Kweker te Roelofarendsveen won eerste gele lelie Grote kwekers hebben er hun hele leven tevergeefs naar gezocht Voorzitter deed mededelingen over komende seizoen Amerikaanse studenten werden verwelkomd te Rotterdam Hoofdbedrijfschap tuinbouw krijgt nieuwe voorzitter Oranje-Groene Kruis opent Dinsdag wijkgebouw U.V.V.-polonaise met ouden van dagen NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 VRIJDAG 9 JULI 1954 Van der Zwet in zijn schik! Op het lelieterrein van de bloembollenteelt heeft de heer J. A. van der Zwet uit Roelofarendsveen bijzonder weinig te leren. Hij heeft daar vooral de afgelopen vijf jaren de nodige bewijzen van geleverd. Zijn nieuwe hy briden, waarvan Festival of Britain, wel een der meest vooraanstaande is. wekten in de keuringszaal van het Krelagehuis te Haarlem de nodige keren sensatie. En de Roelofarendsveense hybridateur oogstte zo veel successen dat men in allerijl een speciale kast moest laten bouwen, omdat men anders met de getuigschriften, de medailles, de wisselbekers en de eervolle ver meldingen geen raad meer wist. Inmiddels ging men in Roelofarends veen dóór. Immers: men was nog steeds geen gele lelie rijk. Wat verder geen mens wist klaar de spelen, gelukte echter wel de heer Van der Zwet. Twee, drie jaren geleden voerde hij een kruising uit en nu de zaailingen gaan bloeien blijken er diverse gele aanwinsten in te zitten. Hier mee heeft de Roelofarendsveense kweker dus een wereldprimeur Men heeft de gele lelies niet in één be paald type. Maar naast een aanwinst, die men het beste zou kunnen vergelijken bij een gele Willmottiae improved, bloeien er in het warenhuis aan het Westeinde ook zaailingen, waarin bloed zit van Regale Creelman-hybriden; die de vorm van de Regale Creelman hebben behouden, maar oranjegeel en zalmkleurig van tint zijn I De edel gevormde trompetten trekken zeer sterk de aandacht. In de schaduw Er is trouwens in deze kas meer te zien, dat tot nu toe bij wijze van spreken alleen maar in de sprookjesverhalen be stond. Men wijst o.m. op fantastisch mooi» Henryii-zaailingen met elegant omge krulde bloemen. De kleur?Men ziet er o.m. de befaamde Queen Wilhelmina, crème met een oranje „ster" in het cen trum. Deze ontketende, toen ze in de keu ringszaal werd getoond, een soort revo lutie, maar wat men nu in dit genre in bloei heeft, stelt Queen Wilhelmina weer ver in de schaduw Er bloeien nu Hen ryii-zaailingen met heldergele bloemen, die rode spikkels dragen, een éénkleurige zalmoranje en vele andere. Naast deze opzienbarende aanwinsten heeft de heer V. d. Zwet een geheel nieuw ras witte lelies gecreëerd. En dat kan wel eens een omwenteling op dit terrein betekenen. Japan Voor de oorlog was de cultuur der witte lelies een specialiteit der Japanners. Ze werden hier bij duizenden ingevoerd. In 1940 was dat natuurlijk afgelopen en daar het vaderland na afloop van de krijgsbedrijven de kostbare deviezen wel voor wat anders dan Japanse lelies kon gebruiken, ging men andere wegen zoe ken. Men ging hier o.m. lilium White Queen kweken, maar deze cultuur stuitte Portier Koome van A.Z. hartelijk gehuldigd De heer Jac. Koome, nestor van d( personeelsleden van het A.Z., die 40 jaar de ziekenhuisgemeenschap heeft gediend, werd vanmorgen hartelijk gehuldigd in de grote cursuszaal. Er was veel belang stelling voor deze plechtigheid- Allereerst werd de jubilaris toegespro ken door de geneesheer-directeur, dr W- H. Levend. Deze roemde in de heer Koome. dat hy altyd voortreffelijk on derscheid wist te maken tussen de goe den en de kwaden, die het terrein van het A.Z. betraden. Aan het eind van zijn toespraak gekomen, overhandigde dr Levend de heer Koome een enveloppe met Inhoud- Tweede spreker was de heer J. L. Que- stroo, voorzitter van de personeelsver eniging. Ook de heer Questroo roemde de