j Alles vloeit, óók de Perzische olie NIEUWE lEIDSCHE COUHANT MAANDAG 12 JULI 1954 Sfeervolle heidenkings- en feestavond Oud-pupillen van Pa v. d. Steur bijeen in Houtrustrotonde (V«n één onzer verslaggevers) Wat Pa van der Steur 53 jaar lang in het voormalig Ned.-Indië ten behoeve van de misdeelde kinderen heeft gedaan, is eens een psychologisch wonder genoemd- De nawerking van dat wonder straalde Zaterdagavond uit over de in de Hout rustrotonde in Den Haag gehouden her- denkingr- en feestavond van de Bona van oud-Steurtjes Nederland, onder wel ke naam de voormalige pupillen van ..Pa" zich enkele maanden geleden verenigd hebben. Het doel van de B.O-S- ;s het werk van Pa van der Steur te blijven steunen en zo was van alle kanten mede werking verkregen, om het batig saldo van de avond zo groot mogelijk te doen zijn. In sanatoria verblijvende oud-Steur tjes hadden t.b-v. de bazar werkstukken vervaardigd, men kon genieten van In dische lekkernijen, een sneltekenaar stel de zijn gaven in dienst van het goede doel. het koor van de personeelsvereni ging Sociale Belangen verleende vocale medewerking en de Aloha Hawaian En tertainers en een bandje musiceerden- Vóór het feestelijk deel van de avond vond een stijlvolle herdenking plaats van de oud-Steurtjes die in de oorlog vie len. Hierbij releveerde de Bondsvoorzit ter, de heer W. A. van der Steur (een neef van ,-Pa", in grote trekken de le vensloop van zijn vereerde oom en her dacht de vele slachtoffers, die de Steur tjes-familiekring heeft geleden- Het koor zorgde o-l.v- Emile Rammers voor eer sfeervolle omlijsting. De secretaris van de BOS. de heer W. Merghart. las de toespraak voor, wel ke ds G. van Haasen. wegens verblijf buitenlands niet zelf kon houden. De heer Merghart, die de stoot tot de oprichting van de B.O-S. heeft gegeven, ontving uit waardering voor zijn onver moeide arbeid een ingelijste foto met de beeltenis van .,Pa". Freule van Hoogstraten, de bejaarde doch energieke penningmeesteresse van de Pa van der Steur-stichting. haalde jeugdherinnering!*! op uit de tijd, dat in het huis van haar vader, het hui dige C-J.M-V.-gebouw Prinsegracht, lo geerde. Het hoogtepunt van het ernstige gedeel te was zonder twijfel de gramofoonweer- gave van een in 1936 gehouden toespraak •Pa" tot zijn kinderen. Ook nu luis- n zij stil en ontroerd naar zijn krachtige stem. die hen opwekte elkan- er te dienen in liefde tot Christus. Op deze avond van de dag. waarop hij 89 jaar zou zijn geworden resulteerde de weldadige invloed van zijn persoon lijkheid m een sfeer van verwantschap, die allen omringde, bij wie „Pa" nog altijd het hart voortleeft. De blijdschap voor alles wat hij hun schonk konden de Steurtjes in het ge deelte na de pauze volop uiten, tijdens de ertoning van de film over de inrich ting ..Oranje-Nassau" van Pa van der Steur te Magelang en het viertal luchtige zangnummers, dat het P.V.S-B-koor op uitstekende wijze ten gehore bracht. Aanwezig waren o.a. enkele zusters van a van der Steur en de heer P- A- Weij- lar. als vertegenwoordiger van da Di- ;cteur van de Gem. Dienst van Sociale Belangen- MEN ZICH de hysterische opwin ding herinnert, waarmede 't olieconflict in Perzië gepaard ging en welke opwin ding vooral belichaamd was in de figuur van Mossadeq, dan moet gezegd, dat thans de afwikkeling zich in veel rustiger banen beweegt. Er zijn twee telegram men, die in verband met Perzië, de aan dacht vragen. Ten eerste schijnen Weste lijke en Perzische oliedeskundigen op het punt te staan, een accoord te treffen over het beheer van de genationaliseerde olie velden van Abadan. Echter is de kwestie van de schadevergoeding aan de Anglo Iranian Oil Company nog niet geregeld. Sinds de val van Mossadeq oriënteert Perzië zich meer op het Westen en, hoe wel economisch door oplossing van het oliegeschil een „sanering" zal volgen, ligt het voor de hand. dat Moskou het niet kan verkroppen, dat Perzië aan de Invloedssfeer der Sowjets onttrokken wordt. Weliswaar ontbreekt het de Rus sen zeker niet aan olie en zijn zij zeer actief met olie-ontginning in