Jlteutué geihsctft (fourartl Amerika staart angstig naar drama in Indo-China Felle aanvallen in raad van Voorhout Terugtocht der Fransen kan leiden tot verdeling van Vietnam Herinnering aan Februari 1953 Grove fouten oorzaak van ramp met Convair Zal bezetting in Duitsland toch beëindigd worden? Wist U Hebt U geen giro-rekening? Doe het dan zo! VRIJDAG 2 JULI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. Vijf en dertigste jaargang No 10079 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstzeken .Slaatvatucn l« ghrblrtm mgn bert in fegfjenspctt" STRAKS MILLIOENEN ONDER ROOD REGIEM communisten zullen echter met Noord- rndo-China niet tevreden zijn. De Fransen moeten niet alleen met de geregelde Vietminh-strüdkraohten reke ning houden, maar er bestaat ook ge vaar van een mogelijke burgeropstand, daar de communisten in duizenden dor pen ln het Franse gebied handlangers HET FRANSE opperbevel besloot tot de omvangrijkste terugtocht Indo-China, sinds de acht jaar, dat de oorlog reeds duurt. Ontkend *}ebbe.n- Gedurende de ge-hele oorlog wordt, dat de Fransen van plan zijn het gehele deltagebied te ontrui- tSeï ï- men. Doel der operatie is, versterking van de Franse positie in de strook land, waarin de hoofdstad van Tonkin, dus Hanoi, en de havenstad Haiphong liggen. Amerika maakt zich over deze ontwikkeling in Indo- China ernstig bezorgd. Weliswaar geeft Washington toe, dat dit terug trekken der Fransen van militair standpunt bezien, een gezonde maat regel kan zijn, maar men vreest de politieke gevolgen. Inmiddels is het Franse passagiersschip Pasteur te Saint Jacques, ten Zuidoosten van Saigon, aangekomen met Franse Unietroepen ter versterking. Franse stafofficieren vestigen er de aandacht op. dat het geëvacueerde gebied door infiltratie van de communistische Vietminh, onverdedigbaar was. Er is nu sprake van een nieuwe korte I De corr. van A.P., Larry Allen, schrijft: defensielinie, waardoor echter het ge- Nu het merendeel van de Tonkin- hele gebied. Zuidelijk van de lijn Phuly delta in Noord-Indo-Ohina de commu- i de monding van de Thai Binh Song. nisten zonder strijd in handen valt, door zonder slag of stoot in handen communisten zal vallen. Uit Hanoi wordt nog gemeld, dat de Vietminh met troe pen die Dien Bien Phoe onder de voet gelopen hebben, getracht heeft de ont ruiming van Phatdiem, 115 km. Zuidoosten van Hanoi, te beletten. Zij waren door moerassen en rijstvelden ge trokken. maar konden nog bijtijds wor den afgeslagen. Amerika „huiverig" Intussen vraagt men zich in Washing ton af. hoe de rest van Indo-China be houden kan worden. Men vreest, Frankrijk zal moeten instemmen met een verdeling van Indo-China De beken de senator Knowland. de leider van d< republikeinse Senaatsfractie, zeide, dat Frankrijk heeft toegelaten, dat 10 mil- lioen Vietnamezen in Noord-Indo-China onder communistische heerschappij ko men. Knowland zou de leiding fractie uit handen geven, als communis tisch China lid zou worden van de Ver. De democratische senator McCarran diende bij de Senaat een resolutie in, waarin de president wordt gevraagd, de Ver. Naties mee te delen, dat de Ver Staten zich geheel uit deze wereldorga nisatie zullen terugtrekken, als commu nistisch China wordt toegelaten. Inmid dels zijn de Australisoh-Nieuw-Zeelandse werkcommissies reeds begonnen met de voorbereiding van de besprekingen over een N.A.V.O.