Van oratorium en mis naar de heidense mythe Componist herleefde 150 jaar na zijn dood Zware taak voor Spaak in Parijs D.D.D. Opvallend lekker.^. Omzetbelasting slaat tentakels uit naar alle levensgeledingen Moet het weeldetarief te zijner tijd vervangen door doelheffingen? Internationale vergadering be pleit complete adoptie s EEN ANDERE HAYDN WENEN, Juni 1954. ER BESTAAT OOK NOG eên andere Haydn dan die van de oratoria „Die Schöpfung" en „Die Jahreszeiten". Het Haydn-feest in Wenen heeft dat weer aangetoond. De enorme spanning, vormvolmaaktheid en innerlijke bezieling van genoemde oratoria, zijn niet in elk werk van Haydn terug te vinden. Het grootste deel van zijn composities waren ge legenheidswerken, gemaakt in opdracht van zijn adellijke broodheren In de 18e eeuw lag het muziekleven toch eigenlijk helemaal in handen van de vele rijke vorsten en de muziekminnende adel. Zo heeft Haydn ook enkele opera's moeten schrijven, met kleine bezetting Haydn liep toch immers gekleed in het bedienden-livrei van Vorst Esterhazy en ontving iedere morgen de bevelen van ziin heer Als hij niet gehoorzaam de werd hij ontslagen of kreeg straf, zo iets als 14 dagen op water en brood léven. In opdracht van de adel schreef Haydn zijn werken en in dienst van die adel werden deze werken uitgevoerd. Net als Bach, die maar had te zorgen elke Zondag een cantate te hebben voor de eredienst. J-JE VER. STATEN, West Duitsland en de Beneluxlanden pogen, steeds dringender. Frankrijk over te halen het E.D G.-verdrag te tekenen. Washington vraagt om een Franse daad. Amerika laat Frankrijk de keuze: Duitsland her bewapenen als lid van een Europese Defensiegemeenschap of ditzelfde Duits land in staat stellen, een zelfstandig Duits nationaal leger te vormen. Twee jaar geleden werd aan de Duitsers souverei- niteit toegezegd en de Franse vertra gingscampagne inzake de ED.G., veroor zaakt onrust in Duitsland. Men vreest, dat er van die souverelniteit voorlopig niets zal komen. Mendès-France. wiens toverstukjes voor de Nationale Vergadering ook nog •wel kunnen mislukken, hoopt dat de Franse Kamer op 1 Augustus het ED.G.- verdrag onder de loupe zal nemen. De pressie van Amerika en Engeland op Frankrijk uitgeoefend, niet langer te tal men met het E.D.G.-verdrag, kwam dui delijk tot uiting bij de jongste bespre kingen tussen de Amerikaanse en Britse politieke kopstukken te Washington. Men kent het standpunt, dat Duitsland geen militair vacuum kan blijven, waar het Russische machtspotentieel zo na aan de grenzen staat. Vergeleken bij het ge vaar van een eventuele Russische over- rompelingspoging. zinkt de Franse vrees voor een herbewapend Duitsland in het niet. Churchill speculeert wel op een betere verstandhouding van het Westen met Rusland, maar an derzijds ontkent hij ook niet het gevaar niet al te lang. De kleine vralijke igspelen lagen hem wel, daarvoor had zijn muziek voldoende levensvreugde. Veel dramatiek was er niet bij nodig, ils het maar vlot en charmant was. Dat werkte vanzelfsprekend wel eens wat oppervlakkigheid in de hand. Een opper vlakkigheid, die we ook in enkele or kestwerken kunnen constateren. Een aperte vergissing beging de 59- jarige Haydn in 1791 in Londen, toen hij zijn dramma per musica „Orfeo ed Euridice" schreef, een werk dat lange tijd als onvoltooid werd beschouwd, doch nog niet zo lang geleden aan de hand van in Boedapest gevonden afschriften als een volledig geheel wérd erkend. In Wenen heeft de Gesellschaft der Musik- freunde deze opera in concertvoering doen uitvoeren onder de wel erg matte leiding van Robert Heger. Maar al was die leiding van Heger bewogener en muzikaler geweest, dan zou deze opera toch niet gered zijn ge worden. De vrome Haydn, die in orato- zijn geloof kon uitzingen, die in talrijke symphonieën kon uit jubelen