|licutue geitectfe OTouranl 't Franse leger in Europa nu voor Indo-China ,Ik val aan, volg mij.../ Adenauer wil echte koffie en geen (E.D.G.) Ersatz Guatemala verbreekt relaties met de comm. landen Zeven personen omgekomen bij verkeersongelukken Wist U Hebt U geen giro-rekening? Doe het dan zo! DINSDAG 6 JULI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. EN SERINE CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ituUaitlct H lltlllira «ia bert In f<tl)easpnt" Vijl nn d.rlïgst. jaargang No 10082 Enorm energie reservoir ZIE PAG. 3 AMERIKAWAARHEEN GAAN ONZE WAPENS Verdediging Hanoi en Haiphong vereist 30.000 man DE FRANSE REGERING zal zoveel mogelijk beroepspersoneel onttrek ken acm de dienst in Frankrijk en Duitsland. De militairen, die daar door vrijkomen, zullen naar Indo-China worden gezonden. Voor de ver dediging van Noord-Indo-China, speciaal Hanoi en Haiphong, zijn ten minste 30.000 mensen nodig. Mocht de Franse regering die niet tijdig bijeen kunnen krijgen, dan zal zij andere maatregelen nemen. De moge lijkheid wordt overwogen beroepsmilitairen uit Noord-Afrika naar Indo- China te zenden en dat dienstplichtigen uit Frankrijk dan naar Noord- Afrika zullen gaan. Een laatste mogelijkheid is het zenden van dienstplichtigen naar Indo-China, maar daaraan zijn direct ernstige politie ke moeilijkheden verbonden. Amerika, dat zeer bezorgd is over de situatie in Indo-China, herziet thans de plannen voor het verschepen van oorlogs goederen naar Noord-Indo-China om te voorkomen, dat de wapens in communis tische handen vallen. Er zal echter geen besluit inzake de beëindiging van de wapenzendingen naar Noord-Indo-China worden genomen, voordat bekend is, of de Fransen van plan zijn, hun linies rond om Hanoi en Haiphong te handhaven. Het verschepen van oorlogsmateriaal naar Zuid-Indo-China (Saigon) zal in elk geval worden voortgezet. Spanning in Hanoi neemt toe Intussen neemt de spanning in de be dreigde stad Hanoi toe. In de straten men aanplakbiljetten, waarin een beroep op de bevolking gedaan wordt, kalm te blijven onder de bedreiging van de stad door de Vietminh. „Het Frans-Vietnamese legercorps is goed. Het kan en zal vech ten". Met deze leuzen tracht men de golf pessimisme te bestrijden, die zich van Hanoi meester heeft gemaakt. Men maakt zich in de stad ook zorgen ver meer dan 200.000 vluchtelingen uit het onlangs ontruimde gebied, die voor het merendeel in kampen ten Zuiden van Hanoi zijn ondergebracht. Verscheidene Franse zaken in Hanoi laten de Amerikanen (7) achter IJzeren Gordijn... Grenspolitie arresteerde hen Het Amerik. leger heeft bekend maakt, dat een wapen-carrier van halve ton, waarin zes Amerikaanse solda ten plus een kapitein gezeten hadden, ge vonden is aan de Tsjechisch-Duitse grens De carrier was verlaten. Een zegsman van het hoofdkwartier te Heidelberg deelde mee, dat aangenomen werd; dat de mannen per ongeluk de Tsjechische grens overschreden hebben en door de grenspolitie zijn gearresteerd. Van de mannen is geen spoör gevonden. Later werd echter door de Westdultse grenspolitie bekend gemaakt, dat zij ge sproken heeft met Tjechische autoritei ten, die hun vertelden, dat zij zes Ame rikaanse soldaten en een kapitein gevan gen houden. In de omgeving van de wapen-carrier zijn geen sporen van een schermutseling gevonden. De wagen stond nog op Duits grondgebied. hunner Franse werknemers naar Saigon of rechtstreeks naar Frankrijk vertrekken. Het leven in Hanoi heeft echter, zowel overdag als 's nachts zijn gewone aanzien behouden De openbare diensten werken normaal en café's, nachtclubs en bars doen goede zaken Eeiste accooid bij bestandsoveileg De militaire besprekingen tussen Franse en Vietminh-officleren in Troeng Gia, na bij Hanoi, hebben reeds tot een eerste resultaat geleid: officieel is medegedeeld, dat op 14 Juli a.s. de eerste uitwisseling zieke en gewonde krijgsgevangenen in Indo-China zal plaatsvinden. De agenda is thans als volgt samenge steld: 1. de kwestie der krijgsgevangenen; 2. de