Marteldood van Bonifatius in Dokkum herdacht C.J.M.V.-ers genieten van schone natuur Model-kampeerterrein in Belg. provincie Namen BEURSBAROMETERWm Moeizame worsteling door de artikelen NIEUWE LEIDSCHE COURANT s ZATERDAG 3 IUU 1954 Na twaali eeuwen Prof. Bakhuizen (Herv.), prof. Bavinck (Geref.) en prof. Asselbergs (R.K.) de sprekers TAE NATIONALE Bonifatiusherdenking is vanmorgen te Dokkum be gonnen. Nadat het provinciaal bestuur van Friesland de eregasten uit binnen- en buitenland op het provinciehuis in Leeuwarden ontvangen had, ving vanmiddag in de openluchtkapel te Dokkum de herdenkingsplechtig heid aan. Deze openluchtkapel is in 1934 door aartsbisschop mgr Janssen ingewijd. De kapel kan bijna 2000 mensen herbergen en is gebouwd bij de z.g. Bonifatiusbron, een zoetwaterwei, waarvan de overlevering wil, dat hij door de Bonifatius zelf is ontdekt en gebruikt om er zijn eerste dopelingen in Friesland in te dopen. Sinds eeuwen hielden onze Roomse medechristenen bedevaarten naar d« bron, die eertijds zeer primitief in e weiland gelegen was en door de koei werd gebruikt om er hun dorst te lessi Maar na 1924 kwam er verandering. Toen ging men zich van R.K. zijde inspanni D Nog 17; uur voor de boeg en dat met hoofdpijn. Neem dan Aspirin (alleen echt met het BAYERkruis). - om hier de pelgrims een devote plaats aanbidding te bieden. Er werd een park aangelegd en later de reeds genoemd» Bonifatiuskapel. Als sprekers van deze middag warer aangewezen: de R.K. prof. dr W. Assel bergs (Anton van Duinkerken), de Geref. hoogleraar in de zendingswetenschap, prof. dr J. H. Bavinck, en de Hervormde hoogleraar in de kerkgeschiedenis prof. dr J. W. Bakhuizen van den Brink. Boniiatiusmartelaar Prof. Bakhuizen van den Brink viel d< eer te beurt in een geschiedkundig over zicht Bonifatius als bisschop en martelaar te tekenen. Op 5 Juni 754, de Woensdag na Pinksteren is Wynfried Bonifatius me een groot aantal van zijn helpers, afkom stig uit Utrecht, door woedende Friezer vermoord. De evangelieprediker was a driemaal eerder in Friesland geweest: ir 716, toen hij bij koning Radboud niet he' minste succes boekte, na Radbouds dood keerde hij er terug en kwam er een goede dertig jaar later wederom op zijn derde en laatste reis. Bonifatius was vóór alles een kerkelijke figuur, die steun zocht bij de politieke macht der Franken. Het was tegen deze Frankische expansie dat de vrijheidszin der Friezen in het geweer kwam, aldus de Leidse hoogleraar. Boniiatius: missionaris Prof. Bavinck was de taak in een ma gistrale rede de betekenis van Bonifatius als missionaris in het licht te stellen. Bo nifatius heeft de „amor peregrinationis", de zwerflust om Christus' wil, in zijn hart gevoed", die hem dwong om het veilige Engeland te verlaten en in de streken der heidenen te getuigen van zijn Heer. „Be denkt toch", zegt hij in een zijner brie ven, „dat de ondergang der wereld nabij is". Hij had haast om het Evangelie verkondigen. Toch heeft Bonifatius zich maar weinig aan het eigenlijke zendings werk kunnen wijden, dat hem ongetwijfeld lief is geweest. De Paus in Rome had an dere arbeid voor hem bestemd: de orga nisatie van de kerk en kerkorganisatori sche vragen hebben al spoedig geheel zijn aandacht opgeëist. Het werkterrein Bonifatius was geografisch bepaald door het taalgebied, waar hij zich verstaan baar kon maken. Dit waren de Angel Saksische volkeren, waarmee de Friesi taal affiniteit vertoonde. Voor de Slavi sche volkeren had hij b.v. weinig hoop. „Hun