Gillette ,Uit het land van de Bijbel unieke tentoonstelling d vecht tegen de duurte'. Gillette Instemming met afwijzend standpunt in zake surrogaat-E.D.G. Verplaatsing van arbeiders uit overschotgebieden s DONDERDAG 24 JUNI 1354 IN HET HAAGSE GEMEENTEMUSEUM Israël eeuwenlang speelbal der volken, maar trouw aan het Balk TT/"AT ONS BEWAARD IS uit het land van de Bijbel is in omvang niet zoveel, want Kanaan. al moge het dan het Beloofde Land zijn geweest, was geen plek voor een verzekerd bestaan. Gelegen tussen Egypte in het Zuiden en Mesopotamië in het Noorden, de geharnaste machten van de wereld van duizendtallen van jaren geleden, was het heel zijn historie door het opmarsgebied van de legerscharen dezer wereld, van de culturen der oude volkeren, van het afgodendom van de heidenen rondom. sten in steen en goud, de verfijnde le vensvormen en de toenmaals meest mo derne wetenschap, Israël daarentegen Wat de" Palestijnse bodem na een in tens oudheidkundig onderzoek prijs geeft het licht van de zon en van de we tenschap, draagt altijd de sporen van dit doorploegd bestaan. Temidden van het oorlogsgedruis van de groten der Aarde heeft Abrahams nageslacht op dit om streden gebied het hem toevertrouwde Woord van God moeten vasthouden, on geschonden en onverkort, zoals het dit ontvangen had uit de mond van Mozes de Profeten, van David en de Predi ker. Bezaten de rijke volkeren van rond de machtige wapenen, de edele kun- Vlak vóór appèl in Washington 'f Verklaarde uitzicht met zichzelf.. „Binnen een maand heb ik eervolle wapenstilstand in Indo- a bereikt, of ik treed weer af." De vraag is of deze Franse illusie, met da Vietminh een aannemelijk compromis te bereiken, strookt met de keihard® wer- talijkheid. Genève heeft na langdurige taaadslagingen, waarbij het geduld van te Westelijk en op een zware proef werd fateld, geen oplossing gebracht, voor Korea. En wat Indo-China betreft, pro beert Mendés-France te kijken door een klein gaatje in de Chinese muur. Meer betekenis kan men voorlopig niet hech ten aan het ..tête a tête" te Bern tussen Mendès-France en de Chinese, commu nistische premier Tsjoe En-lai. Gesteld eens, dat deze wapenstilstand in Indo-China enigszins r.aar Koreaans model, er komt. betekent dit dan ook. dat het communisme van Peking en Moskou voortaan in Zuidoost-Arie rustig bij de denkbeeldige grenslijn gaat zitten Want daar gaat het feitelijk om. wordt door de communisten dan van verdere ln-| filtratie en penetra-j tie afgezien. Wij zul len spoedig verne men, welke voorwaarden door partijen nu „definitief" worden gesteld, maar dit difinitieve hangt steeds af van de machts positie, die militair-strategisch door Frankrijk en de Vietminh in Indo-China wordt ingenomen. Men speculeert op bilaterale besprekingen tussen Frankrijk on de Vietminh. maar intussen hebben de Fransen, zeer verstandig hun mili taire activiteit in de delta van de Rode rivier verhoogd en drongen zij zelfs door tot de communistische basis, gelegen op het eiland Van Coc ten Noordwesten van Hanoi. Wij wijzen er op. dat in besloten zit ting te Genève nog voorsteller, betref fende een bestand worden uitgewisseld, maar nog steeds is geen voo beide partijen aanvaardbare „controle-com missie" voor een eventueel bestand klaar (estoomd. Mendès-France. die haast moet maken, is daarom op neutraal gebied Born Tsjoe En-lai persoonlijk maar eens ?aan polsen. De regering te Washington kont echter aan dit Frans-Chinese schim menspel weinig waarde toe. Om Washing