wijze, waarop de jubilaris zijn taak aan de poort van het ziekenhuis vervult- Hij illustreerde de mate van populariteit van de heer Koome bij het personeel van het ziekenhuis met het verhaaltje van een Jong verpleegstertje, dat hem de groeten van haar moeder overbracht. Haar moe der was ook leerling-verpleegster geweest in het A.Z- Namens de personeelsvereniging bood deze spreker een tafel met kleed aan. De inwonende dokter J. A. Noordijk hield verder nog een kort. geestig speechje en de heer J. W. van der Zon sprak namens het poort- en transportpersoneel- Tenslotte voerde mevr. v. d. Windt het woord- Zij dankte de jubilaris voor het klaar zetten van het orgel op Zaterdag avond, wanneer zy voor de patiënten zingt. E. A. Th. Sliggers 25 jaar bij de Roto Gisteren was het 25 Jaar geleden, dat de heer E. A. Th. Sliggers als diepdruk ker in dienst trad van de Roto. Nadat de heer Sllgger» met familie door de jubi leum-commissie was binnengeleid in het directiekantoor sprak de directeur, de heer J. C. Stafleu, waarderende woorden; hij was vol lof voor de vakbekwaamheid en de rustige wijze van optreden jubilaris- Het was spreker een genoegen om naast de gebruikelijke enveloppe met inhoud het diploma van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel aar te bieden. Met de beste wensen voor dt toekomst besloot de heer Stafleu zijn toe spraak. Namens het personeel sprak vervolgens de heer W. Streefland, die de heer Slig gers roemde als sportief collega. Spreker herinnerde aan de tijden, dat de Jubilaris zijn sportieve krachten ter beschikking stelde van de personeelsvereniging. Het geschenk, dat spreker figuurlijk aanbod, was inmiddels thuisbezorgd; hij sprak de wens uit, dat daarvan een goed gebruik gemaakt zou worden. Nadat alle aanwezigen hun wensen had den aangeboden, bleef men nog geruime tijd bijeen, terwijl verversingen werden op enige minder gemakkelijk op te lossen problemen, o.m. op dat van het virus- ziek. Men importeerde toch ook nog de zgn. Croft-lelies met het doel die hier verder te kweken, maar ook deze soort bleek allesbehalve gemakkelijk te De heer Van der Zwet bracht toen zijn White Superior naar voren. Een lelie, wel belangstelling bleek te be staan, maar die men ook „jong" moest houden, dear anders virusziek ging treden. Nu kan men in Roelofarendsveen een zaaisel witte lellies tonen, dat ont staan is uit een kruising van White Supe rior en Longiflorum. Een buitengewoon mooi zaaisel, waarvan de stengels niet te lang worden en dat stevige, fraai ge vormde kelken produceert, die de be staande witte lelies in afmeting ver j treffen. De winnaar verwacht van lelie zeer veel, temeer daar is gebleken, dat deze aanwinst vrijwel winterhard Maar het meest in zijn schik blijft de heer v. d. Zwet natuurlijk met zijn gele lelies. Niet alleen omdat die hem naar alle waarschijnlijkheid de grootste hoeveelheden aards slijk gaan opleveren, maar als men iets bereikt waar vele kwekers-van- naam in binnen- en buitenland hun gehele leven tevergeefs naar hebben gezocht, dan vergoedt alléén de vol doening reeds alle moeiten en kosten. Kweker vd. Zwet uit Roelofarendsveen bij het nieuwste nieuwste op het gebied van lelies. Foto N. van Contactavond K. en O. In het Antonius-clubhuis waren gisteravond de contactpersonen van K. en O. die in de bedrijven de belangen van deze stichting behartigen bijeen. Het was de traditionele jaarlijkse avond, waarop het bestuur van K. en O. deze dames en heren wilde bedanken voor hun arbeid in het afgelopen seizoen. aangeboden. PUZZLE PROMINENTEN 1 Mej. A. Schaap, Zeehospitium. Paviljoen, zaal 10, Katwijk aan Zee; 2 R. Kuijvenhoven, Meer burgerkade 27. Leiden; 3 mevr. H F. Verheij-Vaatstra, Narcisstraat 48. Voorschoten. Dat werd dan ook gedaan bij monde in de voorzitter, de heer De Wilde, die deze avond