Slecht slot van geslaagd R.C.L.-toumooi Zware nederlaag voor Holland (Utrecht): 11-3 Apeldoorn tegen Quick Boys goed op dreef (1-3) Geslaagde sportmiddag te Noordwijk Goede promotiekans van DES naar hoofdklasse Sleutelstad en Gladbeck aan elkaar gewaagd MVDEBDELTA'S GROEIEN Zwemmers en zwemsters gingen gekleed te water nieuwe leidsche coubant 4 MAANDAG 5 IULI 1954 R.C.L.Oranje Groen 80 ZoaLs al voldoende uit de cijfers blijkt was het een wel zeer eenzijdige str{jd, waarbij R.C.L. zich niet bijster behoef de in te spannen om tot deze monster zege te komen. Oranje Groen, door verscheidene vallers verzwakt, miste het, tegen ploeg als R.C.L.. vereiste tempo, terwijl ook de dekking slecht was verzorgd Bovendien brachten de talloze omzet tingen in het elftal zeker geen verbe teringen. R.C.L. kon tegen deze zwakke tegen stander zijn beste spel niet ontplooien, Noordwijk-TOG 2-3 Zaterdagavond werd de laatste In de serie vriendschappelijke wedstrijden door Noordwijk met 23 verloren van Amsterdamse derde-klasser T.O.G. was. vooral voor de rust. *en zeer trekkelijke wedstrijd, waarin de gasten het beste van het spel hadden. i Noordwijk door enthousiast doorzetten veelal gevaarlijker voor het doel was. Het begon al sensationeel. De gasten namen het initiatief, maar de aanval mis lukte en de Noordwijkse mldvoor v. d- Lippe Jr pikte het leder op en na enkele spelers gepasseerd te hebben, wist hij met een fraai laag schot zijn club In de eerste minuut al de leiding te geven. Na een kwartier was het Broekhuyzen. die de voorsprong wist te vergroten met een fraaie kopbal. De gasten bleven in de meerderheid en het was logisch, dat een half uur de midvoor de stand op 2—1 wist te brengen. Vlak voor de rust kwam de gelijkmaker ter wereld door een dek- kingsfout Na de hervatting was de aardigheid er af, want Noordwijk raakte tamelijk uit gespeeld en de gasten domineerden alle linies. Toch wisten zij dit niet doelpunten uit te drukken. Het winnende doelpunt van de Amsterdammers werd veroorzaakt door een grove fout va verdediging, die veel te zacht op keeper terugspeelde (evenals vorige week!), waardoor de gasten nog gemakke lijk, aan de overwinning kwamen, die overigens toch verdiend was. De krater in Palestina J}E WAPENSTILSTAND in Palestina betekent nog geenszins, dat de span ningen tussen Israëliërs en Arabieren zijn afgenomen. Integendeel, geregeld vinden er ernstige incidenten plaats, waarbij doden en gewonden vallen. Bij de schiet partijen langs de Arabisch-Israëlische grens wordt zelfs gebruik gemaakt van machinegeweren, handgranaten en mor tieren. Het is weer het oude liedje, dat de twee partijen elkaar de schuld geven van de explosies. De premier van Israël, Mosje Sjarett, is van oordeel, dat het uitblijven van een permanente internationale rege ling de Jordaanse schendingen van het be stand maar aanwakkert. Er bevindt zich in Palestina nog steeds een missie van da Ver. Naties, die tot taak heeft „uitslaan de brand" te rapporteren en maatregelen te treffen het vuur te blussen. Ditmaal, bij het jongste incident, ver zocht de stafchef van de V.N. in Palestina, generaal Bennike, de premiers van Israël en Jordanië, het vuren onmiddellijk te staken, waaraan tenslotte gevolg werd ge geven. Evenals bij vroegere gelegenheden klaagt Jordanië bij de Israëlische aggressle, terwijl Is raël wil dat zijn klacht in de Veiligheidsraad straks nauwkeurig zal worden onderzocht. De diplomatieke ver tegenwoordigers van Engeland en Ameri ka te Tel Aviv bespraken de ernstige situ atie. Dit is de politieke en diplomatieke geregelde gang van zaken. Het alarmeren de is. dat ingrijpen hier feitelijk niets uit werkt. De verhouding van Israël tot de Arabische staten, vice versa, deugt niet. De zes jaar van het bestand bewijzen slechts, dat uit de Palestijnse krater nog steeds de lava stroomt. De Arabieren weigeren de jonge, vitale staat Israël ta erkennen. De Arabische landen kunnen niet verkroppen, dat de Israëlische be volking snel in aantal is toegenomen. Israël er economisch goed voor staat en van defensief standpunt uit beschouwd, bovendien krachtig weerbaar is. Sinds 1948 vindt men in Israël een schier onbeperkte immigratie van Joden uit Europa, uit Afrika, uit Azië, kortom het „nationaal tehuis" heeft zijn deuren wijd opengezet. Zonder