Overgang van voetbal naar kijkspel moest leiden tot beroepsspel r V '1 Een elftal uit het publiek aan het woord over profvoetbal W0 mmg&x K.N.V.B. overstag: nu ook betaling aan spelers ,Little Mo" wint Wimbledon voor de 3e keer 5 MAANDAG 5 JUU 1954 EEN CONSEQUENTIE DIE NOOIT KON UITBLIJVEN (Van onze sportredacteur) TOEN EEN HALF JAAR geleden de oprichting van de Nederlandse Beroepsvoetbalbond, de N.B.V.B., werd bekend gemaakt, hebben velen hun schouders opgehaald en gezegd, wat vrijwel iedereen dacht „Daar komt toch niets van terecht." Beroepsvoetbal, of een semi-prof- stelsel. achtte men hier te lande niet mogelijk en deze mening werd ge staafd met taljijke argumenten. Hoe komt men aan het nodige kapitaal? Denkt men er spelers voor te kunnen krijgen? Heeft men de beschikking over terreinen met accomodatie? Denkt men er een werkelijke spelpeil verbetering mee te bereiken? Zal men het publiek kunnen trekken?, enz. enz., allemaal vragen waarop men voorlopig het antwoord niet zag. NU, EEN HALF JAAR LATER, zijn er al veel van die vraagtekens weg gevallen en hebben de mensen van de beroepsbond hun plannen al zo ver verwezenlijkt, dat de beroepsvoetballerij een flink stuk vaste grond onder de voeten heeft gekregen. En naar zijzelf beweren en hier ziet het ook wel naar uit staat hen weinig meer in de weg om de eerste prof competitie in September a.s. te laten starten. Dat is iets, wat het voetbalpubliek van zelfsprekend in spanning houdt en veel van zijn gesprekken wordt in deze tijd door deze nieuwe ontwikkeling in de Nederlandse voetbalwereld beheerst. Overal waar sportlieden elkaar treffen hoort men over het beroepsvoetbal pra ten. Men discussieert over het voor en tegen, weegt de kansen van de nieuwe bond af, onderwerpt de toestanden in de KNVB meer dan ooit aan een beschou wing, men overlegt in welke positie de Kon. Ned. Voetbal Bond, nog steeds het enige erkende leidinggevend lichaam op voetbalgebied in ons land, door de actie van de nieuwe bond is gedrongen, kortom Koning Voetbal beroert de tongen als in de dagen toen heel Nederland zong dat we naar Rome gingen. Nu we deze ver gelijking argeloos neerschrijven beseffen we, dat ze niet eens zo slecht gekozen is. De praterij van toen en nu behelst paral lel lopende gedachten: goed voetbal. Vroeger zongen wij daar onze vreugde over uit en nu is het een wensdroom ,Je kan het voor Je plezier doen e kan het voor je beroep doen," gaf de 21-jarige verkoopster D. Trouwborst ons bescheid op de vraag wat zij van de beoefening van voetbal vindt. Zij raakte onze mening betreft, wellicht onbe- de schijf hiermee midden i.i de roos. En hiermee doelen we op onze stelling, dat sport bij betaling eigenlijk ophoudt sport te zijn. maar een vak wordt (zie hieronder). Mej. Trouwborst doet zelf aan handbal, maar heeft veel belangstelling de voetbalsport. „Alle 5 m'n broers doen eraan!" Zorg voor het lichaam Als we ds K. J. H. Burgy naar zijn mening vragen, krijgen we na tuurlijk een theologische funde- Vox Populi men ten koste van alles winnen. Maar als kijkspel zal het voetbal wanneer de spe lers betaald worden zeker voortuitgaan" Het merendeel „Zo denkt het merendeel bliek erover meneer", vertelt J. ten Hagen, zaalchef van restaurant alhier. Hij is 57 jaar het pu- de heer bekend en heeft „De lichamelijke opvoeding in Nederland is veel te eenzijdig, daarom kunnen we eigenlijk geen goed voetbal verwachten", zegt de heer A. Goedhartsecre taris Sportcommissie Alg. Haags Comité. ken ziet men tegenwoordig