wat zijn hart, bij alle dagelijkse zorgen en onenigheden met zijn echtge note, aan vreugde bezat, uras niet in die Griekse Orpheus-mythe te ver klanken. Het heidense element van deze mythe lag veel te ver af van de kinder lijk-gelovige Haydn, dan dat hij iets kon 'f Verklaarde uitzicht In de „Missa Sanctae Caeciliae" was het speciaal de jonge alt zangeres Hilde Rössel-Majdan, die wist te ontroeren. begrijpen van Orpheus' nood en het verlies van zijn Euridice. En het werk is dan ook een langgerekte, spanning- loze en weinig vormvaste compositie ge worden. Generalmusikdirektor Robert Heger had er veel meer van kunnen rnaken, maar hij had toch nooit van de nood zakelijkheid dezer muziek kunnen over tuigen. Ondanks de prachtig zingende koren: het Wiener Akademie-Kammer- chor. het Wiener Lehrer-a capella-Chor en het Tonkünstlerchor. Het Weens Symphonisch Orkest werd ook niet zo erg geïnspireerd door deze muziek en door deze directie. En van de solisten waren het alleen de bassen dr Alfred Poell en Walther Berry, die de zaak trachtten te redden. De coloratuur-so praan Wilma Lipp zong mooi, maar zon der uitdrukking en de Euridice-partij Huid uitslag uitslag dringt diep in de poriën doon GENEESMIDDEL TEGEN HUID AAN DOENINGEN van Teresa Stich—Randall was zelfs op de eerste rijen onhoorbaar. Deze sopraan moet voortaan voor de microfoon zingen met versterker Julius Patzak als Orfeu was stlmmlich wel wat zwak. Neen. dat was geen .dankbare uitvoering tijdens het Haydn-feest. En deze Haydn horen we liever niet. Blijde werkelijkheid VT/EL DE HAYDN van de „Missa Sanc- tae Caeciliae", het kerkelijk werk dat Haydq in 1773 schreef voor de toen in Wenen bestaande „CMcilien-Bruder- schaft". in die tijd verbleef Haydn ge durende de wintermaanden steeds in Wenen met de hofkapel van Vorst Es terhazy uit Eisenstadt. Die gelegenheid is aangegrepen hem de opdracht van de mis te geven. Dit werk bevat de 5 de len van het „Ordinarium Missae", te Kyrie. Gloria. Credo. Sanctus en Agni Dei. de Joseph Haydn van de oratoria, de man die in een zeldzame schoonheid en spontaneïteit het „Gloria In excelsis Deo" kon zingen, het „Credo in unum Deo" kon belijden en het ..Agnus Dei. dona nobis pacem" kon bidden. Hier geen heidense mythe met geesten uit de onderwereld, maar de blijde werkelijkheid van het geloof. En die heeft Haydn tot een zeldzaam ster ke. bijzonder knappe en muzikaal ge spannen compositie gebracht, die we elk koor van harte kunnen aanbevelen. Een zeldzame wisselwerking is er tussen so listen en koor en het was de grote ver dienste van de Italiaanse dirigent Nino Sanzogno, dat hij de blijdschap var Haydn zo wondergoed begreep niet al leen. maar ook dat hij het Staatsopera- koor en het Weens Symphonisch Orkest tot de hoogste prestaties bracht. Nino Sanzogno is een groot dirigent en een fijnzinnig musicus. De solisten waren Wilma Lipp (so praan), Hilde RösselMajdan (alt), Ju lius Patzak (tenor), Otto Edelmart (bas) en Jozef Nebois (orgel). Van hen wilier we speciaal de aandacht vestigen op de nog jonge altzangeres Hdldc Rössel Majdan. die over een prachtige gevorm de stem beschikt en uiterst muzikaal voordraagt. Haar naam zal ook in ons land eens bekend moeten worden. En dan is er nog dc Haydn van het kwartet en hei orkest, de Haydn die de muziek als spel beoefende. Hier ontdekt men de homo ludens, hier is de man. die in de muziek geen psychologie zocht, maar een taal die alleen om haarzelf bestaat. Het Musikvereinsquartet heeft uitnemend hiervan enkele voorbeelden gegeven. En onder de knappe leiding van wereldoorlog, halve werd Washington geconcludeerd: verdere traging in het tot stand brengen van de ED G. en het verlenen van souver teit aan West-Duitsland, zal de solidari teit van de Atlantische landen schaden. In de New York Timei wordt nog ééns