Jlicwiuc iTeihsrl) e(iTourcml ilendès-France heeft in Bern contact met Tsjoe En-Lai O Billy Graham - J in stadion Prinses Margriet op mars Stad in Honduras eveneens gebombardeerd Wist U Hebt U geen giro-rekening? Doe het dan zo! OENSDAG 23 JUNI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- c Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. Vijl en dertigste Jaargang No 10071 Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Vooz Leiden en Omstreken .Stutiuuctlttftllms mjn btrl In («glitnspjtt* GEHEIM OVERLEG IN ZAKE 1NDO-CHINA od en tegenbod betreffende de voorwaarden voor vrede f"ENDÈS-FRANCE, de Franse premier, had vandaag in Bern, en wel '1 op de Franse ambassade, een bijeenkomst met de minister van (enlandse Zaken van communistisch China, Tsjoe En-lai. Dit is de iste maal, dat een Franse premier een Chinese communistische collega er directe geheime besprekingen ontmoet. Mendès-France verklaarde m journalisten, na zijn eerste kabinetszitting: „Ik zal de eer hebben jnsieur Tsjoe En-lai in Bem te ontvangen. Onze besprekingen zullen indelen over het huidige stadium van de conferentie in Genève". Mor- n zal Mèndes-France weer in Parijs terug zijn. Volgens Reuter staat merika sceptisch tegenover deze Franse pogingen. Amerika wil geen rantwoordelijkheid op zich nemen ten aanzien der komende phase van Frans-communistische onderhandelingen over Indo-China. Geheel anders zijn de reacties, gewekt Neher eredoctor aan T.H. te Delft Om zijn stuwende kracht bij wederopbouw der P. T. T. diplomatieke kringen te Parijs, het optimisme weer 'herleeft. Men zal zioh herinneren, dat Mendès-France ais voorwaarde voor zijn premierschap, zich zelf opgelegd, met nadruk verklaard heeft: .Binnen vier weken een eervolle wapenstilstand in Indo-China, of ik leg het bijltje er weer bij neer". Vandaar dan ook, dit directe, persoonlijke contact met de communistische, Chinese tegen stander. Op een vraag van journalisten aan de premier of de ontmoeting met Tsjoe En-Lai zou inhouden, dat Frank rijk het rode regiem in China zal erken nen, antwoordde Mendès-France, dat dit vraagstuk niet aan de orde zal komen. Hoewel de premier niet precies heeft verklaard, wat hij nu feitelijk van pre mier Tsjoe En-Lai wil vernemen, menen insiders te weten, dat Mendès-France twee dingen op het oo'g heeft 1. Wat zijn de voorwaarden van commu nistisch China voor een vrede in Indo China 2. Frankrijk zal niet versagen, als de vredesonderhandelingen mislukken. De Franse Nationale Defensieraad komt dan ook spoedig bijeen om te be raadslagen over militaire maatregelen met 'betrekking tot Indo-China. Ook zal het rapport van generaal Paul Ely onder de loupe worden genomen. Verwacht wordt, dat genoemde generaal zal aan dringen op een krachtige versterking het Franse exoeditieleger, mochten rredesonderhandelingen mislukken. Officiële Franse kringen leggen er de nadruk op, dat premier Mendès-France niet speciaal om de bijeenkomst met Tsjoe En-Lai had verzocht, maar beide partijen hadden uitdrukking gegeven aan hun wens voor een dergelijk contact. In dit verband zij nog vermeld, dat de Britse premier Churchill en diens minis ter van Buit. Zaken, Eden, morgen reeds naar Washington vliegen voor het onder houd met Eisenhower en Dulles over Indo-China en Zuidoost-Azië. De Britse staatslieden worden 29 Juni te Ottawa verwacht op uitnodiging van Canada. Churchill verklaarde in het Lagerhuis, ,dat hij