Fransen maken Delta klaar voor de strijd „In ieder geval blijf ik om te kijken hoe het afloopt Prof. Meijers herdacht in de Tweede Kamer Burgemeester van Neede tijdens festiviteiten overleden Dr J. L. Koole hoogleraar O.T. te Kampen Verscherpt toezicht op de tand-instituten nieuwe leidsche courant i dinsdag 29 juni 1954' GROTE VRAAG NAAR PASPOORTEN HANOI (Vietnam), Vrijdag. tn HET KANTOOR van de Franse Immigratiedienst ligt een grote stapel splinternieuwe paspoorten met République Frangaise in gouden letters op de omslagen op de eigenaars te wachten. Zij zijn de laatste week aan gevraagd door Franse burgers, die zich geleidelijk aan beginnen te reali seren er wel eens op korte termijn behoefte aan te kunnen hebben. Andere symptomen wijzen er eveneens op dat de inwoners van Hanoi de toekomst niet helemaal rooskleurig inzien. Met een zekere ongerustheid bestudeert men de laatste ontwikkelingen op politiek en milittiir gebied. Er blijven echter Fransen, die niet geloven dat het zo'n vaart zal lopen. En er zijn er zelfs die uitgesproken optimistisch zijn. Hun aantal neemt echter snel af. Generaal René Gogny is intussen druk bezig de delta om Hanoi in staat van verdediging te brengen. Er wordt een krachtig bruggenhoofd gevormd met de havenstad Haiphong als basis. Alle niet-Europese burgers moeten het gebied om Haiphong verlaten om plaats te maken voor militaire instanties en verdedigingswerken. Eenlheden van de Franse marine (waaronder een vliegdek- schip) beschermen dit bruggenhoofd van zee uit. De Franse bezetting van de vele pos ten in en op de grens van de delta wordt geleidelijk vervangen door Viet- namezen. Zij zullen de eerste stoot in geval van een aanval moeten opvangen. Het is hun taak om onmiddellijk alarm te slaan als de communisten een se rieuze poging doen om de delta binnen te trekken. Op verscheidene strategische plaatsen staan dan mobiele eenheden klaar om de bedreigde punten te ver- behalve de burgerbevolking ook de communisten van deze waarschuwing profiteert. De Franse legerleiding be- zweeft echter in ieder geval schuilplaat sen en voorraden van de Viets met de ze bombardementen te vernietigen. Met deze bombardementen hoopt men tevens de sabotage op de weg en de spoorlijn van Hanoi naar de havenstad Haiphong te verminderen. De commu nisten zijn er tot nu toe weliswaar niet In geslaagd deze levensader af te snij-: maar zij maken het de Fransen uitermate lastig om de vitale verbinding in stand te houden. Toen ik vanmorgen een Fransman- van-de-koloniale-stempel naar zijn me ning vroeg over de situatie hier zei deze: „Ach. we hebben hier wel andere da gen meegemaaktin 1946 bijvoorbeeld en later in 1949. Dit is niets. En in leder geval blijf ik om te kijken hoe het afloopt Niet iedereen spreekt in die geest Dat blijkt wel uit de grote vraag naar luchtpassage voor Parijs, Uit de vele huizen en auto's, die voor zeer lage prijzen te koop aangeboden worden. En uit de weigering van de meeste zaken 31 nog langer op crediet te leveren. Maar al met al: Hanoi blijft de toe komst met grote koelbloedigheid afwach ten. Al klopt er misschien achter menig schijnbaar-zorgeloos gezicht een niet helemaal gerust hart. het leven vertoont geen spoor van paniek. Nu Mendès- France aan de macht is rekent men en meer op een vreedzame rege- van het conflict, mede vanwege het feit. dat Amerika duidelijk heeft la ten blijken niets voor interventie in Korea-stijl te voelen. Daar hoopt men dan ook opzelfs al zal die vreedzame regeling waarschijn lijk het verlies van Hanoi betekenen. En uiteindelijk van Indo-China. Maar nie mand voelt er iets voor te blijven door gaan op de manier waarop men nu al acht jaar aan de gang is. En die absuluut geen uitzicht biedt dooi Allied van Sprang sterken. De Fransen hopen een massale aanval van de Vietminh zo beter het hoofd te kunnen bieden dan met het oude systeem van honderden. kleine posten. De reorganisatie in de delta valt sa men met een grootscheepse activiteit van de Franse luchtmacht. De vele bases en transitkampen van de Viet minh in de delta (ongeveer 100 in getal) worden systematisch van de lucht uit bestookt. Het valt echter te betwijfelen of het afdoende is. De bombardementen worden