ïlieuuie ^ciïisrtic (£mtanl De stelling Hanoi-Haiphong wordt krachtig verdedigd V.S. zal veto gebruiken tegen Rood China in Veiligheidsraad Oostenrijkse passen door sneeuwval gesloten Marva (met 12 dienstjaren) werd onderscheiden Het sloeg als een kogel door een pak kaarten... bli 2- Adenauer: Hadden wij dit maar vóór „Hitier" gehad! De leidster Lolita Lebron tot 50ste jaar naar de cel WistU Hebt U geen giro-rekening? Doe het dan zo1 VRIJDAG 9 JULI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnemenrteo- e Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. Directie: F. DIEMES Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINE CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvatttd) ft gfccllma ngn bert in fegbeaspati" Vijl en dertigste jaargang No 10085 Gele lelies primeur in Roelolarendsveen Zie pag. 3 VER. NATIES GEEN „VERBETERINGSGESTICHT" GENERAAL ELY, de Franse opperbevelhebber in Indo-China, heeft verklaard, dat zijn hoepen Hanoi en de haven Haiphong beslist zullen verdedigen. In geen geval zullen de Fransen bepaalde gebieden in Noordelijk Indo-China ontruimen. Circa 90 procent van de Ameri kaanse militaire voorraden bevinden zich ini het Zuiden en deze voor radten zouden niet bedreigd worden door de Vietminh-divisies rond de delta. Franse vliegtuigen deden heftige aanvallen, aan weerszijden van de verkeersweg Hanoi-Haiphong. waar sterke rode formaties zijn samen getrokken. De komende week zal de beslissing brengen voor de Geneefse conferentie. Nu Molotof daar reeds gearriveerd is, zal de Britse minister van Buit. Zaken, Eden, Maandag naar Genève vliegen. Op hoog niveau wordt de kwestie-Indo-China hervat. Foster Dulles verklaarde, dat Amerika zijn vetorecht zal gebruiken om communistisch China buiten de Veiligheidsraad te houden. Overigens was de Amerikaarse mi nister van Buitenlandse Zaken van oor deel. dat communistisch China niet ge noeg stemmen zal krijgen voor een zetel in de Asemblée der V.N. Hij zei. aldus (Reuter, dat de Ver. Naties niet zijn inge- Voor nieuwe Herv. keik in Londen Een gedeelte van het gebrand schilderde raam dat vervaardigd werd door de Nederlander Max Nauta en geplaatst wordt in de nieuwe Ned. Herv. kerk te Lon den. Dit onderdeel stelt Prinses Irene voor met een troffel in de hand, ter herinnering aan het feit, dat zij de eerste steen voor de nieuwe kerk legde. steld als veribeteringsgesticht. De leden moesten voor hun toelating Dewijzen. dat zij in staat en bereid zijn, hun inter nationale verplichtingen na te Komen Uit New York wordt voorts gemeld, oat een millioen Amerikanen een petitie heeft getekend tegen de toelating van Rood China in de V.N. Vooralsnog acht Foster Dulles geen termen aanwezig voor de Ver. Staten, zich uit de Ver. Naties terug te trekken, indien communistisch China zou worden toegelaten, van welke sanctiemaatregel de bekende senator Knowland voorstan der was. Trouwens, Knowland heeft zijn oorspronkelijk standpunt gematigd, went hij bereidt nu een verklaring voor, waar in het Congres zich uitspreekt tegen toelating van Rood Chin% en deze ver klaring zou dan gekoppeld moeten wor den aan de wet voor de buitenlandse hulpverlening." Wij wijzen er nog op. dat Foster Dul les Rood China niet tot de V.N. wil toelaten, omdat dit land door de wereld organisatie gebrandmerkt is als aggres sor. Deze aggressie in Zuidoost-Azie wordt nog steeds voortgezet. Vandaar, dat Amerika haast maakt met het Zuid oost-Aziatisch defensieverdrag, waar van de deelnemers zijn de Ver. Staten. Australië en Nieuw-Zeeland. Te Wash- FRAUDE OP GEMEENTEHUIS VAN GROESBEEK De adjunctcommies ter gemeentesecre tarie van Gulpen, van O., is gearresteerd, omdat hij verdacht wordt van fraude op het gemeentehuis van Groesbeek, waar hij werkzaam is geweekt. Het betreft hier onregelmatigheden bij de uitbetaling van kostwinnersvergoedingen over 1953. ington zal niet slechts gesproken wor den over de militaire veiligheid der be trokken staten, doch ook over maatrege len ter versterking van de economische positie dezer landen. In deze gebieden ook de „koude oorlog" gewonnen worden. t is