OPRUIMING Historische band met gemeente in Zuid-Afrika Oranjefeest Leimuiden toch Noodb7ug werf nog geslaagd Plannen voor oprichting van een medisch centrum Wegverbetering in Zuideinde van Roelofarendsveen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 15 JULI 1954 Alphen aan den Rijn Oudshoorn en Oudtshoorn voeren zeilde wapen In een bericht in het dagblad Trouw van 14 Maart 1953 kwam de naam Oudtshoorn voor van een gemeente in Zuid-Afrika. Dit is voor het ge meentebestuur van Alphen aan den Rijn aanleiding geworden bij dat ge meentebestuur te informeren of mogelijk nog zeker historisch verband kon bestaan tussen Oudshoorn, de voormalige gemeente, die in 1918 is samen getrokken met Aarlanderveen tot één gemeente Alphen aan den Rijn. De nodige correspondentie heeft deze vraag bevestigd. Gebleken is uit het briefhoofd, dat het Zuid-Afrikaanse Oudtshoorn zelfs hetzelfde gemeentewa pen voert als het voormalige Oudshoorn, thans gemeente Alphen aan den Rijn Na ontvangen bericht uit Oudtshoorn waar in gemeld wordt, dat de gemeente is ge noemd naar zekere Baron van Reede van Oudtshoorn. die schatmeester was aan de Kaop de Goede Hoop vanaf 1741 en vice- gouverncur vanaf 1760 tot 1766 en later van 1772 door de OI.C. aangesteld als gouverneur en directeur-generaal van de Kaap de Goede Hoop heeft de archiva ris van de Alphense historische vereni ging. de heer J. W. van Zwieten. de zaak verder uitgeplozen. Nu blijkt het volgen de: Pieter Baron van Reede van Oudts hoorn. heer van Oudshoorn. G.nephoek en Ridderbuurt (gem. Oudshoorn) en van het slot Drakenburg, geboren te Utrecht op 8 Juli 1714, gedoopt in de Catharina- kerk aldaar op 10 Juli. zoon van Barend Cornelis en van Catharina Cornelia van Eys. is na zijn wetenschappelijke opvoe ding In dienst getreden der O I. Compag nie en in 1741 als adelborst met het ..Duifje" van Amsterdam vertrokken naar O.-Indië Aan de Kaap de Goede Hoop werd hij door bewindvoerders aangesteld tot op perkoopman en fiscaal-independent Als eerlijk, trouw, menslievend en rechtvaar dig man vervulde hij deze gewichtige post tot men hem in 1761 benoemde tot secundus of tweede bevelhebber van het gouvernement aldaar, waaraan tevens het voorzitterschap in de raad verbonden was. Vijf jaar later keerde hij met ver lof naar Nederland terug. Hij was name lijk tot universeel erfgenaam benoemd van zijn oud-oom. de Engelse pair Wil liam Ferdinand Cary. lord Hunsdon (overleden te Alphen op zijn buitenplaats .Postrust" 13 Juni 1765 als laatste van zijn geslacht) Na een afwezigheid van 25 Jaren dus werd Van Reede 25 Juli 1766 te Oudshoorn feestelijk Ingehaald en hij woonde op 12 October van dat Jaar de herdenking van het 100-jarig bestaan der Hervormde kerk aldaar bij. welke plech tigheid ter wille van zijn aanstaande overkomst één Jaar was uitgesteld. Hij verzocht nu zijn ontslag bij de O.I. Compagnie, dat hem met een loffelijk ge- tuigschift werd verleend, en kocht van de erfgenamen van mevrouw Roeters het kasteel Drakenburg. Toen hij echter ver nam dat de post. die hij aan de Kaap vervuld had. nog vacant was. toonde h{j zich bereid die opnieuw op zich te ne men. Op het punt van vertrek vernam men. dat Tulbach, gouverneur en direc teur van de Kaap. was overleden en dat nu Van Reede met