Op de Burcht hedendaagse beeldhou wkun st Nog stijgende vraag naar arbeidskrachten NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 3 IUU 1954 GELUKKIG INITIATIEF Stijluitersten in bijzonder geschikte omgeving In de grote zaal van de Burcht werd gistermiddag door burgemeester Van Kinschot een voor Leiden wel zeer bijzondere tentoonstelling geopend, een expositie beeldhouwwerken in de open lucht, die niet alleen door het peil van tentoongestelde, maar ook door de bekendheid van vele deelnemers op landelijk niveau staat. De tentoonstelling wordt bovendien gehouden tegen een achtergi en in een omgeving, die historisch van groote waarde en uit een oogpunt natuurlijke schoonheid onvergelijkbaar is. Direct by het betreden van het be merde pleintje, opkijkende naar d< oude Burchtheuvel ziet men als een rassing enkele witte beelden afsteken tegen het heldere groen van het gras. En Op de tentoonstelling van beeld houwwerken op de Burcht is ook dit fijne beeldje te zien, meisje met vogel, van Hans Me lis, lid van het jubilerende L.K.C. al wandelend langs de paden, die zich rond de heuvel naar boven winden, ont dekt men telkens nieuwe verrassingen tussen het groen van de bloeiende strui ken, telkens een ander beeld, jazeker, maar ook telkens een totaal andere op vatting. En dat is nu juist de kracht èn de zwakheid van deze tentoonstelling. De kracht: want men ziet hier niet alleen werk van vele vooraanstaande Neder landse beeldhouwers en hun soms totaal verschillende stijlen, maar de beschouwer krijgt ook een indruk van datgene, er op het gebied van de beeldhouwkunst in Nederland zoal te koop is De zwakte echter ook, want juist door de verschei denheid van stijlen is vergelijking tussen producten in één stijl vrijwel onmogelijk, tenzij men geschoold is en bekend met de hedendaagse beeldhouwkunst. Boven dien wordt het aesthetisch gevoel gemak kelijker opgewekt, wanneer men de beste producten van één stijlopvatting bij el kaar brengt. De voordelen van deze tentoonstelling wegen echter ruimschoots tegen de nade len op, want niet op de eerste plaats aesthetisch genot wordt er beoogd maar een doen kennis maken met de moderne beeldhouwkunst in zo ruim mogelijke zin Dus niet alleen met de meest uiteenlo pende richtingen (de moderne kunst mist nu eenmaal de eenheid van één leidende gedachte), maar kennismaking voor zo breed mogelijk publiek, dat behalve uit kunstkenners en kunstminnaars uit Leiden en omstreken, uit Nederdand of uit het buitenland (er is wel degelijk ook aan het vreemdelingenverkeer gedacht), is samengesteld uit de lezers van popu- lair-wetenschappelijke werken en kran tenartikelen over kunst, in het algemeen zij, die zich van nature voor culturele Verschijnselen interesseren. En zó bezien voldoet deze tentoonstel ling zeer zeker, terwijl dient toegegeven, dat schoonheidsgenieting en aesthetische waardering voor de werken afzonderlijk op zijn minst niet onmogelijk is, al vindt men dan ook naast de prachtig getroffen schoolmeisjes in brons van Van Riems dijk de totem van G. Romein, om maar ergens een tegenstelling te noemen. Verleden tijd Wat de aandachtige beschouwer direct moet opvallen is, dat werken als die van de grote Wenckebach, hier aanwezig met een prachtig brons, getiteld „Job", eigen lijk al behoren tot een voor ons verleden tijd. Het beeld met zijn uitgewerkte ana tomie doet ondanks de kracht van zijn uitdrukking als een anachronisme aan. En men behoeft heus nog geen bewon deraar te zijn van het „Bolgewas" van Paul Ph. Koning om het beeld ..Ramp" van G. H. v. Remmen of de ter dood ver- Een dokter nodig? De Zondagsdienst van de huisartsen té Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters De Graaff, Den Haan, Hart man, Jasperse en Stoffers. