Prof. Meijers werd herdacht in de Pieterskerk Directeur Van der Hoogt gaat binnenkort met pensioen NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 1 IUU 1954 „Zwaai met rouw beladen...." Een groot geleerde, maar misschien nog meer: een groot mens Piot. Cleveiinga: Vooitweiken op zijn geestelijke nalatenschap „Zijn sturende hand, zijn heldere voorlichting, zijn vindingrijk vernuft zul len voortaan menigmaal pijnlijk worden gemist; menigmaal zal het smarte lijk worden ervaren, dat niet meer gereikt kan worden naar zijn hoge peil. maar wel verre van een lijdelijk aflaten, moge het de doorzetting naar krachten zijn, waarmee hem de dank en de eer worden gebracht, die hem verschuldigd blijven tot in lengte van nog vele toekomende tijden. Wij hebben hem bezeten en verloren; zijn geestelijke nalatenschap blijft bij ons achter en wij moeten haar willen blijven bezitten, niet als een brokstuk achter glas, maar door haar bij voortduring opnieuw te overdenken en er op voort te werken". Aldus sprak vanmiddag prof. mr R. P- Cleveringa tijdens een plechtige herden king in de Pieterskerk van de vorige week zo plotseling verscheiden grote jurist, prof. mr E. M- Meijers, oud-hoogleraar in het burgerlijk reent en internationaal privaatrecht aan de rijksuniversiteit te Een grote schare van oud-leerlingen on vrienden van de overledene, benevens de leden van de Senaat, curatoren, vrijwèl de gehele juridische faculteit en vele andere hoogleraren en juristen uit alle delen van het land waren met de familie van prof. Meijers in de kerk bijeenge komen, om uit de mond van prof. Cleve ringa een uitvoerige uiteenzetting te ver nemen over het leven en werken van een der grootste juristen, die de Leidse hoge school ooit gekend heeft- Hoe zonder hem? Prof. Cleveringa begon zijn rede met te vertellen, hoe men zich bij het einde van Meijers' ambtsvervulling allerwegen afvroeg, hoe de rechtsgeleerde faculteit het zonder hem moest stellen; een facul teit, waaruit de innerlijke stut was weg genomen. waarin zijn gezaghebbend woord niet meer zou klinken, aan welker lessen en verder bezig bedrijf hij geen deel meer zou hebben. Het was een moeilijk te verwerken ge dachte, dat het zo ver was, al werd Meijers door zijn emeritaat niet uitge schakeld van de rechtsoefening- ..Thans," aldus prof. Cleveringa. het ook hiertoe gekomen; voor altoos. De rechtskundige wereld heeft een van haar heel grote deelgenoten verloren; die van Nederland haar natuurlijke en alom er kende voorman; ons volk een trouwe en wakkere en kundige zoon; de stad Leiden een .toegewijde burger en de universi teit, waaraan hij het grootste en rijkste deel van zijn leven heeft gewerkt en waaraan hij zijn gehechtheid heeft ge schonken, een van haar opperste sieraden. Het is geen wonder, dat in de eerste dagen der diepe verslagenheid bij menig een een stemming is opgekomen van: ..Hoe moet het nu verder met de rechts oefening in Nederland?" Het zal verder moeten; niet alleen wegens de drang van het leven zelf, maar ook omdat het eren van zijn nagedachte nis dit we] in de eerste plaats vergt. Zelf heeft hij metterdaad, door zijn kloeke voorbeeld in de jaren van de allerzwaar ste beproeving, ons geleerd, hoe men zich tegenover de tegenslag heeft te plaatsen: waardig, berustend en doende wat nog mogelijk is gebleven. „Met uitzondering van de twee laatste hoofdstukken is dit boek geschreven in een tijd, toen mij geen enkel rechtsgeleerd werk ter beschikking stond", zo staat er heel eenvoudig voorin dat magistrale werk over „De algemene begrippen van het burgerlijk recht", dat in 1948 verscheen, alleen maar „ter klaring van het feit. dat iedere littera tuuropgave bij de verschillende onder werpen ontbreekt". Maar wie tot de af grijselijke achtergrond dezer woorden weet te zien, beseft, zo hij het nog niet wist, welk een meod, welk een veerkracht, welk een wil er school in deze man. naast zijn brede en diepe geleerdheid. Meijers is onnoemelijk