-vérdrag voor Zuldoost-Azië. Deze Anzus-conferentie zal hand in hand werken met de Brits-Amerikaanse stu diegroepen, die op initiatief van Churchill en Eisenhower eveneens over deze kw tie besprekingen voeren. (Advertentie) Voor TELEVISIE en RADIO alleen bij IEMCJ0 nieuwe Kin 30—31-32 100 pc' SERVICE Fransen zenden troepen Toenemende spanning in Marokko De Franse regering heeft met grote spoed vierduizend man tropen naar Ma rokko geznden. waar een nieuwe golf van terrorisme de spanning bijna tot het kook punt heeft opgevoerd. In Casablanca patrouilleren zwaar ge wapende Franse en Afrikaanse soldaten, De spanning is veroorzaakt door de moord op Emile Eyraud, de leider van de Franse kolonisten. De kolonisten hebben gedreigd geweld met geweld te zullen beantwoorden. Mevr. Roosevelt niet naar Rusland Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft af gezien van haar reis naar de Sowjet- Unie. omdat de Russen weigerén een visum te verstrekken aan een ervaren verslaggever of Russisch sprekende schrijver, om haar te vergezellen Klachten van het Binnenhof dat de Fransen zich snel uit de moeilijk te verdedigen posten terugtrekken, schijnt het einde van de wrede worste ling, die acht jaren heeft geduurd, in zloht. Men vreest, dat de linie Hanol- Haiphong, waarop de Fransen hun laatste noop hebben gevestigd, ook spoedig moet worden opgegeven, als de communisten In massale aanvallen trachten, de Franse de Fransen of het Vietnamese nationale leger. Voor de Vietnamezen betekende de val van Dien Bien Phoe dat de Fransen het in Indo-China niet lang meer zouden vol houden. De bevolking In de delta heeft zelden enig vaderlandslievend gevoel ge had en alleen maar belangstelling voor het probleem, of zij voldoende voedsel, namelijk rüst heeft. Zij heeft nooit van de Fransen gehouden, die hun bloed ver goten hebben om Vietnam te bescher men tegen het communisme. Zij is nooit bang geweest voor het communisme, om dat zij feitelijk niet weet. wat het In houdt. Als de Fransen Hanoi moeten verlaten en zich vechtend een weg naar het laat ste bruggenhoofd Haiphong moeten ba nen. Is het mogelijk, dat zij hun weg versperd vinden, niet alleen door de zes tot acht Vietminh-divisies, die een front- aanval beginnen, maar ook door de 100.000 rebellen, die zich in het hart van de delta verborgen houden en de hulp tienduizenden burgers, die willen Uniestrijdkrachten te verpletteren. De dat de Fransen verslagen worden. Dit is een dramatisch beeld uit het rampgebied op de grens van de Ver. Staten en Mexico, waar de Rio Grande buiten haar oevers trad. Die koeien op dat dak doen denken aan de Februari-dagen van het vorige jaar, toen ook bij ons talloze boerderijen door het ziedende water wer den overspoeld. Intussen heeft .president Eisenhower het getroffen grensgebied tot rampenzone verklaard. Voedsel en medicamenten wor den thans van staatswege naar het noodgebied gezonden. Swissair stelt vast Gezagvoerder en eerste vlieger werden op staande voet ontslagen IN DE NACHT van Zaterdag 19 op Zondag 20 Juni jl. is bij Folkestone een Convair-verkeersvliegtuig van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swiss Air tengevolge van benzinegebrek gedwongen geweest, in het Kanaal te landen. Drie passagiers van Britse nationaliteit, twee dames en een jon gen, kwamen zoals gemeld doordat zij niet konden zwemmen, door verdrinking om het leven. Dit ongeluk heeft, volgens berichten in de Neue Zuercher Zeitung, in Zwitserland grote beroering gewekt. Er is namelijk bekend geworden, dat er een ernstige fout is gemaakt door personeel van gronddienst en bemanning. „Minder omzetbelasting Uit het voorlopig onderzoek door de Britse luchtvaartautoriteiten is gebleken, dat het ongeluk geheel en al is te wijten het simpele feit, dat de Convair, na- ze