Zeehaven Katwijk is kwestie leven ot dood van Crescendo krijgt een bedrag voor uniformpetten Gedeelte van Papelaan krijgt zeven lichtmasten Nuttig-areaalregeling van de baan gestemd VRIJDAG 2 JULI NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 1 JULI 1954 Oud-gedeputeeide P. de Bruin Visserij vergeten hoofdstuk bijr de Marshall-gelden Boulevard naar Scheveningen even belangrijk als... landhuisje op de Veluwe IN DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT van 5 Juni is onder de opschril- ten „Marshall-geld voor Scheveningen Amerika bereid dollars in haven te steken Groots plan dat ook Katwijk ten goede zou komen" ge publiceerd, dat de met de verdeling der Marshall-gelden in ons land be laste Amerikaanse autoriteiten bereid zijn om een aanzienlijk gedeelte van de tegenwaarde der Marshall-dollars te bestemmen voor verbetering van de Scheveningse haven. Is dit een proefballonnetje zonder meer óf worden hiermede wer kelijk bestaande Amerikaanse denkbeelden weergegeven? Wat zijn die Amerikaanse denkbeelden vaak recht-op-het-doel af! Geen hokus pokus er om heen, maar klare, sterke taal! Wie had ooit durven denken, dat men aan Amerikaanse zijde „niet zeer ingenomen" zou kunnen zijn met het aandeel, dat de Nederlandse visserij tot dusver uit de Marshall-hulp ont ving! En als men aan die Amerikaanse belangstellende zijde nu eens te weten zou komen, dat (althans volgens de officiële publicaties der Neder landse regering) aan de Nederlandse visserij tot op heden totaal niets uit de Marshall-fondsen is toegestaan en het verzoek van Katwijk om 9 mil- lioen voor een eigen thuishaven der Katwijkse vissersvloot werd afgewezen op grond van het investeringsverbod zou er dan geen groot gevaar ont staan dat de belangstellende goede gezindheid aan Amerikaanse zijde tot ver onder het nulpunt zou zakken? Het Nederlandse visserijbedrijf is Inderdaad het vergeten hoofdstuk geweest bij de bestemming der Marshall- gelden. Helaas heeft dit in Nederland zo goed als geen aandacht gehad en het is in elk geval zeer merkwaardig, dat dit feit aan de aandacht der betrokken Amerikaanse autoriteiten niet ontgaan schijnt te zijn. Uit de Nederlandse dagbladen heeft men kunnen vernemen, dat in het begin van Maart 1950 de Amerikaanse regering aan Nederland heeft toegestaan 303 van de 770 millioen. die als betaling voor Mar- shallgoederen bij de Nederlandse Bank waren gedeponeerd, voor grote openbare werken in Nederland te gebruiken Op welke wijze die millioenen zijn ge bruikt. weet niet iedereen en daarom ia het wellicht van belang, het lijstje van objecten en de bedragen nog eens onder de aandacht te brengen. Of het lijstje in de sinds verlopen jaren al of niet gewijizigd is geworden, is on dergetekende niet bekend. Maar het oor spronkelijke was als volgt samengesteld: 65 min voor de Zuiderzee. 12 min voor Walcheren. 34 min voor landbouwherstel, 31 min voor boerderijen. 4 5 min voor ruilverkaveling, 2 5 min voor kleine boe ren en tuinders. 3.3 min voor de hoge school in Delft, 33 min voor dé water wegen, waarvan 13 min in Rotterdam wordt aangewend, 18 min voor werken van gelijke aard elders, 5 min voor de benedenloop van de grote rivieren. 4 min voor het spoorwegvraagstuk In Rotter dam en 28 min voor hotels in Den Haag. Amsterdam en Rotterdam. Totaal 240.3 millioen. Volgens deze opzet bleven er nog 82.7 millioen guldens ter beschikking en misschien liggen ze nóg op een bestem ming te wachten. kaans? bij het vervullen van de wen- voor de Scheveningse havens wordt Katwijk niet vergeten en krijgteen boulevard van Scheveningen af doorge trokken! Waarom geen landhuisje op de Veluwe* zal de Katwijkse visserman vragen. In derdaad komt het op hetzelfde neer. i men in de op Amerikaanse reke ning gepresenteerde gedachte de oplos sing kunnen ontdekken voor twee op- zich-zelf staande problemcft van het Nederlandse visserijbedrijf? Och kom Zouden we heus moeten geloven in zó veel naïveteit of oppervlakkigheid bij ie deze gedachte hebben gelanceerd? Is ait proefballonnetje niet veeleer te beschouwen als een gedurfde poging de dwingende urgentie (boven omschreven) iet ter uitvoering gereed zijnde Kat- De urgentie Door het ontbreken van een eigen thuishaven is de Katwijkse vissersvloot noodgedwongen op IJmulden aangewe zen. Dit Is een toestand, welke met het meest elementaire begrip van bedrijfs economie niet te verzoenen is. Elke Katwijkse logger moet per jaar f 6000 aan onrendabele kosten maken, welke lasten op de elders gevestigde be drijven niet drukken; f 6000 per jaar en per