het aan Perzië grenzende gebied, maar het feit dat „Abadan" hun neus voorbijgaat, is een streep door de rekening. Ten tweede, een Reutertelegram meldde, dat de Russische ambassadeur in Teheran bij de Perzische rege ring een protest heeft Ingediend tegen, wat genoemd wordt, „de voorgestelde Perzische aansluiting aggresslef blok in het Midden-Oosten". In aanmerking genomen, dat Moskou en Peking beide zelf experts zijn in het bedrijven van aggressie. doet de opmerking „aggressief blok" bijna be lachelijk aan. Dit blok nu, beweren de Russen, is gegrondvest op het militaire bondgenootschap tussen Pakistan en Tur kije, het vorige Jaar gesloten. Wij worden Iets wijzer betreffende de Russische ont stemming, waar verwezen wordt naar de besprekingen tussen de Amerikaanse am bassadeur in Teheran, Loy Henderson, en de Perzische premier, generaal Zahedi. De Sowjet-verbolgenheid betreft ver- tekeringen, welke gegeven zijn aangaande Perzische deelneming aan Amerikaanse „militaire ondernemingen" in het Midden- Oosten. Hierbij wordt dan herinnerd aan een, tussen Perzië en Rusland in 1927 ge sloten overeenkomst over garanties en neutraliteit. Moskou wil haring of kuit, maar en dat wordt niet gezegd óók olie Het is duidelijk, dat Amerika, En geland en de andere Westelijke landen een succes geboekt hebben, nu vrijwel overeenstemming werd bereikt over de exploitatie van de Perzische olie-industrie tussen de regering van Teheran en een consortium van oliemaatschappijen. Veel is er sinds de beruchte nationali satie van de Perzische olie geschied Mossadeq. dl^ wij hier zelfs ln Den Haag zijn tragische rol zagen spelen, bij de behandeling voor het Internationaal Hof van Justitie, verdween van het toneel. Na de staatsgreep kwam Zahedi met Wes terse ambities aan de macht. En boi dien werd een Amerikaans-Brits-Frans- Nederlands consortium gevormd van oliemaatschappijen, waarvan de Konink lijke Shell Groep tevens deel uitmaakt. De leiding van dit consortium trad met de Perzische regering over het weer doen vloeien van de Perzische olie in onder handeling. en met gunstig resultaat. Pre mier Zahedi bewandelde de weg tot het Inzicht, zijnde, dat zijn land een prooi zou worden van het Russische nisme, (heulende met de Toedeh-partij) als voor het olieconflict geen oplossing sou worden gevonden. Indertijd arriveerde te Abadan een commissie van Britse, Amerikaanse, Franse en Nederlandse deskundigen en werd, als reeds gezegd, een consortium gevormd. Aan dit consortium wordt ook uiteraard deelgenomen door de Anglo Iranian en het gaat er nu nog om voor hoeveel procent, want hierover is nog een essentieel verschil tussen de Engelse en Amerikaanse deskundigen. Het spreekt vanzelf, dat de maatschappijen rekening moeten blijven houden met Perzische ge voeligheden, omdat nationale en nationa listische stromingen daar nog een grote rol spelen. Perzië zelf heeft de olie „brood"-nodig om economisch weer op gang te komen. Op den duur zal het moeten kunnen werken zonder Ameri kaanse steun. Uit de, door het Westen beoogde, oplos sing vloeit voort, dat men het politieke, Internationale aspect niet kan veronacht zamen, gezien de militair-strategische positie ln het midden-Oosten. Perzië be hoort Immers tot dit „Midden-Oosten", waar de olie-voorraden zeer groot zijn. Wij herhalen, dat het zeer opvallend is, dat juist nu een Russisch protest bij de Perzische regering gevolgd is. „Alles vloeit", ook de Perzische olie 1 Dat wil zeggen „straks" en langs Westerse lijnen van geleidelijkheid 1 Lt.-gen. Aler Gepensionneerde piloten naar de gronddienst De president-directeur van de KLM. lt.