ton niet nog meer van zich te vervreem den, heeft Mendès-France verklaard, dal bij er (evenals Engeland! niet denkt, het rode regiem in China als het wettige te erkennen. Het is onder deze omstandigheden, dat ie Britse staatslieden. Churchill en Eden morgen in Washington contact opnemen met Eisenhower en Foster Dulles nieuwe richtlijnen over de gemeenschap pelijk te voeren politiek in /uldoost- Azië zullen worden uitgestippeld Ame rika zou liefst onverwijld het p'.an van oen defensiepact voor Zuidoost-Azië tot werkelijkheid willen maken, maar En- teland staat daar nog aarzelend tegen over. Vlak vóór de beraadslagingen tus- »en Amerikaanse en Britse politieke kopstukken, hield de Amerikaanse Na tionale Veiligheidsraad appèl. Inmiddels beeft men van Britse zijde verklaard, dat Churchill en Eden in Washington nechts gemachtigd zijn „oriënterende besprekingen" te voeren, waaruit valt >f te leiden, dat men eerst nog eens de Britse kat uit de Amerikaanse boom wil kijken. De Britten willen wachten lot op 10 Juli het resultaat bekend is van bet werk der gemengde militaire com missies. die in Genève onderhandelen over de evacuatie en hergroepeging der •hijdkrachten van beide partuen m Vietnam, Laos en Cambodja. Het zal heel wat hoofdbrekens kosten. ^Washington het Amerikaanse en Brits® standpunt met elkaar te verzoenen en eerder verluidde, dat de Ver. Staten desnoods zonder Britse deelname maar v«t aan de uitwerking voor een defen- 'iepact voor Zuidoost-Azië zouden be ltinnen. Blijkbaar is het Amerikaanse tertrouwen noch in het resultant van Genève, noch in het succes van hei onderonsje" tussen Mendès-Frai ce en Tsjoe En-lai bijster groot. Dit Ameri kaanse vertrouwen zal op de politieke bezat, niets dan alleen dit Woord, dat hem ter bewaring was toevertrouwd. Na eeuwen zijn al deze wereldrijken reeds lang vergaan, maar dit is het wonder, dat het Woord gebleven is. Dikwijls overwoekerd door de wijsheid der volke ren. is het nochtans bewaard tot op deze dag Wanneer Israël zich uit wilde drukken in kunst of cultuur, heeft het moeten le nen van wat het bij de anderen aantrof. Dit spreken met de ..taal" der anderen heeft vaak grote gevaren met zich mee gebracht. sommigen zijn afgevallen om vreemde goden na te volgen, maar in af val óf in onderdrukking bleef Israël door de eeuwen heen vergezeld van het heim wee naar dienst van die God. die het volk hiertoe had uitverkoren. Van Stenen Tijdperk tot Christendom Als men in deze dagen de onder zulke tragische omstandigheden geopende ten toonstelling: Uit het Land van de Bijbel, in het Haagse Gemeentemuseum bezoekt, wordt men in onmiddellijke aanraking gebracht met deze bestaansstrijd van het volk Israël. Veel is daar bijeengebracht', dat duidelijk spreekt van allerlei vreem de invloeden: Egyptische. Phoenicische. Assyrische, Babylonische, Perzische, Hel lenistische, Romeinse. Byzantijnse en zo maar voort en ook van de onuitroeibare primitieve van het volk des lands. Het is een zeer rijke wereld, die men hier binnentreedt. Naar cultuurpatronen even bont als Jozelfs veelverwige rok. Alle Twee bronzen olielampjes uit de Byzantijnse tijd f324640 na Christus). Het linker draagt de Menorah, de 7-armige luch ter uit de Tempel, het rechter is voorzien van het Kruis. Met de Menorah drukt men zijn heimwee uit naar de tijd, toen de tempel nog bestond; met het Kruis belijdt men, dat het Licht dezer wereld reddend is ver schenen. volkeren, waarover het Oude Testament spreekt hebben hier hun merktekenen