Ai Duke oppermachtig op Asser in zware klasse circuit Snelheid motoren aanmerkelijk hoger; spanning ontbrak door krachtsverschil „Watervrienden" zwommen ïn de Nieuwe Vaart S.J.C.-Blauw-Zwart werd 2-4 Laatste wedstrijd van A.R.C. in Zilveren-Brugtournooi Bekerfinale besloot succesvol seizoen 1953-1954 NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 4 MAANDAG 12 JULI 1954 RUIM 120.000 MENSEN OP T.T. „Het circuit ie niet sneller geworden. Wie dat denkt vergist zich". Deza woorden kwamen uit de mond van de Engelsman Fergus Andersonkort nadat hij als winnaar van de race in de 350-cc-Jclasse van de grote prijs van Nederland op het circuit van Drente, was gehuldigd. Accepteert men de mening van een ervaren, maar ook deskundig renner als Anderson, en wie zou dat niet doen, dan is er maar één conclusie na de races van Zater dag: De machines zijn enorm veel sneller geworden. Een goed voorbeeld zijn de prestaties in de 500 cc-klasse. Slechts enkele dagen geleden kwam Anderson tijdens de training voor het eerst ln de geschiedenis van de Asser T.T. beneden de 6 minuten en in kringen van deskundigen sloeg men de handen van verbazing en opgetogenheid ln el kaar en aprak over het „doorbreken van •en magische grens". Maar al tijdens de training kwam Duke eveneens tweemaal beneden deze grens en de tweede maal was hij zelfs 4 seconden sneller dan An derson. Maar hij had nog lang niet alles gegeven, want in de race van de halve liters ging Duke steeds sneller en snel ler en bleef uiteindelijk steken op een tijd van 5 min. 49.4 sec., dat ls een ge middelde snelheid van 109.781 km'u. Hij zou ongetwijfeld sneller zijn geweest, ware het niet. dat hem de prikkel ont brak, omdat hij vrijwel geen strijd be hoefde t* leveren. Nu kan men zeggen, dat Duke zonder twijfel da beste coureur ls, maar de bescheiden Engelsman zelf dankte Zater dagavond tijdens de tralnings-prljsuitrel- king de heren Gilera en Taruffl voor het maken van zulk een „wonderful machine". Voor de zeker 120.000 toeschouwers, die het olrcult onder gunstige weersomstan digheden omringden, zijn deze enorme •nelheden zeker het hoogtepunt van een dag geweest, die Jammer genoeg weinig strijd te zien heeft gegeven. aar in Reims, op het eiland Man en ln Ulster, reed hier onbedreigd de hele aan de kop en versterkte door deze zege zijn positie in het klassement voor het wereldkampioenschap dermate, dat de titel hem bijna niet meer kan ont gaan. Om te tonen, dat hij ook inderdaad ln deze klasse de snelste ls, reed Haas een ronde met een gemiddelde snelheid van 155.885 km'u.. sneller dus dan Fergus An derson het vorige Jaar in de 350 cc-klasse. Na de eerste ronde in de 350 cc-klasse Geen strijd Want al waren de verwachtingen te voren nog zo hoog gei»>annen en al had Joe Gralg bij de Ulster T.T. gezegd, dat Ray Amm verlangend was om met Duke de degens te kruisen, de winnaars in alle klassen waren zo oppermachtig, dat ejgenlljk al na één ronde vaststond, wie als eerste over de streep zou gaan. Dat was zo ln de 125 cc-klasse, waarin niet wereldkampioen Werner Haas N.S.U. de toon aangaf, maar zijn „stal- genoot" Hollaus, die blijkbaar dit J door de fabriek uitverkoren is om hoogste titel in de motorsport te gaan De Oostenrijker schoot ln de e ronde van de twee grootste concurrenten, Ubbill en Copeta, beiden op M.V.. weg en verzekerde zich van een voorsprong van 5 aeconden, die langzaam maar zeker uitgroeide. Vooral