Duizenden op de velddag van Leger des Heils De hongerdood bedreigt 60,000 stuks vee P.E.N.-congres liet dr Drees half uur wachten Driejarenplan opgesteld voor Nieuw-Guinea Voetklachten bij 65 pet van het winkelpersoneel 154 NIEUWE LEIDSCHE COOT ANT 7 DONDERDAG 24 TONI 1154 i': - - In Koninklijke bossen Laaiend enthousiasme heerste er tijdens bijeenkomst te Soestdijk Enige duizenden waren gisteren op het Mevrouw M. ThykjaerLarsson leidde door Prinses YVilhelmlna welwillend ter de vrouwenrally die hierna in de kleine beschikking gestelde Koninklijk Domein tent enige honderden heilsoldaten bijeen Soestdlfk samengekomen om daar de jaar- deed stromen, en op een ander gedeelte lijkse velddag van het Leger des Heils van de terreinen kon men kijken naar de demonstraties van het Kinderhuls te neraal Osbornlaan de vlaghijsing plaai. en daarna begaf men zich naar de grote tent, waar een heiligingssamenkomst werd gehouden. Ingeleid door comman dant E. Thykjaer, hield kol. Kaare Wes- tergaard, de internationaal jeugdsecreta- ris van het Leger, daar een toespraak. Spreker getuigde met dankbaarheid van de verdieping van zijn geestelijk leven, sinds hij Jezus heeft aanvaard. De neiging di zeggen ..Dat zegt deze tijd" in plaats van „Dat zegt God". De tijden kunnen veranderen, maar Jezus Christus is dezelfde. Tezelfdertijd was er in de kleine tent een jeugdrally, die onder leiding stond van de secretaris voor jeugdzaken, kap. C. A. Verwaal, bij gestaan door de divisie-jeugdsecretarissen en de jeugd-envoys. Na deze tentsamen komsten verdrongen de aanwezigen zich rond de bospodla, waar het muziekkorps van Zutphen en later het nationaal mu ziekkorps o.l.v. Bernard Verkaai diverse nummers ten beste gaven. Ook trden de Kabouters van het Moedercorps-Amster dam op met enige spelletjes en dansjes, gevolgd door de toneel- en muziekgroep De Toortsdragers uit Groningen. •s Middags volgde een Jeugdfestival waar een ploeg van circa 20 gymnasten grondgymnastiek en tafelsprlngen demon- rtreerde. Naarden welke aantoonden, hoe psychologisch en paedagogisch verant woorde wijze de moderne gemeenschap pelijke ontspanning der kinderen in de Legertehuizen kan verzorgen. De keurig geüniformeerde jeugdzangcompagnie en het jeugdmuzlekkorps van Amsterdam- Oost brachten een selectie van heilsliede- ren ten gehore, en toen was de tijd aan gebroken voor de verlossingssamenkomst ten besluite van de dag in de grote d gehouden. Commandant Thyk- Schoenmakersvak gaat bergafwaarts Het gaat bergafwaarts met het am bacht in de schoenmakersbranche. Veel achoenherstellers hebben geen opvolger, omdat er bij de jongeren weinig animo is voor dit vak. Het niet beschikbaar stel len van werkplaatsen en gebrek aan be ginkapitaal werken dit verschijnsel nog in de hand. Dit zei de voorzitter van de Chr. Bond van Schoenmakerspatroons, de heer M. Tiemens uit Groningen, gisteren in Utrecht op de Jaarvergadering van zijn bond. De voorzitter verklaarde, dat op de weg naar een bedrijfsschap weer vorde ringen werden gemaakt. Dat bleek ook Uit het feit. dat het fiat van de vergade ring werd gevraagd op de aanwijzing van twee personen in het bestuur van dit „schap". Voorzitter en secretarie zullen hierin plaats nemen terwijl de heren J. Spaans uit Ermelo en 'A. Canrlnus uit Sneek hun plaatsvervangers zullen zijn. Men nam afscheid van het bestuurslid C. Bozuwa uit Dordrecht, in wiens plaats werd gekozen d« heer Chr. Teil te Was- eenaar. De volgende jaarvergadering zal in Amsterdam worden gehouden i.v.m. het zilveren jubileum van de afdeling al daar in 1955. Dodelijk ongeluk bij judo-oefening In Parijs heeft zich in een sportzaal een tragisch ongeluk voorgedaan, dat het leven heeft gekost van een judoleraar. Een 17-jarige nieuweling werd uitgekozen voor een oefening, waarin hij een worg greep moest toepassen op de leraar. De jongen vatte de