nagelaten. Men moet wel zeer bedreven zijn in de oude cultuurhistorie om al deze invloeden met naam en toenaam te kunnen thuis brengen. Bovendien omvat deze tentoonstelling naar de tijd een haast onvoorstelbare periode: van Stenen Tijdperk tot aan het Christen dom. Om precies te zijn: van de ver steende olifantstand uit de praehistorie van honderdduizenden jaren vóór Chris tus tot aan prachtige gouden en iv sieraden uit de Byzantijnse tijd, c veer 500 jaar na Christus Met een "zenstap omspant men hier dit geweldig tijdperk, want Palestina is zeer oud. La ten wij vervuld van het respect voor zo veel eeuwen onze aandacht schenken aar (Advertentie) Wrijf Kou en Pijn weg met DAM PO Kamerlid stelt vragen Westen zuigt arbeiders uit Groningen weg In de provincie Groningen, speciaal in de kanaalstreek, is men ernstig ongerust over het wegtrekken van vakkundige in dustrie-arbeiders naar het Westen van het land, waardoor de industrieën van het Noorden in moeilijkheden dreigen te raken. Het Tweede Kamerlid Krol (c.h.) heeft nu schriftelijk aan de ministers Suurhoff en Zijlstra gevraagd op welke wijze de regering zal trachten deze ont wikkeling tegen te gaan. aanschouwd: Hij. die de levende Ark was. waarin de Zijn geborgen zijn Maar onze aandacht wordt alweer ge troffen door een der hoogtepunten van deze expositie: een groot mozaïek uit de Byzantijnse tijd. voorstellende de of ferande van Isaac. Het was in deze jaren, dat het verbod om zich gesneden beel den te maken stilzwijgend overtreden werd. Op de wijze der heidenen beeldde hier een Joods kunstenaar de geschiede nis van'Genesis uit in mozaïek. Abraham staat in gedachten met het reeds getrok- ken mes cn Isaac heeft de touwen reeds Hedenavond zou ae Tweede Kamer oin Het offer werd echter niet volvoerd.het wetsontwerp Instelling van een Raad want God zelf had zich reeds van 'n offer- voor de Kunst hehondelen Aangezien lam voorzien. Op primitieve wijze staan minister Cals echter wegens ernstige fa de figuren naast elkaar geplaatst, dat be-| milie omstendighedi schouwer gelegenheid gevende ken over de diepe zin. Nog geen Raad voor de Kunst ianwezig dën-| kan zijn. De Kamer besloot daarom, het etsontwerp voorlopig van de agenda af Rollen van de Dode Zee Het belangrijkste stuk van deze ten toonstelling is echter de kruik, door Ara bische herders in 1947 gevonden in een grot bij de Dode Zee, waarin zich het al leroudste tot nu toe bekende handschrift van het Oude Testament bevond. Frag menten van dit handschrift (o.a. van Je- saja 5259) zijn er bijgevoegd. Dit is het sluitstuk en het waardevolste stuk van deze unieke tentoonstelling, die eer jaar lang in Amerika de grootste belang stelling heeft getrokken. Deze kruik er die restjes perkament. Zij vertellen ons dat Israël het volk van Het Boek is ge weest Kunst- en cultuuruitingen onder gingen de invloed der omwonende volke ren. maar Het Boek. dat was Israëls enig en uitsluitend eigendom. Dit heeft het bewaard gedurende de vele eeuwen van zijn omstreden bestaan, op een stukje grond, dat de strijdplaats was van de machtigen der Aarde. Hier in dit Bock zwegen de volkeren met hun z.g. wijs heid: hier alleen sprak God en de in vloed. die er van dit Boek is uitgegaan op Israël, heeft dit volk apart gezet van van alle anderen; uniek gemaakt in heel de wereld. De vervulling Als wü de tentoonstelling verlaten, valt ons oog op twee kleine bronzen olie lampjes. uit de Byzantijnse tijd. Het ene is voorzien van de menorah. de luchter van het