Leidse vroedschap behoeft veel wijsheid Leiden gaat voort op weg dierenbescherming van de OTEUWE LEIDSCHE COÜBANT 3 DINSDAG 13 JULI 1954 ENORME AGENDA VOOR MAANDAG Decoratieve versieringen in openbare gebouwen Sportvelden Haarlemmerweg, nieuwe scholen en aanleg Burggravenlaan vragen de aandacht QINDS 14 JULI heeft de gemeenteraad van Leiden, in verband met de *3 vacanties, niet meer vergaderd. Het gevolg hiervan is, dat voor aan staande Maandag een agenda van niet minder dan 47 punten te wachten ligt. Zoveel voorstellen op één dag heeft de raad de laatste jaren niet meegemaakt. Bovendien mogen verscheidene agendapunten belangrijk worden genoemd. Geen wonder dan ook, dat de burgemeester aan de uit nodiging heeft toegevoegd: „De vergadering zal, zo nodig, des avonds worden voortgezet." Als de raadsleden niet al te lang van stof zijn, kan misschien echter met de middag worden volstaan. Op het program staat nog niet het be antwoorden der vragen van de heer J. van Iterson over het Leids Merenplan. Zoals men weet. heeft dit Prot.-Chr. raadslid de volgende vragen gesteld: 1. In welk stadium verkeren de voor bereidende werkzaamheden van het Merenplan? 2. Wanneer kan de raad het toege zegde rapport inzake dit plan tegemoet 3. Kan de bouw van woningen in de eerstkomende jaren nog ongestoord doprgang vinden, ook zonder de zand winning uit het Merenplan? Eervol ontslag voor mej. Van Hoorn Wèl zullen tal van onderwijszaken moeten worden afgehandeld. Eén der be langrijkste is het voorstel tot het ver lenen van eervol ontslag aan mej J. L. van Hoorn, als directrice van de HBS. voor meisjes en de Middelbare Meisjes school. Naar we vernemen, zal het wel tegen de herfstvacantie worden, dat mej. Van Hoorn afscheid neemt. Mej. Van Hoorn zal dan ongeveer 40 Jaar het middelbaar onderwijs hebben gediend. In December 1952 werd zij hartelijk gehuldigd in verband met haar zilveren jubileum als directrice van de Leidse meisjes-H.B.S. Toen werd ook het Tine van Hoorn-fonds opgericht, dat bijzondere onkosten bestrijdt. Mej. Van Hoorn werd op 15 April 1890 te Noord- dijk (Groningen) geboren. Nieuwe scholen ■De Geref schoolvereniging heeft ver zocht om medewerking tot de stichting van een lagere school in het Haagweg- kwartier. De school zal zeven klasse lokalen en een gymnastieklokaal be vatten. Aan de voorschriften is voldaan, waarom B. en W. voorstellen, de mede werking te verlenen. De bouw van de school en van het gymnastieklokaal is afhankelijk van de urgentieverklaring, af te geven door het Rijk. Een soortgelijk verzoek is binnenge komen van R.K. zijde, namelijk om een school (met zes klassen en een vaklo kaal) in de Rodenburgerpolder. B. en W. stellen voor, over te gaan tot het moderniseren en uitbreiden van de openbare u.l.o.-school aan de Ples- manlaan. In 1952 stelde de raad reeds ƒ155.000 beschikbaar voor enkele voor zieningen aan dit schoolgebouw. De kos ten van de nieuwe plannen worden ge raamd op ƒ120.855 (modernisering) plus ƒ150.424 (uitbreiding met gymnastiek lokaal, was- en kleedkamers, rijwiel- bergplaats, meubilering, beplanting en terreinbetegeling), in totaal dus circa 271.300. Nieuwe vertaling Het bestuur van de Vereniging voor Chr. Onderwijs heeft verzocht om me dewerking voor de aanschaffing van bijbels in de nieuwe vertaling ten be hoeve van de u.l.o.-school Noordeinde 3 en de lagere scholen Noordeinde 40, Pasteurstraat 2, Middelstegracht 119. Oosterstraat 16, Munnikenstraat 1, Hoge Morsweg 12 en Van Vollenhovenkade. De kosten worden geraamd op ƒ2500 B. en W. stellen voor, de medewerking te verlenen. Gravensteen Op 27 Juli 1963 besloot de raad, het Gravensteen in gebruik te geven aan het Rijk, met bestemming tot Juridisch Studiecentrum der Leidse universiteit. Voor de uitvoering van de plannen be hoeft het Rijk de beschikking over een stukje grond ter grootte van circa 14 m2, behorende tot de tuin van het perceel Rapenburg 40 en eigendom van het Leids Universiteitsfonds. Anderzijds be hoeft in het plan niet meer betrokken te worden een stukje grond van onge veer 20 m2. dat bij raadsbesluit van 5 Mei 1941 door de gemeente werd aan gekocht. Het L.U.F. is bereid, door rui ling het benodigde perceel grond aan de gemeente af te staan. Ook zijde Sportvelden In verband met het draineren en ega liseren van het hoofdveld van de sport velden aan de Haarlemmerweg heeft de raad op 28 September 1953 3500 be schikbaar gesteld. De Ned. Heide-Maat- schappij heeft de werkzaamheden in het najaar van 