-gen- b- d- J A Aler heeft de wens ken baar gemaakt, de piloten na hun pen- sionnerhig bij de gronddienst tewerk te stellen, omdat de piloten jarenlang er varing in de luent hebben opgedaan, voe len zij de behoefte van de luchtvaart waar het bij de KLM toch om gaat, op bijzondere wijze aan. Daarom lijkt het de heer Aler, dat zjj, wanneer zij als vlieger met pensioen zijn gegaan, nog zeer geschikt zullen zijn om een of andere functie op de grond- Welke post hun het meest zal liggen, moet nader worden be- Ned. Stichting voor Statistiek Onderzoek vereenvoudiging Europese industrie De Ned. Stichting voor Statistiek, die reeds eerder een onderzoek heeft verricht om te komen tot vereenvoudiging van de typebewerking in ziekenhuisartikelen en thans een dergelijk onderzoek in de rij wielindustrie onder handen heeft, heeft een internationale opdracht gekregen om in een drietal branches (knopen, pannen voor huishoudelijk gebruik en spoel- en capsuleermachines) na te gaan of de vele productievariëteiten niet tot enkele typen teruggebracht kunnen worden. Het Europese Productiviteitscentrum te Parijs verwacht van een dergelijke ver eenvoudiging grote resultaten voor de Europese industrie, die nu maar ai te zeer haar energie verspilt in het op de markt brengen van een onnodig groot aantal productievariëteiten en gaf daarom deze opdracht aan de Ned. Stichting. Met ingang van 16 Juli Liberalisatie kapitaalverkeer tussen de Benelux-landen De regeringen van Nederland, België en Luxemburg hebben 8 Juli een accoord gesloten betreffende de liberalisatie van het kapitaalverkeer tussen Nederland en Belgisch-Luxemburgse economische Dit accoord treedt 16 Juli in wer king. Het houdt o.m. in, dat de kapitalen, welke in Nederland zijn belegd door in gezetenen van België of Luxemburg en de kapitalen, welke ln België en Luxem burg zijn belegd door ingezetenen van Ne derland. vrijelijk kunnen worden gereali seerd en verhandeld tussen de ingezeténen der drie landen. Deze zullen hun kapitalen in elk der landen. Deze zullen hun kapi- in elk der landen, in welke vorm ook. kunnen beleggen. Wat effectentransacties betreft, vallen echter slechts Nederlandse, Belgische, Luxemburgse, Congolese, in Nederlandse guldens of francs luidende effecten bin- ?n het kader van het accoord. Bepaald is, dat de verhandeling van ka pitaaltegoeden en de overmaking daar van zal geschieden via een vrije markt. Een zodanige vrije markt zal in Nederland worden ingesteld voor tegoeden op re kening in Belgische en Luxemburgse francs. De bestaande vrije markt in België en Luxemburg voor tegoeden op rekening in Nederlandse guldens zal aan het coord worden aangepast. De Nederlandsche Bank heeft enige spe ciale voorschriften gegeven en diverse al gemene vergunningen verleend. Boven- heeft zij zich bereid verklaard aan vragen om vergunning voor een aantal transacties, welke niet krachtens vc bedoelde algemene vergunningen kunnen worden verricht, in overweging te ne- De getroffen regeling komt ln grote trekken op het volgende neer. Het lopen de betalingsverkeer zal als tot dusverre over de reeds bestaande monetaire ac- coordrekeningen plaats vinden. De beta lingen met een kapitaalkarakter zullen worden geleid over een vrije markt, d.w.z. een markt met vrije wisselkoersen. Een groot aantal transacties kan op grond van algemene vergunningen geschieden. Een aantal posten met lopend karakter kan zowel via de accoordrekeningen als via de vrije markt worden afgewikkeld, zulks ter keuze van de belanghebbenden. Voor wederuitvoer uit Nederland van Belgische fondsen naar derde landen wordt in beginsel geen vergunning ver- Samenloop Kinderbij slag en wezenrente In verband met ons bericht van 7 dezer over de samenloop van Kinderbijslag en Wezenrente schrijft men ons van deskun dige zijde: Het gaat ln dit geval over een samen loop van renten krachtens de Ongeval lenwet en K.B. krachtens de Invaliditeits wet. De bedoeling van de wetgever met de onderhavige wet is, dat kinderen, die Een aardig beeld van de mode-show, die in Giethoorn gehouden werd. Wèl origineel. ORIGINELE MODESHOW TE GIETHOORN Mannequins in punters hadden moeite met hun evenwicht Giethoorn heeft Zaterdagmiddag ge amuseerd gekeken naar een aantal man nequins, die zich per punter te water hadden begeven, maar de grootste moei te bleken te hebben, hun uiterst labiel evenwicht te bewaren. Op een der brug gen werd voor de microfoon een toe lichting gegeven door de journaliste Ma rijke Vetter Daaruit leerden de talrijke belang stellenden. dat het hier een