schip zijn de Katwijkera dus échter bij dé elders gevestigde visserijbedrijven. Dat deze toestand op de lange duur dodelijk la voor het Katwykse bedrijf, be hoeft geen nader betoog. De urgentie van een eigen haven voor Katwyk kan daar om door niemand In ernst worden be twist. Een bykomende omstandigheid is dat het maken van zulk een haven nü nog gecombineerd kan worden met de grote en kostbare werken, die het Hoogheem raadschap Rijnland in uitvoering heeft genomen. Met name het stroomkanaal en de in zee te maken werken kunnen in het havenproject worden opgenomen, waardoor de kosten voor deze beide wer ken zeer belangrijk en gunstig worden be ïnvloed maarRijnland moet ver der en moet ten spoedigste weten of bU de uitvoering der werken al of niet rekening gehouden moet worden met het maken van een haven voor Katwijk. Ook hierom bezit de haven van Katwijk een allesbeheersende urgentie. Scheveningen is in gunstiger omstan digheden dan Katwijk, dat helemaal geen haven heeft. Scheveningen hééft een haven, waarmee men het ruim 50 Jaar lang gedaan heeft, maar die men nu langrijk wenst te verbeteren Uit hetgeen daarover bekend is gemaakt, valt de conclusie te trekken, dat die verbeterin gen zeer belangrijk en veel-omvattend zijn. zodat er véél meer millioenen gevorderd sullen worden dan voor de aanleg van een bescheiden vissershaven te Katwijk. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben bij besluit van 9/12 Januari 1946 een commissie benoemd tot onderzoek en bestudering van het vraagstuk van de aanleg van een zeehaven te Katwijk. Op 15 April 1946 werd door burgemeester cn wethouders van 's-Gravenhage een com missie van advies voor de Scheveningse havens ca. ingesteld. De eerstgenoemde commissie bracht haar verslag in Juni 1946 uit, o.m. de positieve conclusie bevattende: de com missie acht de aanleg van een zeehaven te Katwijk sociaal en economisch nood zakelijk en financieel volkomen verant woord. Het plan voor de Katwykse haven ligt gereed ter uitvoering. De Haagse commissie bracht 14 Mei 1949 een verslag uit, met mededeling dat omtrent twee belangrijke punten nog een uitspraak ontbreekt. Dit zal wel de oor zaak er van zyn. dat in het rapport geen begroting van het totaal der kosten is opgenomen. Proefballonnetje? Wiir komt nu dat allersnoezlgste proefballonnetje vandaan, met de gouden kleuren van Amerikaanse belangstelling versierd? Volgens de publicatie ln de Nieuwe Leldsche Courant is de Amsriktanse be langstelling strak gericht op de Inwilli ging van de kostbare verlangens van de gemeente 's-Gravenhage terzake van de verbetering van de bestaande Scheve- ningse havens Maar ia 't echt of niet-echt Ameri- Het was ons een grote eer, van de hand van de heer P. de Bruin te Schiedam, oud-lid van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en voorzitter van de stichtings commissie Zeehaven Katwijk, bijgaand, artikel te mogen ont vangen. Gaarne ruimen wij voor dit artikel een plaats in ons blad in, onder het uitspre ken van de hoop, dat het de heer De Bruin gegeven zal zijn, het tot stand komen van de Katwijkse Zeehaven te mogen beleven met allen, die er zich naast hem met hart en ziel voor inzetten. Redactie N.L.C. heeft bewaard? Zou dit laatste con glomeraat van zeevarend Nederland straffeloos verstrooid kunnen worden? 7 Voor wiens rekening zullen de kosten komen van vervoer van Katwijk naar Scheveningen vice versa van vissers, materialen en vangst? 8. Heeft de Amerikaanse belangstelling ook doen blijken van begrip er van. dat de outillage van het Katwijkse be drijf een belangrijke waarde vertegen woordigt? De gebouwen hadden naar vooroorlogse schatting een waarde van 2>4 millioen gulden, thans zeker wel op 10 millioen te stellen. Wélke kans ls er. dat dit kapitaal-bezit door een boulevard voor vernietiging wordt beschermd? 9. Op welke wijze zullen de Katwijkse bedrijven economisch op gelijke basis gesteld kunnen worden als de Sche veningse bedrijven? Hoe kunnen die f 6000 per jaar en per schip aan on rendabele uitgaven van het Katwijkse bedrüf worden bespaard? Durft men dit resultaat van de doortrekking de Scheveningse boulevard naar 1 wyk te verwachten? Regering, regéér. '/isserijgolfies Eerste betaling voor „De Hoop" Gisteren hebben de heren M. C. van Hall. voorzitter van de Nederlandse ver ging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit. G. D. W. Boissevain, ■an het dagelijks bestuur, en H. J. Suermondt. administrateur, op de werf de Zaanlandse scheepsbouwmaat schappij een cheque van 141.600 over gedragen als betaling van de eerste bouw- termijn voor het hospitaalkerkschip „De Hoop". Tevens werden door genoemde i en de directeur van de scheeps bouwmaatschappij de contracten ge tekend. Men hoopt eind Mei 1955 met de bouw gereed te zijn. Weinig te belevn waren er dan gisteren twee trawlers ter IJmuidense markt, de aanvoer viel door de schrale visserij der laatste dagen danig tegen. Zo had de Maria van Hattum 100 kisten schelvis, 120 kool en gul, 150 makreel, 25 wijting, 10 heek, 90 stokkesbit, 100 kleine kistjes haring en 110 stuks stijve kabeljauwen. De Tzonne voerde aan 100 kisten open makreel, 230 haring. 