heimwee. Het andere echter is in plaats van de menorah voorzien van een kruis. Christenen in het oude land ruilden de menorah in voor het Kruis het teken van de heimwee, voor dat der overwinning het Licht dezer We reld was reddend verschenen. Palestina, zo leert ons deze expositie, waarvoor vele Amerikaanse musea waardevolle inzendingen afstonden, heeft een rijk. een bontgekleurd verleden, dat ons des te waardevoller is. omdat hei levens de geboorteplaats was van Gods toekomst. Een machtige tentoonstelling, maar moei lijk en niet om zo maar eens af te doen als een bezienswaardigheid. i te Verlies voor P. v. d. A. in Zierikzee De voorlopige uitslagen van de gisteren Zierikzee gehouden gemeehteraadsver- iezingen zijn: het totaal aantal uitge brachte stemmen 3807 (in 1949: 3650). Hier- verkreeg de P.v.d.A. 1011 stemmen (1124), A.R. Partij 875 (843), V.V.D. 368 (436), CH.U-. 391 (439). K.V.P. 422 (413). Middenstandspartij 102 (159), Algemeen Belang 210 (159), Partij Het Roer Om 428 (geen). De voorlopige zetelverdeling is nu: P.v.d.A. 4 (4). A.R. Partij 3 (3), V. V. D. 1 (2), C.H U. 1 (2), K.V.P. 2 (1). Midden standspartij geen (1). algemeen belang geen (geen). Het Roer Om 2 (geen). :lit° Een kruik, waarin zich schrift rollen bevonden uit het Herodi- aanse tijdperk, rondom het begin onzer jaartelling, in 1947 door Arabische herders in een grot bij de Dode Zee gevonden, bevindt zich ook op de tentoonstelling: Uit het Land van de Bijbel, in het Haagse Gemeentemuseum. beurs een hausse ondergaan, als de Fransen in staat zijn. de militaire situate in Indo-China te beheersen. Men dient in te zien, dat de Britten gebonden zijn aan hetgeen leeft in Zuidoost-Aziatisctie gebieden als India en Birma en het is tekenend, dat de communistische Chinees Tsjoe En-lai in New Delhi de gast was van premier Nehroe van India, waar ook de Indo-Chinese rijsttafel werd ge serveerd. Inderdaad, dit kan wel eens een voor spel zijn voor nog intensievere activiteit van India inzake Indo-China. Een land als India valt moeilijk te lijmen aan eer (Amerikaans) defensiepact voor Zuid oost-Azië. omdat de nationalistische ge voelens steun vinden bij de communis tische leiders van Peking en Moskou Meerdere Zuidoost-Aziatische landen cn. dat deelneming aan een Wes telijk defensiepact, de communisten van hen zal afstoten. Trouwens, premier Nehroe van India heeft zijn sympathi» voor de communistische Vietminh in de Franse deelstaat Vietnam niet onder stoelen of banken gestoken. Tenslotte nog deze opmerking: terwijl Frankrijks militair optreden in Indo- China uiteraard van grote invloed zal zijn op het politiek-diplomatieke overleg te Washington, schittert daar een Men dès-France zelf door.afwezigheid! Een fragment van Jesaja 5259, a'at zich bevond in de in 1947 bij de Dode Zee gevonden kruik. Voor ae kennis van de juiste Bijbeltekst zijn deze rollen van het allergrootste belang, omdat zij stammen uit de Hero- diaanse tijd en onze tekst van het Oude Testament terugging op de eerst 1000 jaar nadien door de zg. Massoreten bewerkte handschriften. Prijsstijgingen overal, maar... 1 Hier hebt U de gelegenheid kennis te maken met 's werelds beste scheersysteem. Blauwe Gillette mesjes, de scherpste die ooit zijn geslepen en een Gillette precisie scheerapparaat. Die be horen bij elkander. Voor slechts f. 1.10 biedt Gillette U beide voordelen. Vraag Uw winkelier U een Gillette 32' te tonen! Pikje met 5 Blauwe Gillette mesjes nu slechts 75 ct. Dispenser of pakje van 10 mesjes nu voor f. 1.50 Een Gillette precisie scheer apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes Een goeie morgenbegint met Gillette.' Defensie-nota voor kennisgeving aangenomen Pas op voor een anti-militaristische werkgemeenschap in de P.v.d.A. .