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst van de apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 3 Juli 13 uur tot Zaterdag 10 Juli 8 uur waargenomen door apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel- '0502 en apotheek Reijst, Steenstraat 35, t«L 20136. oordeelde van de Steikelgroep door Ma rian Gobius als indrukwekkend te onder gaan. Min of meer vergaande „verteke ningen" worden door ons als natuurlijk aanvaard, mits zij de kracht van de uit drukking ten goede komen. En met „ver tekening" bedoelen wij dan ook het weg laten van niet ter zake doende details, zodat een beeldje als van Lenie Meulman Helmbold, „Vrouke" genaamd, of het meisje met de vogel van Hans Melis ont roerend van prilheid is geworden. Hoe het publiek op de abstracten zal erageren staat echter eveneens hoofdzaak niet-begrijpend. Maa; veel gewonnen, wanneer er over deze dingen gediscussieerd wordt En wanneer men bijvoorbeeld de samenhang ontdekt tussen de totem van Romein en de recla mekunst. Want inderdaad heeft de recla me rrtet abstractie te maken en het doet er weinig toe, langs welke weg terrein betreedt, wanneer men komt. Wat dat betreft verwachten wij veel van de rondleidingen, die op het programma staan. Zij zullen er ongetwij feld toe meewerken veel duisters in de moderne kunst op zyn minst begrijpelijk te maken. In ieder geval is deze tentoonstelling tn een gelukkig initiatief te danken en kunnen zij. die belangstelling hebben voor de beeldhouwkunst, hier belangrijk werk bijeen zien onder voor beelden zo gunstig mogelijke omstandigheden, d.w.z. dat de beelden hier alles meehebben om naar vorm, volume en ruimtelijke wer king tot hun recht te komen. Naar wij vernamen is men van gemeen telijke zijde van plan hier ook het een en ander voor plaatsing in de stad aan te kopen. Wij zijn er van overtuigd, dat keuze genoeg is voor een beeld, dat onze oude veste zal „doen", ook met het voorbije Opening De tentoonstelling werd geopend in de grote Burchtzaal. waar wethouder Van Schaik de bijeenkomst opende met een welkomstwoord- De wethouder vertelde daarbij, dat het initiatief was uitgegaan van het vijf jaar bestaande Leids Kunst- Centrum, dat de steun en de medewer king verkeeg van diverse instanties, o.a. pkL V.V.V. en van Kunst en Gezin Kyk en gemeente verleenden een subsi die, terwijl die van de provincie hoogst- waarschyplyk ook zal worden toegezegd. wet openingswoord werd gesproken door burgemeester Van Kinschot, die de opvatting als zou Nederland alleen eer tand van schilders kunnen zjjn ten stel ligste bestreed. Er is een belangrijke groei merkbaar, ook in de belangstelling van het publiek na de oorlog. Het verheugde spr., dat het initiatief Leids was. En dat de exposanten zelf na het zien van de exclusieve tentoonstel- lingsgelegenheid zo enthousiast zijn ge worden. De burgemeester dankte hen voor hun deelneming, de prominenten èn de jongeren, en betrok in zijn dankwoord óók Kunst en Gezin en de gemeentelijke plantsoendienst, die de entourage uitstekend verzorgde. Met ingang van Maandag is in de foyer van de Burcht nog een expositie te van werktekeningen en kleinplastiek, waarop wij nog nader hopen terug te ko- Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. C- van Eek te Leiden: nuizen met tuinen. Roemer Visscherstraat 15 en 17, samen in bod, t 8100, koper P de Jongh. q.q. te Leiden voor f 8600; huis met tuin Middelste gracht 145. werkplaats met pakhuis. Mid delstegracht 147. en huis en erf Middel stegracht 149, samen na afmijning in bod. f 10.800; koper: T- Beeuwkes, q.q. te Lel den voor f 13000; perceel Uiterstegracht 168, in bod f 7-000. is niet verkocht. Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden: huis met afzonderlijke boven woning Decimastraat 26/26a, in bod f 5300, koper: J. v. d. Berg, q.q. te Leiden voor f 5300; pakhuis met afzonderlijke Bovenwoning Koolstraat 6 hoek Kool gracht, in bod f 4400, koper J. A. Vree- jurg q.q. voor 1 44U1 Ten overstaan van notaris P- H. Ro- meijn te Warmond: winkel en woonhuis Wilhelminapark 1 (Oegstgeest). in bod: f 11.600, koper G- Leeuw q.q. te Warmond f 12.000. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Marja M- dr v P- H. Vonk i A. Doornik; Ingrid dr v J. O. Gra ssen en B. Hvenegaard; Simon P- zn v W. de Graaf en C. de Pree; Johannes J- - Agenda van Leiden Deze harmonicaspeler in beton van M. v. d. Burgh is eveneens aanwezig op de tentoonstelling van beeldhouwwerken op de Burcht. N. Holverda en W. F- v. d- Nieuwen- dijk; Anthony J. zn v P- Lagas en T. J- Jordens; Eduard P- M. zn v J. H. M. M- Loenen en J. M- Blankert; Paulina H. dr A. C- Kulk en D. J- Smit; Lijdia J. dr W- v. Duijn en J. Remmelzwaal; Eli zabeth H. dr v N. Petersen en G- v. d- Heuvel; Frederik zn v J. Blijleven en C- W. B- Roodenburg. OVERLEDEN: J. v. d. Steen, wednr, jr; J. Heidinga. wednr. 76 jr; D. Sol. ian, 79 jr. B.I.o.-school veer tig jaar Zeer verzorgde feestavond in de Stadszaal De leerlingen van de jubilerende Dr Van Voorthuysenschool voor b.l.c. hebben hun steentje bijdragen tot de algemene feestvreugde en hun dankbarheid voor het veertigjarig bestaan geuit met het opvoeren van een revue, die werkelijk klonk als klok. Zij trokken daarmee gisteravond een volle stadsgehoorzaal, op zichzelf al geen kleinigheid. De heer,M. C. H. den Haan, van wie ook de algemene opzet was, opende de avond met een welkomstwoord, waar in hij de stichter, wijlen dr Van Voort- huysen. piëteitvol herdacht, terwijl het gordijn langzaam opzij werd getrokken en de beeltenis van dr Van Voorthuysen zichtbaar werd. sober versierd niet planten. Wat men onder goede leiding met de ze gehandicapte kinderen kan bereiken, toonde het personeel met de hulp van het Leids Onderwijzers-Toneelgezelscnap op overtuigende wijze. Vlot en met be grip werd in een serie van twaalf beel den, de twaalf maanden van het jaar vertegenwoordigend, een inzicht gege ven in datgene, wat de kinderen op de ze school wordt bijgebracht, en van ae levensvreugde, die zelfs de kinderen van de school Pieterskerkhof daarbij wordt geschonken. Het geheel zat vol geestige vondsten, die werkelijk tot hun recht kwamen en de zaal soms in schaterlach deden uitbarsten. De verzorging van de decors en de aan kleding was perfect en alles sloot ais de bekende bus. Medewerking verleenden daarbij De- halve het reeds genoemde L. O. T. o.l.v- de heer J. Chr. Bartelsman o.a. het Leids Volkshuis (aankleding) en Jong en Jolig o.l.v. de heer K. Kukler. Dit gezelschap verzorgde practisch de helft van het programma door voor de „ver bindende tekst" te zorgen, die uitmuntte door de van dit gezelschap bekende' mu zikaliteit. Aan