Ilicuwc £riiwr()c (faunmt Duidelijke uitspraak nodig over samenwerking Treinramp in Frankrijk: 35 doden, 134 gewonden Friese tweeling" (drie weken na operatie) thuis Wist U Hebt U geen giro-rekening? Doe het dan zo! MAANDAG 5 JULI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SUntvKttcfchgbeltefto «ga bert ia ftgljeaspott* Vijl en dertigste jaargang 2«w *uuêl Jokeboto een succes K.V.P. ANTV/OORDT DE SOCIALISTEN Minister-president had op rode kaderdag niet moeten spreken TTET PARTIJBESTUUR van de Katholieke Volkspartij heeft het getrof- fen, dat tot de redenaars-deelnemers van de Zaterdag gehouden kader dag van de Partij van de Arbeid, die was gewijd aan het bisschoppelijk mandement, ook heeft behoord dr. W. Drees. Zijn bijdrage tot het door het P.v.d.A.-bestuur gewenste verloop der bijeenkomst kan niet los gezien worden van zijn positie van minister-president. Het zou dr Drees zeker niet misstaan hebben, wanneer hyVgeen bijdrage had geleverd. Dr. Drees had er naar het oordeel van het partijbestuur zeker juister'aan gedaan, zichzelf en het volk, dat in hem een geëerde minister-president heeft, het pijnlijke van zijn uiterlijke vereenzelviging met de gehouden kaderdag te besparen. Aldus mr H. W. van Doorn, voorzitter leidende figuren van de P.v.d.A. op de zich van elke duidelijke uitspraak in deze richting hebben dnthouden. Het partij bestuur zou het meer in 's lands belang achten, indien de Partij van de Arbeid haar aarzelende houding ten deze zou verlaten en met betrekking tot de vraag der samenwerking tot een duidelijke be slissing zou komen. Ten slotte hecht het Unetuur der K.V.P. er aan te verklaren, dat het staatkundig optreden der katholieken in één verband geenszins in de weg sitaat aan de open heid. welke het mandement niet slechts uitdrukkelijk verlangt, maar zelfs als ideaal voornoudt. Telkens weer heeft de katholieke eenheidspartij zoals tn wens ook de leiders van deze partij hun persoonlijke contacten met. leden der andere constructieve partijen bewezen die openheid na te streven. Zij zal dit ook in de toekomst van harte doen, omdat het christelijk beginsel die openheid dert en het belang van ons land er radio gepuoliceerde verklaring, opgesteld naar aanleiding van de redevoeringen, Zaterdag gehouden tijdens de socialisti sche kadervergadering. In de eerste plaats betreurt het K.V.P.- partijbestuur in hoge mate, dat in feite ook thans weer de P.v.d.A. in haar karak ter van doorbraakpartij wordt voorge steld als enig draagster van de boodschap door de doden in de wereldoorlog ons, levenden, nagelaten. „Op de stichtingsdag van de P.v.d.A. ging aldus een der sprekers iets in vervulling van de idealen waarvoor zij (de gevallenen in het verzet) hun leven hadden geofferd, iets van de boodschap, die de doden uit de oorlog nalieten aan de levenden". Het partijbestuur acht het diep te betreuren, dat wat kostbaar erfgoed is van heel ons volk. aldus op grievende wijze wordt op geëist door één partij. Het is uitermate bedroevend, dat wat tot dusver als „bovenpolitiek" werd be schouwd en geëerbiedigd (behalve dan door de communisten) thans weer in de partij-politieke strijd is betrokken. Afwijzing Met nadruk, zo wordt voorts verklaard, as in één der redevoeringen gewezen op „de latente karakterwijzigingen, die het mandement introduceert van ten minste de twee grootste partijen des lands". Het partijbestuur laat in het midden of en in hoeverre ten gevolge van het mandement het karakter van de P.v.d.A. verandering heeft ondergaan of zal onder gaan. Maar het wenst met de meeste na druk te verklaren, dat het karakter van de K.V.P, als beginsel- en programpartij volkomen ongewijzigd is gebleven. Ongewijzigd blijft