deze waardigheid was begunstigd. In 1772 op de ..Asia" scheep gegaan, moch hy zijn bestemming evenwel niet in leven bereiken, maar overleed in volle zee op 23 Januari 1773. Zijn stoffelijk overschot werd 12 April met de aan een gouverneur verschuldigde eer in de kerk te Kaapstad begraven. Hij u-as gehuwd (Aug. 1736) met Sophia Boesses, geboren te 's-Hertogen- bosch op 31 Januari 1720. overleden aan de Kaap op 5 Juni 1791 Uit dit huwelijk sproten 5 zoons en 8 dochters. De gemeente Oudtshoorn K. P is ge noemd naar de echtgenote van de vroe gere magistraat en civiele commissaris van de gemeente George (een naburige gemeente van Oudtshoorn). mevrouw Geesje E. G Bergh, geb Van Reede van Oudtshoorn, die een kleindochter was van die gouverneur. Baron van Reede van Oudtshoorn. De gegevens die men. in sappig Afrikaans van de burgemester van Oudts hoorn heeft ontvangen, kloppen precies met de gegevens die de heer Van Zwie ten heeft verzameld. Nu bijna tweehonderd jaar later Is dank zij het krantenbericht, het ver wantschap van Alpen aan den Rijn met een Zuid-Afrikaanse gemeente bevestigd kunnen worden. Ideeënbussen Ook de gemeente gaat thans ideeën bussen plaatsen in de hal van het raad- huis. in het kantoor vaan de gemeente lijke water- en lichtbedrUven en waar schijnlijk ook een in Avifauna. Indien men een gedachte heeft, waarvan de uit voering kan leiden tot verbetering van het bestaande of het tot stand komen van vernieuwingen, kan men zijn gedachte aan het gemeentebestuur bekend maken door middel van bij de bus "aanwezige formulieren. Het ligt in de bedoeling goede ideeën met een passende beloning te waarderen. Aantal bezoekers groeit Het aantal bezoekers van Avifauna bedraagt tot nu toe 265.000. Indien de weersgesteldheid geen parten speelt verwacht men dit seizoen bij elkaar een 400.000 bezoekers. LEIMUIDEN Zangsuccessen De Chr. gemengde zangvereniging Ex celsior heeft gisteren deelgenomen aan het groot nationaal "zang- en muziek concours ln De Bilt en behaalde daar met 336 punten de eerste prijs ln de af deling Uitmuntendheid. De 37 leden heb ben er meteen maar een uitgaansdag van gemaakt. Om acht uur vertrokken de zangers naar De Bilt per autobus, waar zij zich in een speeltuin amuseer den. In Doorn bezochten ze de Zonne- heuvel en in Hilversum werd de vrolijk heid in Anna Hoeve voortgezet. Het kinderkoor Jong Excelsior wist in een concours te Wijk bij Duurstede in de B-afdeling beslag te leggen op de eerste prijs met 303 punten. Beide koren wor den gedirigeerd door de heer D. van Vliet uit Alphen aan den Rijn. OUDE WETERING Veel regen op reis Zeer triest zag het er gistermorgen uit voor de ouden van dagen, die gereed stonden in twee bussen en zeven auto's het jaarlijkse uitstapje te maken. Maar gelukkig zijn er altijd lieden, die met kwinkslagen de goede stemming er in weten te brengen Het gezelschap van 120 personen vertrok in de richting Hil- um. waar in de apeeltuin Anna Hoeve de koffie werd gebruikt. Een be zoek aan de Grebbeberg en Ouwehanda dierenpark was 't volgende programma punt. Via Wijk bij Duurstede belandde het gezelschap "s avonds in paviljoen De Brasem, waar de burgemeester en zijn echtgenote mede aanzaten aan het diner. Tijdens het diner spraken de burge- meeeter, dokter v. d. Bijl