|lkutue geihsctfe ÖTeorant Foster Dulles vloog uit V.S. onverwacht naar Parijs Wist U Leidse raad behoeft veel wijsheid Amerika van plan Genève te mijden, nu vlakbij voor consult Bonn begroette Margareth vol geestdrift thans Ergste leed schijnt wel geleden Hebt U geen giro-rekening? Doe het dan zo DINSDAG 13 JULI 1954 BUREAUX: Steenstraac 37. Directie, Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. Vijf en dertigste jaargang No 10088 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINX CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsfrelren .Jtanieaitlcti Is gheltetre «jfB fwrl fa ffotjenspctt" Zie pagina 3 MEESTERLIJKE ZET VAN MENDÈS-FRANCE FOSTER DULLES, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is gisteravond onverwacht naar Parijs gevlogen, om daar besprekin gen te voeren met zijn Franse en Britse collega's, Mendès-France en Eden. Dit heeft in diplomatieke kringen te Parijs en Londen grote sensatie verwekt. Bij zijn vertrek verklaarde Dulles, dat uit deze stap de diepe be zorgdheid blijkt, welke hij ten aanzien van de ontwikkelingen in Indo- China en Europa koestert. Dulles zeide te hopen, dat de besprekingen met Mendès-France en Eden een gecoördineerd optreden van de drie landen zal waarborgen. Met de meeste nadruk verklaarde hij echter, dat zijn reis naar Parijs hoege naamd geen wijziging betekent in zijn besluit, van de Geneefse conferentie over Indo-China weg te blijven, totdat de communisten vaste, betrouwbare aamvij- ■ordt, dat de Fransen twee a drie maan den de tijd zullen krijgen de stad te eva- in. De Fransen zouden in dat geval evenwel niet zo Jang willen wachten, doch zich zo spoedig mogelijk willen te rugtrekken, wellicht zelfs binnen een week, om bloedvergieten te voorkomen. Vele Fransen vrezen namelijk, dat de Fransgezinde Vietnamezen in geval van vertrek der Fransen, hun ongenoe gen niet onder stoelen of banken zullen steken. Men meent in militaire kringen, dat op een evacuatie van Hanoi, na korte tijd, ook de ontruiming van de havenstad Haiphong zal volgen. FOSTER DULLES Niet naar Genève maardan toch naar Parijs. zingen gegeven hebben, dat zij bereid zijn over een aanvaardbare oplossing van de problemen te onderhandelen. Zoals men weet, is Mendès-France mo menteel in Genève druk doende, om met de communisten een regeling uit te wer ken voor een bestand in Indo-China. Zo wel de Fransen als de Britten hebben voortdurend aandrang uitgeoefend op Foster Dulles, zich niet langer van Genève a/fzijdig te houden. Men moet het dan ook als een strate gische zet van Mandès-France beschou wen, dat hij Foster Dulles (die niet naar Genève wilde) naar Parijs heeft uitgeno digd voor besprekingen. Politieke waar nemers zijn van oordeel, dat Dulles naar Genève zal doorreizen, mocht blijken, dat het bestand In Indo-China, hetwelk Mandès-France zich voor ogen houdt, niet oneervol is. Dit is dus het sensationele, dat Dulles toch naar Europh gekomen is. Thans wordt de gelegenheid geboden, de klove tussen de verschillende standpunten te overbruggen. Mendès-France had vanmorgen nog een onderhoud met Tsjoe En-iai, de pre mier van Rood-China. Morgen of Don derdag zal hij naar Genève terugkeren. Gistermiddag had Mendès-France een onderhoud met Eden. Later bracht Eden een bezoek aan de Rus Molotof. De mi nisters kwamen overeen, de onderhande lingen over Indo-China voort te zetten, op besloten bijeenkomsten van de dele gatieleiders en enkele raadslieden. Toen Tsjoe En-lai gisteren in Genève arri veerde, was hij de beminnelijkheid zelve en niet meer de koude gereserveerde man, die eind April