80 schelvis, 50 wijting, 40 kool, 120 gul, 300 kleine kistjes haring en 180 stuks stijve. Uit de SCH 135 verschenen 220 schelvis, 170 makreel en 20 varia, 100 stijve kabeljauwen en 150 ijskabeljauwen de SCH 27 leverde op 400 kisten schel- 100 kabeljauwen en gul. 10 haring, 65 wijting en 180 stijve. De kleine vaart voerde 3000 kilo tong en 400 kisten schol P. DE BRUIN wijkse plan te torpederen ten behoeve het nog in studie zijnde plan der Scheveningse havens? Zouden we hier werkelijk te maken hebben met een propagandastunt voor de Scheveningse haven, gericht tegen een vissershaven te Katwijk? Zulk een bedoeling zou niet alleen niet elegant zijn. maar bovendien niet voeg- baar wegens de goede Nederlandse ver houdingen van de grote buur-gemeente tegenover de kleine lotgenoot. Maar daarentegen zou het stelling- nemen van Scheveningen tegen Katwijk ten deze volslagen onjuist zijn en getui gen van een verbijsterend tekort aan feitelijke kennis omtrent het vraagstuk betreffende de noden van het Neder landse visserijbedrijf. Elk deskundige zal moeten erkennen: Zomin als een haven te Katwyk de nood zakelijke verbeteringen van de Scheve ningse havens zou kunnen keren, zomin kan de Scheveningse haven een vissers- haven te Katwijk overbodig maken. Puur eigenbelang Welk belang ènders dan het pure eigenbelang zou Scheveningen er bij kunnen hebben, te trachten de mogelijk heid van een vissershaven te Katwijk wég te drukken? Onmiddellijk staat men hier voor de volgende vragen; 1. Is de Scheveningse haven, né de ge dachte verbeteringen, in staat, be halve de eigen schepen, ook de 95 Kat wijkse schepen behoorlijk te bergen? Want dit is toch de bedoeling volgens de publicatie over de Amerikaanse zienswijze, een bedoeling, welke in het uitvoerig verslag der Haagse commis sie nergens tot uitdrukking is gebracht. Waarom niet? 2. Is alsdan te Scheveningen voldoende outillage voor een haast verdubbeld aantal schepen? Is er voldoende ge legenheid voor herstellingen? Is vol doende duinterrein beschikbaar voor het drogen en herstellen van de netten? 3. Welke zullen de méér-kosten zijn om de capaciteit van de Scheveningse haven zódanig te vergroten, dat zij ook de Katwijkse schepen behoorlijk zal kunnen ontvangen? 4 Zyn de kosten, onder vraag 3 bedoeld, tezamen met de kosten voor de door trekking van de boulevard, hoger of lager te schatten dan de kosten voor een eigen haven voor Katwyk? Zo de kosten hoger geschat moeten worden, wat heeft dan dit plannetje voor prac- tische betekenis? 5 Is het scheiden van haven en vis serijbedrijf met even bezwaarlijk en kostbaar, als in het rapport der Haagse commissie van advies ten aanzien van bet Scheveningse bedrijf i* betoogd? (biz. 34). 6 WAérom toch hebben ook de Scheve ningse schepen Katwykse vissers nodig om hun bemanning te comple teren? Mag uit het oog verloren wor den. dat Katwijk de énige gemeente van betekenis is aan de Nederlandse kust. waarvan de bevolking haar bondenheid met Er zullen zeer bijzondere en krachtige maatregelen genomen moeten worden orr het sinds eeuwen bestaande echt-Hol landse visserijbedrijf de kans te geven, zich tegen de sterke buitenlandse con currentie te handhaven. Het Nederlandse materiaal is ver ouderd; nieuwe schepen met grotere motorische kracht en grotere diepgang zullen noodzakelijk aangeschaft moeten worden en de Nederlandse havens moeten deze schepen kunnen ontvangen Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening dwingt vaak grote bewondering af door de intense belang stelling, welke getoond wordt voor alle mogelijke grote en kleine vraagstuken. de Landbouw betreffende, waarbij vaak de bede zich onstuimig uit het beklem de hart van de visserybevolking los wringt: Och, kük nu toch ook deze kant eens uit! Wij zijn toch óók aan uw zor gen toevertrouwd? En laat uw maatrege len tot «tand komen zónder injecties van welke zyde ook. Laat Nederland gere geerd worden door de Nederlandse re gering... Het