Zachte handen zorgen voor ragfijne dames-kousen Huiduitslag DÉBRAUNE Een overbodig amendement en een even overbodige motie Landarbeiders komen nu onder Arbeidswet rolt beter plakt beter brandt beter s VRIIDAG 9 mil 1954 EERTIJDS HET VEEN. THANS DE NYLON Nieuwe industrie te Emmen schept luxe uit afvalstoffen (Vai r verslaggever») IN DIE GOEDE OUDE TIJD, toen Uw en mijn grootmoeder nog piep jonge meisjes waren, stond in het Brabantse dorp Schijndel al een kou- 6enfabriek, die in werkzaamheid ijverde met de klompenmakerijen. Want de Brabanders hielden zich nog aan de welbeproefde dracht van 'n stevige zwarte kous en 'n kloeke klomp en wie toen eens met zo'n rag fijne nylon dameskous om de hoek van de deur had gewuifd, was zeker wegens onbetamelijkheid een degelijk eind buiten de Brabantse grenzen gezet. bloed aan de grond worden ont graven. En het minderde... het doemde tot werkloosheid. Zwartgewerkte handen rustten na het graafseizoen al te lang in de schoot... er moest steun en werkver schaffing aan te pas komen. Wie geen veenarbeider was, dreef een Twee recht, twee averecht van deug delijke wol of sajet, daarin stak men te vreden de benen en 't was al een heel ding, dat het eigen breisel met zóveel naadjes, met grote hiel. kleine hiel en teenstuk, werd beconcurreerd door fa briekswerk. Zo zoetjes aan is die wol voor een deel eerst door katoen, daarna door zijde en kunstzijde en nu dan door die wonder- fljne en toch zo sterke synthetisch-ge- wonnen Ions", welke de volksmond allemaal maar met „nylon" betiteld, terzijde geschoven. Voor een deelwant wollen sokken en sportkousen worden er nog altijd ge breid, ook al wordt de wolvezel dikwijls gemengd met de een of andere „Ion" en domineren niet meer zwart of donker grijs. maar ziet men de vrolijkste kleu ren venverken. Mocht ge een stil verlangen hebben, toch eens zo'n kousen- en sokkenfabriek van binnen te zien, dan moet ge u daar van volstrekt niet teveel voorstellen. Dat zijn eindeloze hallen vol rijen breima chines, waarin spoelen garen worden ge zet, die dan, ongeveer op handhoogte, achter elkaar maar kousen of sokken breien, zo roets, roets in 't rond ofwel heen en weer, wanneer de beenbekleding plat wordt gebreid en later netjes dicht genaaid. Zo'n machine doet alles: opzetten, boord dubbel breien als het moet, min deren, meerderen, hieltjes en teentjes breien, afhechten en opnieuw beginnen. Degene, die de machine bedient, heeft het afhechtdraadje maar los te knippen en hup, een nieuwe kous of sok rolt b(j de Andere machines zorgen voor het In- omel-stomen, het verven, drogen en per sen, meisjes naaien in fantasieloze vaart de naden dichten dat is eigenlijk alles, behalve, dat zo'n bedrijf enorm groot kan zijn, met verbluffend veel machines, met veel gesnor en geronk en een dagproductie van wel 5000 dozijn kousen en evenzoveel sokken Het bijzondere van de huidige kou- senfabriek is de verwerking van nylon of „Enkalon", zoals het Nederlandse synthetische nylonproduct heet. Laten we daarom in gedachten eerst eens gaan naar Emmen. waar de Enkalonfabriek. enorm, geweldig, vol nieuwe Amerikaan se machines in het eenvoudige landschap oprijst. Aan de ingang van de fabriek is een symbolische gedenksteen ingemetseld, welke voorstelt de omschakeling van de veenarbeider tot fabrieksemployé. Gepolijste nagels In feite vertelt deze steen een roman tisch verhaal. Want we zitten hier mid den ln de veenstreek, eenmaal al te bekend om zijn troosteloos werk. vrouwen, en kinderarbeid, het altijd zien neigen naar de sombere grond, in veelbesproken, nog meer beschreven zo veel tekortgekomen gebied. Het veen gaf brood, maar moest met boerderijtje. Deze plattelandsbevolking wist nauwelijks, wat fabrieken waren Toen de industrie er