arriveerde. „Wanneer ik naar deze prachtige en vredelievende stad terugkeer, hetgeen van speciaJe be tekenis is voor de vermindering van de Bpanning In de wereld, dan voel ik mij gelukkig", aldus Tsjoe, die echter een Oosters „masker" draagt. Inmiddels duren achter de schermen de militaire vredesbesprekingen voort. Een Franse zegsman deelde mede, dat de communisten geen bestand zullen ^tan- vaarden, dat niet voorziet in de ontrui ming van de stad Hanoi. Verwacht Herfstweer Wijs Frans besluit Morgen géén rode mars door Parijs De Franse regering heeft de traditio nele mars van de communisten door het oostelijke gedeelte van Parijs op morgen, de veertiende Juli, de Franse nationale feestdag, verboden. Vorig braken ei dens die mars ernstige opstootjes uit waarbij zes Noordafrikanen en Fransman om het leven kwamen. Er zal enkele demonstratie mogen worden gehouden in Parijs op de veertiende Juli, behalve natuurlijk de grote parade op de Champs Elysées. HOFFMANN TOT PREMIER VAN SAARLAND HERKOZEN Het parlement van Saarland heeft Jo hannes Hoffman tot premier herkozen- Hoffmann werd alleen gesteund door de 70 afgevaardigden V3n zijn Christelijke Volkspartij. De. 16 leden tellende, fractie van de sociaal-democraten, onthield zich stemming, terwijl de drie communisten tegenstemden. „Schau, wie schön Zij gebruikte de lunch met president Heuss en Bondskanselier Adenauer BIJ AANKOMSU op de luchtbasis Wahn, bij Bonn, werd prinses Mar gareth begroet met 21 saluutschoten. De prinses verliet onmiddellijk het toestel en liep langs de erewacht naar de wachtende Britse en Duitse autoriteiten. Zij was gekleed in een gebloemde jurk en droeg een hoed van dezelfde kleur. Direct daarna vertrok prinses Margareth in een Rolls Royce naar Bonn om met president Heuss te lunchen. Het is de eerste maal, .dat een lid van de Britse koninklijke familie officieel een bezoek brengt aan een Duits staatshoofd. Commentaren wijzen er op, dat een nieuw tijdperk in de Brits-Duitse betrekkingen is ingeluid en de Duitsers zijn daar zeer verheugd over. Ongetwijfeld heeft zij vele Duitsers voor zich ingenomen. Naar schatting 15.000 Duitsers waren uitgelopen om de 23 jaar oude prinses toe te juichen, toen zij door de straten van de kleine Westduitse hoofdstad reed. „Schau, wie schön" (kijk, hoe aardig) riep de Duitse menigte, toen zij de prin- zag. Men was het er algemeen over dat in de vijf Jaar, dat de Bonds republiek bestaat, er geen charmantere goodwill-ambassadeur in Bonn is geweet, ook al was het slechts voor drie en een half uur. Het hoogtepunt van het bezoek was een lunch, welke werd aangeboden door de 70 jaar oude president Heuss en de 78 jaar oude bondskanselier Adenauer. Eén gast zei, dat de prinses zich kennelijk zeer goed geamuseerd had en hij was van mening, dat het bezoek „voor honderd procent een diplomatiek succes" was ge- eest. De prinses zal drie dagen verblijven bij de Britse troepen in Duitsland. In haar tafelrede heeft prinses Marga reth o.a. gezegd: „Het is een taak van hoge verantwoor delijkheid voor de staatslieden om de banden van wederzijds vertrouwen tus sen onze landen, die door tragische om standigheden werden verbroken, te her stellen". Verlofregeling voor drie lichtingsploegen De chef van de generale staf heeft aan de minister van Oorlog voorstellen ge daan tot het verlenen van klein c.q. groot verlof aan de dienstplichtigen van de lichtingsploegen 1952-HI, 1953-1 en 1953- II. Met ingang van 31 October wordt groot verlof verleend aan de dienstplichtige vaandrigs en kornetten (ook zij die tij delijk de rang van reserve-tweede-luite- t