en namens de ouden de heer G. Rotteveel. DEN RIJN opnieuw aangevaren Voor de tweede maal in de enkele we- tT r j ken, dat de noodbrug in gebruik is werd Het Oranjefeest van Leimuiden werd gistermorgen geopend met een toe- rieze aangevaren en zo ernstig bescha- spraak van de voorzitter van het Oranjecomité tot de burgemeester, waar- digd, dat zij voor voetgangersverkeer in hij uitdrukking gaf aan de aanhankelijkheid van de bevolking ten op- m°est worden afgesloten. Vond dp aanvanna dp de schoolkinderen toe. De burgemeester deelde mede, dat op 23 Juli de Koningin, Prins Bernhard. de president van de Franse republiek diens echtgenote de gemeente per zullen passeren. Hij hoopte, dat de schooljeugd dan langs de weg zal staan om de president een groet uit Nederland mee te geven. Onder leiding ven de heer G. J. van Berkel zongen de kinderen de R K. en Chr scholen enige vader landse liederen. Het dochtertje comitélid. de heer Meijer, bood de echt genote van de burgemeester een fraai bouquet bloemen aan. Daar de regen in tussen in stromen naar beneden k' werd de jeugd in de garage van de heer Berends getracteerd. De kinderspelen konden 's middags ge lukkig doorgaan. De uitslagen luiden: turflopen, meisjes 6 en 7 jaar: 1. Anneko van Schagen, 2. Maria Beers, 3. Magda Meijer Hoepel wedstrijd meisjes 8 en 9 Jaar: 1. Ans de Boer. 2. Truus Hoge- boom, 3 Janny van der Hoorn. Behen digheidswedstrijden meisjes 10 ert 11 j.: 1. B. v. d. Hoorn, 2. Thea v. d. Heiligen berg. 3. Tini Scholten. Was ophangen, meisjes 1214 Jaar: 1. Leida van Dijk, 2. Annie van Steyn, 3. Bea Malipaard. Houtje rapen Jongens 6 en 7 jaar: 1 B. Möllers, 2. J. Noordermeer, 3. Tony Hogeboom. Jongens 8 en 9 jaar: zaklo- pen, 1. Theo Hartveld, 2. Cees de Keijzer. 3. G. Wesselius. Jongens 10 tot 12 jaar, hardlopen: 1 Harrij Hartveld, 2. A. Fok ker, 3. H. v. d. Meer. Jongens 13 en 14 Alphen aan den Rijn Op uitnodiging van het gemeentebestuur gisteravond in. het raadhuis onder voorzitterschap van burgemeester Wit- schey een informele bespreking gehouden tussen het college van B. en W., de ge meentesecretaris en vertegenwoordigers van het Wit-Gele en Groene Kruis van Alphen en Aarlarderveen en het Oranje- Groene Kruis van Alphen. Wethouder Deerenberg was hierbij niet tegenwoor dig. Gesproken ls over de vraag of het stichten van een medisch centrum te Al phen aan den Rijn al of niet wenselijk is. De burgemeester wees op de taak van en de verhouding tussen de openbare ge zondheidszorg (overheid) en de particu liere gezondheidszorg (Kruisverenigingen) De vraag werd opgeworpen of het in het algemeen, belang niet wenselijk zou zijn een stichting te vormen, die bepaalde tak- avond gebeurde het omstreeks half dus juist op een druk tijdstip. In de rich- Jaar, hardlopen met hindernissen, 1. P. ïirrg Leiden voer toen het sleepbootj* Hartveld, 2. P Möllers, 3. B. Heuzen ..Wim" uit Rotterdam als trekker var Voor de 's middags gehouden optocht een met ijzeren buizen geladen vaartuig, met versierde fietsen en autopeds bestond Dit voer met de last tegen de opstaande lans niet zoveel animo als voorgaande klap var. de brug, zodat de buizen schots Jaren. De prijzen voor de mooiste ver- en scheef kwamen te liggen. Dat de sieringen zijn: 1. .Tongejan. 