is de bekering ontzegd", meent hij. De zendingsmethode van deze evange lieprediker werd gekenmerkt door volkomen gemis aan het pogen bij de heidense volkeren z.g. aanrakingspunten voor het Evangelie te zoeken H him kort en bondig het oordeel de weg ter ontkoming. Overigens kwam Bonifatius hier ook als representant van een nieuwe beschaving en de door hem gestichte kloosters den reeds spoedig de verbreidingspunten an een grote cultuur. Tenslotte wees prof. Bavinck erop, dat wij tegenwoordig In verschillende delen der Aarde, in Azië en Afrika, :elfde problemen staan, als leze missionaris zich geplaatst zag. „Wij, die in deze strijd staan, gedenken op deze dag aan hem, die in zijn wereld, ln zijn dagen, een oplossing heeft gezocht. Wij zullen hem niet in alles kunnen na volgen, ook hij heeft fouten gemaakt. wij danken God voor de zegen, die Hij ook door het levenswerk v ons vaderland heeft willen schenken", aldus prof. Bavinck. Boniiatius aikomst Aan prof. dr W. Asselbergs was opge dragen Bonifatius' afkomst en jeugd te belichten. In 675 werd Wynfried tlater Bonifatius geheten) geboren als zoon van een Saksisch edelman te Nushalling in Wessex (Zuid-Engeland). Na zijn bis schopswijding nam hij de naam Bonifa tius aan. Van ouds in de kerk een mar- telaarsnaam. Eerst op 41-jarige leeftijd trok de Evangelieprediker naar Fries land. Prof. Asselbergs legde in het ver volg zijner rede nadruk op de kerkpoli tieke betekenis van Bonifatius als midde laar tussen Rome en de Carolingers De rijksland-bouwwinterschool te Groningen viert op 9 Juli haar 60-jarig bestaan met een reünie van de oud- leerlingen. ELKE DAG KOMEN ER. NIEUWE POMPEN BIJ.... U ziet steeds meer blauw/witte Esso pompen voor ESSO EXTRA, de superbenzine met extra hoog octaangetal. Tenten opgeslagen in Hagnau Maar aan de keuken wordt ook alle aandacht besteed (Van een -onzer verslaggevers) T~\E CJMV-AUTOBUS is Dinsdagavond met reizigers zonder oponthoud U en na veel schoons gezien te hebben, aangekomen in Hagnau, een al leraardigst dorpje aan de oever van het Bodenmeer. Zoals gebruikelijk, stond het kamp binnen een half uur overeind en kon men na de warme maaltijd de avond benutten voor een wandeling in de omgeving. Aan de oever van het meer staand, kan men namelijk Zwitserland zien liggen. Een onvergetelijke schoonheid, die diepe indruk op de groep maakte. Nederlanders was gearriveerd op het mooie kampeerterrein van zijn kleine dorp, toog hü direct op onderzoek uit om even met zijn gasten te praten. Een geste, die uiteraard zeer op prijs werd gesteld. Aan het verzoek van deze heer „Bürgermeister" wat meer bekendheid aan deze kampeerplaats te geven, vol doen wjj gaarne, omdat het Inderdaad een prachtige plek ls aan de rand van het Zwarte Woud met een uitstekende accommodatie. Zij. die deze richting uit komen, zullen er niet bedrogen uitkomen. Maar voor het zover was, moest de heer G. W. J. v. d. Stjde, de chauffeur uit Nijverdal, wel een proeve van zijn bekwaamheid afleggen. De beroemde Schiwarzwald Hoohstrasse in het Zwarte Woud kronkelt met haarspeldbochten en stijgingen van 7 meter per honderd naar boven totdat men de duizend meter be reikt heeft. Met grote kundigheid en zon- oer één aarzeling nam hij elke bocht rus tig, zodat de CJMV'ers zonder angst van de prachtige vergezichten konden ge nieten. Dat dit mogelijk was. dankte men na tuurlijk ook aan het uitstekende stad kent geen woningnood! E«n gemeente nn Nederland ker woningnood, geen „Bureau vooi vesting" Die wonderlijke plaats Madurodam, waar dit p DEN HAAG TEL. 555816 Zo trekt de bus over Europa's wegen met onbekende bestemming, door wouden en langs meren, van welker schoonheid de Zuidhollandse C.J.M.V.