bekleden), sergeanten, wachtmees ters. korporaals, soldaten der 1ste klasse soldaten behorende tot de lichtings- ploeg 1952-III (voor de eerste oefening in November 1952 in werkelijk dienst geko men) alsmede aan hen, die daarmede de eerste oefening hebben aangevangen of vervolgd een en ander voor zover niet reeds eerder groot verlof werd ver leend. Met ingang van 31 October 1954 wordt klein verlof en met ingang van 1 Decem ber 1954 groot verlof verleend aan de dienstplichtigen van de lichtingsploeg 1953-1 (voor de eerste oefening in werke lijke dienst gekomen in April 1953) als mede aan hen, die daarmede de eerste oefening hebben aangevangen of ver volgd. Dienstplichtigen van de lichtingsploeg 1953-11 (opgekomen in Juni 1953) alsmede zij, die daarmede de eerste oefening heb ben aangevangen of vervolgd, gaan op 21 November 1954 en 1 Februari 1955 resp. met 'klein en groot verlof. Journalisten werken te ongeregeld Melkboeren, verzekeringsagenten en ijsventers ook De Staatssecretaris van Sociale Zaken deed de S.E.R. een nota toekomen, zake de voorgenomen beperkte regeling van arbeids- en rusttijden voor schillende, met name in de nota ge noemde groepen van werknemers, w op de Arbeidswet van 1919 nog niet toepassing ls, zoals b.v. acquisiteurs, casseerders, journalisten, melkventers, ijscoventers. verzekeringsagenten Over deze materie is het advies var S.E.R. gevraagd. Voor 25 September kunnen belanghebbenden opmerkingen en bezwaren bij de S.E.R. indienen. Staatssecretaris opent Prot. Mil. tehuis Mr F. J. Kranenburg, de staatssecreta ris van Oorlog, zal -Dinsdagmiddag 27 Juli het nieuwe Protestantse militaire tehuis van de Nederlandse Militaire Bond Pro Rege (te Steenwij-kerhold) of ficieel openen. Snel hebben zich de omstandigheden na de oorlog gewijzigd. Hoe kort ge leden nog slechts klonk in nazi-Duits- land het „Wir fahren gegen Enge land"! Thans wordt de gracieuze Engelse prinses Margaret door de Duitsers geestdriftig toegejuicht. Op de foto ziet men de Britse ambassa dricetussen bondskanselier Ade nauer en president Heuss. De diplo matieke banden tussen Engeland en West-Duitsland zullen baat vinden bij dit hoge bezoek aan Bonn. Ik weet niet wat ze bezielt, maar ze denken dat Sinterklaas ieder ogenblik voorbij kan komen. Aardverschuivingen in Columbia Honderd doden en gewonden Ongeveer zes km van Medellin in Co lumbia zouden gisteravond bij twee aard- erschuivingen honderd personen om het leven gekomen zijn. een eerste aardverschuiving, waar bij tien mensen het leven verloren, ver zamelde zich een groot aantal nieuws gierigen. Op dat ogenblik deed zich een nieuwe aardverschuiving voor, waardoor een groot deel der omstanders bedolven De ziekenhuizen van Medellin liggen vol gewonden en doden. Er zijn oproepen tot de bevolking gericht om bloed te Prinsessen en leerlingen hadden vacantieweek bij Enschede De prinsessen Beatrix en Irene heb ben, met andere leerlingen van het Baarns Lyceum, een week vacantie door gebracht op De Hoge Boekei te Enschede het landgoed dat aan de heer A. van Heek behoort Prinses Irene moest Zaterdag vertrek ken, omdat zij de .Ned. Herv. Kerk van Austin Friars te Londen zou openen. De veertig kinderen logeérden in een ten tenkamp op het landgoed, van waaruit zij fiets en bustochten hebben gemaakt in de omgeving. Aan de dansen, die een boerendans- groep Zaterdag bij een boerderij in de buurt ten beste gaf, nam ook prnises Beatrix deel. De leerlingen zijn gistermiddag per fiets naar het station gereden, waar de terugtocht per trein werd aanvaard. Thans 65.000 evacué's in Centraal Europa In