onder deze omstandigheden dat Mendès-France. die zijn lot als premier verbonden heeft aan de datum 20 Juli, waarop een „staakt het vuren" in lndo- China moet zijn bereikt, tegen een loto- C zei: „Ik heb reden om te lachen", doelende op de komende besprekingen te Genéve. Voor de ogen van zijn moeder doodgereden Andere ernstige ongelukken Gistermiddag is in de Dorpsstraat te Zuid-Scharwoude het driejarige jongetje H. Cools onder een autobus van de NACO geraakt cn overreden, waardoor het op slag werd gedood. Het jongetje stapte aan de hand van zijn moeder, die een jonger kind op de arm droeg, uit de bus. Toen het even werd losgelaten, struikelde het vlak voor de wagen, die al weer aan het rijden was Voorts is de bijna vierjarige Cornells Johannes Pekelharing uit Utrecht in de Vecht aldaar verdronken. Te Apeldoorn is bij zijn werk op de Plaatijzerindustrie de 56-jarige gehuw de arbeider A. J. Groothedde met het hoofd tussen een walsmachine geraakt overleden. Op tragische wijze kwam vf der een vijftienjarige jongen te Gori c h e m om het leven. Hij zat met zijn broer op een door hun vader bestuurde vrachtauto en schijnt zich bij het pas seren van het viaduct De Deil aldaar t< hebben opgericht om naar voorbijgangers te wuiven. Hierbij kwam hij met achterhoofd tegen een ijzeren balk werd op slag gedood. In Beieren zijn Amerik. militairen, politie en Rode Kruis reddingsactie begonnen Gisteren kwamen uit verschillende de len van Europa reeds berichten over he vige sneeuwval, vooral uit Slovenië in Zuid Slavië- Op anaere plaatsen kwamen nevige stortbuien voor, die vaak het ka rakter van een wolkbreuk aannamen. In Oostenrijk zijn vele dorpen over stroomd en moest mens en dier per boot in veiligheid gebracht worden. De Duitse. Oostenrijkse, Franse en Zuid- slavische ootdiensten op de Donau moes ten door de hoge waterstand voorlopig worden gestaakt. Tegen hedenmiddag werd verwacht. dat net water van ie Donau tot negen meter gestegen zal zijn tegen een normaal peil van drie en een half tot vier meter. Te Passau, waar de Inn in de Donau uit mondt. moesten een honderdtal huizen tot de eerste verdieping worden ontruimd In het Duitse Beieren heeft men giste ren de koudste Julidag gehad, die ooit ge- reigstreerd werd en had men tevens ie kampen met ernstige overstromingen. Boven de 1000 metergrens in de Beierse Alpen viel meer dan anderhalve meier Later werd nog gemeld, dat ook de bergweiden m de Oostenrijkse Alpen onder een dik sneeuwdek liggen. De De Grooslockner pas en de passen, die Oostenrijk met Zwitserland, Italië en Zuid-Slavië verbinden, zijn als gevolg van vare sneeuwval gesloten. In de dalen Eerste vrouw bij de marine met bronzen medaille CVan een onzer verslaggevers) „Alle hens voor de boeg!" klonk het vanmorgen vroeg door het Marva-tehuis aan de Van Lennepweg 28 in Den Haag. Even later stroomden 6 bakken (pelo tons) Marva's naar buiten. Baksgewijze stelden zij zich in een halve cirkel op bij het grasveldje op de Borweg en wachtten daar op hun commandant Intussen stond de geüniformeerde dame. die al deze drukte gold in front van de opgestelde troepen: Hoofd-Marva hofmeester 2e klasse D. T van CingeL die vanmorgen als eerste der Marva's de bronzen medaille voor 12 jaren trou we dienst op de borst gespeld kreeg. Een bijzondere onderscheiding. Het korps bestaat nog geen tien jaar, maar. Marva v. d. Cingel heeft 3*6 jaar in [ndië gediend; tropenjaren tellen dubbel De uitreiking geschiedde namens H.M. de Koningin door Officier Marva 1ste klasse R. M. Dommerlng, commandant Marva-afdeling Den Haag. In een korte toespraak vertelde ze o.a dat Marva v. d. Cingel één van de twee overgebleven Marva's is. die hun op leiding in het oorspronkelijke W.R.E N S kamp te Millhill (Engeland) ontvangen hebben. Zij is dus een echte veteraan in m nog jong korps. In Mei 1946 ging ze naar Indië, waar zij de scepter over keuken en linnenkast In Soerabaja zwaaide. Thans is zij „tokoh-tbaas" in de cantine aan de Van Lennepweg. En naar de kwaliteit van de koffie te oordelen, die na afloop van de plechtigheid in deze cantine geschonken werd, heeft