Thailands moeilijkheden Niet veel vertrouwen KERK en SCHOOL Reeds 3,5 ton bijeen voor actie De Meiboom in de Kap De stem van 't bloed 1 Puzzle 1 2 DINSDAG 29 JUNI 1954 TTET 59ste VETO van de Sowjet-Unie was gewijd aan Thailand; het 60ste AA aan Guatemala, maar daar willen wij het nu niet over hebben. Thailand (of Siam) heeft aan de Veiligheidsraad gevraagd om waar nemers te zenden naar de grens van Thailand en Indo-China. Het over dit bezoek uitgesproken veto toont wel duidelijk aan, dat de communisten in dit zwaar beboste en moeilijk toegankelijke gebied hun gang willen gaan zonder vertegenwoordigers van de Verenigde Naties als dwarskijkers. De positie van Siam is inderdaad niet benijdenswaardig. Afgezien van de mogelijkheden op een wapenstilstand in Indo-China, blijft het toch zeer de vraag, of de communisten niet zullen infiltreren in Thailands gebied. Thailand heeft een belangrijke Chinese minderheid en daarin kan een ge vaar schuilen voor de rust en orde in het land. Bovendien heeft premier Pibul Songgram natuurlijk nogal wat vijan den. Hij heeft veel staatsgrepen, die overigens geen van allen communis tisch waren, overleefd en hij heeft vele politieke tegenstanders, zowel com munistische als niet-communistische, in de loop der jaren het land uit ge dreven. Zijn voornaamste tegenstander is Nai Pridi, een socialistisch leider, die ongetwijfeld wel op enige aanhang in het land kan rekenen, maar die niet communistisch is. Niemand weet, waar deze Nai Pridi op het ogenblik ver toeft. Wel is het vrijwel zeker, dat hij niet in Thailand is. In het Zuidelijk gedeelte van de Chinese provincie Yunan zetelt voorts onder auspiciën van Peking een zgn. vrije Thailandse regering en deze be weging kan Pibul Songgram heel wat last bezorgen. Niet, omdat het com munisme veel aanhang heeft in Siam, maar omdat deze beweging kan be schikken over geld en wapens van communistisch China. Er is al eens ge zegd, dat Nai Pridi zich bij deze vrije Thailandse regering zou hebben aan gesloten, maar door anderen wordt dit pertinent ontkend. HOE HET OOK ZIJ, de in China zetelende vrije Thailandse regering zal zodra het ogenblik daar is, wel voor de nodige moeilijkheden zorgen. En het ogenblik is vermoedelijk niet ver af. Siam heeft momenteel economische moeilijkheden, de voornaamste bron van inkomsten, de rijstexport, stagneert en er is onder het Siamese volk een latente ontevredenheid. Het is niet zo, dat het communisme ii Siam veel aanhang heeft, maar het is wèl zo, dat het Siamêse volk over he algemeen onverschillig staat tegenover de politieke ontwikkeling. Tot dusverre is Siam één van de weinige stabiele landen geweest in Z.O.-Azië. Het is de vraag, of het dit in de toekomst zal blijven. In ieder geval zal daarvoor Westerse steun op vrij grote schaal nodig zijn, teneinde de economische situatie te verbeteren en bovendien zullen infiltraties op grote schaal vanuit Indo-China moeten worden voorkomen. In dit verband is het veto, uitgesproken door de Sowjetunie op het Thailandse verzoek om waarnemers naar de grens te zenden, wel tekenend. MEN KAN MOEILIJK ZEGGEN, dat de besprekingen met Indonesië in een rustige en zuivere sfeer beginnen. Er is van Indonesische zijde de laatste dagen al weer zo veel gezegd over zaken, die met deze besprekingen niets te maken hebben en die men blijkbaar toch wil aansnijden, dat het om te beginnen al uiterst moeilijk zal zijn om te komen tot de samenstelling van een agenda. Zo is van Indonesische kant verklaard, dat men het o.a. wil hebben over Indonesische schulden aan Nederland. Daarbij is een bedrag van vier milliard genoemd en men zou die schuld willen verminderen. Vermoedelijk slaat dit bedrag van vier milliard op de binnen- en bui tenlandse schulden die het vroegere Nederlands-Indië had in de vorm van staatsleningen, e.d., en uiteraard heeft Indonesië deze schulden bij de R.T.C.