Centraal-Europa schijnt het ergste leed geleden, omdat de regens minder worden. De onderscheidene reddingsbri gades zijn koortsachtig in de weer oir overal de water-, gas- en electriciteits- voorzieningen te herstellen. Ook aan dere vijanden dan het water moet het hoofd worden geboden, namelijk besmet telijke ziekten, plunderaars en ratten. In de Oostenrijkse Alpenstreek Tirol is de toestand veel verbeterd; in de Russische zone van Oostenrijk is de situatie nog vrij ernstig en in Wenen is de toestand iets ongunstiger geworden. Reuter maakte melding van een en< vloedgolf, die de stad Wenen bedreigt, waarvan enige buitenwijken reeds onder water stonden. Duizenden burgers, poli tie- en brandweermannen zijn gestadig in de weer met het evacueren van gestrande mensen, het vullen van zandzakken en het opwerpen van beschermende dijken. In Oostenrijk alleen steeg het aantal do den tot 12. De Donau stroomt niet door de stad Wenen maar er net langs. Radio- Praag meldde, dat een catastrofale van de Donau dorpen en stadjes onder water heeft gezet; honderden huizen moesten worden ontruimd. Het persbureau A.F.P. meldde uit We nen, dat de internationale treinen door Stiermarken een omweg van vier tot zes moesten maken. Resumerend: In Oostenrijk en Duitsland zijn minstens 65.000 mensen geëvacueerd, maar de Do nau, de Elbe, de Inn, de Hz en de Isar zijn toch iets rustiger geworden. In totaal zijn 3500 Amerikaanse militairen betrok ken bij de reddingsacties In W.-Duitsland. Sir Winston Churchill heeft in een telegram aan Bondskanselier Adenauer zijn diep medeleven betuigd met de slachtoffers van de overstromingen. Uit alle bevriende landen wordt kleding, lakens, schoenen etc. toegezonden. Aantal doden 32 Later meldde Reuter, dat het water in de Donau nog steeds stijgt, maar de autoriteiten verwachten toch in Wenen geen al te grote schade, ofschoon bijvoor- Ook vacantiebonnen bij herhalingsoefeningen Dienstplichtige militairen, die voor herhalingsoefeningen in werkelijke dienst zijn. zullen voortaan van rijks wege vergoeding ontvangen voor ge derfde vacantiebonnen. Deze regeling geldt met terugwerkende kracht van 1 Mei j.l. af voor alle militairen, die op of na deze datum in dienst waren of zijn of zullen komen. De vergoeding wordt verstrekt door het fonds, waarbij de werkgever van de militair is aange sloten voor de uitreiking van vacantie bonnen DAT i-v.m. de Europese week, die eind Juli in Maastricht wordt gehouden. 31 Juli op het vliegveld Beek een lucht vaartdag wordt georganiseerd. DAT in de duinen van Westelijk Schou- cn 5 knal-apparaten zijn opgesteld om de tienduizenden zilvermeeuwen te ver drijven. die ook nu weer een bedreiging oor de andere (jonge) vogels vormen- DAT te Middelburg de handels- en in dustrietentoonstelling Ha-em '54 van de stichting Herrezen Middelburg is geopend. DAT staatssecretaris dr G. M- J. Veld kamp te Den Bosch bij een diploma uitreiking gepleit heeft voor meer kader opleiding voor de middenstand. DAT de heer Nicolas G. Lely, die ruim 61s jaar gezant van Griekenland bij het Nederlandse Hof was en enkele maanden geleden na pensionnering terugkeerde, leider wordt van het Griekse Voorlicht- tingsbureau te New York. DAT tijdens de stadsfeesten bij het 700- jarig bestaan van Alkmaar, op 12 Aug.. een Surinaamse dag wordt gehouden. DAT in Bergen op Zoom de bouw van 96 woningen en 2 winkels is aanbesteed, waarvoor P. Hoppenbrouwers aldaar met f 1.138937 de laagste inschrijver was. DAT gisteren in enkele afdelingen van Van den Bergh's en Jurgens te Rotterdam wilde staking is uitgebroken, n.i het feit. dat van EVC-zijde