in het hono reren van de spelers. Het is jammer, maar waar. Persoonlijk menen we, dat wanneer het geld in de sport in het geding komt, de ideële waarde van de sport wordt aan getast, nog sterker gezegd: de sport dan ophoudt sport te zijn, maar daarover wil len we het straks hebben. Eerst laten we de Vox Populi aan het woord. We willen eens horen wat de ,man in the street" er van zegt. Om een beeld te krijgen van de publieke gedachte hebben we, om in voet balstijl te blijven, een elf tal mensen om hun zienswijze en mening gevraagd over de invoering van het beroepsspel. Mensen, die we op straat tegenkwamen, en mensen die we daarvoor speciaal opzochten. We willen horen wat zij er van zeggen. „Waarom niet?" De heer P. Koopman, rijwielhersteller, 34 jaar oud: „Waarom niet? 't Is een be kwaamheid als je goed voetballen kunt en waarom zou je voor die bekwaamheid niet betaald mogen worden? Ik vind het redelijk, dat een voetballer, van wiens spel anderen kunnen genieten, de toe schouwers dus, een premie krijgt". De heer Koopman staaft zijn visie met de volgende vergelijking: als een jongen goed timmeren kan en zijn werkstukjes ver koopt dan trekt hij profijt van een vaar digheid, die hij heeft verkregen, een vaar digheid die hij voor zijn liefhebberij be oefent. Wel als diezelfde jongen vaardig in het voetballen is, waarom zou hij daar uit dan geen profijt mogen trekken? Agent J. Woutersen, 42 jaar, die we in de Nieuwstraat tegenkwamen meende, dat in betaald voetbal een stimulans in de goede richting school wat de ontwikkeling van het spelpeil betrof, maar dat men wel degelijk oog moest hebben voor de exces sen, die uit beroepssport kunnen voort komen. Overigens ziet hij beroepsvoetbal meer als een noodzaak en een een gevolg van de veranderde tijdsomstandigheden. „De mensen zijn tegenwoordig nogal ma terialistisch Ingesteld en overal wordt het geld in gemengd. Vroeger ging het in de sport zuiver om het spel, ma?r nu moet al heel wat voetbal gezien. Hij is eer enthousiast voorstander van het beroeps voetbal en hoopt en verwacht dat d< nieuwe bond zal slagen. „Kijk eens naai het buitenland meneer, daar staat het spel toch ook op veel hoger plan. Waarom kan dat hier dan niet?" Hij vindt, dat de KNVB te conservatief is gebleven en niet met zijn tijd is meegegaan, de waarde van de sport erdoor zal minderen? Ik zie het niet in. Nee, ik acht het in tegendeel een vooruitgang. Er wordt doordat het geld een stimulans vormt bij de spelers meer liefde spel gekweekt. En het nuttige wordt hier door met het aangename verenigd, jongens offeren er hun tijd voor op mag dat niet betaald worden?". Overigens hoopt hij, dat de NBVB en de KNVB tot een compromis zullen komen. J?EN GEHEEL dere mening heer A. Goedhart, 37 jaar de Sportcommissxe van het Algemeen Haags Comité, toegc- De heer Goedhart, iemand met een wa me belangstelling voor de lichamelijke opvoeding der jeugd zelf heeft hij jaren het turnen beoefend, nu voetbalt hij nog ziet in de invoering van de beroepsvoet- ballerij niets als een lapmiddel, dat wel licht lijdelijk lichte spelverbeterlng zal brengen, internationaal niveau kan opstuwen. Daar voor vindt hij de lichamelijke „voor opleiding te gering. „Het grondbeginsel van de sportbeoefe ning in Nederland fout", zegt hij. lichamelijke opvoe ding op de scholen bijv.'is veel te een zijdig. De jeugd moe eerst een goede licha melijke vorming krij gen en daarna pas een spel kiezen. genwoordig kunnen de jongens nauwelijks lopen of ze gaan voetballen. En