sinds eeuwen bestaande echt- Hollandse visserijbedrijf heeft voldoende innerlijke kracht om haar plaats op zee te handhaven. Maar in de oorlog is het ln de letterlijke zin ..afgetuigd" en de vergoeding wegens oorlogsschade is in onderzoek. In deze fase moeten de belangrijkste delen van het bedrijf vooral wakker zijn en zich niet van de goede koers laten afdringen. Ook niet door luchtballonne tjes. Het is een zaak van behoud voor het gehele bedrijf de bedrijfsbelangen in hun geheel te behartigen, te bepleiten, te verdedigen. Onderlinge verwydering door naijver: het trachten elkaar een vlieg af te •angen het kan slechts noodlottige gevolgen hebben. Scheveningen tracht zyn haven te ver beteren. Het is zijn taak en zijn plicht. Het onthoude zich er van te trachten ïcces te bereiken ten koste van Katwijk. Laat men het nooit vergeten: Katwyk vecht voor zyn leven! is de grote ernst van het haven- vraagstuk voor Katwyk: geen haven dan is het Katwijkse visserijbedrijf ver loren. Daarom vecht Katwijk een harde strijd, die het verdient te winnen! P. DE BRUIN, Schiedam. ren duur: de blauwpijpjes deden f 26 f 31 en de grote kisten haring haalden zelfs f 31 tot f 35 terwijl de kleintjes van de hand gingen voor f 13 a 1 14, de kist jes van 25 a 30 kilo haalden de f 20 rovaaL Regels naar de Zuid De Belg was weer voor kabeljauw in de markt: de regels werden best betaald met f 124f 88 en de kisten-prijs mocht er ook zijn met f 120—f 90. De tarbot ver dween eveneens naar de Brusselse keu ken en gold f 1,80 tot f 2 per kilo, heilbot deed f 2,30 f 2.80. Kool in het binnenland De koolvis werd voor het binnenland gekocht: f 70 werd de middelprijs- Grote gul maakte f 44—ff 43 en de middelgul f 30 tot f 21. terwijl voor de torren tussen de f 17 en de f 12 betaald is. Engelsen fel De Engelse inkopers waren tuk op de schol. Voor grove, grootmiddel en net- schol werd tussen de f 40 en de f 45 be taald, de tweetjes gingen voor f 26f 22 het binnenland in en de drieën zijn met t 17 betaald, terwijl de uivertjes een f opbrachten. Tong loopt op De tong hield een oplopende markt de lappen deden gisteren al f 2,25 f 2,40, terwijl voor de tong I f 1,35 w< betaald. Grootmiddel tipte aan de f 2 per kilo en de slips werden evenzeer goed betaald met f 1,15 tot f 1,30 per kilo. Gouden heekjes De Maria van Hattum kreeg een dikke prijs voor haar 3% kist grote en 114 kist middelheek: door de bank genomen bracht dit zeldzame vangetje f 230 per kist het laatje. Vandaag trawlerloos Er zijn vandaag geen trawlers ter markt verschenen; Vrijdag komt de Bloemen- daal waarschijnlijk met een schip ma kreel. Haring bü de bodem Volgens de berichten van zee zit de haring momenteel mooi diep de Her man maakte twee pakken, 40 kool er 60 manden haring buit. De haringtrek begint nu dan eindelijk los te komen de trawlende schepen. „De Hoop" liep binnen Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" liep de Scheveningse haven binnen met een aantal zieke zeelieden aan boord. Eind deze week of anders Maandag kiest het schip weer zee. RAAD VAN HILLEGOM Gisteravond kwam de raad van Hillegom bijeen voor het afwerken van een slechts acht punten tellende agenda. Toch was met de afhandeling daarvan anderhalf uur gemoeid. Bij de ingekomen stukken ontwikkelde zich reeds direct een uitvoerige discussie. Er was een schrUven van de kruideniersvereniging, met het verzoek de winkelsluiting voor hun branche te wijzigen van Dinsdag, in Woensdagmiddag. B. en W. stelden de raad voor hierop afwijzend te beschikken. als de uniformen er ook komen- Dit voor- De heer Keijzer (P.v.d-A.) meende ech- r, dat aan het verzoek tegemoet moest worden gekomen, omdat naar zijn mening wordt gegaan met de strakke bin ding. Spreker wenste meer vrijheid van handelen voor de betrokken winkeliers- De voorzitter weer er op. dat destijds door de belanghebbenden zelf om orde ning is gevraagd. De raad was toen wel bereid medewerking te verlenen, mits de belangen van de consument werden ge waarborgd. De raad heeft toen gemeend, dat deze belangen het best werden ge waarborgd bij één sluitingsmiddag voor alle branches tegelijk. Indien men nu te gemoet zou komen aan de partiële wen de winkeliers, zouden er grote be- voor de consumenten ontstaan. Spreker meende, dat een keuze moet worden gemaakt tussen ordening met één vastq sluitingsmiddag of volledige vrij- De heer Van Egmond (Prot- Chr.) zou in het belang van de gezinnen van de win keliers de gehele sluiting liever op Woens dagmiddag zien. De heer Beijersbergen K-V.P.) daarentegen geloofde, dat