knap geweest, maar ook onnoemelijk flink. Zij, die de erven van zijn geest zijn, hebben ook dit te bedenken. Voor alles met betrekking tot het nieuwe Burgerlijk Wetboek, droom reeds, naar zijn vriend Van Oven ont hulde, van zijn eerste jaren en blij opge nomen en getilde last en roem beide van zijn laatste jaren, dat hij kort voor de eindstreep hun. ver gevorderd schoon nlei geheel voltooid, heeft nagelaten." Spr- stond voorts stil bij hét wél zeer omvangrijke oeuvre, dat Meijers heeft nagelaten. „Op dit ogenblik zou men hiertoe een legger willen opmaken; een korte, samenvattende boedelbeschrij ving, ter bewaring van de omvang e kenmerken van het gehalte. Doch wi zich toe zet. oemerkt al spoedig dat het gaat over zoveel en zo velerlei, dat het hrer en thans niet verder kan komen dan tot een vluchtige en gebrekkige Vele terreinen Prof. Cleveringa stond vervolgens stil by de vele terreinen, waar de over ledene had gearbeid. Terreinen, die ook buiten het geoied van het recht lagen. In zijn jonge jaren betrad Meijers ook ver schillende keren het gebied der staat huishoudkunde met beschouwingen ovei de industrie ten platten lande, overheids zorg voor de landbouw, coöperatie in he' transport- en veembedrijf, crisisoorzaken, oorlogskosten, buitenlandse kapitaalbe leggingen, overheidshoede over econo misch leven, geldtheorieën, enzovoort. En ook hier trok zijn werkzaamheid de aandacht, dat een bankdirecteur uit zijn opstellen meende te moeten afleiden, dat hij hoogleraar in de economie was. En toen zijn ambtgenoot Greven tijdens de cursus 1914—'15 langdurig ziek was Meijers colleges over economische onder werpen, die, naar het woord van toenmalige student, bij het gehoor ze de smaak vielen- Sprekend over de arbeid, die Meijers verichtte op het terrein der rechtsgeschie denis, zei prof. Cleveringa: „De rechts geschiedenis heeft Meijers met een onge ëvenaarde speurzin, een zeldzame fei tenkennis en een bewonderenswaardige echerpzinninge kijk op de samenhang var de gebeurtenissen en toestanden beoe fend- En dit niet enkel om de nieuwsgie righeid naar het verleden, maar ook tei wille van het inzicht in het heden en de lering voor de toekomst. „De rechtsge schiedenis," zo zegt hij zelf, ,.is door haar chitische belichting van het verleden het beste middel om de betrekkelijke waarde n de rechtsinstellingen van het heden bergijpen; zij laat ons de ontwikkeling der rechtsbeginselen in verband met de zich wijzigende maatschappelijke omstan digheden en geestelijke stromingen zien; zij kan ons bevrijden van overgeleverde rechtsbegrippen die hun historische rol vervuld hebben, maar voortleven krach- de suggestieve kracht, die van hen Studies Prof. Cleveringa schetste vervolgens al hetgeen de overledene, vaak in de opstellen, op dit gebied heeft bijeen gebracht. Daarnaast ook zijn boeken kiledne, maar stuk voor stuk zeer bijzon dere, als bijdragen tot de Handelingen de Koninklijke Nederlandse Aka- e van Wetenschappen, die hem 1920 onder haar leden opnam en die hij in later jaren voorzat. Ook schreef hij grotere werken: de opdelving en uitgave (met anderen) van de rechtsbronnen van ameryK, St Armand, Verdun en Metz, e opwekking uit de vergetelheid vam de scholen van Napels en Toulouse, terwijl Orleans bedacht werd met! uitvoerige bespreking in het Tijdschrift Rechtswetenschap, de opsporing de verdwenen „Observations tumuil- tuariae" van Bijnkershoek en de uitgave daarvan ln samenwerking met enige leerlingen, de publicatie (met De Blè- •t) van de memorialen-Risa. En bo- dit alles uit torent het geweldige ge bouw van het Ligurisch erfrecht, dat hem de gouden Thorbecke-medaille bracht. Van zijn vele onderscheidingen »n- der hoogste. Sprekend over de arbeid van prof. Meijers op het gebied van het internatio naal privaatrecht, zei prof. Cleveringa: ,Wat deze wetenschap betreft. Kallewijn, Adens woord hierover zwaar gewicht in de schaal werpt, Is er van overtuigd, dat uit Meijers' werk