-ers volop weten te genieten. En de bagage wordt niet vergeten. dat in tegenstelling tot de berichten uit Holland, hier bijzonder goed genoemd kan worden. Het zonnetje verlaat ons geen ogenblik, zodat alleen daardoor de tocht al een succes is. Een aardige ontmoeting had Maandag avond nog plaats in het kamp Rotenfels. waarover wij reeds schreven. Toen de burgemeester hoorde, dat een gezelschap Wilhelm Strassburger wil Nederlander worden In een wetsontwerp dat bij de Tweede Kamer is ingediend wordt voorgesteld het Nederlandschap o.a. te verlenen aar Wilhelm Strassburger, die in 1904 t« Lahr (Duitsland) werd geboren en in 1931 met het circus Strassburger naar Neder land kwam. De heer Strassburger werd in 1943 tot Duitse militare denst gedwon gen, maar verschafte onderdak aan eer Nederlander in dienst van de Britse in lichtingendienst. Kort voor de capitula tie van de Duitsere deserteerde hij en ga: zijn uniform en wapens aan de illegali teit af. Raad van Advies voor de Gemeentefinanciën Een ruimere taakomschrijving voor de rijkscommissie van advies voor de ge meentefinanciën wordt voorgesteld in een amendement, dat de commissie van rap porteurs uit de Tweede Kamer heeft in gediend op het wetsontwerp financiële verhouding rijk—gemeenten. In verband met de taakverruiming ^vil men verder de naam van de commissie veranderen in Raad van Advies voor de Gemeente- het aantal leden uitbreiden i 11 1 15. Vragen over optreden van officier Het Tweede-Kamerlid Bruns Slot (a.r.) heeft aan minister Staf verzocht, zijn mening mee te delen over het feit dat officier te Bussum toekomstige offi- •n urenlang in het gelid heeft laten staan om daardoor de daders van zekere baldadigheden te dwingen, zich te mel den. Zoals men weet. zouden de militaren tijdens een treinreis meto rotjes en ander vuurwerk hebben geworpen. Gedeputeerden namen afscheid Gisteren heeft de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr L. A Kesper aan de gedeputeerden, de heren J. A. J. Jansen Manenschijn en mr G. J. C. Schilthuis. die niet meer in de staten zullen terugkeren ten provinciehuize te Den Haag een afscheidslunch aangebo den. Daarbij waren tegenwoordig de le den van het college van Gedeputeerde Staten, de griffier der Staten, de direc- •hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat, alsmede de oud-directeur hoofdingenieur ir L. T. van der Wal commissaris der Koningin heeft de scheidende gedeputeerden dank gebracht de goede samenwerking gedurende vele jaren. Na afloop van deze lunch werd aan de I ambténaren der provincie gelegenheid! gegeven afscheid te nemen. De kampchels j^ATUURLIJK moet er ln een trekkamp van 40 personen orde heersen en daarom zijn er enkele chefs aangesteld. Zo is de heer J. Bink, Kootwijkstraat 145 uit Den Haag, chef van de bagage. Hij richt elke avond de keukentent in en weet precies, waar hij het zout voor de aardappelen kan vinden of waar de suiker voor de koffie en thee Voorts verzorgt hij de „stuwing" hangwagen en bus tot volle tevredenheid van de vele passagiers. Dat een vrouw aan het hoofd van de keuken staat, is niet verwonderlijk. Mevrouw Bink en mevrouw H; C.