men dan de consumenten juist naar de stad jaagt om inkopen te gaan doen, omdat de Wbensdagmiddag graag gebruikt het doen van inkopen. Ook de heer Versteege (K-V.P.). meende, dat de krul- :niers niet hun eigen belang dienen met sn Woensdagsluiting en stelde voor niet te gaan op het verzoek, om een chaos de winkelsluiting te voorkomen. Z.'h.s. werd het verzoek dan afgewezen. Nadat zonder discussie o.a- de wijziging in de verordening op de vermakelijk heidsbelasting was vastgesteld en de St. Martinus-meisjesschool het benodigde cre- diet had verkregen voor de verandering van de kunstmatige verlichting, kwam de raad aan het laatste agendapunt, de mededelingen. Wijziging van voorstel Hierbij stelde de voorzitter een verzoek van de R.K- Harmonie Crescendo aan de orde om beschikbaarstelling van een bedrag als bijdrage in het uitrusten met uniformen van deze harmonie- B. en W- stelden nu voor om 2 volledige uniformen te verstrekken, waarmede een bedrag van i 400,was gemoeid. De heer v. Lierop (K-V.P.) bleek pijn lijk getroffen, dat B. en W- het verzoek van Crescendo om beschikbaarstelling var. 60 uniformpetten tot een bedrag van f 960 niet wilden inwilligen. Hij stelde voor om toch deze petten te verstrekken. De voor zitter voelde meer voor 2 gehele unifor men, terwyl hij ook vond, dat de verde lende rechtvaardigheid in acht moest worden genomen. B. en W. hadden afge wogen, wat het andere korps in de loop aer Jaren aan extra subsidies heeft ge had. De heer Degenaar3 (P.v-d.A.) merkte op, dat de extra subsidies die aan het an dere korps zijn verleend, door dit korps zijn vérdiend door het organiseren muziekconcoursen. Hij wilde toch ook liever 2 uniformen geven. De heren van L'.erop en Bakker bleken echter meer te voelen voor de petten- De heer Dege- naars wees nog op de consequenties dte net verlenen van deze bijdrage mee kan orengen t.o-v. het andere korps. Na een kort onderling beraad wtyzig- den B- en W. hun voorstel /en stelden voor om een bedrag van f 960.beschik baar te stellen voor uniformpetten, welke echter alleen zullen worden verstrekt. verd met algemene stemmen aan vaard. n W. stelden vervolgens voor om ten behoeve van een nieuwe speeltuinver eniging een gedeelte van het oude Con- cordia-terrein te huren voor f 200,per jaar en dit. met het op dat terrein staande gebouwtje, dat reeds door de gemeente gehuurd t-b.v. het gymnastiekonder- s voor f 500,per jaar, aan de speel tuinvereniging in gebruik te geven- Voor de afrastering van dit terrein werd dan 3g een crediet gevraagd van f 5000, De heer Degenaars meende, dat het terrein ook zal moeten worden opgehoogd. Hij informeerde tevens of de speeltuin vereniging in de kosten zal moeten bij dragen- Ook de voorzitter meende, dat in naaste toekomst nog een crediet zal eten worden gevraagd voor verharding ophoging van dit terrein- Over de bij drage in de kosten door de speeltuin vereniging gaf hij in overweging geen hoge verwachtingen te koesteren. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering door de heer v. d. Vinne ge stelde vraag omtrent de verplaatsings kostenregeling voor onderwijzers deelde •orzitter mede. dat er in '51 inderdaad kleine vergissing is gemaakt. De schoolbesturen zijn daar echter niet tegen beroep, gekomen. Spreker meende, daar t een zeer klein bedrag betrof, dat men deze zaak thans maar moeten laten rus ten- een door de heer Bakker vraag antwoordde de voorzitter, dat W. vooralsnog niet zullen overgaan het uitgeven van een eigen medede lingenblad. maar dat men de pers thans echter regelmatig op de hoogte zal houden le van belang zijnde mededelingen. Nadat was toegezegd, dat ook de raads leden een afschrift van deze mededelingen krijgen, sloot de voorzitter de vergade ring- RAAD VOORSCHOTEN De agenda van de openbare vergadering van de raad van Voorschoten gisteravond moge op een bescheiden plan hebben geslaan, het biykt toch wel mogelijk om daar wat „zwaardere" onderwerpen bij aan te snijden: niet minder dan het bisschoppelijk mandement werd gehanteerd om, b(j het vaststellen van een subsidie voor gezinszorg, standpunt toe te lichten. Overigens zelfs desondanks werden de agenda punten vrU vlot afgewerkt. Alleen de heer Korthals was niet aanwezig. De vrij lange lijst ingekomen 6tukken mededelingen, die ook een aantal Hyacintenkwekers verdeeld In Treslong te Hillegom zijn gistermiddag de hyacintenkwekers bijeengekomen om een beslissing te nemen over de zogenaamde nuttig-areaalregeling, een doom In bet oog van de kleinere kwekers. Het bestuur stelde voor de toestand