bovenal tot het nage slacht zullen spreken de volkomen om wenteling, doon hem in de beschouwing de geschiedenis van het internatio naal privaatrecht gebracht en de een vormige wet op het internationaal pri vaatrecht. die door hem is ontworpen en verdedigd en door de Beneluxlanden, zij het hier en daar bijgewerkt, gezamenlijk itaat te worden aanvaard: wellicht als :en kiem voor een desbetreffend vast vereldreclit later." Spr. schetste hierna hoe de ene publi catie na de andere aan de pen van de thans ontslapene ontvlood. Zo op het gej bied van de burgerlijke rechtsvordering het handelsrecht. Dan zijn e annotaties bij de arresten van de Hoge Raad. waarin een schat van overzichte lijk geschikte gegevens en voortleidende gedachten ligt opgestapeld, die moeilijk te meten is en zeker niet te ovcr- ichatten. Aan het eind van zijn rede stond spr. stil bij de persoonlijke zijde van de ont slapen jurist. Groot mens „Een groot geleerde is Meijers geweest, >.n man van een fabelachtige werk kracht. welke tot het einde toe stoer er beheerst en haar eigen, onopgedrongen maat kiezend, zich heeft gehandhaafd. Een geest, die hoog boven zijn omgeving heeft gewiekt Men had zich kunnen denken, dat dit had geledd tot een zekere afstand tot het gewone leven rondom hem. Misschien ook tot een moeilijk derkomen met studenten. Niets is r geweest dan dit. De verslagen liggen er uit de eerste jaren van zijn optreden als hoogleraar, die bewijzen, dat hij hen aanstonds pakte en stuwde. En de herinnering van duizenden leer lingen van meer nabij of verderaf, wer kend op allerlei plaatsen in Nederland, Zuld-Afrika en elders in de wereld, dienovereenkomstig. Zij allen zijn zijn bewonderaars geworden, en velen hun ner zijn vrienden. Hij heeft zich veo aanhankelijkheid verworven, al was elke van populariteitsgewin hem vreemd. En kon hij soms zelfs iets itugheid en teruggetrokkenheid verto- ïen, hij heeft ook veel aanhankelijkheid :n trouw geschonken. Zij, die zich door hem in de maatschappelijke zadel ge weten en vaak in moeilijke uren door gesprek of anderszins gesteund, ge denken het in dank. En wie schriftuur lijk bewijs verlangt, moge blikken in het sober en ontroerende voorwoord, dat hij op deed nemen in het boek over „Eenige hulpovereenkomsten" van zijn stille, scherpzinnige en ijverige leerling Clava- die de 21ste Juli 1944, terwijl hij het verre Bohemen in gevaar verkeerde, voor het vuurpeloton is ge vallen. Veelzijdig is hij geweest als rechtsge leerde. Veelzijdig ook op ander terrein. Zijn beilangstelling hield bij het recht niet op. Hij luisterde en keek gaarne naar wat anderen schiepen en boden kon soms mee praten over wat men dacht zou hebben ver van zijn belang stelling te liggen: over een wiskundig vraagstuk, een schilderij, over appel soorten. De Leidse schouwburg en he< toneel hebben hem tot zijn dood toe na gestaan. Gisteren viel mij een treffende brief te binnen van Nederlands grote kunstenares Rika Hopper. Opvallend was hoe hij goede maatjes was met klei- kinderen, als proefden zij zijn zuiver heid. Een voorbeeldig man en vader was hij jor de zijnen. Hij vertoefde het liefst ln zijn gezin en werkte in de huiskamer. Dit laatste was hem mogelijk door zijn iterke concentratievermogen en doordat lij zijn aandacht zonder schade over wee verschillende zaken wist te ver- „Een groot geleerde is hij geweest, taar ook en misschien nog meer dan it: een groot mens." Prof. Cleveringa eindigde zijn rede met e volgende woorden: ..De rector magnificus heeft mij ver zocht uit zijn naam deze bijeenkomst te sluiten. Ik voeg mij hiernaar. Zwaar met - beladen zijn wij hier samen ge weest, onze gedachten van dank en wee moed bij hem, die een der heel groten en icrbiedwekkenden onder ons is geweest in die ons in één oogwenk, als wai Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Willem zn v C. van Klave- ;n en A- V. d- Plas; Willem J. zn v W. an de Ruit en M- Rupschus; Adriana dr A. van Zeist en