Amerikaanse dol- larsteun zou de wensdroom van het geest driftige Israëlische volk zich echter nooit hebben kunnen verwerkelijken. Van het geen leeft in de energieke staat Israël krijgt men een interessant beeld bij lezing van de „Herinneringen" van nu wijlen dr J. A. Nederbragt. Er ls echter voor Israël een nieuwe probleem-situatie ontstaan, waar de Ver. Staten ook de Arabische landen steun verlenen. De Wes telijke militaire steun aan de Arabische landen, teneinde de strategische positie in het Nabije- en Midden-Oosten te verster ken, ls uiteraard Israël een doorn in het oog. Tegenover de parate kracht van Is raël staat de bundeling van krachten der landen die tot de Arabische Liga beho ren. Blijkbaar zijn de jongste incidenten, van belde partijen pogingen, de tegen stander te intimideren; een soort van voortdurende krachtproef. Wij herinneren er aan. dat aan de rege ringen der staten, behorende tot het Na bije- en Midden-Oosten wel wapens moe ten worden verstrekt, om het belangrijke oliecentrum uit handen van de Russen te kunnen houden, daar Immers de commu nistische penetratie nergens halt houdt. In feite maakt van het diepere gronden hebbende wereldconflict, Amerika (Westelijke partners) Rusland, de over al aanwezig zijnde spanning van de „kou de oorlog", de tegenstelling Arabische landen Israël, slechts een onderdeel uit. De Sowjet-Unie wakkert de anti-Joodse gevoelens in de Arabische gebieden aan. Het is onder deze omstandigheden, dat de Veiligheidsraad telkens moet ingrijpen bij grensincidenten, tengevolge van een onge lukkig bestand, en het Westen slechts kan hopen, dat de Arabieren tenslotte leren Inzien, dat aan de wording van de Jonge staat Israël weinig meer te veranderen valt. Maar evenals bij andere kraters, bij voorbeeld Perzië. Korea. Indo-Chlna. Triest. „Berlijn" blijft het gevaar, dat de politieke lavastroom zich steeds weer op onheilspellende wijze een weg baant en vooral na de rust was het meer de monstratie dan wedstrijd. In de eerste helft gaf. Oranje Groen aardig partij, al waren de aanvallen van de thuisclub talrijker en veel gevaarlij ker. Geerlings opende al spoedig de score en door zwak optreden van de doelman der gasten konden Walen en Hiensch de stand op 30 brengen. Na de hervatting bleek de Oranje Groen doelman te zijn vervangen, maar zijn opvolger was ook verre van be trouwbaar De R.C L -aanval bestookte onophoudelijk het Leidse doel, waar de weerstand spoedig geheel was gebro ken. Maas profiteerde van een misver stand en liet 40 noteren en Hiensch bracht met een uitstekend schot de score op 50. Behalve enkele slappe aanvallen van Oranje Groen was R.C.L. steeds in de aanval. Door doelpunten van Walen. Geerlings en Krijgsman werd het teifelotte 80. Deze zeer sportief gespeelde wed strijd werd wegens afwezigheid van de aangewezen scheidsrechter geleid door de heer G. de Lange. In dit toumooi wist alleen A.R.C. de organiserende vereniging een nederlaag toe te brengen. De Alphenaren kwamen dus in het bezit van de uitgeloofde Wereldkampioenschappen Oostenrijk won met 31 van Uruguay De finale van de wereldkampioenschap pen voetbal tussen Hongarije en Duitsland heeft een 32 overwinning opgeleverd voor Duitsland, waardoor dit land dus de wereldtitel heeft veroverd. De derde plaats was voor Oostenrijk, dat Uruguay met 31 bedwong. Bijna 40.000 toeschouwers hebben Za terdag in het Hardturmstadion te Zii rich onder een bewolkte hemel met st:j gende verbazing zitten toekijken hoe de titelhouder Uruguay in de wedstrijd on de derde plaats van de wereldkampioen schappen voetbal door Oostenrijk me 31 werd verslagen. De Zuid-Amerikanen leken vermoeid en lusteloos na hun gigantisch voetbal gevecht tegen de Hongaren van Woens dag jl. Drie dagen rust na een wedstrijd met een verlenging van een half was kennelijk te weinig geweest voc Uruguezen. die geen moment hun male vorm benaderden. In de eerste helft konden zij nog stand houden, maar toen linkshalf Cruz in de dertiende minuut na rust een ongevaar lijk schot van Wagner met het hoofd wilde onderscheppen en de bal precies in de uiterste bovenhoek, onbereikbaar voor doelman Maspoli. caramboleerde, was de tegenstand feitelijk gebroken. Want dit bracht de stand nl. op 21. Uruguay miste midvoor Miguez en spil Varela. Oostenrijk