Tweede Kamer aanvaardde aanpassings toeslag voor gewezen landsdienaren Minister Beel was en bleef doof voor verdergaande wensen Zal het Koninkrijks-statuut 2/3 meerderheid halen? Belang van kind dient voorop te staan 1 Oostelijk Flevoland komt in het voorjaar 1957 droog Eerste Kamerleden laken gebrek aan toezicht Churchill verslaat aanval van Attlee s DONDERDAG IS JULI 1954 Slot-rapport-Van Poelje eind 1955 gereed (Van onze Parlementsredacteur) RONDER HOOFDELIJKE STEMMING heeft de Tweede Kamer zich gistermiddag verenigd met het wetsontwerp, dat de verhoging van de pensioenen met een aanpassingstoeslag regelt. Het debat duurde vrij kort, wat overigens geen verwondering behoefde te wekken: bij het schriftelijk en mondeling vooroverleg had minister Beel reeds te kennen gegeven, voor verdergaande wensen doof te zullen blijven, op straffe van intrekking van het gehele voorstel. Zo kon er gistermiddag in het openbaar beetje gemopperd worden, nog maar resultaten leverde dit niet op. Er was trouwens algemeen zeer grote dering voor het feit. dat er eindelijk Iets gedaan werd voor de oud- gepension- neerden- Hiervoor werd lof toegezw aan de minister, aan de staatscommii Van Poelje en aan het georganiseerd overleg. De regeling is vrij grof en dat kon ook moeilijk anders: ware men overgegaan tót een individuele aanpassing der pen sioenen, dan zou het jaren hebben ge duurd. voor er iets van terecht zou zijn gekomen. Nu heeft de staatcommissie- Van Poelje, die de geestelijke moeder va het wetsontwerp is- algemene verhogingi percentages afgeleid door na te gaan. hoe de achterstand is voor bepaalde re presentatieve functies. Uiteraard heeft dit tot gévolg. dat er onregelmatigheden ontstaan, maar dit was niet te voorko men. Alle sprekers, nl- de heren Van der Zanden (kath. v). Stapelkamp (ar). Beernink (c.h.), Reuter (coram i en Rit meester (libwaren het met de bewinds man eens. dat de globale methode in daad de voorkeur verdiende boven tijdrovende individuele methode. Wel werd algemeen betreurd, dat de minister ook niet wilde ingaan op de suggestie, aan de wet terugwerkende kracht te verlenen tot 1 Januari 1953 ir. plaats van 1954. dan wel over 1954 eer. dubbele toeslag of desnoods een halve toeslag extra toe te kennen. Maar ook hier gaf de bewindsman geen krimp- Eveneens wees hij van de hand het stel van de heer Beernink (c.h.) een taal extra te geven bij wijze van tie-toeslag. Glijdend Over het algemeen was er wel begrip voor. dat de achterstand niet geheel wordt ingehaald. Zou dit wel gedaan worden, dan zouden er te grote verschillen optre den tussen de gewezen landsdienaren en degènen, die zelf voor hun oude dag heb ben gezorgd er. eveneens te lijden heb ben van de vermindering van de koop kracht- Dat er een achterstand is ont staan weet de heer Blom (soc.) aan het oude pensioensystemén. dat gebaseerd is op het verlenen van zgn- statische pen sioenen: eenmaal vastgesteld blijft on veranderd. Hij wilde liever een ..glijdend pensioen" De regeling is zo. dat een derde van de „spanning" voor rekening van de gepen- sionneerden wordt gelaten, met een mi nimum van 7^4 pet. De heer Stapelkamp (a.r-j vond. dat. nu per jaar niet meer dan f 19 millioen hiermee gemoeid zal zijn en er bovendien jaarlijks 6.000 gepen- sionneerden overlijden, deze marge wei wat kleiner had kunnen zijn- De bewinds man betoogde echter, dat er dan te veel onbillijkheden zouden ontstaan: nu reeds zullen verschillende oud-gepensionneer- den een hoger pensioen ontvangen dan thans uit gelijke functies voortvloeit. Ove rigens erkende de bewindsm.. dat er aan 't voorstel feilen kleven, maar die zijn bij het gevolgde ..grove" systeem onvermij delijk en dienen te worden aanvaard. De minister wees er op. dat er na de oorlog