-v. d. Heyden-Dijkman, Soesterbergstraat 78 uit Den Haag zwaaien daar de schepter. Enorme gamellen worden met aard appelen, en .groenten gevuld en zonder er iets aanbrandt, komen al deze heerlijkheden op „tafel". Geen wonder dat gezonde Hollandse Jongens en meisjes rgen dat er geen kruimpje overblijft Vooral de Rotterdammers weten er goed raad mee. al zjjn er enkele Hage- i zoals de heer Deierkauf, die niet hen onderdoet. Mevrouw Cor C. de Vos-Ruygrok, Mei- doornstraat 41 uit Lelden assisteert in de keuken en dat zij daar op haar plaats ls, bewijst haar gezonde omvang. Prins Bernhard niet vergeten de heer T v. d. Heyden, Soesterberg straat 78 uit Den Haag op de grote zegen van het Vorstenhuis voor Nederland. Spontaan klonk daarop het Wilhelmus, dat tot ver over de bergen werd gehoord De vierde dag van de avonturentocht verliep verder zondèr noemenswaardige bijzonderheden. Men reed door het Zwar te Woud, bezoaht de luxueuze badplaats Baden-Baden, waar ook de Evangelische Kirche even werd bezocht In Oberndorf werd de lunch gebruikt op eenvoudige wijze. Er was namelijk geen enkele „aanlegplaats" te vinden, zo dat de goed belegde boterhammen lopend werden verorberd. Zo naderde ook het einde van deze dag in Hagnau. Woensdag reed men Oosten rijk binnen op weg naar besneeuwde Commandowisseling op Soesterberg Gisteren is met militaire plechtigheid het commando van de vliegbasis Soester- g overgedragen door de kol.-vlieger P. M. van Rooy aan de luit.-kolonel vlieger-waarnemer A. L. Cox. Na de plechtigheid defileerden de troe- -n en de Gloster Meteor straaljagers. In middaguren werd in de officierscasino m drukbezochte receptie gehouden. Rubriek met reizigers-varia Twee Zwitserse bergdorpjes worden door zweeibaan uit isolement verlost (Van onze verkeersredacteur) IN DE PROVINCIE NAMEN in België, om precies te zijn te Aisché-en- Refail, is het Góvernor-kamp ingericht, een kampeerterrein op veertig kilometer van Brussel. Het is bedoeld als een modelkamp, in totaal vijf tien hectaren groot en alleen toegankelijk voor de kampeerders en bij uit zonderingen voor familieleden, die hen vergezellen. Er moet een inschrijfgeld en een overnachtingsgeld worden betaald. Het eerste maakt degene, die het betaalt, automatisch lid van de vereniging en men is verzekerd voor aansprakelijkheid tegenover derden tot een be drag van tien millioen Belgische francs. Het La-Bas kasteel is het centrum van de onderhavige vorm behoort dat all et tot het gezegende verleden. Dat houdt peen critiek op die vorm in, allerminst. Maar toel op het gebruiken van het woord kamperen in dit verband. het Governor-kamp. Per keer kan daar voor vijfhonderd maaltijden worden ge zorgd. zonodig van drie a vier gangen. Als de meest economische methode werd de „Help yourself'-service uitgekozen: a raison van 15 francs kan men er zijn eten kopen. Op de bovenverdieping van het kasteel jn er allerlei kamers met warm en koud stromend water. Deze vertrekken worden orde gebracht en gehouden voor kam peerders. die. om welke reden dan ook, de nacht niet in een tent kunnen door brengen. Voorts beschikt het kasteel over eer recreatiezaal, èen bioscoop, een speelzaal televisievertoningen en allerlei an dere amusementsmogelijkheden. Het eigenlijke kampeerterrein, waar de tenten worden opgeslagen, beschikt over sanitaire voorzieningen, een zwembad, aansluitingen voor electriciteit en wat dies meer zij. Zonder bezwaar kunnen vijftienhonderd tenten tegelijk w den opgeslagen; dan nog heeft elke gast voldoende ruimte. Er bestaat tenslotti mogelijkheid voor het houden vai sportwedstrijden op daartoe aan gelegde terreinen. voor het hou- nan kampvuren, voor