ook haar afwijzing van de doorbraakgedachte. De consequen ties. die voortvloeien uit de beginselen der katholieke staats- en maatschappij leer, en die slechts gericht zijn op de op bouw van een christelijke maatschappij die consequenties zijn uiteraard slechts effectief te verwerkelijken, als princi- cipieel gelijkgezinden ook een hechte po litieke eenheid vormen. Meningsverschil len zijn dan niet uitgesloten, maar zij zijn in aantal minder en liohter overbrugbaar dan wanneer in een politieke partij wordt uitgegaan van de meest uiteenlopende levensbeschouwingen. Het partijbestuur acht het voorts be denkelijk, dat, als veelal, ook Zaterdag j.l. weer de opbouw ener christelijke maatschappij als kerngedachte van het mandement niet werd onderkend. Grievend Wat de medewerking van dr Drees aan de kaderdag betreft, wordt verklaard, dat deze blijkbaar niet heeft voorzien, dat op deze vergadering, naast vele voorshands te verontschuldigen uitingen, ook uitla tingen zouden kunnen vallen, grievend voor eke katholiek, en dat hij door zijn medewerking de schijn op zich zou kun nen laden die grievende uitlatingen te dekken. Helaas heeft het klaarblijkelijk niet voorziene zich in feite voorgedaan. Het partijbestuur wil ook in dit ver band de uiterste soberheid in acht nemen. Het herinnert er o.a. aan, dat bijvoor beeld door een der niet-katholieke spre kers ervan is gewaagd, „te huiveren voor een kerk, die zozeer haar grenzen over schrijdt". Een der andere niet-katholieke redenaars formuleerde zijn „diepste te leurstelling", die hem het mandement heeft gebracht, aldus: „Internationaal ge lijkt het erop, dat het rooms-kathollcisme in Europa macht hoger aanslaat dan de geest, meer vertrouwen stelt in de orga nisatie dan in Christus". Het partijbestuur ziet voorbij, dat de katholieke spreker 'van de kaderdag tevoren had verklaard, dat „de kerk hem bovenal lief is" uit latingen als de bovenbedoelde zijn er slechts des te pijnlijker om. Openheid De vraag is gewettigd, zo lezen w(j ver der in de verklaring, of op verschillende uitlatingen niet de conclusie past, dat de Partü van de Arbeid elke samenwerking met de K V.P. wenst te beëindigen. Het partijbestuur constateert echter, dat de 150.000 vaten haring naar Rusland Ir A. Hoogendijk uit Vlaardingen, een an de gemachtigden van de Reederver- aiging van de Nederlandse Haringvis- •rij is uit Moskou in ons land terugge keerd. De twee andere leden van de dele gatie zijn daar nog. Ir Hoogendijk bracht goed nieuws mee. De reis naar Moskou is namelijk bekroond met een contract de levering van 150.000 vaten haring. Geleverd zullen worden 75.000 vaten vet haring (zgn. zomerharing), 55.000 vaten volle haring en 20.000 vaten steurharing. De bedongen prijzen 49 per vat liggen iets gunstiger dan vorig jaar, toen in de levering van een zelfde kwantum werd voorzien. Er was dit jaar bij de Russen echter geen belangstelling voor ijle haring- Opvallend is het grote kwan- zomerharing, dat ditmaal geleverd kan worden. Het verloop van de haringvisserij laat zich overigeqs op het ogenblik zeer slecht aanzien. De vangsten zijn de laatste we- minimaal. Aanvullende contracten met Rusland blijven echter ook voor deze teelt nog mogelijk, maar dan pas in Januari, in het kader van het nieuwe handelsverdrag. Welkom van vissersvloot aan koning Haakon Burgemeester mr M- M. Kwint van IJmuiden is van plan een ere-escorte van de Nederlandse vissersvloot in het leven te roepen die het jacht van Koning Haa- van Noorwegen bij de intocht in Nederland op 12 Augustus zal begelei den. Er is contact opgenomen met reders- verenigingen in de plaatsen, waarvan de vloot regelmatig dc IJmuidense haven bezoekt en afgewacht wordt thans