zijn intrede deed, keek men wantrouwend. Toch kwam langzamerhand de omschakeling tot stand. Niet alleen hier. ook in andere landelijke streken van Nederland. De arbeider moest de spade in de steek laten om zich knecht van „de machine" te maken. Het veen mindertde in dustrie moet uitkomst brengen En zo men hier in Emmen handen, die eenmaal de veenspade hanteerden, thans zorgvuldig gepolijste nagels de zeer Enkalongarens hanteren hij het ten. het spoelen of het klossen Noem het kind bij de naam! wordt direct 6en verzorgster erbij ge- Dat is ook wel nodig, want de vele meisjes, die met feilloze zekerheid de platgebreide, zeer fijne kousen op spe ciale naaimachines met nylondraad dichtnaaien, gaan zo ijlings snel om met het tere materiaal, dat het werkelijk niet zou kunnen lijden als een ruw na geltje ophaalsels veroorzaakte. In de vormerij, waar mannen al even snel de nog witte kousen over vormen trekken, alvorens die in de stoomkast worden gereden, In de ververij, drogerij enz., moet men al evenzeer gladde han den hebben. Levert dit ook maar de minste moeilijkheid op. dan steekt de arbeider getroost de handen in zwart zijden handschoenen, waarmee hij er uit ziet als een deftige burgerjuffrouw op Zondag Alles went Zo heeft een geheel nieuwe industrie, uit de dollarlanden overgewaaid, ook Nederland alweer in zijn greep. Mag men in de directiekamers het hoofd bre ken over dit en andere, weer nieuwe experimenten tot verbetering van het In de conerij worden i eindeloze rijen de fijne nylongarens op cones of spoelen gewikkeld. „Dat gaat wel hier honderden omgeschoolde arbeiders in de fabriek. Ze lachen wat verlegen, wanneer men ze vraagt: „Bent al gewend aan die ommekeer?" „Dat gaat welzeggen ze voor zichtig, maar even later leggen ze u met enthousiasme lilt, hoe „hun" machine precies werkt, welke „kuren-ie kan ver tonen" en hoe fijn de gesponnen draad tenslotte wordthaast onzichtbaar fijn.. Drie regimenten gaan bij Steenwijk oefenen In de maand Juli zullen de onderdelen van de 4e divisie worden geoefend glmentsverband. Achtereenvolgens de drie infanterle-regimenten, gesteund door andere eenheden, een oefening uit genaamd Proimo tussen Goor en Steen- wijk. 41 R.I. oefent van 12 tot 17 Juli, 42 R.I. van 19 tot 24 Juli, 43 R.I. van 26 tot 31 Juli. De oefeningen worden geleid door de staf van de 4e divisie. In het najaar zal deze parate divisie met andere onderdelen van het le legerkorps deelnemen aan de geallieerde oefening Battle Royal in Duitsland. Weer keren 182 militairen uit Korea terug Op Zaterdag 17 Juli wordt te Marseille een detachement ter sterkte van 182 man ontscheept, dat gedurende een jaar deel heeft uitgemaakt van het Nederlands De tachement Verenigde Naties in Korea. Het detachement omvat 16 officieren, 38 on derofficieren en 128 korporaals en man schappen. Commandant is de majoor Chr Linck uit Den Haag. Nog diezelfde dag zal het detachement de terugreis naar Nederland per trein voortzetten, waar het Zondag 18 Juli 13.58 in Roosendaal hoopt aan te komen. Familieleden van de terugkerende mili tairen wordt verzocht niet naar Roosen daal te reizen, daar de repatrianten ter stond per bus huiswaarts keren en dar nog dezelfde dag hun woonplaats kunnen bereiken. Wat gegeneerd tonen ze hun gesoig neerde handen, waarvoor de manucure alle zorg aan de dag legt: een kleine oneffenheid aan huid of nagel kan de fijne weefsels doen breken. „Dat moet dus welzeggen ze daarom Intussen heeft het gezin zich aan heel at meer aan te passen dan aan het grappige feit van vaders fraal-verzorgde henden of de wetenschap, dat hü werkt met zachte, gladde zwartzijden hand schoenen aan. Niet alleen komt de man heel anders thuis van de fabriek dan van het land, »t men zich gewennen