1953 uitgevoerd. Gaf de ont watering van het hoofdveld vóór de drainage het meest aanleiding tot klach ten. na de winter bleek het veld droger te zijn dan de twee thans te draineren bijvelden. Door de inspectie van d< D.U.W. en de technische adviescommis sie van het Ned. Olympisch Comité wordt er bij herhaling op aangedrongen de twee bijvelden eveneens te draineren. Derhalve hebben B. en W. de Heide- Maatschappij verzocht, een kostenreke ning te maken voor de uitvoering van deze werken. De kosten worden geraamd op 9000. waarin is begrepen 3300 we gens arbeidslonen. In die ƒ3300 verleent het Rijk een subsidie van negentig pro cent. d.i. 2970. B. en W. geven de raad in overweging, de plannen goed keuren. Burggravenlaan het voorstel W. tot het beschikbaar stel len van gelden voor de straat- en plant- soenaanleg op terreinen tussen de Burg gravenlaan en de door te trekken Van Vollenhovenkade. ten Noordoosten van de Asserstraat, m de zitting van 12 April jl diende de heer Huurman (Prot.-Chr.) een voorstel in, luidende: „Ondergete kende stelt voor. direct in aansluiting aan de voorgestelde straataanleg de Burggravenlaan over de volle lengte en breedte te doen aanleggen." De raad heeft dat voorstel toen zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Naar aan leiding hiervan hebben B. en W. eer plan doen ontwerpen. De kosten wor- Beeldhouwwerken enz. en W. achten het verfraaien van openibare gebouwen e.d. en het aan brengen van decoratieve versieringen in schoolgebouwen een belangrijk onder deel van de werkzaamheden op cultu reel gebied, waarop naar de mening van bet college de overheid een stimuleren de taak heeft te vervullen. In navolging van hetgeen thans door het Rijk en in andere gemeenten in dit opzicht geschiedt, menen B. en W„ dat Leiden aan een actieve cultuur politiek zijn bijdrage behoort te leveren door ten aanzien van bouwwerken, die daarvoor in aanmerking komen, een be drag van ten hoogste anderhalf procent de bouwsom te bestemmen voor de decoratieve versiering van die bouw- De aard van deze versiering kan uiter aard zeer uiteenlopen (byv. beeldhouw werk, schilderijen, wandtapijten, mo zaïeken, gebrandschilderde ramen e.d.) de toepassing zal mitsdien worden bepaald door de mogelijkheden, die ieder gebouw afzonderlijk heeft. Een uitspraak van de raad om in voorkomende gevallen anderhalf pro cent van de bouwsom voor dit doel be schikbaar te stellen, achten B. en W. dan ook zeer gewenst. Het college stelt dit daarom voor. Als de raad „aldus besloten" zal hebben, zijn B. en W. voor- ens bij de bouw van de lagere school de Willem de Zwygerlaan en bij de in voorbereiding zijnde bouw van een b.l.o.-school aan de Marnixstraat uit voering aan dit besluit te geven en t.z.t. voorstel tot verhoging van de toe gestane credieten voor te leggen. Nu het woonwagenkamp aan de Broekweg enige jaren in gebruik is, is de noodzakelijkheid gebleken, daaraan enige nader te noemen voorzieningen te treffen, in het bijzonder de verbetering an de sanitaire toestand van het kamp. Rondom de bestaande verharding be vindt zich een onverharde grondstrook, door de bewoners als vuilnisbelt wordt gebezigd Door deze strook te be straten en twee vuilnisbakken aan de op het kamp aanwezige privaten aan te bouwen kan dit, naar B. en W. ver wachten, worden tegengegaan. In het kamp is slechts één waterkraan aanwe zig, namelijk in de loods. Deze kraan dient om de bewoners van het kamp water te voorzien, terwijl daarvan tevens gebruik wordt gemaakt voor het dagelijks reinigen van de closets en uri noirs. Teneinde het gehele terrein te kunnen schoonspuiten moeten vier brandkranen worden geplaatst. Het on dergedeelte van de wanden in de priva ten behoort, ter betere reiniging daar- te worden betegeld. Verder is et behoefte aan een bergplaats voor hel gereedschap van de gemeentelijke reini- glngs- en ontsmettingsdienst, welke kan worden gemaakt in de bestaande loods. Tenslotte behoeft de prikkeldraadafras tering langs de omliggende sloot her stelling. De totale kosten worden geraamd op ƒ16.500. B. en W, vragen om dit bedrag. Opslag in slachthuis De opslag en de bewaring van goe deren in de koel- en vriesruimten van het openbaar slachthuis had tot dusver plaats zonder dat uitdrukkelijk met de bewaargevers de voorwaarden, waaron der de opslag geschiedt, worden over eengekomen, behoudens, dat in sommige gevallen bepaalde afspraken werden ge maakt. Enige reclames, die de laatste tijd werden ontvangen, geven aanleiding