namelijk dagen tevoren met pamfletten aangekondigd. En een uur voor de B26 bommenwerpers hun 500 en 1000 pond bommen uitstrooien krijgt de bevolking in de buurt nogmaals een waarschuwing. Het spreekt vanzelf dat „Centrale liguur in Ned. rechtsleven" Besluit voor benoeming tot koninklijk commissaris lag gereed Na een korte herdenking van de dezer dagen plotseling overleden Neder landse rechtsgeleerde prof. mr. E. M. Meijers door de voorzitter der Twee de Kamer heeft de minister van Justitie, mr L. A. Donker vanmiddag in de vergadering der Tweede Kamer een herdenkingsrede gehouden. De mi nister sprak als volgt: Aardbeien geen fruit, zegt advocaat En hij heeft nog gelijk ook „Kersen wel. maar aardbeien worden niet gerangschikt onder fruit", betoogde gisteren mr A. G. Besier als raadsman van een marktkoopman voor de Amster damse rechtbank. En ter staving van zijn bewering las hij een verordening van het Bedrijfschap Groenten en Fruit voor: sFruit Is alle niet verduurzaamde, voor menselijk gebruik geschikte vruchten, welke zijn gegroeid aan houtgewas en in Nederland plegen te worden gekweekt Dit houdt dus in, zo vervolgde hij, dat de baas van een fruitstalletje wel ker sen, appels, peren en perziken zou mogen verkopen, doch geen aardbeien, sinaas appelen. bananen, cocosnoten, vijgen, da dels, pinda's, chocolade of pepermunt- Wil men zich aan de letter van de wet en niet aan de geest houden dan zijn deze koop lieden in bepaalde seizoenen brodeloos. Terecht stond in hoger beroep de 38- jarige koopman A- B. die was bekeurd, omdat hij behalve fruit, repen chocolade en rolletjes met zuurtjes en perpermunt verkocht- Hem was daarvoor door de kantonrechter een boete van f 8,— opge legd. Nadat de verbalisant verklaard had, dat deze zaak principiële betekenis heeft, omdat er in de hoofdstad vele fruitstalle- tjes zijn. waar chocola verkocht wordt, eiste de officier van Justitie, mr A. W. Holsteyn, een boete van f 2,50. Uitspraak 9 Juli- ,In de rijpheid van zijn leven, nog in volle krachten, is uit zijn gezin, uit het Nederlandse volk en uit de Nederlandse en internationale rechtskundige wereld weggenomen professor mr Eduard Mau- rits Meijers. oud-hoogleraar aan de rijks universiteit te Leiden, aan wie in 1947 de koninklijke opdracht ten deel viel tot het ontwerpen van een nieuw Burgerlijk Wetboek. Het is mij een behoefte, namens de re gering de gevoelens van diep medeleven ten opzichte van zijn weduwe en zijn kinderen tot uiting te brengen. Geheel onverwacht is zijn heengaan geschied. Geleerdheid en deugd worden door de dood niet gespaard. Beide kwa liteiten waren hem eigen van nature, zo eigen en zo door hem in zichzelf en an deren ontwikkeld, dat zij zijn wezen be paalden. De stille en bescheiden persoon, die hij was, zocht de roem niet. maar de roem zocht hem. In het Nederlandse rechtsleven was hij geworden tot de centrale figuur. Zijn hoogleraarsambt van ongeveer veertig jaren heeft rijke vruchten afgeworpen. Van de rechtswetenschap was hij. even als van land en kroon, de nederige die naar. immer schatten vergarend voor hen. die hij diende. Zijn betekenis voor de Nederlandse rechtspraktijk is zonder weerga. Op de vorming van enige gene raties van Nederlandse juristen heeft hij grote invloed uitgeoefend. Zijn naam zal verbonden blijven aan het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Reeds vóór de tweede wereldoorlog liet hij over zulk een nieuw wetboek zijn gedachten gaan. Zijn ontslag als hoogleraar door de Duitse bezetter op 18 November 1940 een ontslag dat indirect aanleiding gaf tot de sluiting van de Leidse universi teit zijn wegvoering naar Westerbork en zijn deportatie naar Theresienstadt hebben de ontwikkeling van zijn ge dachten over dit grote werk niet in de weg kunnen staan. Als tijdelijk raad adviseur voor een nieuw Burgerlijk Wet boek was hij hier in deze kamer het vorige jaar 's ministers rechterhand bij de behandeling van de vraagpunten. Van zijn hand waren die vragen. De conclu sies. die daarop door deze kamer zijn genomen, zullen de richting van het nieu we wetboek bepalen. Na de voltooiing van deze voorberei dende arbeid, die in de geschiedenis var het wetiboek de eerste mijlpaal zal blij