afkondiging van een staken van het 3. de afbakening der zones voor hergroe pering der strijdkrachten van beide partijen; 4. de instelling van een gemengde com missie; 5. de kwesties, die op de militaire bespre kingen te Genève naar die te Troeng Gia zijn Jongen viel flauw na straf op school Hoofdonderwijzer veroor deeld wegens mishandeling De 61-jarige hoofdonderwijzer J. H. B. V. uit Montfoort is door de Utrechtse politierechter gisteren wegens mishan deling van een leerling conform de eis >t een voorwaardelijke straf van twee eken alsmede een boete van 40 ver-j oordeeld. Hij had volgens een getuigeverklaring ïn de 13-jarige scholier H. Geurts, de /en oude H. Zieltjens, die op de knieën >or de klas moest plaats nemen omdat hij zijn les niet kende en daarbij de han den omhoog gestrekt moest houden, telkens als hij deze liet zakken een tik een stok gegeven. Toen de jongen als gevolg van deze methode was flauw gevallen, had de vader aangifte gedaan. Oppenheimer naar congres in Glasgow De Amerikaahse atoomgeleerde dr Op penheimer. die onlangs de kennismaking Amerikaanse atoomgeheimen werd ontzegd, zal deelnemen aan een interna tionale conferentie over kernphysica, die ind Juli te Glasgow wordt gehouden. Er zullen ruim zeventig geleerden bijeen- Communisten buiten de wet in Pakistan De regering van Oost-Pakistan verbood de communistische partij, omdat deze een gevaar wordt geacht voor de openbare orde en rust. De communisten worden verantwoordelijk gesteld voor de onlusten jutefabrieken te Dacca, in April j.l., waarbij meer dan 300 arbeiders om hei leven kwamen. Thans zijn de commu nisten buiten de wet verklaard. Ontdekking in Mesopotamië Kanalensysteem van 6000 jaar terug Een expeditie van de universiteit var Chicago heeft in Mesopotamië 'n kanalen- systeem van 160 kilometer lang ontdekt, dat waarschijnlijk ongeveer zesduizend jaar geleden is aangelegd om een groo deel van de oude Ariswoestijn vruehtbaai te maken en een van de eerste grote wereldbeschavingen deed ontstaan. Door deze ontdekking kon men ook de i T ORD ISMAY, de algemeen-secretaris van de N.A.V.O., heeft op een plaats vaststellen van de stad Bad Tibiria, -Li persconferentie te Londen verklaard, dat het thans te laat is. om te Zon dei Duitsland, Europa onverdedigbaar Lord Ismay acht het te laat om nu nog een nieuwe vorm te ontwerpen i de eerste steden ter wereld, een koninklijke dynastie werd gevestigd. De expeditie vond ook de resten van de stad Zabalam. De bey van Tunis heeft het ontslag van de premier Mohamed Saleh Mzali aan vaard. Er zal een nieuw kabinet worden gevormd. In afwachting daarvan, zullen dé hoogste ambtenaren van elk departe ment de lopende zakan afhandelen. De béy van Tunis en de resident-generaal voeren besprekingen voor het vormen van een nieuwe regering. man op 27 Februari 1942, voor zijn be roemde aanval met sléchts enkele krui sers op een overmachtige vijand. Hij en duizenden zeelieden met hem offerden hun leven bij een laatste poging om Java van de Japanse onderdrukking te redden. Deze woorden komen te staan op de bronzen platen van het marinemonument te Soerabaja, dat 7 Afei j.l. onthuld werd. De plateh zullen binnenkort naar Indo nesië verzonden worden en op het mo nument worden aangebracht. Links boven ziet men het Admiraalschip van Michiel de Ruyter, links onder de H.M.'s De Een tweejarig knaapje uit Arnhem-Zuid RuVter< dimet schout bij nacht K. U'. stoel te zijn geklommen FM' Doorman en de zijnen in de slag in de huiskamer wist te openen, °P de Javazee ten onder ging. Rechts xs van een hoogte van zeven meter daar-j Keel Doorman,%naar wie het monument uit gevallen, doordat het door een hevige werd genoemd. Ontwerper der platen is rukwind naar buiten is gesleurd. Ogen-.J- van Zegveld. De platen zijn ver- schijnlijk mankeerde het ventje niets, i vaardigd door de N.V. Koninklijke Be- maar het is niettemin ter observatie in Oeer te Voorschoten en de opdracht werd •en ziekenhuis opgenomen. I gegeven door de Oorlogsgravenstichting. Geen