ongewijzigd te laten: geen verandering in bet teeltrecbt en de opkoop van een eventueel surplus volgens dezelfde regeling als in het lopende seizoen. De tegenstanders echter wilden het verdeeld. Er blijft thans een. minderheid, B.V.S. dringend adviseren de nuttig, areaal-regeling af te schaffen en voor het komende seizoen de teeltvergunnin gen vast te stellen op 100% van het areaal 1953'54. Dit laatste voorstel werd aangenomen met 286 tegen 192 stemmen. Maar voor het zover was, waren er heel wat woorden gevallen. De voorzitter, de heer J. Nieuwenhuis, betreusde het. dat de hyacintenkwekers de laatste jaren in twee kampen zijn (Advertentie) 's morgens om 10 uur OPENING van onze nieuwe winkel In electro-technische apparaten, verbruikstoestellen en verlichtingsartikelen aan de DRIEPLASSENWEC 11. Uw bezoek zal door ons zeer op prijs worden gesteld. Telefoon 3182 Electro Technisch Bedrijf LEEN HARTEVELT KATWIJK Quick BoysApeldoorn Zaterdagmiddag om 6 uur zal de halve- finalewedstrijd Quick Boys—Apeldoorn worden gespeeld. Op verzoek van Apel doorn zal deze wedstrijd niet op neutraal terrein worden gespeeld, maar op het Quick Boys-terrein. Dit echter onder één voorwaarde, n.l* dat de leden en dona teurs van Quick Boys ditmaal slechts te gen betaling op het terrein worden toa- Anjer fonds-tuinfeest Op de Nieuwe Duinweg ln het Burge meester De Ridderplantsoen werd gis teravond een tuinfeest gehouden voor het Anjerfonds. Diverse bazar-attracties trok ken vele bezoekers. Medewerking ver leende de Beierse Jodelkapel. De ge meentelijke dienst voor de bedrijven had zorg gedragen voor een verlichting. In de stands kwam men haast handen te kort om de liefhebbers te helpen. Ook vanavond is er gelegenheid het anjer- feest te bezoeken. Wedvlucht RhUnmondert De postduivenclub kwam met een aan tal oude duiven uit ln een wedvlucht van onverzwakt Orleans. Afstand 512 km. In waren 28 dieren. Gelost werd om 7 uur met straffe Z.W.-wind. De eerste duif werd geklokt om 13-25.49 uur; gemiddel de snelheid 1325 meter per minuut. De uitslag ls als volgt: E. van der Hoef 1 en 4; L. Noort 2, 6 en 9; Jac. Heemskerk 3; B. Paauw 5; W. van Rijn 7; P. Varke- visser 8. Stichting 1940—1945 De uitslag van de inzamelingsactie voor de Stichting 1940—1945 ls als volgt: Kat wijk aan Zee f 4.655, Katwijk aan den Rijn f 620, totaal f 5.275. De opbrengst ls f 500 hoger dan die van vorig jaar. KATWIJK AAN ZEE Vuurwerk tot slot op 8 Juli Katwijk is zich aan het voorbereiden om op Donderdag 8 Juli met naar schat ting 30.000 kijkers de stoet van ae Tour de France te ontvangen Niet alleen zyn er maatregelen genomen om dit grote aantal bezoekers bezig te houaen tot- dlat de Tour passeert, maar ook verder de dag door blijft Katwijk in feeststem ming. In cc middaguren wordt een 100 km wegwedstrijd, compleet met sprints en premies, verreden door het Leidse die niet tevreden ls. De heer Van Dam, die het woord de namens de tegenstanders van de rege ling. legde er de nadruk op, dat deze regeling remmend werkt op de verkoop. De exporteur-niet kweker Immers durft in het buitenland geen hyacinten te of feren, omdat hij op dit artikel maar a" vaak moet toeleggen. De heer Dou- s, voorstander van de regeling, vond dat bij de huidige stand van zaken nie mand gedupeerd is Maar men blijft ntwoordelijk voor de overschotten, die men zelf veroorzaakt. Toen tenslotte de stemming plaats had as de uitslag als bovenvermeld. De te genstanders van de regeling bleken de meerderheid. De vraag blijft echter, of het B.V.S. aan het dringende beroep deze groep gehoor geeft en de rege ling afschaft, waarna de beslissing in laatste instantie bU de minister berust. Vliegveld Ypenbuig Klachten over betaling schadevergoeding De Tweede Kamer heeft zich gistermid dag verenigd met het Wetsontwerp Wij ziging van het Besluit verbeurdverklaar de en ln beslag genomen voorwerpen met de verlenging van de werkingsduur (tot 1 Januari 1958) van de Belemme- ringswet Landsverdediging. By dit laat ste wetsontwerp klaagde mr. Beernink (C.H.) er over, dat nog geen voorschot ten op de schadevergoedingen wegens onteigening van gronden ten behoeve de uitbreiding van he( vliegveld Ypen- burg, zyn uitgekeerd. De HTM boekte in 1953 een verlies van ruim één millioen gulden; er werden 5 millioen mensen minder vervoerd dan in 1952; voor 1954 rekent verlies van 2V4 millioen. Swift tegen De Kampioen uit Haarlem. Daarna volgt een gezellige populai.