moet U eens kijken hoe er daarom tegenwoordig „bij" lopen.. Gezien die achterstand in de lichamelijke ontwikkeling „kijk eens naar het bui tenland" verwacht hij dan ook niet bij zonder veel heil van het beroepsvoetbal. Overigens voelt hij helemaal niets voor betaalde sport. Het is z.i. in strijd met de bedoeling van de sport. „Beter het, als de overheid ruimere subsidie strekte en de lichamelijke opvoeding eerst eens op een andere leest geschoeid werd.' Wat betreft die betaling, hij vindt, dat Je sport, zo goed als in je vermogen ligt, louter voor 't genoegen, dat je in de be oefening daarvan vindt, moet bedrijven. als amateurs ook goed kunnen zijn? Frans Kuypers heeft toch ook sterke waiterpoloploeg van amateurs 1' Spoit kostbaar Een majoor der Koninklijke Landmacht, die zijn naam liever niet in de krant zag, achtte het billijk, dat spelers compen- krijgen voor de tijd, die ze aan hur club besteden. „Sportbeoefening is tegen woordig bovendien nogal kostbaar," ga: hij voorts te kennen, „en daarom zou il een verruiming van de amateurbepalingen toejuichen. Dit beroepsvoetbal is een stap in de goede richting. En het spel zal door verbeteren. Voetbal is nu eenmaal een kijkspel geworden." „Dat gedoe met die sport wordt z overdreven," vertelde ons een 41-jarige getrouwde vrouw, die haar naam liever ook niet afgedrukt zag staan. „Die per soonsverheerlijking die eruit voortkomt. Akelig gewoon." Tegen sport als zodanig heeft ze helemaal geen bezwaar. Haar dochtertje van 15 tennist en haar zoontje van 8 tippelt mee in een wandelclub. „Maar die zal ook wel gaan voetballen. Je hoort niet anders" Een sterk voorstander van be roepsvoetbal toonde zich ook een 53- jarige sigarenwinkelier, de heer W. Walther. Eigenlijk is hij niet voor be taalde sport, maar het schijn-ama- teurisme, zoals hem dat van de K.N. V.B. voorkomt, is hem een steen des aanstoots. „Waarom wel heimelijke betaling en er niet eerlijk voor uit komen?" Hij vindt, dat de KNVB zich aan de tijd moet aanpassen en is ervan overtuigd, dat de NBVB zal slagen. NEDERLAND ALLEEN BLEEF NOG ACHTER ring van het begrip sport en het nut daarvan. „Ik wil kort zijn", zegt de sportlievende predikant: „wij heb ben niet alleen voor onze ziel te zor gen, maar ook voor ons lichaam. Sport nu is een van de mogelijkheden om aan die zorg tegemoet te komen. Daarom zie ik liever een leger men sen op de weg die hun lichaam sta len in de wandelsport, dan mensen die zitten te kijken naar hoe anderen zich inspannen op het voetbalveld, hoe aantrekkelijk ik voetbal zelf ook vindt. De voetballerij is grotendeels een kijkspel geworden. Ik ben tegen beroepssport, omdat dit niet meer beantwoordt aan de wezenlijke be doeling van sport. Als die voetballe rij echter .doorgaat, hoop ik, dat de Zondag vrijgehouden zal worden". „Slechts door betaling kunnen de spe lers zich ten volle aan hun sport wijden", meent de 25-jarige barkeeper H. M. Ver- gunst, „en dat is noodzakelijk als we met het buitenland gelijk op willen gaan." „Inderdaad vind ik betaling in strijd met de eigenlijke bedoeling van sport, maar de tijd Is nu eenmaal zo geworden. En per slot werken de jongens ervoor." De laatste man van het elftal, dat hierover onderhielden, was de 69-jarige zakenman E. Weve. Ook hij schaarde zich ln het kamp der voorstanders. „Als je betaald wordt, geef je je toch tot het uiterste. Nee, beroepsspel is prachtig. Ik ben er absoluut voor." Hij baseert zijn mening op de historische ontwikkeling in de voetbalwereld. „Voetbal