Turkije na de verkiezingen Bakkerspatroons willen het „verse cadet je" terug D KERK en SCHOOL Confessionele Vereniging bezon zich op Belijdenis en Leertucht Chr. Geref. Meisjes vierden hun bondsdag in Deventer De stem van 't bloed Puzzle _i DONDERDAG 24 JUNI 1$$, "DIJ DE ONLANGS gehouden verkiezingen behaalde de Democratische AJ partij een grote overwinning. Haar voornaamste concurrent was de oude party van Kemal Ataturk. Dit was de tweede keer dat de Democra tische party een éclatante stembusoverwinning behaalde. Reeds in 1950 had zij de volksparty van Kemal Ataturk, die toen 26 jaar onafgebroken had geregeerd, bij de eerste vrye verkiezingen in Turkije verslagen. De Democratische party beschikt thans over 512 van de 541 zetels van het nieuwe parlement en is voor de volgende vier jaar dus van een grote meer derheid verzekerd. Het Turkse volk heeft zo by herhaling zijn vertrouwen aan de Democratische partij geschonken. Turkije is onze bondgenoot in Navo- verband en als zodanig wel een ogenblik onze belangstelling waard. Bovendien ligt het conflict, dat prof. Lieftinck als vertegenwoordiger van de Wereldbank met de Turkse autoriteiten gehad heeft, nog in het ge heugen, zodat er aanleiding is om eens nader op de Turkse toestanden in te gaan. HET IS BEKEND hoe Kemal Ataturk, die in 1938 stierf, zijn land, dat na de nederlaag van de eerste wereldoorlog in een staat van chaos verkeerde, heeft opgebouwd, nu wel niet tot een moderne staat volgens Westerse begrippen, maar toch tot een land met een stabiele regering, dat hard werict aan zij# ontwikkeling. Turkije vormt thans een hoeksteen in het Westerse verdedigingsplan. Turkye vormt thans een hoeksteen in het Westerse verdedigingsplan, en volgens de lopende begroting wordt 26% van de staatsuitgaven voor defensiedoeleinden besteed.*). Het verdrag tussen Turkye en Pakistan vormt een schakel in de ver dedigingslinie, die het Westen bezig is om het Russisch-Chinese blok te leggen. In politiek en economisch opzicht ziet Turkye naar het Westen en de tegenwoordige regering volgt in dezen de politiek van Kemal Ataturk; de Westerse, moderne, a-religieuze, geïndustrialiseerde staat is het ideaal van de huidige regering, zoals het dit was van Ataturk. HET SUCCES van de Democratische party verklaart men uit de be geerte van de Turken hun democratische vryheid te gebruiken tegen het min of meer dictatoriale bewind van de partij van Kemal Ataturk. De krachten die deze had vrijgemaakt bij zyn emancipatiestreven, wendden zich tegen hem. Thans verklaart men de stembuszege van de Democra tische partij uit de periode van economische groei en welvaart, die de laatste jaren in Turkye heeft geheerst. Zoals gezegd verschillen de beide partijen niet in wezen, doch in me thode. De partij van Kemal Ataturk had haar streven naar een zo snel mogelijke ontwikkeling van de Turkse economie willen bereiken, door aan de staat een zeer belangrijke rol in het economisch proces toe te ken nen, in het bijzonder na de crisis van 1930. De huidige regering houdt er in dit opzicht meer liberale opvattingen op na, maakt baan voor de parti culiere ondernemingsgeest, en tracht vreemde kapitalen in het land te trekken. Het valt niet te ontkennen dat de met deze politiek behaalde resultaten in vele opzichten uitstekend zijn. DE PRODUCTIEVERMEERDERING in de landbouw is in elk geval op vallend. De productie van graan steeg van 1948 tot 1953 met meer dan 50%, een productiestijging die werd verklaard door de gunstige weers omstandigheden, door de stijging van de bebouwde oppervlakte en door productiviteitsverbetering. De ^tijging van de bebouwde oppervlakte is weer een gevolg van de regeringspolitiek van hoge gegarandeerde prijzen en overheidsaankopen, en van de verbetering der wegen. De mechanisatie van de landbouw is belangrijk toegenomen, hoewel de tractoren, die in aantal stegen van 3000 in 1948 tot meer dan 30.000 thans, niet steeds zo efficiënt mogelijk kunnen worden gebruikt, als gevolg van de geringe omvang der boerderijen. De expansie van de landbouw is verder van de