Hoofd-Marva v. d. Cingel deze ondersoheiding volkomen verdiend. Blank en Zwart in de Ver. Staten De Wetgevende Vergadering van de Amerikaanse staat Louisiana heeft, in strijd met de uitspraak van het Amerik. hooggerechtshof, besloten, de bestaande toestand van scheiding van blank en zwart bij het openbaar onderwijs te hand haven. De politie zal hierop moeten toe-' zien. De George Washington universiteit te Washington heeft bekend gemaakt, dat zü het principe van rassenscheiding heeft laten varen en haar poorten open stelt voor negerstudenten. Atoomdeeltje van ongekende energie Dr Marcel Schein. een deskundige van de universiteit van Chicago voor cosmi- 6che stralen, heeft op een bijeenkomst van het Amerikaanse natuurkundige ge nootschap medegedeeld, een atoomdeeltje van ongekende energie opgespoord t»- hebben, met behulp van photografische platen, die door een ballon tot grote hoogte waren meegevoerd. Aldus Reuter. Volgens dr Schein veranderde het deeltje massa in energie Deze energie veranderde naderhand weer in een an dere vorm van massa Het deeltje had een energie van tienduizend maal mil lioen, maal millioen volt. Dr Schein ver onderstelt, dat het deeltje een „anti- proton" is Het sloeg in de photogra fische platen als „een kogel door een pak kaarten" Een proton in het alumi nium omhulsel van de platen werd ge- Stalinon: thans reeds 41 doden In Frankrijk zijn nieuwe slachtoffers het „wondergeneesmiddel" stalinon gevallen In totaal zijn thans 41 patiën ten. die het middel hadden ingenomen, overleden De elf nieuwe slachtoffers van de afgelopen 24 uur kwamen voor in Al- gerië, Bretagne en de Alpen. troffen, waarbij, volgens hetgeen te zien was, het anti-proton en het proton ver nietigd werden. Vermoedelijk werden zij beide in ener gie omgezet in de vorm van licht, aldus dr Schein. Het licht veranderde weer in massa, als paren electroncn. Dr Schein is van mening, dat er niet genoeg anti protonen kunnen worden bijeengebracht voor vernielingsdoelen op aarde. Zij zou den te schaars zijn en moeilijk te ver krijgen Armas president van de „junta" Generaal Carlos Castillo Armas, de man die leider was van de anti-commu nistische revolutie in Guatemala, werd gisteren door de militaire junta tot pre sident gekozen. In de wapenstilstands overeenkomst, die een einde maakte aan de veertiendaagse „burgeroorlog" ac cepteerde Armas deze hoge functie in de utt vyf leden bestaande junta. Deze maakte, zoals men weet, een eide aan het regiem van president Arbenz, aldus A P Ook Reuter maakt melding van het feit. dat kolonel Armas tot voorzit ter van demilitaire bestuursraad (junta) is gekozén. (Advertentie) In vele gebieden is het spoorwegver keer gestremd. In Salzburg wordt het oude stadscentrum bedreigd. De bevol king werd aangeraden levensmiddelen in te slaan In vele dorpen en steden, dl» aan de rivieren liggen, zyn de fabrieken gesloten en evacueren de inwoners. Bij het nieuwe Oostenrijks—Duitse krachtstation van Jochenstein moest men een betonnen dam laten springen, ten einde een uitweg te bieden aan het was sende water- Bij Neufelder (Boven-Oos- lenrijk) moesten 20 padvinders uit Linz van een eilandje in de grote Muehl wor den gered. Te Bad Eibling, aldus meldt AF.P. uit Muenchen, staat het Kurhaus en het Casino onder water. e Isar bereikte een peil dat drie meter hoger is dan nor- finaal. In Beieren zijn Amerikaanse mili tairen, grenspolitie, brandweercorpsen en Rode Kruis eenheden druk in actie. Vlieg tuigen en helicopters worden gereed ge- nouden. Ameik, militairen hebben in het gebied van Straubin 40 mensen gered, die op de daken van hun huizen waren gevlucht. Een duizendtal personen zoekt me: rubberboten naar geïsoleerde dorpelingen. De Beierse premier vertrok naar het zwaar getroffen Tittmoning in hel dis trict Laufen. Er zijn 20.000 zandzakken naar dit gebied gezonden om de dijken ie beschermen Voor TELEVISIE en RADIO Nieuwe Rijn 100 pet SERVICE Nog nooit werd bij de Konink lijke Marine de bronzen medail le voor 12 jaren trouwe dienst aan een vrouw uitgereikt, Hoofd- marva 2e klasse D. T. van den Cingel werd