enerzijds bereid is, zidh bij een defensiepact voor Zuidoost-Azië aan te sluiten, maar daarnaast blijft streven naar verbeteringen van de betrekkingen met de SoVjet-Ünie. De liefde kan echter niet van één kant komen I De senaat der Technische Hoge- ichool te Delft heeft het doctoraat in de technische wetenschap honoris causa toegekend aan de heer L. Neher, directeur-generaal van het staats bedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie. Deze toekenning geschiedde op grond van de door de heer Neher betoonde stuwende activiteit bij de leiding en de wederopbouw van het staatsbedrijf der P.T.T. De heer L. Neher is op 18 Septem ber 1889 te Amsterdam geboren. Na bij de Amsterdamse Gemeentelijke Telefoondienst verschillende rangen doorlopen te hebben kwam hij in 1913 bij de Haagse Telefoondienst, waarvan hij in 1935 directeur werd. In 1940 werd hij telefoondirecteur te Rotter dam. In de oorlogsjaren verrichtte hij teer belangrijk illegaal werk en na de oorlog werd hij benoemd tot directeur- generaal van de P.T.T. Als zodanig was hij de stuwende kracht bij de We deropbouw van de posterijen in ons land. In 1947 werd de heer Neher ge delegeerde van het Opperbestuur in Indonesië. Na zijn terugkeer in land hervatte hij op 1 Februari het directeur-generaalschap der P.T.T. Op 1 October gaat de heer Neher uit deze functie met pensioen. De datum van de ere-promotle Id Delft is nog niet vastgesteld, Vergittigd hondenvoedsel In het bij Hilversum gelegen Spanders- wud heeft men op verschillende plaatsen vergiftigd voedsel gevonden, dat kennelijk is neergelegd met de bedoeling de in dit tas rondzwervende honden te doden. Een eigenaar van een bouvier bemerkte dat «ijn hond gretig een bal gevonden vis- gehakt opat. Deze bal bleek een grote boeveelheid fosfor te bevatten. Door hulp n dierenarts, die de hond een braakmiddel gaf, kon de bouvier gered orden. Bij een nader onderzoek heeft men In het bos nog drie van deze geprepareer de ballen visgehukt gevonden. De rijks politie tracht thans de dader hiervan te •chterhalen. HET WEER IN EUROPA Ontroering in rampgebied Vrouwtje bood Koningin bloemen uit haar tuin aan Opbrengst van Vierbannenpolder een kwart van vroeger TIJDENS DE TWEEDE DAG van het bezoek aan het rampgebied maakte Koningin Juliana gisteren een tocht ever de getroffen Zeeuwse eilan den. „Mijn vrouw en ik zijn eigenlijk wat beschaamd om u in deze om geving te moeten ontvangen", zei burgemeester A. A. van Eeten Nieuwerkerk, de eerste gemeente die H.M. op haar tocht over Schouwen en Duiveland bezocht. Het gezelschap hield zich hier enige tijd op in de benedenverdieping van de burgemeesterswoning die geheel onder water heeft gestaan. De muren van de woning waren nog niet behangen of gewit. Aan de achterkant van het huis Is een kerkhof, waar 200 slachtoffers van de ramp begraven liggen. Nieuwerkerk is op een na de zwaarst getroffen gemeente. Er vielen 300 slachtoffers (een op de zes In woners). In de Goudenveerpolder ontving de Koningin van een langs de weg staand vrouwtje een eenvoudig bouquetje bloe men, geplukt ln eigen tuin. ..Aan onze lieve Koningin", stond er op het bijbeho rende briefje- Een ontroerende groet va» de bevolking. De tocht voerde verder langs Ouwer- kerk, Zierikzee, Kerkwerve, Serooskerke en Burgsluis en eindigde in St Philips- land. Vele malen was de Koningin zicht baar ontroerd, maar dit gold evensen van de Zeeuwse boeren en vrouwen die haar