(Van onze Parlementsredacteur) De mededeling van minister Staf, dat een soort surrogaat-Europese De fensiegemeenschap, waaraan deelgenomen zou worden door West Duitsland en de Beneluxlanden niet voorverwezenlijking in aanmerking komt, heeft allerwege instemming in de Tweede Kamer gevonden, toen gisteren het debat over de defensie-nota werd voortgezet. Duidelijk heeft de bewinds man gesteld, dat vastgehouden moet worden aan het gewone EDG-verdrag en dat het geen zin heeft, nu reeds over alternatieven te spreken. Even verblijdend was de mededeling, dat, hoewel niet precies bekend is, hoe het staat met het amendement-Richards inzake de Amerikaanse militaire steun verlening, het in ieder geval niet in de bedoeling ligt, dat hiervan enige invloed in de verkeerde richting op de hulpverlening aan Nederland zal uitgaan. Wat het E.D.G. betreft was alleen de j wiel zou steken. Maar de heer Vermeer heer Weiter (kath. nat.) van oordeel, dat had dit niet in de juiste zin geïnterpre- de regering zich vasthoudt aan iets, dat teerd en zijn boze fantasie laten spelen, er niet is. „Maar ik gun de minister dit| Dr Bruins Slot had helemaal niet be- chlmerieke houvast," zo zeide hij. Ook doeld te zeggen, dat de P.v.d.A. weer de heer Tilanus (c.h.) toonde bij her- anti-militairislisch zou worden. Hij had haling, dat hij bepaald niet rouwig zou allerlei wensdromen en daarbij behoorde zijn, wanneer er van de E.D.G. niet veel niet. dat de socialisten anti-militairistiseh terecht zou komen. zouden worden, wel, dat zij anti-revolu- De heer Vermeer (soc.) viel naar twee tlonnair zouden worden. Maar daar is kanten uit. In de eerste plaats vond hij voorlopig geen kijk op het i dat dr Bruins Slot (a.r.)| Dr Bruins Slot had slechts bedoeld te zeggen, dat het anti-militairisme toeneemt. gezinspeeld had op het antl-militairlsme, dat in.sommige P.v d.A.-kringen wordt jB1J de uli„„nal„„ komt dit gevonden De heer Bruins Slot nam «O i eerlijk waar niet voor. maar wel In vrij IknhenUhedroefdCr7n !!!dIehHPwIr het^betelïenende ma,C onder leden van de Ik ben bedroefd, zo zeide hij, over het,p,rtjj Arho;j 7l. t;:j feit. dat de heer Vermeer allerverschrik-1Yan de A.rbi,d'-Zie """.naar Tijd kelijkst uit zijn humeur is. Het was overi gens eèn vrij onschuldige opmerking, dat het i enkele monumenten op deze expositie Overal in Palestina bevinden zich kunstmatige hoogten, de z.g. tells, be staande uit de ruïnes van oude steden, die daar in vroeger eeuwen hebben ge staan. Op de puinhopen van een oude stad werd in een later tijdperk weer een nieuwe get-ouwd. die op haar beurt het trieste lot der vernietiging moest onder gaan. als nieuwe heersers zich in de streek kwamen vestigen. Een beroemd voorbeeld van zulk een ruïnenheuvel in het Nabije Oosten is het oude Ilias. Men begrijpt, dat het archaeologisch onder zoek zich bij voorkeur richt op zulke tells. Als men de tentoonstelling bezoekt, vertelt een dwarsdoorsnede van zo'n teil iets van de gang van een wetenschappe lijke opgraving. In de onderste laag wordt wel eens een versteende olifants tand of een menselijke schedel aange troffen of een czelskinnebak met vuur stenen. een stenen hakbijl of cultusbeeld- jes van een vruchtbaarheidsgodin. Alles op zijn minst van 3000 jaar voor