Amersfoorters gaan weer keitrekken! 64. Nu. Rondlobbes was lang de kwaadste niet; hij liet de Arabier in le ven en gaf een der neushoorns bevel, hem de woestijn in te jagen. En daar ging de praatjesmaker, hoor, loop je niet so heb je niet! 65. Langzaam trok nu de hele stoet weer terug. ,.Ga mee om een bakje Nijlthee!" zei Rondlobbes. en de dok ter met Sam en Slokkie volgden de b.*a- ve dikzak naar zijn woning. ..Daar schoot me net te binnen", zei Rond lobbes, toen ze gezeten waren, ,,dat die familie, die jullie bedoelt, twintig 66. De dokter keek benauwd. ,,Ik ben nu al bek-af!" zei hij, ,,ik zie er heus tegen op!" Maar Rondlobbes wist raad. ,,Ik kan mijn kavretje wel een week missen", zei hij, ,,als ik een oud vriend er een genoegen mee kan doen!" En zo vertrokken ze de volgende morgen; de dokter in het wagentje. Ze zochten Stapman op. die in de tempel had ge slapen en Sam en Slokkie klommen op 67. De weg. die Rondlobbes aangeduid had, werd nauwkeurig gevolgd. Maar al gauw begonnen de narigheden. Om het dichte woud zo lang mogelijk te ver mijden, trokken ze over een vrij steile helling, die dicht langs een afgrond liep. Aan de vóet van die afgrond bruiste een diepe -rivier. 68. Voor de arme dokter was het geen pretje: de helling was bezaaid met ste nen en bovendien vol kuilen, zodat het karretje rare bokkesprongen maakte. Het duurde dan ook niet lang, of het kantelde halverwege om en de dokter rolde er uit. 't Was gebeurd voordat iemand er erg in had. 69. Als een bal rolde de dokter de helling af, hele struiken in z'n vaart meesleurend. Geen bosje, geen steen was ln staat, hem in zijn vaart te stuiten en binnen tien tellen bereikte hij de rand van de afgrond... 70. Terwijl dit daarboven allemaal ge beurde. zat beneden bij de rivier Katje- mau te hengelen. Hij zat op een liggen de boomstam, die zijn kameraden tot 'n soort aanlegsteiger omgetoverd had den. Niets vermoedde hij van al wat hem bedreigde! 71. Daar bereikte Dr. Dikpoot de rand van de afgrond en stortte naar om laag! Zo ontzet was hij, dat hij zelfs geen kik gaf. Loodrecht onder hem lag de rivier en vlak daarboven de boom stam. waarop Katjemau nog steeds zat te hengelen! 72. Bom! Krak! Plons! Dr. Dikpoot viel met volle kracht op het ene eind van de boomstam; deze sloeg als een wip om en door het andere einde werd de arme Katje-mau als een tennisbal de lucht ingeslingcrd. ,,Ik ben benieuwd waar ik terecht kom!" dacht hij. Wekelijkse bijlage Zaterdag 3 Juli 1954 Voor velen is de Kei een steen des aanstoots, maar hij blijft de trots van "bevolking en stadsbestuur Oudste en bekendste zwerfsteen van Nederland Voor de in Amersfoort gelegerde Huzaren van Boreel is 't traditie geworden, dat iedere af zwaaiende lichting een poging moet wagen de Kei te ogtsieren. Zo werd hij in Januari 1952 met menie overgoten. De man op deze foto it bezig de Kei weer schoon te maken. DE dichter lierman Gorter, die gerui me t(jd in Amersfoort heeft ge woond en gewerkt, moet eens tegen vrienden hebben gezegd: „Iedere stad. die zichzelf respecteert, heeft iet3 wat andere steden niet hebben. Zo heeft Weesp z'n moppen, ParUs zjjn Eiffelto- ren, Brussel z'n manneke en Amers foort z'n Kei. Het moge vreemd klinken, maar er zit in deze uitspraak een grond van waarheid. Amersfoort Is In héél Neder land en zelfs ver daarbuiten beroemd geworden door zijn Kei en meer nog door het gesol er mee. Ter gelegenheid van zijn 50ste bovenaardse verjaardag werd de Kei in 1953 „gedecoreerd". Er zit voor velen iets lachwekkends in de Amersfoortse Kei. Er zijn er die beweren, dat Amersfoort zich belache lijk maakt met deze Kei. Maar is het eigenlijk niet vermakelijk, dat burgers van een stad eeuwenlang worden gefas cineerd door een „gewone" zwerfsteen. kend is meerderen in ons land be vinden. sommige zelfs van aanzienlijker gewicht en omvang? Er zijn over de Amersfoortse Ke>i in de plaatselijke pers en in de stadsvergaderzaal diepgaande debatten gevoerd, alsof het ging om het kostbaarste culturele monument... Degenen, die de Amersfoortse Kei als een „steen des aanstoots" zien cn de naam ..Keientrekker" als passend