-i muziekavond, die door geluidsverster king over de gehele Boulevard zal zijn. Tot slot van de dag; een gran dioos vuurwerk Extra trams zullen rijden om de velen uit de steden en omliggende plaatsen weer thuis brengen. Hoog en laag water Vrijdag 2 Juli: hoog water 4.17 en 16.49; Broer Berkelse arts op vrije voeten Gunstige ontwikkeling voor advocaat mr Huygens? Na de zeer langdurige voorlopige hech tenis, die hy heeft moeten ondergaan, ii thans Frans O. de broer van de Ber kelse arts door de Haagse rechtbank op vrije voeten gesteld. Men zal zich herinneren dat F. O. in dertijd in hechtenis is genomen op be schuldiging van het schrijven van voor zijn broer ontlastende briefjes, die voor brieven van wyien mevrouw O. moesten t daar >rd ook c i der M. H. Huygens, gearre- hy er van werd verdacht, schrijven van de briefjes te raadslieden, n F. O. tot het hebben aangei Hoewel F. O. zijn verklaringen, die aan vankelijk voor de raadsman belastend'wa ren, spoedig weer Introk hy zei toen, dat hem invrijheidstelling was beloofd, als hij bekende bleef hy echter in hechtenis. Hoewel men dat op dit moment nog niet kan beoordelen, schijnt de jongste ontwik keling in het Berkelse proces een voor mr Huygens zeer gunstige te zijn. Want, mocht dc rechtbank het niet waarschijn lijk achten, dat F. O. de briefjes heeft ge- 5chr« i zUn, iteraard ook iemand wie dan bet schryven daarvan Kosten van levensonderhoud Nog geen beslissing over interpellatie (Van onze Parlementsredacteur) Er is gisteren nog geen beslissing ge vallen over het verzoek van de heer Reuter (comm.) de ministers Zyistra en Suurhoff te interpelleren in verband met de gepubliceerde recente cyfers omtrent de stijging van de kosten van het levens onderhoud. De voorzitter van de Tweede Kamer deelde nl. mede, na overleg met de betrokken bewindslieden, dat op het ogenblik verschillende studies worden uitgevoerd en dat de belofte gegeven was, dat zodra zulks mogelyk is, van de resultaten van de onderzoekingen en de eventuele consequenties mededeling aan de Tweede Kamer zal worden ge daan. De mededeling zal stellig niet meer vóór het reces (16 Juli) kunnen worden gedaan. Voor die datum zal nog wel na der over de interpellatie-aanvraag wor den gesproken. laag r 0.05 (springvloed) e 12.28 t stellen bevatten, leverde nog al wat vra- opmerkingen op. Zo b.v. de rap porten van hei. ceairaal bureau voor veri ficatie. Daaruit bleek dat het bureau nog al wat aanmerkingen had die, zoals bur gemeester Van der Hoeven opmerkte, niet héél verschrikkelijk waren. De achter stand in de inning der huren, waarnaar de heer Van Oosten vroeg, bleek inmiddels oor een goed deel te zijn ingelopen. In antwoord op een verzoek van de heer Pels om op de volgende vergadering het lopende verzoek aan Gedi Staten ter hoging van het bouwvolume te bespreken, gaf de voorzitter er de voorkeur aan deze erie eerst in het college van B. en W. de betrokken commission te behan- De subsidie aan instellingen, die zich bezig houden met nazorgwerk voor oud leerlingen van de scholen voor buitenge- lager onderwijs, belopende een be drag van 14 per jaar per oud-leerling, werd z. h. st. vastgesteld. Desgevraagd werd medegedeeld, dat geen bepaalde periode voor deze subsidie kon worden vastgesteld, omdat elk geval op zichzelf bekeken moet worden. Het voorstel van B. en W. tot verlening an subsidie aan de Stichting R.-Katho lieke Gezinszorg te Leiden was voor d< P. v. d. A.-fractie, bij monde van de heer G. Mol, aanleiding een felle aanval t« doen op het bekende bisschoppelijk man dement. Hij zag daarin een poging oir de fundamenten van de partij te doorbre- noemde dit een bedreiging van df democratische staat. De voorzitter onder brak deze ontboezeming met de opmer king dat deze vergadering niet de meest geschikte gelegenheid daartoe was. Onder dreiging van deze bisschoppèlijke, anti- demoratische neigingen, kwam de P. v. d. A.-fraotie met een conceptverordening, regelende de subsidiëring van instellingen op sociaal gebied. Hoewel de P.v.d.A.