toen Muller, ever op N.S.U., ln de derde ronde Ubbiali van de tweede plaats verdrong en daarna de Italiaan op veilige afstand hield, dat Hollaus onbedreigd als eerste kon eindigen. Bij de kwartliters was het een en al N.S.U. dat de klok sloeg. Werner Haas, Een fraaie overzichtsfoto van het motorpeloton 500 cc kort na de start. Duko (no 1) ligt al voorop en zal zijn voor sprong ronde na ronde ver groten. Ten aanschouwen van meer dan 120.000 mensen. met DKW 1.19.13.6 (149.745 km'u); 6 Montanari (It.) met Guzzi 1 19.49,2 (146.619 km'u); 7 Simpson (Nieuw Zee land) met AJS 1.19.55.2 (148.433 km'u); 8 Quincey (Australië) met Norton 1.21.46,5 (145.057 km'u); 9 Murphy (Nw Zeeland) met AJS 1.21.55.3 (144 810 km'u) De snelste ronde werd genoteerd door de Engelsman Anderson met 6 min 11.8 sec, zijn gemiddelde snelheid bedroeg 159.532 km'u, hetgeen de grootste snel heid is ooit in deze klasse op dit circuit bereikt. De uitslag van de 125 cc klasse luidt (7 ronden, totaal 115.33 km) 1 Hollaus (Oostenr.) met NSU 50 min. 21,7 sec (gemiddelde snelheid 137.391 km'u); 2 Muller (Did.) met NSU 50.30.1 (137.051 km'u); 3 Ubbiali (It.) met MV 50.50.4 (136.104 km'u); 4 Baltisberger (Did) met NSU 51.44.8 (133.907 km'u); Wedvlucht Het Oosten Wedvlucht vanaf Tilburg met Jonge duiven. In concours 232 duiven, welke om 13.30 uur met Z.W. wind werden ge lost. De eerste duif bereikte zijn hok oit 2.51.40 uur en maakte een snelheid var 1005,92 m per minuut; de laatste prijs winnaar om 2.56.34 uur met een snelheid van 870,98 m per minuut. De uitslag luidt J. Boekkooi 1. 4. 8. 11. 17. 21. 22. 29. 30. 32. 42. 43; J v Leeuwen 2. 10. 31; H. v. d. Vecht 3. 40. 44; R. Lolkes de Beer 5. 38. 39; J. Brax- hoven 6; W. Ruis 7; W. Wolters 9. 13. 25; B. Singeling 12. 19. 20; W. Alting 14; K. v. d. Berg 15. 34; H. Kettenis 16; Th. Houthof 18, 41; J. J- Smeets 23; L. Bur gers 24; J. L. de Weerd 28; A. v. Gennlp 27. 38. 37; J. Schoeman 28; W. Nagtegaal 33; H. C. v. Leeuwen 35; J. C. v. d. Weele 45, 46. Nieuwe Britse race wagen In een kleine fabriek in het dorpje Send in de buurt van Guildford in het graafschap Surrey wordt de laatste hand gelegd aan de nieuwste Britse race-auto voor de Grandprix. Het is een twee en een halve liter Connaught met een nieu we Alta motor, die naar men hoopt een ernstige mededinger zal blijken te zijn voor de Mercedes. Ferraris en andere te genstanders. Over enkele dagen zal de wagen naar eer. Brt'se renbaan worden overgebracht, voor proefritten die en kele weken in beslag zullen nemen. De wagen zal niet eerder worden ingeschre ven voordat zij geheel voldoet. Nog vijf van deze wagerj zijn in het laatste sta dium van ufwerking. De start van de 500 cc. De vlag is door de lucht gezwaaid, de renners springen op hun motoren, de gashandles gaan open en de strijd is ont brand. Nog zijn de kansen gelijk, maar Duke (no 1 links) zal reeds spoedig zijn klasse tonen en op Gilera een nieuwe triomf aan zijn reeks successen toevoegen. voerden twee Guzzl's het veld van 40 rijders aan. namelijk die van Anderson Lorenzettl. Ray Amm, de voornaam ste Norton-troef, keek toen al tegen een achterstand van bijna 15' seconden aan. en Anderson, die er overigens hard denkt om het motorracen er aan te geven en beroeps golfspeler te wor den. even vol gas gaf, was het pleit be slecht. Ook hier een stevige vooruitgang van de snelheid met een snelste ronde van 159.532 km'u. van Anderson. Attractief