leraar bij de keel, maar kneep te zacht, waarop de laatste vroeg harder te knijpen. De leraar viel op de mat, terwijl de jongen zijn keel in de voorgeschreven greep hield. Drie minuten later was de leraar dood. De leerling is door de politie op vrije voeten gelaten, maar de mogelijkheid bestaat, dat hij wegens doodslag zal worden vervolgd, aldus Ass. Press. Baby doodgereden na val van fiets Gistermorgen is bij het afrijden van een der IJ-ponten te Amsterdam een vrouw met haar fiets, waarop ook haar elf maan den oude zoontje zat, komen te vallen Het kind kwam onder de wielen van een door een jeep getrokken aanhangwagen terecht, werd zeer ernstig gewond en overleed op weg naar het ziekenhuis. Ook de moeder moest daarheen worden ver voerd: zij kreeg een armfractuur en andere ernstige verwondingen. Subsidie op grondprijs in rampgebied De regering heeft in beginsel besloten, bij uitgifte van bouwgrond aan slacht offers vai) de watersnood financiële stgun te verlenen indien de nieuwe grond duur der is dan de oude en voorzover het prijs verschil onbillijk Is. en Deze regeling is van groot belang voor eigenaars die een verwoest pand niet op de oude plaats (bijv. op een dijk) mogen herbouwen. De subsidie zal waarschijnlijk verleend worden door rijk en gemt gezamenlijk. richtte een oproep tot alle burgemeeati ln de provincie om een actie te onder en voor het reinigen van de stallen, duizenden stuks vee. doordat zorging achterwege blijft, reeds zodanig vakt zijn dat zij nauwelijks op de poten kunnen staan. „Overtreders van deze order zullen krachtens de wet wor den gestraft', zo luidt het decreet tot de burgemeesters van Ferrara, onder wie zich vele communisten bevinden die on der de bevelen staan van de communis tisch georiënteerde „Arbeidskamer". Een in gebreke blijven van de kant in de burgemeesters en de plaatselijke politiehoofden zal waarschijnlijk leiden aer sprak hierin zijn grote dankbaarheid rit voor het welslagen van deze dag. Ng, iin toespraak gaven enige jongeren hun getuigenis en was het woord aan kol. Westergaard. Een overzicht van de drukte op de velddag van het Leger des Heils te Baarn. De fotograaf de foto in de pauze, toen ieder het zich gemakkelijk maakte en de meegebrachte boterhammen en lunchpakket ten verorberde. Staking van 700 man bij Draka in Amsterdam De ruim 700 fabrieksarbeiders bij de Hollandse Draad- en Kabelfabriek sterdam zijn in staking gegaan in verband met een eis tot afschaffing van waarderingstoeslag voor de arbeiders, die niet in tarief werken. De waarderings toeslag voor deze tijdloners bedraagt 17Y£ procent als maximum gemiddeld! de groep, met een persoonlijk ma: van 25 procent. De staking ontstond onder de ongeveer 90 tijdloners. De overige werknemers hebben daarna uit sympathie met de stakers ook het werk neergelegd. Nadat gisteravond door de erkende vakorganisaties een vergadering ws eengeroepen, hebben de arbeiders morgen op instructie van hun besturen het werk hervat op de bestaande loon- voorwaarden. De lonen voor de gestaakte uren worden niet uitbetaald. De directie heeft zich echter bereid verklaard, thans met de erkende vakorganisaties ln Italiaanse boeien staken Bovendien is er kans op uitbreken van epidemie onder de mensen TN DE ITALIAANSE provincie Ferrara (Povlakte) staken op het ogen- ■*- blik honderdduizend landarbeiders voor hoger loon en betere arbeids voorwaarden. Als gevolg van deze staking wordt op 4.000 boerderijen niet gewerkt. Massa's vee dreigen door gebrek aan voedsel en drinken om het leven te komen. Bovendien wordt de volksgezondheid bedreigd: op som mige plaatsen is reeds een koortsachtige ziekte onder de mensen gecon stateerd. De politieprefect van de provincie Fer rara heeft gewaarschuwd voor het ge- ernstige epidemie. Gunstige gang van zaken bij Vredestein De N.V. Rubberfabriek Vredestein t<_ 's-Gravenhage