ven. he,eft hij zich gezet aan de opstel ling van tekst en toelichting. Intussen ging hij voort met de taken, die hij op internationaal juridisch gebied op» zich genomen had. In internationale werk zaamheid vond hij de rust en het even wicht. die hij nodig had om een natio naal wetboek op te stellen, dat aan erva ring elders was getoest. De helft van het ontwerp voor het nieuwe wetboek is door hem voltooid. Aan de hand daarvan zijn een zestal wetsontwerpen opgesteld. Twee dagen voor zijn heengaan is de koninklijke machtiging gevraagd om bij de Raad State de overweging van deze wets ontwerpen aanhangig te maken. De tekst van een ontwerp van een Ko ninklijk Besluit lag gereed, waarbij hij worden aangewezen als commis; bedoeld bij artikel 120, tweede lid, der grondwet, met de opdracht de minister van Justitie bij te staan bij het behande len in de vergadering der Staten-Gene- raai van deze ontwerpen van wet en var die. welke nog zouden volgen. Van het werk van het nieuwe wetboek heeft hij het bouwplan gegeven van vijf verdiepingen, heetf hij de bouw tot in bijzonderheden beschreven Voor het ver dere gedeelte van het bouwwerk ligt. mede door hem gevormd, de stof voor :n groot gedeelte klaar. Het is hem niet beschoren geweest bij de opening van het bouwwerk voor he Nederlande volk te staan als de schep- Tot het voltooien van zijn levenswerk zulen anderen geroepen moeten worden. Zij zullen de beschikbare bouwstof bij een moeten garen en de nog niet beschik bare moeten aanvoeren. De voleinding van deze taak zal de grootste eer zijn, welke het Nederlandse volk aan ziji gedachtenis kan bewijzen. Na muziekconcours in Oostende Aan de feestvreugde, die gisteren in het Gelderse dorp Neede heerste om de suc cessen die de plaatselijke muziekvereni ging Crescendo in Oostende heeft be haald, is plotseling een einde gekomen door het onverwacht overlijden van burgemeester J. C. J. Mens. De burgemeester had de muziekver eniging vergezeld op haar vierdaagse reia naar Oostende. Gisteravond men teruggekeerd en In optocht trok men door het dorp. Burgemeester Mens liep met de andere leden van het 'gemeentebestuur voorop. Van de muziektent af, zo was de bedoe ling. zou hij een toespraak houden. Twaalf muziekcorpsen uit de omgeving en dui zenden belangstellenden stonden daar gereed om de Needese muzikanten te hul digen. Toen de heer Mens zich echter uit de optocht had losgemaakt om zich naar de muziektent te begeven, werd hij plotseling Studievenekering voor grootste aantal Teddy-babies In het sanatorium Rotterdams Zeehos- pitium te Katwijk aan Zee zal Donderdag middag een studieverzekering van f 5000 worden uitgereikt aan het echtpaar, dat de meeste Teddy-babies bij elkaar bracht. onwel en overleed enige ogenblikken later. Alle verdere feestvertoon werd daarna afgelast. De heer Mens was 53 jaar oud- stond sinds October 1946 aan het hoofd der gemeente Neede en was ook lid van provinciale staten van Gelderland. Terug naai biuidskoets, zeggen Rotteidammeis In Rotterdam is een onderlinge rijtuig- /ereniging opgericht, die weer op ouder wetse manier aan bruiloften fleur wil bij zetten. De combinatie heeft een bruids coupé met volgkoetsen aangeschaft Het is de bedoeling, de bruidskoets te laten trek- 1 ken door vier paarden, twee witte cr Op 83-jarige leeftijd is in Parijs overleden de componist en leerling van César Franck, Francis Casadesus. Hij schreef opera's, symphonische gedichten, oratoria en liederen. De overledene was een oom van de bekende pianist Robert Casadesus. Vanmiddag werd in Westerveld het stof felijk overschot gecremeerd van Harry Waterman, die te Bergen (N.H.) na kort ziekbed op 45-jarige leeftijd is c_ leden Hij was hoofd van een deurwaar derskantoor te Amsterdam, secretaris van de Nederlandse Bond van Lederwaren- fabrikanten, cn oud verzetsstrijder (offi cier in de staf der B.S. Amsterdam-W.). Sckoenenbeurs geopend Nederland-Lederland aldus Jaarbeursvoorziüer Andreae, zei gisteren bij de opening de internationale schoen- en lederbeurs Interleder te Utrceht, dat de gunstige ontwikkeling van de schoenen- en leder industrie ons land steeds meer recht geeft op de uitspraak „Nederland Lederland". De belangrijke vooruitgang op dit