al heel wat voor de oud-gepension- neerden is gedaan. In totaal zijn er (met inbegrip van de aanpassingstoeslag) ver hogingen toegekend tot een bedrag van f 112.575 000. waarvan nu nog f 105 mil lioen per jaar wordt uitgekeerd. Op een totaal aan basis-pensioenen van f 237 millioen is dit toch waarlijk geen kleine zaak. Overmacht Van verschillende zijden was er op gewezen, dat het zo moeilijk is, betrok kenen duidelijk te maken, waarom de één een lager percentage aan aanpassings toeslag zal krijgen dan de ander -De he-r Beernink (ch.) had reeds uitdrukkelijk verklaard, dat de berekening van de per centages naar juiste maatstaven was ge schied. De bewindsman onderstreepte d t nogmaals en wees er op. dat er sprake is van een zekere reebttrekking Degenen- die nu een laag percentage krijgen die nen te neseffen, dat degenen, die met een hoger percentage begiftigd worden, al de jaren van hun pensionnering af reeds in een slechter positie hebben verkeerd- Overigens beleed de bewindsman de amb telijke onmacht, in een populair gestelde circulaire aan betrokkenen duidelijk te maken, hoe de zaken in elkaar zitten: daarvoor is de gehele materie veel te in gewikkeld. De heren Van der Zanden (kat.i- v.) en Beernink c.h kregen van de bewinds man de verzekering, dat hij via zijn ambt genoot van financiën nogmaals zal aan dringen op een spoedig uitbrengen van een interimrapport door de Staatscommis sie Erediensten inzake de kerkelijke pen- Tenslotte nog dit: de commissie- Van Poelje zal waarschijnlijk eind 1955 haar eindrapport over de alge hele herziening van de pensioenwet geving gereed hebben. Dan zal ook bekeken kunnen worden, of in de thans uitgekeerde pensioenbedragen opnieuw wijziging moet worden ge bracht. Het is mogelijk, dat dan in derdaad meer differentiatie kan worden toegepast. De verhoging van de pensioenen Hieronder volgt een staatje, waaruit belanghebbenden kunnen aflezen, met welke percentages van het basis-pensioen met ingang van 1 Januari 1954 de pen sioenen zullen worden verhoogd, wan neer ook de Eerste Kamer accoord gaat met de gisteren door de Tweede Kamer aangenomen aanpassingstoeslagwet voor gepensionneerden. In dit staatje hebben de diverse ko lommen betrekking op: 1) jaar van pensionnering 2) ouderdomspensioen voor gewezen militairen 3) idem voor gewezen burgerlijk en spoorwegpersoneel 4) weduwenpensioen (militair) 5) weduwenpensioen (burgerlijk en spoorwegen) 1) 1951 2) 3) 4) Nederlandse kernreactor Noorse medefinanciering wordt overwogen (Van onze Parlementa-redacteur) De Tweede Kamer heeft zich gis middag verenigd (communisten tegen) met het wetsontwerp, dat de regering machtigt, in 1954 een bedrag van maxi maal f 8^4 millioen te besteden voor d« financiering van de bouw en de Inrich ting van een kernreactor. Minister Cals toonde zich verheugd over de instemming van de Kamer, derstreepte de noodzaak van internatio nale samenwerking op dit terrein, deeldi mede, dat financiële deelname van Noor wegen wordt overwogen en gaf dr Schou ten (a r.) de verzekering, dat zo spoedig mogelijk, na overleg met de Kamer, zelfstandige organisatie voor het kern- physisch onderzoek zal worden in het leven geroepen. Bij het onderzoek onderscheidde de bewindsman vijf fazen: in de eerste plaats het zuiver wetenschappelijk onder, zoek. in de tweede plaats het toegepast wetenschappelijk onderzoek, in de derde plaats de verdere ontwikkeling der re- slutaten, in de vierde plaats de proef- productie en in de vijfde plaats de eco nomische productie- Wij zijn nu nog in de eerste twee fazen, maar allengs zal I het zwaartepunt worden verschoven. De 5)proefreactor, die gebouwd zal worden is een research-reactor. I Wat het voteren van gelden door het j bedrijfsleven betreft zijn de onderhan- j delingen npg niet afgelopen. Men heeft zich reeds gebonden tot f 5.4 millioen. 