originele modeshow betrof, georganiseerd door de Nederlandse Drukkers Conditie-Con- een rente krachtens een der Ongevallen- ventie, een organisatie .van katoenfabri:- wetten ontvangen, eveneens op grond van kanten uit Twenthe en Noord-Brabant, de rentekaart van hun overleden vader Men had hiervoor, de medewerking of op grond van de rentekaart van hun nog in leven zijnde moeder, wezenrente plus K.B. krachtens de Invaliditeitswet zullen gaan ontvangen. Wezenrente kon altijd al genoten worden naast een rente krachtens een der Ongevallenwetten. Tot op heden )verd in dergelijke ge vallen alleen betaald rente krachtens een der Ongevallenwetten, terwijl de K.B. krachtens de I.W. niet werd uitbe taald, tenzij laatstgenoemde de rente krachtens een der ongevallenwetten overtrof, waarna suppletie plaats vond. Daar echter de rente krachtens de Ongevallenwetten practisch altijd hoger was, kwam in de regel de K-B.—I.W. or niet aan te pas. Gevaarlijk spel Haagse jongen onder zand bedolven De 1 O-Jarige Jan Hof van de Erasmus- weg is Zaterdagmiddag tijdens het spelen onder zand bedolven geraakt en door verstikking om het leven gekomen. Hij was met vriendjes aan het spelen op de Erasmusweg bij de Loevesteinlaan (Moer- wijk). Daar zijn straten aangelegd op het terrein, waar woningen zullen worden ge bouwd. Deze straten liggen hoger dan het bouwterrein. In het zand onder deze straten hadden de Jongens holen gegra- Toen Jan zijn hoofd in een hol stak stortte een gedeelte van de ondermijnde wegrand in. Zijn vriendjes en omwonen den probeerden hem nog uit te gpven, maar slaagden daar pas na tien minuten In. De levensgeesten waren toen al ge- Motorrijder uit Rijneburg had botsing in Den Haag De 22-jarige motorrijder G. van W. uit Rijnsburg botste Zaterdag in Den Haag op de hoek Wassenaarseweg—Joh. Bil- dersstraat tegen een auto, die hem geen voorrang verleende. Van W. brak hierbij zijn pols en kreeg een hoofdwonde. Hij is ln het Militair Hospitaal behandeld en daarna huiswaarts gegaan. Textielarbeiders hebben geen geduld meer Besprekingen over C.A.O. geëist vóór 25 Juli De Bedrijfsunie Textiel, waarin de vakbonden van textielarbeiders zijn ver enigd, heeft de textiel-werkgeversorgani- satie telegrafisch gesommeerd, de be sprekingen aangaande een wijziging van de collectieve arbeidsovereenkomst vóór 25 Juli a s. te beginnen, daar hun geduld is uitgeput. Op 10 September 1953 hebben de werk nemers hun voorstellen tot wijziging van de 8 jaar oude C.A.O. al ingediend. Van besprekingen met hun werkgevers is ech ter nog steeds niets gekomen, omdat deze laatsten steeds verstek hebben laten gaan Mochten de werkgevers niet vóór 25 Juli met de Bedrijfsunie tot vruchtbare be sprekingen wensen te komen, dan is het niet ondenkbaar, dat de C.A.O. door de werknemers m.i.v. 1 September a.s. wordt opgezegd. Laatste van Amerikaanse mijnenvegers overgedragen De twaalfde en laatste van een serie nieuwe kustmijnenvegers, die in New- Orleans overeenkomstig het programma van wederzijdse Militaire Bijstand door de Ver. Staten aan ons land worden ge leverd, is dezer dagen door de Kon. Ma rine overgenomen en in dienst gesteld. Het nieuwe vaartuig, dat de naam Blarl- cum draagt, staat onder leiding van lt. t. z. 2e kl. J. K. Brogsel uit Den Helder. Nederlanós protest in Frankrijk Op aandrang van de Nederlandsche In ternationale Wegvervoer Organisatie heeft de Nederlandse regering geprotesteerd tegen een belasting van 8 55 pet van de vrachtprijs in Frankrijk, geheven van buitenlandse vervoerders, met ingang van 1 Juli. De inning der belasting is na dit protest onmiddellijk gestaakt. gekregen van de Giefhoornse V.V.V de plaatselijke afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. De show werd ingeleid door de burgemeester van Giethoorn, de heer H. van der Goot Er waren vijf beroepsmannequins en voorts vrijwilligsters, die o.a. in oude klederdrachten het verschil tussen toen en nu accentueerden. De tien punters werden voortbewogen door tien in plaat- fimerik. divisies als „proefkonijnen" Het Amerikaanse leger treft voorbe