-overeenkomsten overgenomen. Nu zou het toch wel vreemd zijn als Indonesië aan dit bedrag zou wil len tornen. Men zal toch niet wensen, dat Nederland een deel van de schul den overneemt van een andere mogendheid. Voorts is van Indonesische zijde gezegd, dat men ook Nieuw-Guinea tér sprake zal brengen. Wij meenden, dat volkomen duidelijk gesteld was, dat Nieuw-Guinea bij deze besprekingen niet in het geding zou komen, en uit de komst van de Indonesische delegatie zou men mogen afleiden, dat Indonesië daarmee accoord gaat. Maar blijkbaar is dat toch niet het geval. Voor zover ons bekend, zal uitsluitend worden gesproken over wijziging en eventueel over opheffing van de Unie. "VTAAR OOK WAT dat punt betreft, is de situatie reeds vóór de bespre- J-'-l kingen aanvangen min of meer vertroebeld. Te Djakarta is reeds ver klaard, dat de Indonesische delegatie vermoedelijk snel zal kunnen terug keren, want dat het waarschijnlijk niet eens zal gelukken een agenda samen te stellen. En op Schiphol verklaarden twee Indonesische ministers, dat „dit de laatste ontmoeting kan zijn". Wij hébben in deze besprekingen niet bijzonder veel vertrouwen. Men krijgt uit al deze uitlatingen de indruk, dat aan Indonesische kant nauwe lijks het verlangen bestaat om werkelijk tot een oplossing van de moei lijkheden te komen, tenzij men meent dat een oplossing bereikt wordt door eenvoudig een streep te helen door alle bestaande overeenkomsten, door Nieuw-Guinea aan Indonesië af te staan en door een deel van de Indone sische schuld over te nemen. Maar de Indonesische delegatie zal wel niet zo naief zijn om te menen, dat op deze basis een vruchtbaar gesprek kan worden gevoerd. Onderhandelen houdt nu eenmaal in, dat beide partijen trachten het standpunt van de ander te begrijpen en dat men bereid is te geven en te nernen. Voorzover blijkt uit de uitlatingen die tot dusverre zijn gedaan, wil Indonesië alleen maar nemen. Het is allemaal wel erg verward en onvoorbereid, maar dat ligt be paald niet aan Nederland. Men heeft eenvoudig van Indonesische zijde verzuimd Den Haa" "Men over de bedoelingen. L.O. biedt goede kansen Slechts 1 candidaat van Negen jaar Vrije l/niversifeif Thans alle hens aan dek voor het nieuwe universiteitscomplex HET JAARVERSLAG van de Ver- eniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde Grondslag over 1953 vermeldt o.m. dat het docentencorps aan de Vrije Universiteit ook vorig jaar weer belangrijke uitbreiding onderging door de benoeming van vier gewone hoogleraren, twee bui tengewone, en vijf lectoren, terwijl vijf leeropdrachten werden verleend en twee privaatdocenten werden toe gelaten. In het bijzonder wordt herinnerd aan de instelling van katheders voor Engels en Frans. Het aantal studenten steeg ge durende het jaar 1953 van 1627 tot 1744, een toeneming dus van 117. Er werden met goed gevolg 114 candidaats-examens afgelegd. 117 doctoraalexamens en er wa ren 16 promoties. Gewezen wordt op de huisvestingspro blemen- In 1953 werden verscheidene panden aangekocht, maar geleidelijk be gint het accent te verschuiven naar het treffen van definitieve voorzieningen voor het nieuwe gebouwencomple: Amsterdam-Zuid, waarmee over enkele jaren wordt begonnen. Hard wordt ge werkt aan de uitwerking van de plannen, a die voor het academisch zie kenhuis. Wat de financiën betreft, merkt het verslag op, dat de Jaarrekening over met een betrekkelijk klein tekort kon worden afgesloten, maar dat mede met het oog op de noodzakelijke uitbouw de medische faculte;t in de toekomst veel grotere bedragen nodig zullen zijn dan ni reeds voor de V.U. worden uitge geven. Directeuren hopen de opbrengst van de Vrouwen-V.U.-Hulp voorlopig ge heel te bestemmen voor de bouw van het nieuwe unlversiteits-complex. In de toe komst zullen alle krachten moeten den Ingespannen om het bedrag aan tributles en de busjesopbrengst omhoog te brengen. Landbouwhuishoudonderwijs Er is een groot gebrek aan leraressen Goed© kansen voor meisjes die van Mulo komen Meisjes, die dit jaar haar eindexamen van de Ulo of de middelbare school af leggen en van plan zijn de opleiding van lerares bij het landbouwhuishoudonder- wijs te volgen, wordt aangeraden, indien althans de ouders de opleiding niet kun- ïn bekostigen, een renteloos voorschot ui te