speelde met Schmied weer in het doel, met Barschandt op de links- backplaats van Happel en met als mid denlinie Ocwirk, Kollman en Koller. Al- LT.C. De Munnik Nieuwe kampioenen: mevrouw Boot- Lamers en C. Hoilebrandse Gezellig einde van de onderlinge wedstrijden Dat mevr. D. Boot-Lamcrs kampioene enkelspel zou worden, stond hij iedereen wel vast, doch dat ze haar meerderheid in de finale met zulk een groot verschil zou tonen, was toch wel niet verwacht. Met 6—0, 61 versloeg ze mej. T. Kasten in een partij, die toch heus niet slecht door de laatste werd gespeeld. Hierdoor heeft mevr. D. Boot voor de eerste maal beslag gelegd op de titel en wel op een wtfze, die bewondering gewekt heeft. Haar spel is dit jaar stukken vooruitgegaan en doet nu zeker niet onder voor het spel van de kampioene van vorige Jaren, mevr. E. M. Boot-Koning. Bij de heren werd de titel gewonnen door C. HoUebrandse. In een meer span nende dan mooie partij heeft hij ten slotte verdiend gewonnen. In de eerste set kwam hij tegen J. W. Boot met 5—2 voor. om dan tenslotte nog met 75 te verliezen, voornamelijk te wijten door een zeer slechts service. In de tweede set werd »r een 41 voorsprong genomen en ook ging deze te niet. het werd 76 met match-point voor Boot, maar nu had hij nog kracht genoeg om deze zo be langrijke set met 97 te winnen. De derde set werd natuurlijk door de man. die blijkbaar altijd drie sets nodig heeft, ge- onnen (62). Eenk eurige prestatie als ten weet. dat HoUebrandse eerst op late- leeftijd het tennissen geleerd heeft. De mooiste finale is wel geweest die an het heren-dubbelspel. Hoogervorst en Wong, gebrand op de overwinning, speel den in de eerste set een uitstekende par tij. die dan ook door hen met 6—3 gewon- werd; in de tweede set kwamen Da Costa en Kooreman er echter beter in. lie met 64 te winnen. In de derde set bleek, dat Wong en Hoogervorst iets veel van hun krachten gevergd had den, terwijl Wim Kooreman steeds beter ging spelen, uitstekend bijgestaan aan het door Da Costa. Oerhard waren de >n-balls van Kooreman en daarbij pre cies geplaatst. Met 61 werd de laatste door Da Costa en Kooreman gewon- i. Een finale zoals men de laatste Jaren op De Munnik niet heeft zien spelen. Het dames-dubbelspel werd na een spannende partij tussen mevr. D. Boot— Lamers rtet mej. Bouhuys en mej. T. Kas ten met mevr. J. Zitman—Schoppen door het eerste dubbel gewonnen met de cijfers 61, 46, 64, een uitslag, die evengoed andersom had kunnen zijn. Het gemengd-dubbelspel werd tenslotte gewonnen door mevr. D. Boot—Lamers en I. Engelenburg, die mej. T. Kasten en I. da Costa met 62. 63 versloegen. Na de eindstrijden speelden L. Engelen burg met J. den Holder tegen C. Hoile brandse en de heer Charl uit India, die te Lelden studeert en tot zijn vertrek op De Munnik speelt, een exhibition. Zeker een mooie wedstrijd en een waardig besluit i de wedstrijdenBesluit neen. want de gezamenlijke nassl-goreng en bami- maaltijd werd er nog een wedstrijd ge speeld, die verreweg de mooiste partij geworden is. Vier personen en een scheids rechter. uitzonderlijk gekleed, speelden wedstrijd, die wel niet spannend en fraai was. doch wel kostelijk was om te zien. Het was de moeite waard om te zien, een van die speelsters (de verliezer de finale enkelspel) in staat was om zijn (haar) mattenklopper de bal over het net te slaan Hierna reikte de voorzitter, de heer Bennlnk, met een toepasselijk woord de prijzen uit. Aan de wedstrijdleider, de heer Da Costa, werd voor het vele door hem verrichte werk een schemerlamp aangeboden met de wens. dat hij in Ame rika onder het schijnsel van dit licht nog aan De Munnik zal mogen denken. De heer Da Costa vertrekt binnen enkele weken n.l. naar de U.S.A. Hij dankte voor dit geschenk en gaf de voorzitter de ver zekering. dat hij altijd met heel veel ge noegen aan de prettige tijd, op de Leider- dorpse banen doorgebracht, zal denken. Hierna bleef men nog een paar uur gezel lig bijeen. De onderlinge wedstrijden 1954 behoren nu weer tot het verleden. Zoals steeds werd er sportief gestreden; het grote winstpunt van dit jaar was wel. dat vele nieuwe krachten naar voren z.jn ge komen, zodat het bestuur zich over het spelpeil geen zorgen behoefte te maken. Dank zij de heer Sier waren de banen steeds in goede