van Londen naar Genève was ge vlogen in Genève geen brandstof meer had ingenomen. Niemand op het Zwitserse vliegveld Cointrin heeft daar aandacht aan ge schonken en zo was het niet meer dan natuurlijk, dat de machine met benzine gebrek te kampen kreeg. Het is gebleken, dat de Convair in Londen bijna 3200 liter brandstof ge tankt heeft. Na de aankomst in Geneve verliet de bemanning het vliegtuig, een andere bemanning kwam in het toestel en de gezagvoerder gaf opdracht, dat we derom 3200 liter benzine in de tanks moest worden gepompt. De eerste vliegre gaf deze opdracht door. Toen de tankwagen met brandstof bij het vliegtuig kwam. was er evenwel niemand van de bemanning te vinden De tankwagen is geruime tijd bij het toe stel blijven staan, maar tenslotte maar weggereden, zonder dat de vliegtuigtanks erden gevuld De voorgeschreven contróle van de brandstoflijst en van de benzinestand- meter is blijkbaar niet uitgevoerd. Toen de motoren wegens benzinegebrek on regelmatig begonnen te lopen, vroeg de gezagvoerder aan de eerste vlieger of er genoeg brandstof aan boord was ge- De eerste vlieger heeft daarop, in eronderstelling verkerende, dat hij de lijst van de 3200 liter, die in GeGnéve zouden zijn getankt in handen had, in feite de Londense lijst laten zien. Toen het vliegtuig in het water was terechtgekomen en de drie passagiers, iet konden zwemmen zich aan de hoog boven het water uitstekende staart hadden vastgeklemd, hebben de drie mannelijke leden van de bemanning zich niet om de drenkelingen bekom- Alleen de stewardess heeft zich niet onmiddellijk zwemmende in veiligheid gesteld, maar zo lang mogelijk haar plicht gedaan. De gehele gang van zaken is voo raad van bestuur van de Swiss Air, leiding geweest, de gezagvoerder ei eerste vliegre op staande voet te ont- Ondanks protest toch een Burg. Den Texlaan Bij onthulling van naambordje geen enkele bewoner aanwezig De scheidende burgemeester mendaal, jhr gisteren bij de onthulling van een dei naambordjes voor de zo pas naai hem genoemde laan de wens uitgespro ken, dat zijn naam de bewoners daarvan spoed en geluk zal brengen. Gelijk zich zal herinneren, betreft het hier de voormalige Westerlaan, tegen welker rendering de bewoners hadden geprotesteerd, en van hen behoorde dan ook niemand tot de weinige belangstel lenden bij de korte plechtigheid Vrouw vergiftigde man: acht jaar geëist Een gevangenisstraf van acht jaar er daarna ter beschikkingstelling van de re gering om in een inrichting te worden erpleegd. is gistermiddag voor de Rot terdamse rechtbank geëist tegen de 40- jarige mevrouw M. J- R.-J. uit Brielle. Zij werd er van verdacht haar echtge noot T. R. van het leven te hebben be roofd door rattenvergif op zijn brood te smerèn. De smaak verdoezelde zij met dikke laag suiker, waarvan de man veel hield. Zij had zichzelf, half jaar bij de politie aangegeven uit gewetenswroeging. Grenadiers en Jagers jubileerden Estafette met oorkonde naar de Koningin Ter gelegenheid van het 125-jarig be- taan der garderegimenten grenadiers jagers, is gisteren een estafetteloop i •Hertogenbosch naar paleis Soestdijk gehouden. Twee-en-zeventig dienstplich tige grenadiers en jagers, afkomstig het Ie infanteriedepót en het 41e regiment Infanterie, brachten een oorkonde Middags boden, in tegenwoordigheid van de beide regimentscommandanten, de laatste grenadier en de laatste jager de estafetteloop aan Hare Majesteit de oorkonde aan. Tragisch einde van een baby (op de fiets) Een droevig ongeluk gebeurde te Gro ningen, waar mevr. P. Kooi-Koerig op haar fiets voorrang wilde geven