bij minder toerekeningsvatbaren, hebben meermalen voorgesteld om de herinne ring aan al het ..gekke gedoe" uit te wissen door de Kei voor altijd te doen verdwijnen. Vorig jaar werd zelfs in de gemeen teraad van Amersfoort gesuggereerd met de Kei een dijkgat in Zeeland te dichten! Gelukkig hebben de vroede va deren het zover niet laten komen. Men meent, dat Amersfoort hiermede een sympathieke uitdrukking van zjjn fraaie ..gezicht" ïou hebben verloren. Immers, sinds Everard Meyster. de zonderlinge burgemeester van Amersfoort. de vreemde Inval kreeg om de ..groote Kee- selsleen" van de Leusderheldc binnen de muren van de stad te halen, is de Kei onverbrekelijk met Amersfoort verbon den. WANNEER de Amersfoortse kei voor iet eerst werd gevonden, is niet met zekerheid bekend. Er is voor het eerst sprake van in een resolutie van Karei V, daterend uit 1545. In deze resolutie wordt ..de groote Keeselsteen" genoemd die bij de weg naar Utrecht lag. Sindsdien heeft de Kei steeds meer bekendheid verworven. Honderden Amersfoorters hebben op 7 Juni 1661 van tien uur 's ochtends tot laat in de avond gezwoegd om dit ..mo nument" binnen de stadsmuren te ha len. Aan het hoofd van de zonderlinge stoet ging, hoog te paard gezeten, bur- QP 28 Mei 1953 was het precies vijftig jaar geleden, dat de Kei der Keien de Amersfoortse Kei toeer u>erd opgegraven, nadat hij gedurende 230 jaar onder de grond had gelegen. Men was voornemens de in de geschiedenis van Amersfoort traditioneel geworden Keitrek king ter gelegenheid van deze merkwaardige verjaardag te herhalen, doch in verband met de watersnood werden de fees telijkheden uitgesteld tot 1954. Óp Woensdag 7 Juli a.s. zal het Keifeest op luisterrijke wijze door de Amersfoorters worden gevierd. Het hoogtepunt van het feestprogramma zal worden gevormd door een allegorische optocht. Ruim 200 geboren- Amersfoorters zullen dan, gesto ken in historische kledij, hun Kei door de stad slepen. Als verjaardagscadeauzal de Kei een voetstuk ontvangen, een ge schenk van de burgerij van Amersfoort. gemeester Jonkheer Everard Meyster. Vrienden van hem, die het wel leuk zou den vinden de ..groote Keeselsteen" in de stad te slepen, maar die de verwe zenlijking voor technisch onmogelijk hielden, hadden Everard Meyster uitge daagd. Hij had om 3000 dukaten gewed het stoute kunstje te leveren. En hij slaagde! De Keitrekking ondervond een voor die dagen bijzonder grote belang stelling. In 166? werd de Kei op de Varkens- markt het hartje van Amersfoort op een piëdestal geplaatst en beschil derd met allerlei afbeeldingen van werktuigen der vrije kunst. En alsof dit alles nog niet dwaas genoeg was, werd een jaar later boven op de Kei een beeldje van Tallas Athene, de godin der wijsheid, geplaatst. De Amersfoorters amuseerden zirh kostelijk, de buiten staanders haalden slechts minachtend de schouders op om al dH „gekke ge- De Kroonprins van Toscane, Cosimo de Medici, schreef in 1667: ,,Op het Plein, het meest nabij de Poort, die naar Na arden leidt, is een Kei opge steld op een grote vierkanten voet. van een Latijns en Hollands opschrift voor zien, door enige Jongelieden der Stad op gericht, wat nog al reden tot lachen Op 30 April 1673 heeft men de Kei van de piëdestal laten tuimelen cn op de Var- kensmarkt laten begra ven. „omdat de Franse soldaten hun buik vast hielden van het lachen bij het aanschouwen van het monument". Tot 1059 bleef de kei onder de grond maar de naam „Keitrek kers" was al in die tijd blijven leven. In 1859 stietten en kele arbeiders bij het leggen van gasbuizen op de Kei. Zij schrokken zó, dat zij de steen maar weer gauw met zand bedekten. In 1868 moes ten de gasbuizen worden gerepareerd en toen stiet men wederom op het „hatelijk brok steen". Belde confrontaties met de Kei bleken evenwel de herinnering er aan dusda nig te hebben opgerakeld, dat men in 1897 besloot de Kei maar weer op tc graven. Er was evenwel één grote moei lijkheid: men wist niet meer precies waar de steen lag! Na mislukte en met aflatend enthou siasme gedane naspeuringen, werd in 1903 een beloning van 25,— uitgeloofd aan de vinder En! toen, ja