hierin thans verandering te brengen. Hiertoe waren de „algemene opslagvoor waarden", die door de Vereniging van Nederlandse koel- en vrieshuizen zijn gedeponeerd, van toepassing te verkla ren op alle door het slachthuis in de koel- en vriesruimten (met uitzondering van de vleeskoelruimten) opgenomen goederen. Deze opslagvoorwaarden wer den door de directie van het openbaar slachthuis reeds sinds 1946 in feite toe gepast, echter met uitzondering van en kele artikelen, welke werkzaamheden betreffen, waarmede het openbaar slacht huis zich niet belast. B. en W. geven er de voorkeur aan. van geval tot geval te beslissen of de raad zal worden voor gesteld een geschil aan arbitrage te on derwerpen. Agenda van Leiden Woensdag Hooglandse kerk. half 8: Avondstilte Bordes station. 16.35 uur: vertrek af deling Leiden N.C.R.V. naar Maduro- dam. Donderdag Nieuwe Rijn 17. half 11: K. en O., och tendexcursie naar weverij De Gouden Spin. Lutherse kerk, 7.15 uur: Oud-Leiden, avondexcursie. Oegstgeest: Pauluskerk, 8 uur: orgelbespeling door Johan Zweers, m.m. v. De Rhijnsanghers en Excelsior o.l.v. Hans Boelee. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Steenstrast la. „Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micros copie, tot 19 September 10-4 u. ('s Maan dags gesloten). Atelier Garenmarkt 36. 1012 en halt 36 uur: schaarsneden van Joop Koe- voets en antiquiteiten uit De Spaanse Pot ttot 23 Julr). Burcht, tot zonsondergang: hedendaagse beeldhouwkunst (tot 31 Augustus). Rijksmuseum van oudheden. 105 Sieraden uit de volksverhulzingstijd (tot 22 Augustus). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Kinderverzorgsters Voor het examen kinderverzorgster voor koloniehuizen, uitgaande van centrale raad voor kinderuitzending (huishoudschool Rapenburg 23). zijn ge slaagd de dames M. van de Eijkel, Bossaert, D. van der Mee en M. Valken burg, allen te Voorschoten; T. G. Hu- bregtse te Leiden; S. de Jong te Oegst geest; M. J. Kramer te Wassenaar. Feestelijke uitreiking in de Burcht Jeugdige verkeersbrigadiers ontvingen oorkonden Er heerste een vrij opgewonden stemming onder de talrijke jongens en meisjes, die gistermiddag in de Burcht bijeen waren. En daar was reden voor, want 166 van hen kregen er een oorkonde uitgereikt voor hetgeen zij als jeugdbrigadier in het afgelopen jaar gepresteerd hebben, terwijl 62 an deren met spanning op het moment wachtten, dat zij een speldje zouden ontvangen voor het feit, dat zij het verkeersexamen foutloos hebben af gelegd. gee(s geweest. En ook op deze feestelijke middag werd deze opvoedende kant niet vergeten. Want ook nu, al was het dan door middel van een paar vermakelijke filmpjes, kwamen de verkeersregels ter De verkeersbrigadiers kregen een pliment van inspecteur Cornelisse de wijze, waarop ze, ook in het koude winterse weer, hun nuttige werk hebbi gedaan. Dank zij de bemoeiingen van vereniging voor veilig verkeer zijn „klaar-over's" al een vertrouwd element in het stadsbeeld geworden. En deze feestelijke middag in de Burcht heeft het enthousiasme bij de jeugd zeker nog aangewakkerd. Afgewisseld door een aantal filmpjes hebben de heer J. Machielsen, rijksin specteur van het onderwijs, en inspecteur G. A. N. Cornelisse. hoofd van de Leidse verkeerspolitie, de beloningen uitgereikt. De moeite, die hoofdagent R. F. S. Voerman zich heeft getroost om zo vele kinderen in te prenten, wat het moderne verkeer van hen eist, is zeker niet tever- Werkstudenten bij de N.Z.H.V.M. Sedert een week zijn 4 Leidse studenten bij de N.ZH.V.M. in dienst als leerling conducteur op de bussen van de lijn Den HaagHaarlem. De directie van de maatschappij, die met een groot tekort aan personeel in de sector van tram conducteurs en autobuschauffeurs te kampen heeft, heeft medegedeeld dat deze werkstudenten in hun nieuwe functie een uitstekend figuur slaan. Het gebrek aan werkkrachten bij de Blauwe Tram is te wijten aan het algemeen heersende per soneelstekort en aan het feit. dat de on geregelde diensttijden weinig aantrek kelijk zijn. Verzoek posthuum ingewilligd Verlaging van de gemeentelijke leges op paspoorten De thans overleden voorzitter van de afdeling Leiden van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren, de heer Hugo van Poelgeest, Zoeterwoudsesingel 7, had enige tijd geleden aan de Leidse raad ver zocht, het gebruik van oogkleppen en opzetteugels bij paarden, alsook het houden van kettinghonden, by verordening tegen te gaan. Naar aanleiding