is een kijk spel geworden," zegt hij, „en bovendien ls het een sociale functie geworden. De duizenden mensen, die wedstrijden be zoeken, hebben er goede vrije tijdbeste ding door." Waar hij voor pleit, is eer goede medische contróle over de beroeps spelers. Dit is dus het elftal van „Wij denken Zoals men ziet zijn de meesten gepor teerd voor de invoering van het beroeps- voetbal. zij het met nuances in de ar gumentatie. Zoals wij in de aanhef reeds lieten uit komen. zijn wij niet bepaald ders van beroepssport. Waarom niet? licht onbewuste, interpretatie van inspan ning voor de sport mede de door club besturen cn trainers algemeen beklaagde lauwheid by de spelers voor de training, die vrywei overal slecht wordt bezocht, an worden verklaard. De ware liefde oor de sport bestaat haast niet meer, met ame dan in de voetbalwereld. Men traint iet meer met volle zin. En dat vindt igischerwyze zyn weerslag in het spel. Publiek vermaak Stellen we de zaak zuiver, dan behoeft deze blijkbaar veranderde opvatting nog geen aanleiding te zijn om de spelers te gaan betalen. Maar dan bekijken we de zaak wel erg simpel. De KNVB die (nog) (nog) 't pure amateurisme aanhangt en in verschillende publicaties getoond heeft op die ideële waarden in de sport bijzonder veel prijs te stellen, kortom o.i. de juiste opvatting van sport aanhangt, ziet zich nu gebonden aan de wil van het publiek, dat door zijn portemonnaie zekere rech ten verkreeg Sinds 22 jongens hun par tijtje gingen voetballen voor tribunes met duizenden mensen, verwerd het voetbal kijkspel, een publiek vermake lijkheid. En zolang dat een goede ver makelijkheid is houdt het zich stil. Maar verwekt die verveling, dan gaat het zich Die tijd beleven we nu. Het publiek, dat wekelijks de tribunes bevolkt, wil beter spel zien. En het is, toals het altijd is geweest (en de K.N.V.B heeft dat steeds met plezier geconsta teerd!) genegen te betalen. Waar nu de spelers niet ongenegen zijn zich te laten betalen op welke o.i. met de sport tegenstrijdige gronden ook ligt het ont staan van beroepsvoetbal voor de hand. Prestige Die ontwikkeling in de voetbal wereld. welke zich nu voltrekt staat overigens niet op zichzelf en houdt, dat weet een ieder, nauw verband met de ontwikkeling, zoals die zich in vrijwel alle andere landen al vol trokken heeft. Men spreekt druk van voetbalprestige en men kan het be treuren, sport is een factor van be tekenis geworden in de wedijver der volkeren. En in die wedijver is voor Nederland, de verhouding, door de tegenstelling amateurvoetbal be roepsvoetbal nadelig ongelijk gewor den. Als op elk gebied houdt het geld Inspanning sport zien. Want waarom doet men eigenlijk aar spoft? Waarom trekken tienduizenden ei wekelijks met hun voetbalkoffertje of at tributen welke aan een andere tak var sport verbonden zijn op uit? Om uit vrije wil ontspanning te zoeken naar lichaam en geest: ontspanning vla lichamelijke en geestelijke inspanning. Daarover, over deze definitie van sport, die op het oog een contradictio minis lijkt, zijn de sportgeleerden het reeds sedert lange tijd eens. Door het be drijven van sport staalt lichaam en geest. De lichameiyke ontwik keling wordt door de inspanning bevor derd en het richten van de geest op het spel drijft, om een enkel voorbeeld ïen, de stroom van de gedachten w in een andere richting, dan waarin deze zich gebruikelijk beweegt: ontspan ning dus. Om het eenvoudig te stellen: fris partijtje spel doet de zorgen welke inhaerent zijn aan het