een familie-avond noemde. Wanneer deze mensen er niet waren, die volgens de voorzitter dit „goed betaalde ambt" met nauwgezetheid :ou er van de plannen niet veel terecht zijn gekomen. En wat gepresteerd wordt, heeft de bewonde ring van velen buiten Leiden. De directeur van K. en O-, de heer d. Pompe, gaf een korte terugblik op het verstreken seizoen. Met blijdschap constateerde hy dat er i groene leden waren bijgekomen, zodat sizoen 4200 leden uit meer dan 100 bedrijven aan de activiteiten O- deelnamen. Zij bezetten totaal 16 000 plaatsen in onderscheidene voorstellingen brachten voorts nog met 4 000 een be zoek aan niet-gesubsidieerde avonden. Ten aanzien van het komende sei zoen kon de heer v. d. Pompe mede delen, dat vier toneelverenigingen voorstellingen zullen geven, t.w. de nieuwe toneelvereniging Amsterdam, de Ned. Comedie, de Haagse Comedie en het Rott. Toneel. Voorts zullen bij alle populaire concerten solisten op treden. In plaats van twee zal men dit jaar met drie cabaretvoorstellin gen komen. Tenslotte zal geprobeerd worden in Mei van het volgend jaar de opera Faust te doen uitvoeren in K. en W. te Den Haag. Spr. wekte tenslotte op te trachten, dit Jaar 20% meer groene leden te krijgen, Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Rudolf zn v P- K. Baardoif sn N- v. d. Louw; Aagje dr v J. Guijt en A. Varkevisser; Adriaan L. zn v J. H- Wiersma en K. J. Faas; Esther N. dr v A. G- F. van Hoik en A- Seidel; Gabriël M- H- P. Ruijsenaars en A. M. Leeg water; Florentyn V. zn v S- H. Radius en M- Carlee; Christina C. dr v J. E. Geu- chles en A- M. Kuyken- GEHUWD: H- W. Bouter en M. J. H J. Hendriks. OVERLEDEN: H- E- Smit. wed- van Broerse, 74 Jr; J. van Rossem. wednr.. jr; D. C- W. ^ijkmans, wednr. 79 jr; H- J- W. Peeters, man. S3 jr. opdat het ideaal van 5000 zou kunnen worden vervuld- De avond werd verder gevuld met het optreden van .-Sylvia" o.l-v. de heer Meerpoel. het volkszangkoortje van de heer Stenz, waarbij zijn vrouw aan de piano begeliedde, terwijl voorts onder lei ding van de voorzitter van K. en O. de intelligentie en slagvaardigheid der aan wezigen werden gemeten met een wed strijdje hersengymnastiek. Het was een geslaagde avond, die er ongetwijfeld toe zal hebben bijgedragen, dat de contact personen met nieuwe ijver zich in het komende seizoen van hun taak zullen kwijten. Agenda van Leiden De Zijl, half 7: waterpolotournool om de Oosterkwartier-pryzen. Oud-Hortuszicht, half 810 uur: 3-Oc- tobervereniging^ inschrijving en maat- avond deelnemers optocht. Recreatiezaal De Sleutels, 8 uur: prijs uitreiking dammen oud-kampioenen en ifgevaardigden Leidse clubs. Zaterdag Sumatrastraat, 5 uur: Ronde van Oos terkwartier (75 km). Burcht, 8 uur: contactavond Stiahting Pro Patria, sprekers: generaal G. Sta- tius Muller en prof. dr M. L. G. Lemaire. Nieuwe Vaart, 3 uur: prestatietochten nationale wedstrijden van de Leidse Watervrienden. Alphen aan den Rijn. Avifauna, 3 uur: Alphen-dag van de oud-padvinders. Maandag Doelen, 8 uur: Leidse amateur-fotogra fen, causerie met projectie over kleu renfotografie door Siegfried Lorenz uit Dossenheim by Heidelberg. Steenschuur 6. 8 uur: De Natuurvriend, sociëteitsavond. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Steenstraat la, „Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micros copie), tot 19 September 10-4 u. ('s Maan dags gesloten). Atelier Garenmarkt 36. 10—12 en hall 36 uur: schaarsneöen van Joop Koe- voets en antiquiteiten uit De Spaanse Pot (tot 23 Juli). Burcht, tot zonsondergang: hedendaagse beeldhouwkunst (tot 31 Augustus). Rijksmuseum van oudheden, 10—5 Sieraden uit de volksverhulzingstljd (tot 22 Augustus). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdlngh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel- 20502 en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Raad van Leiden t Leiden vergadert Zangconcours in Leiden Onder auspiciën van de ring Leiden en omstreken van Chr. zangverenigingen •dt Woensdagavond 21 Juli half 7 in de Stadsgehoorzaal te Leiden een groot na tionaal zangconcours gehouden. Er ne men negentien koren aan deel, kinderko ren, gemengde koren, mannenkoren en vrouwenkoren. De opening van het con cours wordt verricht door ds Fortgens te Voorschoten. Overal geniet Prof. de Grooth (Leiden) was rector magni ficus van de „scheepssenaat" Kapitein Harder van de ..Zuiderkruis" is op thuisreis van New York naar Rotter- benoemd tot „doctor honoris 4 Zuidcrkruises". Deze onderscheiding viel hem ten deel wegens zijn voortreffelijk gastheerschap voor 837 Amerikaanse en enige Canadese studenten, die op de Wil- helminakade aan wal stapten voor eet bezoek van twee maanden aan Europa. Bekwaam man neemt alscheid Dr H. J. Mathot volgt de heer W. M. Driessen in twee functies op Bij beschikking van de minister var Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning is aan de heer W. M. Driessen t< Venlo eervol ontslag verleend als voor zitter van het Hoofdbedrijfschap vooi Tuinbouwproducten met ingang van 11 Augustus 1954 en als voorzitter van he Bedrijfschap voor Groenten en Fruit met Ingang van 29 Augustus 1954 onder dank betuiging voor de door hem in deze functies bewezen diensten. Tot zijn opvolger in belde functies is bij beschikking benoemd dr H. J. Mathot te Swalmen. de tuinbouw werkzaam geweest en heeft in het orga nisatieleven steeds een actieve rol ver vuld. Reeds op jeugdige leeftijd was hij secretaris van de Veilingvereniging te Venlo en bestuurslid van de provinciale ganisatie der veilingen in Limburg. Bij de oprichting van de Nederlandse groen- fruitcentrale werd hij bestuurslid dezer organisatie. In 1934 werd de heer Driessen benoemd tot voorzitter-directeur de Nederlandse groenten en fruit- centrale. Toen door de dood van de heei Valstar de functie van voorzitter van he Hoofdbedrijfschap voor Tuinbouwproduc ten openkwam, werd de heer Driessen met deze functie belast. In de ilijke jaren na de oorlog heeft hij vooral veel gedaan om de export groenten en fruit naar Duitsland op gang te brengen. De heer Driessen werd in 1949' onderscheiden met de be noeming tot Officier in de Orde Oranje-Nassau. De heer H. J. Mathot werd in 1918 ge boren. Na zijn studie aan de Landbouw hogeschool, richting tuinbouw, promoveer de hij in December 1945 te Wageningen tot doctor in de landbouwkunde op een proefschrift over het vitaminegehalte van groenten en fruit. Na enige jaren in In donesië te hebben vertoefd, waar hij o.m directeur was van het conservenlabora- torium te Djakarta keerde hij in 1949 naai land terug. Hij werd benoemd tol directeur van de conservenfabriek Covelt t» Swalmen. In 1951 maakte hij Suriname om de regering en enkele particulieren van advies te dienen trent de teelt en verwerking van sii Eerste zitting van het consultatiebureau volgende week Donderdag Volgende week Dinsdag om drie uur 's middags zal in de consistorie van de Oosterkerk de opening plaats hebben van het wijkgebouw en uitleenbureau van de afdeling Leiden van het Oranje-Groene Kruis, ge vestigd in het gebouw „Geloof, Hoop en Liefde" aan de Langestraat. Tien jaar geleden werd in Leiden de Geref. wijkverpleging opgericht, die toen een consultatiebureau vestigde aan de Stille Rijn. Drie jaar ge leden werd deze wijkverenigmg voortgezet onder auspiciën van het Oranje-Groene Kruis. Sinds de oprichting is zuster G. Meye- ring, Apothekersdijk 14, wijkzuster, of beter gezegd: stadszuster, want de ge hele stad is haar gebied. Het dagelijks bestuur bstaat uit de heren J. Roorda, J. P. Karstens en J. Blok. Men deelde ons mee, dat de eerste zitting van het con sultatiebureau voor