grootste betekenis om de groeiende bevolking op te vangen, die slechts voor een nog gering deel in de steden emplooi kan (en wil) vinden. Op het gebied van meer doeltreffende werkmethoden in de land bouw, vermeerdering der technische kennis, is echter nog zeer veel te doen. Al met al is Turkije thans het vierde graanexportcrende land ter wereld geworden, terwyl het vroeger graan moest invoeren. "TiE INDUSTRIËLE ONTWIKKELING vertoont een dergelijk beeld. Ook hier is groei aanwezig en de Turkse industrie neemt een voortdurend groter deel van het nationale inkomen voor haar rekening. De afzetmoge lijkheden in het binnenland zijn groot en zullen bij een toeneming van de verdiensten in de agrarische sector voortdurend groeien. Evenals die van landbouw wordt de ontwikkeling der industrie even wel geremd door een tekort aan technische kennis en ervaring. Hier komt by dat de Turkse boerenbevolking niet gemakkelijk overgaat van leven op het land naar de stad en dikwijls het werk in de fabrieken slechts als een tijdelijke bezigheid beschouwt om zo spoedig mogelijk naar de dorpen terug te keren. Staat en particuliere ondernemingsgeest moeten dan ook samenwer ken om de industrie op te bouwen, en de rol van de staat kan nog niet worden overgenomen door de particuliere ondernemer. De Democratische party had weliswaar beloofd, tydens de verkiezingscampagne in 1950, de industrieën die in handen van de staat waren, aan particuliere onderne mingen over te dragen, maar hier is tot nu toe niets van gekomen. Sinds het bewind van de Democratische partij evenwel is de rol van de parti culiere ondernemer in belang toegenomen. "V/fEN HEEFT ECHTER verder te kampen met een tekort aan financiële middelen en de stichting van een kapitaalmarkt zoals de Westerse landen die kennen is slechts iets voor de verre toekomst. Een belangrijke rol by de financiering der particuliere industrie speelt echter de Bank voor Industriële Ontwikkeling. De kapitaalverstrekking door het buitenland moet verder ook nog eerst op gang komen en wordt deels afgeschrikt door de beginmoeilijk- heden in een zo weinig geïndustrialiseerd land. Er zijn evenwel credieten verstrekt door de Wereldbank, o.a. voor uitbreiding van de havenfaciliteiten (wegens het sterk gestegen handels verkeer) en voor de bouw van een stuwdam. Het parlement heeft een wet aanvaard die het investeren van buitenlands kapitaal moet bevorderen. Het is in dit verband zeer twijfelachtig of het besluit van de Turkse re gering om de banden met de Wereldbank te verbreken, juist is geweest. Hoe dit ook zij, de industriële productie is belangrijk toegenomen: stelt men de industriële productie in 1948 op 100, dan ia zij in 1953 op 149 gekomen, zeker een fraai resultaat. DEN ONVERMIJDELIJK GEVOLG van de op expansie gerichte econo- -■ J mische politiek is voor Turkye gelegen in het tekort op de betalings balans. Een land dat snel zyn natuurlijke hulpbronnen wil ontwikkelen en de levensstandaard opvoeren, heeft automatisch de neiging meer te porteren, speciaal kapitaalgoederen, dan te exporteren. Dit is dan ook het geval met Turkije. Inflatiedreiging, een tekort op de betalingsbalans vormen de prijs die Turkye voor zijn snelle ontwikke ling moet betalen; een prys die uiteraard niet te hoog mag worden. Een land kan niet al maar tekorten op de betalingsbalans kweken: deze moe ten eens worden aangezuiverd, uit eigen verdienste of uit elders gesloten leningen. West-Duitsland schijnt echter bereid te zijn, bij de voortduur credieten te geven. Najaar 1952 heeft Turlcye verder zekere invoerbeperkingen toege past, echter met een twijfelachtig succes. Wellicht zal Turkye als gevolg van een en ander genoodzaakt zyn, zijn ontwikkelingatempo enigszins af te remmen. De vooruitzichten op lange termijn zijn echter goed. En hoewei van de totale Nederlandse uitvoer over 1953 ad f8.174.000.000, de export naar Turkije ten bedrage van f48.630.000, nu weliswaar niet zo'n enorm percentage voorstelt (in 1952 bedroeg het laatste cijfer overigens f79.388.000) kan Turkye als huidige en zeker als