van dit verzoek, dat indertijd om prae-advies in handen van B. en W. werd gesteld, bericht het college de raad thans het volgende. verordening vast te stellen, waarbij het Het gebruik van oogkleppen is voor een paard onaangenaam. De oogleden kunnen er bovendien door worden beschadigd. Opzetteugels geven de hals van het paard een onnatuurlijke houding. Het gebruik van deze teugels heeft geen enkel nut en kan op de duur pijnlijk zijn voor het dier. Een verbod, behoudens ontheffing, tot het gebruiken van oogkleppen en op zetteugels is derhalve alleszins te recht vaardigen. Het kan worden opgenomen in de verordening op het houden en op de bescherming van dieren. Ook met betrekking tot de ketting- en waakhonden zijn B. en W. van oordeel, dat een regeling te dezer zake op haar plaats is, daar het niet zeker is, dat er inzake het houden van ketting- en waak honden geen misstanden voorkomen of zullen voorkomen. B. en W. achten het echter niet nodig, dat een zo uitvoerige verordening wordt vastgesteld als door de heer Van Poelgeest wordt voorge steld. De meest eenvoudige oplossing is, het houden van kettinghonden te ver bieden anders dan met inachtneming van de door B. en W. te geven nadere voor schriften. Aangezien artikel 4 der ver ordening reeds over de verblijfplaats van dieren spreekt, ware de nieuwe bepaling in deze verordening op te nemen. Voorts is om prae-advies in handen van B. en W. gesteld een adres van A. Eike lenboom e.a., houdende het verzoek om met het oog op het gevaar, dat honden in het verkeer kunnen veroorzaken, een Volledige agenda voor de raad van Leiden Bi] de behandeling De volledige agenda voor de vergade ring van de Leidse raad op aanstaande Maandag duidt als volgt. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs, verbonden aan de in- chting „Voorgeest" te Oegstgeest (voor- dracht van B. en W.: mej. E. H. J. Hui- bregtse te Wassenaar). Benoeming van mej. G. Douma te Neede tot onderwijzeres aan de openbare opleidingsschool aan de Da Costastraat. Verlening van eervol ontslag aan mej- J, L. van Hoorn als directrice van de meisjes en de Middelbare MeisjesschooL Verlening van eervol ontslag aan de heer I. van Iterson, onderwijzer aan de openbare opleidingsschool voor gymna sium en H.B.S. aan de Aalmarkt, we gens zijn benoeming tot hoofd van een school te Amsterdam. Verlening van eervol ontslag aan de heer L. G. van Doorn, onderwijzer aan de openbare opleidingsschool voor gym nasium en H.B.S- aan de Kernstraat, wegens zijn benoeming tot hoofd van de openbare opleidingsschool voor U.L.O. aan de Langebrug B. Verpachting van wei- en teelland voor het jaar 1954. Voorstel tot het toepassen van artikel 212 der gemeentewet ten aanzien var kosteloos overnemen in eigendom bij de gemeente van stroken grond en water in verband met verbouwing en bebouwing. Voorstel om de met de gemeente Delft op 12 Juni 1931 gesloten overeenkomst tot wederzijdse hulpverlening ten zien van de electriciteitsvoorziening ontbinden (overbodig nu de E.Z.H., N.V- Electriclteitsbedrijf Zuid-Holland, er is). Aangaan van een overeenkomst tol levering van electriciteit met de ge meente Noordwljk. Aangaan van overeenkomsten tot leve ring van gas en electriciteit met de ge meente Wassenaar. Verzoek van de Vereniging voor Onderwijs om medewerking tot het bijbels in de nieuwe schaffen taling. Verzoek van het bestuur van de In richting voor Liefdadigheid voor R.K. te Lelden, tot het maken van een overdekte rijwielbergplaats bij de scholen Haar lemmerstraat 240, Pelikaanstraat 20 (kos ten ongeveer f 1860). Verzoek van de Geref schoolvereni ging inzake de stichting van een la gere school en een gymnastieklokaal ir het Haagwegkwartler. Stichting van een R-K. school Rodenburgerpolde r. Beschikbaarstelling van f 271.300 voor de modernisering en uitbreiding van de openbare school voor u-l.o. aan de Ples- manlaan. Beschikbaarstelling van f 2600 voor de aanschaffing van meubilair voor de open bare opleidingsschool voor u.l.o. aan de Damlaan, wegens een extra-klasse in September. Verlenging van de huur der woning Herenstraat 62 aan de heer K. W. Feyen jor f 552 per jaar. Ruiling van grond nabij het Graven steen met het Leids Universiteitsfonds. Overeenkomst met de heer P .Th. M. an Galen in verband met overplaatsing an zijn boomgaard en tuindersbedrijf aar Zoeterwoude. Draineren en egaliseren van de twee bijvelden van het sportveldencomplex in de Haarlemmerweg. Beschikbaarstelling van f 87.000 voor het voltooien