het slot van de avond sprak Ge voorzitter van de oudercommissie, ae heer H. Wagemans, een hartelijk woord van dank. dat hij deed vergezeld gaan van bloemen voor de leerkrachten. De heer Den Haan bracht een bloemenhul de aan de dames van de oudercpmmis- sie en allen, die meehielpen tot het welslagen. Wethouder Van Schaik en de heer Vriend waren ook tegenwoordig. Tol 22 Augustus in Oudheden Zaterdag Burcht, 3—half 5: receptie coöperatieve schoenmakersvereniging „Ons Belang" (gouden Jubileum); 8 uur: feestavond. Speeltuin Zuiderkwartier, Anjelierstraat, 312 uur: tuinfeest ten bate van clubhuis. Oegstgeest, Oud-Poelgeest, 2 uur: Hervormde Jeugdraad, opening zomer feest „Jokeboto" (tot 11 uur), 2 en 8 uur: openluchtspel. Maandag Speeltuin Oosterkwartier, 7 uur: kinder spelen en openluchtfilmvoorstelling. Garenmarkt, 6.45 uur: Oud-Leiden, ver trek per bus voor avondwandeling langs de Brasem. Dinsdag Speeltuin Oosterkwartier, 7 uur: kin derspelen en openluchtfilmvoorstelling. Rehoboth, 8 uur: Leidse Chr. Oranje vereniging. jaarvergadering. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen, Steenstraat „Van vergrootglas tot oog der w schap" (twee 1 H«'troot,te d«l van da va«n,aling AtelferUarenmarkt 36. 10-12 en n.l, beslaat ui, rtjk<t gratvondsten dar Goten - e„h,_reriojori .-,n Toon Kop- m Zuid-Rusland uit de 4de er 3-6 uur. schaarsneden K°e Germaanse volk. oorspronkelijk voeU en antiquiteiten uit De Spaanse Pot, Gothland afkomstie. was. tot 23 Juli)- Burcht, tot zonsondergang: hedendaagse beeldhouwkunst (tot 31 Augustus). Rijksmuseum van oudheden, 10—5 uur: Sieraden uit de volksverhuizingstijd (tot 22 Augustus). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge woerd 171, tel- 20502 en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Expositie van sieraden uit volksverhuizingstijd In het rijksmuseum van oudheden te Leiden is vanmiddag door de heer B. J. E. M. de Hoog, hoofd van de afdeling buitenlandse betrekkingen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, een belangrijke ten toonstelling geopend van sieraden uit de volksverhuizingstijd. Het betreft hier in hoofdzaak de prachtige verzameling die indertijd is bijeengebracht door Baron Johannes von Diergardt en die in 1953 verworven is door het Römisch-Germanische Museum te Keulen. Deze collectie, die door gebrek positieruimte voorlopig in Keulen nog niet kan worden tentoongesteld, is aldaar de oorlog alleen in 1950 tijdelijk te :n geweest op een tentoonstelling ter gelegenheid van het 1900-jarig bestaan der stad en vervolgens dit jaar enige laj maanden te Doornik en te Brussel en.'toongesteld geweest. Thans is zy v- .-os- Juli tot 22 Augustus in het rijksmuseum si'piembë'r'iM'u'cMakn-lvan eiland Gothland afkomstig, was, na zich reeds vóór het begin onzer jaartelling in het gebied aan de mond van de Weich- sel gevestigd te hebben, omstreeks het midden der tweede eeuw naar de Krim getrokken, waar het in aanraking was gekomen zowel met de Skybhiseh-Sarma- tische kunst als met de goudsmidskunst der Griekse kolonisten uit Kertsch Olbia. Zo is daar by die Goten, aai oever van de Zwarte Zee, een half Oos- WERKLOOSHEID IN LEIDEN Nu de standcijfers van het geregistreerde aanbod per 26 Juni 1954 bekend zijn, blijkt, dat sinds de vorige opgave een belangrijke daling kan worden geconstateerd. Bedroeg het aantal geheel werkloos ingeschrevenen op 19 Juni j.l. nog 622, thans per ultimo Juni bedraagt dit 467, terwijl daaren boven 134 