reidingen voor hetg ebruik van twee Amerikaanse divisies als „proefkonijnen", om na te gaan. welke veranderingen in organisatie en tactiek noodzakelijk zijn voor een atoomoorlog, aldus deelde ge- James Gaven te Washing ton mede. Het staat nog niet vast of in hel begin van ae proeven van atoom wapenen gebruik zal worden gemaakt. Bij de oefeningeen zal de nadruk komen te liggen op het gebruik van vliegtuigen en snelle verbindingen. Toch is het zo 1 STAAL ALS ELASTIEK (93) De electrische luchtpompen, die I elastiek, hetgeen duidelijk aan het licht nze fietsbanden op spanning moeten 'rengen, komen welistcaar hoe langer 10e veelvuldiger voor. maar de gewone retpomp is toch nog nie dat 1 als trbeeld kunnen gebruiken. Welnu, van de voetpomp wilden we u iets vertellen, dat u allang weet, nJ. dat de lengte van de slag bij het handvat even groot j stalei is als die van de zuiger. Om het nog rekki iets duidelijker te zeggen: wanneer u I waar Bij bepaalde belasting kan een geveer 2cm per 30 m putten van Schoonebeek, het handvat pomp 20 cm om hoog trekt, gaat ook het zuigertje dat on der aan de stang zit 20 cm omhoog. Dat is duidelijk. Zoals u weet, wordt ook de olie die in het olieveld van Schoonebeek aanwe zig is opgepompt. Dit nodig zijn, indien de olie tengevolge druk pompsti het aanwezige aard ga naar de oppervlakte zou irorden gedreven. Maar dat gebeurt daar ter plaatse niet, want Schoonebeek bezit nu eenmaal geen ^spuiters". Dien tengevolge moet de olie worden opge pompt, hetgeen mogelijk is, door in het oliehoudende zand, dat zich 800 a 900 onder tefpijp r. I bodemoppervlak bevindt. late stijgbui In die oelks dereinde een pomp wordt ingebouwd die door stangen aan de balans t an een bovengrondse pompbok is bevestigd. Dergelijke pompbakken worden in Drenthe ja-knikkers genoemd, om hun langzame knikkende, dus op-en-neer gaande, beweging. U was het er mee eens, dat de zuiger van een pomp dezelfde afstand aflegt els het handvat, wam beide zijn door een stalen stang verbonden. ITe zouden dus kunnen veronderstellen dat hetzelf de logische verschijnsel zich ook in de ■PBH till U Maar dat is niet het gen fietspomp moge de stalt schijn!ijk niet te verwn werkelijkheid gedraagt ebeek i 30 maal grotere lengte heb ben, kan het dus voorkomen dat de- wel 60 cm "SE ken. Is de onder grondse zuiger in lijn laagste stand, en gaat de bovengrond se pompbalans om hoog, dan gaat de zelfde mate mee, maar blijft achter tengevolge van de optredende rek in de pompstangen. Is de bovengrondse slag dus bijv. IJS m, dan komt hiervan slechts ruim de helft ten goede aan de be weging van de 900 m lager gele gen zuiger. Wanneer zeer snel wordt gepompt kan het in zeldzame gevallen echter voorkomen, dat de beweging van de ondergrondse zuiger gróter is dan de slag tan de pompbalans! Dit schijnbaar ondoorgrondelijk verschijnsel laat zich gemakkelijk verklaren, wan neer u maar in gedachten houdt dat het werkelijk niet overdreven is staal en elastiek over één kam te scheren. Een halletje dat aan een elastiekje is gehan gen, kan door een lichte beweging van de hand op-en-neer dansen en maakt grotere uitslagen dan de hand. Welnu, ditzelfde verschijnsel kan zich voordoen in de putten van Schoonebeek, waar de zuigers aan 900 m staal hangen! Nu we toch over elastiek spreken, tonele voeren die zich 10 maal zo lang kan maken als zij is. Nadruk verboden) selijke klederdrachten gestoken. Giet- hoornse mannen, die er met moeite in slaagden, het reeds gemelde kwetsbare evenwicht van de mannequins te hel pen bewaren. De boten voeren heen er weer tussen de woning van een kunst schilder en een café. waar de dames legenheid hadden, zich te verkleden. Asyl gezocht door duizenden Ambassades overvol in Guatemala Duizenden mensen hebben om politieke redenen een toevlucht gezocht in de Zuid- amerlkaanse legaties en ambassade! Guatemala. Men begint nu bevreesd te worden, dat er onder die mensen typhus-epidemie zal uitbreken. In het bijzonder maakt men zich be zorgd over de Mexicaanse ambassade, 500 mensen samengedrongen zitten en ruimte, die bestemd is