van de aanleg van de Burg gravenlaan- Voorstel om bij uitvoering van belang rijke gemeentelijke bouwwerken een be drag van ten hoogste anderhalf procent de bouwsom te bestemmen voor de coratieve aankleding der gebouwen. Beschikbaarstelling van f 16.500 voor voorzieningen aan het woonwagenkamp in de Broekweg. Algemene opslagvoorwaarden voa koel- en vriesruimten van het openbaar slachthuis. Gemeentelijke bijdragen aan het bad huis van De Eendracht. Aangaan van drie geldleningen. Goedkeuring van de rekeningen var het Heilige Geest- of Arme Wees- er Kinderhuis over de jaren 1950, 1951 er 1952; idem begroting voor 1952, 1953 er 1954. Suppletoire begrotingen en rekeningen over 1950. 1951 en 1952 van het Gerefor meerd Minne- of Arme Oude Mannen- Vrouwenhuis; alsmede begrotingen 1953 t 1954. Rekening 1953 van het College van Vrouwen moeders. Rekening van de Sociale Raad 1953 (bijdrage van de gemeente: f 42.685,68). Rekening van de gemeente en de tak ken van dienst over 1952. Subsidie aan de vereniging „Zwakzin nigenzorg" voor 1954. Verhoging van de pensioenen met toeslag. Wijziging van de verordeningen op de winkelsluiting, op de markten en het ijk- Iloon voor botervaten, op de veemarkt, op de straatpolitie, op de leges voor paspoorten en op het houden van dieren. los laten lopen van honden op de open bare weg wordt verboden en waarbij het verontreinigen van voetpaden, trottoirs e.d. door honden, strafbaar wordt gesteld voor hun eigenaar De reden, die door adressanten Instellen van een verbod tot het op de openbare weg los laten Jopen van honden wordt aangevoerd, kan deze maatregel de mening van B. en W. niet recht vaardigen. Het aantal verkeersongevallen, veroorzaakt door loslopende honden, geen betekenis. Bovendien zou toezicht op de naleving van het verbod ilijkheden opleveren, terwijl de be paling, voorkomende in de door adres santen aangehaalde algemene politiever ordening der gemeente *s-Gravenhage, dat loslopende honden zullen worden opge vangen en zullen worden afgemaakt, wan neer zij niet binnen een bepaalde tijd zijn afgehaald, te ingrijpend is. Ook zal een bepaling, waarbij het ver ontreinigen van de openbare weg door honden, voor de eigenaars strafbaar wordt gesteld in de practijk niet te handhaven zijn. waarom B. en W. de vaststelling bepalingen betreffende deze onderwerpen niet kunnen bevorderen. W. stellen daarom ordening te wijzigen overeenkomstig het verzoek van wijlen de heer Van Poel geest, en het adres van A. Eikelenboom a. voor kennisgeving Badhuis De Eendracht Bij raadsbesluit van 22 Januari 1923 is in het tekort van de exploitatie badhuis van de woningbouwvereniging De Eendracht een maximum bijdrage toege zegd van f 7.450 per jaar. Tot en met het boekjaar 1946-1947 bedroegen deze tekor ten steeds minder dan het gestelde maxi- Volgens de exploitatierekeningen bedragen bedoelde tekorten per 15 Sep tember 1947/1948, 1948/1949, 1951/1952 en 1952/'53 evenwel respectievelijk f 10.637,22, f 9.112,78, f 13.813,50 en f 9.843,38. Ter ge deeltelijke dekking van deze nadelige 6aldi is beschikbaar wegens uitkering uit het (thans opgeheven) Rijkshuurverla- gingsfonds f 777,45 per jaar, zodat de definitieve tekorten respectievelijk be dragen f 9 859,77, f 8.335.33. f 13.038.05 f 9.065,93. De overschrijdingen ten opzichte van het gestelde maximum :ijn voornamelijk te wijten aan buiten gewone omstandigheden, zoals stijging steenkolenprijzen en uit breiding van de warmwatervoorziening, ;aarom B. en W. van mening zijn, dat ver genoemde jaren de totale exploita- ..etekorten aan de woningbouwvereniging kunnen worden uitgekeerd. De afwikke- de rekeningen over de jaren 1947 1948 en 1948'1949 werd vertraagd in verband met een regeling inzake de per soneelsbezetting. Zwakzinnigenzorg Ten behoeve van de vereniging „Zwak zinnigenzorg" is op de gemeentebegroting voor 1954 een subsidie van f 16.169 uit getrokken, welk bedrag als volgt kan worden onderverdeeld: 1. Nazorg van oud-leerlingen b.l.o. f5.569; 2. Tewerkstelling vj Avondverzorging van het b.l.o. f 5.6( De sub 2 bedoelde i zwakzinnigen 5000 van oud-leerlingen tewerkstelling om- toe uitsluitend de werk inrichtingen (werkplaats en werktuin) voor jongens en mannen. Weliswaar ploiteert de vereniging reeds geruime een werkDlaats voor debiele meisjes, die is verbonden aan de fabriek van de N.V. Van Cranenburgh en Heringa, doch door verschillende gunstige omstandigheden kon zij het. wat dit onderdeel van haar werk betreft, zonder