vragen. Vóór 1 Juli dient men bij de afdeling studietoelagen van het ministerie van O.. K. en W. in Den Haag een aanvrage in te dienen. Voor de opleiding van lerares bij het landbouwhuishoudonderwijs zijn in ons land vijf scholen, waaronder een Prot. Chr. (de Christine Hermineschool te Zetten, terwijl er thans ook een ir Bolsward wordt geopend), twee op alge mene grondslag en twee R.K. scholen. Om tot de vormingsklas te worden toe gelaten, moet men in het bezit zijn het Ulo a-diploma' (waarbij ook exa in scheikunde is afgelegd) of het Ulo b- diploma. Een overgangsbewijs van klas 4 naar 5 van de middelbare meisjesschool of een zelfde bewijs van klas 3 naar 4 van HBS of Gymnasium is ook voldoen de om toegelaten te worden tot een der scholen. Meisjes met eindexamen HBS of Gymnasium kunnen in de één-jarige opleiding geplaatst worden. Daar de vraag naar leraressen bij het landbouwhuishoudonderwijs groot is Reeds is een belangrijk bedrag bijeen (3% ton) voor de actie: De Meiboom in de Kap, die voor het komende 75-jarige ju bileum een millioen voor de medische faculteit wil bijeenbrengen. De busjes- actie had veel succes: ruim 197.000 een aantal 6paarsters van 88.764. Er zijn thans 4790 leden (vorig jaar 4566) en 79.443 contribuanten (v.j. f 75.546). Het contribu tiebedrag steeg van ruim 309.000 ƒ315.000. Zoals gemeld, worden de V.U.- dagen op 7 en 8 Juli in Eindhoven gehou- Hoogeland: veel werk weinig geld! De plaatsen in de kolonie Het Hoo geland te Beekbergen en jeugdinricntm- van deze vereniging waren vorig voortdurend bezet. Het aantal ver pleegden (772) was weer hoger dan over 1952 en nog moesten vele aanvragen voot opneming van verzorgingsgevallen er jonge mensen wegens plaatsgebrek wor den afgewezen of op de wachtlijst ge plaatst. Inmiddels zijn de inkomsten van deze Chr- Vereniging tot Stichting en Instand houding van Arbeidskoloniën blijkens jaarverslag gedaald. Het bestuur wera December door het centraal archief genoodzaakt in bijna 200 gemeenten niet te collecteren. In deze gemeenten hebben de collecten voorgaande Jaren l.m. f60.000 opgebracht Inmiddels heeft de daling van ledental van het centsfonds zich in 1953 in nog sterkere mate voortgezet met daling van f4500. Er konden 89 personen via de lnricn- tingen weer naar de maatschappij, het reclasseringsbureau kwamen 172 vragen om opneming binnen. Eind 1953 stonden 243 personen onder toezicht de vereniging. Van de verpleegden hoorden er 475 tot de Ned. Herv. Kerk, tot de R.K. kerk, 58 tot de Geref. Ker ken, 15 tot de Evang. Luth. Kerk en 1U9 tot generlei kerkformatie. Prot. officieren bijeen op Beukbergen aan geslaagden M.0. Dr G. Kalsbeek, directeur van de Haag- Chr. Kweekschool, schrijft ons: De nieuwe opleiding voor onderwijzer, die per 1 September begint voor de be zitters "an de einddiploma's Gymnasium, HES en MMS, verschilt veel vroegere. Wiskunde. Natuurkunde. Frans. fi|" Engels zijn voor hen vervallen envakken. Nea. Taal. Opvoed kunde en Maatschappijleer vormen de kern der eigenlijke studievakken. De op leiding is dan ook rechtstreeks op de school gericht Het programma is geheel gemoderniseerd. Muziek. Tekenen, Schrij ven. Handenarbeid. Gymnastiek. Nuttige Handwerken zijn gebleven. De parate kennis voor het eindexamen is daarmede ook sterk ingekrompen. De duur der opleiding voor het eerste camen (dat overeenkomt met het hui- ge onderwijzersexamen), is 2 jaar; daarna is voor hen, die blijven, de moge lijkheid om in 1 jaar het tweede examen af te leggen, dat een bevoegdheid geeft, gelijkstaande met de tegenwoordige hoofdacte. Dit examen -omvat alleen: Ned. Taal, Opvoedkunde en Maatschappijleer (officieel heet dit laatste: Maatschappe lijke en culturele vorming). De leerlingen worden dus in contact gebracht met de belangrijkste stromingen in onze maatschappij: kerkelijk, politiek, sociaal, cultureel. Terwijl thans nog de jongens, die het eindexamen afleggen, eerst hun militaire dienst moeten verrichten en daarna pas de hoofdactestudie kunnen beginnen, worden zij voortaan pas opgeroepen, als zij de school geheel hebben afgelopen, dus