Jlicuiue geütóctft (Courant Einde van de strijd in het vurige Guatemala Kok maakte nieuws Nieuwe leiderkol. Munzos, sluit bestand met „rebel" Armas Elke dag 20 minuten nieuws voor Britse televisie Churchill en Eden thans naar Canada vertrokken Overstroming van Rio Grande een ramp en een zegen Duitse duikboot nam de wijk naar een eenzame atol Wist U .VOOR ELK JAAR FIGEN DIENSTTIJD EEN GULDEN VOOR 0 92!" O 92 ROEPT U! OVER.... WOENSDAG 30 JUNI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2.15 per maand; 0.50 per week. Vijf en «Jortigstie jaargcr.g No 10077 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatoastfcfj U ahcötfoen mgn hert (n fjQtjenspoef STAATSGREPEN AAN DE LOPENDE BAND DE NIEUWE HEERSERS in Guatemala zijn politieke ééndagsvliegen geweest. Bij een anti-communistische staatsgreep werd' kolonel Diaz, slechts twee dagen president geweest zijnde, volgens Reuter „ver wijderd" en gearresteerd. Er werd een nieuwe regering gevormd, be staande uit de kolonel Munzos en tv/ee luitenant-kolonels, José Luiz Crus en Maurice Dubois. Deze nieuwe regering heeft een wapenstil stand gesloten met kolonel Armas, de leider der opstandelingen. Ter wijl de eerste, afgetreden president Arbenz, naar Argentinië vluchtte, heeft men de „leider van twee dagen", namelijk Diaz, opgesloten in de cel. Het huidige regeringsteam heeft aan de Ver. Staten verzocht, goede diensten te willen verlenen, teneinde een „staakt het vuren" te bewerk stelligen. Blijkbaar is het regiem Diaz ingestort, omdat Diaz niets te ma-Het ken wilde hebben met het oprukkende rebellenleger. hoofdstad zwaar zou worden gebombar- Inmiddels verluidt uit Tegucigalpa, dat het bestand slechts geldt voor 24 uur. Radio-Panama meldde, dat onge veer honderd communistische leiders et, leden van de voormalige regering van Arbenz asyl hebben gezocht op de om- bassade van Mexico in de stad Guate mala. Het leger heeft de kantoren var. communistische politieke en vakbonds organisaties bezet. De Guatemalans», ambassadeur in Latijns-Amerika, oud president Arevalo. die zich op het ogei blik in Santiago bevindt, werd door de nieuwe machthebbers van zijn functie Achter de schermen hebben de Ver. Staten en El Salvador een grote rol ge speeld om een bestand mogelijk te ma ken. De nieuwe regering van Guate mala wordt beoordeeld als zeer eens gezind en bijzonder anti-communistisch de bedoeling liggen Terwijl bommen op Guatemala (stad) vielen, besloot de militaire junta van Diaz af te treden. Het driemanschap onder leiding van kolonel Munzos, dat thans de lakens uitdeelt, heeft alle ge vangenen vrijgelaten, althans de poli tieke, die door het linkse regiem van president Arbenz waren gevangen g-- zet. Tevens werd een bevel uitgevaa;- digd alle bekende communisten te ar resteren. Er is een ware communisten jacht ontketend. Voorts wordt gemeld, dat het Cor.- naar huis werd gestuurd, dus de volksvertegenwoordiging ontbonden is. Veiligheidshalve zijn alle radiostations onder regeringstoezicht geplaatst. Het bestand werd snel bewerkstelligd, om dat de opstandelingen onder aanvoering van kolonel Armas het ultimatum han den uitgevaardigd, binnen 48 uur de eisen in te willigen, daar anders de Siam bezorgd over Vietnam Naar New York om steun Prins Wan. de Siamese minister van Buitenlandse Zaken, die gisteren te New York is gearriveerd, zal waarschijnlijk aandringen op een bijeenkomst van de V-N. Assemblée, ter bespreking van het Siamese verzoek voor het zenden van een vredespatrouille. in verband met de drei gende situatie