M. Opdam; Johan C a v C. v- d. Nat en J. A. Breddels; Bar- ara F- E. dr v C- Kuijpers en F- van Poelgeest; Roberto P. P. M- zn v J. G. v. Born en S. v. d- Berg; Maria M. D- v H. A. D. Walder en H- M. C. Klein tjes; Krijna J dr v A. van Duijn en T. Zwanenburg- GEHUWD: B. C- Wijland en J. M. de Boer; J- Spies en W. S. v. Kampen; W Kavensbergen en W. Bolstier; H- Devilee en M- T. de Groot; J. Schipper en M- v d Zeeuw; G- J. Smit en J. Termijn; J. P Kwestroo en M- C. v. Leeuwen; L- v. rt. Linden en A. A. E. v. Klaveren; C- J. Paauw en J- v. d. Laan; H- A- Verkaik en A- Noort OVERLEDEN: G. mnd; G. Westhof. w A- de Graaff- huisvr Iterson, dr. 3 v. Bins- 77 jr, n Sieval. 75 ir. Adjunct-directeur A.Z. De heer H. J. van Zuiden, adjunct-ac- tweede klasse bij het ministerie O. K, W., is benoemd tot adjunct directeur van het academisch ziekenhuis reeds bij het leven tot de Volstrektheid genaderd, is ontstegen. Stil gaan wij heen. wetend in berusting voort te moeten, terwijl het nochtans tegen onze slapen klopt en bonst: Meijer* is niet meer." Breekt de zon eindelijk eens door, dan wordt zij nog verduisterd ook", aldus een-cynicus gisteren in het middaguur. Velen hebben ook in onze stad naar de verduisterde zon gekeken. Met enkele fotonegatieven ging dat naar onze mening het best. De foto toont een groepje jonge zonne kijkers in de Doezastraat. Foto N. van der Horst Tweede luitenant H. J. G. Seijdel uit Hoogeveen legt naast de comman dant van de koksschool, luitenant-kolonel Gerth van Wijk staande, de eed af. Geheel links luistert brigade-generaal H. W. Kromhout aan dachtig toe. Op de achtergrond de andere beëdigden: v.l.n.r. de tweede luitenants J. Wielhouwer, A. K. v. d. Maden, C. W. Jansen, H. W. J. Hoek, J. Das, G. H. W. Laarman en B. H. Nossent. Foto N. van der Horst Acht officieren in Leidse Hout beëdigd Kokschool viert vandaag viei-jarig bestaan „Officieren, geeft acht! Rechts om! Hoofd der colonne links, mars!" Een eindje marcherenweer een comman do: „Hoofd der colonne, rechtsHalt!" Zes te beëdigen officieren van de mili taire koksschool, de ene splinternieuwe ster al op de punt van de kraag ge naaid, zijn opgemarcheerd naar de plaats. één a r één r r de i foon op het sportveld in de Leidse Hout zullen lopen. Eén voor één treden ze uit, springen links van de microfoon in de houding. De commandant van de koks school luitenant-kolonel H. W. Gerth van Wijk staat rechts en zegt de eedsformule voor. „Ik zweer trouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten en onder werping aan de krijgstucht. Zo waarlijk helpe mij God almachtig!" Vanmorgen speelde zich dit schouw spel af in de Leidse Hout. Een achttal tweede luitenants van de militiare koks school werd daar beëdigd. Hieraan voor af ging het schouwspel van zich strak en tram opstellende troepen op de sintel- baan. die het groene middenveld om zoomt. het groeten en inspecteren van de troepen door de brigade-generaal der in tendance H. Kromhout, die gevolgd werd door de garnizoenscommandant. Parade-commandant res. majoor Th. H. Evers schreeuwde met machtige uithalen de bevelen naar de troepen, die op op vallend keurige wijze in de houding sprongen en de geweren presenteerden. De ban werd geopend en de Konink lijke Besluiten van de benoemingen der nieuwe officieren werden voorgelezen. Het trompetterkorps van de Huzaren van Boreel sloot de ban weer. Acht officieren zwoeren trouw aan de Koningin, hun commandant, lt.