Hoewel wereldkampioen Duke van het begin af op de eerste plaats heeft ge reden, heeft de strijd in de 500 cc-klasse voor de toeschouwers een bijzonder at tractief tintje gekregen, natuurlijk door het schitterende rijden van Duke, die werkelijk als het ware één geheel met zijn motor is en een fantastische bochten techniek heeft, maar ook door het spec taculaire rijden van Drikus Veer op een fabrieks Gilera. Duke was onbereikbaar voor wie dan ook, maar in het begin werden achter hem gevechten op leven en dood ge streden. eerst tussen Ray Amm en An derson en later, toen Amm door pech was uitgevallen, tussen Anderson en Bandirola. In dit tweegevecht bleek An derson de sterkste ts zijn. Maar de grootste Interesse van het publiek is toch wel uitgegaan naar het optreden van Drikus Veer. Hij had wel geen Gilera gekregen, waarmee hij „stal- genoot" Duke concurrentie kon aandoen, de machine waarop hij reed was toch wel van een klasse, waarvoor Ne derlandse rijders nog niet in aanmerking zijn gekomen. Als men dan bedenkt, dat Veer slechts twee dagen heeft gehad op deze snelle machine te trainen, dan heeft hij het er niet slecht afgebracht. Dat is ook de mening van de heer Ta ruffl, die echter wel liet doorschemeren, dat de kans dat Drikus weer op een Gi lera zal rijden, vooralsnog niet groot is. De uitslag in de 350 cc klasse luidt (12 ronden, totaal 197,71 km); 1 Anderson (GB.i met Guzzi 1 uur 15 min. 26 5 sec. (gem. snelheid 157.248 km"'); 2 Lorenzetti (It.) met Guzzi 1.1.565 (152 205 km u); 3 Coleman (Nw Zeelandmet AJS 1.1837.1 (150 888 km 'u) 4 Mac Intyre (Schotland) met AJS 1.18.54.6 (150352 km'u); 5 Hofman (Dtsl.) MET INTERESSANTE VLIEGTUIGPIAATJES I (nr. 1 t/m 64) Serie II (nrs 65 t/m 128) Maiy Kok (Robben) was sneller dan alle heren (Van een onzer verslaggevers) „Heren tijdopnemers, klaar?" riep de starter. Ja, de heren tijdopnemers wai klaar. Het fluitje rees. En daalde weer, trapten de deelnemers en deelneemsters van de Nieuwe Vaart. De „koppen" kwi snerpte het fluitje. In het grauwe water, waarin zelfs de zon geen zilveren speren kon schieten, begon een witschuimend wild waterbal let, dat zich snel begon te verplaatsen en uiteenviel in spattende plekken. Schoolslaand en vlinderend en crawlend joegen de „danseressen" en „dansers" langs de zij-décors, het groene struweel langs de Nieuwe Vaart; tot achter op het „toneel" om zonder tijdverlies te keren en weer naar voren te komen, het ..voetlicht" op de dekschuit, die dwars over het water was gelegd en van waaraf de regisseurs van de Leidse Watervrienden hun bevelen gaven. Prestatietocht over 500 meter, presta tietocht over 1000 meter en 1500 meter, wedstrijd over één kilometer. Het was het eendere programma van elk jaar, maar toch weer spannend en toch weer verfrissend om de sportieve wedijver, en, zoals altijd en zoals al gezegd in de Nieuwe Vaart. Dè dag' van het jaar voor de Leidse Watervrienden. Wachtende deelnemers bij Cronestein IV op het erf, de auto met daarin de geluidsinstallatie op de achterbank vlak bij het water, aan de overzijde van het water de kleuren- wirwar van hondèrden toeschouwers op de groene oevers. Veertig dames en acht-en-twlntig he ren zwemmen een halve kilometer. Vier- en-twintlg dames en negen-en-veertig heren een volle kilometer en negen-en- twintig dames en een-cn-zestig heren verdwijnen nog verder uit het gezicht: anderhalve kilometer. Dat gebeurt alle