personen bij werkvoorzieningsobjecten tewerkgesteld waren. Het totaal geregistreerde aanbod geheel werklozen plus arbeiders werk voorzieningsobjecten geeft derhalve een stand van 601 aan. Vergelijkt men de cijfers van het overeenkomstige tijdstip in 1953 en in 1952, dan blijken de voordelige verschillen 538 en-1147 te bedragen. Dit wijst uit, dat de werkgelegenheid in beduidende mate is toegenomen. Houdt bovendien rekening met het feit, dat de behoefte aan seizoenarbeiders, in band met de weersomstandigheden tc an bescheiden omvang is gebleven, dan is het zonder meer duidelijk, dat de zogenaamde blijvende werkgelegenheid sinds 1952 een belangrijke uitbreiding heeft ondergaan. Eensdeels is dit to schrijven aan verhoogde activiteit, dersdeels aan industrievestiging. Verheu gend is, dat de gereleveerde uitbreiding der werkgelegenheid zich in vrijwel alle bedrijfstakken heeft voorgedaan. De vraag naar arbeids krachten De vraag vertoonde opnieuw een stij ging en bedroeg per ultimo Juni ruim 350 agen. In de eerste plaats is de vraag gericht op jeugdigen in de leeftijdsklasse van 16 fm 18 jaar. Eerst na beëindiging van de diverse schoolopleidingen kan verwacht worden, dat aan deze aanvra gen in enigszins beduidende mate vol daan zal kunnen worden. Voor volwassenen neemt de vraag naar ongeschoolde krachten in diverse be drijfstakken, zoals de baksteenindustrie, de betonindustrie, de metaalindustrie, de textielindustrie (vezel- en garenindustrie) en de houtbranche, een eerste plaats in. Daarnaast bestaat voor geoefende en ge schoolde krachten eerstens in de metaal industrie en vervolgens in de bouwsector respectievelijk ruime tot goede plaat- singsmogelijkheld. Jeugdbemiddeling Wellicht ten overvloede wordt nogmaals gewezen op het door de afdeling Jeugd bemiddeling per 1 Juli ingestelde avond spreekuur. Op de belangrijkheid van het contact met genoemde afdeling, zowel voor de jeugdigen zelf, alsmede voc ouders, werd reeds eerder de aandacht gevestigd, evenals op de Nazorgdienst (spreekuur uitsluitend Donderdagavond an 7—8 uur). Vrouwen Het aantal Ingeschreven werkloze t en onderging geen wijziging van enige betekenis en bedroeg per ultimo Juni 1954, 111. Ook de vraag bleef vrijwel ge lijk, n.l. ongeveer 340. De hoofdschotel wordt gevormd door de nog altijd grote behoefte aan huishoudelijk personeel (115), waaraan moeilijk is te voldoen. Voorts kunnen geplaatst worden: con- fectienaaisters. leerling-naaisters, stik- sters (stoffen, leder en plastic), strijksters, winkel- en administratief personeel, ypistes, steno-typistes en inpaksters. Ten slotte kan nog worden vermeld, dat -owel in de textielindustrie als in de conservenlndustrie belangstelling bestaat vrouwelijk personeel. terse, half Germaanse kunst ontstaan, van buitengewone verfijning, die prach tige stukken goudsmidswerk heeft opge leverd met filigrain en granule en fraai gezette granaten en andere kleurige stenen. Deze laatste versieringswljze is in het Oosten steeds, met ftame in Perzlë, zeer in trek geweest en heeft o.a. ook de Byzantijnse kunst sterk beïnvloed. Toen de Goten, verdreven door de Hunnen, in het eind van de vierde eeuw- naar het Westen zyn getrokken, heeft hun kunst ook de West-Germanen, en o.a. de Franken, sterk beïnvloed. De col lectie Diergardt bevat ook daarvan reer veel mooie voorbeelden, afkomstig van Frankisahe grafvondsten in Frankrijk. De verzameling Diergardt is tentoon gesteld in 17 vitrines vol met het prach