in Indo-China. De minister zeide, berichten gehoord te hebben, volgens welke de Fransen de delta van de Rode rivier prijs te ge- bereid zouden zijn. Haipong en Hanoi in ven. Indien dit gebeurt, zo verklaarde hij, zou Saigon (in Zuid-Vietnam) in korte tijd verloren gaan- Koninklijke hond beet een soldaat... Eén van de lievelingshonden van koningin Elizabeth van Enge land heeft een schildwacht voor het Buckinghampaleis In Londen, (soldaten die bekend staan om hun onverstoorbaarheid) gebeten. Het beest had enige tijd met belang stelling toegekeken, hoe de schild wacht heen en weer stapte. Toen de soldaat in de houding moest springen, sprong de hond ook en beet de man in zijn linkerbeen. De schildwacht kan nu geen dienst doen tijdens het bezoek van het Zweedse koningspaar aan de Britse Vorstin. Overigens is dit niet de enige hond van de koningin, die bijt. On langs beet een andere koninklijke hond een klokkenmaker, toen deze een klok opwond in het koninklijk paleis te Windsor. Amerika vraagt om een Franse daad Mendès-France, de Franse premier, verklaarde tijdens een interview met de Stuttgarter Zeitung. dat de beslissing over deEuropese Defensiegemeenschap te Parijs uiterlijk tussen 15 en 20 Augus tus zal vallen. Hij hoopte, dat het parle ment op 1 Augustus met de behandeling van het E D G.-verdrag zou kunnen be ginnen. Wij herinneren er aan, dat een onderhoud, hetwelk zou plaats hebben tussen de Franse afgevaardigde Guérin de Beaumont en bondskanselier Adenauer te Bonn, tot volgende week is uitge steld. Ook is de bijeenkomst van de raad van ministers van de Benelux, welke op 9 Juli te Brussel zou worden gehou den. naar latere datum verschoven. Vandaag is de Belgische minister van Buit. Zaken, Spaak in Parijs om met Mendès-France over de E.D.G. te onder handelen. „Kom nou kijken, Piet' algeheel accoord, ook kononel Armas in de regering op te nemen. Inmiddels is de Inter-Amerikaanse Vredescommissie op weg naar Guate mala om een onderzoek in te stellen. Deze commissie kreeg de klacht te on derzoeken over aggressie, tegen Guate mala gepleegd. Wat de strijd betreft, zou het bevrijdingsleger van kolonel Armas de hoofdstad reeds tot op 60 km genaderd zijn. Enorme mogelijkheden Met ingang van 5 Juli zal de B.B.C. dagelijks een visueel nieuws-bulletin in haar televisiedienst uitzenden. Het pro gramma, dat twintig minuten duurt, zal bestaan uit een samenvatting van het voornaamste nieuws van de dag gevolgd door een journaal van de laatst beschik bare beelden van actualiteiten uit het binnen- en buitenland. De pas tot stand- gébrachte Eurovisieverbindingen zullen gebruikt worden voor het nieuws uit buitenland. Sir Ian Jacob, de directeur-generaal van de B.B.C., die dit nieuwe programma heeft aangekondigd, zeide: „Wy zijn van mening dat de tijd daar is om te begin nen met nieuws in de televisie uit te zenden, voornamelijk om dat de reik wijdte van de televisie in Groot-Brittan- nië aanzienlijk Is uitgebreid en omdat de bronnen waarvan een geslaagd nieuws programma afhangt, thans beschikbaar komen! Wij moeten het peil van het radio nieuws met onpartijdige verslagen hand haven. maar het nieuws tegelijkertijd il lustreren en de gebeurtenissen voor zich zelf laten spreken. Aangezien nieuwe programma's nooit met hun definitieve beginnen zijn wij van plan om een soepele houding tegenover dit soort programma aan te nemen dat. naar zijn Rumoer om Van Bylandt gaat voort De Indonesische minister van voorlich ting, dr Tobing, heeft na een kabinets- tting medegedeeld, dat