voor de ambassadeur, zijn gezin en een enkele gast. Al die vluchtelingen wonen nu in de gangen en op de trappen, aldus Reuter. Bijna niemand is tegen typhus ingeënt. t nu toe hebben elf landen de nieuwe regering van kolonel Armas erkend. Deze zal nagaan, onder welke omstandigheden de wapens van achter het „IJzeren Gor dijn" door de regering van ex-president Arbenz zijn aangekocht. De politie heeft een verborgen voorraad wapens gevonden ln het huis van de voormalige minister van Defensie. Bezoek van Koningin Elizabelh aan Nederland Niemand weet er iets van Noch op Paleis Soestdijk, noch op de Engelse ambassade kon men enig ant woord geven op de geruchten, dat Ko ningin Elizabeth II van Engeland en haar gemaal een offcieel bezoek aan Ne derland zouden brengen- Eenmaal bezit van Oianje-telg Twee historische kastelen onder de hamer Notaris E. W. A Schoenmaeckers uit Meerssen zal op Donderdag 29 Juli te Maastricht in het openbaar de historische kastelen Meerssenhoven-Itteren en Vaes- harfceld onder Meerssen. verkopen, op verzoek van de erfgenamen van de heer A. G. F E. Regout. Kasteel Meerssenhoven was reeds in de 14e eeuw de zetel der vrije rijksheer- Üjkheid Itteren en wordt in de historie voor het eerst vermeld in 1345. Een telg der Oranje-familie. Engelbert van Nas sau Dietz Dillenburg, kwam in 1588 door erfenis van moeders zijde in het bezit van het toen pas door krijgsbedrijven verwoeste kasteel. Het is toen herbouwd en later, in de 16e eeuw. tot zijn hui dige landhuisvorm verbouwd: hoofdge bouw met een sierlijk driehoekig front en breed bordes, en zijvleugels rondom met grachten omgeven. Kanteel Vaesharteld dateert eveneens uit de 14e eeuw. Het is een wat pralerig, qua stijl weinig zuiver-gehouden bui tenverblijf. Het werd in 1739 verbouwd en gerestaureerd Toen zijn ook de grachten verdwenen Vaesharteld heeft een bijzondere bekendheid verworven. Prinses Margareth in West-Duitsland Lunchen met president Heuss Prinses Margareth van Engeland is vandaag op hetv liegveld Wahn bij Bonn geland. Zij zal drie dagen in West-Duits land blijven en Britse militaire centra bezoeken. Het is de eerste maal, dat een lid van de Britse koninklijke familie of ficieel eenb ezoek brengt aan de hoofd stad van de jonge Westduitse republiek. ZZij zal de lunch gebruiken met presi dent Heuss. De prinses zal logeren bij lady en generaal Sir Richard Gale, de commandant van het Britse Rijnleger in Costeldt, Donderdag zal zij naar Londen terugkeren. Modern teeltlaboratorium in Wageningen Kassen met de nieuwste snufjes Het laboratorium van landbouwplan tenteelt (prof. ir W. J. Dewez) dat mor gen, zoals men weet, aan de Haarweg te Wageningen door de dir.-gen. van de Landbouw, ir A. W. v. d. Plassche, ge opend wordt, is in zeer moderne stijl ont worpen door architect Jan Wiedijk en ligt temidden van de 20 ha bijbehorende proefvelden. Het kassencomplex is tot stand gekomen dank zij de Marshallhulp. De allernieuw ste snufjes ten aanzien van koel- en ver- warmingftechniek zijn toegepast. Op ge heel automatische wijze kan men in een viertal kassen constante temperatuurver schillen met de buitenlucht op peil hou den. Nieuw hierbij is, althans voor ons land, dat opgepompt bronwater als koel- middel wordt gebruikt. Aan de Haarweg kan men o.m. de won- dertarwe aantreffen, welke afkomstig heet te zijn uit het zgn. Osirisgraf van de Egyptische Dodenstad Abydos. omdat het van 1841 tot 1851 jachtslot was van Koning Willem II en zijn fa milie. Daarna kwam het goed door aan koop in het bezit van de heer P. Regout, de stichter van de Maastrichtse groot industrieën. Het bleef tot nu toe in het bezit van de familie Regout. De kastelen oet aanhorigheden (par ken. tuinen, boomgaarden, bos en pacht hoeven) bes!?an een oppervlakte van totaal ruim 140 hectaren. Nog deze week Koninkrijks-statuut in Tweede Kamer (Van onze Parlementsredacteur) Het ligt in de bedoeling, het wetsont werp tot goedkeuring van het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden, het resultaat van de ronde-tafel confe rentie met de Nederlandse Antillen en