-kolonel Gerth van Wijk. wees hen op de betekenis en de inhoud van de eed en daarna stond men op en salueerde men. omdat het Wilhelmus werd gespeeld. Het défilé had plaats. Op een platform namen generaal Kromhout en de garni- Jaarvergadering Mathesis De heer Verhey van Wijk reikte weer erepenning uit Het genootschap „Mathesis" sluit het schooljaar altijd af met een officiële jaar bijeenkomst in de foyer van de Stadsgehoorzaal, waarbij bestuur, leraren, leerlingen en ook vele ouders tegenwoordig zijn. Gisteravond deed de heer De Jong, voorzitter van het bestuur, in z(jn jaarrede een bijzondere mededeling, namelijk deze dat de heer A. van der Hoogt, directeur van de school, met ingang van 1 September aan staande om ontslag uit de dienst van Mathesis heeft verzocht in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer De Jong legdd er ln zijn rede de nadruk op dat deze U.T.S- aan de c zijde aansluit op de ambachtsschool en aan de andere zijde leerlingen toelaat van MULO en HBS, die de tweejarige cursus met goed gevolg hebben door lopen. Spr. wees er op, dat in deze tijd van industrialisatie voor hen, die een technische opleiding hebben genoten, vol op werk zal zijn te krijgen en een behoor lijke positie is te verwerven. Het be drijfsleven heeft grote belangsteUing voor goed onderlegde technici en moet in de naaste toekomst de industrie nog verder worden uitgebreid, dan zullen de resul taten slechts bevredigend kunnen zijn, a!s deze op goede technische krachten zal kunnen steunen. Afscheid werd genomen van Ir H. A. Bol als bestuurslid. Alsmede van ir J. G. Gaillard en prof. Gorter. Wat het leraren corps betreft deelde spr. mee, dat het jaar 1954 zich heeft onderscheiden door een gering aantal mutaties- De dagschool U.T.S. groeit gestadig. In 1953 werd naast een klasse voor leer lingen van MULO en HBS een klasse ge opend voor afkomelingen van de lagere technische school. Daarmee werd dus ook in Leiden voor de leerlingen van de ambachtsscholen de gelegenheid ge boden om dóór te studeren aan een dag school. Intussen is gebleken, dat voor deze leerlingen een verder gaande op leiding in algemeen vormende vakken nooodzakelijk is. Het cursusjaar 19531954 begon met 186 leerlingen in de L.V.O.-afdeling en 413 leerlingen in de U.L.V.O.-afdeling- Aan het einde, op 30 Juni van dit jaar, waren aanwezig 170 leerlingen in de L.V.O.-afdeling en 374 leerlingen in de U.L.V.O.-afdeling. Deze teruggang is vooral te wijten aan het feit, dat zoveel leerlingen juist op deze leeftijd in mili taire dienst moeten. Het is verheugend, dat zoveel leerlingen na de diensttijd zich weer melden. Het was spr- een behoefte te getuigen van de grote ijver en toe wijding. waarmee de leerlingen het on derwijs volgen. Tenslotte zegde de heer De Jong de heren Van der Hoogt en Engels dank voor de wijze, waarop zij de school hebben geleid. Over het afscheid van de heer Van der Hoogt zei de vooozitter het volgende: Vanzelfsprekend geeft het bestuur hem niet gaarne dit ontslag, maar wij moeten er in berusten, dat hij nu eenmaal op deze leeftijd zijn werkzaamheden dient te beëindigen Wy wensen op dit ogen blik nog geen afscheid van hem te nemen en volstaan met de mededeling, dat wU gemeend hebben dit In een bijzondere bijeenkomst te moeten doen, welke *al worden gehoud half vier tot v( zaal. Hier zal i op 28 Augustus van uur in de Stadsgehoor- i gelegenheid zijn om der Hoogt afscheid te De uilslagen Eindexamen ilectrotechnlek vervolg- J. Blommers, Den Haag; J. Hage- doorn, Leiden; F. J. Hanrath. Voorburg; J. A. Heres, Zwolle; E. H. Joosten, Rot terdam; B- Kret, Leiden; A. Kruithof. Woerden; J. P. de Meij, Leiden; T. Over- sluizen, Rotterdam; J. v. d. Plas, Katwijk; D. J. Rensing. Hilversum; J. F. Spering, Katwijk; P. B. M. Sweens, Den Haag; P. G- N. de Visser, Leiden; H. P. Vos sen Roggel. Limburg; J. S. Moolhuizen, Stadskanaal. Afgewezen 4. Eervolle ver melding: E. H. Joosten en J. P. de Meij. Eindexamen werktuigbouwkunde ver volgcursus: A. Anneeze. Lelden; P. J- Damave. Leiden; W. J- de Jong, Leiden: A. Leyenaar, Leiden; D. Noort, Leiden; W. H. Schouten, Leiden; L. M. Versluis. Leiden; B. van Vliet, Leiden; C. de Vries, Katwijk. Afgewezen geen. Eindexamen bouwkunde, vervolgcur sus: W. F. Berkhout, Noordwijk; P. van Egmond, Rijnsburg;J- A. Kranenveld. Leiden; T. van Manen, Leiden; H. Meijer. Leiderdorp; F. Th. A. Reeuwijk. Lisse; C. J. Roest. Warmond; G. Turkenburg. Voorschoten; N. Verhoef. Sassenheim; H. Th. Wijsman, Leiden; A. Zuyderduln, Voorschoten. Eervolle