is aangedron gen op een extra uitkering aan de arbei ders van 2 pet. DAT tot hoofd van de afdeling Binnen landse Betrekkingen van de AVRO is be noemd mr Harm Smedes. die de contac ten met instellingen en organisaties zal onderhouden. DAT in Arnhem plotseling is overleden oud-inspecteur van de Ned. Heide Mij., H. J. van Leusden. die de ruilverkaveling heeft gepropageerd. DAT het nieuwe stationsgebouw voor het vliegveld Texel op 21 Juli officieel wordt geopend, en zich in het gebouw a. een restaurant, een KLM-kantoor en ;n luchtbeveiligingskantoor bevinden. DAT de heer C. van Doorne, direc teur van de afdelingen radio en televi- e van R. S. Stokvis en Zonen N V g.v. zijn gouden jubileum op 2 Augus- ïs van 34.30 uur in het hoofdgebouw Rotterdam zal recipiëren. DAT de coöperatieve zuivelfabriek St Lambertus te Helden (L.) besloot, een fusie aan te gaan met de stoomzuivel- fabriek te Panningen. DAT vandaag 600 jaar geleden Jan in Arkel, bisschop van Utrecht, stads rechten aan Vollenhove verleende en er dit Zuiderzeestadje de gehele week feestelijkheden plaats hebben. DAT de 31-j- bankwerker C. G. voor de Utrechtse politierechter tot twee maanden voorw. en een geldboete van ƒ40 is veroordeeld daar hij zijn minder jarig neefje J. v. d. K. aan toezicht van de Voogdijraad had onttrokken. DAT de architect van de nieuwe Ned Herv. Kerk te Londen, Arthur Bailey, door Koningin Juliana is benoemd tot officier O-N. DAT de Franse staatssecretaris van Buitenl. Zaken Guérin de Beaumont gis teren te Parijs de Nederlandse ambassa deur baron Van Boetzelaer tot Ooster hout in audiëntie ontving. DAT een jongeman die gisteravond op een bebost plekje lanEs dc Coolhaven te Rotterdam sischeW van zijn verloofde nam. een 21-j. matroos, die ..loerde", een vuistslag toediende, waardoor deze in d- naven belandde, maa' aoor zijn opponen' werd gered- DAT de Gerofabriek tc Gramsbergen is opgeheven en het pand nu aan de Sola- industrie is verhuurd, die op 1 Augustus daar met slijpen en polijsten zal beginnen. DAT het Drentse dorp Schoonoord 100 Jaar bestaat en daar gisteravond het openluchtspel Marieken van Ortelterveen Jan Fabrrtius en H- Nijdam in stro mende regen werd opgevoerd. DAT een koe. die in Bergen op Zoom de vrijheid verkoos boven het slacht huis. op de spoorrails belandde en door een dieseltreln met dodelijk gevolg 1 overreden. DAT in het Limburgse rozenkwekers- centrum Lottum tnans ongeveer 1^ mil- lioen rozen in bloei staan, ruim voldoen de om er'het op 8 en 9 Augustus te houden rozenfeest mee aan te kleden. DAT de schrijver-dichter Jacques Gans utt A'dam zijn trektocht per rijtuig 33 dagen door ons land heeft beëindigd en daaraan een reisbeschrijving zal wij- DAT Opa Schram, de 67-j. tippelaar, die heen en terug naar Rome liep, mor gen weer in Driebergen hoopt te arrive ren, en nog dit laar een voetreis naar Lourdes wil ondernemen. DAT tot burgemeester van Wijlré met ingang van 16 Juli is benoemd C. F. M. baron Van Hövel tot Westerflier en Weezeveld. thans burgemeester van Bin- gelrade- DAT de Hilversumse burgemeester J J. G. Boot Donderdag in het Goois Mu seum aldaar een tentoonstelling opent, getiteld ..Alle hout is geen timmerhout" en gewijd aan alle vormen van houtbe werking- DAT gisteren met een receptie in De Harmonie te Leeuwarden het 75-j- be staan van het Friesch Rundvee-Stamboek j ls gevierd. beeld vele fabrieken onder water staan. In Beneden-Oostenrijk kunnen vele fa brieken geen kolen of grondstoffen toe gevoerd krijgen en zij zijn onbereikbaar voor de arbeiders. Aan Ass. Press ont lenen wij, dat Amerikaanse en Russische