toekomstige handels partner zeker op onze aandacht aanspraak maken. lelt de IMPOSANT vsn 26 el, 1 een pure kwaliteitssigaar I „fijne sigaar zeg!" Valentijn Schoonderbeek overleden Onverwacht is te Naarden op 46-jarige leeftijd overleden de organist Valentijn Schoonderbeek. De overledene was een der organisten van de Ned. Bachvereni- ging en als zodanig bespeelde hij geregeld het orgel bij de uitvoeringen van de Matth. Passion. Hij was organist van de Grote Kerk in Naarden en ter herden king van het feit, dat tal van leden van de familie Schoonderbeek gedurende 100 jaar onafgebroken organist van de Grote Kerk zijn geweest, zou hem binnenkort een concert worden aangeboden. Schoon derbeek begon zijn studie als leerling var Anthon v. d. Horsi en voltooide zijn s'udie in Leipzig bij prof. Günther Ramin. Na een functie als organist in Amsterdam volgde hij na diens dood zijn vader Helma Schoonderbeek op als organist in Naarden. Zaterdagmiddag vindt aldaar in de Grote Kerk een herdenkingsdienst plaats, voorafgaande aan de teraarde bestelling. Roosendaal viert eeuwfeest als spoorstad In Roosendaal begon gisteren het dertiendaagse stadsfeest Roosendaal 100 jaar Spoorstad. Na de officiële ontvang sten in het station en het raadhuis, open de de president-directeur van de Ned. Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, een tentoonstelling. Strijd over winkeltijden MAAR DE GROTE BEDRIJVEN VERWERPEN HET DENKBEELD (Van een onzer verslaggevers) E DRIE BAKKERSPATROONSBONDEN hebben de laatste weken in het georganiseerd overleg getracht de verkoop van klein brood gedu rende de zomermaanden 's morgens te vervroegen en deze om acht uur te doen beginnen. Deze poging is echter mislukt. Het grootbedrijf bleek over wegende bezwaren tegen deze maatregel te hebben. Het vreesde moeilijk heden met de productie en de bezorging (tijdig bevoorraden van de fili alen) en zag in vervroeging van het verkoopuur een bevoorrechting van het kleinbedrijf. Besloten werd de volgende jaarverga dering ln Amsterdam te houden, omdat Dit werd gisteren meegedeeld op de te Middelburg gehouden jaarvergadering van de bond van Chr. bakkerspatroons Er werd aan toegevoegd, dat het groot bedrijf voornemens is rigoureuze voor stellen in te dienen met betrekking tot de aanvangstijden en langere bezorgtij den. maar de werknemersorganisaties hebben reeds te kennen gegeven dat zij niets voor voelen; zij vrezen dat dit zal leiden tot overtreding van de ar beidswet. Van de zijde van de Chr. patroonsbond is nog getracht de vroegere verkoop van kleinbrood plaatselijk te doen regelen, nl. daar waar dit geen moeilijkheden zou opleveren doch pok dit voorstel werd door het groot-bedrijf verworpen. De voorzitter van de Chr. patroons bond, de heer P. Koning van Amers foort, uitte gisteren in zijn openingsrede teleurstelling over het feit, dat de prijs van de bloem nog steeds niet is verlaagd, ondanks de belofte die is gedaan tijdens de onderhandelingen over de laatste toon- ronde Hij hoopte dat deze belofte alsnog gestand wordt gedaan. Het broodverbruik Is dalend ln '.and en we zijn hiermee beduidend bij het buitenland ten achter. Opvoering de kwaliteit van het product, betere service en meer reclame zijn de middelen om de neergaande liin weer om te bui gen in opwaartse richting. Het bakkersbedrijf wordt meer en t gemechaniseerd. Een commissie bestu deert dit vraagstuk voor het midden- kleinbedrijf. Het zal moeilijk zijn vooral de kleinere bedrijven in de voordelen van te doen delen. Opvoering van productiviteit en aanschaffing van ma chines. zal echter alleen effect sorteren als ook bij de distrübutickosten de per soneelssterkte kan worden Ingekrompen. Een goede oplossing zou volgens spr. zijn, indien het uitrijden met een half uur en het verkopen van brood met een uur zou kunnen worden vervroegd. Omzetbelasting De heer Koning vond het verder on juist. dat ontbijtkoek en gist nog steeds onder de omzetbelasting vallen Dat zal moeten veranderen terwijl ook gestreefd moet worden naar vrijstelling van deze belasting voor de eerste f 5000 