Chris tus. In een jongere laag leren een grote terracotta-kom of parfumflesjes het na geslacht. dat de aartsvaders reeds over een goed geoutilleerde huishouding be schikten. De Egyptische invloed maakt zich reeds in de vormgeving kenbaar, maar ook is er import uit Mycene en Phoenicië. Het wereldverkeer begint te ontwaken en sierlijke Baalim en Asta- roth-beeldjes (b.v. een prachtig figuurtje van de Egyptische god Reshef) trachten Israël te verlokken tot de dienst van het heidendom. De Richterentijd breekt aan en de omliggende culturen beginnen zich tot hun middaghoogte te verheffen: hoe ver fijnd is reeds de lamp met de 7 knepen, hoe rijk versierd zijn reeds de kruiken, zoals ongetwijfeld Samuel er een gehad moet hebben, waarmee hij David zalfde. Hoe rijk moet Salomo's tijd geweest zijn, peggen ons zijn gereconstrueerde stallen uit Megiddo. Voor het dier wordt men selijk gezorgd, getuige de terracotta af beelding van een muildier met een zon nehoed op. Het koninkrijk wordt ge deeld: Judea houdt zich bij sobere dege lijke gebruiksvoorwerpen: practische welgevormde kruiken, maar in Samaria jaagt men de luxe na: sierlijke reukfles jes op ranke voetjes; een welgevormd Astarte-beeldje met een duif in de ar men geklemd. De Babylonische ballingschap en nog later als Jeruzalem verwoest is wordt het heimwee wakker geroepen naar de tempel en ontelbaar worden de afbeel dingen van de Menorah, die zeven armi- ge luchter: op zegels, op lampen in steen en brons. Overal leert deze afbeelding ons. dat het heimwee naar de tempel dienst leeft en leven blijft ondanks de vreemde invloeden, die elkaar snel op volgen: Perzische, Hellenistische, Ro meinse. Byzantijnse De menorah blijft het zinnebeeld van Israëls verlangen naar de reine dienst van God. Ook een afbeelding van de verbondsark, aange troffen op een kalkstenen reliëf in de synagoge van Kapernaum. uit de Ro meinse lijd en in Romeinse stijl vertelt ons van dil heimwee. Misschien heeft ook onze Heiland eens ditzelfde reliëf Toch is het zo Strijd tussen wesp en spin kan dot rchter levend het hol worden binnen gesleept, want van de tere eitjes, of zwakke wpspenlarvert zou niets terecht komen indien sij zich bevonden in de nabij heid van een krachtige prooi, die met machtige verdedigingsmiddelen is toe gerust. De rollen i an consument cn prooi zouden waarschijnlijk ogenblikke lijk worden omgekeerd. Neen. hier dient de onbewegelijkheid ton de dood gecombineerd te uiorden met de con serverende macht van het leven, gelijk Fabre het eens uitdrukte. De oplossing van deze, zo tegenstrij dig klinkende uit spraak, is werkelijk vallene weet zich uit deze omsinge- ig te bevrijden, zonder daarbij van haar angel gebruik te maken en zonder bekomen. De dolken schijnen op haar harde chitinepantser te zijn afgegleden. tvee geweldenaren blijven elkaar oog houden. De spin mag op haat mak lenblik krekel vi •erliest zij haar dood afgebroken op ha tezicht. Dan verdwiji e u-esp volgt haar. dodelijk gevecht zich in ht de grond gaan afspelen taak die hierbij aan de wesp is toebedeeld, is waarlijk niet gering. In bet Zuiden van Frankrijk opereert bijv. de Geringde Calicurgus. die op een spin juagt uelke met geweldige gifkaken is gewapend. Hoe bestrijdt nu de vermete le wesp deze spin (Lycosa) die niet alleen sterker is dan zij, muar wiens vergif ook een veel krachtiger uit werking heeft? Nauwelijks heelt de uesp de spin bemerkt, of jij nadert hem onbeschroomd, dra, haar bij schijnt ichter heeft de weer gereed. De