conditie, waarvoor hem dan ook in de loop van de avond dank werd gezegd. fred Koemer werd op de linksbuiten plaats door Probst vervangen. Na 16 minuten nam Oostenrijk de lei ding door Stojaspal. die een penalty be nutte. Vijf minuten later wa3 het gelijk na een juweel van een combinatie tussen Schiaffino, Mendez en Hohberg. waaruit de laatste met een harde schuiver Schmied passeerde. Tien minuten voor tijd bracht Ocwirk, nadat het ongelukkige doelpunt van Cruz was gevallen, de stand op verrassende wijze op 31, met een schot dat juist langs de binnenkant van de paal gleed. Emil Zatopek verloor Emil Zatopek. de Tsjechische „wonder- loper" heelt Zaterdag in de Hongaar Kovacs zijn meerdere moeten erkennen. Tijdens de landenwedstrijd Hongarije Tsjecho Slowakije in het Nepstadion te Boedapest won Kovacs de 10.000 meter in de fraaie tijd van 29 min. 9 sec. Zatopek, Russische schaakmeesters in Londen In de schaakwedstrijd Rusland—Enge land. welke te Londen wordt gespeeld, hebben de Russische meester» in de ste ronde zes partijen gewonnen. Vier werden afgebroken. De Russen kwamen uit New York. Uitslagen; BronsteinGolombek 10; Patrosian- Milner Barry 10; AverbachPenrose 10; Boleslavski—Fairhurst 1—0; Smys- lovAlexander afgebr.; Keres-Wade af- gebr.; GeilerBroadbent afgebr.; Taima- nov—Barden afgebr. mej. K. Zvorykina Anne Sunnocks 10; mej. E. Byekova- Eileen Tranmer 10. die onlangs het wereldrecord op deze afstand op 28 min. 54,2 sec. bracht, kwam 0,8 sec. later als tweede over de streep. ZiJveren-Bruglournooi A.R.C. Een vloeiend spelend A.R.C. heeft Zaterdagavond de derde wedstrijd in het Zilvgfen Brug-tournooi tegen de tweede-klasser „Holland" uit Utrecht met gewonnen. Wie zich het competitiespel van de roodbroeken herinnert, kan alleen maar verbazen dat ze nu, met enkele jongere krachten in de gelederen, opeens zoveel sterker spelen. Nu was ook „Holland" weer niet vol ledig, maar A.R.C. evenmin, hoewel w< ons afvragen of zij, die het eerst in aan merking kwamen, het beter gedaan zouden hebben als Schollaardt en Wieringen. Vooral de laatste was prima op dreef. Fn In de voorhoede excelleerde het binnentrio, met Bogaard als tacticus en Den Hoed en Bos. die daar profijt trokken. De gasten lieten zo af en toe wel i zien, dat ze ook wel voetballen konden, maar het was voor hen toch meer vacantietochtje en ze waren bovendien gehandicapt door het feit, dat hun jeug dige doelman, hoewel van goede wille, toch verschillende malen faalde. In de eerste minuut van de wedstrijd kreeg Den Hoed reeds een fraaie kans, maar hij faalde voor open doel. Nadat de gasten het ook eens geprobeerd hadden, was het woord weer aan AJt.C. en na vijf minuten werkte Verbokkem "en pass, in moeilijke positie ontvangen, prima af door met een strak schot zijn club de leiding te geven (10). Snel golfde het spel op en neer, de gasten technisch wat beter en na een kwartier kwam de gelijkmaker, toen de Holland-rechtsbinnen aarzeling met uit lopen van v. d. Mark resoluut afstrafte. Maar na 25 minuten kwam A.R.C. door Bos weer aan de leiding. De wedstrijd bleef interessant, maar de Holland-aanval kwam meest niet verder dan de A.R.C.- verdediging. Juist voor de rust bracht Den Hoed met een tactisch boogballetje de stand op 31, toen de keper uitgelopen was en hij buiten bereik van de twee toe gesnelde verdedigers in doel plaatste Rust 3—1. Niemand had verwacht, dat de tweede helft op een débScle voor de bezoekers zou uitlopen. Want een niet-begrepen be- Kaiwijkers gingen periode zonder voetbal niet fraai in In deze halve finale-wedstrijd is Quick J De Katwijkse midvoor v. d- Over in- Boya gestruikeld en verdiend! Apeldoorn tussen had een stevige bewaking in spil liet zich van z'n beste kant zien en heeft j L. Luttikhuizen, zodat ook hij ongevaar- «ich van begin tot het eind volledig ge-lijk bleef. geven. De rust ging met deze stand in. Maar, Dat kan niet van Quick Boys worden gelukkig voor de Katwijkse supporters, gezegd. Slecht, In het midden van dejSln8 de thuisclub met de wind in de rug tweede hellt werd er iet, wakker in het l welen. Er wa, echter nauwelijks atge- Katwljkse elftal en kwam het oude vuur leapt, of keeper Bauw w-as tot z'n grote te voorschijn. Eerst wat onbesuisd, maar I verbazing, wellicht zag hu de bal nau- later meer doeltreffend, zo