aar. het ploegenstelsel. welke de nooit-rusten- de fabriek eist. Men onderschatte de in vloed van zulk een omwenteling in een met de historie vergroeid bestaan voora! niet! Waardeloos Ge hebt misschien al eerder gehoord, dat de ..lons" (nylon, perion, orlon, >nnen worden uitvoor malige afvalstoffen. Ach, te weten dat In de Staatsmijnen dat nu zo waardevolle en felbegeerde „caprolactum" Jarenlang is weggevloeid Langs chemische weg wordt een kleur loze plastic uit dit caprolactum gewon nen In korrels, welke w-el op kandij- gruis gelijken, gaat dit spul in het voor raadvat, wordt gesmolten, uitgeperst er gestold tot een dik snoer, uitgerekt, ge sponnen. getwijnd, gesterkt, kortom, net zolang bewerkt tot het óf een heel fijn, op zijde gelijkend, glanzend-wit garen is. óf een wolachtige vezel, welke later met wol, kunstzijde of andere vezels wordt ge. mengd en gesponnen tot soepel draad. De dure machines en de zorgvuldig: bewerking beginnen het product al méér waarde te geven, de weef- of kousen fabriek komt er aan te pas, dan de ver pakking en verzending, de tussenhandel en de detailhandel en zo is het eind product al vrij „kostbaar" geworden, eer gij het in uw boodschappentas thuis brengt Kan men dus inderdaad zeggen, dal nylon een „waardeloos" product is, ge wonnen uit afvalstoffen, na de bew king in kostbare (Amerikaanse) n chines, het spinnen en breien, is er v aardeloosheid niet veel meer over- Het gaat hiermee als in het grapje: ,Hoe maakt men wollen dekens uit ge- voon gras, dat aan de slootkant groeit„Zet er een schaap op!" vergalt Uw leven. Gij zult verbaasd zijn over de snelle JÊ =="en afdoende werking van het -= r beroemde huidgeneesmiddel product, de arbeider is er alweer aan De ene grijpgrage machine of de an dere, dit arbeidsproces of dathem is n feite gelijk. De fabriek werft haar mensen, slokt ze op regelmatige tijden op, en 9puwt ze weer uit. Er zijn personeelsverenigingen en be- drijfsfaciliteitenhier vindt men dit, daar dat. Dit is geen onverschilligheid, maar zo wordt de mens gemaakt door de eentonigheid, de zakelijkheid van de machine, die hij bedient. Hij merkt nauwelijks op, of hU half fabrikaat maakt of iets afwerkt, dat ver scheidene anderen vóór hem reeds be- erkingen deden ondergaan. De arbeider heeft geleerd, slechts geïnteresseerd le zijn in de phase van het product, dat zijn machine onder handen heeft. Weet h'ii daar alles van. werkt Mi, tezamen met zijn machine, op topsnelheid, dan is hij „vakman" Romantiek verdwijnt De romantiek van het werkstuk, door één paar handen uit grondstoffen aardigd, is vrijwel verdwenen in jacht van de naar altijd hogere productie strevende industrie. En men moet erkennen, dat hel niet anders meer kan. Ons dichtbe volkte land zou niet meer te eten hebben, wanneer wij niet mee- den in de jacht van onze tijd. De industrie heeft de consumptie ver sneld: in de „goede oude tijd" droeg men zyn halve leven een wélgesne- den costuum, uit meesterhanden te voorschijn gekomen, nü moet men kast met kleren hebben, kleren, die liefst niet langer strekken dan de „mode" het toelaat. Maar iedere tijd kent zijn wel wee: wij verslijten op onze vloeren tenminste geen tapijten meer, waar aan kinderhanden in veel te lange arbeidsdagen hebben gezwoegd in donkere, ongezonde ruimten. Waarmede niet gezegd wil zijn, dat de arbeidsproblemen van onze tijd dus licht geteld dienen te worden, ook al gaan zij vergezeld van lang- bevochten voorwaarden en verbeter de sociale voorzieningen. Eer de cones de fabriek verlaten, worden zij door meisjes aan c pende band gewogen, gecontroleerd en in dozen verpakt. Arbeidsverbod jonge meisjes Overeenstemming tussen regering en Kamer over toekomstig arbeidsverbod 15-jarigen (Van onze Parlementsredacteur) Ihet overige personeel geschieden. Dinsdagmiddag zal de Tweede Kamer staatssecretaris wees dit amendement ala moeten stemmen over een aantal amen-»niet te hanteren" van de hand. dementen en een motie, ingediend bij de Wet of P.B.O.