ook de „hoofdacte" bezitten. Het aanvangssalaris van een onderwij- :r zonder hoofdacte is thans op 21-jarige leeftijd: 267.50 per maand, en met hoofd acte: ƒ305 per maand. dus alle reden voor de pas geslaagden, om hun gedachten te laten gaan over de vraag: Ligt misschien mijn taak bij het onderwijs? In elk geval zal men hen daar met open armen ontvanj Belangrijke San9kritpromotie te Utrecht Vrijdag 2 Juli zal aan de Utrechtse undversiteit promoveren tot doctor in letteren en wijsbegeerte de heer Satya Narayan Sharma, geboren te Ranch! (In dia), op het proefschrift: The Teachings of Sarvajnatma Muni An Exposition of the Samksepasarirakam, one of the portant Works in Sanskrit, belonging to the Aivaita School of Indian Philosophy. Promotor is prof, dr J. Gonda. De heer Sharma was professor in het Hindi aan het St Xavier* college te Ran- chi (India), behorende tot de universiteit van Patna (Bihar) en docent voor Sans krit en Hindi aan het St Alberts seminary te Ranch! In de laatste jaren vertoefde hij in Duitsland, eerst als lector in het Hindi in Münster, thans in dezelfde functie in Goettingen. Hij is de schrijver scheidene werken, merendeels in het Hindi en Sanskrit over Philosophie letterkunde. Na aanvankelijk de tradi tionele opleiding der Indische Pandits te hebben genoten, bekwaamde hij zich ver der aan Indische en Europese universi teiten en behaalde reeds eerder de graad van doctor in de Philosophie. Op Beukbergen, het centrum van de Protestantse geestelijke verzorging Nederlandse Strijdkrachten wordt op het ogenblik een conferentie gehouden van Amerikaanse, Engelse, Canadese, Franse, Belgische en Nederlandse Protestantse officieren en hun geestelijke verzorgers. De conferentie staat onder leiding var lt.-koL ds A. W. T. Nijenhuis en is gister- avond geopend door generaal B. R. P. F. Hasselman. Een welkomstwoord werd ge sproken door de hoofdlegerpredikant ko! ds A. T. W. de Kluis. Op het programma staan onderwerpen, het geestelijk leven betreffend, die ingeleid zullen worden door de geestelijke verzorgers van de j verschillende landen Dit is voor de eerste keer dat een dergelijke internationale, conferentie voor de landstrijdkrachten ge- houden wordt. Juristen vragen verbetering Teveel in beslag genomen goederen verdwijnen Na het aanhoren van verschillende sterke staaltjes over het verdwijnen van in beslag genomen goederen Is de Ne derlandse Juristen Vereniging Zaterdag te Arnhem eenstemmig tot de slotsom gekomen dat de regeling der teruggave van gerechtelijk in beslag genomen goe deren moet worden verbeterd. Ook sprak de vergadering zich uit voor een wettelijke regeling versie van overeenkomsten V.S. een „Natie onder God" Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft eenstemmig een resolutie aangenomen, volgens welke aan de eed van trouw op de vlag der Ver. Staten de woorden „onder God" toegevoegd zul len worden. President Eisenhower heeft de resolutie reeds getekend. In de eeds formule heet het voortaan: een natie onder God. ondeelbaar, met vrijheid gerechtigheid voor allen.." de 13 aanvaard Het curatorium van de Theologische School der Geref. Gemeenten heeft van de dertien personen, die zich met een attest van hun kerkeraad hadden aange meld voor het toelatingsonderzoek niet minder dan twaalf afgewezen. Alleen de A. Hofman te Beekbergen werd toe gelaten tot de studie. De heer H. Rijksen te Middelburg is beroepbaar verklaard. Van een der stu denten werd op medisch advies het preek- ingetrokken, terwijl hij verplicht werd de lessen aan de school getrouw volgen. Het Oude Testament en de staat Israël In Haifa is een tentoonstelling geopend, gewijd aan het Oude Testament, als hei lig boek der Joden. De expositie omvat exemplaren van het in 770 talen vertaal de Oude Testament. Het oudste exem plaar is in 1475 gedrukt, het niéuwste on- langs in Stuttgart, waarin bij de verta ling rekening werd gehouden met de Jongste vondsten aan de Dode Zee. Slechts een exemplaar van de z.g. tenschappelijke bijbel" ontbreekt op deze tentoonstelling. Dat is een twee jaar ge leden in Tel Aviv