dagelijks be staan voor een poosje vergeten. Het schijnt nu, dat die inspanning welke het beoefenen van sport vereist, tegen woordig door het merendeel der sport- bed rijvende Jeugd als een last wordt op gevat, dat deze in hetzelfde licht bezien wordt als een arbeidsinspanning ln de gebruikeijke zin van het woord. En dus een inspanning, die geldelijk vergoed moet worden Het komt ons voor, dat uit deze, wel- N.B.V.B. gaat dooi Van de zUde van de NH.V.B. vernamen wij, dat de profcompe titie welke ln September zou star ten, in ieder geval doorgaat. Over eventuele fusieplannen wilde men zich niet uitlaten. Voorlopig wilde men zich van commentaar over de gevolgen en de mogelijke ontwik keling van dp koerswijziging van de KNVB onthouden. Maar dat de competitie van de NBVB gaat draaien, staat, naar wy van de bondsvoorzitter, de heer B. Boer- sen te Amsterdam, vernamen, als een paal boven water. „Byna alles ls ln orde" gaf hij desgevraagd ten antwoord", alleen de tijd scheidt ons nog van het startschot". ook in de sport een stevige stimulans in. Vermaterialisering schijnt nu een maal een nogal sterk op de voorgrond tredend verschijnsel te zijn in onze tijd. Wij mogen niet alleen staan in de op vatting, dat sport dan eigenlijk ophoudt sport te zijn omdat door het geld het zorg-elemenit in het geding komt staan ook niet alleen in de mening, dat oepssport als arbeid volkomen aanvaardbaar is Het is, om de conclusie een belangrijke conferentie, die langs in het Ned. Gesprek Centrum de sport is gehouden, aan te halen, eerzaam beroep. Net zo eerzaam als dat van timmerman, kantoorbediende, winke lier of bankdirecteur. Maar als zuivere sport is beroepsvoetbal met meer te bi schouwen. Het feit, dat men er een mei of minder dik belegde boterham mee k« verdienen (de premies voor een gewoi nen, verloren of gelijkgespeelde wedstrijd) illustreert dat zorg-element voldoende. De eigenlijke bedoeling van sport is er dus door veranderd Van vrije-tijdsbesteding an grote sociale en culturele waarde ls et een vak geworden. Tijd eist het Men kan nu, zoals de K.N.V.B. steeds gedaan heeft ook tegen de verdruk king in vasthouden aan die oorspron kelijke bedoeling van de 6port; maar dan aanvaardt men de consequenties van het feit, dat men eens toeschouwers tot de velden heeft toegelaten, niet. Voetbal heeft sindsdien greep op de massa ge kregen en diezelfde massa verlangt nu voor zijn geld. Voetbal is, wat de hoogste regionen in de K.N.V.B. betreft, et meer een aangelegenheid van 22 spe- Een spannend moment uit een leaguewedstrijd in Engeland, gespeeld op het bekende High bury, het domein van de niet minder bekende Engelse prof club Arsenal. v-:rr;v;g* -1>- - -r* s\ .V- -33&V-. v>..Va r Na vele weken aarzelen Op aandringen van de clubs; bondsvergadering zal moeten beslissen Commentaren De voorzitter van de KNVB, ir H. F. Hops ter, gaf naar aanleiding van de koerswijziging van de KNVB het volgen de commentaar: „Ik ben persoonlijk van mening, dat het betaalde voetbal beperkt moet blijven tot een kléine groep. Wan neer het ooit tot beroepsvoetbal in Ne derland mocht komen, moet dit, om ver splintering te voorkomen, in KNVB-ver- band geschieden. Laten we zorgen dat de eenheid, die thans bestaat, in elk geval behouden wordt" P. We en ink, voorzitter DWS: ..Wij zijn principiële tegenstanders van semi- professionalisme in de KNVB. Wij willen de amateurstatus niet zo maar loslaten. Wy verbazen ons over de „reuzenwaai" van de KNVB". W. F. F. G. van A s s e 11. voorzitter