vermelding: N- Verhoef. Eindexamen vijfde klasse A werktuig bouwkunde: G. J. J. van Aken, Voorscho ten; C. A. van Alen, Utrecht; L. van Bar- neveld. Wassenaar; J. F. J. de Best, C Bosselaar, P. J- Bouwman, K. B. Brus- saard Groot-Ammers. Nic. v. d. Burg, A. Bussemaker, Den Haag; M. Buys, Sas senheim; W. R. van Charldorp, Scheve- ntngen; J. N. M. van Dijk. N. A. H- Gor dijn, C. J. de Groot, J. F. Gijsman, Joh. van Haaften, Joh. P. Hemerik, P. C- de Horn, P. W. van Klaveren, Katwijk aan Zee; Joh. Koch, Haarlem; L. Kroone, J. Langeveld, Joh. F. Landesbergen, L. G. Landkroon, C. van der Lee, Alphen aan den Rijn; Nic- v. d. Linden, A. H. v. d. Meer, Gorredijk; F. Joh. van Milaan, R. Mugge, Vught; W. Mulders, Katwijk; J. Oosthoek, M. Pauw, L. L. Peters, B. W. Piket, F. Piket, A. v. d- Plas, Katwijk; A. Rombout, H. Rosier, Oude Wetering; Jac. van Rijn, Katwijk; A. van Rijnswou, F. Jac. Schild, Th. v. d. Schilden, H. C- W. Schildt, Waddinxveen; A. W. Schreurs, Zandvoort; H. W. Schuchhard, Joh. Se- lier, H. Smit, W- Th. Tas. Den Haag; A Verbiest. A. Joh. G. Verbracken Eijgels- hoven. Limburg; D. Verdoes, Katwijk; Joh. A. Verhoekx, Oegstgeest; R. Ver hoeven, A. Vermeer, Jac. H. v. d. Vos, J- W. Westenborg, Den Bosch; H. J. Wol ken. Leimuiden; A. Zantman, Oegstgeest; L. Zwart. Afgewezen 18. Eervolle ver melding: A. v. d. Plas, Th. v. d. Schilden en R. Verhoeven. Eindexamen vijfde klasse B bouwkunde: J. H- v. Aalst, Hazerswoude; Nic. Adema, Voorschoten; J. F. J. Blom, Sassenheim; J. Domburg, Alphen aan den Rijn; C. S. den Dubbelden, Oegstgeest; A. J. d. Geest, Oud Ade; C. Haasnoot, Katwijk aan den Rijn; E- B. de Jong, Katwijk; M. K. de Jong, Katwijk; J. A. van der Laan, Woubrugge; A. Joh. Meijers, Noordwijk; J. H. Rakers, Wassenaar; J. de Roo, Lel den; Ph. Slootweg, Leiden; Jac. M. Smink, Lisse; H. Verberg, Leiden; G. L- Verschoor, Voorschoten; G. Visscher. Leiden; P. Wolthaus, Rijnsburg; L. J. P. Zonneveld, Voorschoten; J. Zwanenburg, Katwijk; P. van der Zwart, Noordwijker- hout. Afgewezen 2. Onderscheiding Van het bestuur waren dit j; beurt van aftreden de heren mr De Ruy- ter de Wildt, ir Bol, ir Gaillard en ir Van den Hoek. De heren De Ruyter de Wildt en Van den Hoek waren herkiesbaar werden herkozen- Gekozen werden Ir Schutte, de heer Kuijper en prof. Haantjes. De heer Verhey van Wijk vroeg het woord als voorzitter van het departement Leiden van de maatschappij voor nijver heid en handel. Hij deelde mee, dat het departement weer een erepenning schikbaar had gesteld voor de leerling. zoenscommandant plaats. Men kneep de ogen dicht voor het felle zonlicht en dt weerspiegeling van de blinkend gepoet ste koperen uitrustingsstukken, maar mer kon desondanks zien. dat de troepen ter dege op inspectie en parade waren voor bereid. De beloning bleef niet uit. Zo wel in de Doelen- als in de Morspoort- kazerne kregen de troepen na terugkeer koffie. De koksschool bestaat vandaag 4 jaar Daarom droeg de plechtigheid in de Leidse Hout een dubbel feestelijk karak ter. En vanmiddag om half drie begon in dezelfde Leidse Hout een voetbalwed strijd tussen elftallen van de koksschool het Depót der intendance. (Advertentie) oU. éeithnuJécw/ (Advertentie) Hoofdagent voor Leiden en omstreken LEIDSE MOTOR- en RIJWIELHANDEL L. W. F. van der STEEN STATIONSWEG 31—33 Lelden Telefoon 25346 Betaling in overleg. De opperwachtmeester G. J. Genderen, die zich bij gevechtshandelin gen op Korea bijzonder heeft onderschei den, zal Zaterdag 3 Juli a.s. in Apeldoorn het bronzen kruis ontvangen. Agenda van Leiden Donderdag Van der Werffpark. 8 uur: openlucht concert Accordeonvereniging D.V.V. Vrijdag Huishoudschool Rapenburg 23, 23 uur: stichting „De Sleutelbloem", openbare 's. De Burcht, half 5: burgemeester Van Kinschot opent expositie van beeldhouw erken. Stadsgehoorzaal, half 8: Dr Van Voort- huijsenschool, B-L.O.-revue 1954- Zaterdag Rijksmuseum van oudheden. 