aan een autobus. Zij kwam hierbij dermate langzaam te rijden, dat zij omviel en het kinderzitje, dat aan het stuur zat losraakte. Haar dochtertje, de eenjarige Tjitske, tuimelde op de weg en raakte met het hoofdje onder een der achter wielen van de -bus. De <lood trad onmid dellijk in. VADER OVERLEEFDE 22 VAN ZIJN KINDEREN In een dorp bij Petsjewar (Pakistani is dezer dagen een man overleden, die 128 jaar oud geworden is. Hij had 14 zoons en negen dochters. Van deze kin deren is er nog maar één een 90- jarige in leven. Twee dodelijke ongelukken in Rotterdam De 34-jarige glazenwasser H. W. van Tuijl uit de Mijnsherenlaan te Rotter dam is aldaar met zijn bromfiets tegen de trottoirband gereden. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij op weg tiaar het ziekenhuis overleed. In het ziekenhuis Bergweg te Rotter dam overleed de 81-jarige B. Wolff van de Goudserijweg te Rotterdam. De man Zaterdagnacht bij zijn thuiskomst de trap gevallen. Juni schaars met zomerse dagen (Van onze weerkundige medewerker) De Junimaand was zeer schaars met warme dagen. Werkelijk zomerse da gen werden er in De Bilt op één tegen normaal op vijf dagen waargenomen. Van de 30 dagen van Juni waren er 17 te koud. De gemiddelde maximum temperatuur bleef in De Bilt 1,4 gr. C. beneden normaal. Het aantal uren zonneschijn was erg klein en bedroeg 179 tegen nor maal 216 uren zon in de Junimaand. De hoeveelheid regen, die er viel was groter dan voor de groei nodig was. Vooral enkele zeer zware buien brach ten plaatselijk de totaalsom belangrijk boven de 100 mm. Dit was o.a. in Vlissingen het geval waar 118 mm werd gemeten. In Dor drecht viel SO mm, De Bilt 95 mm Normaal valt er in Juni hier in het Westen ongeveer 45 tot 55 Op 14 dagen tegen normaal op 15 dagen werd onweer waargenomen in ons land. Zowel voor de vroege vacan- tieganger als ook voor de hooiende s ma)°or- In 1952 werd hij in de landbouwers was het een ongunstige zomermaand met weinig zon, veel koel en wisselvallig weer. De eerste Als geen accooid over E.D.G. wordt bereikt Franse proeiballons ter vervanging of wijziging van Europees Defensieverdrag ENGELAND EN DE VER. STATEN zullen er waarschijnlijk toe besluiten de bezetting van hun zones in West-Duitsland te beëindigen en de on afhankelijkheid van de Westduitse regering proclameren, als het verdrag van de Europese Defensiegemeenschap voor onbepaalde tijd van de baan zou zijn. Volgens Reuter, hebben Eisenhower en Churchill te Washington over een dergelijke mogelijkheid gesproken. Op het Engelse ministerie van buitenlandse zaken wilde men hierover geen uitsluitsel geven. In de conventie van Bonn, in 1952 door]de hoogte stellen, dat een wijziging ln de Amerika, Engeland en Frankrijk en de Westduitse Bondsrepubliek ondertekend. het beëindigen van de status van he-' bezet gebied in West-Duitsland, afhanke lijk gesteld van het in werking treden var de E.D.G. Amerika en Engeland zijn var oordeel, dat het onredelijk zou zijn, het herstel van de Westduitse souvereiniteit onbepaalde tijd uit te stellen, dat wil dus zeggen tot Frankrijk de E.D.G. zal hebben geratificeerd. Afgezanten van de Franse premier Mendès-France zullen Adenauer Luit.