bijzondere aandacht gevraagd de „koude oorlog" in Europa. De proble men van Duitslands souvereiniteit. de E.D.G. en de „Europese eenheid" vragen onmiddellijk om een oplossing. Het gaat er om of Europa, verenigd, weer centrum van wereldmacht zal worden ert een bolwerk tegen de Russische colos sus of dat dit Europa „ge-Balkaniseerd" uiteengevallen in zwakke en twistzieke staten, een gerede prooi zal zijn voor de cómmunisten. Vandaar dus. dat op de schouders een Mendès-France een zware verant wóórdelijkheid rust en hij al zijn kracht (zal moeten inspannen om de Franse vijanden van de ED.G. te overwinnen. Hét kan zijn. dat ln Frankrijk een ge wijzigd. herzien E.D.G.-verdrag zal wor den uitgebroed, maar Amerika. Engeland, West-Duitsland en de Benelux-landen zijn daar geen voorstanders van Men ■weet, dat de conferentie over de ED.G. var» de Benelux-landen te Brussel, waar ook een Franse afvaardiging aanwezig zou zijn, is uitgesteld, maar Spaak had gisteren te Parijs besprekingen over he' probleem met Mendès-France. Men zal zich herinneren, dat de presi dent van Frankrijk. Coty, president Eisenhower heeft toegezegd, dat Frank rijk inderdaad een b ij d r a g e zal leve ren tot de oplossing van het vraagstuk der Europese defensie, maar dit is een voorzichtige interpretatie van de geëiste bekrachtiging van het E.D.G.-verdrag. Mendès-France zet óveral zijn voelhorens uit en er gaat ook een missie naar Bonn om met Adenauer te onderhandelen over de ED.G., Duitslands souvereiniteit en de Saarkwestie. De emotionele Fransen kunnen de Duitse ,,cri de coeur" de ihartekreet om herstel van de souvereini teit. moeilijk misverstaan. Er gaan vele Duitse stemmen op. herstel van de souvereiniteit te verlenen, onafhan kelijk van het al dan niet in werking treden van het Europese Defensieverdrag. Voor Mendès-Franse de moeilijkheid, een compromis inzake het E.D.G.-verdrag te bereiken, omdat er vrijwel zeker in de Franse Nationale Vergadering geen meerderheid te vinden zal zijn voor de huidige vorm dezer defensieverbintenis. Komt de EDG. al dan niet gewijzigd, niet tot stand, omdat Frankrijk en Italië riet ratificeren, dan blijft het alternatief, West-Duitsland toe te laten tot de N.A.V.O, dus de Noordatlantische Ver dragsorganisatie. De militaire experts zijn het er roerend over eens dat West- Europa. in geval van een Russische overrompelingspoging niet te verdedigen is. zonder de inschakeling van een Duits leger. Ongeveer vier jaar geleden was het Frankrijk zelf, dat die inschakeling van een Duits leger voorstelde, maar dan in een ED G.. waar geen der deel nemers meer zelfstandig, souverein over dal ingeschakelde leger zou kunnen beschikken. Er zou komen een supra nationaal gezag over het collectieve mili taire apparaat. Het is nu het in zichzelf verdeelde Frankrijk, dat tegenover het afstand doen van souvereiniteit uiterst gereserveerd staat. Het kan zijn, dat Spaak die thans te Parijs met Mendès-France confereert, op duidelijke wijze dn consequenties zal on derstrepen. voortvloeiende uit de ver werping van het E.D.G-verdrag. De Europese eenheid, zoals die ook door Straatsburg wordt voorgestaan, zou daardoor in nevelen verzinken! EN DAT VOOR Van de wieg tol het graf ELKE DAG KOMEN ER NIEUWE POMPEN BIJ.,.. Staag wórdt er gewerkt om steeds meer blauw/witte Esso pompen te plaatsen. Tank nu de superbenzine ESSO EXTRA met extra hoog octaangetal. (Van onze parlementsredaeteur) QMZETBELASTING een weinig pijnlijke belasting, die ons begeleidt van de wieg tot het graf (mr Van Leeuwen, Lib.). Zij slaat haar tentakels uit naar alle geledingen van het maatschappelijk en hulahoudeitfk leven, ztj ontziet niets en niemand en stuwt de consumptie en daardoor de productie in een bepaalde richting (de heer Welter, Kath. Nat.). Ware het systeem van vóór de oorlog, nl. éénmalige