3 uur: ope ning tentoonstelling „Sieraden uit de slksverhuizingstijd". Burcht. 3—half 5: receptie coöperatieve schoenmakersverendging „Ons Belang" (gouden jubileum); 8 uur: feestavond. Ahoy-hal Rotterdam. 4 uur: K. en O., Rott. Philh. Orkest en Brabants Orkest de Achtste Symphonie van G. Mah- 'ler. Nieuwe Vaart. 3 uur: Leidse Reddings brigade. prestatietocht gekleed zwemmen /er 550 meter. Hoek Nieuwsteeg-Steenschuur, half 3: Chr. onderwijzers, excursie naar het Ka- ierlingh-Onn es-laboratorium. Speeltuin Zuiderkwartier, Anjelierstraat, 3—12 uur: tuinfeest ten bate van clubhuis. Begin Haarlemmerweg, 2.15 uur: Chr. reisvereniging. fietstocht naar De Kaag. igstgees^, Oud-Poelgeest, 2 uur: Hervormde Jeugdraad, opening zomer feest „Jokeboto" (tot 11 uur), 2 en 8 uur: openluchtspel. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen, Steenstraat la, „Van vergrootglas tot oog der weten schap" (twee en een halve eeuw micro scopie), tot 19 September 10-4 u. ('s Maan dags gesloten). Atelier Garenmarkt 36, 1012 en half 36 uur: schaarsneden van Joop Koe- voets en antiquiteiten uit De Spaanse Pot (tot 23 Juli). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, teL 20552. en de Haven-apotheek. Haven 18, tel 20085. H. van Driel nam afscheid bij de belastingen De heer H. van Driel, hoofdassistent- titulair ter belasting-inspectie Leiden, invoerrechten en accijnzen, nam giste ren wegens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd afscheid van d« dienst. Het gezamenlijke personeel was tot dit doel samengekomen op Lange- brug 20, onder het genot van een kopje thee. De hoofdinspecteur-titulair, de heer L. H. Bodde Bouman, liet de lange staat van dienst de revue passeren en prees de grote dienstijver die de scheidende steeds heeft betoond. Hij uitte de wens, dat de heer Van Driel na zijn pension- nering de tijd goed en nuttig zou be steden. met hobby's en dergelijke. Hoofdcontroleur Van Dam dankt^ voor de steeds prettige samenwerking in de dienst en de heer Van Lochem bood na mens het personeel een blijvend aan denken aan. Hierna sprak de heer Van Driel een woord van dank tot allen, met wie hij zijn 41-jarige loopbaan afsloot. Jubileum bij gebr. Van Hoekens houthandel Vandaag vierde de heer C. Spruit, chef van de garage en technische dienst, zijn 25-jarig jubileum bij gebr. Van Hoekens houthandel. In het versierde ontspan ningsgebouw, waar het voltallige perso neel aanwezig was, werd hij toegesproken door de heer L. van Hoeken. Deze releveerde, welk een grote ont wikkeling in de technische uitrusting de jubilaris heeft meegemaakt, waardoor veel van hem Is gevergd. Als chauffeur monteur begonnne, heeft hij zich door studie en grote ijver bekwaamd tot de functie die hij thans vervult en dient als voorbeeld voor vele jongeren. Spr. overhandigde hem het vererend getuigschrift van Nijverheid en Handel, alsmede een enveloppe met inhoud. Namens de personeelsvereniging over handigde de heer J. de Bruyn eveneens een enveloppe met inhoud terwijl mevr. Spruit bloemen ln ontvangst mocht De heer G. Vervoorn bood uit paam van het technisch personeel een val- Tot slot bleven allen nog enige tijd ln gezellige stemming bijeen, waarna de jubilaris de dag verder in huiselijke om geving doorbracht. Feestweek in de Kooi Oosterkwartierbestaat 25 jaar De bewoners van het Kooikwartier zullen straks ervaren, dat de speeltuin vereniging Oosterkwartier, die op 28 Augustus vijf en twintig jaar bestaat, de viering van dit heugelijke feit groots heeft opgezet. Dat de feestweek geruime tyd voor de eigenlijke verjaardag van de speeltuin valt. vindt zijn oorzaak in het feit. dat de omstandigheden voor de or ganisatie thans veel gunstiger zijn. De langere avonden en de omstandigheid, dat de meeste vacanties nog opgenomen moeten worden, hebben hierbij een be slissende rol gespeeld. Het gastvrije bestuur van de vereniging heeft ons een en ander medegedeeld, en tevens een programma ter hand