gemeente-subsidie stellen. Met ingang van 1 September a s. zal laatstbedoelde werkplaats volgens de plannen van de vereniging worden uit gebreid met een afdeling voor imbeciele meisjes. Gezien de psychische gesteldheid van deze meisjes is het te verwachten, dat de exploitatie van deze afdeling verlies zal opleveren. De vereniging heeft de gemeente zocht de tekorten, voor zover betreft de tewerkstelling van uit Leiden afkomstige meisjes, voor haar rekening te ne bestaat naar de mening van B alle aanleiding dit verzoek in ligen. Het streven der vereniging aantal imbeciele meisjes, voor wi - schooljaren geen normale werkgelegen-kan geschieden. De v heid kan worden gevonden, in een voor haar passend milieu onder bekwame lei ding nuttige arbeid te laten verrichten, moet worden toegejuicht en verdient alle steun. Het verrichten van geregelde beid moet in geestelijk-hygiënisch opzicht van groot belang voor deze meisjes den geacht. Bovendien is het geenszins uitgesloten, dat de tewerkstelling in e beschutte werkplaats ten aanzien v sommige meisjes de noodzaak om haar een psychiatrische inrichting op te neme doet verdwijnen. Naar raming zal voor de beide meisjes- werkplaatsen, die, voor wat de exploitatii betreft, als één geheel zullen worden be schouwd. voor het lopende jaar een sub sidie van f 1.000 nodig zijn. Aangezien de onderhavige vereniging geplaatst i: de lijst van instellingen van weldadigheid, stellen B. en W. voor, de subsidieverho ging toe te staan. Vier-en-een-haH millioen B. en W. ontvingen enkele aanbiedingen voor het verstrekken van geldleningen aan de gemeente. Het college stelt 1. Geldlening, groot f 500.000, a pari tegen een rente van 3',4 procent af te lossen 2. Geldlening, groot f 1.000.000, voor 5 jaar fix tegen een rente 2% procent; 3. Geldlening, groot f 3.000.000, van Rijkspostspaarbank te Amsterdam, pari tegen 3Vz procent rente, af te lossen in 40 jaar. Alles op eenvoudige schuldbekentenis. Verhoging pensioenen Bij de „toeslagwet voor gepenslonneer- den" (26 April 1954) is een regeling vast gesteld, krachtens welke aan hen, die op grond van de pensioenwetten een pensioen genieten, te rekenen van 1 Januari 1954 af een toeslag wordt verleend. Gemeente besturen kunnen die toeslag ever verlenen. B. en W. stellen voor dit te Kappersbedrijven Op 12 April j.l. stelde de raad in han den van B. en W. om prae-advies een verzoek van de Vakraad voor het kap- persbedrijf om de in Leiden geldende winkelsluitingsverordening te wijzigen in dier voege, dat de verplichte halvedag- sluiting voor de kappers niet geldt in de week voorafgaande aan Pasen en Pink steren. zulks in verband met de moe heden, die het kappersbedrijf in de weken voor de feestdagen door het sluitingsgebod ondervindt. Het verzoek van de Vakraad achten B. en W. alleszins voor inwilliging vatbaar. In de verordening op de winkelsluiting is reeds bepaald, dat de verplichte halve- dagsluiting voor de kruideniers, de dro gisten. de sigarenwinkeliers, de rijwiel handelaren en de winkeliers in electro- technische artikelen niet geldt in de we ken voorafgaande aan de in de Winkel sluitingswet 1951 genoemde tijdvakken vóór St Nicolaas en Kerstmis. Dit is even eens geschied met het oog op de omstan digheid. dat 6luiting in die weken onge wenst is in verband met de grote be tekenis van de verkoop. Het is niet mogelijk te voldoen aan het verzoek van de Vakraad om te bepalen, dat de verplichte halvedagsluiting wel geldt in de week onmiddellijk volgend op de feestdagen (bedoeld zijn de weken waarin de Tweede Paasdag en Tweede Pinksterdag vallen), zulks in verband het bepaalde in artikel 4. tweede lid, der Winkelsluitingswet 1951. Geen bofer in vaten meer Van de verordening op de markten be vat afdeling II „Van de botermarkt" zeer gedetailleerde voorschriften, waaraan de vaten, waarin boter ter markt wordt ge bracht. bij de ijk en herijk moeten vol doen. De betrokken publiekrechtelijke organisatie voor het zuivelbedrijf heeft echter thans bepaald, dat boter niet i in vaten mag worden verpakt. Dienten gevolge is heropening van de botermarkt, die reeds sinds de boterrantsoenering de oorlog niet meer wordt gehouden, u gesloten. De bepalingen van afdeling II van de verordening op de markten heb ben derhalve haar betekenis verloren. Zij kunnen worden ingetrokken, evenals de verordening, regelende de heffing en die. regelende dé invordering van een loon voor het ijken der botervatten. B en W. stellen vobr tot intrekking over te gaan. Vee