declareert, zoals gemeld, 14 (v.j.,12) pet dividend, waarvan 2 pet uit de dividendreserve, Het jaar 1953 verliep gunstig met verhoogde omzet, ook de uitvoer, welke men hoopt te vergroten, als er geen nieuwe handelsbelemmerin gen komen. Het verslag waarschuwt de regering tegen te grote vrijgevigheid ir de handel met het buitenland. Voor uit breiding is in 1953 2.3 millioen aan op drachten gegeven, welke vooral in 195'. worden uitgevoerd. Van Den Haag werd 1.3 ha grond gekocht. Het uitbreidingsplan 1954—55 is 7400 meter, de uitbreiding in Doetinchem in 1953—54 6423 meter. Het oedrijfssaldo is 2.8 (1.7) min, het winst saldo 711.724 (696.584). Afgeschreven wordt 1.3 (0.9) min. De geldmiddelen op de balans bedragen ƒ5.1 (3.8) min, de voorraden 5.6 (4.8) min, vorderingen 3.9 (id.) min, crediteuren 9.2 (5.8) min, welke stijging een gevolg is van investe ringsobligo's en verbetering van pen sioenen. De resultaten van 1954 zijn bevre digend. De afdelingen zijn ruim van werk voorzien. Dividenden West-Duitsland heeft de invoer toe gestaan van 4',a millioen D.M. Nederland goederen. onder meer 1,2 min papier papierwaren. 750.000 chemicaliën en Brandvcrzekeringsmi) Holland van 1859, Dordrecht. Voorgesteld dividend 11 (10) pet; premiën eigen risico f9,8 (8,4) min. schade f3.7 (3,1) min, winst f600.349. Te Wiesbaden is het internationale spaarbankcongres gehouden, waar 750 deelnemers uit 28 landen tegenwoordig waren. Mr N- H. Verrijn Stuart, uit Am sterdam, was een der personen, die de gouden medaille van verdienste ontving. Eerste Nederlandsche Cementlndus- trle (Enci), Maastricht. Voorgesteld di vidend 15 '15) procent; winst f 2.5 (1.6) min. exploitatie-overschot f5.2 (4,2) min; verkocht 538.763 ton cement; financiëi' resultaten bevredigend. tot een drastisch ingrijpen van de rege ring. Het ministerie van Arbeid beeft reeds een oproep gericht tot de stakers, het werk te hervatten. Zestigduizend stuks vee dreigen otj komen, wanneer niet spoedig verande ring in de situatie komt. Bernard Verhoeven verlaat Jan van Eyk-Academie De heer Bernard Verhoeven zal 1 October, het einde van het lopende studie jaar, ontslag nemen als directeur van de Jan van Eyk-Academie te Maastricht. Hij blijft echter als leider van de Toneel- academie te Maastricht werkzaam. Nettenfabriek Apeldoorn wordt gesaneerd Geen nieuwe offers van aandeelhouders Op de aandeelhoudersvergadering der Apeldoornse Nettenfabriek Von Zeppe lin Co verklaarde de voorzitter der commissie van onderzoek, de heer R. E. Duin, dat er bij de sanering geen nieuwe offers van de aandeelhouders zullen worden gevraagd. De commissaris9ei leden der commissie van onderzoek stel len f600.000 aan aandelen beschikbaar, de banken eveneens f600.000 en van de N.V. Gemhel zijn f490.000 aandelen overgenomen tegen overneming der ver plichtingen, zodat de Apeldoornse Net tenfabriek deze aandelen tegen 40 pet verwerft. Ook de fiscus heeft medege werkt, zodat f 1.650.000 ten gunste van de verlies, en winstrekening kan wor den geboekt. De banken hebben als voorwaarde gesteld, dat het restant ver lies van een ton wordt weggewerkt. Spreker is overtuigd, dat thans weer winst mogelijk is. Een motie, waarin 't aftreden van de waarnemend voorzitter van de raad van commissarissen, prof. ar T. P. van der Kooy, en de heren T Vroom, en J. C. van Waveren. alsmede het ontslag van de heer H. C. Smith, werd geëist, is ingetrokken. Prof Van der Kooy erkende niet tijdig tegen het dictoriaal optreden van de oud-direc teur, de heer D. R. Jonker, te zijn op getreden. Dat het verlies 7 ton hoger werd dan in November jl. was begroot, gesaneerd. Zo «poedig mogelijk tussentijdse balans wor den bekend gemaakt. Men wil de grond- stoffenr/oorraden tot een derde terug brengen. De bartkschuld is 'van f4% min tot f3,6 min verlaagd en ral in Septem- sr a.s. omstreeks f3 min zijn. De jaarstukken