-kolonel A. L. Cox Nieuwe commandant van Soesterberg Dit is de nieuwe commandant van het militaire vliegveld Soesterberg, de luite nant-kolonel A. L. Cox. Hij volgt, zoals we reeds meldden, kolonel A. P. M. van Rooy op, die een functie in het bedrijfs leven gaat vervullen. Luitenant-kolonel Cox is op 1 Januari 1913 in Indië, in Moeara-Teweh, geboren. Zijn militaire loopbaan begon hij als cadet van de K.M.A. In Indië voltooide hij zijn vliegeropleiding. In 1940 was hij chef- instructeur van het jachtvliegers-centrum te Kalidjati. Van 1942 tot 1945 was hij krijgsgevangene van de Japanners. Na de oorlog ging hij naar Engeland, waar hij zich o.m. als para-trooper bekwaamde. Daarna ging weer naar Indonesië terug. In 1950 zien we hem weer in Nederland van luitenant-kolonel toegevoegd Nederlandse Verbindingsdienst bij Shape. In September 1953 werd hij benoemd tot staf-officier operations bij het hoofd- kwartfec van de Kon. Ned. Luchtmacht. DAT gisteren twee Pipercubs op Schiermonnikoor landden met officieren die met de burgemeester kwamen spre ken n.a.v. de klachten over laagvliegen- de straaljagers boven het eiland DAT de redevoeringen, gehouden op de jongste jaarvergadering van het Ver bond van Prot-Chr. Werkgevers in Ne derland. in druk zijn verschenen. DAT na het Haagse nu ook het A'damse abattoir opnieuw is ingeschakeld bij de leverantie van vlees aan het Amerikaan- bezettingsleger in Duitsland. DAT de Delftse expeditie, die naar Zuid-Gotland vertrok om daar tijdens de zonsverduistering waarnemingen te doen "oto's te maken, gunstig weer heeft getroffen, en haar leider, prof. dr A. C. S. van Heel de zg. vliegende schaduwen heeft gefotografeerd. DAT het Tweede-Kamerlid Roosjen (a.r.) schriftelijk aan de ministers Zijlstra en Staf heeft gevraagd of reeds advies is uitgebracht over de juridische vorm de Artillerie-inrichtingen. DAT de Hilversumse politie drie Amsterdammers, die enkele dagen gele den zijn betrokken geweest bij een nach telijke plundering van restaurant D<» Franse Ruiter, heeft gearresteerd. DAT tijdens een gemeenteraadsverga dering te Alkmaar de vier damesleden oorknoppen kregen en de heren, inclu sief de vijf die nog snorloos zijn. een snorrcnborsteltje met opschrift Snorrcn- dam 1254—1954. DAT het Dordtse gemeentebestuur de colleges van B. en V. van 15 omliggende gemeenten heeft uitgenodigd, op 20 Juli een boottocht te maken, na afloop waar van de nieuwe WV-film over Dordt en omgeving wordt vertoond. DAT het uit de 17e eeuw daterend» raadhuis van Venlo voor 170.000 wordt opgeknapt DAT op de vliegbasis Volkel gisteren de 5000ste radarlanding is gemaakt. t.g. waarvan de vliegers van de basis hun commandant een enorme taart aanboden. DAT het 1200 ton metende korvet Ma- cha Maandag voor een vijfdaags bezoek in de Amsterdamse haven wordt ver wacht en gisteren uit Stockholm is ver trokken. DAT de bemanning van de in de Am sterdamse haven liggende Britse mijnen veger Apollo (16 officieren en 230 man schappen) gisteren aan 36 kinderen uit Schouwen en Duiveland en 30 wezen uit Amsterdam een feest heeft aangeboden dat klonk als een klok. DAT het personeel (1600 man) van G. Dikkers en Co te Hengelo (O-) bij het 75-j. bestaan rler onderneming aan de directie een fraai beeldhouwwerk schonk, voorstellende drie metaalbewerkers bij een afsluiter en vervaardigd door Cor Hunt. DAT een 26 meter hoge heistelling ln Pendrecht gistermorgen bezweek, de ma teriële schade aanzienlijk is. doch ge lukkig geen persoonlijke ongelukken ge beurden. DAT bij oen motorongeval op het eiland Tasmanië is omgekomen de naar Australië geëmigreerde Nederlandse journalist Ad Goede. DAT «en juff t uw in Diemen tot voor kort 32 katten bezat, een nabijgelegen asyl zich na klachten bij de burgemees ter in overleg met de eigenares over 30 stuks heeft onifermd. en er nu slechts 2 katers over zijn. regeling van het stemmen in het hoogste orgaan van de E.D.G., de Franse aarzeling bij de ratificatie onmiddellijk zal weg nemen. Volgens