3 De resterende f 3.1 millioen zal er stel- 10 lig ook komen, zo verzekerde de be- 10 windsman. 10 10 Moeilijk geval Nieuwe grondwettelijke bezwaren tegen de wijzigingsprocedure ontdekt redeneprd. Zij meende, dat de bepaling van aVtikel 55 Statuut niet te kort doet (Van ónze Parlementsredacteur) TN PARLEMENTAIRE KRINGEN ver- luidde gisteren, dat de kansen van aanvaarding van het Statuut voor het Koninkrijk-nieuwe-stijl. dat het resul- is van de ronde tafel-conferentie Suriname en de Antillen, niet zo zeker is als men aanvankelijk wel dacht. ;n zal zich herinneren, dat dr Schou- _|(a.r.) tijdens de slotzitting van de 'onde tafel-conferentie bezwaar maakte tegen de wijzigingsprocedure van het Statuut. Aftikcl 55 van dit Statuut opent de mogelijkheid, de Nederlandse grond wet te wijzigen door aanvaarding in tweede lezing met een gewone in plaats een gekwalificeerde meerderheid twee derden. Dr Schouten zag hierin uithollen van het bestaande systeem grondwetsherziening. Men zou dit afgeleid grondwettelijk bezwaar kunnen noemen. Uit het voorlopig ver over de goedkeuringswet bleeik, dat oor de gehele A R.-fractie een over wegend bezwaar zou vormen. Daarmee ;tond dus vast. dat de A R. op formele gronden (met het statuut zelf is de frac tie het volkomen eens) tegen de goed keuringswet zou stemmen. Daarnaast is echter gebleken, dat met ame prof. Oud (lib.) en prof. Lemaire (kath. nat.) nog rechtstreekse grondwet telijke bezwaren hebben ontdekt. Krach- de Nederlandse grondwet mag, vo'- gens artikel 217, hij de overgang naar de nieuwe rechtsorde van verschillende bepalingen van de grondwet worden af geweken. In hetzelfde artikel is echter litdrukkelijk bepaald, dat niet mag worden afgeweken van o.a, het dertien de hoofdstuk. Dit hoofdstuk nu heeft betrekking op veranderingen in de grondwet. Daarin wordt steeds voor de tweede lezing van een grondwetsherzie- een meerderheid van twee derder der uitgebrachte stemmen voorgeschre- En aangezien artikel 55 van het Statuut grondwetswijziging mogelijk maakt met in tweede lezing een gewone •erderheid, hetgeen een afwijking is n het dertiende hoofdstuk, is hier sprake van strijd met artikel 217 van de grondwet. In het voorlopig verslag was hieraan reeds enige aandacht besteed, maar de regering had tn de memorie van ant woord daar vrij luchtig overheen ge- Wetsontwerp adoptie ingediend Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot invoering van de mo gelijkheid van adoptie. De minister van Justitie zegt hierover in zijn toelichting o.a., het raadzaam te achten, dat het ont werp van een zodanige regeling reeds thans wordt ingediend, zij het ook dat het, wat de hoofdzaak betreft, berust op hetgeen wijlen prof. Meijers als een on derdeel van het nieuwe Burgerlijk Wet boek heeft ontworpen. Wanneer deze regeling op het nieuwe wetboek zou moe ten wachten, zouden daarmee nog jaren gemoeid zijn. Voorop staat, aldus de minister, dat de adoptie in het belang van het kind moet zijn. Dit betekent dus, dat er niet alleen op gelet moet worden, wat het kind krijgt, maar ook wat het verliest. Er moet zeker een ontkennend antwoord gegeven zijn op de vraag, of het kind van zijn ouders, of van een van zijn als vèrzorger aangewe zen opvoeder nog iets te verwachten heeft. Voorts moet het milieu, waarin het kind terecht komt, aan zodanige eisen voldoen, dat het zoveel mogelijk gelijk waardig is aan een goed ouderlijk milieu. Onder de algemene voorwaarden rekent de minister allereerst, dat het kind Is op genomen door een echtpaar. Het zou n.l. aangezien het gevolg van adoptie is dat er tussen het kind en de adoptant een zelfde rechtsverhouding ontstaat als tus sen ouder