vanmorgen de eer ste. Marva v. d. Cingel (l.) wordt door officier Marva 2e klasse E. Kruys met haar onderscheiding gefeliciteerd. Ondanks de harde noodzaak van bewapening spreken de meeste ouders niet gaarne met hun kinderen over atoombom men, kanonnengeweren en pistolen. Maar het bloed kruipt nu eenmaal vaak waar het niet gaan kan. Zo is ook Eisen howers kleinzoon David eige naar van een „pistool". En met trots toont het guitige kereltje het zijn vermaarde groot vader. (Exclusief N.L.C.) H.M. DE KONINGIN ENKELE DAGEN NAAR HET LOO H.M. de Koningin zal tot het bezoek an de president van de Franse Repu bliek op Paleis Het Loo verblijven om aldaar enige rustige dagen door te bren gen. Deze korte vacantie zal Zaterdag en Zondag worden onderbroken, op welke dagen HM., zoals men weet. met Prin ses Irene in Londen zal vertoeven. Orgaan legen staatsgevaarlijke actie In het Westduitse parlement heeft de regering gisteren de binnenlandse ligheidsdienst, het bundesverfassungs- schutzamt, veilig moeten stellen tegen de verwoede aanvallen, van vele parle mentsleden die van „een herleving var de Gestapo" spraken. Aanleiding tot dit debat was de onrust onder het publiek over het optreden van deze inlichtingen dienst en de socialistische eisen voor een scherper parlementair toezicht. De minister van Binnenlandse zaken, Schroeder, gaf de verzekering, dat het orgaan geen fouilleringen mag verrich ten, gcon kamers kan doorzoeken of te lefoonlijnen aftappen, geen post controleren of arrestaties verrichten. De taak van deze dienst is slechts gegevens te verzamelen over staatsgevaarlijke Zware straffen voor Portoricanen vier Portoricanen, die op 1 Maart j.L vijf afgevaardigden in het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden door revolverschoten verwondden, zijn te Washington tot zeer zware gevangenis straffen veroordeeld. De drie mannen, de 25-jarige Miranda, de 29-jarige Cor- dero en de 28-jarige Rodriguez, werden veroordeeld tot straffen van 25 tot 75 jaar. De 34-jarige leidster van de groep, rouw Lolita Lebron. zal tot haar 50ste jaar naar de gevangenis gaan. De drie mannen waren vorige maand schul dig bevonden op vijf tenlasteleggingen van aanslag met de bedoeling te doden en vijf van aanslag met een gevaarlijk wapen. Mevrouw Lebron was alleen schuldig bevonden op vijf aanklachten in aanslag met een gevaarlijk wapen. Voordat de vonnissen werden uitge sproken. zeiden de vier Porloricaar.se nationalisten „dat zij alleen maar een demonstratie op touw hadden willen zet- en niet de bedoeling hadden gehad, sen van het leven te beroven. Zij DAT op het vliegveld Beek (L.) Zater dag 31 Juli vliegdemonstraties plaats hebben, waaraan o.m. Kon. Luchtmacht, Marineluchtvaartdienst, KLM., zweef vliegers en modelbouwers deelnemen. DAT B. en W. van Amsterdam de raad een crediet van f 3.3 millioen vragen voor het voltooien van de aanleg van het eer ste deel van et industrieterrein Duiven- drecht. DAT onder de winnaressen van een door de American Home Emonomics Associa tion uitgeschreven prijsvraag voor een opstel op huishoudelijk gebied zich Nelly Hendrika E. Huyser uit Varsseveld be vindt. die een studiebeburs en een toelage krijgt. DAT in het historische Hospice Wallon' te Amsterdam burgemeester d'Ailly aan mevr. Vernout-Benolt t.g.v. haar 100ste -rjaardag de taart van de gemeente aan bood. en deze dame benoemd werd tot „officier d'Académie". DAT in een zaal van de Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam t g v. het be zoek van president Coty van 1924 Juli een tentoonstelling wordt gehouden van het moderne Franse wetenschappelijke boek op medisch en wetenschappelijk ge bied. DAT diverse leden van de Amsterdamse K. van K. het niet eens zijn met de on langs aangekondigde verhoging der tele foontarieven. en een commissie uit de Kamer over deze kwestie zo spoedig mo gelijk van gedachten wil wisselen met de»P.T.T. DAT gister n een spoorwegcommissie uit Pakistan Werkspoor in Utrecht be zocht om na »e gaan of er belangstelling bestaat voor het vestigen in Pakistan van een fabriek voor de vervaardiging van rollend