op de tocht begrotten. In Zierikzee deelde de commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, Jhr mr A. F. C. de Casembroot, mee dat bij de jongste verkiezingen 1500 personen nog niet naar Zeeland waren terugge keerd. Zeeland is thans echter het sta dium van de afbraak en opruiming te bo ven. Men gaat nu beginnen met de we deropbouw. Er zijn weliswaar nog grote kale zandvlakten, waar het koninklijk ge zelschap op haar tocht maar nauwelijki door kon komen, maar ook waren daar de draglines en de arbeiders, die hard wer- an het herstel. De opbrengst van het land is nog gering. Deze bedraagt in de Vierbannenpolder 25 pet vergeleken bij de periode voor de ramp, in Bruinisse 70 pet, op Schouwen 30 pet en in de Ooster- landpolder 50 pet. Van de Zeeuwse ren is 10 pet gegadigd voor een bedrijf in de Noordoostpolder; 34 Zeeuwen kre gen in totaal 800 ha in deze polder. Zeeuwse boeren zullen voorts ook gaan naar de Braakmanpolder en de Sloepol- der, vertelde ir Post, secretaris van di herverkavelingscommissie- De Koningin was gekleed in een grijs mantelpak en droeg een blauwgrijs hoedje. In St Philipsland, waar de Ko ningin op het stadhuis werd voorgelicht de wederopbouw in de gemeente, maakte H.M. een wandeling Katten per parachute naar muizeniront De Royal Air Force heeft de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen om twee katten per parachute neer te laten in een Engels fort in de wildernis van Malakka, dat te lijden heeft van een ratten- en muizenplaag. De katten hebben met succes een proefsprong gemaakt van een hoogte van ruim 100 meter uit een Valettabommen- werper. Het garnizoen van een fort in de wil dernis van Noord-Malakka had laten waten dat ratten en muizen de voedsel voorraden van het fort hadden aange- Binnen enkele dagen zullen de twee katten per vliegtuig naar het fort wor den overgebracht. De oefening is uitstekend verlopen. „Dropping"-speciali9ten van de RAF. hadden de dieren in zorgvuldig ontwor pen vaten verpakt die aan parachutes werden bevestigd. Na uitgeworpen te zijn uit de Valetta boven de plaatselijke lucht-1 basis, zweefden ze zachtjes dalend naar de aarde en toen de RAF-mannen de deksels er af haalden, stapten de katten naar buiten, likten hun klauwen, schud den zich behaaglijk en verdwenen toen schielijk om nog snel van een laatste §•- verlof te genieten alvorens naar het front g te worden gezonden Ontwapeningsplannen geheel mislukt De besprekingen van de sub-commissie der Ontwapeningscommissie van de Ver enigde Naties, die sinds 13 Mei in Lon den vergaderde, zijn met een mislukking geëindigd. Op de laatste vergadering heeft de commissie onder voorzitterschap van de Russische ambassadeur Malik een rap port aangenomen, waarin verslag over de onenigheid over atoomwapens en con ventionele wapens is vastgelegd. Het rap port zal morgen gepubliceerd worden. In de subcommissie hebben zitting de Sowjet-Unie, Frankrijk, Canada en Groot-Brittannië. De besprekingen wer den met gesloten deuren gevoerd. P. de Boer kreeg gelijk Klacht over mr Scholten gegrond verklaard De Raad van Toezicht der Orde van Advocaten in het arrondissement Rotter dam heeft uitgesproken dat mr G- J. Scholten, landsadvocaat en lid van de Raad van Toezicht in Den Haag, te kort- geschoten is in zijn plicht, grote voor zichtigheid te betrachten ten aanzien van het communiqué van mr P. Hollander in zijn strafzaak-De Boer. In dit communiqué werd o.a. gezegd