de Indonesische regering zich niet heeft verdiept in de aag of mr W. F. L. graaf van Bylandt t persona non grata zal worden ver klaard of niet. Officiële verzoeken dien aangaande zijn niet bij de regering bin nengekomen. De premier, mr All Sas- troamidjojo, liet zich hierover niet uit. Het Indonesische blad De Vrije Pers te Soerabaja durft te schrijven over een ongezonde sentimentshouding, welke bij het Nederlandse volk Is gewekt door de partij- en krantenpolitiek. Deze senti mentsgeest zou gebleken zijn uit hetgeen de Hoge Commissaris ten aanzien van Nieuw-Guinea zeide. Aan de andere kant laakt het blad het geschetter der Indo nesische pers over knellende economische banden. Nederland is voor Indonesië een bruikbare poort naar het Westen en In donesië voor Nederland een poort naar ?t Oosten. Het blad Abadi (Masjoemi) publiceert ïn plaat, waarop Nieuw-Guinea wordt voorgesteld als een persoon aan een boom gebonden met kisten, die de opschriften „olie" en „grondstoffen" dragen, terwijl de ministers Drees en Luns met speren gewapend er om heen dansen. t communistische blad Harian Rakjat schrijft, dat men niet langer moet dralen om graaf Van Bylandt weg te jagen. Watervierdaagse van de Koninklijke Marine Twee Jaar geleden schreef de Kon. Marine voor leden van de Zeemacht prestatietocht uit die bekendheid verwierf onder de naam Watervierdaagse en die dit jaar voor de derde keer gehouden wordt. Achttien volgetuigde sloepen van de Koninklijke Marine, met in totaal 126 man aan boord, twee landingsvaartuigen Hr Ms Holbein en enige kleinere sche pen nemen aan deze tocht deel. Maandagmiddag vertrok deze miniatuur- vloot uit Amsterdam naar Don Helder waar mij Vrijdag hoopt aan te komen Gloednieuwe Franse kruiser zonk onmiddellijk De pas gebouwde 8000 ton grote Franse luchtafweer-kruiser, De Gras: begon Zaterdag tijdens de eerste drijf- proef onmiddellijk te zinken. Bij een snelle inspectie bleek, dat Iemand vergeten had een buittenboord- kraan te sluiten. De kruiser ligt nu weer in het droog dok. De Franse regering heeft commissie benoemd om een onderzoek in te stellen. De eerste zeewaardigheids- proef van het schip moet in Augustus plaats hebben. Nu de katholikos George VI In Jere- wat (Armenië, Sowjet-Unle) gestorven is, berust de leiding van de Armeense kerk bij de huidige patriarch van Jeruzalem, aartsbisschop Yeghishe Dèrderian. mening, in de komende jaren een em ontwikkeling zal doormaken. Ik zou zelfs er willen gaan om te zeggen dat de voornaamste potentialiteit van de tele visie op dit gebied van nieuws en ge beurtenissen ligt". België stopt import Nederlandse sla Belgische kersen nog onbeperkt naar Holland Met ingang van morgen (Donderdag 1 Juli) zullen België en Luxemburg de import van sla uit Nederland stop zet ten. Dit is. na het product tomaten, waar van de invoer per 14 Juni verboden werd, dit seizoen het tweede artikel dat in Bel gië Luxemburg op grond van z.g.n marktverstoring uit Nederland wordt ge weerd. Intussen komen er dagelijks grote hoe veelheden Belgische kersen ons land bin nen, zodat de tuinbouw zich afvraagt of dit wel billijk is en of het niet tijd wordt dat van Nederlandse zijde tegenmaatre gelen worden getroffen. Ingeval er importeurs in België en Luxemburg zijn, die na 30 Juni nog over geldige invoervergunningen beschikken, kunnen de exporteurs, die orders voor dit produtc ontvangen, zich onmiddellijk tot het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit wenden voor het aanvragen van 'n eventuele uitvoermachtlging. Henry