gifkaken geopend en een druppeltje relt aan de punten. Deze houding bo< zij dei af. schijnt de springt zij wesp, die gifkaken 'tochtige spin «men. Onverh omkneld en me l u-ordt, doch de idt de s, poten in bedwang en grijpt met kaken het kop-borststuk vast. Dan dreigend de scherpe angel te hijn die met feilloze zekerheid i bek i de giftkaket poten van de spin builen trerking ge steld en de taak is, althans wal het weerloos en gevoelloos maken van het slachtoffer betreft, voltooid. Griezelig, (Nadruk verboden). Taak. waar ds Buskes en andere aanstaande socialisten in schrijven en waarin het anti-militairisme in constante en sterke mate op de voorgrond wordt ge plaatst. Daar moet op gelet worden, want het mocht eens komen slaan te gebeuren, dat er in de Partij van de Arbeid een anti-militairistische werkgemeenschap zou worden opgericht.... De heer Vermeer keerde zich ook tegen prof. Romme, die de nadruk had gelegd op de plaats, die de defensie-inspanning mag innemen tegen de achtergrond van sociale en economische veiligheid. Gij hebt. aldus de heer Vermeer, gesugge reerd. dat Nederland het nogal royaal doet en dat de druk wel wat verminderd kan worden. Daarmee speculeert gij op ver laging van belastingen, maar gij creëert een nieuw probleem. Ik constateer on evenredigheid tussen uw binnenlandse po litieke belangen en de noodzakelijke de fensie-inspanning. Prof Romme ging in zijn karakterise ring van de gemoedsgesteldheid van de heer Vermeer nog verder dan dr Bruins Slot. Tot de laatste zeide hij: Gij hebt gezegd, dat de heer Vermeer uit zijn hu meur was. Het lijkt mij meer, dat hij te uwaart en te mijwaart enigszins ge prikkeld was. Prof. Romme, aannemend, dat de heer Vermeer hem wel had willen begrijpen, constateerde nochtans, dat hij hem niet goed begrepen had. Hij was het er mee eens, dat om ons land een muur gebouwd moet worden, opdat er sociale cn economische gezondheid heerst, maar, zo zeide hij, om die muur te bouwen moeten ook de bouwers zelf gezond zijn en blijven. Prof. Romme was niet tevreden over het ministeriële antwoord, met name niet met betrekking tot de vraag, of de f 500 millioen overloop, die er in 1957 zal zijn, niet uitgesteld kan worden tot de be- groting-1958. De bewindsman maakte hem duidelijk, dat dit niet kon. aangezien hij dan teveel gebonden zou zijn bij zijn be stellingen. die toch vooruit gedaan moe ten worden. Blijkens interrupties van prof. Romme was hij het hiermee toch niet helemaal eens. Maar het staartje van dit debat zal komen bij de behandeling van de begrotingen van Oorlog en Marine in het komende najaar. Prof. Romme had zelf er reeds op gewezen, dat minister Staf had gevraagd om steun en critiek. Daarover zou de bewindsman ook niet van K.V.P.-zijde ie klagen hebben. Wat de steun betreft, zal dat ook zo blijven, als in de komende jaren aan de defensie de Juiste plaats zal worden gegeven in het geheel van onze economie. Dit debat heeft, aldus prof. Romme, daartoe geen steentje kunnen bijdragen, maar dat komt wel bij de komende begrotingsbehandeling. Rest ons ten slotle nog te melden, dat de heer Korthals (libde verzekering kreeg., dat de opdracht aan Polynorm voor de levering van trailers op normale wijze onder normale contróle was tot stand gekomen, dat de heer Weiter (kath. nat.) srstaan kreeg, dat hij te hoog bij de zgn ..New Look" had opgezien en dal de heer Tilanus (c.h.) zich verheugd toon de. dat de regering met de verdediging Nieuw-Guinea de ogen blijkbaar wijd open heeft. Want. zo