allianties met „Rood" trachten een E.D.G. in een nieuwe vorm te ontwerpen. Wanneer men de vorm overweegt, waarin West-Duitsland aan de verdediging van Europa kan deelnemen, gaat het om de vraag of de E.D.G. in haar huidige vorm al dan niet de beste is. Rukwind sleurde kleuter uit 7 m hoog raam Een droeve reeks Botsingen in Driehuis-Westerveld, Santpoort, Franeker, Ede en Oudeschoot Het snelverkeer heeft gisteren niet minder dan zeven doden, en bovendien een aantal min of meer ernstig gewonden Omstreeks half vijf botste een uit IJmuiden komende motor te Driehuis- Westerveld tegen een lijnbus uit Haar lem, doordat de 21-jarige motorrijder A. Groot uit Haarlem met te grote snelheid door een bocht reed. De bestuurder van het motorrijwiel was op slag dood, de 25- jarige duo-passagier W. Koster uit Hille- Uit de kinderkamer De nieuwe militaire regering van Gua- :emala heeft besloten, de betrekkingen net de communistische landen geheel te /eroreKen. Aldus werd in de Guatema- aanse hoordstad bekend gemaakt. Voorts .verd verklaard, dat de (afgezette) rege- nng-Arbenz niet uit naam van het Gua- temalaanse volk sprak, toen zij als de enige regering in Maart j.i. op de inter- Amerikaanse conferentie te Caracas stem uitbracht tegen de, door de V.S- ingediende, resolutie, ter veroordeling ie van het internationale Amerikaanse zaken. De militaire junta kondigde aan, dat zij de Amerikaanse resolutie wel zou steunen en aanvaarden. De nieuwe poli tiek zal „anti-koloniaal" zijn, maar de re gering zal buitenlandse investeringen toelaten onder garanties. Voorts staan op het programma: sa- enwerking met de Ver- Naties, dus één lijn trekken met de Westerse democra- De agrarische wet zal v^n> kracht blijven, maar alleen, wanneer een nieuwe grondwet zal hebben bepaald, op welke wijze die zal worden toegepast. President Monzon verklaarde tevens, dat meer dan „Duidelijker kan ik je het niet uitleggen". Tegen acht uur in de avond stak een 50-jarige bromfietsrijder D. van der Weij uit Amsterdam, zonder op het verkeer te letten, de rijksweg nabij Santpoort over. Door een van de Velser pont komende personenauto werd hij gegrepen en hon derd meter meegesleurd. Ter plaatse is an een schedelbasisfractuur over- Doordat het ongeveer zes-jarig broertje van de 19-jarige automobilist K. W. uit Franeker van de autobank viel, heeft W. gisteravond omstreeks half acht op de Harlingerweg te Franeker de macht het stuur van de auto verloren. Hierdoor kwam de wagen in botsing met een van tegenovergestelde richting komende mo torrijder. De duo-passagier van de motor rijder, U. V. Houten uit Zweins werd zc ernstig gewond, dat hij terstond is over leden. De motorrijder, H. K. uit Dron- rijp liep een gebroken arm op. Op de rijksweg ArnhemUtrecht nabij Ede overleed de 25-j. motorrijder C. H. R. Heinzelman uit Duisburg, die in botsin kwam met een personenauto. Zijn echtgi note, die op de duo zat, alsmede de be stuurder van de auto, de heer L. Ooft- vogel uit Enschede en zijn mede-Inzitten- de, de heer A. W. van Buren uit Rotter dam werden ernstig gewond. Omstreeks half zeven gisteravond is personenauto waarin acht arbeiders uit de Noordoostpolder zaten, bij de Tjon^er- brug onder Oudeschoot tegen een boom gereden, als gevolg waarvan twee arbei ders, de ongeveer 50-jarige J, Oosterhof uit Oranjewoud en de ruim 30-jarige J. Bos uit Oudeschoot ter plaatse zijn leden. De overige zes inzittenden werden licht gewond. Oosterhof was gehuwd vader van 4 kinderen. Bos laat een vrc en een kind nchter. Een ooggetuige heeft verklaard, dat een van de voorwielen van de auto afliep. Koningin Juliana onthult standbeeld van Lely Het comité tot huldiging van dr ir C. Lely heeft de mededeling ontvangen, dat de Koningin het standbeeld van Lely Den Oever zal onthullen op 23 Sep tember as. Op die datum is het honderd jaar geleden dat Lely werd geboren. IJS UIT ZEEWATER... Voor de eerste maal ter wereld is in een fabriek, op het lie d' Yeu in Frank rijk, zeewaterijs gemaakt. Het is gebli ken, dat voor