Te Serajewo klonken revolverschoten 57. Al die tijd zaten Sam en Slokkie op hem te wachten, maar toen eindelijk Dr. Dikpoot terugkwam, was hun vriend Stapman nog steeds niet weerom. Dr. Dikpoot krabde zich achter zijn oren. „Da's vast een rover geweest!" zei hij, „die zijn er hier in menigte!" Maar wat te doen? Plotseling riep hij uit: ,,Ik weet al wat!" 58. ..Komt maar gauw mee!" riep hij, Sam cn Slokkie bij de hand vattend. Hij wilde zich naar zijn vriend Rondlobbes begeven, maar onderweg kwamen ze hem al tegen, in een wagentje, dat door een neushoorn getrokken werd. Rond lobbes was een grappige dikzak, die over een hele stoeterij van neushoorns beschikte 59-60. Dr. Dikpoot vertelde hem. wat er gebeurd was en ontvouwde hem zijn plannen. ..Niet zo'n slecht idee!" zei Dik- lobbes, terwijl hij zijn wagentje liet ke ren; „wacht maar, ik ben zó terug!" Binnen een kwartier was hij terug, voor afgegaan door een hele troep reusach tige neushoorns. Hij gaf nu de dieren de nodige bevelen omtrent hetgeen ze te doen hadden; Sam en Slokkie klom men elk op een der neushoorns en daar ging de troep, hoor! De grond dreunde onder hun hoeven en de stofwolken vlo gen naar alle kanten! Rondlobbes volg de zo vlug mogelijk in zijn wagentje, terwijl Dr. Dikpoot rustig in het zand ging liggen wachten. 61-62. De Arabier was al gauw inge haald. Zich op veilige afstand van de plaats van zijn diefstal wanend, had hij kalm een eind rondgereden, in de hoop nieuwe slachtoffers voor zijn rooflust te vinden. Hoe groot was 's mans ontzet ting. toen hij daar opeens, met dave rend hoefgetrappel, een hele schare neushoornaicren op zich af zag komen! Hij probeerde Stapman tot haast aan te sporen, maar deze dacht: „Nou maak je me lekker tóch niks meer!", want hij zag zijn vrienden op twee der neus hoorns zitten en begreep, dat ze kwa men om hem te bevrijden. Stapman draaide dan ook steeds op dezcflfde plaats in de rondte tot de neushoorns met een ruk bleven staan. VOORSPEL EERSTE WERELDOORLOG (II) Zij luidden de slachting in, die aan tien millioen mensen 't leven zou kosten ren doos en transporteerde alles heel voorzichtig met een paard en wa gen tot vlak bij Serajewo. In Doboj verborg hij de doos bij een betrouw bare politieke vriend op een plaats, waar zelfs de achterdochtigste poli tieagent geen erg in zou hebben: tus sen het speelgoed in de kinderka mer. Enkele dagen later verscheen de schoolmeester weer. Hij bracht de doos naar Serajewo, waar hij hem onder zijn bed verstopte. IN het eerste artikel (in het Zondags blad van vorige week" zagen we, dat de drie jonge mannen, die voorne mens waren een aanslag te doen op 't leven van Aartshertog Frans Ferdi nand, verhinderd werden de Bosnische grens over te steken In de nacht, waarop zij bij het grensstation kwa men, was onverwachts een ambtenaar, die niet in het complot was, in dienst. Een nieuwe poging werd gewaagd. Chabrilovitch, die vervalste iden titeitspapieren had, moest naar een andere grenspost, Zvornik, gaan komen; slechts hun wapens ontbra ken nog. Het transport hiervan was minstens even gevaarlijk als hun overtrekken van de grens, want de speciale veiligheidsdienst was uit Wenen aangekomen en begon alle goederen voor Serajewo bestemd met de grootste nauwgezetheid te onder zoeken. De schoolmeester uit Priboj leek wel de geschiktste man om niet ver dacht te worden. Hij liet de half open doos sigaretten zien. kreeg de wa pens, verstopte ze in een bordpapie- £INDELIJK was Zondag 28 Juni 1914 aange broken. Het was drukkend heet. De stedelijke autoriteiten van Serajewo hadden bevolen, dat er langs de voor naamste wegen, waarlangs de auto's met de hoge gasten zou den rijden, vlag gen zouden moe ten worden uit- De Aartshertog "tZeg"rZld' winkels vertoon den portretten van de verheven bezoe ker omringd met guirlandes. De rege ringsgetrouwe bladen begroetten de aankomst van de troonopvolger met hartelijke artikelen. Het orgaan van de Nationaal-Serven", die „Narod" gaf echter zonder enig commentaar slechts de aankondiging van het be- Voordat Frans Ferdinand en zijn vrouw de auto binnenstapten, die hen door de straten van Serajewo zou rijden, zonden zij telegrafische groeten aan hun beide zoons in Clu- metz: „Alles is volkomen in orde. Ho pen jullie aanstaande Dinsdag weer te zien, Papa en Mama." Precies om tien uur 's morgens kwam in overeenstemming met het officiële programma de Aartshertog in veldtenue en met al zijn decora ties op de borst Serajewo binnen. Naast hem in de auto zat zijn vrouw, stralend in haar blijdschap over haar eerste officiële tocht. Zij droeg een grote, moderne strohoed. Na langdu rige besprekingen met de hofkleer- maker, was haar witte japon, hoewel erg chic toch niet opzichtig en