soldaten met man en macht bezig zijn, een Amerikaans vliegveld tegen het op dringende water te beschermen. Deze basis, gelegen bij Tulln, wordt tevens ge bruikt voor de luchtverbinding met Wenen. In Oost-Duitsland werden 15.000 sen geëvacueerd, maar de meesten keren nu naar huis terug. De watersnood heeft tot nu toe 32 doden in Duitsland Oostenrijk geëist. Eens komt voor oude getrouwen de tijdDe Oranje Nassau van de Maatschappij Zeeland, het schip waarmee in de loop van vele jaren duizenden de overtocht naar Enge land vice-versa hebben gemaakt, is r de sloop verkocht. Hier ziet i het schip op zijn laatste tocht, r de laatste maal de brug over de Koningshaven te Rotterdam passeren op weg naar de N.V. Hol land, die het slopen zal. Weer een geval van glaskanker Ook een eau de cologne- flesje verbrijzeld Al weer heeft de „glaskanker" een automobilist de schrik op het lijf ge jaagd. Ditmaal de heer F. Krijger. Pctrar- calaan 51, Utrecht, die met zijn vrouw en vijfjarig zoontje in zijn Opel Olympia op de Rijksweg Utrecht—Den Haag reed, ter hoogte van Gouda, toen plotseling met een klap de gehele voorruit versplinter de. Door de luchtdruk kwamen enkele stukken glas in de auto terecht, tot zelfs in het costuum van de heer Krijger. Zijn vrouw werd licht gewond aan haar been, terwijl het zoontje met de schrik vrij kwam. Zeer merkwaardig is overigens, dat een eau de cologneflesje. dat me vrouw Krijger in de zaak van haar man telpak had. eveneens aan scherven was. De heer Krijger kon geen verklaring van het gebeuren geven. Het viel ons ook hier op, dat de ruit in rubber gevat was. HET WEER IN EUROPA Nog geen alg. overwerk in bouwvakbedriji Standpunt der regering Zou door 't tijdens de zomermaanden in de bouwvakken itydelijki overgaan naar 55-urige werkweek een productivi teitsverhoging van tien procent worden bereikt? Staatssecretaris mr dr A. A. van Rhijn heeft ln antwoord op desbetref fende vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Beernink (C.H.), schriftelijk ge antwoord, dat deze stelling ln zijn alge meenheid z.i. niet Juist is. Want daarbij zou onvoldoende reke ning worden gehouden met andere fac- i, die mede de omvang van de pro- viteit bepalen. Het aantal aanvra gen tot het mogen verrichten van over- in het bouwbedrijf is momenteel betrekkelijk gering, zei de heer Van Rhijn. Mocht echter blijken, dat het wenselijk een algemene overwerkvergunning te erienen, aan zal de minister zeker een daartoe strekkende aanvraag in over weging nemen en daarbij overleg plegen met de werkgevers- en werknemers organisaties. A'dam Londen Luxemb. Genève Zürlch Locarno Frankfort München Rome o a s s 3 iirf' lx si I ij 28 7 26 27 29 0 WEERBERICHT Iets warmer overdag Het K.N.M.I. in De Bilt acht tot morgenavond: Na opklaringen weer toe nemende bewolking, maar waarschijnlijk overal droog weer. Vannacht iets koudar, morgen overdag iets war mer. Matige, tijdelijk zwakke naar Zuid west draaiende wind, (Opgemaakt vanmorgen te 10 uur). ZON EN MAAN Ook al hebt U geen giro-rekening, U kunt toch iets doen voor de actie O 92. Vul onderstaand biljet in en zend het zo spoedig mogelijk in een gefrankeerde envelop aan: de Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Leiden. doorhalen wat niet verlaned wordt INTEKENBILJET Het "prot. chr. militair tehuis in Valkenburg moet er komen. Daarom ga ik er mee accoord, dat U mij zo spoedig mogelijk in de maand een kwitantie aanbiedt ten bedrage van f De incassokosten neem ik, gezien het goede doeL voor mijn rekening Naam: Adres: Woonplaats:

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1