-verordening Legalisatie van hetgeen in vrij overleg reeds was tot stand gekomen (Van onze Parlementsredacteur) Gisteravond laat is de Tweede Kamer nog begonnen met de behandeling van de wijziging van de Arbeidswet, ten gevolge waarvan wettelijke regelen wor- gesteld met betrekking tot de ar beid van vrouwen en kinderen in de landbouw, terwijl voorts de mogelijk heid wordt geopend, de arbeids- en rusttijden bij algemene maatregel van bestuur te regelen. Hiervoor zijn in het wetsvoorstel enige maatstaven opgeno men, waarbij het in beginsel gaat om verbod van arbeid op Zondag en op Zaterdagmiddag voor alle landarbeiders en om een verbod van nachtarbeid voor vrouwen en jeugdige personen. Verder is er een maximum aantal werkuren per jaar en per dag voor mannen op genomen en een maximum aantal werk uren per dag, per week en per jaar voor vrouwen en kinderen. Het is met dit wetsontwerp tot op zekere hoogte een merkwaardige zaak. Veel zal er niet veranderen: het groot ste deel is reeds in de geldende collec tieve arbeidsovereenkomst voor de land bouw vastgesteld. Niet voor niets sprak ne heer Stapelkamp (a r.) van een lega lisatie van wat in vrij overleg reeds tot stand is gekomen. Merkwaardiger is echter, dat de regering met het voorstel is gekomen tegen het meerderheidsad- vies van de Sociaal Economische Raad in. Inmiddels zijn immers het Land bouwschap en het Bosschap tot stand gekomen en algemeen is men het er over eens, dat deze lichamen van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie op het onderhavige terrein bevoegd zijn, verordeningen vast te stellen. De heer Stapelkamp (a r.) wees hier op bijzonder. Het gaat niet om de vraag, óf er een regeling moet komen en ook niet om de vraag, welke instantie ln de eerste plaats de aangewezene is. Het verschil van opvatting komt pas, wan neer men de vraag stelt: wat moet er gebeuren, wanneer de belde schappen in gebreke blijven. De meerderheid de Sociaal Economische Raad heeft ge adviseerd: er is pas een wet nodig, wan neer dit in gebreke blijven is gecon stateerd. De minderheid zei echter: kom nu reeds met een wet. dat is voo beide schappen een soort stok achter de De regering heeft nu voor het min derheidsstandpunt gekozen en de heren Stapelkamp (a.r.), Van def Ploeg (kath v.) en Van den Born (soc.) waren het hiermee eens, De heer Van der Weij- den (kath. v.) daarentegen was geneigd, meer te voelen voor het meerderheids standpunt van de S.E.R. De heer Stapelkamp betoogde voort», dat zijn steun aan het wetsontwerp niet betekende, dat er nu ook maar onmid dellijk een algemene maatregel van be stuur moet komen. Hij wilde, dat het Landbouwschap en het Bosschap eerst een behoorlijke aanlooptijd (bijv tot 1 Juli 1956) moet worden gegund; voorts, dat een algemene maatregel van bestuur er niet moet komen, als een verorde ning van de schappen is; en tenslotte, dat de algemene maatregel van bestuur weer zou worden ingetrokken, wanneer er een Landbouwschapsverordening zou komen De heer Van der Ploeg (kath. v.) wilde dit zelfs in de wet vastgelegd zien: een amendement terzake is reed» ingediend. Allen wezen ook in het bijzonder op de psychologische betekenis van wetsontwerp: er zijn geen steekhouden de argumenten aan te voeren, de land. bouw nog langer verstoken te laten var de bescherming, die de Arbeidswet aar het bedrijfsleven biedt. Reeds herhaalde malen is gepoogd tot een dergelijke regeling te komen. In het bijzonder de heer Van den Born (soc.) wees daarop. En met trots wees hij er voorts