verschenen werk, dal in overeenstemming zegt te zijn met de moderne wetenschap en de vorderingen de historie, maar waarin weinig o bleef van het godsdienstige karakter het Oude Testament Deze uitgave, die geldelijke steun van een links ge oriënteerde organisatie mogelijk is ge maakt, heeft indertijd een storm van ver ontwaardiging doen opsteken in de reli gieuze kringen van Israël. De jonge Israëlische generatie leert het Oude Testament op school doorgaans grondig kennen. Toch betreuren de gods dienstige kringen in het land het, dat het vaak in een kille geest gegeven onder richt slechts de historische en nationale waarde ven het Oude Testament brengt en de godsdienstige betekenis verwaarloost. „Vroeger was Israël de wieg van de Bijbel, nu is het zijn graf geworden", werd on-langs in deze kringen geklaagd. Groninger Universiteit Rede t.g.v. 68 e lustrum in de Martinikerk In de Martinikerk te Groningen werd gisteravond t.g.v. het 68e lustrum var de Universiteit een feestrede uitgespro ken door dr B. D. H. Tellegen Azn, oud- griffier van de provinciale staten var Zeeland en oud-rector van het Groninger studentencorps. Onder anderen waren aanwezig mr D. U. Stikker. Ned- ambassa deur te Londen en mr H- J. Reinink, sevr. gen- van O. K. en W., beiden oud studenten van de Groninger universiteit. Dr Teilegen stond in zijn rede stil bij de onderwijsvernieuwing, in het bijzon der bij de plannen ten aanzien van de ju ridische faculteit. Hij vreesde, dat de ju ridische student van alles lets en van niets genoeg zal krijgen en dat hij de be hoefte niet meer zal gevoelen, zich ln enig bepaald onderdeel der juridische studie te verdiepen en te komen tot daad werkelijk studeren Ds G. P. Klijn te Driebergen gaat als geestelijk verzorger voor prot. emi granten op 29 Juli met de Johan van Oldenbarnevelt naar Canada. Binnen enkele weken zal minister Cals aan de Staten-Generaal een nota verzenden over de toekomstige behoefte aan onderwijzers bij het lager onderwijs De Duitse Lutherse Kerk te Genève heeft om aan te tonen, dat zij een Int- Luthers karakter draagt, haar naam ver anderd in Evang. Luth. Kerk in Genève. Beroepingswerfc Ned. Herv Kerk •ropen: te Linschoten, cand. A. Stekelen-buTg te Utrecht. - -noemd: te Monster (tot hulp. prediker) J. A. Kruithof, godsdienst onderwijzer aldaar. Geref. Kerken roepen te AmsterdamWest (2 vacatures) A- Ferwerda te Gaastmeer en J. Wiersema te Noordwijk-Binnen. Te Idskenhuizen K. Meima laatst pred. by ae oerei- KerK art. 31 te Enu- ti! Te Yhrhoven (Dtsld) H- Voogd cand. aldaar. Te Buitenpost J. van Wijn gaarden te Aalten. Te Heinkenszand en te Zweeloo H. J. Kouwenhoven cand. te Delft. dankt voor Bierum J. van Dalen te Den Andel (Gr.). Geref. Kerken art 31 ko dankt voor Almelo R. Tevelde te Zuidlaren. Geref- Gemeenten r i e t a 1: te Elspeet: T. Dorre- steijn te Opheusden, H. Ligtenberg te Rotterdam en cand. H. Rijksen te Mid delburg. roepen te Werkendam, Capelle a.d. IJssel, Kalamazoo (U.S.A.) en te Oost- kapelle H. Rijksen cand. te Middelburg. Bapt gemeenten .angenomen naar 's-Gravenhage- W- Harkema te Almelo. Remonstrantse Broederschap ixamen aan het seminarium der Rem. Broederschap is geslaagd voor het proponentsexamen de heer A. M. van Peski te Heemstede. niiiiiiiiiiüiiiiiiiüniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiinüiiiitnir WOENSDAG im I. 402 m. NCRV: 7,00 Nieuws Gewijde muziek 7.45 Een J - m en weerber. 10^30 Morgen- an Wakefield", >20 Rep. zons- n tuinb.meded. 12 33 Pianomuziek 12.50 Rep. zonsverduiste ring 1.00 Nieuws 1.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront 1.20 Banio-orkest 1,35 Rep. zons- arkest 2.10 Gram. „Wilhelm Teil", oper doorlopend vacatures te vervullen zijn, rechtshandelingen. (Conversie „,QIOK ligt hier. vooral voor het plattelands- rechterlijke beslissing om te voorkomen rIngen meisje, een goede kans. dat een overeenkomst nietig wordt). I Provinciën' kamp.' Wimbledon'6.15 Alt Geestelijke liederen 7.00 Nie andere j 7.10 Boekbespreking 7.25 Gr, s eenoverzicht 7.50 Twee r-— "okrant 8,20 Amus. irgel 8.00 uzlek 8.45 Herinne- Hr Ms „De Zeven de West 9.10 Pianospel 9.25 BANDEN Rectificatie hoofdartikel In het hoofdartikel van gisteren (In me- moriam prof mr E. M. Meijer»), geschre ven door prof mr W. F. de Gaay Fortman, rijn door een betreurenswaardige vergis sing enkele regels op een verkeerde plaats terecht gekomen. Het gedeelte van af de regel „de meest ingewikkelde vraagstuk ken...." tot en met de regel „geschriften waren had geplaatst moeten worden vóór de regel „Juristen". 