over dadig om de landelijke bevolking van Bosnië niet te ontstemmen. Te genover het overgelukkige paar zat de militaire gouverneur van Bosnië, generaaT Potiorek, die dc beziens waardigheden van de stad toonde. In de auto voor hen uit reden de burgemeester en het hoofd van de politic. Achter de keizerlijke gasten kwamen twee auto's met het gevolg van de Aartshertog en de staf van de gouverneur. Na een korte inspectie van de troepen, begaf de stoet zich naar het stadhuis, waar de officiële ontvangst plaats zou hebben. Op dc Cumurjabrug sprong plotse ling Chabrilovitch op de treeplank van de auto, waarin Frans Ferdinand gezeten was. De chauffeur drukte haastig op het gaspedaal, zodat de auto onverwachts vooruitschoot. De moordenaar wierp zijn bom naar de inzittenden van de wagen. Daarop sprong hij in dc uitgedroogde bed ding van de Miljacka om zich zo uit de voeten te maken. De bom viel op de opengeschoven kap van de auto. stuitte af en kwam tegen de volgauto tot ontploffing. Ko lonel Meribbi, die in die auto zat, werd gewond, evenals vele toeschou wers langs de weg Frans Ferdinand had slechts een lichte schram in zijn gelaat gekre gen. Zijn vrouw en dc militaire gou verneur waren volkomen ongedeerd. De Aartshertog gaf order de chauf feur te assisteren en te informeren naar de gewonden. Inmiddels was de bom werper on der de brug gearresteerd. „Voor uit", zei Frans Ferdinand doodkalm, „de kerel is onschadelijk. Laat ons het programma afwerken." Dit werd gedaan. Bij de ingang van het stadhuis werd de troonopvolger verwelkomd door de stedelijke autoriteiten. De burgemeester las zijn welkomstrede: „De gehele bevolking van Bosnië verdringt zich vandaag in uitbundige vreugde langs dc straten van onze stad ter verwelkoming van..." „Houd toch op met die onzin", on derbrak dc Aartshertog hem boos. „Ik ben hier als gast- en ik ben ont vangen met bommen." „...onze verheven gast en zijn zeer geëerbiedigde gemalin" vervolgde de burgemeester onverstoorbaar zijn rede, alsof er niets gebeurd was. Aartshertog f'rans Ferdinand en zijn gemalin verlaten het stadhuis van Serajewo. Enkele ogenblikken later had de aanslag plaats, die aan beider leven een einde maakte. waar een Servische kommies op hem zou wachten. Dit keer ging het goed. De Ser viër smokkelde hem in Bosnië. In Tuzla vond hij onderdak voor zich en zijn makkers in het huis van een vriend. Om de beide anderen veilig over de Brin in de buurt van Ljeshni- ca te brengen, moest de hulp van be roepssmokkelaars worden ingeroe pen. Daar zij al hun bommen en an dere wapens bij zich hadden, moest gedurende de overtocht extra voor zichtig worden gedaan. Maar na ver schillende grote omwegen gelukte het ook aan de twee jonge samenzweer ders de grens over te steken. Het eerste deel van de opdracht was gelukkig uitgevoerd: de drie moordenaars en hun moordwerktui gen waren op het gebied van de Do- nau-monarchie. De drie mannen voegden zich weer bij elkaar in de Bosnische stad Pri boj in het huis van de Grieks-Katho lieke schoolmeester,, die ook een ver trouwensman van de Zwarte Hand was. Hier moesten zij zich hou den aan de aanwijzingen van dc di recteur van de plaatselijke Servische bank, tevens exploitant van een bios coop: Mishko Jovanovitch. In zijn huis werd het wapentuig ver stopt. Er werd afgesproken, dat hij het kort voor de afgesproken datum aan een man zou overhandigen, die hem een half-open pakje sigaretten van het merk Stephanie zou overge ven. Daarop gingen de drie mannen weer uit elkaar, terwijl zij zich langs verschillende wegen en op ver uiteen lopende tijdstippen naar het station begaven, waar zij dc trein naar Se rajewo namen. Bij hun aankomst werden zij ondergebracht bij vrien den van de Zwarte Hand. De aanstaande moordenaars waren op de plaats van de misdaad aange- Gevangenneming van de moordenaar, de 19-jaripe gymnasiast Gavrilo Princip. Hij overleed in 1918 in de gevangenis aan de tering. Bu de plaats van de aanslag is een gedenksteen aangebracht, waarop staat te lezen wat Princip hier deed „voor de vrijheid ran het land". RULLEN wij door dc Frans Jozef straat rijden?" vroeg de commis saris van politie, toen de burgerva der zijn voordracht beëindigd had. „Het is een erg nauwe straat", voegde hij er waarschuwend aan toe. De Aartshertog aarzelde even met zijn antwoord, daarop besliste hij: „Laat ons eerst naar het hospitaal rijden. Ik wil zien hoe de gewonden het maken." Hierdoor kon men het rijden door de Frans Jozefstraat volgens het vastgestelde programma vermijden. Graaf Harrach plaatste zich op de linkertreeplank van de aartshertoge lijke auto om een herhaling van de aanslag onmogelijk te maken. (Vervolg op pap. 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 10