maal vóór het „grand spectacle", de één kilometerwedstrijd. Iedereen weet, dat de ppknmende zwem-,,ster" van de Hil- versumse Robben, Mary Kok, ook start en iedereen volgt haar met de ogen. Tot dat zU, ver voor de anderen uit, de schuit weer opklimt, na zich 14 minu ten en 17 seconden door het water te hebben geschroefd. De eerst aankomende heer, H. See- man van D.J.K., heeft 14.37.4 Leny de Nijs, ook Robbenzwemster, komt meer dan een minuut later binnen dan Mary Kok: 15 25 Annie Prins van H.D.Z.: 15.58.7. Bij de heren: A. Swijghuisen van Dolfijn heeft 14 52.6 nodig gehad en D. Timmermans van L.Z.C. moet zich 15.00.1 inspannen. Mijnheer Visser van de Overdekte trekt zijn wenkbrauwen omhoog, als hij van de tijd van Mary Kok hoort. Nog „Tegen de kurken, jullie!" Ongeduldig aan de één kilometerwedstrijd het water men nagenoeg tegen de kurken... Toen beter dan die van zyn zoon. toen die paar jaar terug de wedstrijd En die zoon was niet voor de poes winnaressen en winnaars beurden hun wisselbekers en medailles. Voor de vereniging die het grootste aantal deel neemsters en deelnemers had gezonden, de Leidse Golfbrekers, stond de bokaal e zon te fonkelen en in de Leidse instrumentmakersschool zal tot de vol gende zomer de wisselbeker pronken voor de school, die het grootste aantal deelnemers opbracht. De zwemmiddag verliep „schoon", mooi weer, veel deel- ;rs en een prettig muziekje. Aan de overkant een overdaad aan toeschou- En mannen van de rijkspolitie te water, die de vriendinnen en vrienden het water vrije doortocht garan deerden. Wat ons- betreft en zeker ook wat iedereen zal betreffen, het volgend Een overweldigend machtsvertoon demonstreerde de beroemde En gelse motorrenner Geoffrey Duke Zaterdagmiddag in de zware klasse op de TT te Assen, waarin hij op Gilera gemakkelijk zegevierde en de snelste rondetijd liet noteren. 5 Haas (Did) met NSU 51.44.9 (133 892 km u). Op een ronde: 6 Lottes (Did) met MV; 7 Crebs (Did) met Mondial; 8 Van der Waerdt (Ned.) me'. Eysink; 9 Scheidhauer (Saarl) met MV: 10 Simons (Ned.) met Mondial; 11 Kaspers (Ned.) met Eysink; 12 De Greef 1.) met Grefa; 13 Vierdag (Ned.) Eysink: 14 Van der Eyk (Ned.) met Morini; 15 Stoltenkamp (Ned.) met Batavus. De Oostenrijker Hollaus noteerde met 7 min 6,9 sec de snelste ronde De ge middelde uursnelheid van 138.941 km. die hij daarbij bereikte, was eveneens de grootste snelheid ooit in deze klasse op het circuit van Assen behaald. De uitslag van de laatste race. die in de 500 cc klasse luidt (16 ronden, totaal 263 62 km 1 Duke (G.B.) met Gilera 1 uur 34 min 13.7 sec. (gem. snelheid 167.863 km u); 2 Anderson (GD.) met Guzzi 1.35.42,2 (165.266 km u); 3 Bandirola (It.) met MV 1 45 44.3 (165320 km'u); 4 Coleman (Nw Zeeland) met AJS 1.36 24.8 (164 055 km'u); 5 Dale (GD.) met MV 1.36.27.7 (163 987 km u); 6 Mac Intvre (Schotland) met AJS 1.3814.9 <161 005 km'u); 7 Paganl (It.) met MV 139.48.4 (158.467 km u); 8 Veer <Ned.) met Gilera 139.48,6 (158.465 km'u). Op een ronde: 9 Ahearn (Austc) met Norton; 10 Quincey (Austr.) met Norton; 11 Knij- nenburg (Ned.) met BMW. Op 2 ronden: 12 0"Rourke (G.B.» met Norton; 13 Bakker (Ned.) met Norton; 14 Iesberts Ned.» met Matchless; 15 Simons (Ned.) met Matchless; 16 Van Burik (Ned.) met Norton. Duke noteerde de snelste ronde met een tijd van 5 min 49 4 sec. Zijn gemiddelde uursnelheid van Mt.t61 km was de hoog ste. ooit in deze jclasse op dit circuit be