heffing bij de bron, gehandhaafd, dan zou er heel wat minder verzet tegen deze belasting bestaan (Ir Van Dis, S.G.). Ziedaar enige uitspraken, die gistermiddag in de Tweede Ramer vielen, toen de behandeling van de Wet op de Omzetbelasting 1954 erd voortgezet. Mr Van Leeuwen (Lib.) wees op de pathologische afkeer van belastingbeta- len, waarmee stellig gerekend moet wor den. Overigens herinnerde hij aan zijn oud-oom, de vroegere minister van fi nanciën Pierson, die eens zeide: ik be taal liever veel dan weinig. Onjuist vond hij het, belasting te hef fen op menselijk verdriet en daarom wonste hij vrijstelling voor artsen e.d., begrafenisondernemers en rusthuizen. Een heel eind in dezelfde richting ging de heei Peschar (Soc.), die van oordeel was, dat de lijst van vrijgestelde artikelen systemathisch had moeten worden be keken en zonodig gewijzigd. Mr Van Leeuwen was voorts van oor deel, dat velen de billijkheid van een meervoudige heffing niet kunnen aan voelen. Maar wanneer men de handel drijvende middenstand wil vrijstellen kan onmogelijk een ander dan het voor gestelde systeem worden toegepast. Be ter zou eigenlijk zijn een éénmalige hef fing, zo dicht mogelijk bij de laatste schakel of een reeks van heffingen over de telkens toegevoegde waarde. Het gekozen systeem sluit in, dat zekere on regelmatigheden moeten worden aan vaard. Wel wees hij op bepaalde psycho logische fouten, op een teveel aan indi viduele regelingen enz Doe/heffingen Vrouwelijke juristen bijeen Het belang van het kind, zij het richtsnoer bij de kinderwetten (Vin een oi "\7~ROUWELIJKE rechtsgeleerden versdheiden delen der wereld gisteren in Den Haag in hotel Des Indes bijeen. Zij vormden het „Juvenile Court Committee", de sectie van de in ternationale federatie van vrouwelijke juristen, die speciaal de jeugdzaken In teresseert. Mr Estella E. Simons uit Utrecht sprak tijdens^ de middagzitting over de kinderrechtspraak en de adoptie, beide, dit zij erbij vermeld, in verband met de Nederlandse wetgeving. In het eerste gedeelte van haar betoog zette zij de groei van de kinderwetten sinds 1901 uiteen en wees op de instituten; ont zetting en ontheffing uit de ouderlijke macht, de gezinsvoogd en de voogdijra den. Het tweede gedeelte besteedde zij aan de adoptie, welke in ons land (d.wz. de complete adoptie) niet mogelijk is. Zo als men weet, is een wetsontwerp de totale adoptie regelend te verwachten en reeds heeft de meerderheid der Tweede Kamer zich in principe uitge sproken voor de wenselijkheid dergelijk wetsontwerp. Dit laatste hoorden we niet spreekster. Wel noemde zij de rappor- de Ned. Vereniging van Pleeg ;n de F.I.O.M (Federatie var instellingen voor de ongehuwde moe haar kind), waarin de wettelijke regeling der adoptie aanbevolen wordt. De klemtoon van het streven wettelijke regeling wordt gelegd, zo zeide zij. op dc bescherming van het kind. Hierbij wordt dan niet alleen, zoals de Franse wetgeving, gedacht aan de n._ teriële kant (erfrecht, onderhoudsplicht tegenover de eigen ouders e.d.) de psychologische kant: de bedreiging van de rust in het pleeggezin. Daar tegenover stelde spr de onmoge lijkheid van de eigen moeder (spreekster had haar betoog kennelijk opgebouwd met alleen de gedachte aan het „wegge geven" kind van de ongehuwde moeder) om haar kind. nadat zij zich sociaal ge rehabiliteerd had. te kunnen opeisen, in dien de adoptie onherroepelijk zou zijn geworden. Te allen tijde wilde zij de moeder het recht doen behouden haar kind terug te eisen. De bevoegdheid tot de teruggave van het kind ligt in handen van de rech ter. die de eis alleen zal inwilligen, in dien het belang van het kind hiermede gediend is. Hierin zag spr een voldoen de bescherming van het pleeggezin Tot slot voerde zij als argument tegen plete adoptie aan. dat een