raakte Quick I weluks, opnieuw geslagen. Het was de Bova aan zijn enig doelpunt, op fraaiej rechtsbuiten Van der Belt. die hem deze wijze gescoord door de midvoor P. Zwaan. I De stand was 0-2 die juist voor Van den Oever was inge- Kort doelpunt begon de zozeer - - gewenste opleving. Ondanks dat verzuim de de Katwijkse achterhoede, de ver zwakt in het veld was, de gevaarlijke linkeraanvalsvleugel van Apeldoorn vol doende te bewaken, waardoor de gasten bij herhaling grote kansen schiepen. Intussen is nu voor Q. B. de voetbal stille tijd definitief aangebroken. vallen, omdat deze aan zijn knie gebles seerd werd. Het doelpunt mocht echter niet baten. De thuisclub had haar beste tijd, de eer ste helft, voorbij laten gaan en zag on danks de verbeten strijdlust geen kans meer, de stand van 1—2 te veranderen. Wel kwam uit een der vele Q. B.-aanval- len nog een doelpunt, maar dit werd terecht afgekeurd. De kleine Apeldoornse keeper Van Luttikhuizen bleef meester, ook bij moeilijke ballen- Bovendien lie ten zijn mannen hem niet in de steek, maar verdedigden zij massaal hun vesting. Zoals gezegd. Quick Boys had geen suc cessen meer. Ruim een kwartier, nadat de 12 stand was bereikt, werd Bauw voor de derde maal verslagen. Zich te langzaam herstellend van een zojuist ge dane uitval, Joeg rechtbuiten Van der Belt, het leer voor de derde maal in de touwen: 13, met welke stand ook het einde kwam. Geen mooi voetbal De eerste helft van de wedstrijd gaf geen mooi voetbal, tenminste niet van Quick Boys. Het dekkingswerk was slecht, evenals het plaatsen en zo kon Apeldoorn zich ontplooien. Het eerste kwartier gaf geen bijzonderheden, maar daarna rook Apeldoorn het net van Quick Boys en al spoedig scoorde de gevaarlijke en rappe midvoor C. de Graaf de eerste goal. Zaterdagmiddag werd op het Noord wijkse sportpark de traditionele sport middag gehouden, georganiseerd door de Oranjevereniging te Noordwijk-Blnnen. Onder de beproefde leiding van de heer J. O. R. Gravendaal werden de diverse nummers vlot afgewerkt. Er werd met animo gestreden. De uitslagen lulden: 60 m hardlopen meisjes: 1. Tiny v. d. Zalm 8.6, 2. Nel Steenvoorden 8.8, 3. Trees van Rhijn 9.0. 60 m hardlopen jongens: 1. Jan Vos 8.4, 2. Wlm v. d. Zalm 8.9, 3. Herman Veld man 9.0. 80 m hardlopen meisjes: 1. Adri Vink 11.1, 2. Gré van Rhijn 11.2, 3. Bertha Korbee 11.3. 80 m hardlopen Jongens: 1. Henk Schmohl 10.2, 2. George Riemvls 10.6, 3. Jac. van Duyn 10.7. 100 m dames: 1. Clara Turenhout 14.3, 2. Nel Steenvoorden 14.4, 3. Jople Haze- noot 14.6. 100 m heren: 1 A. Delmveld 11.9, 2. B. van Duyn 12.0, 3. B. v. d. Boon 12 2. 600 m jongens: 1. Henk Schmohl 1.34, 2. Martin van Deursen 1.34.8, 3. Jaap vs Duyn 1.35. 1500 m heren: 1. Paul Christiaanse 4.19. 2. Cor Noordermeer 4.27.5, 3. Jan v. Berg 4.34. Schoolestafette meisjes: 1. openbare school 1.53.2, 2. Wilhelminastraat 1.58.8. Jongens: 1. openbare school 1.49.0, 2. R.K. jongensschool 1.51.6. Meisjes: 1. Chr. ULO 1.49.1, 2. R.K. ULO 1.50.0, 3. VGLO 1.53.0. Jongens: 1. R.K. ULO 1.41.0, 2. Chr. ULO 1.49.0. Verenigingsestafette 4x80 m dames: A: 1. MSV 44.1, 2. NAC 44.9; B: 1. MSV 45.5, 2. NAC 46.8; C: 1. MSV 46.9, 2. NAC 49.1. Verenigingsestafette 10x260 m heren: 1. NAC A 6.14.6, 2. NAC B 6.40.8, 3. MSV 6.53.0. In de pauze werd door de gymnastiek vereniging DOS een turndemonstratie ge geven onder leiding van de heer en mevr. Oudgaarden. De DOS-ers waren versterkt door enkele Leldenaars. Het gebodene viel zeer in de smaak en de organisatoren hadden alle eer van hun werk. slissing van scheidsrechter Verhoeff, die overigens knap geleid heeft, gaf de gasten de kans gemakkelijk 3—2 te maken. Maar direct hierop nam A.R.C. het spel geheel in handen. Er was geen houden meer aan. Den Hoed, spelende als in zijn beste tijd, zorgde na 7 minutèn voor 42; een wel wat zwaar bestraft handsgeval werd door Verbokkem met een straf schop benut. In dezelfde minuut zorgde Den Hoed ook nog voor 62. Toen bleef het even rustig. Twintig minuten voor het einde werd een slechte uittrap van v. d. Mark op de helft door de Holland-rechts half opgevangen en direct ingeschoten: 6—3. In de resterende tijd scoorde Den Hoed nog driemaal (daarmee zijn totaal op zes brengend), Verbokkem scoorde ook nog eens (die had een hattrick) en de laatste