openluchtcon certen en -schouwburgvoorstellingen. Dit alles heeft ons zeer geïmponeerd. Het zal er vermoedelijk zeer plezierig toe zijn, in dat Governor-kamp, maar vragen ons met enige verbazing af, dit alles nog met kamperen te ma ken heeft. Kamperen heeft ons altijd doen denken aan een betrekkelijke eenz* heid, aan zwerftochten, aan pionieren. Bij De Amsterdamse beurs ging achteruit binnen zeer enge grenzen T~kE EFFECTENBEURS deed het deze week ongewoon kalm aan en de U neiging tot koersafbrokkeling was onmiskenbaar aanwezig. Verschil lende factoren deden hun invloed gelden. De besprekingen met de Indo nesiërs zijn deze week begonnen en hebben een onbehaaglijk gevoel ter beurze teweeggebracht, speciaal voor cultuuraandelen. Verder zijn de be richten uit Frans Indo-China niet opwekkend, nu Hanoi in toenemende mate bedreigd wordt. Wallstreet was merendeels lusteloos gestemd. Ten slotte was er nogal wat aanbod in stockdividenden Kon. Olie. TT ET KAN NIET altijd bergopwaarts ter beurze tfaan- d« tenmaon» <r»n gaan; de teruggang deze week bleef binnen zeer enge greh- zen. De omzetten liepen terug en de com missiehuizen hadden sedert lang niet zo weinig te doen. De handel in stockdivi denden Koninklijke Petroleum vormde wel de hoofdschotel. De eerste dag wer- verhandeld voor circa 880. later n reactie in tengevolge van enig aanbod. De koers der aandelen ex con tant en stockdividend stelde zich eerst op enkele punten boven 430 pet. maar dit behouden worden en de Toch is het zo! NAMEN VAN DE ZEEËN (86) Het is niet so vi schillende zeeën namen t eenkomstig de indruk eerste ontdekkingsreizigei maakt. Het ligt bijv. in d reden dat de leiding tan de uitgestrekte relden drijfijs die de zeevaarders daar aan troffen. De vraag, waaraan de Gele Zee haar naam ontleent, behoeft ons even- min tot diep nadenker zodra we weten dat de Hoang ho rivier voortdurend gewel dige hoeveelheden oordeel van vele Grieken ook w> een uitdaging kunnen liggen, waa de goden vertoornd zouden kui worden. Daarom leek het een g van hogere politiek een klein wijziging in de naa. ian te brengen t als Por geen ;eel betekent als gastvrije zee" of ..de zee die treem- delingen vriendelijk en welwillend ge zind is". Nu strookte dit laatste oordeel wel met de opvattingen t an de oude Grie- grotc massa's rode algen, die de weten schappelijke naam Trichodesmium erythraeum dragen en die wellicht oorzaak zijn dat deze zee destijds als Rode Zee werd aangeduid. Zouden we bij de Zwarte Zee naar een soortgelijke herkomst tan de naam willen zoeken, dan raken we toch le lijk op het verkeerde pad. IFant het ivater van de Zwarte Zee bevat geen bij zondere bestanddelen of kleurmidde- len die aan deze zee een opvallend don ker of duister aanzien zouden kunnen geven. De Zwarte Zee wordt eigenlijk zwart genoemd om dezelfde redenen als waarom wij de zwarte handel, of een zwarte bladzijde aldus betitelen. De oudste Grieken qualificeerden de Zwarte Zee als de onherbergzame zee", of „de zee die vreemdelingen onvrien delijk gezind is en ongastvrij bejegent", hetgeen zij uitdrukten met de naam „axeinos". Dit oordeel van de eerste Griekse zeevaarders was gegrond op het feit dat de kusten van de Zwarte Zee best deze naargeesligheid king werd gebracht. U ziet, selyking die we maakten t i an de term zwarte markt bladzijde, werkelijk niet te Daarover Maandag. „lel ueuuuaen woraen en ae nom koers zakte vri) gevoelig in. Omtrent de Ned. noteringsaanvraag der Koninklijke op de New Yorkse beurs werd