zuigelingen wordt gehouden op Donderdag 15 Juli. De lei ding berust by een vrouwelijke dokter uit Den Haag, die uit de praktijk vol ledig op de hoogte is van het werk in »n consultatiebureau. Het nieuwe centrum van het Oranje- Groene Kruis zal de werkzaamheid van deze gezondheidsorganisatie in onze stad zeker bevorderen. Het lidmaatschap verschaft by ziekte op advies van de dokter de regelmatige hulp van een be voegde verpleegster, die de patiënt»e) verpleegt, voor de injecties zorgt, de huisgenoten voorlicht bij de verzorging van de zieke en hun taak aanmerkelijk verlicht. Verplegingsartikelen worden ter beschikking gesteld. Het consultatiebureau voor zuigelingen staat voor een ieder open. Het spreek uur is Donderdagmiddag van 2 tot 3 uur. Verschillende taken van gezondheids zorg worden ook door het Oranje-Groe ne Kruis ter hand genomen, waaronder de hoogtezonbehandeling. Leidse wielrijdster in Den Haag gewond De wielrijdster M- G- H. C- uit Leiden is op de Van Alkemadelaan hoek Wasse- naarseweg in Den Haag door een per sonenauto aangereden- Met een lichte her senschudding en een hoofdwond werd zij in het ziekenhuis Bronovo opgenomen. appelen. Ook reisde Bij naar de Verenigde Staten van Amerika, waar hij de vei king van en de handel in groenten en fruit Gestudeerde. Vanavond1 installatie van dirigent Akse De heer H- Akse uit Leiden, die zoals men weet de heer Paul Pul zal opvolgen, wordt vanavond geïnstalleerd als diri gent van het Haags Hervormd Jeugd dienstkerkkoor. Mulo-examens te Leiden Gisteren zijn te Leiden voor het Mulo diploma geslaagd: Diploma A: D. C. van Rijn en A. J. de Vries te Katwijk aan Zee; C. van Vecht en G. J. Aalder* te Leiderdorp; A. M. Bartlema te Noordwijk aan Zee; C. van Heuven te Oegstgeest; N. Bleich- rodt te Rijnsburg; J. van Leeuwen, M. E. Loos. H. Pauw, G. C. A. Ottevanger, A. J. Huijskes, L. E. J. Dam en J Bassie te Leiden; M. de Vries, Katwijk aan den Rijn; K. v. d. Meulen te Noord- wijk aan Zee. Diploma B: J. van Treuren, P. J. J. van Weerlee, J. de Bock, J. Cuperus, H. K. van Dijk en C. J. Glijn te Leiden, J. Vooijs te Katwijk aan Zee. Jaarvergadering damclub Leiden De damclub Lelden hield haar jaarver gadering. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Mertens, in de vacature vaj heer W. Laterveer. De penningmeester werd herkozen. Hij zal worden geassis teerd door de tweede penningmeester. Hierna werden prijzen uitgereikt aan Laterveer en P. Zeegers. Zij behaalden d» meeste punten In de afgelopen competitie. Na het benoemen van twee kascontro- leurs, de heren A. Sch. den Bezemer W. v. d. Reijden, hield de heer P. Olivier een causerie over „Op de rand van de af grond". De voorzitter complimenteerde de heer S. van der Reek met zijn resul taat gedurende de wedstrijden van verte genwoordigers der vier Leidse verenigin gen. Meegedeeld werd nog, dat mei gang van de volgende week een nieuwe soort wedstrijden zal worden ingevoerd, waardoor ieder lid elke week kan spe len, terwijl voor de hoogste eenmaal per drie maanden een prijsje beschikbaar wordt gesteld. De heer Schilthuis uit de enquête-commissie (Van onze Parlementsredacteur). De heer J. Schilthuis (soc.) heeft, in verband met zijn gezondheidstoestand, ontslag genomen als voorzitter cn Ud de Parlementaire Enquête-commis- In zijn plaats benoemde de Tweede ïer, gistermiddag tot lid de heer Van Lier, thans plvv. lid en tot diens plaats vervanger mevr. Heroma-Meilink (bel len soc.) De voorzitter bracht dank aan de heer Schilthuis voor de door b«m onder vaak moeilijke omstandigheden verrichte taak. Benoemingen bij Sociaal- Economische Raad De voorzitter van de Sociaal-Economi sche Raad heeft bekendgemaakt dat J. J. A. Berger ontslag heeft genomen als /an ce raad en dat in de door dit ontslag ontstane vacatures door het Ne derlands Verbond van