15. Driftig schoof hij zijn stoel achteruit. Hij was stijf van de kou maar hij bedankte er voor om de kachel aan te maken. Liever liep hij zich warm. Met grote stappen ijsbeerde hij om de ta fel. Iedere stap betekende een trap op de boer. Alle boeren waren precies gelijk, ze misten een hart. Voor twaalf gulden in de week lieten ze je dag noch nacht met rust. Ergens in de we reld had hij een schobbejak van een vader rond lopen, ook zo'n rijke slokop. Juist toen hij een nieuwe verwensing aan het adres van zijn onbekende vader er uit wilde gooien, ging de deur open en kwam zijn moeder binnen. „Maar Jan, jij bent toch de hele avond thuis en had best een paar schoppen kolen kunnen op gooien!" „Jazeker, ik zal nog voor vrouw spelen ook, eindelijk ben ik het zat. Al weken krijg ik geen eten op tijd. waar hoort u eigenlijk thuis, hier of bij de boer7" Verwonderd zag Lena Verkerk haar zoon aan. Zulke scherpe woorden had ze nog nooit van hem gehoord. Er moest iets gebeurd zijn, daar voor kende ze haar jongen te goed. Vriendelijk vroeg ze: „Heb je narigheid gehad met de bees ten?" „Nee, ik ben in een sloot gesprongen en heb een uur naar droge kleren moeten zoeken en ver der de hele avond mijD koude lijf aan een dooie kachel moeten warmen. Laat de boer een paar tientjes uitgeven voor een vrouw in huis. Straks is toch alles voor neven en nichten." „Jan, bedaar eens wat en luister even. Dat je bij een koude kachel gezeten hebt, is je eigen schuld. Met heel weinig moeite had je warm ge zeten. Zeker kan de boer hulp betalen en om het ,,U beult zich maar af, hoor. Straks als hij gestorven is, zegt de familie: Wel bedankt dat je oom zo netje* hebt opgepast. Van de eerste week af houden ze mijn loon in en dan blijft ons niets anders over, dan midden in de winter bij de diaconie om steun aan te kloppen." „Dan hebben we in elk geval onze plicht ge daan. De rest is in Gods hand. Ga jij nu maar naar bed, ik moet weer weg." Mopperend kroop Jan onder de wol. Zijn rust was echter van korte duur. Midden in de nacht riep de bel van de boerderij hem te hulp. De zieke was onrustig, hij wilde het bed uit en Jan had al zijn krachten nodig om dit te ver- door G BAARDMAN Landdag Protestantse Unie op 21 Juli in Doorn geld laat hij het niet Maar je weet, hoe eigen- »rdig hij i.; liever lou hij .Heen blijven dan een vreemde vrouw over de vloer halen. Aan mij is hij gewend. Voor iedere kleinigheid is hij dank baar." „Kleinigheid, kleinigheid," bromde Jan nog. Maar nu zijn moeder bij hem was, zakte de drift heel snel. „U kunt alles wel een kleinigheid noe men. Bijna deg en nacht is u op de boerderij." „Ik moet tenminste dadelijk weer weg, het kan volgens de dokte, ieder ogenblik aflopen." waarin de voormalige Herv. Geref. Staats partij voortleeft zal Woensdag 21 Juli een landdag houden ln het conferentie oord Het Brandpunt te Doorn. Als spre kers zullen optreden de heren ds J. R- Wolfensberger, Herv. predikant te Am- «terdam, over „Grondwetswijziging in Nederlandse zin Nu" en dr K. H. E. Gravemeijer t« 's-Gravenhage, over „De Processie". hinderen. Ruim een uur duurde de afmattende strijd. Dan viel de zieke achterover in een on rustige slaap. Jan durfde zijn moeder niet alleen te laten, sa men bleven ze waken bij hun boer. De wrevel was verdwenen; nu het er op aankwam was Jan even behulpzaam als zijn moeder. Aan het ziek bed verdwenen alle verwijten. De volgende dag werd de familie gewaar schuwd Al gauw rolden de tilbury's met neven en nichten het erf op. Bij elk nieuw rijtuig spot ten de buren: „Je kan zien, dat het tellen gaat worden." Toeh werd he* nog avond voor het was