het conserveren van vi dit ijs veel beter is dan ijs, dat van zoet water gemaakt wordt. De corr. van het A.NJ». te Bonn wijst er op, dat het uitstel van het zenden van een gedelegeerde der nieuwe Fran se regering naar Bonn. in de Westduitse hoofdstad een uiterst koele reactie heeft verwekt. Adenauer is weliswaar nog be reid, een Franse afgevaardigde te ont vangen. doch er wordt aan toegevoegd, dat de bondskanselier 20 Juli a.s. met va can-tie zal gaan en vóórdien nog een bezoek aan Berlijn moet brengen. De soherpe Franse reacties op de eis van Adenauer, het verdrag van het Europese leger eerst te aanvaarden, alvorens over 'wijziging gesproken zou kunnen worden, hebben in Bonn geleid tot een intensief beraad vpn Adenauer met de leidende politici der Christen-democratische par tij Men is van oordeel, dat de door Frankrijk voorgestelde wijzigingen het bovennationale karakter van de E.D.G. zouden aantasten en daardoor de rugge- graat aan de politiek van Europese een wording ontnemen Te Bonn. meent men, dat de Duitse houding geheel in overeenstemming is met die der Benelux-landen en van de Ver. Staten en Engeland. Het standpunt van Adenauer inzake de E.D.G. komt Het hierop neer, dat hij bij het overwegen andere oplossingen tot de slotsom KMX) personen, verdacht van communisme zijn gearresteerd. Van de vele personen, die asyl hebben verzocht in buitenlandse ambassades, zal het asylrecht geëerbie digd worden. De aanleg van het, door Guatemala lopende gedeelte van de „Pan- Amerikaanse weg" zal met kracht worden De militaire junta van Guatemala heeft definitief een regering gevormd. we kabinet bestaat uit negen minis-, onder wie Jorge Adan Serrano (Bin- is gekomen, dat deze alle everweel nenlandse Zaken), Carlos Salazar (Bui- de echte E.D.G. afwijken als „koffie- tenlandse Zaken), kolonel Enrique Close (Nationale Verdediging). Ersatz van echte koffie"! Elke andere oplossing voor de E.D.G. zal betekenen, dat nationale legers naast elkaar blijven bestaan. Inmiddels, aldus A.P., tonen de Duitse autoriteiten zich zeer verheugd, dat Engeland en de Ver. Staten zo'n haast zetten achter de bestudering van de mogelijkheden om West-Duitsland zijn souvereiniteit te hergeven. Dit slaat op de experts, die op direct bevel van Eisenhower en Churchill in Londen bij- ijn, ter bestudering der voorstellen volledige onafhankelijkheid der Westduitse republiek. Het kardinale punt is. dat West-Duits land bij de verdediging van Europa i tegenover een Russische aanval, geen im kan blijven. In dit verband cite- wij Lord Ismay, dat de N.A.V.O. thans sterk genoeg is om niet te wor den overrompeld door de Russen, althans niet door de strijdkrachten buiten Sowjet-Unie. Indien de Russen willen aanvallen, moeten zij versterkingen uit de Sowjet-Unie laten aanrukken. De N.A.V.O. beschikt thans over 125 vlieg velden. Toen Eisenhower naar Frankrijk n mr J. J. B. Bosch ridder van senthal. ambtenaar van de buitenlandse dienst der 2de klasse, is op zijn verzoek ingang van 1 Juni 1954 eervol ont slag uit de buitenlandse flienst verleend- Kolonel Armas (rechts) en kolonel E. Mouzon (links), de nieuwe lei ders in Guatemala, stappen gearmd het militaire paleis in de hoofdstad binnen. De militaire wacht laat een wakend oog gaan over de leiders en over de toeschouwers, die kolonel. Armas een nogal rumoerig welkom bereidden. Luit.-admiraal Jerauld Wright, de N.A.V.O.-opperbevelhebber voor de Noordelijke Atlantische Oceaan, bracht gisteren ook een bezoek aan ons Vorstelijk Paar te Soestdijk. Hier ziet men het hoge gezelschap in opgewekte stemming. TRIOMPHBOOG VOOR PERON In de Wetgevende Vergadering van do provincie Buenos Aires is een wetsont werp ingediend, tot de bouw van een triomphboog voor president Peron, in de stad die Eva Peron, heet. Een rode Von Paulus in Berlijn i dit c 15. WEERBERICHT Enkele buien Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking enkele buien. Zwakke matige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt hedenmorgen te Zon en Maan