en zijn wettig kind, in strijd sirekking van artikel 217 Grond wet. Artikel 218 van de grondwet bevat bepalingen omtrent de vrijwillige aan vaarding van het Statuut en verklaart daarbij art. 217 van overeenkomstige toepassing Nu is de regering met de wel wat wonderlijke verdediging geko men. dat dat artikel 218 slechts van toepassing is bij de aanvaarding van hel Statuut en buiten toepassing is met be trekking tot een eventuele wijzigings procedure van het Statuut. Deze rede nering is temeer merkwaardig, waar juist artikel 218 bij de vrijwillige aan vaarding van de nieuwe rechtsorde arti kel 217 in zijn geheel van toepassing verklaart. De bezwaren van de heren Oud en Lemaire worden, naar men ons verze kerde, gedeeld door verschillende leden van de C H.U. en ook door sommigen van de K.V.P. Wanneer men bedenkt, dat voor aanvaarding van het Statuut een twee derde meerderheid nodig is, ligt het voor de hand. dat er moeilijk heden kunnen ontstaan. Van regerings zijde schijnt men de laatste dagen doen de te zijn een uitweg te zoeken. Maar gisteravond verzekerde men ons nog. dat het niet tot de onmogelijkheden zou be horen, dat de behandeling van de goed keuringswet voorshands zou moeten worden uitgesteld. Geschiedt dit niet. dan zal van een en ander tijdens het debat, dat vanmiddag zou aanvangen, wel blijk worden gegeven. (Advertentie) jimilcla Zönnebruin vloeibare D.D.D. De leuk bedaart, deïiekie- kiemen worden gedood. IDDEl TEGEN 1 D.D.D. Tram op Schouwen komt niet terug (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft zich giste ren verenigd met het afkopen van de ..eeuwigdurende" concessie aan de R.T.M. voor het exploiteren van de tramweg op Schouwen en Duiveland. Hiermee is een bedrag van f 1 085.000 gemoeid. De heren De Ruiter (c.h.) en Gortzak (comm.) von den het jammer, dat na de watersnood anvankelyk de tramlijn werd hersteld, naar de heer Van der Zaal (a.r.) wees r op, dat dit geschied is om de mensen op Schouwen te helpen. Hij drong echter met de anderen er op aan, ook op de andere eilanden de tram te boer. ver vangen door bussen. De heer Posthumus (soc meende ook, dat niet anders ge handeld had kunnen worden. Minister Witte, die ad interim Verkeer en Water staat beheert, sloot zich bij de heren Van der Zaal en Posthumus aan; er moest na de watersnood in ieder geval voor ver- voersmogelijkheid worden gezorgd. Het wetsontwerp werd zonder stemming aan vaard. Hetzelfde geschiedde met enige naturalisatie-ontwerpen en begrotings wijzigingen. Daarna begon de Kamer aan wetsontwerp Aanpassingstoeslag Nieuw Mijnstatuut in Tweede Kamer (Van onze parlementsredacteur) Langdurig heeft de Tweede Kamer zich gisteravond, tot ver na middernacht, be ziggehouden met het wetsontwerp, dat de instelling van een bedrijfschap voor de steenkolenmijnindustrie regelt en met de rergangsregeling, die de opheffing yan het oude mijn-statuut en de overgang van het bedrijfsorgaan-oude-»tijl naar de nieu we toestand, geënt op de wet op de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, ge smeerd zal doen lopen. Dank zij een amendement-Wijffels (Kath. V.) zal de oude naam „Mijnstatuut" gehandhaafd blijven, min of meer naar analogie van het voorstel, de naam Mijn Industrie Raad in het leven te blijven houden, maar dan nu voor het bestuur an het bedrijfschap. Het belangrijke punt in het debat was ongetwijfeld de vraag, of aan het bedrijf schap verordenende bevoegdheid op eco nomisch terrein moet worden toegekend. Algemeen was men het er over eens, dat in die richting moet gaan. Bij zonder de heren Hazenbosch (A.R.) en Posthumus (Soc.) gaven hieraan uiting. Laatstgenoemde kwam met een amen dement. dit reeds te verwezenlijken voor klein onderdeel, nl met betrekking tot de gevolgen van