werden goedgekeurd. De Franse amoassadeur te Londen heelt opdracht gekregen de internationale tinovereenkomst te tekenen- Amerika heeft het verzoek van Israël om een hulp van 15 millioen dohars van de hand gewezen, en tevens medegedeeld, dat Israël volgend jaar minder hulp te verwachten heeft- Mooi resultaat van de Ned. kookploeg Goede propaganda voor de Ned. hotellerie (Van één onzer verslaggevers) ..Laat men nooit meer spreken van het feit. dat er geen Hollandse keuken zou zijn", aldus de heer M. G. J Kempers. de technisch chef van Hollandse équipé. diie. zoals 'wij meldden, zo succesvol heeft deelgenomen aan de internationale kook- wedstrijd op de Hospes in Bern en dezer dagen ln ons land is teruggekeerd. In de Vliegende Hollander te Schevenir.gen heeft de heer Kempers, die met de ge hele équipe aanwezig was. gisteren een en ander over de wedstrijd verteld daarbij de prachtige resultaten van Nederlandse ploeg, die een van de vier eremedailles veroverde, gereleveerd. Hij prees het vakmanschap van zijn mensen, in het bijzonder van de culinair chef. de heer W. te Mey. die nog een fraai per soonlijke prij6 veroverde, en die orga nisaties en instellingen, welke tot het welslagen van de Nederlandse deelne- Praten en eten Verveling bij toespraken door het (voorlopig) achterwege laten der vertalingen (Van onze §-redacteur) De leden van het PEN-congres hebben gisteren in Den Haag velen tot wanhoop gebracht. En tot die velen behoorden niet alleen de autoriteiten, ®n die om half elf met een lege Ridderzaal zaten, terwijl toen de bijeenkomst 0 in dat hart van het land moest beginnen. Tot die wanhopigen behoorden ook schrijvers als Bertholt Brecht. die, de grijze pet tegen de, naar de wijze der Russische intellectuelen hoog dichtgeknoopte grijze jas gedrukt, uit de Ridderzaal de benen namen, omdat het daar gevoerde discours hun volkomen ontging. -- Schrijvers zijn in de grond van de zaak I dag. Zij Is gevolgd door een even indruk- ming hebben bijgedragen" Dit heeft cie onmaatschappelijke lieden. Zo'n congres is wekkend als informeel slot: het promotie- naam van de Nederlandse hotellerie goed i dus het samenkomen van vele van derge- diner In de Sociëteit **'---«•= gedaan". De heer H. A. Baay, vice-voor- lijke elementen. Zij komen door deuren, congri zltter van de Horecaf, sprak vervolgens waardoor zij niet moeten komen; zij ver-1 van e woorden van iof namens de Horecaf. toeven in vertrekken, waar zij veel later Het v waarna de heer Te Mey aan de heer of veel eerder moeten of haddr Kempers een aandenken overhandigde z'in En En de elf man \an de equipe >uflens| Kiinonlr^wlct nm half plf had moetenstaande roman ..Tournooi met de dood >1 di de keuken 1 Wet op de Omzetbelasting Weeldetarief met een beperkte looptijd Het Tweede Kamerlid mr Van Leeuwen (lib.) heeft in een amendement op de aan hangige Wet op de Omzetbelasting 1954 haT uur" der dat sadeurs ook al na voorgesteld, het artikel, dat het weelde tarief van 15 pet. en het tussentarief van 10 pet. regelt, te doen vervallen op 1 Ja nuari 1957. De bedoeling van dit voorstel 5. er voor te zorgen, dat een eventuele erlenging van deze heffingen binnen af zienbare tijd opnieuw in discussie kan ko- Voorts heeft mr Van Leeuwen een amendement ingediend, dat tot strekking heeft, met zoveel woorden in de wet vast te leggen het beginsel, dat bij algemene maatregel van bestuur voorschriften kun- worden gegeven ter voorkoming van onredelijk zware belasting in die gevallen, rin er een onevenredige verhouding ontstaan tussen de te heffen belasting tegenover de waarde, welke de leveringen of diensten aan duet toevoegen. Voorts heeft drs Lucas (Kath. V.) een j verstaanbaarheid, serie amendementen ingediend, waardoor nietvooruitlopen c hij wil voorkomen, dat uitbreiding van de congres ten aan: integratietabel tot stand kan komen bij'zal