tigste goudsmidswerk, dat men zich kan voorstellen: mantelspelden, gordeltoeslag, halssnoeren, ringen, kostbare diademen enz. Dan volgen nog 12 vitrines met Frankische, Skyt-hisohe sieraden enz. uit de verzamelingen van het rijksmuseum van oudheden zelf, een vroeg-Frankisohe grafvondst uit Rhenen, in bruikleen af gestaan door de gemeente Rhenen, een belangrijk gedeelte van de prachtige vondsten uit het Frankische grafveld van Rhenen en tenslotte de interessante vondsten uit graven in de pandhof van Sint Servaas te Maastricht, die reiken de laat-Romeinse tijd tot in de mid deleeuwen en die daar in de beide laat ste jaren door de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek zijn op gegraven. De tentoonstelling is geopend van 10-5 ur. Ze wordt op 22 Augustus gesloten. penburg 28; Geschiedenis der Natuur wetenschappen, Steenstraat IA; Vol kenkunde, Idem; De Lakenhal, Oude Singel 28—30. Dit staat, met heel uit voerige gegevens, allemaal in de uit gave „De Nederlandse Musea" van het ministerie van O., K. en W. Het boek van bijna 400 pagina's kost een rijksdaalder. Het is maar een tip voor het geval u op 't ogenblik winterva- cantie hebt. Eén van do mooiste i in Lei- ion deren. De foto toont die van het pand Hoog landse Kerkgracht 18, eipendom van de heer B. J. IJssel de Schepper. De zeventiende-eeuwse gevel heeft boven de vensters fraaie strekken met ge beeldhouwde maskersluitstenen en natuurstenen boekblokken. De restau ratie is geschied volgens door Monu mentenzorg goedgekeurde plannen. Gedeputeerde Staten stellen nu aan Provinciale Staten voor, een tiende deel in de kosten bij te dragen. Eén van de voorwaarden is, „dat het mo nument na a/loop van de werkzaam heden onveranderd bewaard en on derhouden blijft in de staat, waarin het door de herstelling is gebracht". En dat in Den Haag Zó is het beter Ons B.B.-tje Hooglandse Kerkgracht 18 Leiden heeft er twaalf gek figuur, althans wat het aantal be treft! Utrecht heeft er 15, Groningen 7, Rotterdam 10, Den Haag 18 en Am sterdam slaat alle andere steden na tuurlijk met vele lengten: 35 (en wét voor een musea!). Maar Leiden mag er dus best wezen. We zullen de twaalf in 't kort opnoemen: Academisch His torisch Museum, Rapenburg 73; Le germuseum. Pesthuislaan 7; Meer mansburg, Oude Vest 159; Munt- en Penningkabinet. Kloksteeg 25; Pren tenkabinet, idem; Rijksherbarium, Nonnensteeg 1; Geologie en Minera logie, Garenmarkt lb; Natuurlijke His torie, Raamsteeg 2A; Oudheden, Ra- yiET HOE bet vricndeiyk zonlicht schittert op weid' en woud' zo klonk het deze week in het West- broekpark in Den Haag. Onder leiding van de heer Herman Stenz uit Leiden werd daar een openlucht-zangavond gehouden. Daar is moed voor nodig, in deze weken, maar Herman Stenz bezit de moed wei om van 't vrien delijk zonlicht te laten jubelen. He laas, de zon scheen niet en daarom ging men daar in het Westbroekpark maar in het paviljoen verder zingen. Totdat er zoveel zangers en zangeres sen toestroomden, dat de deuren toch open moesten en men weer bulten stond. In het deftige, door ons zo veel gesmade Den Haag, onder leiding van de door ons zo veel geroemde Lcide- naar Herman Stenz- Er werd uit volle borst gezongen, zo meldt ons een Haagse collega: vaderlandse liedjes, lenteliedjes en zomerliedjes. Terwyi mevrouw Betsy de RidderSpaan op de piano begeleidde. De vogels werden er stil van. In Den Haag, voelt u wel? (P.S.: In Leiden wordt voor volkszang elke Maandagavond geoefend In het wijkgebouw StaalwUk. Wanneer wor den in de Sleutelstad „de vogels er stil n"?) J^INNEN ENKELE MAANDEN zal de A-kring Leiden van de Bescherming Burgerbevolking over al het benodigde materiaal voor de blokploegen kunnen be schikken, zo vernemen wij. Mei de aankoop van 100 blokwagens met daarbij behorende uitrusting is namelijk een begin gemaakt. Ook is opdracht verstrekt tot het plaatsen van 21 nieuwe sirenes in de kring Leiden. We hebben boven deze regels nu wel gezet: Ons B.B.