gebied geeft vertrouwen de derde vakbeurs, die voor de eerste maal in de Bernhardhal wordt gehouden, met heugenis tegemoet te zien. De voorzitter van de stichting Inter leder, de heer Aug. Mannaerts, zeide, dat ondanks het gestegen productievermogen de sohoen- en leder-industrie moeite heeft aan de vraag te voldoen. Vervolgens verrichtte ir E. Plate de officiële opening en merkte in zijn rede op, dat voor de oorlog fn de schoen industrie circa 11.000 personen werkten, thans 17.000. De productie steeg 15.000.000 paar in 1938 tot niet minder dan 22.000.000 paar in 1953. Bijna 20 pet wordt geëxporteerd. In de lederindustrie steeg in de grote bedrijven het aantal werknemers van 3500 voor de oorlog tot 4500 in 1954, terwijl het gezamenlijk mogen toenam van nog geen 16.000 pk tot ruim 28.000 pk thans. Op de vakbeurs, die vijfduizend vier kante meter van de grote Bernhardhal beslaat, zijn inzendingen van tweehon derd deelnemers uit zestien landen, waarbij 120 schoenfabrikanten. Op de beurs is voorts het werk te zien in de tweejaarlijkse nationale vakwed strijd voor maat- en orthopaedisch schoeisel „De gecroonde leersSe". In Ned ei-Saksen IJmuider automobilist door lifters beroofd In de nacht van Zondag op Maandag is de 67-jarige Nederl. automobilist Age Otter uit IJmuiden te Ottersberg in district Verden in Neder-Saksen door twee jongelieden, die met hem meeliftten, overvallen en neergeslagen. De politie verklaarde dat Otter, die in ;n gehuurde auto op een vacantietocht naar Zweden was, de twee jongens had opgepikt in de nabijheid van Hamburg. Na bij een tankstation benzine ingeno- en te hebben, liet hij een van de twee jongens rijden. Nabij het spoorwegstation van Otters- berg sloeg een van de jongens hem op het hoofd met een stomp voorwerp en kneep hem de keel dicht. O. verdedigde zich met een zakmes, sprong uit de toen deze stopte en holde naar een nabij gelegen station. Eer hij dit kon bereiken, sloeg het tweetal hem neer. De aanranders verdwenen na de over val met de auto van de heer O., die met zware verwondingen in het ziekenhuis van Verden moest worden opgenomen. Behalve zijn auto zijn hem ook vier koffers met kleren en 180 gulden, 160 Zweedse kronen en 250 Deense kronen ontstolen. Maandag is de auto van de heer O. bij Wintermorr in het district Soltau (Ne der-Saksen) aangetroffen. De twee lifters zijn inmiddels gevon den en gevangen gezet. Het zijn Erich Lichtenberger en Wilhelm Baier, beiden zestien jaar. De Nederlander zal zijn reis voortzet ten. „Gulden bomenboek" voor Walcheren overhandigd Notaris J. Verhagen, voorzitter van di. Stichting Nieuw-Walcheren, heeft in de stad Middelburg aan de commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, het prachtig in leer gebonden „gul den bomenboek" overhandigd. In dat boek staan de namen vermeld van allen die hebben bijgedragen tot het welslagen de boomplantactie. Tevoren waren de Britse officieren de Nederlandse officieren van de gealli eerde troepen die Walcheren van de Duit sers hebben bevrijd, ontvangen in de sta tenzaal. Daar boden de Britten bij monde van generaal C. F. Phiilips van ue Konin klijke Mariniers hun korpswapen aan het provincie-bestuur aan. De heer Fernando Cóntreras, secretaris van het gezantschap van Chili, is tot een andere bestemming geroepen en heeft ons land inmiddels verlaten. De heer Artemio Zanartu is benoemd tot raad aan ge noemd gezantschap en de heer Francisco Steeger tot handelsraad. Extia Synode Geref. Keiken Als opvolger van wijlen prof. dr A. de Bondt (Van onze Kerknieuws-redacteur) DE GENERALE SYNODE van de Gereformeerde Kerken heeft in haar vandaag te Utrecht gehouden buitengewone vergadering dr. J. L. Koole, predikant te Bloemendaal, benoemd tot hoogleraar in de Oud testamentische vakken aan de Theologische Hogeschool te Kampen. Hij volgt wijlen prof. dr. A. de Bondt op. De nieuwe hoogleraar staat bekend als een eminent geleerde, die zowel in Berlijn als aan de Vrije Universiteit met lof promoveerde tot doctor in de theologie. Het trekt de aandacht, dat dr. Koole. die Nieuwtestamenticus is en die op de synode van 1942 met dr. Herman N. Rid derbos op het tweetal stond in de ture van de Nieuwtestamenticus wijlen prof dr