hebben. nister Oals had moeten uitspreken (de mi nister werd daarin door tragische familie omstandigheden verhinderd) in vlot In dit betoog werd herinnerd aan de plaats, welke de Ridderzaal in de his torie van het land en de boekverkoop in Den Haag heeft ingenomen. Er was n.l. een tijd, waarin de Ridderzaal diende als onderdak voor de vele boekhandelaren uit Den Haag, die er hun boekenstallen hadden. Na deze historische herinnering wijdde de redevoering enige aandacht aan de experimenten die op het ogenblik ln de literatuur ondernomen worden. Een eerste kenmerk er van is. aldus de minister, dat de experimentele letter- maatschappelijk pro-[kunde veelal afstand doet lijk g< onder de arm geklemd Minerv daar de gast van de directies aantel Nederlandse dagbladen, een banket zonder avondtoilet. .„rote meerderheid der gasten ver gisteren een hoog scheen in gemakkelijk zittende zomerpak- ,«de «^«j. «du» üxsttsïK1 Johan Fabr,c,ü! hartdn"" ,rden m.ar «landen, De minister-president dr W. de voorzitter van de Eerste Jonkman, hadden toen al een ;oet naast elkaar gezeten, zon- iets geschiedde en de ambas- n enkele mogendheden zochten een vast punt om zich, proto colair, aan vast te klampen. Zo begon men dan eindelijk met een begroeting door (thans) doctor Victor van Vriesland, die vergat de autoriteiten welkom te heten en die dat dus aan het eind deed. De nieuwe doctor las de rede, die Iedereen eindeliik Op de zolder wa allerijl) voor die stoelen bezet zat Of iedereen' een tafel ingericht (in laatkomers, die alle Anton van Duin- monde tafelpresident en i ogenb'ik kwamen alle aan i deze tafel naar beneden van Van Duinkerken, de tellen, te huldicm gewaagde daarbij om in deze tiid te leven. Ziin woorden werden exoerimenteel onderstreept door enkele experimentele dichters. Er zijn vele toespraken gehoud' waren drie promotietaarten, gepromoveerden één. Het elk der bijna mid dernacht, toen het congres tenslotte Leiden verliet, uitgeput, maar wèl ge voed, en gesierd met rode anjers! Eén hagelbui gelijk aan 100 A-bommen Een normale hagelbui bevat honderdmaal meer energie dan een atoom/bom. vertelde professor Stekihauser. hoofd van het weer kundig instituut te Wenen, giste ren in een beoog waarmee hij het sprookje, dat ontploffingen van atoom- en waterstofbommen in vloed op het weer zouden hebben, de wereld uit wilde helpen. Bij de ontploffing van een atoom- of waterstofbom komt er slechts zo kortstondig eon frac tie van een seconde een grote hoeveelheid energie vrij. dat er heel wa<t atoombommen nodig zijn om de energie van de zon te ver vangen. Professor Stelnhauser had het precies uitgerekend: er zouden om dat te bereiken per dag ander half milliard atoombommen tot ontploffing moeten wórden ge bracht. aldus Ass. Press. Jongen verdronken in Kralingseplas De 6-jarige Jan van der Hoek uit de Tweede .lerichostraat te Rotterdam, is in de Kralingseplas verdronken. Door onbe kende oorzaak was hij te water geraakt. Zes maanden voor werkgever van steuntrekkers Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 60-jarige directeur-eigenaar van een huidenoverslagbedrijf in de Amsterdamse haven. J- Th- B.. veroordeeld tot zes maanden. Hij was er van eschuldigd clandestien steuntrekkers in dienst te hebben genomen, falsificaties met for- lUlieren te hebben laten plegen en ge- genheid tot steunfraude te hebben ge- Henry Ford II voert in West-Duits land besprexingen over de uitbreiding zijn fabriek te Keulen, die vorig jaar W motorrijtuigen heeft gebouwd. Een sprong vooruit de r ,5; BETER EN GOEDKOPER LEVEN EN PRODUCTIE VAN HET NODIGE VOEDSEL vilde algemene maatregel van bestuur, af door de wetgever goed te keuren. De heer Lucas wil een eventuele wijziging deze tabel (waarbij het dus gaat om heffing over het ten behoeve van het be drijf van fabrikant beschikken over zelf voortgebrachte grondstoffen) uitsluitend