op. dat nu staatssecretaris Van Rhijn eindelijk probeert spijkers mei koppen te slaan. Dit bezorgde hem een reprimande van de heer Stapelkamp (Advertentie) LIKDOORNS dV'bensoealne Een"flea N jxACOKN Antiseptisch LlkdoommlfMel van f. 1.86 behandeling van het wetsontwerp tot wij ziging van de Arbeidswet, tengevolge aarvan meisjes van 14 jaar niet meer fabrieken en werkplaatsen zullen mo rn werken. Het belangrijkste amendement is onge twijfeld dat van mevrouw PloegPloeg dat in de Nog even terug Gaan we nu nog even terug naar de kousenfabriek, waar natuurlijk het ny lon hoogtij viert, al ziet men er ook nog veel kunstzijden kousen breien, dan kijken we de dikke klossen glinsterend- itte synthetische zijde al heel anders Merkwaardig, hoe elastisch en sterk deze draden zijn! En wit, alles wit Machines gonzen, meisjes en mannen vormen ook hier weer het „vol-auto- matiach" verlengstuk van de oppermach tige machine. En ook hier is alles gericht op het voorkomen van beschadiging van het product: manicures in vaste dienst heb ben de hele dag druk werk om handen en nagels van arbeiders en arbeidsters zacht en glad te houden. Loopt iemand ook maar de minste beschadiging aan de vingerhuid op, dan leggen, dat het arbeidsverbod ook zal gelden voor meisjes van 15 jaar, doch dat de invoering van deze maatregel wil overlaten aan de Kroon. Er is in de Tweede Kamer (die gister avond gepresideerd werd door de heer Weiter) volledige eenstemmigheid, een eenstemmigheid, waarin trouwens ook de regering deelt, dat er op de duur ook een arbeidsverbod voor de vijftienjarige meisjes moet komen. Dat men daarom met een amendement komt, om dit in principe vast te leggen, getuigt dan ook van een zeker wantrouwen in de rege ring, gelijk de ..loyale oppossnte", mevr. FortanierDe Wit (lib.) fijntjes op merkte. Niet alleen van socialistische zijde is een poging gedaan om tot een principiële uitspraak te komen: de heer De Kort (kath v.) had een motie ingediend, waarin hij vroeg een wettelijke regeling voor het arbeidsverbod voor vijftien jarige meisjes voor te bereiden. Staatssecretaris Van Rhijn constateer de. dat er volledige overeenstemming is de regering en de volksvertegen woordiging op dit stuk van zaken. Tegen principiële uitspraak had hij hele- geen bezwaar Wel vond hij. dat au reeds bü amendement in de wet brengen van de mogelijkheid misschien sneller tot het doel zou leiden dan het aanvaarden van een motie. Hiermee was de heer Stapelkamp (a.r.) het helemaal niet eens. Evenals de heer De Kort (kath. v.) was hij van oordeel, dat niet een machtiging aan de Kroon moest worden gegeven, al was hij op zich zelf ook nog zo'n groot voorstander van een arbeidsverbod voor de vijftienjarige meisjes: hier ligt in de eerste plaats een taak voor de wetgever De heer Kikkert (c.h.) had noch 'an de amendementen, noch aan de motie oehoefte. Er was ook nog een amendement-De Kort (kath. v.). da de ontheffingsmoge lijkheid slechts gehanteerd wil zien, i neer er ten minste voor het betrokken meisje eer. bijzonder belang tot het richten van arbeid bestaat, waar binnen de arbeidstijd ruime gelegenheid wordt geboden tot het volgen van algemeen vormend onderricht en de werkzaamhe den van deze meisjes afgescheiden van Toch is liet so GROEI VAN BEENSTUK (91) Zuigelingen hebben teel kraak been. dat op latere leeftijd vervangen wordt door het normale harde bot, waardoor de aanvankelijk tere baby op hoge leeftijd vaak een so knoestig uiterljjk krijgt (ive denken hierbij na tuurlijk alleen aan mannelijke vertegen woordigers! veerkrachtig kraak been in benig bot r lijkt op zichzelf verschijnsel, dat we de neiging hebben bjj te lopen. Toch speelt zich tijdens dat proces het een en ander af dat dwingt lol be gaan beenstof