omzet. De Chr. bakkerspatroonsbond heeft geen bezwaar tegen het wetsontwerp cadeau stelsel al zou de beste oplossing zijn radicale afaohaffing van het geven van cadeaux met inbegrip van het kortlngs- stelseL Gezien de branchevervaging, die tegen woordig plaats heeft, acht de heer Koning het noodzakelijk voor de bakkerij kelen uit andere branches voor de koop aan te trekken wil niet een groot deel van, de omzet voor goed verloren gaan. Geen maximumprijs De voorzitter van de Ned. balokersbond de heer C. Koppert, pleitte gisterei het jaarlijkse congres van zijn bond te Apeldoorn eveneens voor een vroegere ver koopt ijd. Ook hoopte hij op een later verkoopuur op de avonden die aan Zon en feestdagen voorafgaan. Bedriegen de voortekenen niet. dan zal spoedig de maximum-broodprijs, ook van het z.g. volkswittetorood, verdwijnen. Spreker drong eohter aan op het handj haven van een minimumprijs om gewa pend te zy'-n tegen hen, die door dum ping hun omzet willen opvoeren. De Tweede Kamer heeft gisteren (Van een onzer verslaggevers) Op Woudschoten te Zeist heeft de Con fessionele Vereniging gisteren een confe- rentiedag gehouden, waarin prof. dr A. A. van Ruler sprak over de belijdenis en de eerlang in de Herv. Kerk in te voeren leertucht. Over Kerk ei. Schrift werd gesproken door dr H. J. Langman. en over: De Kerk en het minderheden vraagstuk door ds P. G. de Vey Mestdagh. Prof. Van Ruler stelde allereerst dat het subject van het belijden niet in de enkele belijdende mens gezocht mag wor den. De belijdenis is alleen te benaderen als ademtocht van het lichaam van Chris tus. De belijdenis is de spreekregel der Kerk. Het belijden der kerk, zette spr. uiteen, geschiedt op een veelvoudige manier: in de prediking, in formulieren, kanselbóod- •chappen, herderlijke brieven. getuigenis- Een belijdenisgeschrift wordt gedena tureerd als het juridische geldigheid gaat In het uitoefenen van de leertucht, het meest netelige onderwerp in deze tijd, zal men het geheel van Gods waarheid om zich heen moeten hebben. De leertucht is niet te denken zonder het levend verband met het gehele Schriftgetuigenis, met de gehele belijdenis der vaderen en met de gehele actuele situatie van de huidige be lijdende kerk. Door de leertucht moet h ij getroffen worden, die Gods gang in de geschiedenis tegenstaat. In het uitoefenen van de leertucht, besloot spr., moet men voortdurend besef fen. dat men de sleutelen van het hemel rijk met die van een particuliere kerk hanteert. In het jaarverslag bezag de secretaris, Goede Lutherse Kerkdag op Hoekelum (Van onze kerknieuwa-redacteur.) Honderden Lutheranen hielden giste ren op het buitencentrum Hoekeflum bij Ede hun jaarlijkse Kerkdag. Grote aandacht werd ditmaal geschon ken aan het lezen van de Bijbel. Dat is de nazorg van het feest van 16 Juni in Houtrust. zoals prof. dr P. Boender maker, die de Kerkdag leidde, opmerkte. De voorzitter van de Lutherse synode, ds J. P. van Heest uit Amsterdam, legde In zijn openingstoespraak vooral de na druk op Christus' opdracht aan de ge meente: „Ook gij moet getuigen". Nadat ds W. J. Manger uit Bussum op boeiende wijze de bijbelstudie had geleid (n.a.v. Handelingen 10), sprak in plaats van M. Ruppert, die het woord zou voe ren doch verhinderd was, de heer Stras- ser uit Amsterdam over: De Bijbel en het Gezin. Hij wekte zijn gehoor op, trouw te %ijn in het dageflijks Bijbellezen, de dagelijkse huis-godsdienstoefening, waarin de vader voorgaat. Voorts heeft Pfarrer F. Kellerman uit Erlangen een en ander verteld over de Lutherse zending in India. Willem Berk ier naturalisatiewetsontwerpen, in to-lhemer droe* een gedeelte voor van het taal 71 personen betreffende, aan de Eer- Boek Samuël en de cantor Willem Mudde ste Kamer doorgezonden. leidde de samenzang. (Van een onzer verslaggeefsters) Met de Bondsdag, die de leden van de Chr. Gereformeerde Meisjesverenigingen gisteren in Deventer hielden, is het vijf entwintigste hondsjaar ingeluid. Acht honderd meisjes waren in de Buitensocië teit bijeen. Behalve de vele bondsvriendlnnen kon