rechtstreeks aan de wetgever voorbehou- Met deze voorstellen is 't aantal amen dementen, dat op de nieuwe Wet op de Omzetbelasting is Ingediend, reeds geste gen tot achttien. Tegen monopolie van Ned. kolenhandelaar Minister prof. dr J. Zijlstra heeft het Hoge Gezagsorgaan van de Kolen- en Staalgemeenschap gevraagd of het ge oorloofd is. dat een Duitse kolenmijn producten in Nederland door be middeling van maar één Nederlandse handelaar verkoopt. Zomer-rodekool is er ook weer Aan de veiling van de Langedijker groenteneentrale is vanmorgen de eerste vroege zomerrodekool verkcht. Prijs f 25 per 100 kg. Diefstal van honderd duizenden sigaretten Gisteren heeft de Amsterdamse recht bank uitspraak gedaan inzake de diefstal len van honderdduizenden Amerikaanse sigaretten uit een gemeentelijk entrepót in de Amsterdamse haven. Aan de ver dachten zeven Amsterdammers werden vonnissen opgelegd, variërend acht tot vijftien maanden. Daarna betrad André Chamson. Franse afgevaardigde, het spreekgestoelte. Hij sprak over de experimentele poëzii als over een uitdrukkingsmiddel van d< taal. En de taal is een normaal menselijli orgaan. Soms is het ziek. soms wordt het oud, maar altijd heeft het deze eigen schap, dat het verstaan wordt door het menselijk hart. Daarom moeten de nieuwers hun gang maar gaan, dat is hun taak, maar zij dienen te bedenken, dat hun taal niet modern, doch wel eeuwig moet zijn. Zij moet de eeuwigheid door staan. Na hem kwam prof. dr N. A. Donker sloot en ook hij sprak in het Frans ovei de experimentele poëzie. Het experimen tele gedicht, zo zei hij. staat midden ln een levensstroom, zoals een zwembs: in een rivier. De taai van de experi mentele dichter streeft er naar het lever zelf te worden. Aan de zeldzame verbinte nis van het bewuste en het onbewuste waarvan de dichtkunst nog steeds hei onopgehelderde geheim bezit, danken wi; de beste vondsten als korrels van puur goud, zo zei dr Donkersloot, De beweging in de stoelen der Franssprekende deelnemers was beleefd, doch groot. De tolk snelde naar de katheder om te gaan vertalen, maar het was niet nodig. ..Morgen verschijnen de toespraken in het Engels." zei de voor zitter en daarmee was het etensuur aan gebroken. Per bus spoedde men zich naar Scheve- ningen. waar iedereen zich al te goed deed aan de waarlijk feestelijke tafels, toen ontdekt wprd, dat het gemeentebestuur in de serre wachtte. Maar Douglas Young, de Schotse dichter, ving alle teleurstelling daarover op. door een geestig antwoord- speechje op het wethouderlijk betoog van de heer Van Zwiindregt. En daarna was het de hoogst* tijd voor Leiden, waar de ere-promotie plaats vond. Promotiediner Een ontvangst door het gemeentebestuur van Leiden was het volgende programma punt van deze wel zeer drukke congres- Gouverneur dr J Guinea beeft in oi landse regering een driejarenplan opge steld voor Nieuw-Guinea ter verbetering van de levensvoorwaarden door bestrij ding van de duurte, verhoging van de lonen en salarissen verbetering van be huizing cn sociale voorzieningen, hoger productie van de levensmiddelen, ver betering van de verbindingen, bestrijding van ziekten, beter onderwijs, electrici- teitsvoorziening, enz. Voor een plan op langere termijn heeft men behoefte aan een beter overheids apparaat, redelijke verbindingen, onder zoek van het land. en wetenschappelijke kennis. Een en ander wordt medegedeeld bij de Indiening In de Tweede Kamer van de begrotingen voor Nieuw-Guinea over "54 met als eindcijfers f89.4 millioen en f 106.5 min aan uitgaven. Over an Baal van Nieuw I betering brengen In hef grote verschil leg met de Neder- tussen het aantal mannen en vrouwen. Collectieve arbeidscontracten zullen de aandacht ontvaneen. De verbetering der positie van de Papoea-werkers wil men vooral zoeken in de sociale voorzienin gen, daar hoger loon ln deze onervaren handen niet goed besteed wordt. De snelle groei van de overheidstaak heeft vele kradhten geplaatst voor vraagstuk ken. die verre buiten het terrein hunner deskundigheid reikten. In drie jaren hoopt men een apparaat op te bouwen, dat opgewassen is tegen de behoeften van het land. Om goede krachten aan te lokken wil men de levenskosten ver lagen. lonen verhogen, levensvoorwaar den verbeteren Het aantal kustdiensten der K.P.M. wordt verdubbeld en er komt een rechtstreekse K.P.M.