20 11.50—12.00 Nieuw NVVDR. 309 m. 12,00 Orkestconcert 1.00 Nieuws 1.10 Operamuziek 2.15 Gev. muzle 4.00 Filmmuziek 4.25 Pianorecital 5 00 Nieuv 5.45 Gram 7.00 Nieuws 7.13 fymphonH orkest en sol 8.10 Hoorspel 9 45 Nieuws 10.: Lichte muziek 12.00 Nieuws 12.25—1.00 Lichte Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Orkes' concert 1.00 Nieuws 1.20 Orkestconcert 2( Recital 2 25 Hoorspel 4.50 Klassieke muzie 5.15 Orgelconcert 6 30 Amerikaanse uitzer ding 7.00 Gram. 8.02 Symphonle-orkest 10,i Gram. 10.30 Recital 11.45—12.00 Nieuws, Brussel. 324 m. 12.00 Gram 12.30 Weerb< richt 12 34 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Orgelspel 2.00 Engelse les 2.15 Gr: kinderen 6.15 Gram 7 00 Nieuws 7.40 Gra ma 9.15 Zuld-Afrlka: 10.15 Orkestconcert plano 4 00 Opara 10 Gram. 5.15 Voor d» 6.30 Voor de soldatet i. 8.30 Verzpekprogram. se muziek 10.00 Nieuw s 1.15 Gram 2.30 Kamermuziek 4. muziek 5.00 Nieuws 5 15 Dansmuzi» ram. 7 30 Nieuws 8.00 Hoorspel 10.00 i 10 15 Lichte muziek 10.55 Nieuws. European Service. Uitzending v< and: 10.00—10.30 Nieuws: Beste alle. f gel.se literatuurgeschiedenis (op 224 Notarieel examen DEN HAAG 20 Juli Voor het notarieel :d: mej N P Zijlstra. Op- 3 J Smith, Veendam (1« der Kool. Zuldnorn (2e ged.). Academische Examens Onderwijsbenoemingen Benoemd: tot hoofd der School m EngeL M.O. A AMSTERDAM. 20 Juli Gesla Engels M.O. A; Tj Baars, A'dam; F teren (L); P M Coffeng. a. qrouw (Fr.). M.O. Nederlands Nederlands-A: Haag: mej T M de Bruin. Leiderdorp; F J i. Den Haag; M A M Dieteren. Heer- Gommers. Horst; B de Groot. Gro- K A Hamstra Baflo; H E Hetter. mej J M van Hut- Applngedam; E Popelier Den Haag; mej C M Spook. A'dam: mej P J van Stijn. A'dam; H Veldman, Franeker; M Vonk, Breda; A L Vreeken. Dordrecht; A M Wethly, Amsten- ide; G J J W Wense, Oldenzaal; S Wienke, g; P Will. Vee - - Israël afhankelijk van Duitse economie Goederen, welke volgens de bepalin- en -«an de herstelbetalingsovereenkonist an 1952 uit West-Duitsland naai Israel worden gezonden, zijn een belangrijke factor geworden voor de door Israel on- omen pogingen tot economisch her stel- Volgens een vooraanstaande economist in Israël wordt het thans duidelijk, dat gedurende enige tijd, mogelijk ook ve:e jaren, de economie van Israël voor een deel gebonden zal zijn aan de Duitse. Toch is de gemiddelde inwoner van Israël zich nog steeds niet bewust, dat jïijn land steeds meer van de Duitse economie afhankelijk wordt. Hij ziet maar zelden in Duitsland gemaakte afge werkte consumptiegoederen. Zwitserse officieren bezoeken ons land Vijf en twintig Zwitserse officieren van de afdeling voor militaire weten schappen der technische hogeschool te Zürich brengen van morgen tot 27 Juli een bezoek aan Nederland. Zij maken een diepgaande studie van de gevechten en overvallen van luchtlandingstroepen tijdens de tweede wereldoorlog in Ne derland en in het bijzonder van de ge beurtenissen te Rotterdam e.o. geduren de, de eerste dagen van Mei 1940. Luitenant-generaal D. A. van Hilten is door tussenkomst van de Zwitserse ge zant in Den Haag aangezocht, de Zwit serse officieren voorlichting te geven LJ Doorlopend kruiswoord raadsel HORIZONTAAL: 1. Metaal, herkau wend dier; 2. lokmiddel, razend, be stemming; 3. de naam onbekend, ijs dat hol ligt, Chinese maat; 4. drinkbakje, be teuterd; 5. hardhorend, vervelende jon gen; 6. stuk grond, diploma; 7. spil, hoe veelheid, Insect; 8. wijnmaat, spie, lok middel; 9. as, heerschappij over perso nen of zaken. VERTICAAL; 1. Zitmeubel, zot; 2. ge malin van Aegir, herkauwend dier, vruchtennat,; 3. herkauwer, zoom, zang- noot; 4. stupide, bril; 5. af en toe, levens lucht; 6. slappe pop, jong dier; 7. maat, holte, in het lopende jaar; 8. graafdlertje vaas, uitroep van afkeer; 9. Z. Ned. be roep, voedsel. Oplossing vorige puzzle monsterachtig afzichtelijk gedrochtelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2