mej. T. Dijkstra uit Sneek, de presidente, ook vele belangstellenden van andere, bevriende verenigingen welkom heten en de ereleden mejuffrouw M. A. Klomp uit Amsterdam en mej. H. Overweel uit Haarlem. Er werd besloten telegrammen van trouw aan H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Wilhelmlna (op dat aan de Koningin kwam later op ae dag een telegrafische dankbetuiging binnen) te zenden. In de plaats van mevr. A. van Schalk werd gekozen mej. T. Drenth uit Amers foort, terwijl mej. Rebel uit Hilversum voor Noord-Holland als afdelingsvertegen woordigster was gekozen. De presidente zelf, die aan de beurt van aftreden was, werd met meerderheid van stemmen her kozen, evenals prof. L. H. van der Mel den, em. hoogleraar te Apeldoorn. Een pakkende declamatie van mejuffr. Janny Berman uit Zeist ging vooraf aan de toespraak van prof. Van der Meiden. Deze sprak over De Bijbel voor het Meisje van Thans. Het is nodig, aldus prof. Van der Mei den, te begrijpen dat de Bijbel geen encyclopaedic is met een register, dat maar heeft op te slaan om het antwoord te vinden op een vraag. Evenmin is de Bijbel een toverboek, dat men slechts even hoeft te openen om een antwoord te vinden in het eerste woord, waarop het oog valt. In de middagvergadering, welke gedeel telijk door de NCRV werd uitgezonden, sprak ds H. W. Eerland uit Lisse over „Jeugd en vrije Tijd" Een hartstochtelijk beroep deed spr. op de aanwezige meisjes zich verantwoor delijk te weten voor God, „Die ook van Jouw krachten gebruik wil maken". Er ls een schreeuwend tekort tan werkers ln de arbeid Gods: jeugdclubs, Zondags scholen, gezinnen die geen hulp kunnen betalen het zijn allen dankbare objec ten voor de vrije-tijdsbesteding. Juist voor het meisje. Het gezinsleven, de cel waaruit de maatschappij wordt opgebouwd, dreigt hoe langer hoe meer zijn betekenis te verliezen. Als het ware over de hoofden van de jonge mensen heen wenste spr. een dringend beroep te doen op de ouders om toch met alle macht mee te werken aan het hooghouden van de waarde van het gezin. Mevrouw M. Bakker-Klomp hield een toespraak waarin zij de meisjes wees op de grote zegeningen die zij ontvangen. Het slotwoord was van prof. dr J. van Genderen uit Apeldoorn. ds H. G. Groenewoud uit Groningen, de positie van de Conferssionele Vereniging. De reorganisatie in de Hervormde Kerk deed de vraag opkomen of de vereniging moet blijven voortbestaan, een vraag die beantwoord is in bevestigende zin. Zij heeft te arbeiden aan de realisering van het ideaal, dat irr de gedachte van een Christus-belijdende volkskerk ligt opge sloten. De Confessionele Vereniging heeft thans een centrum te zijn van bezinning en studie. Als bestuursleden zijn herkozen ds C. W. Corts uit Vianen en dr Gomperts uit Utrecht. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, ds C. M. Luteijn uit 's Graven- hage, de heer B. W. Bello uit Zwolle her dacht. Van koetshuis tot vacantie-oord Geref. mannen gaan logeren in Huis ter Heide Aan de drukke Amersfoortseweg te Huis ter Heide is gisteren het vacantie- oord van de Geref. mannenbond geopenl. Bondsvoorzitter, ds Y. van der Zee uit Nieu/w-Vennep, sprak zijn grote waar dering uit dat de zoon van de bondspen- nlngmeester, de Rotterdamse architect, de heer A. van der Ven, van een oud en rommelig koetshuis zo'n prachtig va- cantieverblijf had weten te ontwerpen. De Geref Mannenbond stelt zich niet tot doel uit dit vacantieoord geld te slaan, maar wil alleen de leden van de bond van dienst zijn. „Het is zelfs de grote vraag of wfl er financieel mee uit kunnen komen", aldus ds. Van der Zee. Maar dat is punt twee. Het belangrijkste is. dat wij de leden van onze bond en hun hulsgenoten een goede vacantle kun nen bieden". De administrateur van de bond, de heer Andr Span, is tot direc teur van het vacantieoord benoemd. Bondspenningmeester M. v. d, Ven uit Rotterdam richtte waarderende woorden tot de heer Andr. Span, waarvoor deze dankte. De heer E. van Tellingen uit Zeist, die voor de stoffering van het vaeantiehuis had gezorgd wees er op, dat hij dezo medewerking gaarne had gegeven. Onder architectuur van de heer A. v. d. Ven heeft de aannemer K Hart van het oude koetshuis een aantrekkelijk va- cantieyonderdak „Een vast Blockhuys" weten te maken. Vier afgescheiden woon-keuken-slaapafdelingen kunnen to taal plaats bieden aan 20 vacantiegan- gers. n.l. 2 afdelingen voor zes personen en 2 afdelingen voor vier personen. Bo vendien kan de zolder nog al slaapge legenheid worden gébruikt. Maar voor de maand Augustus behoeft men zich niet meer aan te melden, omdat dan het Blockhuys reeds volgeboekt is. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot leraar aardrijkskunde aan de Nasssu-kweekschool te Utrecht, P Lamain te Leeuwarden; tot leraar aan het Chr. ngels), drs J Griffioen (Wisk.), J Bloemmesteir I Kwakkel te Amersfoor luuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiniiiii Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor Kootwijk (toez.) C$ d. Bosch te Bruchem en Kerkwijk. Geref. kerken Bedankt: voor Ezinge H. Veenitj te Veenwoudsterwal. Examens: aan de Theol. Hogesch# der Geref. Kerken te Kampen is geslaig voor cand. H. E. Wijnja te Kampen c« laude. voor prop. A. Bakker te Kielwi» derwjer, G Gommer te Schoonebeek, U H. vèn Halsema te Zwolle en Zwaag te Groningen. Geref. Gemeenten Tweetal: te Veen (N.-Br.) A. vu Stuyvenberg te Nunspeet en cand. Rijksen te Middelburg, van wie laatstp. noemde is beroepen. Beroepen: te Ridderkerk en geningen cand. H. Rijksen te Middelbuq Ere-doctoraat voor studie van tram en bus De International Academy te Londa heeft het eredoctoraat in de letteren leend aan de heer J. H. E. Reeskamp Utrecht, op grond van zijn onderzoek!» gen over de geschiedenis van tram- a busvervoer in Nederland. De heer Ret» kamp is o.a. directeur van het Vervoei» Documentatie Bureau in Utrecht. Congres Jehova-getuigen in de Houtrusthallen Van Donderdag 15 Juli tot i Zondag 18 Juli wordt er in de Houtrnil hallen door de Jehova's getuigen congres belegd onder auspiciën ve Watch Tower Bible and Tract Society, Dit is sinds de oorlog het vierde cos gres dat door het Wachttorengenootschi in Den Haag is georganiseerd, doch voa Den Haag is dit de eerste maal dat zuj een congres 4 dagen zal duren. Er word» tussen de 10 k 15.000 bezoekers verwacK Er worden gedelegeerden verwacht ui de 140 in Nederland bestaande gemea ten van Jehova's getuigen. Academische Examens uni Geslatg «fusselde: S de Jo: iost; J v Loo, Sneek; J Faber, Doet geschiedenis: J Baas, Winschoten t scheikunde: G Prins, Andtjk; A Davli GRONINGEN, 23 Juni Geslaagd tandheelkunde: F tf Coes, Vriezenvee Egyèdi, A'dam: G Uddlng, Eext, Doet redk ten: P J van der Wal, Scherpenzeel AMSTERDAM (G.U,). 23 Juni derd tot arts; mevr M M Stemmer-Stelle mej F G M Schnabel. B A M v d Brekel, van Dongen, G H Hagens. H Timmers. k Vergroeien en P J van Staveren. Geslaagd voor arts le ged.: mej A S 1 Verhoeff. W J M v d Sande. H W van dl Geld. G P van Buuren. J J Morriën. E J Lubbers, L Boerman. R Nieuwenhuis, I Ranti. P Cohen. Amsterdam en L J A Coc Ned letteren: H W van Rossum. Utrecht mej M I Reijnders. Utrecht, Doet theologie W Anker. R'dam. Cand Gei mej H H Braches. Haarlem (cum laude); en A C Rijnberg. Bussum. Doet pha: C F van Mourik, Utrecht. Doet klassit teren: R C Engelbert, Utrecht (cum Cand rechten: J M Brunlng, Laren M H Schütz. Utrecht en M E grav Limburg Stirum, Utrecht. Cand_r~~ recht gie: P Landw ziek)- l vius. Hilversu 7.10 Grar woord vo 8.15 Gram. 8.35 IdeT 9,30 Voor de huisvrouw s.jo waxensi s.tv dram. 10.55 „Walcheren hersteld", plechtige herdenkingebijeenkomst lil.43, Gram. Metropole-orkest jjgf HlsoMst 12.30 Land- c ïb.meded 12.33 Metropole-orkest en s 12 59 Klokgelui 100 Nieuwe 1j16 Lich -riek 1.46 Gram. 2.00 Voor t;i uitensennble 2.45 Gram. Kamernvuizdek 4.0Ó Tui nbouwpr aatje .16 Strijkkwartet 4.46 Gram 5;!6 Promenade 7.40 Gram. 8.00 Radio krant 8.30 Gram 8 40 „Walcheren herstekl"- koorzang 8.50 Gram. 9.00 Marinierskapel en Luchtmechtkapel 9.15 „Opwektangs-predi- ker» wekkn slapenden en doden op", ca us 9 36 Gram 10 46 Avondoverdenking 111.00 Nieuws en SOS-be r. lil. 15—24X10 Gram Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.16 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.16 Gram 8 45 Voor de huisvrouw 9,00 Gym. de vrouw 9.10 Gram. 9 40 Schoolradio 11.30 Gram. AVRO: M .00 Raddof eudl- 33 Sport en 1,16 Meded. 