van de elf was van midvoor Bos. Boogaardt miste nog een strafschop. Het spel van kori en bal Pemix 4 moet z'n plaats in 2a afstaan aan Ons Eiland 2 De promotie-degradatiestrijd voor de hoofdklasse is, wat de tweede plaats in de hoofdklasse betreft, vol spanning geble- Het ziet er nu toch naar uit, dat een hoofdklasser wordt verdrongen, n.l. TOP. DES heeft verleden week in een avond wedstrijd te Dordrecht de kampi erste klasse Zuid-Holland-Zuid, Snel, 46 verslagen en uitgeschakeld. Al leen de wedstrijd DESSNEL is nu no| te spelen en slagen de Delftenaren er in ook op eigen veld te winnen, dan dringt oude CKB-club ten koste Rotterdamse TOP in de hoofdklasse door. De stand is thans: THOR 6 3 24—20 18—18 18—17 15—20 TOP 6 2 DES 5 2 SNEL 5 1 Hoewel Warmond voor promotie naar d< le kl. Zuid-Holl. Nrd practisch is uitge schakeld, heeft DES 2. kampioen van 2B In eerste wedstrijd le klasser VES 2 mur na aan de schenen gelegd. Hagenaars zijn daardoor nog allerminst veilig, omdat DES 2 een wedstrijd-achter stand heeft. )oor het gelijke spel (2—2) tussen DES 2 VES 2 is de stand als volgt: VES 2 3 1 2 0 DES 2 1 0 1 0 Warmond 2 0 1 1 Voor de promotie-degradatie 2e kl. A is de strijd beslist ten gunste van 3e klasser Ons Eiland 2. De roodbroeken startten de beste papieren, omdat de eerste ontmoeting tegen Pernix 4 met 36 werd gewonnen. De Zaterdag eveneens op het Pernix-veld gespeelde returnmatch spannend geweest, omdat Pernix 4 zw tegenstand bood en eervol afscheid de 2e klasse nam. De oranjekragen namen door Jac Om- merink de leiding, maar daarna kon de :waarbewaakte Ons Eiland-aanval gelijk maken (1—1). Nog voor Eiland 2 de leiding (21), maar de tweede Duitsers op bezoek in Leiden Gasten wonnen waterpolowedstrijd verdiend met 04 Zaterdagavond hield de Leidse zwem- en waterpoloclub De Sleutelstad een intei nationale zwemt weekamp in De ZU1. De deelnemende verenigingen waren de Wesi duitse zwemclub Gladbeck en De Sleutelstad. De talrijke aanwezigen konden geniete van goede zwemsport. Vooral in I. Ahrens en W. Kruschinski hadden de gasten zee goede leden. De wedstrijden begonnen na het spelen van de volksliederen. 290 r.i schoolslag dames: 1. I. Ahrens (Gl.) 3.15.2, 2. H. Werter-Laspers (SI.) 3.18.5, 3. R. Oostrom (SI.) 3.32.9. 200 m schoolslag heren: 1. W. Krus chinski (Gl.) 2.45.9, 2. P. Bekkering (SI.) 2.47.6, 3. W. van Zijl (SI.) 2.52.1. 100 m Vrije slag dames: 1 A. Oostrom (SI.) 1.14.8, 2. W. van Staveren (SI.) 1.17.3, 3. L. Wolters (SI.) 1.21.5. 100 m vrije slag heren: 1 N. van Berkel (SI.) 1.08.2. 2. K. Wiese (Gl.) 1.08.8, Keuning (SI.) 1.09.-, F. Thijssen (SI.) b.m. 1.03.8. 100 m rugslag dames: 1. J. de Haan (SI.) 1.30.-, 2. E. Stouten (SI.) 1.31.4, 3. W. Ge- senhaus (Gl.) 1.39.5. 100 m vlinderslag heren: 1. S. Krus chinski (Gl.) 1.18.-, 2. W. Kruchinski (Gl.) 1.21.8, 3. W. van Zijl (SI.) 1.22.9, C. Wij- zingh ('t IJ) b.m. 1.11.8. 100 m Rugslag heren: 1. J. Rensink (SI.) 1.22.3, 2. K. Ipen (Gl.) 1.28.-, 3. N. Brkel (SI.) 1.32.-, H. Küper (Gl.) 1.18.8 (gedisq.). l verdiende overwinning. 50 m Vlinderslag dames: 1 I. Ahrens (Gl.) 40.2, 2. W. Gesenhaus (Gl.) 44.-. 3. H. Werter-Caspers (SI.) 45.-. De puntentelling na deze zwemnum- mers werd: Sleutelstad 1671,3 pnt, Glad beck 1686,8 pnt. De estafette-nummers moesten de uit eindelijke beslissing brengen. Al liep Gladbeck hier enkele seconden in, De Sleutelstad bleef aan de winnende hand Toch is het zo Dat i (87) Naar schatting word 26M0 kubieke kilometers t de rivieren naar zee ajgevot dus een hoeveelheid van 26 billi ton uater waarin velerlei deeltjes de aardkorst in opgeloste, of vende toestand voorkomen, en deeltjes worden dus in see gedepom Welke enorme hoeveelheden grond op deze wijze in zee terecht komen, bewijst het onder zoek ran het Elbe- uater dat jaarlijks alleen al aan kalk een kwart millioen zand, kiezel, klei, deze deeltjes van bepaalde plekjes door de mens hulp middelen worden aangebracht). Aan verscheidene riviermonden wor den echter delta's gevormd die voort durend en in snel tempo aangroeien. De aanslibbing van de Po-delta is bijv. van dien aard dat verschillende plaat sen die in de oudheid aan zee lagen, thans 24 km land- worden gezocht. Dat is dus een land de voornamelijk bij di mondingen de zg. delta's ontstaan. We weten, dat ons land