S. Greydanus, thans benoemd is om onderwijs te geven in het Hebreeuws. Canoniek en Tekstcritiek en Exegese van Toch is het zo MIDDELEEUWS REKENEN (82) Met geen enkel woord willen wij de scherpzinnigheid van voorgaande ge slachten in twijfel trekken, noch willen wij kleinerend spreken over de gewel dige bijdragen die vroegere culturen op het gebied van de wetenschap heb ben geleverd. Maar wel willen wij er op wijzen dat de gemiddelde leerling van onze lagere scholen wellicht geen onverdienstelijk figuur zou hebben ge slagen op sommige universiteiten in de middeleeuwen. In het jaar 1537 dus geruime tijd vóór er t on een Hogeschool in Leiden sprake aan de universi van Wittenberg in Duitsland een nieu we professor in de wiskunde, de heer Rheticus, die door niemand minder dan de bekwame en scherpzinnige Me- lanchton werd in geleid. De nieutce professor hield zyn inaugurele rede in het Latijn, waarvan we een i vertaling geven (ziet u wel, dat er wei nig aanleiding is de kunde van vroe gere geleerden in twijfel te trekken, ivant welke mathematicus spreekt nog Latijn?). Prof. Rheticus begon te wij zen op het nut van de wiskunde en vervolgde dan: k weet dat de studen ten door vooroordeel terugschrikken voor de moeilijkheden van deze reken kunsten. Maar zij vergissen zich toch, wanneer zy menen dat deze dingen bijzonder moeilijk zijn, indien tce ons althans beperken tot de grondregels, zoals die in de scholen onderwezen en in het dagelijks gebruik aangewend worden. Deze (reken)kunst ontspringt uit de natuur der mens en wordt ge schraagd door betrouwbare bewijzen. Daarom kan het begin daarvan niet duister, noch moeilijk zijn. Neen, de eerste regels zijn eigenlijk zo duidelijk, dat zelfs knaapjes ze kunnen begrijpen, eenvoudig omdat het één zo natuurlijk uit het andere voortvloeit. Voorts eisen de regels voor vermenigvuldiging en deling weliswaar aanzienlijk méér vlijt, maar aandachtige studenten zullen ook hier de samenhang kunnen doorzien". We zullen professor Rheticus, die later grote faam als astronoom en mathe- maar leggen er de nadruk op dat de eenvoudigste reken- regeltjes, die mo menteel door Jan en alleman worden toegepast en uit de mouw geschud, des tijds op de univer- moesten worden. Maar dat inu nog niet alles. De profes sor moest in zijn inaugurale rede eerst de algemeen heer sende overtuiging dat die rekenregeltjes ontzettend moeilijk oen. Aangaande de doordri Zoals gezegd. kinderen op de lagere school zouden op de Wittenbergse universiteit geen kwalijk figuur hebben geslagen. Integen deel, door de meeste hunner medeitto denten zouden zij aanvankelijk voor een soort tovenaars zijn aangezien. Nu meent u misschien, dat dit een uitzondering is? Dan moet ii eens ho ren wat er op dit gebied 250 jaar later aan een rector ran een gymnasium werd gevraagd! (Nadruk verboden.) Hervormde Synode deed vele benoemingen Brig.-gen. K. F. Puffiussecr. Kerk en Strijdkrachten De Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk heeft in haar gisteren op Woud- schoten geopende zomerzitting vele be noemingen gedaan. Benoemd werden tot leden van het Ge neraal College van Toezicht: de heer J. H. Huyzer, oud-secr. der gemeente De- ïnter en mr F. J. J Besier (Den Haag). Tot vaste docent aan het Theologisch Seminarium te Driebergen werd be noemd ds J. J. Siezen. thans te Peize. doch binnenkort te Delfshaven. Tot lid van de Raad voor de Arbeid ter Verbreiding van het Evangelie en curatrice Kerk en Wereld werd be noemd in de vac mej. W. Bos. mej. N H. Blaak, directrice van ..De Bom", conferentie-oord van de Vrouwenbond van de P.v.d.A. Voorts werden benoemd: tot lid van de Raad voor de Catechese (vac. prof. dr G. Sevenster, Leiden) mej. N. Horing, fZ.O. Beemster); tot lid van de Raad voor Kerk en Samenleving (vac. E. S. van Veen) ir E. Voet. (Velsen), secr. van de Herv. Mannenvereniging „In Dienst der Kerk"; tot lid van de Raad voor Kerk en Gezin (vac. prof. dr M. J. Langeveld), dr A. Hijmans (Rotterdam); tot lid van de Raad voor de Pensioenen der Kerkelijke Medewerkers (vac. Wika G. Dijkstra), Wika J. Roos, (Utrecht); tot quaestor lid van de Raad voor het Jeugdwerk (vac. mr De Jong Schouwenburg) mr S. P. van Eerrhen en tot lid van deze Raad (vac. W. H. Eijgenhuijsen) dr J. M van Veen, (Driebergen); tot voorzitter van de Sectie Vrije Jeugdvorming ds J. Dirkse (Enschede). Ds W. Barnard te Nijmegen werd be roepen tot predikant voor buitengewone werkzaamheden, i.v.m. zijn t-enocming tot secretaris van de Prof. dr G. v. d. Leeuwstichting. Brigade generaal K. F. Puffius. gouverneur van de Militaire Academie te Breda werd benoemd tot van de commissie Kerk en Strijd krachten (vac. ds B. J. van Garderen) Ds F. Keja te Stompetoren werd be noemd tot secr. van de sectie vormings werk van de Raad voor de Herderlijke Zorg. Herbenoemd werd tot lid van de Com missie voor het Theologisch Hoger On derwijs dr G. J. Stfeèder. (Den Haag). In de vac. ds J. J. Poldervaart werd benoemd ds L. Kievit (Woerden) en in de vac. prof. dr A. J. Rasker: ds G. J. v. d. Burgt (Loenen o/d Veluwe). Ds A. Dronkers te Utrecht lichtte ter Synode de reeds aangekondigde Bijibel- leesactie De Grote Trek nader toe. Op voorstel van het Sociologisch Insti tuut der Ned. Herv. Kerk te Utrecht werd het aantal curatoren van dit insti tuut uitgebreid van 7 tot 9. Twee chefs A'damse tram overgeplaatst Enkele afdelingschefs van de Amster damse tram hebben ernstige bezwaren ge maakt tegen de conclusie van het door commissie van onderzoek sai gestelde interim-rapport over het wagen park. Zelf gaan zij nu een onderzoek de ongevallen met de trams instellen. In tussen is de heer Van Exter, chef var Vervoer en Tractie, ernstig ziek in de Boerhaavekliniek opgenomen. Ir Stik- voort, chef van het Studiebureau, is naai iet Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf tvergegaan, en mr H. Porrenga. chef var personeel- en arbeidszaken van de ge meentetram is directeur van de Gemeente Personeelsvoorziening geworden. Verkeer naar afsluitdijk langs andere route De A.N.W.B. deelt mede, dat het weg gedeelte te Oosthuizen-Scharwoude, var de belangrijke verbinding Amsterdam- EdamHoornAfsluitdijk, tot nader or der is gesloten voor verkeer van Zuid Noord, naar aanleiding het Oude Testament. Wjj menen bo- dien te weten, dat de voordracht curatoren alleen de naam vermeldde dr. Koole. Kennelijk wilden curatoren zulk een bee-aafd theoloog gaarne de Kamper Hogeschool verbinden. Doctor Jan Leunis Koole werd o Maart 1910 te Arnhem geboren: hij is toon van willen de luit.-kol. H. J Koole- Na zijn candidaatsexamen te Kam- n Maart 1932 vertrok hli naar Duits land. waar hii verder studeerde in Hei delberg en Berliin. Hier legde hij zich vooral toe on de beoefening van de litte ratuur van het oude Oosten, hoewel het Nieuwe Testament en de geschiedenis dei Oude Kerk -hem het meeste belang ble- inboezemen In Berliin studeerde hii bij de Nieuwtestamentici Lietzmann Deismann. In 1935 promoveerde hij in Berlijn ïm laude tot doctor in de theologie, het proefschrift „Studiën zurn koptlschen Bab el text". Inmiddels had bij in 1934 zijn Intrede gedaan als predikant \ran de Ge ref, kerk van Vreeland, waar hij wijlen ds. K. Fernhout opvolgde. Deze kleine gemeente schonk dr. Koole gelegenheid zijn studies voort te zetten. Aan de Vrije Universiteit legde hli in 1936 doctoraal examen af. om op 13 Mei 1938 ten tweeden male te promoveren, eveneens cum laude. Zijn dissertatie «retiteld „De overname van het Oude Testament door de Ohristelüke Kerk' dit proefschrift gaat dr. Koole uit de moeilnkheid van het preken over Oude Testament. Ziin promotor was prof dr F. W. Grosheide. Een jaar later nam dr. Koole het be roep naar Naaldwijk aan. In 1943 hü studenten predikant in Delft. Twee jaar later vertrok hij naar Schiedam, October 1948 naar ziin huidige ge meente Bloemendaal. Zijn prediking wordt schier elke Zondag door vele zie- ;n e.a. gehoord via Radio Bloemendaal. Zoals w\j opmerkten, stond prof. Koole in 1942 samen met prof. Herman Ridder bos op het tweetal voor een hoogleraars- slechte toestand Het verkeer dit weggedeelte Amsterdam de Afsluitdijk moet thans rijden Schouw via Purmerend, Noordbeemster en Avenhorn. Ook het verkeer van Edam en Volendam uit naar Hoom en verder wordt van Oosthuizen af omgeleid vla Noord-Beemster en Avenhorn. Deze leidingen zijn door borden aangegeven. Studiegroep aan de slag Namens Ned. consumenten naar de Ver. Staten