dat gebleken was. dat uit de kas van de Bond van Mobilisatie-Invaliden geld was genomen voor het huishouden van de voorzitter, de heer P. de Boer te Drach ten. Mr Scholten verklaarde ln een an dere rechtszaak dat dit communiqué waar was. Aan de aantijging in het commu niqué was toen echter reeds de grond ont nomen door de vrijspraak van de heer De Raad van Toezicht, waarbij de heer De Boer een klacht had ingediend, meent nu dat mr Scholten onvoorzichtig is ge weest, maar dat de heer De Boer niet iheeft willen schaden. Daarom is afge zien van disciplinai: Gcr.ève Zürlch Locarno II lioht be\ NNW windstil windstil windstil windstil 18 2 20 O 19 0 21 0 Westelijke wind Het K.N.M.I. te De Bilt wacht tot morgenavond: Matige, langs de Waddenkust tijdelijk krachtige Westelijke wind. Aanvankelijk opklarin gen, later meer bewolking, maar droog weer. Tamelijk koel. (Opgemaakt hedenmor gen te 10 uur.) ZON EN MAAN Donderdag: Zon van 4.20 tot 21.04 uur, naan van 24.08 tot 13.57 uur. Heden L.K. E.D.Gniet meer uitstellen" ,Ike" waarschuwde Franse president De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, James B. Conant, heeft giste- rente Kiel bekend gemaakt, dat president Eisenhower de Franse president René Coty heeft gewaarschuwd dat de Franse beslissing met betrekking tot het Euro pese leger „niet eindeloos kan worden uitgesteld". Conant zeide te geloven, dat de n derheid van het Franse volk de grote betekenis van de E.D.G. begrijpt en vóór ratificatie is. De Hoge Commissaris ver wacht, dat de E.D.G. vóór het zomer reces door het Franse parlement zal wor den geratificeerd. Smokkelauto-verkocht twee jaar geëist Voor Hagenaar gecombineerde straf gevraagd Wegens handel in auto's, die ons land varen binnengesmokkeld nadat zij in het Duitse grensgebied waren gestolen, is gis teren voor de Utrechtse rechtbank tegen de hoofdfiguur in deze zaak, de veehan delaar Cor K. uit Boxmeer, twee jaar ge vangenisstraf geëist- Tegen zijn broer, Toon K., luidde de eis tien maanden, waarvan vier voorwaardelijk. De Hagenaar Jac. T., die een van C. K. afkomstige gesmokkelde vrachtwagen te koop heeft aangeboden, waarvoor valse papieren op de kop waren getikt, hoorde een maand voorwaardelijk tegen zich eisen met een boete van 100. In totaal waren bij deze zaak veertien handelaren betrokken. Enkele van hem hadden eergisteren al terecht gestaan. De I rechtbank zal op 5 Juli uitspraak doen. Geveke en Co's Technisch Bureau. Voorgesteld dividend 18 (12) pet; winst saldo 979.000 (868.000); exploitatiewinst 4 (3) millioen: afschrijvingen 698.000 (794.000). reservering bijzondere belangen 1 (1) min. reservering speciale doel einden ƒ1 (0.2) min; de resultaten waren gunstig, doch het bedrijf in Indonesië zal enigszins moeten worden ingekrompen; de beschikbaar gestelde devie; kwaartier door het dorp. Omstreeks toereikend voor de voorziening in de be- uur vertrok de Koningin per auto hoefte aan goederen; uitzending va Soestdijk. I kwaam personeel wordt moeilijker. Overal in het land is gisteravond de avondvierdaagse begonnen. Prinses Margriet neemt met haar schoolklas deel aan het wandéljestijn rond Baarn. Zij zal vier keer tien kil&meter wandelen. Heel Middea-Amexika wordt nerveus Guatemala vraagt Veiligheidsraad opnieuw het vuren te doen beëindigen GUATEMALA HEEFT in een nota aan de Veiligheidsraad verklaard, dat geen gehoor is gegeven aan de oproep om de strijd te staken. Wederom werd