2 00 Kook- fagot 2.50 i vliegen bU 6e Russische 11. Het strak getrokken gezicht van Paul ontspan de, zijn neusvleugels trilden als van een ras paard. Niet één... twee handen grepen naar de hand van de veldwachter. Een vloed van woor den lag op zijn tong, maar zijn lippen lieten geen geluid door. Sprakeloos las hij het wonde re papier, dat hem vrijheid en eer teruggaf. Gretig zochten zijn ogen naar het beslissende woord. Heel onderaan vond hy het: spreken verdachte vrij van het hem ten laste gelegde. Het waarom liet hem onverschillig, vrij was hij, het aangedane onrecht was hersteld. „Zie je wel dat ik onschuldig ben", riep hij Spontaan tegen de veldwachter. Het antwoord temperde even zijn vreugde: „Dat geloof ik onvoorwaardelijk, maar in je vrij spraak staat het niet. Lees maar eens goedl ...overwegende, dat het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd is... dat wil zoveel zeggen als vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Voor de wet is dat iets geheel anders dan een onschuldigverklaring. Breek daar echter je hoofd maar niet over, je bent vrij en dat is het voor naamste „Dus kunnen de rechters nog wel denken, dat ik de dader ben?" „Best mogelijk., je alibi deugde niet, en zo lang werkelijke dader niet gevonden is, moet de rechtbank déze woorden gebruiken." Dreigend besloot de veldwachter: „Maar we vinden de echte dader nog wel. Jij doet net of er niets gebeurd is, je vergeet het ehele geval, over enkele maanden heeft niemand er meer weet van. Niemand in 't dorp geloofde aan je schuld, Jan Prins zeker niet; als je gehoord had hoe die te keer ging toen we jouw naam noem den... En voor de rest... geluk er mee en tot Met een beklemd gevoel zag Paul de veld wachter na. De vrijspraak, waarop hij gewacht had, was niet eens een vrijspraak, eigenlijk al leen maar een verklaring, dat de opgaaf te moeilijk was voor de rechtbank. De rechters hadden wellicht onder elkaar gezegd: ..Laat die jongen maar lopen, hij kan het net-zo goed niet als wel gedaan hebben." Tenslotte moest deze redenering echter wijken voor zijn door alles heenbrekende blijdschap. Wat de rechters dachten moesten ze zelf weten, de vrijspraak was er. zelfs een week te vroeg. Uitgelaten gooide Paul zijn pet omhoog, een schelle kreet joeg een koppel mussen op, en drong zelfs door tot aan de varkensschuur van Drinkwaard. Verschrikt holde Drinkwaard naar buiten, hij vreesde een ongeluk bij Kommers... een trap van een paard, of misschien een koe in 't water. Maar toen hij Paul zo opgewonden zag, kreeg hij een vermoeden Om zekerheid te hebben, door C. BAARDMAN de konderen 5.00 Gram. 5._. Nieuws 6.19 Lichte muziek 6.40 Meisjeskoor 7.00 Boekbespreking 7.15 Muz caus. VPRO: 7 30 „Op bezoek bij anderen", rep Jktankb, 7.46 Ber 8 00 Nieuws 8 05 Boekbe&prekini 8.10 Kamerorkest en solist 8,30 Een half mil- Hoen vluchtelingen", caus. 8,40 „Huiman als levenshouding", oaus, VARA:9.00 de Jeugd 9.35 Lichte muziek 10.00 Bui overzicht 10.(16 Dansmuziek. VPiRO: „Vandaag", caus 10 46 AvondwUdlnf, VARA: lil.OO Nieuws 10.16—12.00 Kmer-oit Engeland. BBC. - - r muziek - :lek 1.40 I spel 4 40 Gram muziek 12.55 Weerber. 100 Nieuws 1 10 Gevar, spel 1.56 Sport 2.00 voor X Hoorspel 3.30 Sport 4.30 Hoot.. 5.00 Voor de kinderen 5 56 Weerber. Nieuws 6.16 Sport 6,30 „111 never roll tv 7.00 Gevar programma 8,00 Discussie 8.30 Gevar. programma 9.00 Nieuws 9 16 Caus. 9 46 Gevar programma 9.16 Recital 9 46 Pari overzicht lil.OOilH.08 Nieuws. Engeland. BBC. Light Programme. 1500 "47 m. Orket I Voor c. muziek 4jI6 Mrs Dale's Dagb 4,30 Orgelst 5.00 Orkestconcert 5 30 Verz programma 6 IJ Sport 6.46 Hoorspel 7.00 Nieuws 7 25 Soort dek 8.00 Gevar. programma 0 16 9 16 Gevar ct 10.20 Gevar. 