officieel bekend gemaakt, dat deze bij het beursbestuui ingediend en vermoedelijk op 8 Juli in behandeling zal komen. Wordt de officiële goedkeuring verkregen e -- de lijn der verwachting, dan e voor de notering aangemelde stukken geregistreerd worden en het zal mogelijk zijn, dat dus omstreeks 8 Aug. a.s. de handel in Wallstreet in Royal Dutch een aanvang neemt. Wij vermoe den, dat men wel zal zorgen voor eer joyeuze entree der aandelen op de beurs. De overige Internationale aandelen konden zich niet aan de algemene luste loze stemming ont trekken. Het kunst zijdefonds hield zich nog het beste en wist zich aardig te hand haven. Unilever en Philips hadden te winstnemingen en moesten het een en ander van het koerspeil prijs geven. Cultures bleken deze week gevoelig voor de geladen stemming, welke reeds bij de opening van de Haagse conferen tie over de Unie tussen ons land en In donesië heerste. De commentaren o.a. ir onze krant over de eerste zittingen, wa ren in mineur gesteld en de effectenbeurs houdt rekening met de waarschijnlijk heid, dat deze conferentie teleurstellin gen zal opleveren voor degenen, die van een goede samenwerking tussen beide landen wederzijds voordeel verwachten. jQEZE WEEK 'tlonneert, blijkens het verslag, nog niet naar wens. Ook deze organisatie moet de kinderziekten doormaken, als we het op timistisch bekijken. De notering van deze aandelen stelde zich deze week iets lager. Zoals bekend wordt 8 pet dividend uitgekeerd (v.j. 12'? pet). Aangekondigd is de komst van een nieuwe buitenlandse emissie en wel een 3*i pet rentende 30-jarige obligatiele ning België. Het betreft hier een lening van 100 millioen, waarvan de helft ge wordt door een combinatie van erzekeringsmaatschappljen. s te verwachten dat deze emissie hier te lande Zeer goed ontvangen zal Locarno verbindt, komt een zweef baan naar de dorpjes Costa en Pila op da rechteroever van de Melezza, die even verder in de rivier de Maggia uitmondt Daarmee zullen de dorpjes die tot dan slechts over een muildierpad te bereiken zijn uit hun isolement worden verlost. De flora in het binnenkort te ontsluiten gebied is bijzonder rijk rTET SEIZOENPROGRAMMA, dat in brochurevorm door het (Oostenrijk se) bureau voor studentenreizen is uit gegeven. vermeldt talrijke tochten, rondvaarten en verblijfsmogelijkheden in dat land voor studenten. Diverse ge bieden van Oostenrijk komen er in voor, zowel het platteland als enkele steden. Inlichtingen worden verstrekt door het Büro für Studcntenwanderungen. Schrey- vogelgasse 3, Wien I. TEGENOVER het hotel Frankfurter Hof te Frankfurt aan de Main zal reusachtige garage worden gebouwd zeven verdiepingen. Op het dak zal landingsterrein voor helicopters wor den aangelegd. De auto's zullen langs hellende wegen of met grote liften naar de bovenverdiepingen worden gebracht. Met kleinere liften zullen de eigenaars hun wagen kunnen bereiken. In het ge bouw zullen tachtig chauffeurs kunnen logeren. fKORT zal men met de weder- juw van de historische Ross- muhle te Rothenburg aan de Tauber re- reed zijn. Het Indrukwekkende gebouw, dat in 1516 werd gebouwd, heeft eeuwen lang als noodmolen dienst gedaan, als de erd belegerd en dus van de molens in het dal was afgesneden. De Rossmiihle werd in 1952 door een brand vrijwel vernield. Het thans ge restaureerde bouwwerk is van het oor spronkelijke vrijwel niet meer te on derschelden, zodat de oude stad aan de Tauber een van haar mooiste en interes santste cultuurmonumenten als bet ware