verzocht de noodzakelijke maatregelen te treffen tegen de invasie vanuit Honduras en Nicaragua. Toniello, de minister van Buitenlandse Za ken, legt in die nota de nadruk op het feit, dat een aantal vliegtuigen de opstandelingen voor hun vluchten boven Guatemala van buitenla vliegvelden was opgestegen. Radiostations in New York maken melding van een bericht, afkomstig van het Hondurese min. van Buit. Zaken, dat niet- geïdentificeerde vliegtuigen de stad Santa Rose de Copan hebben gebom bardeerd. Deze stad ligt 33 km van de Guatemalaanse grens. Voorts heeft Guatemala bij de „Inter- |hier van aggressie tegen Guatemala spra- Amerikaanse Vredescommissie" de klacht kc KIEST U HEDEN, wie gij die- lien zule" Dit was de oproep die Billy Grahaqi gisteravond met klem richtte tot de tienduizenden die het Olympisch Stadion vulden. Honderdduizenden in heel hel land hebben de woorden van de Amerikaanse evangelist gevolgd vla de radio. Voor zijn evangelie kruistocht ln ons land sprak Gra ham over het verhaal van de U)>ce jongeling. De rijkdom die Christus Qeejt, is vreugde in het leven en een lied in het hart. Getuig daar van in uw gewone leven en in uw kerk dit was de boodschap, d<e op duizenden en duizenden een diepe indru kmaakte. Op de foto: de energeike Amerikaan voor de microfoons, links de tolk, de senior-majoor van het Leger des Heils en divisie-officier i Oost- Nederland, L. Nijman. „buitenlandse aggressie" ingetrok ken. Men verklaarde evenwel op de Gua- :emalaanse ambassade, dat de zaak bij de Veiligheidsraad aanhangig blijft. Volgens AFP bericht, zal de „Pan-Amerikaan- Vredescommissie" vandaag op Hondu- is verzoek bijeenkomen, om de klacht i Guatemala betrefende aggressie w: te maken. Nicaragua onderschrijft dit vi zoek van Honduras. Inmiddels heeft het opperbevel van Guatemalaanse regeringstroepen te k< gegeven, dat de overwinning op de rebellen van kolonel Armas nabij li drie veldslagen zouden de opstandelingen verliezen hebben geleden. De op standige troepen zijn, volgens deze lezing, Puerto Barrios geworpen, waarbij een Hondurese schoener, die de landingstroe- het bevrijdingsleger had ver voerd. werd overmeesterd. Anderzijds be-j weert kolonel Armas, dat zijn troepen j reeds heer en meester zijn in 25 plaatsen j Guatemala. Beide nieuwsbronnen gebruik makende van de radio, zijn het tenslotte over eens, dat een definitieve j slag tussen regeringstroepen en rebellen het bezit van Puerto Barrios nog op handen la. Ook in Cuba vonden demonstraties plaats pro-Guatemala, waarbij de politie moest ingrijpen. De Nationale vergadering van Uruguay nam het standpunt in, dat n negatie inhoudt in het recht van vrije volken tot zelfbe schikking. Een desbetreffende resolutie werd naar alle .parlementen van Latijns- Amerika gezonden. Ook Noorwegen wil niet, dat Amerikanen Noorse schepen aanhouden en doorzoeken. Jongelje ira A'dam kreeg duw en verdronk De 4-jarige Th. Holland is in het water van de Sloterpolder bij de Orteliuskade te Amsterdam verdronken. Het jongetje was met twee meisjes op een bruggetji gaan spelen en tijdens het spel heeft een zesjarig meisje hem een duw ge geven, waardoor het kind in het water Twee Spaanse prinsen bij Franco op bezoek Generaal Franco heeft gisteren de 16- jarige prins Juan Carlos ontvangen, die (volgens de in 1947 goedgekeurde Spaan se successiewet) in 1968, als h(j dertig jaar wordt, koning van Spanje zal wor den. Prins Juan Carlos