10.00 stapte hij naar de dam, die door de brede schei- dingssloot lag. Van verre zwaaide Paul met het papier, dat de vrijspraak bevatte. ,,'t Is in orde hoor", schreeuwde hij naar Drinkwaard. „Ik ben zo vrij als een vogeltje in de luent." Drinkwaard maakte niet veel drukte met zijn felicitatie. Rustig zei hy: „Dat wist ik wel maar ik heb al lopen denken, dat het toch maar beter is, als je a s. Maandag met je werk bij mij begint, tenminste als het jou uitkomt." Nu, met zijn vrijspraak in de handen, ant woordde Paul: „Graag!" 's Avonds kwam een briefje van Donkera het zelfde vragen en weer luidde het antwoord: Graag! Het leven was voor hem opnieuw open gegaan Twee namen noemde hij slechts: „Drinkwaard en Donkers." „Vergeet je niemand?" vroeg dominee Ver zicht, die was komen oplopen, om mee te delen in de blijdschap. „Jan Prins? U?" „Neen, wij hebben niet meer gedaan dan onze plicht en daarmee dienden wij ook onszelf. Als je 't niet weet wie ik bedoel, moet je maar eens goed nadenken." In bed nog trachtte Paul het raadsel van de dominee op te lossen. Hij dacht echter in een cirkel, waar hij niet uit kon komen. Vrijspraak, Drinkwaard, Donkers, Jan Prins, dominee...! Naast hem lag zijn negenjarig broertje en die gaf hem het antwoord, waarnaar hij tevergeefs zocht. „Weet je, wie dominee vanmiddag bedoelde?" vroeg Piet. Wrevelig, omdat zijn gedachtengang werd af gebroken, zei Paul: „Ik niet." „Maar ik weet het wel", riep Piet, blij dat hij iets wist, waarnaar zijn grote broer nog moest zoeken. „Dominee bedoelde God, begrijp je dat nietl" Beschaamd zweeg Paul. Hoe was het moge lijk! Het was God, die alles zo wonderbaar had doen samenlopen, eerst verdenking, toen een dub bele betrekking, daarna vrijspraak. De vrij spraak bracht hem op een verkeerde gedachte: eigenlijk had God maar half werk gedaan, een vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Met dit laatste wist hij geen weg, het was hem te zwaar, daarover moet hij eens met dominee spreken. Met dit besluit viel hij in slaap. De voormiddagen bij Donkers gingen rustig voorbij. Paul boekte bestellingen, deed prijsop gaven, beantwoordde brieven en noteerde in komsten en uitgaven Hij deed wat van een goed boekhouder verwacht kan worden... niets meer, niets minder. Daardoor geleken alle dagen op elkaar, uitgezonderd de Zaterdag. Dat was de dag van loon ontvangen- „Centjesdag", zei het per soneel in de fabriek Voor Paul waren alle Za terdagen feestdagen. Telkens opnieuw genoot hij er van als hij het geld kon neertellen op tafel, terwijl zijn moeder het dankbaar in ontvangst nam. Voordracht U1.30. Gevar. muziek lil.5010.06 Nieuw* NWDR. 309 m. 12,00 Lichte muziek 100 Nieuws 1 10 Opera-nvuziék 4,00 Viool, t" viool en piano 5.00 Nieuws 5.35 Grwm. Nieuws 7 16 Dansmuziek 9.46 Nieuws 1( Kamermuziek en solist 12.00 Nieuws Rhythm muziek 1.16 Gevar muziek. Frankrijk. Nationaal Programma. 347 12 30 Orkestconcert 1.00 Nieuws 1 56 Isré.- sche uitzending 7.10 Gram. 8.02 „Rigoietto'. opera 10.45 Gram. lil 00 Piano en ld.46—'12.00 Nieuw». Brussel. 324 en 484 m. 324 m: GTam 12 30 Weerber 12.34 Gram Nieuws 1 15 1.35 en 2.CO Gram 3 00 Orkest concert en koorzang 3 55 Gram 4 00 Vlaam se muziek 4 30 en 4.56 Gram 5 00 i 5 10 Lichte muziek 5 46 en 6 00 Gra> Protestantse causerie 6.30 Vóór de 7 00 Nieuw» 7(0 Gr - Kunstkale'doscoop 9BW Nieuws 10.16 Int. Radio Universiteit 10. Gram 10 56— lil CO Nieuws Gram. 10.56—46 00 Nieuws. 484 m: 18wi Gram. 100 Nieuws 1.20 Operette-muriek 2.001 Orkestconcert en koorzang 2.46 Gram 3 00 Tdem 4.06 Lichte muziek 5.00 Nieuws 5 U 8.00 Hoorspel 9.8 10» 5.30 Zang i intse causerie 7.30 Nieuv, teuws 10.15 Jazzmuziek Verborgen zegswijze Neem uit elk der onderstaande woorden 3 opeenvolgende letters, die in de ge geven volgorde een gezegde kunnen vor* zakelijkheid Horizontooi: 1. Protectie, 6. 6pati«, 8 slap, li nes. 12, boert, 14. Ems. 15 or», ee, 17 traag 18. eer, 20. Indo, 22. ulevel, 23. necroloog Verticaal: 1. Postelein. 2. opa, 3 eU, 4. tent. 5 eksteroog, 7 beleid. 8. lamoen poort, 10. kraai, 13. era 17. truc, 1®. Leo, 2L neo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2