gesteld, dat de diverse festiviteiten bevat. Voor de ongetwijfeld talrijke belanghebbenden laten we hier een beknopte weergave van dit programma volgen. Zaterdag 3 Juli: Bloemencorso, waar aan door 200 speeltuinleden zal worden deelgenomen. De route loopt door het Kooikwartier. terwijl na afloop op het speeltuinterrein de prijsuitreiking zal plaats vinden. Vertrek van de stoet om drie uur van de speeltuin. Om ongeveer vijf uur wordt een viswedstrijd in het Aarkanaal gehouden, waarvoor de deel- lijke omstandigheden neming reeds gesloten is. Op Maandag goede prestatie was 5 Juli op het speelterrein van zeven uur af kinderspelen, met na afloop een open luchtfilmvoorstelling. Het programma voor 6 Juli is gelijk aan dat voor 5 Juli. Een gecostumeerde korfbalwedstrijd vangt op 7 Juli om 7 uur aan. Tevens treedt dan de P T T.-jodelEroeD „Die Alpenfreunde" op. Op 8 Juli worden alle krachten besteed aan de organisatie van de kermis, die gedurende de daaraanvolgende Vrijdag en Zaterdag op het speeltuinterrein te bezoeken zal zijn. Alles is in het werk gesteld om vooral de kinderen hier voor weinig geld veel te laten genieten. Vrij dag 9 Juli wedstrijden in De Zijl. Zeven tallen uit Amsterdam. Haarlem, Den Haag en Leiden zullen strijden om een aantal fraaie prijzen. Aanvang half zeven. Direct daarna zal dan de kermis worden opengesteld. toch tot gekomen. De medaille werd toegekend aan de heer E. W. Joosten te Rotterdam. De heer Joosten heeft als militair in In donesië gediend en kwam gewond ln het vaderland terug. Hij presteerde het ge durende enkele jaren vier maal per week naar Leiden te komen voor het volgen van de cursus van Mathesis. De heer Verhey van Wijk verklaarde, dat de heer Joosten deze hulde alleszins had verdiend. De heer Van der Hoogt sprak hierna voor het laatst als directeur zijn leerlin gen toe- Hij bond hun op het hart. de studie toch vooral voort te zetten- Daar zijn nog zoveel mogelijkheden voor. Tenslotte hebben enkele leerlingen di recteur en leraren bedankt voor het ont vangen van het onderwijs. Deze harte lijke woorden gingen vergezeld van ge schenken. Ten stotte dient vermeld te worden, dat op Zaterdag 10 Juli om 5 uur de ronde van het Oosterkwartier over een afstand van 75 km verreden zal worden. Verscheidene bekende renners zullen er aan deelnemen. Het is voor de organisatoren en voor de bewoners van het Kooikwartier te hopen, dat deze feestweek, die zich ge heel in de buitenlucht zal afspelen, door goed weer zal worden begunstigd. Eli procent bij Sikkens In de gisteren gehouden algemene ver gadering van aandeelhouders van de N V. Sikkens te Sassenheim. werd de balans per 31 December 1953 met de winst- en verliesrekening vastgesteld, sluitende met een winst van 478.000.— na reservering voor belastingen. Het dividend op de per einde van het boekjaar geplaatste aandelen werd be paald op 11% (vorig jaar 10%). Van de winst wordt verder 256 612 50 ten gun ste van de buitengewone reserve ge- De resultaten over het afgelopen boek jaar werden door aandeelhouders zeer gunstig beoordeeld. Uit mededelingen van de directie bleek, dat de omzet over de afgelopen maanden van 1964 eveneens bevredigend verliep en tegenover dezelf de periode van het vorige jaar weer een behoorlijke stijging vertoonde. Ten opzichte van de liquiditeit werd door directie en commissarisen opge merkt. dat deze in de loop van 1963 bij zonder gunstig was. Bij beoordeling van de liquiditeitspositie op de balansdatum moet in aanmerking worden genomen, dat tegen het eind van het vorige jaar belangrijke investeringen in deelnemin- gën hun beslag kregen, waarop nog ten laste van hetzelfde jaar ruim werd afge- Mede door de in Februari geplaatste nissie behoefde ook thans van het be schikbare bankcrediet nog geen gebruik te worden gemaakt. De reeds in het vorige jaar bestaande deelnemingen droegen vooral indirect tot het behaalde resultaat bij

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3