in hoe verre de belangstelling voor dit plan, de verwezenlijking er van mogelijk maakt. Koningin Juliana verlaat de kapel te Dokkum, waar een drietal spre kers de betekenis van Bonifatius belichtte. Naast Hare Majesteit de burgemeester van Dokkum, de heer S. van Tuinen (in ambtscostuum). spoorwegongeluk gebeurd, dat 35 mensen het leven heeft gekost. Eei goederentrein botste, vermoedelijk door een verkeerde wisselstand, met 100 km. snelheid op een personentrein, waarin zich velen bevonden, die voor een week-end vacantie naar Zuid-Frankrijk gingen. Tot nu toe zijn 35 doden geborgen, maar men vreest, dat men in de enorme ravage nog meer slachtoffers zal vinden. In totaal zijn er 134 gewonden. Een garagehouder uit de omgeving die te hulp gesneld was, kreeg een hartverlamming bij het zien van zoveel ellende. Alle slachtoffers waren Fransen. De 29-jarige spoorwegbeambte Mon- neilllet, die waarschijnlijk voor de wissel stand verantwoordelijk is. werd door de politie aangehouden. Hij was eerst sinds veertien dagen in dienst van de spoor wegen. De personentrein, die van Lyons naar Nimes reed, was op tijd, maar vol gens sommigen was de goederentrein vóór zijn tijdschema. De trein van de goederenlocomotief ging dwars door het rijtuig van de per sonentrein, drukte de tweede wagen ge heel in elkaar, waardoor de derde de lucht in vloog en boven op het vierde ge smakt werd. In de vierde wagon zaten 29 schoolkinderen die op weg waren naar een vacantie-kolonie. Geen van allen liep gelukkig een schrammetje op. Ook in andere landen vonden tijdens het week-end ernstige verkeersongeluk ken plaats. In Brazilië stortte, kort de start, bij San Paulo een vliegtuig n waarbij 24 doden vielen: vier leden de bemanning en twintig officiersvroui kinderen. Bij Graz in Oostenrijk is Zaterdagavond ;n dieseltrein op een stilstaande passa- gierstrein ingereden, waarbij zeventien ernstige gewonden vielen. In Zuidoost- Turkije stortte een bus in een ravijn bij Antalaya. Hierbij vonden zeven personen de dood. Een soortgelijk ongeluk bij Te- toean in Spaans-Marokko eiste 22 doden en 12 ernstig gewonden. Drastische zuivering door de junta van Guatemala De nieuwe regering van Guatemala begon met de „staat van beleg' gedu rende het weekeinde op te heffen. Guate mala vierde feest; een nationale feestdag en overal hingen de vlaggen uit. De Amerik. ambassadeur in Guatemala. John Peurifoy, hield een feestrede, om uiting te geven aan zijn vreugde over de nederlaag van de communisten. Voorts werden 800 communisten gearresteerd en men verwacht een massale zuivering van het personeel der regeringsbureaux en van het leger. Het vuurpeloton kwam reeds in actie en men houdt er rekening mede. dat het vele slachtoffers zal ma ken. Een communistische rechter, die het vermoorden van antl-communlsten oogluikend zou hebben toegelaten, was de eerste, die gevonnist werd. Als eerste land, heeft San Salvador de nieuwe junta van Guatemala als wettige nieuwe regering erkend. Zaterdagmid dag waren de kolonels Armas en Monzon met een Amerik. legervliegtuig, waarin zich ook bevonden de Amerik. ambassa deur Peurifoy en andere autoriteiten 'P de Guatemalaanse hoofdstad aangeko- Alle klokken beierden den mensen waren op de been om Armas te begroeten. In een pantserauto reed hij naar de regeringsgebouwen. De kolo nel hield een overwinningsrede, waarin hij toezegde, dat alle arbeiders „zonen van ons gezegende land" sociaie recht vaardigheid zouden leren kennen. Volgens Reuter, zijn meer dan 8UU communisten gearresteerd. Het vorige bewind had een honderdtal politieke ge vangenen aan martelingen blootgesteld De politieke van het nieuwe bewind stelt thans een onderzoek in naar der- selijke gevallen. Een corr van de New York Times wist te melden, dat meer dan 75 lijken van gemartelde personen gevonden werden in drie massagraven De jongste strijd in Guatemala zou onge veer honderd doden hebben gekost. Een A.F.P.