reikt. Om het zilveren doel De wedstrijden om het zilveren doel werden Zaterdag geopend met een ont moeting tussen S.J.C. uit Noordwijk en het Wassenaarse Blauw-Zwart. Reeds van het begin af was het merkbaar, dat er een verschil van een klasse bestond tussen deze beide clubs. Bij S.J.C werd het tekort aan tech niek en spelinzicht wel is waar goedge maakt door een prijzenswaardig enthou siasme. maér dit kon niet verhinderen, dat de betere voetbalcapaciteiten van Blauw-Zwart de balans deden over slaan ten gunste van genoemde club. Het typische was. dat in de eerste mi nuten S.J.C., dank zij een felle aggres- siviteit, het eerste doelpunt in deze wed strijd wist te scoren. Een hard schot van v. d Zalm stuitte via de lat en het ge zicht van de keeper in het doel. De S-J.C.-aanhangers' juchten echter te vroeg, want al spoedig bleek, dat de betere techniek en in 't bijzonder het prachtige positiespel van Blauw-Zwart tot resultaten moest leiden. Die kwamen al spoedig: na enkele mi nuten forceerde de middenvoor een doorbraak, omspeelde de keeper en bracht de stand op 11. Even later werd het 21 door een scrimmage waaruit de linksbinnen de bal langs De Lincel kon werken. Hierna verflauwde de strijd enigs zins. maar dank zij fraai samenspel van de hele Wassenaarse voorhoede kwam het derde doelpunt ter wereld tot deze Russen schaken in Zweden In de Eriksdalsporthal te Stockholm heeft de voorz. van de intern, schaak bond (FIDE), het schaaktornooi geopend, dat gehouden wordt tussen Zweden en Rusland. De uitslagen van de eerste ronde, waarbij de Zweden eerst zijn genoemd, luiden: Nilsson—Gelier 0—1. Backlund—Tal- ir.anov 01, LundinBronstein 01, StahlbergSmyslov afgebroken. Stoltz Keres afgebroken, HoerbergAverbach afgebroken, GoodePetrosyan afgebro ken, SternerBoleslavsky afgebroken. Te Stockholm is het schaaktournool voortgezet tussen Zweden en Rusland met het uitspelen van de afgebroken partijen uit de eerste ronde. De resulta ten waren: Stahlberg (Zw.)Smyslov (Rusl.) 0—1; Stoltz (Zw.)—Keres (Rusl.) 01; Sterner (Zw.)Boleslavsky (Rusl.) 01; Hoerberg (Zw.)—Averbach (Rusl.) Vz—Goode (Zw.)Petrosyan (Rusl.) Sir Gordon Richards gewond Kort voor de start van de ..Eclipse Stakes", een ren over 2 km. welke te Sandown Park. Surrey ls gehouden raak te de Britse jockeykampioen Sir Gordon Richards gewond. Richards, die met het paard „Abergeldie", dat aan koningin Elisabeth van Engeland toebehoort, stond ingeschreven, bevond zich in de Paddock, waar de koningin zich enige tijd met de Britse kampioen had onderhouden, toen het- paard plotseling begon te steigeren en Richard van zijn rug wierp. De Britse kampioen moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. combinatie met een fraai flitsend schot werd bekroond. zocht dapper terug, en het ge lukte zelfs de achterstand tot 32 terug te brengen door een doelpunt, dat ont- 1 stond nadat tot driemaal toe de bal werd ingeschoten en weggewerkt. Er kon dus nog van alles gebeuren. maar enkele minuten voor het einde maakte Blauw-Zwart aan alle onzeker- i heid een eind, door met een fraai schot de zege veilig te stellen. Hiermede kwam het einde van een vrij aantrekkelijke en over het algemeen spannende wed strijd. Volgende week Vrijdag speelt „Noord- zyk" tegen L.F.C. in de tweede ronde. Hongaars elftal wordt verguisd Betogers te Boedapest hebben fotogra fieën en beeldjes van leden van het Hon- nationale voetbalelftal