2. Van Veen, botsing flink was aangekomen, bleek. 3. Van Haasteren. toen de klap werd neergelaten en op een De avondfeesten op het feestterrein meter van het vaste stuk bleef haken, werden begunstigd door goed weer. Tal De brug was zozeer ontzet, dat de sluit- van vermakelijkheden stonden hier op- bouten een halve meter voorbij de gaten gesteld en tot laat in de avond is het zeer gezellig geweest. Zo dus honderden fietsers Voorstel raad Alkemade l/i verscheidene raadsvergaderinge: hebben de leden er op aangedrongen eei begin te maken met de verbetering va: het weggedeelte in het Zuideinde te Roe lofarendsveen, door demping van de vaartgedeelten vanaf het ophaalbrugje bij de veiling tot het eindpunt. Aanvankelijk was het de bedoeling d» werken in DUW-verband uit te voeren Er zijn hiervoor echter (gelukkig) niet genoeg werklozen meer en de verw ting is niet. dat die er in de nabije komst zullen komen. B. en W. hebben daarom nagegaan of het financieel ver- ■oord is de werken zonder overheids subsidie door een aannemer te laten uit- ïdat de situatie daar met dn dag slechter wordt. Met behulp van me chanische werktuigen kan het werk in vlot tempo worden uitgevoerd. Enige bindende prijsopgaven het dem- sloten, uitdiepen en maken nieuwe sloten en versteviging van kade langs het Brasemermeer door het n gezondheidszorg ter hand kan zoals een polikliniek en het ver- 2Un verkregen. Het werk strekken van medische apparatuur. De stichting zou dan moeten bestaan uit vertegenwoordigers van de Kruisvereni gingen, waarbij de zelfstandigheid van die verenigingen moet blijven gewaar- Men zag de wenselijkheid onder ogen, een centraal gebouw te stichten, waar ge noemde taken, en ook de taak van de openbare gezondheidszorg, kunnen wor den uitgeoefend. De aanwezigen namen in principe het besluit tot formering van een commissie, bestaande uit twee vertegenwoordigers van elke Kruisvereniging, en indien gewenst een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. Deze commissie zal de plannen nader moeten bezien en te zijner tijd een besluit in het algemeen belang nemen. De meerderheid van de aanwezi gen erkende de wenselijkheid tot verwe zenlijking van dit plan te komen, temeer, omdat in deze gemeente de bouw van ziekenhuis voorlopig niet kan worden ge realiseerd. Faillissementen (Opgegev lureaux vc Ultgesprc Handel N.V.) ra Joh Seysener, sclaan 18 D, Hillegom Wijk, Haarler aanbrengen van b-schoeilngen. Wanneer de raad het benodigde crediet toestaat zal spoedig wederom een vaartgedeelte in Roelofarendsveen tot het verleden be horen. Dan kunnen een groot aantal een persoons-bruggetjes verdwijnen en komt een einde aan de straat verzakkingen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Raadsagenda Vrijdagavond om acht uur vergadert tie gemeenteraad. De agenda vermeldt onder meer: vergoeding aan Hervormde school: aangaan van een geldlening vai 145.000 bij de bank voor Ned. Gemeen ten: subsidie R K. militaire tehuizen; ver hoging voor bij-wonen van raadsvergade ringen (voor raadsleden); wijziging be groting 1954. Geslaagd De heer C. Stroo jr slaagde voor het examen machLneschrijven eerste klas. uitgaande van de fusie leraren M. O. te Arnhem. ROELOFARENDSVEEN Voetbal voor ouden van dagen Zaterdagavond 6 uur wordt op het