Ford II kwam in Nederland aan Vanavond ontmoeting met minister Zijlstra Met zijn echtgenote en zijn twee doch tertjes Charlotte (9) en Ann (11) is gister middag in een van de K.L.M. gecharter de Dakota de thans 37-jarige Henry Ford II kleinzoon van de stichter der Ford- fabriken en president-directeur van de Ford Motor Company in Detroit (V.S.), op Schiphol aangekomen. Deze Amerikaanse autokoning reist door diverse landen, van Europa om zich op de hoogte te stellen van de algemene zaken in de Europese Fordfabrieken. Een soortgelijk bezoek hij zes jaar geleden aan Nederland gebracht. De heer Ford voerde vanochtend op de Fordfabrieken bij de Hembrug met de Nederlandse directie besprekingen over de bestaande uitbreidingsplannen van de ze fabriek. Vanavond zou hij op een cocktailparty in het Amstelhotel te Am sterdam kennis maken met vele voor aanstaande Nederlanders, onder wie de minister van Economische Zaken, prof. J. Zijlstra. Nadat hij eerst een bezoek had gebracht aan zijn fabrieken in Keulen die zullen worden uitgebreid arriveerde Henry Ford II gisteren met zijn echtgenote en dochtertjes Charlotte (9) en Ann (11) op Schiphol. „We zullen gezamenlijk ernstig streven naar een wereldvrede" Gezamenlijk zullen w\j blijven streven lar het vestigen van een duurzame vrede en het tot stand brengen van ont wapening. Wy zullen niet instemmen met enige regeling of een verdrag, waar door de onvrijwillige onderwerping van vroeger zelfstandige naties, die thans in een staat van slavernij worden gehou den, zou worden bestendigd". Aldus Eisenhower en Churchill in een gemeen schappelijke verklaring. De voornaamste punten in deze ver klaring zyn: 1. Amerika en Engeland zullen hun pogingen voortzetten, een wereldvrede te verzekeren, gebaseerd op het Atlantisch Handvest. 2. Zy geloven, dat de zaak van de we reldvrede gediend kan worden met een algemene en drastische vermindering de bewapening onder doeltreffende waarborgen. 3. Zij dringen aan op organisatie van regionale veiligheidssystemen. 4. Tezamen met bevriende landen zul len zij de geestelijke, economische en ml- litaire kracht, welke vereist wordt, hand-1 de"zakènwijk*^ wisseling van goederen en diensten be vorderen. Gistermiddag zijn Churchill en Eden doorgereisd naar Canada. Vandaag ver trokken zjj van Ottawa naar New'York, waar de Queen Elizabeth gereed ligt om hen naar Engeland terug te brengen. Het vruchtbare gesprek tussen premier ChurcHill en president Eisenhower is beëindigd; Sir Winston vertrok gistermiddag in gezelschap van zijn minister van buitenlandse zaken, Eden, naar Ottawa (Canada). De foto werd genomen op het ogenblik, dat president Eisenhower de grijze Britse staatsman voor het Witte Huis ten afscheid de hand drukte. Vandaag zouden Churchill en Eden via New York per schip naar Londen terugkeren. (Telefoto) Als eens in ons land: massavlucht De grensrivier tussen Amerika en Mexico, de Rlo Grande, heeft de groot ste overstroming sedert eeuwen veroor zaakt. Duizenden mensen vluchten naar hoger gelegen gebieden. Reeds zijn zes personen om het leven gekomen, terwijl negen worden vermist. Autoriteiten verwachten, dat spoedig zakenwijk van Laredo, een stad met vryere uit- ongeveer 52.000 Inwoners 13 meter onder water zal komen te staan. In Nuevo Le- tt i redo, op de Zuidelijke oever van de rl- Den Haag geen bezwaar !vler. heeft men de pogingen het water met zakken zand te stuiten, opgegeven. tegen onderzoek Thans zijn de werklieden bezig haven en ontwikkelen e Het Nederlandse ministerie log heeft