afgelo pen. Terwijl de dode door een paar buurvrouwen werd afgelegd, vroeg een practische neef aan Jan: „Weet je soms ot er een testament is?" „Ik denk van wel, kort geleden is de notaris tenminste nog op de boerderij geweest." Dit antwoord wekte eigenaardige gevoelens bij de familie. Ze begonnen elkaar wat onrustig aan te zien. Je kon nooit weten, er werd in de we reld zoveel gekonkeld en geknoeid. De dagen vóór de begrafenis verliepen nor maal. Jan melkte de koeien en- deed het andere werk alsof de boer nog leefde. Het enige verschil met voorheen was de druk te in huis. Een paar nichten bleven tot na de be grafenis op de boerderij. Een sterfhuis zonder familie was nu eenmaal een schande. Ook de neven lieten zich niet onbetuigd. Elke dag opnieuw moest Jan aan een van hen de lig ging der weilanden wijzen. Na zo'n bezoek kreeg hij als beloning een si gaar met de vriendelijke raad. „Zorg maar dat de boel er goed bijligt, het zal een hele veran dering voor je worden want het spul zal wel ver kocht worden. Tot zolang rekenen we dat je al les goed verzorgt." Een keer vroeg Jan: „En waar kan ik mijn weekgeld halen?" „Dat komt wel in orde," werd geantwoord. Jan had er echter een zwaar hoofd in; met angst dacht hij aan zijn moeder. Waar zou zij ander onderdak vinden? Zijn moeder nam het rustiger op. De zorg van haar zoon deed haar goed. Jammer, dat zij hem geen onbezorgde jeugd had kunnen geven. Nog niet ten volle twintig laar was hij en hij rekende al als een huisvader. Zelf had ze het rekenen in de toekomst verleerd, zij bracht haar zorgen in het gebed omhoog Dat gaf haar kracht, r Jan was zover nog niet. Die maakte zich zorgen waar ze zelfs niet waren. Een beloning voor de diensten, die ze zelf bood. verwachtte ze niet en ze had het te druk met de voorbereiding van üe begrafenis om zich daar mee bezig te houden Het was een eervolle be grafenis; veertien rijtuigen volgden de lijkkoets. Heel de familie, jong en oud, was opgekomen. Alles was gauw afgelopen, want een dominee achtte de familie overbodig. Ze wisten hoe oom Prins geleefd had en zoals de boom valt, blijft hij liggen. Zo'n nieuwerwetse dominee zou mis schien nog getracht nebben een lichtpuntje te ontdekken, terwijl oom Prins altijd zo dood ge weest was als een pier, in 't geestelijke weJ te verstaan. Kamerorkest en soliste 9.50 Gram. 10.05 In. ternat. Evang. comm. 10.15 Aimus. muzlel Gram. 10.45 Avondoverdcmking 110i vs en SQS-ber 11.15—12.00 Omroej orkest en sol. Remonstr. theologen waren op De Hoorneboeg In De Hoomeboeg bij Hilversum is, op uitnodiging van de Remonstrantse Broi derschap, van 21 tot 26 Juni een confe- gehouden van theologen uit de Britse congregationalistische kerken e Remonstrantse broederschap, terwijl ook een enkele vertegenwoordiger uit Z- den en Duitsland aanwezig was. Van Nederlandse zijde namen o.a. deel: prof dr L. J. van Holk (Leiden), prof G. J. Sirks (Leiden), ds F\ E. van Leeuwen (Delft) en dr H. J. Heering ('s-Graven hage) die de conferentie leidde. Het thema voor deze conferentie De Theologie „uitgedaagd" (challenged) door de moderne Wereld. Prof. Sirks sprak over: De Verganke lijkheid van de Vorm en de Betekenis var het Bijbelse Existentialisme in de hui dige Wereld. In Den Haag en Utrecht Chr. Paed. Studiecentrum houdt 2 cursussen Het Chr. Paedagogisch Studie centrum organiseert in het komende cursusjaar twee-jarige fundamentele cursussen chologie, -paedagogiek voor leerkrachten bij het voortgezet onderwijs. Ook zij die verbonden zijn aan niet bij het C.P.S. aangesloten scholen, kunnen deelnemen. omvatten jaarlijks 16 lessen worden voorlopig gegeven ln Den Haag en in Utrecht. Zijn er deelnemers dan kan nog een central# worden gekozen. Voor hen, die deze centrale cursussen niet kunnen vol gen, zullen er op verschillende plaatsen werkgroepen gevormd worden. e cursus in Den Haag is dank-ï( bijzondere regeling met het gemeent#- bestuur onder* bepaalde voorwaarden geheel kosteloos voor Hagenaars (anderen 5 per jaar). Elders neemt het C.P.S. 60 de kosten voor zijn rekening wellicht de rest van het gemeen tebestuur terugkrijgen. Men dient zich voor 16 Juli te melden bij het bureau, Dr Kuyperstraat 3, Haag. Notarieel examen Academische Examens AMSTERDAM. V.U., 27 Juni. Geslaagd oor cand. geneeskunde (le ged.). J Ben en. Heerenveen. G C v d Bos. Laren (N.H.). G H Brillenburg Wurth. Kampen, mej, M J Hellema, A'dam, O S Ingwersen. F" mej j Kuypi s, SassenheJm. I F L J Tul I Apeldoorn,R Weerdt, Krabbendijke, O P 11.00 Gi tuinb. meded. 