grotendeels bestaat uit bezinksel dat in de delta van Rijn, Maas en Schelde is afgezet. F.n omdat het voort durend zoveel inspanning van ons vraagt te voorkomen dat door de zee weer grote stukken van deze delta worden afgeknabbeld, kost het moeite ons voor te stellen dat een delta eigen lijk voortdurend behi Dit of I teker het geval t getystroi het land ten opzichte tan de water spiegel stilstaat. Deze begunstigende factoren worden, zoals u weet, in ons land helaas niet, of slechts ten dele vervuld, zodat cm een sterke aanslib bing van onze delta in het algemeen niet gesproken kan worden ttenzij op trdt. En dan de Tiber, ligt thans de zee af. De land aanwinning bedraagt hier J|3 km per eeuw. Veel royaler is de Donau, wier Delta per eeuw on geveer 4 km langer ipt te vergeten de Mississippi-delta in de Ver. St. die per jaar ongeveer 100 m aangroeit, of 10 km per eeuw! In China worden echter, althans wat de delta-vorming betreft, alle records gebroken door de Hoang-ho rivier, die zich bovendien nog op een allerzonder lingste manier gedraagt. Want wat zou u er van zeggen, indien de monding aan de Rijn zich plotseling naar Stet tin aan de Oostzee zou verplaatsen, om enige tijd later weer eens met een bocht langs Parijs te stromen? Welnu, dergelijke grillen heeft de Hoang-ho uitgehaald! Daarover morgen. (Nadruk verboden en behaalde Uitslagen: 4 X 100 m wisselslag heren: 1. Gladbeck 5.08.9, 2. Sleutelstad 5.17.4. 4 X 50 m wisselslag dames: 1. Sleutel stad 2.43.8, 2. Gladbeck 2.44.-. Een span nende strijd, door W. van Staveren (vrije slag) op 't nippertje gewonnen. 7 X 50 m vrije slag voor beide water- poloteams: 1. Sleutelstad 3.36.-, 2. Glad beck 3.36.4. Een gelijk opgaande strijd, met handslag door de thuisclub gewon nen. De eindpuntentelling werd: Sleutel stad 2368,5 pnt, Gladbeck 2376,1 pnt. Waterpolo De gasten speelden een zeer goede wed strijd, plaatsten beter dan de thuisclub en hadden in dr P. Schulte een voortreffe lijk schutter. Vrij spoedig werd het door hem 01. Voor de rust zorgde Martens met een fraaie doorslagbal nog voor 02. Ook in de tweede helft waren de gasten iets sterker en twee voltreffers van dr Schulte brachten de stand op 04. Des avonds had nog een gezellig on deronsje plaats in de Jacobazaal van de Burcht. Fanny Blankers eerste te Dortmund Bijna nieuw record van V. en L. op 4 x 100 meter Bij internationale avondwedstrijden te Dortmund heeft Fanny Blankers—Koen de 80 meter horden gemakkelijk gewon nen. Onze landgenote had aan 11,7 sec. ruimschoots voldoende voor de zege. De Duitse athlete Hogedorn werd in 12 sec. rond tweede. De 4 x 100 meter ploeg van het Haagse Vlug en Lenig liep een uit stekende race en won in 42,1 sec., vóór O.S.V. Hoerde, dat 44,2 sec. nodig had. De ster-dragers bleven slechts 0,1 sec. boven het Nederlands record van A.V. De Duitse sprinter Futterer won de -100 meter in 10,7 en de 200 meter in 21,7 sec. Geister (Did) kwam ondanks een ge blesseerde hand op de 400 meter tot 48,9 sec. en Dohrow (Did) zegevlerdi op de 1500 meter in 3,49,4. Erssens (Belg) sprong 1,90 meter hoog. helft was slechts even oud, toen Albert Kiel via een doorbraak de balans weer In evenwicht bracht (2—2). Weer nam Ons Eiland 2 de leiding, die ditmaal door Ewout Pierhagen met nog 10 minuten te spelen teniet gedaan werd (33). Ondanks verwoede pogingen aan beide zijden werd niet meer gescoord en kwam het einde van deze zeer sportieve wedstrijd. Dit ge lijk spel was voor Ons Eiland 2 voldoende om naar de 2e kl. A te promoveren. Pernix 4 zal de volgende competitie in de 3e kl. A moeten trachten deze degra datie weer goed te maken. De eindstand Ons Eiland 2 Pernix 4 i deze twee weds,-M- 1 0 3 9—6 2 0 1 1 6—9 Voor de competitie werden nog enkele wedstrijden gespeeld. In 2A werd de com petitie besloten met de wedstrijd Velo- citas—Warmond, die door de bezoekers met 18 werd gewonnen. De eindstand van de 2e kl. A is: Pernix 3.... 