- fractie deze verordening 5 bout portant in behandeling genomen wenste te zien, kon de voorzitter het zo regelen, dat de cept-verordening eerst door B. en V de commissiën behandeld zou worden. Het oorspronkelijke voorstel van B en aangevuld met de bepaling, dat de: subsidiëring voor het Jaar 1954 zou gelden, werd hierna z.h.st. aangenomen. De Kruiskade zal worden doorgetrok ken tot aan de Parallelweg van de Leidse- en de gemeente zal 50 pet bijdragen de kosten van deze wegaanleg. Bij de vaststelling van de bezoldiglngsregeling 1954 gingen enkele leden nader in op de salariëring van een aantal ambtenaren. Nadat o.a. de voorzitter had opgemerkt, dat het niet juist zou zijn in een openbare zitting deze zaken te behandelen, werd de regeling z.h.st. vastgesteld. De verlichting van het gedeelte Pape- ,an van de watertoren tot aan de grens met Wassenaar komt er. Een ietwat pijn lijke situatie ontstond, toen de heer Van Dodeweerd vroeg, of er nu zes of zever lichtmasten komen. Het voorstel van B de tekening verschilden name lijk op dit punt. Nadat de zitting een kort< geschorst, deelde de wethoudei Dekker ipede, dat er 7 lichtmasten komen en dat daardoor het gevraagde credi» met 500 moest worden verhoogd tt 7.500. Het perceel Laan van Langenhorst 7, dat spoedig door de jeugd gesloopt dreigt te worden, zal binnenkort weer bewoon baar worden gemaakt. Hiermede is bedrag van 1200 gemoeid. De heer Lam- boo zou graag zien, dat getracht den, de daders te achterhalen v« dat perceel toegebrachte beschadigingen. Alhoewel de raad unaniem voorstander was om over te gaan tot aankoop gronden in de Oranje-polder van baron Schimmelpenninck-v. d. Oye vo drag van 67588 (nog geen gulden per m2) stelden verschillende leden de voorwaarde om. wat de bestemming van deze gron den betreft, niet gebonden te zijn aan de suggestie, daar sportvelden eventueel ook een zwembad aan te leggen. Aldus werd besloten. Nadat de raad een klein half uur in ir. geheime zitting had vergaderd, werd de rondvraag aan de orde gesteld. Daarin kwam zoals meestal, van alles ter sprake. Over de plaatsing van de toekomstige openbare U.L.O. school komen binnenkort nadere mededelingen. Tenslotte kwam de verbetering van de (oude) Papelaan ter sprake, alsmede de gevaarlijke bocht in de Leidseweg bij het raadhuis. Nieuw initiatief van Herv. Gemeente De centrale kerkeraad van de Herv. Gemeente heeft besloten een buitendag de Gemeente te organiseren op Zon dag 4 Juli op Duivenvoorde, *.vaar de pre sident-kerkvoogd, baron S^himmelpcn- ninck van der Oye, als gastheer zal op treden. De kerkeraad ziet deze buifendag wijkgemeente-avond, zoals ze al dikwUls gehouden zyn, maar dan dit maal aangepast aan het jaargetyde. De gelegenheid om elkaar anders dan in de kerk te zien en te spreken kan op deze buitendag door iedereen worden aange- Waar de Zondag toch vooral de dag is, waarop de Gemeente samenkomt, heeft de kerkeraad niet geaarzeld om inplaats avonddienst in de kerk deze wijze van bijeenkomen te intro duceren. De aanvang .s om vier uur, ter wijl het ln de bedoeling ligt, de slu ting ongeveer half acht te houden. Om uur zal men er gezamenlijk de maal tijd gebruiken. Beide predikanten spre- kort woord. Ook in deze byeen- komst zal de Bijbel ln het middelpunt staan. Alle leden der Gemeente worden op gewekt aanwezig te zijn. Schoolreisjes De leerlingen van de beide eerste klas- ;n van de openbare lagere school maakten gisteren hun uitstapje. Zoals ge bruikelijk ging de tocht naar Wassenaars dierenpark. Ook de beide Hervormde scholen brachten gisteren met een klas de dag in het dierenpark door. De dag werd een ware feestdag! Burgeriyke stand Geboren: Gerrit, z v H Nagtegaal en P Perfors, Voorstraat 47; Nicolaas, z v A M Andrée Wiltfjis cn G S Waltman, Prins Bernhardlaan 58; Hendrik J W, C G M van Eeden en H Smit, Ryn- dyk 250. Gehuwd: P van der Kleij en H van der Hoeven; S D W Bos en P van Duyven- bode Nationaal Grondbezit wil hoger huur Nationaal Grondbezit N.V. te "s-Gra venhage declareert over 1953 18 (v.j. 16) pet dividend uit f 114.766) (114.160) winst tegen f476.356 (494.972) bruto-winst. Moeilijkheden werden overwonnen zon der belangrijke afwijking der financiële resultaten. De bedrljfsuitkomsten van 1954 laten duldeiyk een vooruitgang zien. Volgens het verslag ls de huurverhoging nog steeds niet voldoende om de techni sche Instandhouding der woningen te waarborgen. Een verdere verhoging van het huurpeil zal niet mogen uitblijven, wegens de noodzakelijke uitbreiding van nationaal woningbezlt, zo gaat het be toog voort. Tegen teleurstellende resul taten ln Zuid-Afrika zyn voorzieningen getroffen. De Nationale Staalindustrie werkt op maximum capaciteit. De her bouw van de verwoeste fabrieksgebou wen van Padox heeft men laten varen. De resultaten waren niet gunstig, maar de financieel sterke positie is gehand haafd. In Midden-Afrika is een snelle ontwikkeling gaande. Op 71-jarige leeftijd is in de Residen tie overleden de heer M. W. Smink, evangelist bij de Haagse stadszending Im- manuël. De nijverheidsschool voor meisjes te Wassenaar nam haar nieuwe gebouw aan de Lange Kerkdam in gebruik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4