12.33 12.50 Rep. v. d. zonsverduistering 1.00 Nleui I Amus. luistering 12.30 Land- t platteland 1 I mstellingsagendi 1.35 Rep. v. d. zonsverduistering 1.50 en zang 2.10 Vooi g I 3.25 Voor de ieugd 4.00 viool en piano 5,15 Plan-vt' 5.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen de zieken 4.30 door J. P. K. van Eechoud 6.00 Nieuws en comm. 6.2C Caus. en voordr. 6 30 Gram. 7.15 „Geheel onthouding-levenshouding", caus VPRO; Voor de jeugd. VARA; 8 00 Po! 8.15 Lichte muziek 9.00 ..De erfe- ".00 Gevar ;k 10.30 „Houdt U ook van chlorella' 10.00 Ge' 'U ook 10.45 Gram. 11.00 Nieuw tisch nieuws in Esperanto 11 Engeland. BBC. Home Serv Gram. 12.30 Voor de boeren 1 00 Nieuws 1.10 Ooggetuigevcrslagen Caus. 10.30 Cabi 11.00—11.06 Nieu Engeland. BBC. Light Prograi 8.00 Ork. s 9.15 Orkest concert jtlledjes 10.45 Par! o lek 12.30 Orgelspel Orkest concert 5.30 Gram. 6,15 Sport i Hoorspel 7 00 Nieuws 7.25 Sport 7,30 Ge\ programma 8 30 Hoorspel 9.00 Gevar. pre 10.00 Nieuws 10.15 Act. 10.20 Sport li Revue orkest 11.05 Voordr. 11,20 Gevar. ir 11.50—12.00 Weerber. en nieuws. NWDR. 309 m. 12.00 Amus. muziek 1.00 F H Wullirvk, Zutphen, P - Zwaag, Sneek. GRONINGEN. 26 Juni. Tot tandarts be- G Boering. Norg. K H Deelstra. a. H G Steenheek. Sappemeer. Geslaagd voorl Ch Massa. Voorburg. UTRECHT 27 Juni Geslaagd voor cai geneeskunde: J E D Alons, Utrecht. C Brunia, Utrecht, mej. N Dorresteyn. Utrecht, A van Gelder, Zaltbommel, J Th M Gielea Maastricht. J J A van Heesch. Tilbur Hoeven, Moergestel, mej. J G Jonkei trccht, H M J Kra wolie. Ren- Arn- A Lehrman. Utrecht. J van de M; ie. G M M Nijhuls. Soestdijk, Oudenrijn, mej. J J Utrecht. R Soepra Utrecht, T T Thie (cum iaude). Utrecht, H Verhaak. Breda. A H Boentje. Hi! A J Crucq, Utrecht. W J H van de Fu burg, mej. D T Gerritsen. Rotterdam. Greenfield. Utrecht. H P Hermans. Schlnnet (L); T B Intveld. Utrecht; P M Kampman, A C Koppert mÊt Utrecht, J Lai Utrecht. mej._F Netting! IHelde" Gouda, mej. ÏVi C Ponten. Z' Riezen, Apeldoorn, Nieuws 1.10 Omi 5 00 Nieuws 5.45 Gevi 7.50 .Dei muziek 7.00 Nieuw - jnathan". operette 9.4 .10 Klankb. 11.10 Omr. orkest 12.0 Gram. 2.00 Symph. orkest cn soliste 3.15 Gram. 3.45 Kinderkoor 4.00 Omroep orkest en solist 5.00 Nieuws 5.10 Kamermuziek 5.50 Dc boekenmarkt 6.00 Gram. 6.30 Voor de cnldaten 7.00 Nieuws 7.40 Gram. 8.00 ..Fanny Elssler". operette 10 00 Nieuws 10.15 Jazzmuz. 10.45 Gram. 10.55—11.00 Nieuws. 484 m. 12.00 Gra 05 Lichte muziek 5.00 1 30 Zant» en Diano 5.55 9.35 Aziati sche muziek 10.00 Nieuws 10.15 Lichte, muz 10.55 Nieuws. Engeland. BBC. European Serv. Ultz. vooi Nederland. 10.00—10.30 Nieuws. Vrijbuiter! Radiodagboek. (Op 224 en 75 m.) TELEVISIE-PROGRAMMA NTS. 3.50—7.45 Wereldkampioenschap voetbal ln Zwitserland: één der beidé halve finales. 7.45—9.30 Overname progr. N.I.R. 7.45 T.V.-nieuws. 8.00 Debat. 8.20 „De Klucht van de Brave Moordenaar", T.V.-spel. Smoor, Driebergen, mej. H C Utrecht, P C Stuiver, Nijmegen, H i Utrecht, C P Wlskerke, Colijnsplas ring Rotterdam. Semi-a J Roos. Oostkappelle. J H Tromp. P H van Seiten. Zwolle. Tandarts-- P W de Vet. Hilversum. H A A J van ven Hilversum. J B F Govaert. (Zeeland). G W Jansen. Brummen Doet. Veeartsenijkunde: D Snoordijk, foort. Doet. theologie: ds J H van Be Breskcns (Z E F Vcrgunst, Leider M Md, Sittaré, Snee* W oordverandering WERK Door slechts driemaal een letter te ver vangen door een andere, zodat steeds goed Nederlandse woorden ontstaan, verkrij gen wij bovenstaande woordveranderinf Oplossing vorige puzzle 1 Scherts, 2 present, 3 gedogen, 4 corte, 5 leidsel, 6 clement, 7 nadelig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2