Suriname, nog deze week in de Tweede Kamer in behandeling te nemen. Gelijk bekend gaat dit hoge college Vrijdag a.s. op zomerreces. Vóór die vacantie wil men het wetsontwerp naar de Eerste Kamer doorgezonden hebben, opdat er, na jarenlange onderhandelingen einde lijk spijkers met koppen worden gesla gen. Naar wij vernemen, is het waar schijnlijk. dat met het debat Donderdag kan worden begonnen. Morgenmiddag zal hierover in de Kamer een beslissing vallen. Vier arrestaties Diefstallen uit keuken Haags Ziekenhuis ln afgelopen jaren voor duizenden verduisterd Vier man keukenpersoneel uit een ier Heaese ziekenhuizen zijn Zaterdag door de Haagse recherche gearresteerd wegens verduisteringen, die zij gedurende de laatste jaren ten nadeie van de patiënten hadden gepleegd. De aangehoudenen zijn de 47-jarige kok P. M.. de 32-jarige kok G- K„ de 46-jarige keukenknecht A. R. en de 35-ja- nge slager P. v. d- R. De waarde van de malversaties loopt in de duizenden gul- In de keuken verduisterde het viertal boter, vlees en vet- Dat schijnt winst gevend te zyn, want M. 'had juist een bromfiets gekocht en M. reed in een auto. De mannen rekenden Zaterdags, als zij boodschappen hadden gedaan, normaal met hun vrouwen at. Deze wisten niets van de practijken van hun echtgenoten af. Het viertal luisterde bij de overige per soneelsleden naar de naam van „De Gou den Ploeg". Billy Graham thans in USA in 't ziekenhuis De Amerikaanse evangelist, Billy Gra ham. is Zondag wegens een nieraandoe ning in een ziekenhuis te Asheville, in de Amerikaanse staat Noord-Carolina, opgenomen. Te weinig R.K. ambtenaren Burgemeesters meer salaris, ambtenaren óók, meent ARKA Voorzitter Boot vindt dat regering het stakings verbod te gemakkelijk uitbuit de rede, waarmee de voorzitter van de Algemene R.K. Ambtenarenvcreniging A.R.K.A., mr G. A. A. M. Boot, vanoch tend het congres dier organisatie in Rot terdam opende, heeft hU bekend gemaakt, dat op het departement van Maatschap pelijk werk 36 procent der hogere ambte naren R.K. is, op Justitie 26.5 procent, Economische Zaken 26,1 procent, O.K. W 25,3 procent, Centraal Bureau voor Statistiek 20 procent, Soc. Zaken 13 pet.. Financiën 10.7 procent. De heer Boot maakte deze cijfers be kend, omdat naar zijn mening er nog steeds een zekere discriminatie t.a.v rooms-katholdeken bestaat op de depar tementen bij de aanstelling van hogert ambtenaren. Bij de eigen R.K. bewinds lieden constateerde de heer Boot ,.ee: overdreven zucht naar objectiviteit, dan Spel van korf en bal D.E.S. II schiep zich een goede promotiekans De beslissingswedstrijd voor de promo tie-degradatie hoofdklasse tussen T.O.P. en D.E.S. zal Woensdag op het Succes terrein te Schiedam worden gespeeld. De mogelijkheid bestaat dat DES een dubbel succes boekt. DES 2 won Zaterdag zijn promotie-wedstrijd tegen de eerste klasser VES 2 met vrij duidelijk verschil (41) en treedt eveneens op Woensdag, op eigen veld. aan tegen Warmond, dat nog een kansje heeft. Een Delftse overwinning be de eerste klasse De stand is: VES 2 4 DES 2 2 Warmond -2 In groep A 1 110 3 6-3 0 111 2—3 de junioren heeft Per- nix A vergeefs gewacht op de komst van de TOP-junioren, die echter de avond te voren een vergeefse reis maakten naar Leiden. Er klopte dus kennelijk iets niet! Nederlandse successen te Aken Tijdens het internationaal concours hippique te Aken. waaraan ook wordt deelgenomen door een Nederlandse ploeg, heeft in de klas E tuigpaarden onze landgenoot A Stehouwer uit Dubbeldam met „Zampa" en ..Bayard" beslag ge legd op de eerste plaats. Vijftien deelne- hadden hiervoor ingeschreven. In rubriek eenspannen tuigpaarden (zware klasse) werd de Hagenaar P. van der Touw winnaar met „Wimpel", terwijl in de lichte klasse mevr. Van der Touw met .Artist" als tweede eindigde. Het jachtspringconcours om de prijs van de Akense glasindustrie werd ge wonnen door de Italiaan luitenant Rai- rr.ondo d'Inzeo met „Merano". Onze land genoten dr Eysvogel met ..Kildias" en Max van Loon i.iet „Ampere" maakten espectievelijk vier en acht fouten en vie- en en vielen