vernietigd, aldus berichtten reizigers, die uit Hon garije te Wenen aankwamen. Een menigte van 15 000 betogers ging aar het gebouw van het blad van de Hongaarse communistische partij en trachtte het geöouw van de Hongaarse radio binnen te dringen. De betogers werden tegengehouden door de veilig heidspolitie. die op haar beurt door de depionstranten verhinderd werd arresta ties te doen. toen de menigte tegen de regering gerichte leuzen uitte Het Hongaarse elftal stapte een halte voor het station Boedapest uit de trein om de betogers te ontwijken Beroepsvoetbalclubs zetten door Voor de beroepsvoetbalclub Fortuna '54 te Geleen zouden de volgende spelers reeds contracten hebben getekend: De Munck (F. C. Köln). Rabuda (Bleijer- heide). Dormans IMW). Ravenstein (MVV), Dingema (Ammelie), Hofman (Arles). Pieneman (Sportcl. Emma). No- termans (Sittardia). Angenent (SportcL Emma). Zeegers (Willem I) en Franc- nen (De Ster). Fortuna '54 zal de wedstrijden in het gemeentelijk sportpark te Geleen spelen. Trainer is de Hongaar Vereb. oud-trainer van Bleijerheide. Sittardia en Limburgia. De beroepsvoetbalclub in Heerlen heeft de naam Rapid '54 aangenomen. Ook hiervoor hebben reeds een aantal spelers hun contracten getekend- Op Rixoordt van Sittardia na, zijn de namen van hen echter nog niet benend. Onderhandelin gen met spelers, die thans in het buiten land uitkomen, zyn nog gaande. De Profclub „Amsterdam" begint de training al Naar ons wordt meegedeeld zouden Bos kamp van Ajax. de Blauw-Witters Tol- meijer en Mesman. Gallis van RCH en de AFC-er H. Simt een contract hebben getekend voor de beroepsvoetbalclub ..Amsterdam". Deze week begint de training te Dui- vendrecht, waar „Amsterdam" een ter rein heeft gehuurd, waarop de volgende maand tribunes zullen worden geplaatst me teen accommodatie voor 10 tot 12.000 Werner Haas maakte snelste tijd met N.S.U. in 250 cc De uitslag in de 250 cc klasse luidt (10 ronden, totaal 164.76 km): 1. Haas (Did) met NSU 1 uur 4 min. 21.3 sec. (gem. snelheid 153.824 km'u.); 2. Hollaus (Oos tenr.) met NSU 1.05.07.7 (151.815 km'u.); 3. Baltisberger (Did.) met NSU 1.05.29 5 (150.965 km'u.); 4. Kavanagh (Austr.) met Guzzi 1.06.00.4 (149.783 km'u); 6. Wheeler (G.G.) met Guzzi 1.11.00.3 (139.235 km'u.). Nieuw wereldrecord op de 3 mijl Tijdens de AAA-kampioenschappen in het White City stadion te Londen zijn oe Engelsen Green en Chataway beiden erin geslaagd het wereldrecord op de 3 mijl te verbeteren. Zowel voor Green als voor Chataway die door de jury van aankomst tweede werd geklasseerd drukte men 13 min. 322 sec. af. welke tijd 2 sec. onder het 12 jaar oude wereld record van Gunder Ha egg ligt. De Zweed, die zich op deze dag van zijn laatste we reldrecord zag beroofd, bracht dit re cord met 13 min. 32.4 sec. op 20 September 1942 te Gothenburg op zijn naam. tyds voor 3—2 en 4—2 en toen was de fut bij de meeste ARC-ers er uit. Er kwamen dekking-fouten, die Mooi ook niet r alleen kon vullen en 8 minuten voor einde was het 6—2. De laatste treffer echter nog voor ARC maar die dankte men aan de rechtsachter van de gasten, die uitstekend werk van Bos, dat hij met een voorzet besloot, beloonde, door met een fraaie kopbal zijn eigen doelman te passeren. Zo kwam met 63 het einde. B.E.C. won met 63 Wanneer we de laatste 25 minuten even wegdenken, dan is de laatste wedstrijd van A.R.C. in het Brugtournooi tegen B.E.C. 1 uit Delft wel de meest aantrekkelijke geweest. Om beurten trokken de partijen met snelle, goed opgezette aanvallen er tussen uit en tot 20 minuten na de rust was de strijd volkomen open. Toen waren verschillende A.R.C.