pleegkind nooit de gelegenheid heeft om deze adop tie ongedaan te maken. Het is, zo zeide r verslaggevers) tlmr Simons- vergoed - geboorterechten. zijn Dit in tegenstelling tot het kind van de ongehuwde moeder, dat later (bij hu welijk met een ander dan de verwekker het kind) erkend wordt door de echt genoot van de vrouw cn diens naam krijgt. Het kind kan dan bij het meer derjarig worden naamsverandering aan vragen en zijn oorspronkelijke naam (dus in de moeder) terugkrijgen. Zij verklaarde zich dan ook een abso lute tegenstandster van de complete adoptie. Merkwaardig was de reactie van haar betoog bij de toehoorsters. De erevoorzitster en stichtster van de federatie, mrs G. Bates, de rechter van het Amerikaanse Hooggerechtshof, mrs Florence Allan, Beatrice S, Burstein en mrs D. Stonestreet, rechter te Baltimore, vuurden een aantal meningen op de Ne derlandse juristen af. die kort samenge vat hierop neer kwamen. Adoptie v zekert geestelijke rust voor het kind het pleeggezin (eventueel voor de mede pleegkinderen). Het terugeisen eigen moeder betekent het ontrukken van het kind uit het vertrouwde veilige milieu met alle geestelijke affecten trauma's van dien. Men dient de onge huwde moeder een redelijke kans te geven zelf haar kind op te voeden en afstand doen te voorkomen. Complete adoptie achtten deze spreek sters noodzakelijk om het kind de ga ranties van een ongestoorde opvoeding te verzekeren. De geopperde „proeftijd" van vijf jaar alvorens adoptie mogelijk te doen zijn werd als veel te lang be schouwd. „Vele landen zijn hiervan te ruggekomen". aldus mrs Bates. "Eén jaar is voldoende. De schade aan het kind door een schelding van het pleeggezin na een langere periode ls onpeilbaar. De vraag is slechts of de pleegouders goede ouders zijn. Het kind heeft recht op goede ouders. Alleen het belang kind geldt". Deze opmerking werd steeds herhaald en gaf aan de discussie een merkwaar dig versohil met de debatten, welke we hier te lande dikwijls over dit onder werp beluisteren, waarbij de sentimen ten van ouders en pleegouders dikwijls naar voren dringen. Tot slot klonk uit.de vergadering de raad om de adoptierege lingen in andere landen te verzamelen er deze tot lering aan de Nederlandse par lementsleden aan te bieden De verga dering, wc'.ke gepresideerd werd door mevrouw C. M PaauweVerveen, her dacht in het begin staande de grote ju rist. prof. Meijers, die ons volk Vrijdag ontvallen ls. Felix Prohaska hebben we de glans der concèrtwerken gehoord: de twee Piano- ;rten in D cn G. uiterst muzikaal gespeeld door Lubka Kolessa, het Viool concert in A (het zgn. Melkerconcert, daar het eerst drie jaar geleden in het Klooster Melk gevonden is), in een gave ertolking door Walter Barylli en ten slotte het door Ludwig Hoelscher prach- gespeelde Celloconcert, een der schoonste werken van Haydn Zo heeft Haydn. bijna anderhalve eeuw i zijn dood. weer geleefd in Wenen. ZUn muziek is opnieuw door de straten gegaan van de stad, die hij liefhad. En velen hebben zich wederom kunnen la- aan een bron. die zuiver en ver kwikkend water voortbracht. Corn. Baso6kl. Van de weeldetabel en het tussen- tarief wilde hij weinig weten. Hij acht te deze heffingen economisch en sociaal onaanvaardbaar omdat zij eén princi piële inbreuk maken op de bestedings vrijheid. Hij wilde deze beide tarieven slechts tijdelijk aanvaarden. In die tussen tijd zou de regering zich dan eens kun nen beraden op afzonderlijke doelheffin gen voor goederen (auto's, bromfietsen, radio's, televisietoestellen enz.), voor het gebruik waarvan de overheid zich bepaalde uitgaven moet getroosten. Tegen invoering van integratie-heffin gen bij algemene maatregel van bestuur, achteraf bij de wet goed te keuren had de heer Van Leeuwen geen bezwaar. Daarentegen voelde de heer Van Dis (S.G.) voor