Vakverenigingen zijn benoemd tot lid van de raad J. La- geveen en tot plaatsvervangend lid H. Deze kleine noot uit hetgeen er dezer dagen aan boord van de „Zuiderkruis" is voorgevallen, typeert wel de goede stem ming, die er heeft geheerst. Toen het schip afmeerde, stonden de jongelui el kaar op de dekken van het emigranten schip te verdringen. Het heen en weer geloop en het gejuich an boord en op de wal verstilde slechts drie maal. Dat was toen het muziekkorps de Holland Amerika Lijn achtereen volgens de volksliederen van Amerika, Canada en Nederland ten gehore bracht. Toen klonk de stem van de vertegen woordiger van het Nederlandse bureau voor betrekkingen met buitenlandse stu denten door<de microfoon. Hij vertelde de gasten dat de burgemeester van Rotter dam hun een officieel welkom zou toe- Mr Van Walsum voelde zich niet in de eerste plaats een vertegenwoordiger van stad en land, maar van geheel West- Europa. Hij vroeg echter ook belangstel ling voor wat ons land en in 't bijzonder Rotterdam te bieden heeft. Hij hoopte, dat deze reis meer wederzijds begrip en waardering tussen de betrokken landen zal opleveren. Het was een heel gezellige reis, ver telde ons prof. mr G. de Grooth, hoog leraar in het burgerlijk recht aan de Leidse universiteit die als lid van het „steering committee' aan boord de Ame rikanen op hun Europese reis had voor leid. Op „Independanee day" was hij opgetreden als „rector magnificus" van de scheepssenaat. die aan kapitein Har der „een prima figuur" het «re- doctoraat had verschaft. Aan boord waren drie muziekgezel- chappen, waarvan twee Nederlandse. Onder de 837 Amerikanen waren liefst 500 meisjes. Prof. De Grooth vertelde, dat veel van de vacantiegangers plannen heb- om langer dan de gebruikelijke paar dagen in Nederland door te brengen. Over een week brengt de „Waterman" sg eens 500 Amerikaanse studenten naar Europa. Dan vertoeven er in het oud» werelddeel 2300 Over twee maanden gaan Naundorff was geen Franse kroonprins Het Partjse hof van cassatie heeft be slist, dat de erfgenaam van koning Lode- wijk XVI op 10-jarige leeftijd in de Temple is overleden. Deze beslissing be tekent, dat de lezing, welke de meeste geschiedenisboeken geven, juist is. Do kleine Louis Charles is nooit oud genoeg geworden om zich Lodcwijk XVII te noemen. Ook is hij niet Karl Wilhelm Naundorff, een horlogemaker in Delft geweest, die immers beweerd heeft, do verdwenen dauphin te zijn. De erfgena men van Naundorff begonnen hun proces tegen de koninklijke familie Bourbon- Parma in 1851, zes jaar na zijn dood. In 1944 is één van zijn laatste rechtstreekse afstammelingen, die zich zelf Charlea de Bourbon-Naundorff noemde, in een Frans gesticht overleden. Vier jaar geleden, werden de beenderen van zijn voorvader opgegraven door de bekende Leidse ana tomist, dr Hulst onderzocht, die ver klaarde dat het onderzoek niets had aan getoond. De R.E. politieke eenheid K.N.P. wil blijven praten met de K.V.P. De delegatie van de Katholieke Na tionale Party heeft geantwoord op de brief van de delegatie van de K.V.P, in zake de besprekingen tussen deze par tijen en de R.K. Werkgemeenschap in do P.vd.A Begrijpen wy dit schrijven goed. aldus de K.N.P., dan wordt daarin de stelling verdedigd, dat het „eenheids"- gesprek althans voorlopig zou moe ten worden beëindigd, omdat het defini tieve standpunt van de K.N.P. en de K.W.G. naar aanleiding van het mande ment der bisschoppen, nog niet in be ginsel is hepaald. Daargelaten, dat voor de K.V.P., voor zover ons bekend is, juist hetzelfde geldt, menen wij, dat deze stelling een zakelijke grondslag mist, omdat het „eenheids"- gesprek ten doel heeft, zo mogeiyk een politieke constructie te ontwerpen, die de eenheid onder de rooms katholieken op politiek gebied tot een in de practijk voor alle betrokkenen