heeft teruggekregen. -r>EN OUDE TRADITIE is dit seizoen er tijdelijk in ere hersteld: deze zullen in een postkoets uitstapjes kunnen woraen ondernomen van Gar- misch-Partenkirchen naar de Badersee. •art-gele koets zal met twee paar den bespannen zijn. De postillon is in uniform en hij heeft een trompetter bU het voormalige dorp kreeg enkele weken geleden zijn stadsrechten. Dit „Kurort", dat op 25 kilometer afstand van Wenen ligt. is in drie opzichten van grote betekenis: door de geneeskrachtige bronnen, waaraan het feitelijk zijn bestaan te danken heeft. worden. Het "lijkt""erop. alsóf in de toe-1 door de bijzondere wijnen, die er worden komst meer Belgische uitgiften hier te verbouwd en door de.belangrijke textiel- lande zullen verschijnen. Er bestaat hier industrie, die onder andere de grootste grote behoefte aan goed beleggings- kamgaren-fabriek van Oostenrijk tot materiaaL 'haar leden telt De nieuwe wet op de omzetbelasting erden de door ons eer der gesignaleerde geruchten omtrent fusie tussen het Deli-concem en de Senembah Mij officieel tegengesproken. Er bestaat geen enkel voornemen om tot enigerlei vorm van samengaan te gera ken. aldus het communiqué. Desondanks toonde de koers van de aand. Senembah 1 Mij na de uitgifte van genoemd bericht weinig neiging om te reageren. Scheepvaartwaarden moesten ook een kleine tol betalen aan de algemene lus teloosheid en in het bijzonder aand. Ned Scheepvaart Unie, welke deze week ex dividend werden verhandeld, moesten enkele punten prijsgeven. Binnenlandse industriëlen waren deze week eveneens zeer kalm gestemd, al wa ren er nog wel aandelen, die konden monteren. Kon. Hoogovens en Ned. Ka- belfabriek waren b.v. beter gestemd. De Wit's Textiel moest, na een aanvankele stijging, op het bekend worden van de ,UÜ?iifiC van,nieuvv.e aandelem een ge- begon met dc mcdedeling, dat hij voelige reactie ondergaan. Er worden', ƒ1.600.000 aandelen uitgegeven a 100 pet met recht van voorkeur voor de aandeel houders. In het prospectus wordt mede gedeeld. dat. onvoorziene omstandighe den voorbehouden, de resultaten over het lopend boekjaar de uitkering van een „behoorlijk" dividend, ook over het ver grote kapitaal, zullen toelaten. Met een dergelijke uitlating kan men nog alle kanten uit. want wat de een „behoorlijk" noemt, kan de ander als onvoldoende kenschetsen. (Van onze parlements-redacteur) De Tweede Kamer is gistermiddag be gonnen met de moeizame worsteling door de artikelen van de nieuwe Wet op de Omzetbelasting. Moeizaam omdat er zo om ende bij 50 amendementen tegelijkertijd moeten worden behandeld. Men weet. dat staat; secretaris Van den Berge heeft verklaari gerekend mag worden met ee speling van f 10 milioen. In verband moet een bijzondere methode worden gevolgd, die overigens practsch zullen over de amendementen, die geld kosten, voorshands geen beslisingen vallen. Wel worden zij bedebateerd er dan kan later in onderlng overleg beke- 'orden, welke wensen voorrang die hebben, terwijl men toch »n totaa' niet boven de gestelde limiet uitkomt. Het is natuurlijk niet zo erg als de zltter. dr Kortenhorst, in een frivole bui veronderstelde, dat een voldoen in de amendementen neergelegd' ongeveer een milliard gulden zou kosten. zijn wel gedachten geopperd, die de door de staatssecretaris ge stelde schreef gaan. Overigens ls er nój een reden, waarom in de eerste dagen van de volgende week ook niet gestemd kan worden, waarschijnlijk zelfs niet een; over amendementen, die geen geld kos ten: er zijn n.l. heel wat Kamerleden, dit ook lid van de staten ener provincie zijn. En al die staten komen volgende week bij een om opnieuw geïnstitueerd te worden en om de nieuwe colleges van gedepu teerden te kiezen. Minister Van de Kieft was gisteren de Kamer aanwezig. De voorzitter maakte melding van een prijsdaling in de voornaamste prod peten der fabriek. De toekomst wordt nog onzeker geécht, al is er enige verbetering te constateren. De Kolen- en Staalgemeenschap func- dag eerder verzuimd had mede te delen, dat de bewindsman hem er van op de hoagte had gesteld, dat hij Donderdag niet aanwezig kon zijn omdat hij het te druk had met de Unie-besprekingen met de Indonesische delegatie. Erg duidelijk was deze verklaring niet: toen de Kamer met het omzetbelastingdebat begon was het onderhoud tussen de Nederlandse en ae Indonesische delegatie reeds lang af gelopen. De ^rtikelsgewijze. behandeling begon met een verklaring van de heer Gortzak (comm.), dat zijn fractie tegen artikel 1 stemde, om daarmee te kennen te geven, dat zij bezwaar iiad tegen de omzetbe lasting als zodanig. Langdurig werd voorts gedebatteerd dat beoogde, de aanvulling en wijziging van de integratie-tabel niet bij achter af goed te keuren algemene maatregel van bestuur doch rechtstreeks bij de wet te doen plaats hebben. Dit amendement werd tenslotte ingetrokken, nadat de staatssecretaris van financiën, dr Van den Berge, een wijziging had aangebracht, evolge waarvan slechts één jaar lang de machtiging gebruik gemaakt kan worden en hij voorts had beloofd, van deze machtiging slechts gebruik te zullen maken voor sectoren, waarvoor de thans geldende vrijstellingen krachtens de nieu we wet zullen vervallen. Over een amendement-Gortzak (comm.) dat de gehele interpellatie-heffing wil doen vervallen (hetgeen een offer van 45 millioen zou betekenen) zal laetr worden gestemd. Ook zal later worden beslist over een amendement-Van Leeuwen (Lib dat de bepalingen inzake het weelde- en tuasentarief (reap. 15 en 10 pet) wil laten vervallen op 1 Januari 1957 De heren Lucas (kath.v.) en Hofstra (soc.) voelden hiervoor niets, waaraan de beer Lucas echter de verklaring toevoegde, dat hij evenmin iets voelde voor de weelde- en tussen-tarieven. De heer Van Leeuwen, hoewel hieruit kunnende concluderen, dat zijn amendement geen schijn van kans had. handhaafde het. Hij wilde daarmee nl. forceren, dat de kwestie van de weeldeheffing, die hij een inbreuk op de consumptievrijheid noemde, automatisch vóór 1957 in de Staten-Generaal zou moeten worden be sproken. Over 'n amendement-Gortzak (comm.) dat wilde bereiken, dat er geen verschil heffing zou komen tussen koop op afbetaling en koop met contante beta ling. kon niet eens worden gedebatteerd: het werd op het laatste nippertje inge diend. Daarover dus in een later sta- Dc Kamer bleef steken in de serie amendementen, die de vrijstelling van de detaillist-fabrikant-dienstverlener en de detaillist-grossier wilden verbe teren. Gisteren schreven wij hierover reeds. Staatssecretaris Van den Berge had tegen geen van de amendementen budgetaire bezwaren, doch hij wees wel op zijn bezwaren, ontleend aan de on gunstige werking op de concurrentie verhoudingen en op de vergroting van de onbillijkheden. De voorstellers van de amendementen beriepen zich echter op de wenselijkheid, zoveel mogelijk ddenstanders verlichting te geven het amendement-Lucas (kath. v.),| Dinsdag wordt het debat voortgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5