de hele integratie-heffing niets: hij wilde liever handhaving het oude systeem, dat omgekeerd werkt, nl. vrijstelling voor niet-geintegreerde bedrijven. indien de concurrentie-ver- houdingen zulks nodig maakt. Ir Van Dis wees er op, dat er nog al tijd wel 250.000 middenstanders (nl de industriële middenstand) overblijven, die De heer Weiter (Kath. Nat. vond de druk van de omzetbelasting veel te zwaar, wees op het „fatum", dat rust op de belasting-ramingen van het departe ment van financiën en verwachtte, dat onder de nieuwe wet ook weer de op brengst groter zal zijn, dan is voorge spiegeld. Wat doet de regering, als de opbrengst bijv. f 60 millioen hoger ligt? Pinkt zij dan een traan weg en steekt zij die zestig millioen rustig in haar zak? zo riep hij uit. Terwllle van het bedrijfs leven pleitte de heer Weiter voor een voor enige jaren vast te stellen plafond van f 1200 millioen aan omzetbelasting. Stelt men geen plafond, dan betekent dit, dat in feite machtiging gegeven wordt tot onbeperkte belastingheffing. De heren Van Leeuwen (Lib.) en Van Koeverden (Kath. V.) hadden. evenals eergisteren de heer Van den Heuvel (A R bezwaar tegen de bijzondere bepaling bij de vrijstellingstabel. Daarin wordt gesproken van eerste levensbe hoeften, geschikt voor menselijke con sumptie. Dit betekent dus, dat goede peul vruchten (door de mens te eten) vrij zijn, terwijl slechte peulvruchten (alleen te nuttigen door dieren) belast zouden worden. De heer Van Koeverden be pleitte voorts vrijstelling van meng voeders, terwijl zijn fractiegenoot, de heer Janssen uitvoerige aandacht wijd de aan de criteria, die zijns Inziens ge- Toch is het so MOSSEL BELUST OP GIF (84) Het lichten ion de zee is een bekend verschijnsel en uordt zoals u weet veroorzaakt door phosphoriséren- de, kleine oi gin ismen. Dat is dus niets bijzonders, als is het ongetwijfeld aardig om te zien. Toch is het verschijnseldat zich aan de westkust van de Verenigde Staten openbaart en dat in de Stille Oceaan roodachtige strepen te voor schijn roept, die des een hlauw'groen, rig licht, dag en het blauwgroene schijnsel in de nacht wordt veroorzaakt door de dino- llagolaat Gonyaulnx, een microscopisch klein, plantaardig organisme, dat tot het plankton behoort en dus tot voed sel van andere zeedieren strekt. De Go- dige dood. En sinds onheuglijke t<j>l< hebben Indiaanse opperhoofden at schijnsel te observeren, teneinde van de leden sten. van schelp dieren te kunnen waarschuwen. Zelfs werden in oude tijden bewakers op de chlergelatcn die tot taak had- bjj i den i schuw ■n bek end met de gedragini ee zou trachten zijn kostje eewatar op te halen. gewoonti trtbre de India la mijden gedurende, en periode van het blauscgroene vuur, is werkelijk niet aan bijgeloof toe te schrijven, maar berust op eeuwenlange waarneriing. IVant de rode strepen over- m op ergif- ten die sve kennen. Het is dan begrij pelijk dat de Indianen sinds de oudste tijden hiervoor waarschuwingssystemen hebben ingesteld, want de vergifrigings- duur van de-mossel strekt zich uit over een periode die het lichten van de zee ■nlijk t reft. O ja, en weet u dat het voor ons land •en verschrikkelijke ramp zou zijn, in- Hen water niet een h*il klein beetje amc,drukbaar was? Dal zal morgen blijken. (Nadruk verboden) wèl omzetbelasting zullen moeten blijven betalen. Ook voor de handeldrijvende middenstand achtte hij de verlossing van rompslomp niét al te groot, er moet im-e mers toch nog vrij veel beadmtnistreerd worden om belasting-controle mogelijk Plafond hanteerd moeten worden bij het invoe ren vin integratie-heffingen. De heer Van Eijsden (A.R was, even als ir Van Dis (S.G.) teleurgesteld door het feit, dat er voor de industriële mid denstand zo weinig gedaan kon worden. Hij vroeg nadere inlichtingen over hoe het in de