vroeger ter markt Ingevolge artikel 3 der verordening op de veemarkt wordt gedurende December en Januari de veemarkt eerst te 8 uur geopend en gedurende Febr. en Nov. te half 8. met dien verstande o.a., dat in geen geval vee ter veemarkt wordl toe gelaten vóór zonsopgang. Door de minis ter is op 9 Maart 1953 vergunning ver leend tot het toelaten van vee op de vee markt vóór zonsopgang, mits zodanige kunstverlichting wordt gebruikt, dat het veeartsenijkundig toezicht naar behoren kunstverlich- Amaieur-lotogralen .zagen" Heidelberg en Zwitserland Voor de Leidse amateur-fotografen. dt« gelukkig nog niet met vacanti» waren, werd gisteravond in De Doelen een avond gegeven, waarop de heer Siegfried Lorenz uit Dossenheim t>U Heidelberg een aantal kleurendia's ver toonde uit Zwitserland en uit Heidel berg en omgeving. De heer Lorenz had in 1953 een reis gemaakt door Zwitser land met een reisgezelschap. Dat men op zo'n reis niet altijd de gelegenheid krijgt om foto's naar zijn zin te maken bleek wel uit het verschil tussen de op namen uit Zwitserland en die uit zijn woonplaats en omgeving. De beschik bare tijd speelt in de fotografie een be langrijke rol. Vooral over Heidelberg hield de heer Lorenz een interessant» causerie. Zijn verhaal over de oude Hel- dclbecgse bouwwerken en de vele foto'* daarvan getuigden van zyn liefde voor zijn stad. Terecht werd de avond dan ook besloten met het lied: „Ich hab mein Herz in Heidelberg verloren." Voor zitter Gompelman sprak een woord ven dank tot de heer Lorenz en overhan digde hem een aandenken, waarop het wapen van Leiden stond. De avond werd o.m. bijgewoond door leden van ae foto club van 's Rijks Belastingen. 4ii I Nellie Valentijn van de school uit de Potgieterlaan ontvangt haar oorkonde uit handen van inspecteur G. A. N. Cornelisse. Geheel links hoofdagent R. F. S. Voerman, die de kinderen voor het verkeers examen heeft opgeleid. Foto N. van der Horst Tieleman en Dros heeft surséance aangevraagd De C.V. Tieleman en Dros te Leiden heeft vandaag een verzoek tot surséance van betaling ingediend, dat Vrijdag handeld zal wonden. Aanleiding tot deze aanvrage is het feit, dat men geen vol doende middelen kan aantrekken vooi de financiering van de komende sei zoensproductie. De aanvrage zou overleg met de Herstelbank worden gediend. De laatste jaren heeft het drijf moeilijkheden ondervonden door het verloren gaan van het grote afzet gebied in Indonesië. De nieuwe afzet gebieden, die men getracht heeft Zuid-Amerika en Afrika te vinden, gen niet voldoende tegen het verloren afzetgebied op. ting is thans aangebracht bij een drietal toegangen tot de veemarkt. Door nu aanvangsuur van de veemarkt in de ordening voor de hierboven genoemde maanden op 7 uur te stellen, zal worden bereikt, dat van dat tijdstip af het geleidelijk ter markt kan worden gevoerd. Hierdoor zal het wachten een groot aantal drijvers met vee de toegangen, met de mogelijkheid wanorde, worden voorkomen. Croquetten, worst, gehakt Het is de laatste jaren gebruikelijk, met name bij feestelijke gelegenheden, zoals bij de viering van Leidens Ontzet, dat neringdoenden op of aan de openbare weg met een kraam of wagen een standplaats innemen en aan het publiek vleeswaren verkopen, zoals croquetten, w worstjes en ballen gehakt. De verkoop van deze waren voorziet blijkbaar ir behoefte, want het publiek maakt veel vuldig gebruik van het gebodene. Inge volge het bepaalde in artikel 51a van di verordening op de straatpolitie is he echter verboden, vleeswaren voor d« huizen in de open lucht of op de open bare weg ten toon te stellen, uit te stal len. of ten verkoop voorhanden te hebben. B. en W. zijn van oordeel, dat het kopen op de openbare weg tijdens feeste lijke of bijzondere gelegenheden vai tikelen, waarin vlees is verwerkt en die in het algemeen bestemd zijn om ter plaatse te worden genuttigd, zoals croquetten, worst en ballen gehakt, mogelijk behoort te worden gemaakt, mits bij de verkoop bepaalde voorwaarden in acht worden Paspoorten goedkoper Overeenkomstig hun toezegging, gedaan in de raadsvergadering van 14 Juni jJ., naar aanleiding van de vragen van d< heer E. Meester, hebben B. en W. over wogen of de gemeentelijke leges vooi paspoorten verlaagd dienen te worden. Bij K.B. zijn de rijksleges voor het af geven of verlengen van een paspoort verlaagd van f 10 tot f 2.50. Het naamste motief voor deze verlaging is ge weest het vergemakkelijken van het in ternationale reizigersverkeer, dat