D.O.S.R -terrein een voetbalwedstrijd ge speeld ten bate van de uitgaansdag der Ouden van dagen. Hierin, heeft de mu ziek vereniging Liefde voor Harmoni< wel een zeer werkzaam aandeel. Immers uit het corps wordt niet alleen een tal geformeerd voor de wedstrijd, tegen elf spelers van het geslacht Van- der Meer, maar tevens zullen deze „r kale jongens-in-de-korte-broek" met hun collega's zorgdragen voor een prettige opluistering voetgangers naar de Julianabrug om de overzijde te kunnen gebruiken. De fa Otters begon spoedig met de herstel werkzaamheden. Dat er danig gemopperd is valt te be grijpen. nu er na het stoere begin van de werkzaamheden aan de nieuwe brug vrijwel niets meer gebeurt. Het is wel duidelijk, dat waar men reeds jaren wist, dat er een andere brug moest komen, de voorbereidende maatregelen van pro vinciale en gemeentelijke instanties on voldoende ziin geweest Als bewijs hier voor moge tevens gelden, dat de door gemeente en provincie geprojecteerde straathooete voor de P Doelmanstraat 7 cm bleken te verschillen. De voorge vallen aanvaringen zijn toch wel duide lijke wenken, dat de grootst mogelijke sooed betracht moet worden. Om 9 uur 's avonds was de brug weer in zoverre hersteld, dat het verkeer weer kon pas seren. Er wordt een onderzoek naar de schuldvraag ingesteld. Motoren-Boot won van de scheepswerven Onder flinke belar-estellir.g werd gis teravond op het terrein van ..Alphen" de jaarlijkse voetbalwedstrijd gespeeld tussen het elftal van de motorenfabriek „De Industrie" en van de scheepswerven „De Ind-ustrie" en De Vooruitgang" alle onder directie van de heren Boot. Evenals vorige jaren was er ook nu veel spanning en daar de georganiseerde voetballers voor deze wedstrijd dispen satie hadcen en er dus vrij sterke com binaties gevormd konden worden, was het spel ook aantrekkelijk. De wedstrijd is dit jaar door de mo torenfabriek met 3—2 gewonnen-, en dat was verdiend ook. In de eerste helft kwam dit elftal oo een 2—0 voorsprong, maar vóór de rust aanbrak was de ach terstand tot 21 gereduceerd. Na de thee werd met nog groter enthousiasme gestreden. Beide partijen scoorden nog eenmaal. In het laatste kwartier deden de scheepsbouwers zware aanvallen, maar doelman Verkley wist zijn goal verder schoon te houden. Na afloop heeft ir D. Boot, directeur van de motorenfabriek. de wisselbeker uitgereikt aan aanvoerder W. B. de Knljff. ra een felicitatie aan het adres van het win-nefide elftal.. Dank werd ge bracht aan de vereniging Alphen, die het terrein belangeloos afstond; voorts aan scheidsrechter Tuinenburg voor zijn. uitstekende leiding en aan- de muziek vereniging ..Arti et Religioni", die voor de muzikale omlijsting zorgde. Op het bij-terrein speelden gelijktijdig de junioren van de motorenfabriek en de scheepswerven Ook hier was de winst voor eerstgenoemden. De aanvoer der ontving een zilveren- lauwerkrans uit handen van ir Boot Zoals bekend waren de baten bestemd voor het „zie- kenpotje" dezer bedrijven. Feestelijke doorreis Het ligt in de bedoeling om de door reis van de Franse president op 23 Juli aanstaande, enigszins feestelijk te doen verlopen. Dank voor hulp Het gemeentebestuur ontving va-n het mandoline-orkest Concordia uit Zuid- land een album met foto's, ter herinne ring aan de hulp,-die Alphen, verleende tijdens de overstromingsramp. Spotgoedkope Aanbiedingen nze RESTANTEN van HUISKAMERS SLAAPKAMERS FAUTEUILS KLEIN MEUBELEN GORDIJNSTOFFEN enz. Deze opruiming biedt U werkelijke koopjes voor prima meubelen. WONINGINRICHTING VLEES VLEES Wie eerste kwaliteit vlees voor weinig geld wil eten. Moet ZWETSLOOT en ERADES niet vergeten! 