-ers echter leeg- gespeeld en kwamen de gasten nog van 22 op 62. Het was voor hen echter niet genoeg om opnieuw de finale tegen TOG, die vorig jaar zoveel spanning bood, te bereiken. DCV mag trachten de Amsterdammers de Brug afhandig te maken. Dat de gasten er op gebrand waren om te winnen bleek wel uit het feit, dat ze volledig opkwa- ARC had Van Oosten in het doel v. d. Mark; hij heeft knap werk ge daan. De Graaf en v. Heusden, na lange id weer van de partij, behoorden bij hen, e na de rust adem te kort hadden. Onder leiding van de heer Filippo werd afgetrapt en direct zat er vaart in het spel. met voor beide partijen (voor ARC de beste) kansen. Succes kwam na tien minuten voor de gasten toen hun links binnen na een gaaf staaltje voetbal de linksbuiten een pracht kans gaf, die deze dankbaar benutte: 01. Voorlopig bleef het hierbij en het publiek kreeg van beide kanten goed voetbal te zien, met als schokkend moment na 20 minuten kopbal van Den Hoed tegen de lat. Maar ook de gelijkmaker kwam. De strijd was een half uur oud, toen Bos op links een verre pass van v. d. Linden op pikte. Door twee man gehinderd zette hi. fel door en passeerde onder groot gejuich ook de prima Delftse keeper (11). Juist voor de rust wist de hardwerkende mid- voor van BEC echter opnieuw zijn dub de leiding te geven (12). In de tweede helft werd de wedstrijd met dezelfde energie voortgezet. Aan de ene kant werd alles gegeven om de voor sprong te vergroten, maar de andere partij was net zo fel om gelijk te maken. En na 17 minuten slaagde men daar ook in. Bos kreeg het leer feilloos aangegeven van Bogaard en zijn kogel belandde via de onderkant van de lat in de touwen. De vreugde was echter van korte duur. De linksbuiten van BEC die zeer vlug en gevaarlijk was, zorgde in enkele minuten De vergoedingen voor de semi-profs zijn definitief als volgt vastgesteld: f 25 per week (met verplichte training), f 40 voor een gewonnen wedstrijd, f 20 voor een gelijkspel en f 10 voor een verloren wedstrijd- Met verschillende spelers ls Amster dam" nog :n onderhandeling- Aan het einde van het seizoen zullen de semi- profs delen in de eventueel door de N.V. „Amsterdam" gemaakte winst. Voorlopig zouden niet meer dan 16 spe lers worden geëngageerd. Cor v. d. Hart ooit Het voorbeeld van Bertus de Harder, die zoals wij meldden uit Frankrijk te- i rugkomt en in de Ned- Beroepsvoetbal Bond gaat spelen, heeft navolging gekre gen. De oud-Ajax-speler Cor van der Hart, die enkele seizoenen voor de Franse club Lille is uitgekomen, is na melijk toegetreden tot de profclub „For tuna 1954" te Geleen. De trainer van Sportclub Maurits. de Oostenrijker Veg. heeft een contract ge sloten met de Heerlense profclub. Apeldoorn eerste niet-Westelijke bekerhouder Zaterdag werd In Spakenburg het sei zoen besloten met de bekerfinale tussen Spakenburg en Apeldoorn. Evenals in de halve finale de 31 zege van Apeldoorn op Quick Boys een grote verrassing was, Is de strijd ditmaal opnieuw In een verras sende zege voor de Veluwebewoners geëindigd. Het was geen beste wedstrijd deze finale, en hij zal wel gauw in het ver geetboek raken. Vooral de eerste helft bleef de strijd ver beneden de verwach tingen; slecht plaatsen en laag tempo