Blauw Wit: „Wy juichen het besluit toe". Mr R. W Piek. voorzitter amateur- commissie KNVB: „Ik vraag mij af, waar men het geld denkt vandaan te halen. Er bestaat een gerede kans, dat ook la gere elftallen betaald willen worden.." Dr A. van Leus en, auteur van de bekende brochure over het amateurisme: „Ik kan me voorstellen, dat er voor de goede zaak met Idealen wel eens geschip perd moet worden". Bertus Caldenhove, oud-inter national: „Iedere sportsman, die een be paalde gave bezit en zich de moeite heeft getroost gm die gave tot ontwikkeling te brengen, mag daarvoor betaald worden. Ik juich de koerswijziging toe". K J. J. L o t s y, oud-voorzitter KNVB: „Een laffe houding van de KNVB Een ideaal laat men niet zo maar varen. Voor het gevaar van de NBVB had men nooit lere, zoals ten tijde van de invoering van het spel door onze sportpionier wijlen Pim Muiier. Voetbal is zelfs voor vele spelers, voor wie het publiek een critisch ;ter is geworden, geen op prijs ge stelde ontspanning meer. Het is een volksvermaak geworden, met voor de spe lers daaraan verbonden consequenties: speelt men goed dan wordt men geroemd, speelt men slecht dan wordt men ver guisd- Ondanks de voor de spelers on prettige facetten, die hieraan vast zitten, houdt deze ontwikkeling van voetbal tot kijkspel vele goede zijden in. Afgemeten naar de enorme be langstelling die er voor voetbal be staat alleen al, is het inderdaad waar iat sport een sociale functie is ge worden. Al deze factoren tezamen, de veranderde instelling van de beoefe- laar, de omstandigheden waaronder iet spel wordt beoefend, de waarde lie men internationaal aan voetbal is laan hechten, kunnen de ontwikke ling van amateurvoetbal naar be roepsvoetbal niet tegenhouden, de ontwikkeling van liefhebberij tot vak. Dat die liefhebberij, in deze ver anderde omstandigheden beoefend, qua uitvoering aan waarde zal win nen, ligt voor de hand en dat is, voor voetbal als kijkspel, natuurlijk een verbetering. Het is echter te hopen, dat men in ons land ook in het beroepsspel zo veel mogelijk de morele en ideële waarden van de sport zal weten te behouden. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft, iar het secretariaat ons mededeelt, be sloten tot wyziging van de constellatie der eerste klasse competitie en wel ingang van het seizoen 1955/1956. Zulks in die zin, dat een nationale ste klasse zal worden gevormd met daar onder 3 regionale eerste klasse afdelin gen. Voorts zullen aan de a.s. hondsverga dering (25 September) voorstellen wor den gedaan inzake het geven van vergoe dingen aan spelers met Ingang van Sep tember 1954. Deze voorstellen worden inmiddels uit gewerkt. Naar de mening van het bondsbestuur zal met het bovenstaande gepaard ten gaan, dat uit het buitenland terug gekeerde Nederlandse professsionals ter stond weer zullen kunnen spelen en dat aan spelers, die zich elders hebben ge bonden, door het bondsbestuur geen moeilijkheden in de weg zullen worden gelegd bij eventuele terugkeer naa K.N.V.B. Het secretariaat van de KNVB deelt verder mede, dat zowel de nationale eerste klasse als de drie regionale eerste klasse afdelingen gedurende het eerste seizoen 19551956 zullen bestaan uit 13 clubs. Zij zullen voor het daarop volgen de seizoen worden teruggebracht tot 12 clubs. Oveb de regeling van de promotie- degradatie tussen de nationale eerste klasse en de regionale eerste klasse af delingen zal nog nader een besluit den genomen. Een prachtige voetbalvoorstel- ling van Europa's beste