15 Warmond 15 NSA 15 Fluks 15 Velocitas 0 1 1 9 Perni 15 0 1 14 28 147—30 21 63—48 16 60—62 13 52—68 11 34—84 1 29—96 In 3a werd Velocitas 2 door Unitas op de voorlaatste plaats gezet. Unitas won 31 en wisselde met de Leiderdor pers van plaats. De stand luidt: Ons Eiland 214 12 2 0 26 Fiks 2 14 12 1 1 25 Warmond 2 14 8 3 3 19 TOP 14 5 2 7 12 SVOW 13 4 0 9 8 Unitas 13 2 4 7 8 Velocitas 2 13 3 1 9 7 Fluks 2 13 1 1 11 3 NSA 2—Pernix 5 in 4A ging niet door, zodat de eindstand nog niet bereikt werd. Bij de junioren Al bleef Pernix A met duidelijke cijfers baas over de Warmond- jeugd, die op eigen veld met 06 werd De stand ls nu: ns Eiland 12 11 6 1 22 Pernix A 11 9 0 2 18 Warmond 11 5 0 6 10 Fluks A 11 2 0 9 4 TOP 11 1 0 10 2 In AII won Velocitas met 8—0 van Fluks B en passeerde daardoor NSA op de tweede plaats. NSA—Pernix B ging niet Velocitas 13 7 2 4 16 NSA 13 7 1 5 15 svow i4 3 i :o 7- Fluks B 8 0 1 7 1 uitslagen: Promotie-degradatie Hoofdklasse: SnelDES 48 (gespeeld le kl. Zuid-Holl. Nrd: DES 2—VES 2 2e kl. A: Ons Eiland 2Pernix 4 3—3; Ons Eil. 2 prom. naar 2A, Pernix 4 degr. naar 3A; Competitie: 2e kl. A: Velo citas—Warmond 18; 3e kl. A Unitas Velocitas 2 3—1; 4e kl. A: NSA 2—Per- niet doorgegaan; Jun. Al: War mond—Pernix A —6; Jun. All: Velocitas Fluks B 80; NSAPernix B niet door gegaan. Pemix won opnieuw de V.O.P.S.-wimpel Ook dit jaar is Pernix de sterkste ge bleken bij de V.O.P.S.-wedstrijden, want ondanks het feit, dat de Leidenaars met combinatie van Pernix I en II in het veld kwamen konden VEO en SNEL de oranjekragen niet beletten om de VOPS- wimpel weer mee naar huis te nemen. ODI, dat zijn enige punt op Pernix ver overde, kwam gedecideerd onderaan te staan. VEO en SNEL begonnen de punten te delen met 1—1, maar Pernix kon hier nog geen voordeel mee behalen, wan t de wedstrijd tegen ODI eindigde zoals hij begon. De volgende ronde kwamen de oranjekragen tegen het Dordtse SNEL en wisten de korf driemaal te vinden tegen SNEL eenmaal, maar VEO bleef op de zelfde hoogte als de Leidenaren door met van ODI te winnen. Het Schledamse ODI verloor daarna ook van SNEL met -0 en eindigde als laatste. In de als finale te beschouwen wed strijd PernixVEO waren de Leidenaars heer en meester van het terrein. Ze wer den door een 41 zege eerste, terwijl SNEL door beter doelgemiddelde dan VEO nog op de tweede plaats kwam. De veteranen van VEO en ODI kwamen nog tweemaal tegen elkaar in het veld. De eerste ontmoeting eindigde in 00 en de tweede werd door VEO met 10 go- De eindstand van het VOPS-tournool Pernix SNEL VEO ODI 3 2 1 0 5 7—2 3 0 12 1 0-2 EERSTE PRESTATIETOCHT VAN L.R.B. GESLAAGD De prestatietocht gekleed zwemmen over 550 meter Zaterdagmiddag In de Nieuwe Vaart onder auspiciën van de Leidse Reddingsbrigade gehouden, mag, in aanmerking genomen het frisse weer, geslaagd worden genoemd. De publieke belangstelling was niet onbevredigend en daarom kan men zeggen, dat de reddings demonstraties haar uitwerking niet hebben gemist, voorzien als ze werden van heldere uitleg door de voorzitter van de L.R.B., de heer A. Llnschoten. Het water was heerlijk van tempera tuur. Kou is er alleen geleden boven water. Er waren deelnemers, die beweer den, dat het water helemaal niet warm was. Ze hadden het weliswaar niet koud gehad, maar dat kwam door de kleren, die 3 droegen. Warm of koud, er werden fikse presta ties geleverd. Alle deèlneemsters en deel- start tot finish. Op omdat het om een deel neemster ging en omdat het er maar één werd de naam niet aan de openbaar heid prijs gegeven. Volgend jaar beter, want de L.R.B. komt dan ongetwijfeld to'n prestatietocht gekleed Maar nu de namen van de flinkerds, die wel de finish haalden en daarvoor een sierlijk lintje mochten aan pakken. Van de Leidse Golfbrekers: de dames M. van Veygen, J. de Groot, J. Heems kerk. T. Walenkamp en R. Heemskerk de heren H. Oostrom en J. van Staden. Mej. A. Epskamp niet te vergeten, maar zij kwam pas aan, toen de anderen het al met natte broeken, rokken, sokken en zuigende schoenen hadden te stellen. Van de Leidse reddingsbrigade: de dames Stouten-Batenburg, Wijhtjes- Bogers, L. Borg, M. Gijzenij en M. Stikke- lorum, de heren S. J. Röling, H. Brum- melkamp en Wijtsma. Van de Noordwijkse Reddingsbrigade: de dames mevr. Scheervink, D. Tieman, L. Verheugt, M. Poot; de heren E. Bouhuis en M. Kasper. De „losse" deelnemer was de heer Ruygrok uit Leiden. Er kwamen voor deze prestatietocht zelfs zwemsters en zwemmers uit Wasse naar en Haarlem. Het schouwspel werd ook gadegeslagen door de heer M. P. Viool, bestuurslid van het district Zuid- Holland van de K.N.Z.B.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4