op verzoek van c se Volksbond ter behartiging t Oorlogsgraven toegestaan dat logsgrav hun have en goed naar hoger gelegen i Oor-1,c vervoeren. Duitse Door het wa,er zU" verscheidene brug- Duitseigen weSSespoeId. terwyl de spoorlijn en ■onaxxui —e oor- overstroomd zijn. Voor gemeentelijke kerkhoven fc.' de grole internationale worden geopend ter identifieering vanFjicondam. die ongeveer een jaar ge- onbekende Duitse soldaten, die In. Ne-pres,denten "lïttSrïi"' 32.000 Duitse mi- M«, hoopt, dat de dam het water zal litairen begraven, van wie 6000 op onge- ku""en tegenhouden godat dit gobru.kt veer 300 gemeentelijke kerkhoven. Ika" w°rda" voor da besproeiing van de Na tien jaar in de „Heimat" terug Vier opvarenden trouwden met inheemse vrouwen en leefden gelukkig Na tien jaren van vrijwillige afzonde ring zijn de de oud-commandant van een Duitse onderzeeboot. Ernst Benders, en twee van zijn bemanningsleden op een Australisch schip in Hamburg aangeko- Het Duitse opperbevel gaf in 1944 de duikboot en haar bemanning als vermist op. De commandant, die overtuigd was de nederlaag van Hitiers regering in de nabije toekomst, had echter met toe stemming van de bemanning koers gezet net eiland Koesaie van de Caroli- nengroep in de Stille Oceaan, waar hij in October 1944 het anker uitwierp. De on derzeeboot werd later op het strand gezet. Vier bemanningsleden trouwden met inheemse vrouwen. De Duitse zeelieden DAT de Nederlandse coaster Deo Fa- :nte op weg van Aarhuus naar Odense et een lading stukgoed ter hoogte van Lillegrund is gestrand en door twee ber- gingsboten is vlotgetrokken. DAT het nieuwe post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Breda dat op de plaats van het in de oorlog verwoeste is !zen Woensdag 14 Juli wordt ge- DAT de Amerikaanse consul te Amster dam, de heer Clyde W. Snider, die vanaf Augustus 1949 in ons land heeft vertoefd, gisteren een afscheidsreceptie heeft ge houden. DAT het verbindingskanaaltje tussen het oude en het nieuwe Winschoterdiep in de eerste plaats van belang voor de scheepsbouw in Hoogezand gisteren is geopend. DAT de Amsterdamse rechtbank de 25- jarige bankwerker F. W. wegens gebrek aan bewijs heeft vrijgesproken van mede plichtigheid aan de inbraak in een villa te Bussum, (eis 3 jaar) doch diens vriend, de 26-j. kleermaker J. T. K.. de inbre ker tot twee jaar werd veroordeeld, (els eveneens 3 jaar). DAT wethouder J. Meertenj te Rotter dam gisteren aan het Bulgersteyn de eer- stè paal heeft geslagen voor een nieuw pand van de kledingmagazijnen v.h. Gebr Bervoets. DAT voor de Almelose rechtbank tegen 33-j. Oldenzaalse fabrieksarbeider G. E. 10 maanden is geëist wegens dief- al van plm. 300 meter textielco'upons. en tegen vier dames wegens sculdheling boa- in van f 100 tot f 50. DAT gisteravond tien Franse parle mentsleden voor een studiereis in Den Haag zijn aangekomen, waarbij zij zich op de hoogte willen stellen onder welke om standigheden ons volk de E.D.G. heeft aanvaard. DAT de Amsterdamse rechtbank de 58-j. kleermaker W. F. L. B., die sleutels aan inbrekers had gegeven voor 'n kraak ln de apotheek De Krommerdt te A'dam en tevens de opiumwet overtrad, is ver oordeeld tot 1VÏ j. (eis 3) jaar DAT het Meppeler dlaconessenhuis sinds zijn bestaan (1927) dezer dagen de eerste 14 diaconessen kreeg en het ge bouw met 100 bedden wordt uitgebreid, waarmee een bedrag van rond f 2.8 mil- tioen is gemoeid. DAT de nieuwste ballon Libelle va Haagse Ballonclub Zaterdagmiddag uur tijdens een feest van de oranjevereni ging te Dubbeldam zal opstijgen, bemand met mevr. N. Boesman en de heer J. d< Vos Klootwijk, alsmede een inwoonste: van Dubbeldam. DAT voor het bouwen van bUna 700 woningen in de nieuwe tuinstad-Geuzen veld B en W. van Amsterdam voorsteller aan twee verenig'ngen credleten te ver strekken tot een totaal bedrag vaz f 10.321.000 DAT de heer A. van den Bergh. presi dent-commissaris van de Van den Bergh's koninklijke fabrieken te Oss. morgen 75 Jaar wordt. DAT voor de Almelose rechtbank giste- ;n tegen de 45-j. maj.