zeide hij, Indonesië staat voor erkiezingen en dan kunnen er allerlei dingen gebeuren en er -zouden wel eens stunts uitgehaald kunnen worden. Daar- moeten wij daar besóhikken over snelvarende schepen, die tegen iedere ver- issing opgewassen zijn. De defensienota en de nota inzake de verkorting van de eerste diensttijd wer den ten slotte voor kennisgeving aange- Vanmiddag begon de Kamer aan het debat over het soda-project in Delfzijl. Ook vanavond zou dit worden voortge zet. Waarschijnlijk kan dan morgen be tonnen worden met de behandeling van de nieuwe Wet op de Omzetbelasting. JONGEREN NAAR HET VRIJE BEDRIJF T~\E DRINGENDE TEKORTEN aan werkkrachten in bepaalde gebieden KJ hebben minister Suurhoff aanleiding gegeven een aantal bijzondere voorzieningen te treffen, waardoor de verplaatsing, in bet bijzonder uit de overschotgebieden, alsmede de scholing worden bevorderd. Het is de bedoeling, dat met hulp van de arbeidsbureaux de daarvoor in aanmerking komende arbeiders, die op de gesubsidieerde objecten van aanvullende werkgelegenheid werkzaam zijn, de gelegenheid krijgen, de arbeid op deze objecten te verwisselen met passende arbeid in het vrije bedrijf. De minister Sociale Zaken Volksgezondheid verwacht, dat de be doelde arbeider» vóór 12 Juli a s. d< geboden kans om in het vrije bedrijf aan het werk te gaan, zullen hebben aangegrepen. Zou dit onverhoopt niet het geval blijken te zijn, dan zullen deze groepen van arbeiders voorlopig worden uitgesloten van tewerkstellingsobjecten. De arbeidsbureaux hebben opdracht bij de werkgevers nog eens extra na te gaan, hoe groot hun personeelsbehoeften zijn. In aanmerking komen de arbeiders, die op de gesubsidieerde objecten van aan vullende werkgelegenheid, met uitzonde ring van de aannemers-objecten, werk zaam zijn (in de overschotgebieden van 30 jaar en Jonger, in de overige delen van het land 35 Jaar en Jonger). Als overschotgebieden zijn ln dezen aangewezen de rayons van de arbeids bureaux Marum, Stadskanaal. Veendam, Winschoten, Buitenpost, Dokkum. Drach ten. Heerenveen, Oosterwolde, Weststel lingwerf, Assen, Borger, Coevorden, Emmen. Hoogeveen, Haidenberg, Om men, Bergh. Nijmegen. Duyk, Etten. 's-Hertogenbosch, Oss, Bergen (L.) en Ten behoeve van bovenvermelde arbei ders kan van rijkswege een bijdrage in ïiblijfkosten worden verstrekt. Tot 1 October a.s. betaalt het rijk 2'3 van de kosten (voor pensionkosten ten hoogste 2/3 van f 20 per week) op voor waarde. dat de werkgever 1-3 betaalt. Ten einde verhuizing mogelijk te ma ken, zijn en worden aan daarvoor ln aan merking komende gemeenten speciale woningcontingenten verstrekt, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat deze zul len worden toegewezen aan arbeidersge zinnen, die uit de overschotgebieden zijn aangetrokken. Om het overgaan naar een ander beroep via de Rijksyerkplaatsen voor Vakont wikkeling op ruimer schaal toepassing te doen vinden, heeft minister Suurhoff be sloten de loondervingsvergoeding, welks de cursisten ontvangen, met 20 procent ta verhogen voor 23-jarigen en ouderen. Voor Jongeren fs een geringere verhoging vastgesteld. Deze verhogingen gelden niet alleen voor de overschotgebieden, maar voor het gehele land, en gaan op Donder dag 24 Juni in. Over deze maatregelen, die onlangs in de Tweede Kamer reeds aan de orde zijn geweest, is diepgaand overleg gepleegd Stichting van den Arbeid, de Stichting voor de Landbouw en de Raad Vakcentralen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5