de mechanisatie i rationalisatie, waarvan de regeling in het wetsontwerp aan het bedrijfschap slechts werd overgelaten op sociaal gebied. De heer Posthumus wenste hiermee een prin cipiële uitspraak van de Kamer uit te lokken. De bewindsman had tegen een principiële uitspraak geen bezwaar, doch meende, dat die dan op een andere manier »n vallen. Want, aldus minister De Brutjn, juist op dit speciale punt zou den wij in strijd komen met het verdrag inzake de Kolen- en Staal Gemeenschap. De heer Posthumus wijzigde daarop zijn amendement, tengevolge waarvan het be drijfschap op het onderhavige terrein van zijn bevoegdheden gebruik zou kunnen maken, tenzij de Kroon anders bepaalt. Naar het ons voorkomt bepaald een ach teruitgang, aangezien met deze formule- ing de Kroon tevens de gelegenheid wordt gegeven, de gevolgen van sociale aard buiten de bevoegdheidssfeer van het bedrijfschap te brengen. De bewindsman wilde graag eerst eens nader overwegen, wat de consequenties van het gewijzigde amendement zouden zijn. De stemmingen werden dan ook aangehouden tot heden middag. Duitsland gaat schepen voor Israël bouwen De regering van Israël azl in de komen de drie jaar uit de middelen van de Duitse herstelbetalingen aan Israël 28 millioen gulden beschikbaar stellen voor de bouw van 12 r.ieuwe koopvaardij schepen, welke bij Duitse scheepswerven zullen worden gebouwd. Het eerste bouwquotum bestaat uit een 9.000 bruto register ton metend vracht schip met passagiersaccommodatie en drie schepen van elk 7.000 bruto register het vervoer van fruit. Met de bouw hiervan zal nog dit jaar worden begonnen. De andere schepen zullen vóór 1957 geleverd moeten worden. Het betreft hier een passagiersstoomschip van 9.000 b;-uto register ton, nog een schip voor 'ervoer van fruit, twee tankschepen, koelsehip en nog enkele kleinere schepen. Aan W. A. A. M. Daniels, ambtenaar m de Buitenlandse Dienst der tweede klasse, is met ingang van 1 Augustus 1954 op zijn verzoek eervol ontslag uit de bui tenlandse dienst verleend. Roomboter op zijn brood? Natuurlijk! Het is voor zijn vrouw de natuurlijkste zaak ter wereld, dat hij roomboter op het brood meekrijgt naar zijn werk. Het komt hem eenvoudig toe, zegt ze. In kosten scheelt het maar weinig meer dan 'n cent per boterham. Zou een werker om dit kleine verschil de roomboter op zijn brood moeten missen? Het komt iedere harde werker toe: "Roomboter op het brood Blijf de rijksbotermerken sparen (op elk pakje room boter staat er eenEr komen nieuice, grote Room- boter-prijsvragen Noord-Oostpoldei zal in totaal 1600 boerderijen krijgen Notaris-pensioenen Wie ongeschikt is, moet ontslagen worden Blijken» het voorlopig verslag van d< Commissie van rapporteurs uit de Eersti Kamer, zijn In de senaat van verschillen de zijden bezwaren gerezen tegen de voorgestelde wet om notarissen op 70- jarige leeftijd te pensionneren. Men vestigt er de aandacht op, dat de et op het notariaat in artikel 52 de mogelijkheid opent, om notarissen uit ongeschiktheid wegens ouderdom, zwak te, aanhoudende ziekte of aanhoudende ziels- of lichamelijke ziekte voor ontslag te dragen. Dit artikel is, naa mening van de aan het woord zijnde kamerleden, door de Kamen van zicht onvoldoende toegepast. Het vi ervan biedt nu geen grond, om notarissen nu op 70-jarige leeftijd te pen- zijn met de beginselen van het familie recht, wanneer een kind slechts één wet tige ouder zou hebben. Ook is vereiste, dat het huwelijk der pleegouders reeds een aantal jaren be staat. en dat het kind reeds drie jaar door hen tezamen is opgevoed en verzorgd, j Een te gering of een te groot leeftijdsver schil tussen het kind en zijn pleegouders zal niet kunnen voorkomen. Het is geen voorwaarde, dat de pleegouders kinder loos