spoorwegmaterieel. DAT aan de Amsterdamse beeldhouwer Hildo Krop opdracht is gegeven voor het vervaardigen in brons van een te Leeu warden te plaatsen borstbeeld van wijlen Theo M. Th. van Weideren baron Rengers, die een groot aandeel had in de afsluiting der Zuiderzee. DAT het Dagblad voor Noord-Holland een saneringsplan wilde uitvoeren door het aandelenbezit dat de Zaanlandse Stoomdrukkerij (Dagblad De Zaanlander) in haar had te halveren, doch in kort geding door het Amsterdamse gerechtshof in het ongelijk is gesteld. DAT het stadsbestuur van Albany in de staat New York besloot de Union- medal toe te kennen aan de Nijmeegse journalist Piet Bieshorst. en daarmee de Nijmeegse bevolking eert voor de pret tige betrekkingen tussen beide steden sedert de bevrijding. DAT het onlangs door B. en W. van Amsterdam aan de raad gedane voorstel tot het verstrekken van een bijdrage van 1000 voor het te stichten monu ment voor dr Plesman. is aanvaard. DAT op de 26rie algemene vergade ring van de Alg. Mil. Pensioenbond te Arnhem de president, W. Stuut. mede deling deed van het feit. dat de bond thans 11.000 leden telt DAT mej. Schutte die zoals wij meld den de 50 000ste Nederlandse immigrante in Australië is. daar bij aankomst aan min. Holt en T H. E. Hcyes van het ministerie voor immigratie elk een blauw-Delfts bord aanbood, en zelf van min. Holt een wollen omslagdoek kreeg. DAT de dertigjarige S. Nuyen uit Zuidbroek sinds Zondagavond toen hy zich op weg begaf van Kropswoide naar Zuidbroek spoorloc is. DAT aan de Bosch en Lommerweg ie Amsterdam een groot gebouw komt van het Gemeenschappelijk Administratie kantoor, welk orgaan een Delangryk deel van de uitvoering der sociale ver zekering verzorgt DAT in het verpleeghuis Rustoord aan de Maliestraat te Utrecht mevr. Van der Steen-Fantua die 14 klemKinderen cn o achterkleinkinderen heeft Zondag 100 jaar wordt voelden zich niet schuldig aan een mis- De rechter Holtzoff noemde de revol veraanslag „lafhartig, gemeen en mee dogenloos". Indien de artsen niet zo be kwaam waren, geweest, zouden de Por toricanen de doodstraf over zich hebben horen uitspreken, aldus de rechter. Mevrouw Lebron zeide met een hevig bewogen stem, dat zij gedaan heeft, wat zij deed, terwille van de vrijheid van haar land. "Ik deed het voor een groot ideaal. Vrede is wat ik voor de wereld wens. God is met mij", zeide zij De advocaten van de Portoricanen hebben medegedeeld, dat zij tegen de hoger beroep zullen gaan. tiviteit en deze te melden aan de be voegde autoriteiten, die dan zo nodig maatregelen kunnen nemen. Kanselier Adenauer merkte nog op, dat als er vóór 1933 een dergelijke dienst zou hebben bestaan, Hitier waarschijn lijk nooit aan de macht gekomen zou zijn. Een andere actie tegen een plan van de Westduitse regering, namelijk het plan tot oprichting van een „coördinatie commissie voor de pers" heeft intussen succes gehad. Adenauer heeft in een brief aan de fractievoorzitter van de CDU, die gisteren gepubliceerd is, ge zegd, dat hij van zijn, voornemens, in zake deze commissie afziet. De Duitse Journalisten waren fel tegen een derge lijke commissie gekant, die zij als een voorloopster van een propagar.da-minis- terie, volgens het model GoebbeLs, be schouwden. WEERBERICHT Veranderlijke bewolking Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met later kans op enkele ver spreid optredende buien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Dezelfde temperaturen of iets hogere. (Opgemaakt hedenmorgen Zon e Mai Ook al hebt U geen giro-rekening, U kunt toch iets doen voor de actie O 92. Vul onderstaand biljet in en zend het zo spoedig mogelijk in een gefrankeerde envelop aan: de Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Leiden. INTEKENBILJET Het prot. chr. militair tehuis in Valkenburg moet er komen. Daarom ga ik er mee accoord, dat U mij zo spoedig mogelijk doorhalen wat niet verlangd wordt in de maand een kwitantie aanbiedt ten bedrage van t De incassokosten neem ik. gezien het goede doel, voor myn rekening Naam: Adres: Woonplaats:

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1