Negen Nederlandse deskundigen, ze; dames en drie heren, zijn gisteren met het motorschip Westerdam in New York ge arriveerd om gedurende ongeveer weken na te gaan, op welke wijze zij de belangen van de Nederlandse consument beter kunnen behartigen dan voorheen. De groep maakt haar reis onder piciën van het Bureau voor Buitenlandse werkzaamheden (F.O.A.). Tot de groep behoren mej. ir L. Cor- beau uit Den Haag van het vezelinstituut T.N.O. te Delft; mevr. J. G. M- D. Mei hulzenter Braake uit Wassenaar, direc trice van het bureau van de stichting De Nederlandse Huishoudraad in Den Haag; de heer E. J. Muller uit Wassenaar, 1 zltter van de Vereniging Nederlands Fa brikaat; de heer F. Porthelne uit Lelden, secretaris van de Commissie van Overleg van de Middenstandsvakcentralen. De negen Nederlanders zullen, on ziene omstandigheden voorbehouden, op 1 Augustus met hetzelfde schip Nederland terugkeren. Men verwacht hen Maandag 9 Augustus te Rotterdam PROF. DR J. L. KOOLE benoeming. Merkwaardig genoeg vorm den zij reeds eerder een tweetal voor beroepen naar Hilversum en Utrecht. Nu zullen beiden in Kampen doceren: de een als Nieuw-, de ander als Oud-testamen- Prof. Koole is leraar Hebreeuws ge weest aan het gem. gymnasium te Schie dam en publiceerde wetenschappelijke bijdragen o.a. in Vox Thcologica, Geref. Theol. Tijdschrift, Horizon en Bulletin of the Bezan Club. Wij noemen voorts „Gaven der genezing" in Exege- tica en „Liturgie en ambt in de aposto lische kerk". Geref. Synode geopend in Utrecht (Van onze kerknieuwsredacteur) De Generale Synode der Gereformeerde Kerken in Nederland is vandaag in de Oosterkerk te Utrecht gehouden. Het een buitengewone vergadering, hoofdzakelijk ter benoeming van eei volger van wijlen prof. dr A. de Bondt als hoogleraar in de Oud-Testamentische akken aan de Theologische Hogeschool te Kampen. De synode werd vanmorgen geopend door ds C. v. d. Woude, oudste predikant an de roepende kerk van Leeuwarden. De roepende kerk heeft alleen de hoog leraarsbenoeming op de agenda geplaatst. Er zijn echter nog 26 andere stukken binnengekomen, waarover de synode zal hebben te beslissen of zij voor behande- ng in aanmerking komen. Met 28 van de 51 stemmen werd ds C d. Woude van Leeuwarden bij eerste vrije stemming gekozen als praeses. assessor van Oudekerk a.d. Amstel met 29 stemmen. Ds H. W. H. van Andel van Utrecht ds Y. K. Vellenga van Meppel werden gekozen als eerste en tweede scriba. Na gelukwensen aan de heren G. M. A. Laerman en prof. dr H. N. Ridderbas met de hun verleende onderscheidingen- verwelkomde de praeses, prof dr L. Kui per uit Grand-Rapids. De svnode zond een telegram aa: Koninklijk gezin, waarin gelukwensen, werden geuit met de verjaardag v; Prins Bernhard. Herdenkingsbijeenkomst prof. mr E. M. Meijers De bijeenkomst ter herdenking van prof. E. M. Meijers wordt Donderdag middag om vier uur precies gehouden de Pieterskerk te Leiden en wegens de grote belanigsteling niet in het groot auditorium van de universiteit. Zij, die deze bijeenkomst willen bij wonen. dienen om kwart vóór vier aan wezig te zijn. Internationaal besluit Auto-toeristen krijgen meer hulp Juridische bijstand! en reparaties Hef congres van de Internationale Auto Federatie 'heeft in Parijs enkele be sluiten genomen om- het toerisme per auto te vergemakkelijken. Besloten werd, reisroutes samen te stel- len voor de grote Europese wegen ten behoeve van bij de federatie aangesloten clubs. Tevens is het de bedoeling dat doo: middel van de landelijke automobielclubi juridische bijstand zal worden verleend aan de buitenlandse automobilisten dit in bet betrokken land slachtoffer 1 een automobielongeluk zijn geworden. Over en weer zal een regeling w den getroffen, waardoor het mogelijk zal zijn dat een automobilist, die in het bui tenland reparaties moet laten verrichten, de kosten daarvan met zijn eigen club kan regelen, die op haar beurt deze dar kan verrekenen met de club va land waarin de reparaties zijn geschied. Verder zal een internationale S.O.S. hulpdienst worden georganiseerd zoah deze reeds kort na de oorlog door ds KNAC. in Nederland werd opgezet thans ook in België bestaat. Eveneens in de geest als reeds hier te