profes sionals werd vorig jaar, op 30 September '53 in het Olympisch stadion in Amsterdam gegeven, een Fifa-selectieploeg speelde een oefenwedstrijd tegen Bar celona ter voorbereiding van de match tegen het Engelse elftal. Op de foto: een magni fiek doelpunt van de Italiaan Boniperti, dat de Spaanse kee per vergeefs tracht te voor komen. Naar aanleiding van de door het KNVB- bestuur genomen maatregelen vernemen wij nader: Woensdag 30 Juni heeft een comité, be staande uit de heren J. Coler (Sparta), C. Kieboom en Ph. Wolff (Feijenoord), A Liebregts, H. Zon (Excelsior) en J. Martens (ADO) te Utrecht een onderhoud gehad met de voorzitter van de KNVB, ir H. F. Hopster en de secretaris-penning meester, L. Brunt. De heer Zon heeft in die bespreking het standpunt van het comité uiteengezet. Daarbij kwam tot uiting, dat de eerste klassers de werkzaamheden van de Ne derlandse beroepsvoetbalbond niet on derschatten. Er dreigen, aldus het comité, grote gevaren voor de bestaande clubs, die slechts zijn af te wenden door een drastische verruiming van de amateur- bepalingen op korte termyn. Mocht het KNVB-bestuur daartoe niet willen mede werken. dan zou een groot aantal eerste klassers genoodzaakt zijn zelf hun maat regelen te nemen. Na deze bijeenkomst heeft het comité aan alle eerste klassers een circulaire gezonden, waarin gevraagd werd hoe men tegenover de kwestie staat. Zater dagmorgen hadden 23 eerste klassers ge antwoord zich met de denkbeelden van het comité te kunnen verenigen. 7 Ant woorden hielden in, dat men zich nog wilde beraden. Het comité heeft het KNVB-bestuur daarna op de hoogte gesteld van de me ning der eerste klassers. Een fel duel om de bal. Een flits uit een wedstrijd tussen de beroeps teams van Engeland en Frankrijk. Links de beroemde Engelse linksback G. Hard wiek. Zeventigjarig record gebroken Voor de derde maal In successie heeft Maureen „Little Mo" Connolly het Wim bledon kampioenschap in het dames en kelspel behaald. Met 6—2 7—5 versloeg de negentienjarige tenniskoningin uit het Californiache San Diego haar 12 jaar oudere tengenstandster en landgenote Louise Brougb. Het ls voor de eerste maal in da 70-j- geschiedenis van Wimbledon, dat een zo Jonge speelster de hattrick verricht heeft. Een „walk over" was het ditmaal niet, want Louise Brough, die in de negen Jaar, dat zij op Wimbledon speelt, voor de zesde maal ln de eindstrijd was ge komen, heeft de kleine athlete voor elk punt laten vechten. Het was vaak tennis van de allerbeste klasse, waarin Louise Brough in vlagen haar beste spel uit vroeger Jaren evenaarde. De finale in het dames dubbelspel werd een overwinning voor Louise Brough en I Margaret DupontOsbome. Zij versloeg haar landgenoten Doris Hart en Shirley Fry met 4—6. 9—7, 6—3. De eindstrijd in het herendubbclspel ls gewonnen door de Australiërs Hartwig en Rose. Zij wonnen van Selxas en Tra- zert (Ver SUten) met 6—4, 6—4, 3—6, 6 4. De laatste partij, welke in het Wim- bledontournooi 1954 werd gespeeld, was de finale in het gemengd dubbelspel tus sen het Amerikaanse paar Doris Hart Selxas en de Amerikaans-Australische combinatie Margaret DupontRosewall. Doris Hart en Seixas wonnen met 5—7, 6—4, 6-3. Willy Lust naar Australië De Nederlandse damesathletiek zal binnenkort een belangrijk verlies lijden. Willy Lust van Zaanland, de bekende horden- en verspringspecialiste, treedt eind Juli ln het huwelijk, waarna zij ln Augustus naar Australië zal emigreren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5