Woensdag: Zon yan 4,28 tot 21.00 uur; Maan van 12.47 tot 23.27 u. Op 8 Juli E K. De vroegere Nazi-veldmaarschalk, Friederich Von Paulus, de Duitse bevel hebber van Stalingrad, verscheen in Berlijn voor het eerst weer in het open baar. als communistisch woordvoerder en verdediger van de Duitse generale Staf, zulks tijdens een persconferentie, georganiseerd door het, onder commu nistische invloed staande. ..Comité voor Duitse Eenheid" in Oost-Berlijn. Het was zijn eerste verschijning in het openbaar, sinds zijn terugkeer uit Rus land op 26 October van het vorige jaar, nadat hij meer dan tien jaar in Russi sche krijgsgevangenschap had doorge bracht. Het was tevens de eerste keer, dat persmensen uit de Westelijke lan den hem zagen, nadat hij zich met 90 000 man van het zesde Duitse leger op 1 Februari. 1943 bij Stalingrad aan de Russen had overgegeven. DAT de Maastrichtse rechtbank con form de eis de 28-jarlge meubelmaker H. H. uit Haarlem veroordeelde tot 5 jaar wegens een groot aantal diefstllen in ker ken in Zuid-Limburg. DAT de koolzaadprijs voor 1955 wordt verhoogd tot i 60 per 100 kg en de Stich ting voor de Landbouw minister Mans- holt gevraagd heeft op rogge een toe stag te verlenen. DAT Zaterdag, 59 jaar oud, is overleden H- N. van Exter, die sedert 1 April 1941 hoofd van Vervoer en Tractie van het Ge meentelijk Vervoer Bed-rijf te Amsterdam DAT minister Bryan van Trinidad en Tobago tijdens zijn bezoek aan ons land gisteren een bezoek bracht aan de Britse ambassade en daarna aan het bureau mechanische rijstcultuur in Suriname al- DAT de eerstvolgende councilmeetlng van de Wereldfederatie voor Dierenbe- schrming van 2427 Oct. in het Kurhaus te Scheveningen wordt gehouden en de stad Keulen vroeg, het komende congres van de federatie te mogen organiseren- DAT door onbekende oorzaak het groot ste deel van de boerderij Het Klaverblad, bij Schellingwoude, toebehorend aan G. P. Vendrig, is afgebrand, het gezin met 13 kinderen, van wie er tien lagen te slapen, werd gered. DAT in het openbaar slachthuis te Rot terdam voor het eerst na ruim 25 jaar weer geslacht is voor de uitvoer naar Groot-Brittannië en in Aug. het comple:' van 9 koeltuni.els officieel in gebruik wordt gestold. DAT Nederland met 47 inzendingen zal deelnemen aan de internationale jaar beurs te Luxemburg van 10 tot 29 Juli. DAT aan de nationale metselwedsiu.id om d? zilveren troffel (20 en 21 Juli) dit Jaar 60 leerlingen (v..\ 48) van tech nische scholen deelnemen. DAT de burgemeester van Rotterdam,' mr G. E. van Walsum, gisteren een tegen bezoek aflegde aan de U.S.S. Macon, het vlaggeschip van de Amerikaanse schout- bij-nacht A. A. Burke. DAT Kees Boeke, stichter van de werk-j plaats Kindergemeenschap te Bilthoven, op 25 Sept. zijn 70ste verjaardag viert en! een ere-comité diens leven in boekvorm wil vastleggen- DAT in Mei van dit jaar 20 boerderij-: branden zijn voorgekomen, waarbij de: directe schade is geraamd op ƒ737.000, 16 varkens, 7 koeien, 1 paard en 1300 stuks kleinvee omkwamen. DAT gisteravond in Den Briel het| recreatie-centrum Zuid-Meeuwenoord door veler inspanning ontstaan uit de I vroegere havenbatterij feestelijk is ge opend door gedeputeerde J. A. J. Janata Maneschijn. DAT blijkens een verslag over zjn werkzaamheden tussen 1948 en 1953 hetl informatiebureau van het Nederl. Rode Kruis ruim 3,5 millioen besteed heeft aan| het verstrekken van inlichtingen, Ook al hebt U geen giro-rekening, U kunt toch iets doen voor de actie O 92. Vul onderstaand biljet in en zend het zo spoedig mogelijk in een gefrankeerde envelop aan: de Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Leiden, INTEKENBILJET Het prot. chr. militair tehuis in Valkenburg moet er komen. Da ai om ga ik er mee accoord, dat U mij zo spoedig mogelijk in de maand doorhalen wat niet verlangd wordt een kwitantie t-anbiedt ten bedrage van f De incassokosten neem ik, gezien het goede doel, voor mijn rekening Naam: Adres: Woonolaats:

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1