-verbinding met Singapore. Tevens zal men patrouille- aartuigen met laadruimte aanschaffen. 1 Nederland f 56'i millioen moeten Twee kleine vliegtuigen worden aance- büpassen, waarvan f 34,6 min op de ge- schaft. Met de KLM. zijn besprekingen dienst en f25.9 min op de kapitaal- gaande over het burgerluchtvorkeer Aan- dienst leg van kleir.e strips is nodig Bij het erkweek zal worden uitgebreid onderwijs is nauwe samenwerking met |_tot 45 uur. Voor de haven van j plan vastgesteld. De Hollandi stadsbouw zal midden 1957 voltooid kun nen zijn Men wil daar voor de eerste r.ood 250 volkswoningen bouwen. in Manokwari 100 en in Biak 40 Door mil dere immigratiebepalingen wil men ver- Onderzoek wees uit Medisch centrum wil schoenproductie door samenwerking verbeteren Onder leiding van de chirurg dr A. L. de Vetten uit Boxtel is een Medisch Technisch Centrum voor Beschoeiing der Voeten gevormd. Dit centrum heeft bij 1.300 Nederlanders winkelpersoneel in aantal steden van ons land ondersoek verricht naar de toestand de voeten en de schoenen. Ongeveer 65 procent had voetklachten, van 70 procent ■as de conditie van de voet onbevredi gend en 80 procent had 's avonds ver moeide voeten. In vele gevallen bleek de lasvorm van de schoen als zodanig on- oldoende en ln vele andere gevallen be ond de juiste schoen zich niet aan de juiste voet. •oortgezet onderzoek, waarvoor de plannen gereed liggen, wil dr De Vet ten trachten te bereiken dat door samen- erking van de schoenfabrieken een to tale eindproductle en verbeterde winkel- 'oorraad worden verkregen, die meer ivereenkomen met de werkelijke be hoefte. In de Nederlandse schoenenindustrie zijn ongeveer 350 ondernemingen, waar- 130 grote. Ongeveer 1700 in deze in dustrie werkzame personen maakten ln dan 24 millioen paren schoe nen. Een recordproductie die 3 millioen paar meer is dan in 1952. toen de omzet 200 millioen gulden bedroeg. In 1953 den 4.3 millioen paren schoenen uitge voerd. ofwel 18 procent, met een devie- zervopbrengst van 30 millioen gulden. binnenlands verbruik is in de laat ste 35 jaar verdrievoudigd. Een generatie geleden kocht men gemiddeld twee paar schoenen ln de drie Jaar. Nu is di danks deze stijgende lijn is er in Neder land nog een grote achterstand in brulk ten opzichte van landen als de Verenigde Staten en Engeland. Bond van ziekenfondsen: Naar meer poliklinieken voor tandheelkunde De Centrale Bond van Onderling Be heerde Ziekenfondsen heeft gisteren Utrecht een resolutie aangenomen, w in wordt gezegd, dat de verstrekking tandheelkundige hulp aan ziekenlonds- verzekerden zo economisch mogelijk tandheelkundig verantwoord dient te ge schieden. In aanmerking nemende, aat een doelmatig toezicht op de uniforme toepassing van de behandeling noodzake lijk is. heeft de centrale bond als zijn oordeel uitgesproken, dat dit het beste te verwezenlijken is door het oprichten of instandhouden van tandheelkundige poll klinieken of behandelingscentra. Daar waar dit nodig en mogelijk is, dient dit te worden bevorderd, aldus de bond. De voorzitter, de heer J. C. van Hen- den, vertelde, dat er thans een aantal enquêtes wordt gehouden teneinde te komen tot een juiste berekening van de groepen paar schoenen per jaar geworden. On- j jaar zal duren. kosten der praktijken zlekenfondsmedewerk' I Bij de huisartsen is het onderzoek reeds beëindigd. Het rapport over deze