zijn De consequentie van adoptie ls dat het kind enerzijds de staat van wettig kind van de adoptanten krijgt, en dat burger lijke betrekkingen die bestonden met ouders en bloedverwanten, ophouden. Wel zullen de ouders zoveel mogelijk moeten worden gehoord en wanneer zij zich niet kunnen verenigen met het adoptieverzoek der pleegouders, komen hun de rechtsmiddelen toe die ons proces recht verleent. In de instelling van een Centrale Adop- 1 tieraad wordt in dit wetsontwerp even-1 eens voorzien, terwijl de mogelijkheid tot adoptie beperkt wordt tot pleegkinderen in eigenlijke zin, dus met uitsluiting van hen die afstammen van de verzorgers of een hunner (stiefkinderen). Het komt de minister niet waarschijn- lijk voor. dat invoering van adoptie er toe zal leiden, dat het vrijwillig afstaan van kinderen (door ongehuwde moeders b.vj zal worden bevorderd t Toch is het zo'. GIFTIGE REGENWORMEN (95) Hoewel het uiterlijk van de regenworm nog steeds weinig appe tijtelijk is, heeft de menselijke waar dering voor dit dier in de laatste halve eeuw toch aanzienlijke vorderingen gemaakt. Men is er sells algemeen van overtuigd dat de regenworm heel be langrijk en buitengewoon nuttig is voor de landbouw, omdat hij in belangrijke mate meeioerkt aan de structuurverbe tering van de grond. Behalve de hartstochtelijke vissers in de binnen- exemplaren zjjn ingebed in een slijme rige stol die icordt afgescheiden in het z.g. „zadel", een klierrijke huidverdik king tussen het 32ste en 3?ste segment. Hierin bevindt zich de chem che ling nog onbekend moedelijk verwant is aan strychnine. Niklitcliek vermeldt dal zelfs een wa terig aftreksel van dergelijke eierdra- gende regenwormen zó giftig i». dat ook konijnen er snel door sterven. ITot de aard van kippen men achterwege blijft. ITat het pluim vee betreft, een paar vette wormen zullen altijd wel worden gewaardeerd en een kip zal daarvan hoogstens een deze parasiet gebruikt graas de regen worm als tussengastheer om op deze w\jze de kip te infecteren. Een over vloedige maaltijd van regenwormen kan in bepaalde tijden echter tot heftige vergiftigingsverschijnselen hjj kippen aanleiding geven, en dan wordt het luurlijk minder onschuldig, hekend, geschiedt de Zoals •elke bij de volwass •tiddel dien de maaltijd overvloedig is geweest. Dergelijke verschijnselen zullen zich in ons land zelden meer voordoen omdat vrijwel alle hoenderfokkers en kippenhouders hun dieren zeer doel matig weten te voeden. In hun schema is voor een afzonderlijk regenwormen- dieet geen plaats. Maar in vroeger tij den kwamen deze noodlottige vergifti gingsverschijnselen nogal eens voor in de voortplantingstijd van de regen wor- (Nadruk verboden). aionneren. Notarissen oefenen, evènaJe artsen e.d., een vrij beroep uit en accep teren met hun benoeming het risico van artikel 52. Zij zijn dus verplicht eelt maatregelen voor de oude dag te nemen, aldus deze leden. Primair stellen zij de eis, dat de nister notarissen, die ongeschikt hun ambt zijn en het ook niet meer regeld uitoefenen, voor eervol ontslag zaJ voordragen. Het reoht van de wetgever om ovi gaan tot pensionnering van notarissen op 70-jarige leeftijd, willen deze senatoren niet betwisten, mits de staat de onsla- ïn volledige schadeloosstelling waarborgt. Aan de andere kant waren er vele leden, die zich met de strekking van het etsontwerp konden verenigen. Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft z.hs. vier wets- ïtwerpen tot naturalisatie aanvaard, waarbij in totaal 71 personen de Neder landse nationaliteit verwierven. Ook het wetsontwerp tot wijziging der grenzen van een aantal gemeenten langs de Hol landse IJsscl werd met algemene stem men aangenomen. Een voorstel tot gedeeltelijke schorsing der heffing van invoerrecht op sinaasap pelen en mandarijnen gaf de Kamer aan leiding tot enig commentaar en werd na ampele discussie aanvaard met aanteke ning dat de CH-fractie tegen was. Als laatste punt van de agenda werd het ont werp tot wijziging van de visserijwet zonder hoofdelijke stemming goedge- „Het is mogelijk tegen het eind van 1956 de dijk te sluiten", zo heeft ir Th. d. Bom, hoofdingenieur bij de Zuider zeewerken tijdens een voordracht over de in aanleg zijnde polder oostelijk Flevo land in de te Zwolle gehouden jaarver gadering van de Ned. Vereniging maakt, zijn er thans 48 km boven gebracht". In het voorjaar 1957 komen de langs de rand hooggelegen terreinen droog, waarop met de ontginning kan worden begonnen. De afmaling geschiedt daarna in enige maanden. Over het algemeen zal het grootste deel van de bodem worden gebruikt voor ak kerbouw, er zal slechts weinig tuinbouw gebied komen. Lelystad krijgt een m kans voor Industrialisatie, waardoor deel van het bevolkingsoverschot kan worden ondergebracht. Sprekende over het verkeer, zei i d. Bom, dat over 20 jaar een spoorlijn de orde komt, temeer daar Markerwaard vermoedelijk eerder zal worden gemaakt dan Flevoland. Ir A. P. Minderhoud, hoofd van de Soc. Econ. afdeling van de directie van de Noord-Oostpolder vertelde, dat de N.O.- polder totaal 1600 boerderijen zal krijgen, waarvan er nu 987 zijn uitgegeven. In 1958 of 1959 zal alles uitgegeven zijn, wat nodig zal zijn om alles te concentreren op oostelijk Flevoland. De twee gebieden voor fruitbouw worden eveneens uitge geven, zodat ook het fruitgebied in ex ploitatie komt. Dit geldt ook voor de groententeeltbedrijven. Tijdens de vergadering werd op voor stel van de wnd. voorzitter dr ir V. J. G de Blocq van Kuffeler een telegram ver zonden aan de raad van r in werd aangedrongen op mogelijke indiening van een ontwerp van 51wiL.erzake van de afslui'ing van de zui- a iu .?eearmen- overeenkomstig de denkbeelden van de Delta-commissie. Besloten werd de vervulling van de «?fa,uüe Van voorz'tter ontstaan door het overlijden van ir A Plate, nog enige maanden aan te houden De aftredende bestuursleden ir M A Geuze te Poort vliet. mr C. A. van Gorcum te Wassenaar, ir J. S. Keyser te Utrecht, P. A. Huet te 's-Gravenhage en mr N. M. Zijp te 's-Gra- 'enhage werden bij acclamatie herkozen. De Ned. vereniging voor landaam ning heeft gisteren een excursie i Flevoland gemaakt en daar gehoord, dat de ervaringen met de Noor-Oost-Polder bij de drooglegging van het Zuidelijk deel van het IJsselmeer belangrijke wij zigingen in de werkwijze zullen brengen Zo heeft men minder angst voor het opschietende rietgewas in het droogge legde land. dan men vroeger had. Geble ken is, dat de onkruidbestrijding door z.g. rietopschot. zeer bevorderd wordt. Als de dijken gereed zUn, Is men In de polder binnen 9 maanden droog jgen. De bouw van slu Lelystad geschieden in een bouwput van niet minder dan 250 bij 250 meter. Deze put is 16 meter diep en er moet per uur 1500 m3 kwelwater uitgeslagen wor den De betonvloer van het gemaal, die op heipalen is gelegd en de zuigkanalen zijn reeds gereed gekomen. In 1956 ver wacht men .dat de dijken gesloten wor den. Er worden nu reeds kanalen ge baggerd zodat het mogelijk is. terstond baggermolens in de polder te brengen. Ook in het ontstane Veluwemeer tussen Harderwijk en Kampen is een vaargeul uitgebaggerd, die verkeer met vaartuigen tot 1300 ton toelaat. Het meer is ook ge schikt voor spelevaren en recreatie. Bekwame Nederlanders naar 't buitenland De Amsterdamse arts D. Herder schee zal in Augustus naar de Goudkust vertrekken, waar hij door bemiddeling an het Britse ministerie van Koloniën benoemd tot gouvemementsarts. De heer W. F. Dissevelt te Sassen- e i m zal op 1 