dit Franse voorstel die nen besluiten in het supernationale com missariaat gedurende een overgangsperio de van vijf jaar eenstemmig te worden goedgekeurd. Dit zou dus inhouden dat de leden-staten het veto-recht krijgen. Van Franse zijde zullen de besprekingen met Adënauer gevoerd worden door Gué- rin de Beaumont en Parodi. In de Franse nationale vergadering heeft generaal Billotte uit naam van 42 dissidente Gaullisten, een nieuw plan ter vervanging van dat van het Europese leger doen toekomen De éénmaklng van de strijdkrachten der landen van de E.D.G wordt niet uitdrukkelijk verwor pen. maar Billotte dringt aan op eer eoalitieleger, dat technisch onder het op perbevel van de N.A.V.O. staat. De poli tieke verplichtingen van de N.A.V.O.-lan den dienen bindend te zijn voor de lan den van de E.D.G., Zelfs indien deze lan den (zoals West-Duitsland) geen lid van de N A.V.O. zijn. De Franse socialisten gaan aceoord met het besluit van Mendès- France tot het houden van besprekingen over een compromis tussen vóór- en te genstander van de E.D.G. Volgens mi nister Spaak is bij zijn onderhoud met Mendès-France niet gesproken over een vervangingsoplossing voor het verdrag. Bij verwerping zal een geheel andere po litiek voor Europa gezocht moeten wor den Spaak zei. dat de Benelux-landen een E.D.G.-bijeenkomst wensen, omdat zij een wijziging in het Amerikaans beleid vrezen, als dit verdrag niet spoedig wordt gerati ficeerd. Een E.D.G.-conferentie zal niet voor het eind van deze maand plaats hebben. OppenheimerIk ga door Dr J. Robert Opuenheimer, de Ame rikaanse atoomgeleerde die dezer dagen in hoogste instantie definitief van atoom geheimen is buitengesloten, heeft ver klaard. dat hij van plan is aan te blijven als directeur van het Instituut voor Voortgezette Studieën in Princeton en zijn researchwerk op het gebied van de physica voort te zetten. ..Ik zal mij misschien niet vrij in de laboratoria kunnen bewegen, doch dat heeft met het vrije denken niets uit staande", zei de geleerde. Scheepsklok van bejaarden voor de Koningin Vier groepen ouden van dagen, afkom stig uit Hendrik Ido Ambacht, Berkhout, Wijdenes en Raamsdankveer, defileerden gisteren bij het paleis Soestdijk voor de Koningin. De oudjes van H. I. Ambacht boden de voretin een scheepsklok aan, af komstig van een gesloopt schip. Prinses Marijke was de eerste die de klok luidde. GROOTSTE GEISER VAN EUROPA IS UITGEPUT De grootste geiser van Europa, op het schiereiland Namedz in de Rijn nabij Koblenz, is uitgeput Oorspronkelijk spoot de geiser van een diepte van 343 meter 40 kubieke meter water per minuut 60 meter omhoog. Men gebruikte de geiser voor het fabriceren van koolzuur. (Advertentie) COUPON VERKOOP ZIE SPECIALE ETALACE HET WEER IN EUROPA Meer wind Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met t-delijk enige regen. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en Maan Zaterdag: Zon van 4.25 tot 21.02 uur; Maan van 7.58 tot 22.29 uur. Op 8 Juli E.K. Ook al hebt U geen giro-rekening, U kunt toch iets doen voor de actie O 92. Vul onderstaand biljet in en zend het zo spoedig mogelijk in een gefrankeerde envelop aan: de Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Leiden. INTEKENBILJET Het prot. chr. militair tehuis in Valkenburg moet er komen. Daarom ga ik er mee accoord, dat U mij zo spoedig mogelijk doorhalen wat niet verlangd wordt in de maand een kwitantie aanbiedt ten bedrage van f De incassokosten neem ik, gezien het goede doel, voor mijn rekening Naam: Adres: Woonplaats:

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1