groep van medewerkers is binnenkort te ver wachten. De onderhandelingen voor het afsluiten van een definitief contract voor deze groep zijn inmiddels begonnen Ver wacht wordt, dat volgend jaar de thans bestaande voorlopige regaling vervangen :al kunnen worden door een die dan drie Als deze boxer wegloopt, kan het adres van zijn baas gemak kelijk worden opgespoord. Het dier is namelijk als een der eer ste honden ingeschreven bij de Stichting Registratie Nederland se Huisdieren. Twee honderd en vijftig propagandisten van deze stichting gaan op stap om alle bezitters van honden en katten in te schrijven. De dieren krij gen met een rubberstempel een nummer op het oor gedrukt. Loopt een dier weg, dan kan de vinder de stichting opbellen, die dan voor terugbrenging naar de eigenaar zorgt. Zes doden door branden in de maand April In April hebben ais gevolg van brand zes personen het leven verloren, terwijl negentien personen, nder wie drie brand weerlieden. werden gewond Do directe schade bij branden wordt geraamd op f 2 916 000.— tegen f 2 428.405— zending en missie nodig. Ongewenst is. dat leerkrachten van het bijzonder on derwijs in gouvernementsdienst blijven. Er moet met behoud van het recht van het bijzonder onderwijs op eigen keus van leermiddelen gewerkt worden aan bruik bare boeken en methoden. Invoering van Nederlands a'.s voertaal zal jarenlange voorbereiding verger. Het aantal scholen moet vergroot. Aandacht wordt besteed aan middelbare scholen en voorbereidend hoger onderwijs. Tevens moet er ge zorgd worden, dat het leven voor de ont wikkelde Papoea ln de maatschappij aan vaardbaar wordt gemaakt. Er komen ad viesraden om de bevolking te laten me dewerken aan de opstelling der begro ting. Dit is te meer nodig, daar een vrije pers ontbreekt en het contactcentrum te Hollandia als experiment mislukt is. Voor de Papoeabevolking wil men streekge- meenschappcn instellen. In twee jaar wil men een kaart van 1 op 100.000 gereed hebben. Zeekaartering is dringend nodig. Nieuw-Guinea schijnt niet vruchtbaar ge- noeg te zijn om de gehele bevolking In de landbouw een bestaan te geven. Vee teelt biedt welliaht meer vooruitzichten. Maatregelen worden genomen om het land in de voedselvoorziening onafhan kelijk te maken. Voor de inkomstenbe lasting wil men een verlaging van 0 tol 60 procent met ruime aftrek voor familie en kinderen, met name studerende; vrijr stelling en vrije afschrijvingen voor on dernemers. Het tarief der vennootschaps belasting wordt 40 procent met verlies compensatie. o.a. onbeperkt voor de eer ste zes jaren en met voorzieningen voor bijzondere risico's. Te Hollandia zal een modelkampong komen. De malaria, die hoofdzakelijk verantwoordelijk is voor een zuigelingensterfte van 30 tot 40 pet, zal krachtig worden aangepakt, evenals framboesia en lepra. Hollandia, Biak. Manokwari. Sorong. Merauke hebben nieuwe centrales gekregen. Plannen voor Fak Fak zijn in voorbereiding. Energie levering komt te Tanah Merah. Sarmi, Kokonao enz. Het nieuwe zenderpark te Hollandia komt ln 1954 in bedrijf In Biak zal dit Jaar het vliegveld gereed zijn. dat te Manokwari in 1954 of begin 1955. Voor 1955 staat een vliegveld bij Kaimana op het programma. BLOED VAN SOEKARNO President Soekarno van Indonesië zal Maandag een halve liter bloed afstaan voor de bloedtransfusiedienst te Dja karta. PERSONALIA 11953. In de algemene ledenvergadering van het Nederlands Instituut voor Efficiency, die te Utrecht werd gehouden, zijn tot lid van het algemeen bestuur gekozen prof. ir E. van Emden, directeur van Fokker N.V. te Amsterdam, ir L. P. M. H. Thoest, directeur van de Kon. Ned. Papierfabriek te Maastricht, en drs M. J. v. d. Ploeg directeur van de K.L.M. te 's-Gravenhage. April Prof. Van Emden werd tevens benoemd tot lid van het dagelijks bestuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7