-bericht maakt melding van de aankoop van Amerikaanse wapens door Costa Rica. Amerik. instructeurs zouden de burgerwacht van Costa Rica met het gebruik ven moderne wapens vertrouwd maken. Een dolgelukkige moeder, mevrouw De Vriest mocht Za terdag haar beide dochtertjes Folkje en Tjistke de vermaar- Friese tweeling) eindelijk mee naar huis nemen. En gis teren werd de tweeling in de Gerejormeerde Kerk van Oenkerk gedoopt. Wonderlijke reis Kunstgebit van mijnwerker in Den Haag beland Een kolenhandelaar uit Den Haag vond onlangs in een aan hem geléverde wagon vetnootjes een splinternieuw kunstgebit. Hij schreef een briefje naar de staatsmijn Maurits, -waarin hij vroeg of het mogelijk iemand van het expeditie-personeel al daar zijn onmisbare kauwgereedschap kwijt was geraakt Niemand bleek zijn valse gebit verloren te hebben. Voor alle zekerheid prikte men eert mededelinkje op een bord in de wasserij. Toen een ploegbaas dit las kwam er een vage her innering in hem op aan een hojiwer uit Melk deze maand weer duurder Maar de margarine wordt goedkoper Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, zal in de loop van deze maand de melkprijs opnieuw met een cent ver hoogd worden. Dit is een gevolg van het feit, dat de regering de subsidie op melk van 4,18 op 3,— per 100 liter zal terug brengen. Tegelijkertijd verminderde zij de heffing op de grondstoffen waaruit margarine wordt geproduceerd, zodat dit product goedkoper wordt geleverd. De prijsverschillen zullen overeen uitkomen. Zaterdag is onverwacht overleden de heer P. J. Willers. directeur van het verkoopkantoor Rotterdam van R. S. Stokvis en Zonen N.V., die 58 jaar oud werd, en op 11 November 1911 als jongste bediende bij dit bedrijf in dienst trad. afdeling Gerrit 2 die eens had gevraagd of er in de wasserij een bovengebit was gevonden. Hij had het namelijk verloren toen hij met zijn last diep onder de grond even was blijven steken. Hét verlies ver droot hem wel zee omdat hij het gebit pas enkele dagen bezat Het gebit zou dan wel de weg van alle kool zijn gegaan via laadkasten. schud zeven, nasortéerzeven en wasserij. Maar het leek wel bijzonder onwaarschijnlijk dat een kunstgebit dergelijke behandeling zou kunnen overleven. De wonderen zijn echter ce wereld nog niet uit. want het signalement van het in Den Haag gevon den gebit bleek te kloppen met de zo noodzakelijke prothese van de houwer. Trots loopt de houwer nu weer rond met zijn mond vol tanden. Die houdt z'n kiezen voortaan wel beter op elkaar. Hartelijk vaarwel van verpleegsters Heel Molenend liep uit om de kleinen te verwelkomen Drie weken na haar operatie zijn Za terdag de meisjes Folkje en Tjitske de Vries, die eens de Friese Siamese twee ling hebben gevormd, naar huis terugge keerd. Twintig minuten over twee stapten vader en moeder De Vries met hun vijf spruiten en de dorpspredikant, ds M. Fijtsma het Diaconessenhuis te Leeuwar den 'binnen. Er volgde een hartelijk af scheid van de hoofdzuster en de zusters van de kraamafdeling, die zovele zorgen aan de beide meisjes hebben besteed. Ook dr H. L. Straat, de leider van 't operatie- team, was gekomen om afscheid te nemen. Toen de tweeling gekleed was en in dekens gewikkeld, nam moeder De Vries Folkje in haar armen en haar schoon zuster. mevrouw Visser-De Vries, die bij de geboorte was gekomen om de nieuwe wereldburgers te bakeren, het andere In de gangen het ziekenhuis en buiten op het plein hadden zich intussen tientallen verpleegsters