daardoor buiten de prijzen. Pernix Voorzitter Wilton maakt het goed De toestand van de heer H. Wilton, voorzitter van de Koninklijke Nederland- Lawntennisbond, die enkele weken ge leden in Zuid Frankrijk het slachtoffer werd van een auto-ongeval, is aanzien lijk verbeterd. De eerste berichten hadden melding gemaakt van een beenbreuk. Dit is ge lukkig niet het geval. Wanneer de heer Wilton naar Nederland zal mogen terug keren, is echter nog niet te zeggen. L.T.C. De Munnik Morgenavond half zeven zal op het sportpark een demonstratie worden ge geven. waaraan o a. zal medewerken de kampioen van Nederland 1953 J. A. Karamoy. te weinig objectiviteit bij de aanstelling van katholieken". Uiteraard kwam in deze vergadering ook het mandement der bisschoppen ter sprake. De heer Boot meende, dat er thans voor geen enkele R.K. ambtenaar meer aanleiding bestaat om zich. na de duidelijke uitspraak van het episcopaat, niet R.K. te organiseren. De heer Boot kondigde voort# verdere acties aan voor de verhoging van de Ionen en de pensioenen en hij laakte het ln de regering, dat zij het stakingsver bod voor de ambtenaren al te gemakke lijk uitbuit. Dat is in strijd met de eis der dienende liefde, waarvan ook een regering bezield behoort te zijn. zo zei hij. Hij drong ban op algehele afschaffing van de gemeenteclassificatie, critiseerde de schrielheid van de ziekenkostenregeling voor ambtenaren, drong aan op een na dere herziening van het rijksreisbesluit en meende, dat, nu de burgemeester- salarissen zijn herzien, ook de beloningen der overige gemeentelijke ambtenaren aangetrokken behoren te worden. In het slot van zijn betoog wijdde de heer Boot aandacht aan de benoemingsmogelijkhe den van R.K. ambtenaren en maakte hij de cijfers hekend, waarvan wij hierboven enkele overnamen. In het bijzonder had zijn aandacht de vervanging van de secr.- generaal op Binnenlandse Zaken onder een R.K. minister door een niet R.K. functionaris. Een dergelijke objectiviteit wordt van andere zijde al te vaak ge mist en kan niet zondjer weerslag blijven, zei hij. Russische schooljongens in uniform De Russische schooljongens zullen de •olgende cursus staalgrijze uniformen dragen, aldus hebben Russische bladen gemeld. In de Moskouse avondbladen waren foto's afgedrukt van jongens, zowel bo ven als onder de veertien jaar, met mi litair aandoende petten en uniformjas sen. Het ministerie van Handel verzocht ouders hun oordeel over de uniformen te geven. Pemix I van 19461950 binnen de lijnen Er wordt morgen om 7.30 uur op het Pernix-terrein aan de Burggravenlaan bijzondere wedstrijd gespeeld. Het ee twaalftal van Pernix uit de jaren 1946 1950 zal dan in het veld komen tegen het huidige Pernix I. Met uitzondering van mej. R. van Cittert, die in 1948 voor mevr. J. Beekman-Koster in de plaats kwam. komt het oude Pernix I in dezelfde op stelling in het veld als waarmee het in de eerste vijf na-oorlogse jaren vier maal kampioen van de CKB werd en vier maal de eindstrijd van de bondsdag speelde en won. Het jonge Pernix zal snel laten zien, dat de jongeren minder stroef zijn. Van het oude Pernix I spelen thans mej. R. van Cittert en N. v. d. Mey nog in het eerste twaalftal, terwijl W. van Zwieten juist zijn laatste competitie voor heeft gespeeld. J. Beekman speelt thans nog in Pernix 2. De overige acht spelers(sters) hebben allen reeds meer dan drie Jaar hun korfbalschoenen aan de wilgen hangen, terwijl vijf dames reeds lang een andere achternaam heb ben! We zijn benieuwd wat deze vetera nen er in 2 X 30 minuten van terecht brengen. De ploeg stelt zich als volgt op: Verdediging: mevr. L. v. d. Tuuk-Ten Wolde, mevr. J. Lovens-De Bree, H. Loo- man en N. v. d. Mey; midden: mevr. J. van Meerkerk-van Cittert, mej. R. van Cittert. F. van Z\yieten en J. Beekman; aanval: mevr. J. Beekman-van Evert, mevr. I. van Zwieten-v. d. Mey, J. v. d. Meij en W. van Zwieten; reserves: mevr. J. Pera-De Jong en Jac. Vreeken. Oud- Pernix I speelt in de Pernix-kleuren. Scheidsrechter is de heer G. van Zwieten

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6