practijk zal gaan met het fis caal verschil tussen leveringen aan par ticulieren en aan ondernemingen. Ook vroeg hij, of reeds de mogelijkheid is onderzocht van vrijstelling van dienst verleningen. wanneer deze een bepaald deel (bijv. 25 pet) uitmaken van een le vering. Daarnaast bepleitte hij vrijstel ling van doorlevering van diensten, van bewakingsdiensten en van diensten, ver richt door handelsagenten. Wat deze laat ste categorie betreft sloot hij zich aan bii de heer Van de Wetering (C H.). Advertenties Van verschillende zijden werd het pleit gevoerd voor het vrijstellen van het plaatsen van advertenties. De rege ring had dit bij de voorbehandeling af gewezen, aangezien zij dit een verkapte subsidie op het plaatsen van advertenties vond. Eergisteren had de heer Van den Heuvel (A.R.) die op dit punt reeds een amendement heeft Ingediend voor de vrijstelling gepleit, omdat in dit ge val de belasting niet wordt doorbere kend aan de cliënt. Gisteren stond mr Van Leeuwen (Lib.) sympathiek tegenover deze gedachte, want, zo zeide hij, dagbladen en perio dieken zijn tenslotte een zekere vorm van cultuuruiting. Ir Van Dia (S.G.) had andere argumenten. Dat er van subsidie verlening sprake zou zijn interesseerde hem helemaal niet: ook voor minder be langrijke zaken worden wel subsidies verleend. Maar bovendien zag hij in ad verteren een middel om het zakenleven te bevorderen. Dat moet zo weinig mo gelijk bemoeilijkt worden en bovendien zeeft een levendig zakenleven weer meer belastingopbrengst. Rest ons tenslotte nog te vermelden, dat de heer Gortzak (Comm eigenlijk hele maal niets van omzetbelasting moest hebben, dat naar zijn opvatting deze be langrijk verlaagd zou kunnen worden, wanneer de militaire uitgaven niet zo hoog waren opgevoerd en dat hij steun zou verlenen aan alle amendementen, die tot verlichting zouden leiden. In het algemeen vond hij, dat het wetsontwerp de grote ondernemers bevoordeelt bo ven de kleine. Vanmiddag werd het debat voortgezet. In het Internationaal Cultureel Centrum te Antwerpen heeft mr. dr. J. van Bruggen gisteren afscheid genomen als voorzitter van de Ver zekeringskamer. Hier ziet men hem in gesprek met de minister van Justitie, mr. L. A. Donker (links). Invasie Aznerik. studenten te Rotterdam Met de Waterman arriveerden gister ochtend te Rotterdam 775 Amerikaanse, respect. Canadese studenten. De polltle- muziek verwelkomde hen. Ze zullen 60 tochten door Europa maken, waaronder ook Nederland. Aan boord kregen ze we tenschappelijke voorlichting over al het geen ze nu gaan aanschouwen. Mr H. J. Woltjer van ons ministerie van Onderwijs sprak hen op de Wilhelmlnakade toe. Op 7 en 15 Juli volgen de Zuiderkruis en Grote Beer met nieuwe transporten (825 en 500 studenten). Eind Augustus keren ze allemaal terug. Vrouw bekent gifmoord De 51-jarlge mevr. J. van B„ die be gin deze week is gearresteerd, heeft thans bekend haar vroegere echtgenoot, de landarbeider P. van Veen te Warffum. te hebben vergiftigd Nel ah do konijnen Jongen met hooid tussen tralies van hek Gistermiddag kon bij het Sarphatlpark te Amsterdam een aantal Amsterdammer! opeengepakt worden gezien rondom een 2-jarig jongetje, dat met 't hoofdje ge vangen zat tussen twee spijlen van het ijzeren parkhek. Enkelen hunner bleven niet werkeloos toezien, maar waarschuw den brandweer en G.G.D. en kwamen midderwijl zelf in actie met een auto- crick waarmee zij er ln slaagden de spij len uiteen te buigen. Terwijl de conster natie nog bezig was te luwden bleek do jeugdige geredde zijn middagwandeling al ongedeerd te hebben hervat. Te Amsterdam is de 77-jarige P. J. R o e r m i n d tegen een tram gelopen en gedood. Voorta liep de 11-jarige J. J. Baars tegen een vrachtauto, eveneena met dodelijk gevolg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5