be heersten dit deel van de wedstrijd. In de tweede helft werd het in zoverre veel beter, dat er nu meer strijdlust was en zich veel spannender momenten voor deden, de meeste voor het doel van Apel- De eerste helft had een vrij gelijkop- gaand verloop gehad, doch in het missen van kansen deden de partijen niet voor elkaar onder. Na ongeveer 20 minuten spelen nam Apeldoorn op vrij verrassen de en gelukkige wijze de leiding. Een hard, doch onzuiver schot, dat zeker zou zijn gestopt door de goed spelende Spa kenburgkeeper. Doch de bel sprong van de rug van stopper v. d. Goot voor de voeten van midvoor De Graaf, die geen moment aarzelde en kansloos Inschoot. Dat was het enige wapenfeit van deze midvoor, die na de rust enkele dromen van kansen op de meest onbenullige wijze om zeep bracht. Lang had Apeldoorn geen vreugde van deze voorsprong, want een tiental minuten later maakte Heinen er met een prachtig hoog schot 1—1 van. Na de rust ls het hoofdaakelijk Spa kenburg geweest, dat de lakens uitdeelde, goed opgestuwd door de mlddenllnie. Verder dan een schot van Heinen tegen de paal brachten de blauwwitten het ech ter niet. Vijf minuten voor tijd viel de beslissing toen een razendsnelle uitval van Apeldoorn de Spakenburgers nood lottig werd. Uit een doelworstellng kwam de bal bij rechtsbinnen Van Essen, die zich geen moment bedacht en onhoudbaar Inschoot. Wel deed Spakenburg in de resterende minuten nog vertwijfelde pogingen de stand gelijk te maken en zou daarin ook geslaagd zijn als de rechtsbin nen de goed ingezette bal door Korlaar niet met de hand had bewerkt. Nu bleef het 21 voor Apeldoorn, dat daarmede een einde maakte aan de Westelijke suprematie en als eerste Oostelijke club de beker wist te winnen. Hte bondsbe- stuurslid de heer Remmers reikte na af loop deze beker met een korte toespraak uit aan de gelukkige Apeldoorners. Oosterkwartier hield nu Wielerwedstrijd In het Koolkwartier werd Zaterdag middag een wielerronde gereden ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de speeltuinvereniging Oosterkwartier. Kort na de start werd bekend gemaakt, dat ook hier een leidersprijs viel te ver dienen en C. Plasmeyer trok er toen zo snel van langs, dat hij bij 30 ronden reeds 27 maal als eerste de eindstreep passeerde. Alles bleef echter niet zo voorspoedig gaan. want na de helft van de wedstrijd er werden 60 ronden gereden kwam ook deze koploper aan het maximum van zijn krachten, en met J. Riethoven en A. van Houwelingen had hij nog 28 ronden te rijden met 'n voorsprong van 1 ronde. Een regen van premies deed de gelederen hierna vele malen dunnen, maar toch bleven de koplopers zich handhaven. Alleen Th. Mathot van Haar lem kon toch nog vele premies in de wacht slepen, ondanks zijn achterstand van één ronde. Plasmeyer ging ten slotte als eerste I over de finish. De uitslag werd: 1. C. Plasmeyer (Swift-combinatie) 1 uur, 59 minuten, 6 seconden; 2. A Van Houwe lingen. idem; 3 J Riethoven, idem; 4. G. Rijkelijkhuizen. idem: 5. A. v. d. Kamer, Haarlem; 6 J Koger. Haarlem; 7. H. van Gent. Swift; 8. Th. Mathot. Haar lem; 9. J. Miédema, idem; 10. P. de Bie, idem. Tijdens de wedstrijd sprak de voor zitter van Oosterkwartier, de heer J. van Hoven, vele waarderende woorden tot E HBO.. politie en andere mede werkers. Voorts sprak de heer Van Oosten een propagandistisch woord voor het speeltuinwerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4