2-DAAGSE MALSE BIEFSTUK-RECLAME 1.701.90 per 500 gram. Onze prima Rcclamelappen i Rlblappen 120-130 Rosbief lappen en stukjes Rosbief i 40l .50 VEULENVLEES Veulenlappen 1.40—1.50 Veulenrollade j 50 Veulenrosblef 50 Gehakt h. o. h0 90 Rundvet bij vlees 0 60 Onze fijn gekrulde Palingrookworst 0 80 p. 500 gr Gekookt vlees en Pekelvlees0 30 p 100 gr Dil alleen in onze volkszaken N. ZWETSLOOT en B. ERADES UITSLAC VERLOTINC 19e Leidse Vacantiekinderfeest 19S4 De prijzen zijn gevallen op de volgende nummers: 66 237 292 328 451 483 525 626 652 666 6; 838 953 965 969 1019 1032 1051 1153 1231 1309 1318 1352 1592 1619 1627 1704 1718 1744 1748 1768 1838 1851 1873 1924 1983 2016 2094 2108 2193 2231 2525 2561 2724 2767 2777 2831 2837 2883 2945 2964 2976 2982 Extra Viees aanbieding! Doorr. Runderlappen 500 gr1.45 Magere Runderlappen 500 gr1.65 Riblappen 500 f N.V. DE BATAAFSCHE PETROLEUM MAATSCHAPPIJ, rel van Bylandtlaan 30, 's-Gravenhage, 27. Oei, wat staan die piramiden een heel eind weg. Je zou gedacht hebben dat 't een half uurtje rijden is, maar nu zijn ze zeker al een uur onderweg. Er wordt van de inspanning en het uithoudingsvermogen van Pingo heel wat gevergd, maar dat vindt hij helemaal niet erg. Moeilijk wordt de toestand als ze in een kuil terecht komen. Dan moet hij (om 't zo eens te zeggen) de tanden op elkaar zetten, maar ook zo'n tegenval ler kan z'n goede stemming niet bederven. Op het eerste plaatje zie je Pingo een lelijke tuimeling maken en daarmee is hij toch aan 't eind van zijn krachten gekomen. „Zal i k nu eer. poosje duwen?" vraagt Petzi zo vriendelijk mogelijk en dat vindt Pingo goed. Hij voelt zich zo moe, dat hij verlangt een poosje uit te rusten. Niet één die hem dat niet gunt. Petz' kan gelukkig ook hard lopen en hij wil natuurlijk voor Pingo niet onder doen. Maar 't valt hem niet mee. Ze zijn nu al dicht bjj de piramiden, maar vóór ze daar zijn moeten ze nog eer. zandheuvel overtrekken. Dat wordt een hele toer en Petzi moet alle krachten inspannen om 't te halen. Nu Pingo stil zit, voelt hij pas hoe moe hij is en hoe warm hij 't heeft. Hij is steeds maar bezig met een zakdoek zijn gezicht af t'e vegen. Want hij zweet als een karrepaard. En die arme Petzi duwt maar. Hoe hoger ze komen, hoe zwaarder 't wordt. Stel je voor dat hij niet meer kan. Dan zal de woestijnwagen in dolle vaart de heuvel afrijden en dan zullen er zeker ongelukken gebeuren. Dat nooit! Petzi zal tot 't uiterste volhouden. Nog een zetje, en nóg een, en dan zijn ze boven op de zandheuvel. ,,'t Laatste stuk zal i k wel rijden," zegt Pclle, „ga jij i mijn plaatsje zitten, Petzi." Ja, die kapitein weet best wat hij doet. Hij behoeft niet te duwen, want de wagen rijdt van zelf. In wilde vaart rollen ze naar beneden, de piramiden tegemoet. En nu zit Petzi met zyn zakdoek te vegen. Oef, wat heeft hij het warm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4