lande en Engeland'b'tótaat. in de landen die da voor in aanmerking komen een haven dienst worden georganiseerd voor hulp aan automobilisten die met hun voertui] verder per boot zullen reizen. Overigens heeft de federatie in studie ge. nomen de vergemakkelijking van grensverkeer, ook voor bromfietsen motorrij-wielen tot 125 cc cylinderinhoud. Bioloog dt Korringa tegen afsluiting reegaten Dr P. Korringa, bioloog en vertrou wensman van de Zeeuwse oeste mosselkwekers, heeft Zaterdag te Mid delburg krachtig stelling genomen tegen afsluiting der zeegaten. Plan II der delta commissie, dat deze afsluiting beoogt, wees hij als een ramp voor de Zeeuwsi visserij van de hand. Hij bepleitte combinatie van plan I (dijkverhoging) me| het door hem gewraakte plan II, combinatie, die dr Korringa plan ander half noemde. Minister Suuihoii stelt voor Geen dokters in inrichtingen waarvoor reclame wordt gemaakt /~\M DE ONGEWENSTE praktijken bij tandheelkundige inrichting® tégen te gaan, heeft minister Suurhoff nu een wetsontwerp ingediend, waarin een verscherpt toezicht wordt voorgesteld. Tandartsen en genees kundigen zullen, indien zij praktijk willen uitoefenen in een tandheelkun dige inrichting, daarvan vooraf mededeling moeten doen aan de genees kundige inspecteur van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, in wieni ambtsgebied de inrichting gelegen is. Van de inspecteur krijgen zij een bewijs van ontvangst van de mededeling. Zonder in het bezit te zijn van dit ontvangstbewijs, mogen zij niet in een tandheelkundige inrichtii werken. Zij zullen geen praktijk mogen uit oefenen in een tandheelkundige inrich ting waarvoor direct of indirect, binnens lands of buitenslands, reclame wordt ge maakt, dan wel acquisitie-methoden wor den toegepast, een en ander door uitstal lingen, prospectussen, circulaires, strooi biljetten, brochures, advertenties, radio of bioscoop huisbezoek, belofte van voor delen, kosteloos vervoer van patiënten, diensten van acquisitie-kantoren, klan tenjagers of reizigers, dan wel op enige soortgelijke wijze. Tandheelkundige inrichtingen, zo wordt verder voorgesteld, zullen te allen tijde toegankelijk zijn voor de ambtenaren van het Staatstoezicht od de Volksgezond heid en de in artikel 141 van het Wet boek van Strafvordering genoemde per sonen (officieren van Justitie, kanton rechters, commissarissen van politie en enige anderen) Zo nodig kunnen zij zich toegang verschaffen met hulp van de sterke arm. Overtredingen kunnen wor den gestraft met een geldboete van ten hoogste duizend gulden, bij herhaling binnen twee jaar met een geldboete van ten hoogste tienduizend gulden of hech tenis van ten hoogste een jaar. Het in strumentarium van de tandheelkundige inrchting kan geheel of gedeeltelijk wor den verbeurd verklaard, ongeacht of het de veroordeelde toebehoort. In zijn toelichting op het wetsontwerp zegt minister Suurhoff o.a. Sinds enige jaren wordt de aandai getrokken door tandheelkundige tingen, die door luidruchtige adverte:- ties reclame maken voor extractie onder narcose, waarin het oude gebit wordt ge trokken, terwijl direct daarna een „Ame rikaans plastic kunstgebit" wordt plaatst. Tegen het optreden van deze tand; heelkundige instituten, waaraan zowe', artsen als tandartsen hun medewerkinf verlenen, bestaan uit een oogpunt vaa volksgezondheid verschillende ze stige bezwaren. Reeds langer dan een Jaar worden door deze instituten patiën ten geronseld op Belgisch grondgebied. Enige malen heeft de Belgische minister van volksgezondheid en van het gezin zich bij de Nederlandse regering over deze praktijken beklaagd. Het is duide lijk, dat een Nederlandse wettelijke re; geling. die zoveel mogelijk aansluit bij de» Belgische regeling, gewenst einde het kwaad afdoende te kunnen keren. Naar vernomen werd. strekt de acti viteit van een bepaald instituut zich sind5 kort ook tot West-Duitsland uit men zelfs doende aanwervings-kantoren in Noord-Frankrijk op te richten, terwijl plannen zouden bestaan voor het be trekken van Engeland in de actiesfeer van het instituut. De internationale rae- dische reputatie van Nederland wordt hierdoor ten zeerste geschaad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4