toen was het hek van de dam! Honderden Amers foorters, oud en jong. beproefden met allerhande graafwerktuigen op de Var- konsmarkt hun geluk. Verkeer was er niet meer mogelijk. In de nacht van 13 op 14 Mei 1903, werd de Kei gevonden door een Amers foortse jongen, die door de geschied schrijvers met de naam „Spekkie" aan geduid wordt. Over deze zonderlinge zoe king hebben niet alleen de Nederland se, maar ook tientallen buitenlandse kranten uitvoerige verhalen geschreven. Op 28 Mei 1903 vond de tweede Kei trekking plaats. De Kei werd nu van de Varkensmarkt naar de Utrechtse Poort gesleept. Het Keitrekkingsfeest werd slechts overtroffen door de Kronings feesten van 1898 Wie niet als „trekker" fungeerde, stond opgesteld langs de route, die de zonderlinge stoet volgde. „Spekkie" was de held van de dag. Ook Everard Meys ter was weer present. De Keitrekking van 1903 was namelijk een getrouwe na bootsing van die van 1661. Amersfoort leefde die dag in een feestroes. Bier en krakelingen, uitgedeeld door het ge meentebestuur. verhoogden deze feest- Tot de oorlogsjaren heeft de Amers foortse Kei bij de Utrechtse Poort ge staan. In 1943 vond er weer een Kei trekking plaats, doch de Amersfoorters wensen deze zo gauw mogelijk te ver geten. Deze trekker ij was namelijk geor ganiseerd door het n.s.b.-gemeontebe- stuur, dat de Kei met assistentie van een handjevol W.A.-ers cn opgetrom melde kinderen liet \erplaatsen naar de Hof. vóór. de St. Jotiskcrk. Na de oorlog werd de ..Keeselsteen" daar weer vandaan gesleept cn ge plaatst op een gazon aan de Arnhemse straat. waar hij thans nog staat. De laatste Keitrekking was niet zo spec taculair van opzet als dc vorigen, maar toch was dc belangstelling heel groot. De Amersfoortse Kei is na de oorlog meermalen het doelwit geweest van militaire „acties". In het garderegi- ment Huzaren van Boreel. dat in Amers foort is gelegerd, is een flauwe en kwa jongensachtige traditie ontstaan volgens welke elke afzwaaiende lichting een po ging moet wagen om de Kei te vernie tigen of te ontsieren. In 1947 werd de eerste aanslag op de trotse Kei ge pleegd. Onder zijn voetstuk werd tro tyl aangebracht. De ontploffing wekte vele Amersfoorters uit hun slaap, maar .de Kei was onbeschadigd. Hij wa3 alleen van zijn voetstuk getuimeld Na dien zijn nog verscheidene aanslagen op de Kei gepleegd; hij werd met menie overgoten, met dommekrachien omver getrokken, enz. enz., maar het is de mi litairen niet mogen gelukken de Amers foorters hun Kei te ontnemen. De Amersfoort* Kei een stuk Ra- paklvi of Alandgraniet, afkomstig van de thans Finse Alandseilanden in de Botnisehe Golf is ongetwijfeld de be kendste zwerfsteen van Nederland. Ook is hij de oudste, maar de zwaarste ts hij In geen geval. Voorzover men heeft kunnen nagaan, bevinden zich in ons land in totaal acht tien grote zwerfstenen. De grootsten lig gen in Wittem. Holten en Lonneker igem Enschede i. Zij wegen ieder onge veer 30.000 kg. De Wittemse Kei heeft een omvang van maar liefst vijftien me ter In Westerbork en Lonneker bevin den zich voorts keien van ongeveer 20 000 kg. Daarna volgen de Hoogevcen- sc Kei (15.549.6 kg de Hilversumse Kei (13 000 kg), de Winterswijksc Kei 112.010 kg. i. de Leersemse Kei (12.000 kg.i. de Amersfoortse Kei (ongeveer 11.000 kg de Kei te Drachten (9 000 kg». en de Larense Kei (2400 kg Voorts bevinden zich nog grote zwerf stenen in-het Friese plaatsje Bcrgum (de ..Poppesteen"), in Delden. in Soest, in Lichtenvoorde, Markclo en Vleddcr. De gewichten van deze keien zijn even wel niet bekend. Wat de ouderdom betreft gaat de Amersfoortse Kei veruit aan de spits, hetgeen uit de volgende ranglijst moge blijken: 1. Amersfoortse Kei. gevonden vóór 1544 op de Leusderheid; 2. de keien te Delden en Lichtenvoorde, ge vonden vóór 1900 3. dc Wittemse Kei. gevonden omstreeks 1905 4. de Winters- wijkse Kei. gevonden tussen 1911 en 1915; 5. de Kei te Soest, gevonden m 1905 6. de Hilversumse Kei. gevonden in 1922 7. de Hoogeveense Kei. gevon den in 1925 8. de Keien te Lonneker en (Vervolg op pag. 2).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7