aanvaardbare rea liteit zou maken. Het mandement houdt zich ln geen en kel opzicht bezig met een oplossing op het gebied der prectische politiek en laat het vinden van een zodanige politieke oplossing over aan de betrokkenen. De K.N.P. acht voortzetting van het gesprek niettemin mogeiyk, mits de betrokken groepen naar een oplossing willen blU- ven streven. Afbreking laat zjj geheel voor de verantwoordelykheid van de K.V.P. Binnenkort verschijnen nieuwe radiozegels Binnenkort zal de P.T.T nieuwe ra diozegels uitgeven, die, met inbegrip van de tekst, zyn ontworpen door de he»r T Rozendaal. Het zegel stelt een radiomast voor. van de top waarvan aethergolven uitgaan. Voorstelling, tekst en waarde-aandui- ding zyn in wit uitgespaard in een effen lichtblauw fond. De grootte van het zegel, dat op pa pier met cirkeltjes-watermerk werd ge drukt. is gelijk aan die der normale frankeerzegels. De lichtbruine radioze- van de uitgifte 1946 zullen voors hands geldig blyven. Militaire Pensioenbond wil toeslag van 1953 af De Alg. Mil. Pensioenbond dringt er ln ien adres aan ministerraad en Kamera ■p aan de aanpassingstoeslag alsnog op t Januari 1953 te doen ingaan. Wel vergt dit een uitgave van de schat- ist van ruim f 28 millioen, maar de bond ijst er op, dat deze toeslag reeds in 1947 >u moeten zijn toegekend, zodat de re- ïring in 7 Jaar reeds f 196 millioen op de gepensionneerden heeft bezuinigd. Verkiezingsresultaten in drie Zeeuwse dorpen In Duivendyke, Ellemeet en Eiker ee zijn Woensdag raadsverkiezingen ge houden, die vorig jaar door de ramp moesten worden opgeschort. Voor Dui vendyke waren de resultaten: P.vd.A. 2 (2). AR 3 (3), CH 1 (1) en VVD 1 (1) zetels. In Ellemeet behaalden de AR en met een gezamenlijke lyst 2 zetels, de WD kreeg 2. de P vdA. 3 zetels: Ei kerzee kwam met de navolgende cyfer» uit de bus: Vryzinnige groep 3 (3), AR 2 (2) en CHU eveneens 2 (2) zetels. Voor circa 400 ouden van dagen had de U.V-V. gistermiddag in Oud-Hortuszicht gezellige middag georganiseerd- Be gunstigd door prachtig zomerweer werd half drie na de opening het program van deze middag vlot afgewerkt. Leo de Jong en Hans Bonnet verhoogden met piano-spel en accordeonmuztek de feest- reugde. De oudjes hadden groot plezier n waanden zich weer in hun jeugd. Po- onaise-lopen en zich amuseren in de draaimolen ging hen nog best af. Als aangename afwisseling werden de oudjes getracteerd op thee. gebak en andere ver- maperlngen. Om half vier kwam het Leidse politre- muziekgezelschap de taak van de jonge :1 overnemen en wist met vroiyke muziek de stemming er in te houden- Op enthousiaste wyze gaven de oudjes blyk ingenomenheid met deze middag, ia zij om vyf uur zeer voldaan huis waarts keerden. Een woord va et welslagen bijgedragen, is an deze i i»r zeker allen, die aan uddag hebben op zyn plaats Foto N. van der Horst Frans geneesmiddel „Stalinon" Uitwerkingreeds 13 doden De Franse justitie gaf opdracht tot het verrichten van een lijkschouwing op twee meisjes, die vermoedelijk het slachtoffer zyn geworden van het nieuwe Franse „wondermiddel" Stalinon. Tot dusver zouden 13 mensen na gebruik van Stali- non-pillen overleden zijn. De regering heeft het middel verboden, en drogisten en apothekers gelast, hun voorraad Sta linon in te leveren. Het geneesmiddel, 'n zwavelverblnding, dat door de Franse ge zondheidsautoriteiten werd goedgekeurd, was bedoeld als middel tegen steenpuls ten en abcessen. Politieartaen zijn van oordeel, dat Stalinon hersenvliesontste king (encephalitis) veroorzaakt. Volgens een later bericht, ia het aantal doden reeds tot 16 gestegen- Bovendien is in een ziekenhuis m Algerië gisteren een kind overleden, dat een „Stalinon"- kuur volgde en twee andere kinderen verkeren in zorgwekkende toestand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3