opgesteld om de Na zijn „ultimatum" Fransen zijn zeer verbolgen op minister Adenauer Bezoek aan Bonn in verband met de E.D.G. thans uitgesteld Uit diplomatieke kringen wordt gemeld, dat de Britse regering zich druk bezig houdt met de vraag, op welke wijze aan West-Duitsland ten spoedigste souvereim- teit kan worden verleend, mocht de Eur. Een overzicht van de ravage bij het Franse dorp Chateaubourg, tussen Lyon en Nimes, waar gisteren een goederentrein en de zgn. „autorail" een dieselpassagierstrein, op elkaar inreden. Defensiegemeenschap niet tot stand ko- Reuter meldt, dat een Brits-Amerik. commissie op officieel niveau, vandaag desbetreffende aanbevelingen zal opstel- t voor de regeringen van de Ver. Staten Engeland. Deze commissie is belast met het uitwerken der plannen, na de bespre kingen te Washington tussen Eisenhower Churchill. Waarschijnlijk zal het ater- natief zijn, dat West-Duitsland lid wordt van dc NAVO. De commissie zal met Frankrijk ruggespraak houden. Frankrijk reageert inmiddels fel op „Adenauers waarschuwing", dat een nationaal Duits leger de enig overblijvende mogelijkheid zal zijn. wanneer de Fransen het EDG- verdrag niet ratificeren. De Franse rege ring heeft het bezoek, dat de staatssecre taris van Buit. Zaken, Guérin de Beau mont, Woensdag aan Bonn zou brengen „onbepaalde tijd" uitgesteld. Franse regeringspersonen hebben hun ontstem ming geuit over Adenauers woorden, die zij kwalificeren als een „ultimatum". Tij dens het congres van de Franse socialis tische partij, werd een motie ten gunste de bekrachtiging van het E.D.G.- drag met 1982 tegen 1193 onthoudingen aangenomen. De heer F. van Monsjou, een bekende I figuur in de Nederlandse en internatio nale houtwereld, wordt as. Woensdag 70 jaar. Hij is o.a. hoofdredacteur weekblad De Houthandel. DAT de nieuwe brug over de Amstel te Amsterdam, die de toegang tot de nieuwe naar Utrecht (afstand nu slechts 33 km) Zaterdag onder enorme belangstelling in gebruik is gesteld. DAT vermoedelijk door kortsluiting een met riet bedekte boerderij te Oldeboorn (Fr.) bewoond door A. Brouwer geheel ls afgebrand, waarbij een klein gedeelte van de inboedel kon worden gered. DAT op het vliegveld Hilversum de voorzitter van de K.N.V.V.L., C. Kolff, Zaterdag het eerste zweefvliegcentrum in het Westen des lands officieel heeft ge opend, waarna burg. Boot van Hilve en burg. Vulderink van Loosdrecht eersten met zweefvliegtuigen de lucht ingingen. DAT in Gelders Veenendaal de door gebrs. Adriaens uit Weert gerestaureerde windmolen van de fam. Van Eden door Rohling van het ministerie van O. K. W. in werking is gesteld. DAT vandaag ls begonnen met de bouw van een stormstuw en een brug ti Krimpen aan de IJssel en Capelle aa IJss?l nadat men reeds enkele weke de Hollandse IJssel tussen belde plaatsen had gebaggerd. DAT op 4 Sept. het beeld Bartje, geschenk van het Drents Genootschap voor de schrijver Anne de Vries op öOe verjaardag, wordt onthuld. DAT het openluchttheater van de stich ting Twentse Openluchtspelen te Hertme bij Borne Zaterdagavond is geopend. DAT op de Zaterdag te Amsterdam ge houden ledenvergadering van de Bond Ambtenaren bij de waterschappen de 6lechte salariëring besproken werd van de watermolenaars, speciaal in Z.H. en het hoofdbestuur op korte termijn maatrege len zal beramen ter verbetering. DAT de Zuidafrikaanse ambassadeur, kol. P. I. Hoogenhout, Zaterdag op Soest- dijk aan de Prins een copie heeft over handigd van een kleurenfilm over de Kruger-wildtuin, getiteld Animal King dom. DAT de Belgische politie in de afge lopen nacht bij een inval in de speelclub Clro te Baarle-Nassau. waar 80 man aanwezig waren, de gehele inboedel in beslag heeft genomen, en de andere speelclubs hierna onmiddellijk de deuren sloten. DAT het Italiaanse stoomschip San Felice na de stranding door ring bij Vlissingen, in de afgelopen naoht met behulp vlotgetrokken haven ls gebracht, w hersteld. DAT de reptielen tic van Blijdorp is uitgebreid met twee reuzensalamanders, die zojuist uit Japan zijn gearriveerd, en deze dieren 2 meter lang en zeer oud kunnen worden. 