produceren, uaarm gehele ruimte wordt opgevuld, rin zijzelf als het ware gevang et gevaar voor inzakken bepaalde cellen worden verbeningsproces volgt. Hel been ii dan gegroeid. Ver benen tenslotte ook de epiphysaire schij- Deze wilde niet onderdoen voor de heer den Born, wat lof aan de regering betreft. Maar, zo zeide hij, wij hebben en jaar lang een socialistische mi nister van Sociale Zaken. Waarom is die dan niet eerder met een voorstel geko- Hier interrumpeerde dr Vondeling (soc.): Dat weet u best. Inderdaad, was het antwoord van de heer Stapelkamp. Omdat er grote moeilijkheden waren. En zelfs een socialistische minister zou niet met het wetsontwerp hebben kunnen komen, wanneer de gehele materie niet reeds was klaargestoomd in het georga niseerde overleg tussen werkegevers en werknemers in de land- en tuinbouw. Dinsdagavond zal het debat worden voortgezet. Omvorming voogdij raden aangenomen (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp, dat de omvorming van de voogdijraden tot Raden voor de Kin derbescherming regelt. Een wijziging werd door minister Donker aangebracht, tengevolge waarvan een amendement-Van Rijckevorsel (kath. v.) overbodig werd: de Raad zal een vaderschapsactie slechts kunnen beginnen met toestemming van de moeder, tenzij deze niet in staat I» haar wit le verklaren, en, Ingeval zij minderjarig is, van haar wettelijke ver tegenwoordiger. Minister Donker verklaarde, dat aan het beginsel, dat het kinderbeschermingawerk ln het algemeen moet worden gedaan door particuliere instellingen, niet zal worden getornd. De wet zal subsidie nodig maken voor Pro Juventute en verenigin gen op confessionele grondslag. De be windsman hoopte dat hiervoor een post in de begroting-1955 zal kunnen worden opgenomen. Ten slotte deelde hij mede, dat waar schijnlijk nog deze maand zal worden in- gedind het reeds lang verwachte wets ontwerp Inzake de afgifte van verkla ringen van goed gedrag. In hel Kurhaus le Schereningen Patroonsbond Meubileringsbedrijf herdacht gouden jubileum Vandaag en gisteren heeft de Ned Bond van Patroons in het Meubilerings bedrijf het 50-jarig bestaan van deze or ganisatie te Schevenlngen herdacht- In het Kurhaus is gisteren een feeste lijke vergadering gehouden. Na het ope ningswoord. bood de heer J. van Rijsinge van de Amsterdamse afdeling het hoofd bestuur een geschenk van de leden aan: een drieluik, dat in drie taferelen de groei van de bond symboliseert- Het be staat geheel uit Ingelegd linoleum van kleuren en la gemaakt door de lino- leumfabrlek te Krommenie, naar een ontwerp van de heer Hendriks. De heer C. Kloppenborg, secretaris van de Federatie van Meubileringsbonden, en itaris van de stichting Vakopleiding Meubileringsbedrljven hield een referaat enige problemen rondom het meu bllerings bedrijf- s middags werd een receptie gehnu Een groot aantal bloemstukken et talrijke geschenken waren de stoffelijk» tiijken van de belangstelling van vel< zijden Er werden vele felicitaties uitge sproken, o m. namens het ministerie var Economische Zaken door dr W- L. Groe- neveld Meijer, directeur generaal voor Middenstand en Toerisme- Maar boven dien kreeg het bestuur nog andere practische cadeaux voor het nieu kantoor, dat binnen afzienbare tijd de Laan van Meerdervoort in gebru.k zal worden genomen De oud-secretaris, de heer E. Meijerink bood een electrische klok aan- Namens de Chr. Bond van Patroons het Meubileringsbedrijf kwamen met de voorzitter, de heer E. van Tellingen uit Vragen van Kamerlid in zake Breedband Waarom ontbrak verklaring van accountant Het Tweede Kamerlid M. M. A. A. Jans- »n (kath. v.) heeft de minister van econo- ïische zaken gevraagd, waarom ln het larverslag van de Breedband N V is vol staan met de mededeling, dat de Jaar stukken door het accountantsbureau A. E. ir en J. Hörchner zijn onderzocht en blijkens een door genoemd bureau aan de raad van commissarissen gerichte ver klaring zijn in orde bevonden, zonder dat de bedoelde accountantsverklaring ln het jaarverslag Is afgedrukt. Het Kamerlid '1 weten of deze goedkeuring zonder g voorbehoud is geschied. Mocht de accountant een voorbehoud gemaakt heb ben dan verlangt het Kamerlid openbaar- naking van dit voorbehoud. Advies internationaal gerechtshof V-N.