-tje, maar we kunnen in Lei den gerust spreken van een flinke B.B., die goed op poten staat. Het moet een eer zijn, er deel van uit te maken. Wie zich nog niet heeft aangemeld en er toch wel wat voor voelt, moet maar eens inlich tingen gaan vragen op de Lange- brug. In de Ahoyhal ■yEERTIG LEDEN van K. en O. te Leiden zijn vanmiddag naar Rot terdam gereisd, om daar in de Ahoy hal een groots muziekgebeuren mee te maken. K. en O. kon maar veertig kaarten krijgen, doch had er wel een veelvoud van willen doorgeven aan haar leden. Niet alleen uit Leiden, maar uit geheel Nederland, uit Bel gië en Engeland, ja zelfs uit Amerika kwamen de muziekliefhebbers van middag naar de Ahoyhal. Het Rotter dams Phllharmonisch Orkest, ver sterkt met het Brabants Orkest, voer de de Achtste Symphonie van Gustav Mahler uit. in het kader van het Hol land-Festival en mede ter herdenking van 't 125-jarig bestaan van Toonkunst. Solisten: tien; koren: elf; orgel: Piet van den Kerkhoff; het geheel van meer dan duizend medewerkenden onder leiding van (natuurlijk) Eduard Flipse. Al heel vlug waren alle kaar ten uitverkocht. Toen is men toe gangsbewijzen voor de generale repe titie gaan drukken- Ook die was men spoedig kwijt. Daarom heeft men Don derdagavond een vóór-generale geor ganiseerd. Ook uitverkocht. Het aan tal bezoekers overschrijdt in totaal dan ook de 20.000 verre. Flipse is de laatste weken dag en nacht in touw geweest en heeft héél veel gerepeteerd. De „Symphonie der Tausend" wordt niet vaak uitgevoerd, in Nederland voor het laatst in 1938 en Flipse zag het als een verwezenlijking van een van zijn idealen, toen men hem aan bood dit werk te dirigeren. Zo nu en dan vergiste hij zich de laatste dagen, als hij de telefoon oppakte. „Hallo, met Mahler", zei hij soms, bijna. Spiegelbeeld FIET BESTE PAARD struikelt wel eens: onze fotograaf heeft deze week een kleine vergissing begaan. Hij had de molen in de Vrouwgeest- polder bij Woubrugge „genomen", maar de plaat van de verkeerde kant afgedrukt. Zo kwam de molen in spiegelbeeld in de krant. Hebt u het opgemerkt? Dan geven we u een compliment voor uw molenkennis en voor uw scherpzinnigheid. En als u er niets van gemerkt hebt, dat de wieken de verkeerde kant op draal den. we namen 't u niet kwalijk! Slechts de werkelijke molenkenners en -liefhebbers zagen 't natuurlijk KATWI.TKF.R IN ACTIE dadelijk. Ter wille van hen zetten we de molen in de Vrouwgeestpolder nóg een keer in de krant. En nu draaien de wieken de goede kant op. Amerikaanse Marine aan onze Ko- ninkiykc Marine overgedragen: Hr Ms Brielle, Hr Ms Bruinisse, Hr Ms Breu- kelen cn Hr Ms Drummen- Voordat de schepen uit Norfolk in de Ameri kaanse staat Virginia naar hun thuis haven Den Helder vertrokken, hebben de bemanningsleden zich eerst aan de gebruikeiyke „natte" en „droge" trai ning onderworpen. Die training be staat uit oefeningen in brandblussing, scheepsbcveiliging en gevechtsinfor matie, alsmede uit alarmoefeningen, oefeningen „man-over-boord" en schietoefeningen. De Nederlanders werkten samen met hun Amerikaanse instructeurs. Dit deed ook de hofmees ter I Dirk Schouten uit Katwyk aan Zee (Havenstraat 9a) tydens oefenin gen kunstmatige ademhaling op een andere opvarende van Hr Ms kust- mynenveger Breukelen. Links naast hofmeester Schonten een Amerikaanse Marineman. Gênante ervaring J£EN ZEBRA gaf deze verklaring Omtrent zijn gestreepte beharing: Een ruit maakt me dik; Ge begrijpt dus dat ik Dat vermijd, als gênante ervaring. Op de tentoonstelling in het museum van oudheden: massief gouden gor- delgesp met voorstelling van een griffioen gevonden op Sardinië Toegelaten tot H.B.S. voor meisjes Toegelaten zijn tot de eerste klasse van de gemeentelijke H.B.S. voor meisjes met zes-Jarige cursus en afdeling M.M.S- te Leiden: S. R. I. Aribo, Leiden; J. H. D. Arnoldua Leiden; J. A. C. Beukman, Leiden; G. Bitter, Voorschoten; J. M. Bouter. Leiden; L. J. Bremmer. Leider dorp; H. Broesder, Leiden; A. Dinger van Kruiningen, Wassenaar; I. van Elk. Ha- zerswoude; A. E- Groot, Leiden; M. A. J. Hanson, Leiderdorp; T. Hartman. Leiden; A. Hazevoet, Oegstgeest; S. L Hemsing, Leidschendam; D- Huygens, Noordw. a/Z; |A. M- van der Huyzen, Leiderdorp; R. R. Jacob Katw. a/Z; Y. E. Juste de la Pai- sières. Leidschendam; W. F. van der Kaaden, Leiden; M- C. E. J. Kampman, Leiden; L. S- C- Klein. Leiden; Koet, Leiden; E. Kooreman. Leiden; J. Lichte, Leiden; M. T. der Linde. Leiden; E. van Leeuwen, Leiderdorp; T- Huizinga, Leiderdorp; M. W- van Linden v. d. Heuvel, Oegstgeest; L. A. Lingsmai Leiden; A. C. van der Marei, Valkenburg <ZH); G. Meerburg, Leiden; J. Meertens. Leiden; C. A. Mer- kens (plaats niet opgegeven); M. G. H. Moens, Oegstgeest; N. E- C- Moonen. Leiden; L. M- Munck. Katw. a/Z; C- M. J. Noordervliet, Leiden; E. B. J. Prins (Elisabeth), Leiden; L. Prins (Lily) Kat wijk a/Z; E. J. Riel, Leiden; A. J. de Roode. Leiden; P. C- Rijling, Voorschoten; J. T. W- van der Scheure Leiden; E. Spruyt. Leiden; T. de Swart, Leiden; H- E. Toenkes, Wassenaar; M- G. van Tol, Leiden; W. Tijn, Leiden; E. Varkevisser, Leiden; M. C. Verlind, Leiden; J. W. Vogelaar. Wassenaar; H. K. de Vries, Leiden; E- J. Wassing. Leidschendam; C. der Zaal. Lisse; W. van Zanten, Lei den; A. J. Honnef, Leiderdorp. Afgewezen 10. Eindexamens gem. H.B.S. Voor het eindexamen B zijn geslaagd: H. Ph. Bleiji; J- Comelisse; H. Fuchs; Th. Muller; J. van Noort; J. A. van den Ou- weelen; B. Renes; M. Smitt; G. van Staal; Steenis; W. F. H- Engels; C. van Hooidonk H. J. Kooreman; A. ae Kramer; J. F. W. Oosterhof; H. C. Seyn fallen te Leiden); mej. Miep Beuuders en J. H. de Rooij te Wassenaar; J. Weiter te Oegst geest; Th. Admiraal en mej. Medea Toxo- peus te Noord-wijk aan Zee; mej. Nelly Westerkamp te Hillegom. Afgewezen 2 candidaten. Eindexamen kweekschool Voor het eindexamen van de Chr. kweekschool zijn de volgende leerlingen geslaagd: C. van Gemeren, Boskoop, W. van der Plas, Katwijk, H. Schuurman, Nieuwkoop, M. Storm, Delft en P. J. Vis, Leiden. Afgewezen geen. Het examen is thans geëindigd. In totaal hebben 52 can didaten er aan deelgenomen, van wie er 50 zijn geslaagd. Directie Volkshuis In de vacature van mej. M. Ruth, die in September zal aftreden als directrice van het Volkshuis te Leiden, is benoemd de heer H. van Duijne, ambtenaar ter ge meentesecretarie van Lelden en secretaris van de Leidse Jeugd-Actie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3