gedu rende de laatste jaren een zeer grote om vang heeft aangenomen. Vele bevolkings groepen. die voorheen nimmer buitenland reisden, doen zulks thans wel en hierin is zeer zeker een sociaal belang gelegen; verlaging van leges is voor deze groepen van groot gewicht. Op grond dezelfde motieven is er naar de mening van B. en W. aanleiding, te voldoen het verzoek van de ministers om ook de gemeentelijke leges voor paspoorten t« In Leiden bedragen de leges thans: Voor een nieuw paspoort, voor één per soon f 5. voor meer dan één persoon f 10; voor verlenging of wijziging van een pas poort. voor één persoon f 2.50, v dan één persoon f 5. Gelet enerzijds op de vrij omvangrijke arbeid, die aan de uitgifte van een pas poort is verbonden, anderzijds op de aan merkelijke verlaging van de rijksleges, lijkt het juist de paspoort-leges te ver lagen tot f 2.50 voor één persoon en f 5 meer dan één persoon, t tot nu toe geldende onderscheid in voor afgifte van een nieuw en ver lenging of wijziging van een eerder af gegeven paspoort kan vervallen, daar de paspoorten voortaan vijf inplaats van twee jaar geldig zullen zijn en ook voor de rijksleges bedoeld onderscheid niet imaakt wordt. Voorts lijkt het B. en W. billijk, de leges voor een ander soort reispapier n.l. de bewijzen van Nederlanderschap even met 50 procent te verlagen en te brengen op f 1.50. De Natuurvriend hield contactavond De Leidse aquarium- en terrarium- vereniging De Natuurvriend' -hield gister- teravond in gebouw Steenschuur 6 een sociëteitsavond, waarop naast over enkele officiële zaken over de liefheb berijen werd gesproken. Men besloot o.m. met een aantal leden een bezoek te brengen aan de tentoonstelling „Won derland III", die van 4 tot 19 Septem ber te Antwerpen wordt gehouden. Men zal daar tropische vissen en vogels, insec ten en paddestoelen kunnen zien. Er werden gisteravond twee nieuwe leden geïnstalleerd. R.K. lyceum Leiden Voor het eindexamen van de middel bare meisjesschool van het R. K. lyceum te Leiden zijn geslaagd: Th. E. Alkema de, Noordwijk; A. M. Dullaart, Leiden; Ch. G. Fles, Lelden; M. B. H. te Have, Oegstgeest; H. M. T. van Heel. Leiden; H. J. M. Hoeks, Leiden; A. M. C. Juffer- mans, Sasaenheim; M. A. Kleft, Sassen- heim; J. C. A. de Kort, Wassenaar; Ch. C. W. M. Pijnacker, Noordwijkerhout; J. Ch. M. Smit, Leiden; A. B. M. Topper, Leiden; H. J. E. Veijgen, Lelden; Th. J. M. Vlaming, Sassenheim; J. M. Voort man, Alphen a. d. Rijn; G. A. Werter, Leiden; J. A. M. E. Zwetsloot, Lelden. Afgewezen: géén. Hengelaarsvereniging in het goud Op 8 Augustus zal de hengelaarsver eniging „Door vriendschap verenigd** vijftig jaar bestaan. Ter gelegenheid daarvan zal het bestuur op 17 Juli reci piëren in café v.h. Van Meizen aan de Vrouwensteeg. Tevens zal op Zaterdag 7 Augustus een feestelijke bijeenkomst worden gehouden voor de leden der ver eniging met hun echtgenoten. Universitaire benoemingen Bij beschikking van de minister van O., K. en W. is benoemd tot tijdelijk we tenschappelijk hoofdambtenaar aan de rijksuniversiteit te Lelden, voor de oud heidkunde van Palestina en naaste om geving (Judaica), de heer H. .1. Franken. Tevens zijn voor het jaar 1954 benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de theoretische natuurkunde de heren dr N. G. van Kampen en Ch. D. Hartogh, beiden thans als zodanig werkzaam. In bromfietsen Voor het examen van de cursus vak bekwaamheid Vestigingswet vooc het gemotoriseerde rijwiel (bromfietsen), welke gegeven is aan de Chr. Technische school te "s-Gravenhage, slaagden onz» stadgenoten M. G. van Polancn en D. van der Linden. F. Th. Leicher verlaat de ambachtsschool Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal de heer F. Th. Leicher. leraar machinebankwerken, af scheid nemen van de Leidse ambachts school. waartoe op Zaterdag 24 Juli te drie uur een bijeenkomst is belegd in één der lokalen van dc school. In nieuw pand Schoenmakerij „Cowboy" heeft een nieuw pand betrokken: Hogewoerd 50. Er bestond gistermiddag bij de opening grote belangstelling. Geref. Gemeente Ds W. Hage spreekt vanavond voor de Geref. Gemeente te Leiden. Dit in tegen- ng tot een bericht, 'dat we gisteren Zendingsdag De Zendingsdag van de Geref. Zen- dingri>ond wordt niet op 23 September, maar op 5 Augustus in het Rijsenburgse bos te Driebergen gehouden. Ds H. Talsrr.a uit Den Haag spreekt het ope ningswoord en ds M. Ottevanger te Lel den het slotwoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3