-personeel Het Internationale Gerechtshof zal Dinsdagmiddag om vier uur in een open bare zitting zijn advies bekend maken de zaak van de vergoedingen aan ontslagen personeelsleden van de Ver enigde Naties. Mej. -T E. Weiss is toegelaten als tce-consul van Canada te 's-Gravenhage oor geheel Nederland. Zeist, de heren C- Brouwer uit Vlaardin- gen en J. Haasdijk complimenteren, ter wijl de heer Van Tellingen later ook nog sprak als voorzitter van het Centraal Car totheek Bureau. Des avonds verenigde men zich aan een diner en sloeg men het vuurwerk gade, waarna een gezellig feest de eerste dag besloot- Vandaag werden verschillende uitstapjes gemaakt. De zilveren koorde" Nog altijd noodregeling gemeente-financiën (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer ls gistermiddag be gonnen met de behandeling van het wets ontwerp, dat de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten regelt voor da jaren 1953 tot en met 1957 Evenals d» voorgaande wetten op dit gebied is hier eigenlijk weer sprake van een noodvoor ziening, al zitten er enkele nieuwe elementen, in. Een administratieve vereenvoudiging la verkregen door de bestaande uitkeringen le vervangen door één algemene uitke ring. Voorts wordt een „vloer" gelegd door middel van een minimum-uitkering per inwoner, zal de opbrengst van de hoofdsommen der grondbelasting en der personele belasting aan de gemeenten worden toegewezen (ter vervanging van een deel van de weggevallen onderne mingsbelasting) en ten slotte komt er rentevergoeding van het rijk aan het ge meentefonds wegens ln rijks kas aan wezige middelen van de reserve van het fonds. Wanneer over de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten gesproken wordt, komen er altijd klachten, dat aan de zelfstandigheid der gemeenten door de „zilveren koorde" steeds door de central» overheid tekort gedaan wordt. De oor zaak hiervan ligt ongetwijfeld ln een zekere „bevriezing" van uit de tijd van voor de oorlog stammende uitkeringen. Zo merkte de heer Maenen (kath. v op, dat verscheidene gemeenten nu nog de dime zijn van een vroeger zuinig beleid. Alle sprekers van gistermiddag, n.l de heren Maenen (kath v.), Hofstra (soc.) en Beernlnk (c.h.) drongen er op aan. dat er nu eindelijk eens zo spoedig mogelijk een definitieve regeling van deze materie De heer Hofstra (soc.) kapittelde de gering. omdat zij zo laat met dit wets- ïtwerp Is gekomen: de wet had reeds 1951 In het staatsblad moeten zijn ge bracht. Ook de heer Beernlnk (c.h.) sprak In deze richting: het was een groot be- r. dat de gemeenten hun begrotingen 1953 en 1954 moesten samenstellen, terwijl er geen enkele wettelijke basis de financiële verhouding tussen rijk •meenten was. De heer Hofstra (soc.) vroeg aandacht voor de gedachte, aan de leenten toe te staan enige opcenten op vennootschapsbelasting te heffen De heer Beernlnk (c.h.) dacht aan de in- ng van een aanvullende inkomsten belasting voor de gemeenten, door een gen belastinggebied wordt de autonomie eel meer gewaarborgd. Ook vroeg hij, aar de gemeente- en schoolbesturen nu recles aan toe zijn wat betreft d» kosten »n de zorg voor kleuteronderwijs Vanmiddag werd het debat voortgezet

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5