-aalmoezenier J. A. P. S. van de vliegbasis Twente f 50 boete geëist, daar door zUn roekeloos rijden a buschaUfeur plotseling moest rem- :n. en in de omslaande bus 8 inzitten den verwondingen opliepen. DAT het Permanent Anti Lawaai Comi- aan de directies van de Amsterdamse i Haagse tram heeft verzocht, voorzie ningen te treffen tegen het denderen piepen van de wagens in de bochten. DAT de Koninklijke Harmonie t Tegelen en de Schutterij St Martinus al daar zijn ge-verbaliseerd wegens het feit dat zij Zondag na de processie waarbij openbaar musiceren is toegestaan met muziek en slaande trom naar hun lokalen zijn getrokken. DAT het Tweede-Kamerlid mevr. Lips- Odinot (comm) schriftelijk aan minister Staf heeft gevraagd een einde te maken aan de gevaarlijke en schadelijke toestand bij de schietoefeningen van de Kon. Lucht macht boven Schiermonnikoog. DAT da Algemene Katholieke Werk geversvereniging op 8 Juli ln hotel Witte- brug te Den Haag haar algemene leden vergadering houdt. DAT het asperge-seizoen gisteren is ge ëindigd en de aanvoer aan de Venlose veiling ongeveer 3.5 millioen kg. heeft be dragen, bij een raming van 4 millioen. leefden van jacht en visserij en zij werden dank zij hun goede verstandhouding met e inheemse bevolking niet ontdekt Commandant Benders zal nu onderzoe- werkgelegenheid in Duitsland jr hemzelf en de bemannings- de duikboot. Weinig wind Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht plaatselijk grond mist. Morgen overdag droog en zonnig weer, maar in het Noord-Westen van het land geleidelijk toenemende be wolking. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Dezelfde temperaturen of iets hogere. (Opgemaakt hedenmorgen te 1 rijke groente- en citrusgronden in de vallei van de benedenloop van de Rio Grande. Voor dat gebied Is de overstro ming wonderlijk genoeg een grote zegen. Dat heb ik ook weer gezien Koning Gustaaf Adolf van Zwe den, die een staatsiebezoek aan Groot-Brittannië brengt, heeft zich gisteren laten rondleiden in het Nationaal Natuurkundig La boratorium te Teddington. In dit laboratorium is men juist bezig met de bouw van een geweldige generator voor een waterkracht station, en dat is iets wat de bij zondere belangstelling van de koning trok. Op de foto ziet men hoe de koning zijn vuurbril af zet, na een bezoek aan de grote oven in de smelterij van het laboratorium. Een goede tip van de heer J. L. te VI. En hij zette zijn woorden kracht bij met een giro-overschrijving van f 3, Wanneer alle veteranen dit goede voorbeeld volgen en voor ieder jaar eigen diensttijd één gulden overmaken op giro 58936 van de Nieuwe Leidsche Courant dan is het Prot. Militair Tehuis in Valkenburg ineens een stuk dichter bij de werkelijkheid. Komt wapenbroeders, beantwoordt de strijdkreet van de heer L. Alle weerbare mannen, die nog een pen kun nen vasthouden roept hij toe: ,,Pak Uw giroboek of vul het intekenbiljet in, dat regelmatig op deze plaats wordt afgedrukt,

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1