4 sleepboten is ar de Vlisslngse r het zal worden l amphibiëncolilec- DAT op de receptie t.g.v. het zilveren ambtsfeest van de heer B. C. Geerlink, de directeur van Sanatorium Hoog La ren, de voorzitter der oud-patiëntenver. vertelde van pogingen een overkoepelend orgaan voor verenigingen van oi patiënten van sanatoria op te richten. DAT het nieuwe openluchttheater in het Asser Bos plaats biedt aan 1800 toe schouwers en morgen door burgemeestei De Dreu wordt geopend. DAT de Chr. Middenstandsbond op 27 en 28 September op Woudschotcn bij Zeist een kaderconferentie belegt mo centrale gedachte „De persoonlijke antwoordelijkheid van de onderner waar H. de Mooy uit Rijnsburg, prof. P. Borst en M. Ruppert spreken. DAT op de Leeuwarderweg te An dam Zaterdag een met 5 ton aardappelen geladen aanhangwagen tijdens de rit een vrachtauto losbrak. 200 m over rijwielpad reed, toen van de berm stc en ondersteboven terecht kwam, terwijl de vrachtautochauffeur pas na 2 km de aanhangwagen miste. DAT het Tweede Kamerlid de heer Algra A,R,) minister Donker heeft ge vraagd, op welke gronden hij de statuten der vereniging De Fryske Bibleteck pas wil goedkeuren wanneer de Friese door een Nederlandse naam wordt vervangei daar andere verenigingen met een Friese naam (o.a. Krislik Frysk SeUkip) wel bij K.B. zijn goedgekeurd. i hartelijk vaarwel toe beide m Toen de familie per auto Molenend binnenreed was het gehele dorpje reeds uitgelopen om Folkje en Tsjitske een blij welkomtoe te roepen. Moeder De Vries en haar schoonzuster lilten de verheugde dorpsgenoten de kleinen vol trots en in heel gelukkige stemming zien. Tsjitske genoot intussen van haar duimpje in de mond. Uitroepen: „ach wat een schatje" en andere waren niet van de lucht. In de met tal van bloemen versierde huis kamer gekomen, kwamen de beide vrou wen nog eens voor de ramen om de twee ling te laten zien. Gisteren gedoopt Gistermiddag heeft Molenend opnieuw zijn grote belangstelling voor de twee ling getoond bij de doopplechtigheid' in de Gereformeerde kerk te Oenkerk, on der leiding van ds. K. Feitsma. De baker, tante Tjitske. droeg haar petekind de kerk binnen en de groot moeder van moeders zijde had Folkje op de arm. De doopjurkjes waren een geschenk uit Engeland! De heer De Vries hield de kinderen een voor een ten doop. Nóch Tjitske nóch Folkje heeft tijdens de doop één kik gegeven. HET WEER IN EUROPA i 5 as a licht bew. halt bcw. .-v.\ bcw; 18 5 17 2 20 3 24 2 15 15 19 10 21 14 23 38 22 2 19 9 27 8 25 0 25 0 WEERBERICHT Buien Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Aanhoudend koud. (Opgemaakt hedenochtend te Zon en Maan Dinsdag: Zon van 4.27 tot 21.01; Maan ran 11.38 tot 23.12. Op 8 Juli E.K. Ook al hebt U geen giro-rekening, U kunt toch iets doen voor de actie O 92. Vul onderstaand biljet in en zend het zo spoedig mogelijk in een gefrankeerde envelop aan: de Nieuwe Leidsche Courant. Steenstraat 37, Leiden. INTEKENBILJET Het prot. chr. militair tehuis in Valkenburg moet er komen. Daarom ga ik er mee accoord, dat U mij zo spoedig mogelijk doorhalen wat niet verlangd wordt in de maand een kwitantie aanbiedt ten bedrage van f De Incassokosten neem ik, gezien het goede doel, voor mijn rekening Naam: Adres: Woonplaats:

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1