September als fabri- cagechef in dienst treden bij de Frre- stone-rubberfabriek in Liberia. Dr A. Eisenloeffel te Amsterdam zal op 11 Augustus naar Iran vertrek ken. waar hij is aangesteld tot chemisch bedrijfsleider bij een fabriek van plant- rdige oliën. De heer Eisenloeffel is de laatste jaren directeur geweest van een oliefabriek van de Lever Bros Ltd ta Shamgar, India. Vergadering N.C.B. In bouwvakken verlaging pensioenger. leeftijd nog niet aan orde 1 Wereldpolitiek in Lagerhuis Churchill heeft in het Lagerhuis véi- klaard. dat hij geen enkele reden zag. niet onder beheer van de Ver- Naties zou worden geplaatst Dc igelse premier voegde er onmiddellijk n toe: ..Er is echter niets in de houding n communistisch China, dat Amerika er i kan brengen. Formosa aan dit land uit te leveren Deze verklaring was als antwoord bedoeld voor Attlee. de leider der oppositie. Attlee had namelijk gezegd dat de kwestie-Formosa en de toelating van Kooo-i_hina toi Ge V.N. een rege ling van de Koreaanse kwestie in de weg staat. Churchill herhaalde, dat hij momen teel niet van plan is. de toelating van Rood-China aan de orde te stellen. Deze kwestie kon wachten tot na de zitting van de V.N. in September. /vttlee nad eerder op de dag felle cri- tiek geleverd op de Amerikaanse minister Foster Dulles. Zijn weigering om de ver dere conferentie van Genéve bii te wo- aldus Attlee, rechtstreeks in 1 de lee vond overigens, dat het tijd werd. dat Churchull met Malenkof de kwestie van de waterstofbom zou gaan bespre ken. Aan Reuter ontlenen wij nog, dat Churchill ook verklaarde: Engeland en Amerika zijn besloten de conventies van Bonn. waarbij de Westduitse souvereini- teit wordt hersteld, in werking te stellen Frankrijk het E.D.G -verdrag niet be krachtigt. Attlee sprong hierbij op en eiste, dat alvorens de maatregel defini tief werd goedgekeurd, het Lagerhuis zou worden bijeengeroepen om haar te besprêken. Uit de Staatscourant William H. Brown Is erkend en toe gelaten. op de voet van vreemdelLng, als vice-conSul van de Verenigde Staten van Amerika te Willemstad, Curagao. Benoemd tot ridder 'in de orde van Oranje-Nassau L J. Th. Hendriks, chef dienst van de gemeente-musea te Att-1 Amsterdam, wonende aldaar. (Van onze sociale redacteur) .Wij zijn nog niet eens in staat om de 65-jarigen een behoorlijk pensioen te ge ven. En dan zijn er nog de weduwen en wezen. Er zijn gevallen bekend, waarin de vrouw, na de dood van haar man. uit werken moest gaan om de kost te verdie nen. Als deze dingen in orde zijn, kunnen we misschien eens aan verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd gaan denken." Met die woorden verdedigde gisteren voorzitter Van Eybergen het afwijzend bestuursvoorstel op de tweejaarlijkse bondraadsvergadering van de N.C.B. te 's-Hertogenbosch. Een door het bondsbestuur overgeno- en suggestie van de afdelingen om met Ingang van September een atudie- en do cumentatieblad uit te geven onder de aam „Het Bestek", werd aanvaard. Aan het eind van de vergadering gaf de heer K de Boer, tweede voorzitter het C.N.V., een schets van het werk, dat in naam van de Nederlandse Christe lijke vakbeweging op Nieuw Guinea wordt gedaan. Meer Amerik. tanks en vliegtuigen voor Thailand Amerika zal de militaire hulp aan Thailand (Siam) onmiddellijk verhogen. Volgens een accoord met de militaire uit Bangkok, zullen straalvlieg tuigen en tanks naar Thailand worden verscheept. De regering van Thailand noopi spoedig te kunnen beschikken over escadrille straaljagers. Momenteel telt het Thaiiandse leger 100 000 beroeps militairen; de grond-, lucht- en zeestrijd- krachten zullen nu worden verdubbeld. Oorzaak: de slechter wordende toestand in Indo-Chlna.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5