werd bü dit be zoek o.m. vergezeld door zijn 13-jarige broer Alfonso. Waarnemers zien in dit bezoek een verbetering van de betrekkingen tussea generaal Franco en de Spaanse konink lijke familie. Doodstraf voor spionnen in de Ver. Staten? Een subcommissie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wets voorstel van het ministerie van ^Justitie goedgekeurd, dat beoogt de doodstraf in vredestijd voor spionnen in te voe ren. Als de wet van kracht wordt, bete kent dit niet, dat iedere spion automatisch ter dood wordt veroordeeld. DAT het Tweede-Kamerlid Van der Zaal (a.r.) schriftelijk aan de minister van Verkeer en Waterstaat heeft ge vraagd, wanneer de reeds zeven maan den geleden toegezegde verhoging van de geldelijke tegemoetkoming krachtens de Zuiderzeesteunwet tot stand komt. DAT de gemeenten in Noord-Oost- Friesland een stichting vormden ter be studering van de economische, sociale en culturele gevolgen van de landaanwin ning in het Waddengebied. DAT het telefoonverkeer met Canada, ing. 1 Juli. over de rechtstreekse radio telefoonverbinding A'damNew York wordt uitgebreid tot de provincie Yukon. DAT men sinds 21 Juni het telexver- keer met Oost-Duitsland geopend is. DAT burgemeester Odenkerk van Dussen (N.Bgisteren het gerestau reerde kasteel-raadhuis in deze gemeen- i te officieel opende. DAT een visser naar oud ijzer uit de Oude Schans te A'dam 7 gloednieuwe rij wielframes ophaalde, blijkbaar afkomstig in diefstal. DAT de trouwzaal van het Dokkumer stadhuis van 3 tot en met 24 Juli in be slag genomen is door de Bonifatiusexpo- sitie, waarom trouwerijen in die periode in het gebouw voor Chr. belangen moe ten plaats hebben. DAT van 26 Juni tot en met 26 Sep tember in het Museum voor Land- én Volkenkunde te Rotterdam de expositie Kleur en Lijn op exotische Weefsels ge houden wordt. DAT de coöperatieve suikerfabriek Dinteloord te Stampersgat (N.B.) wordt uitgebreid met een hal van enkele dui zenden vierkante meters, waardoor ruim 1000 mensen meer in de suikerbietenin dustrie kunen werken. DAT in deze herfst tg.v. het 85-j. be staan van de hoofdcursus tot opleiding van officier in het voormalige lesgebouw aan de Korenmarkt te Kampen eer denksteen wordt onthuld. DAT de Groninger Ver voor Volks vermaken dit jaar 80 jaar bestaat, waar- Aug. met meer zwier dan anders wordt om het feest van Gronings ontzet op 28 gevierd. DAT «le 23-j. mevr. A. Th. J. de Ko- ning-Ketterings sinds 14 Juni uit haar woning te Driebergen wordt vermist. DAT sinds Maandagavond uit zijn huis aan de Kleine Witteniburgerstraat 15 te A'dam de 9-j. JJohan Rothuizen vermist wordt. DAT gisteren tegenover het centrale spoorwegstation van Kopenhagen een Ned. toeristenbureau geopend is. DAT het A.R. kamerlid, ds C. v. d Zaal namens de Anti-Revolutionnairen op Urk aan dr Jan Schouten een Bijbel, een portret van dr H. Colijn en een voorzittershamer overhandigde. DAT de A'damse stadsilluminatie in te genstelling tot het vorig jaar alleen de weekends ontstoken zal zijn en bij bij zondere gebeurtenissen, b.v. Woensdag 7 Juli (vooravond van start Tour de Francc) cn bij het bezoek van president Coty (21 tot en met 24 Juli). Ook al hebt U geen giro-rekening, U kunt toch iets doen voor de actie O 92. Vul onderstaand biljet in en zend het zo spoedig mogelijk in een gefrankeerde envelop aan: de Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Leiden. INTEKENBILJET Het prot. chr. militair tehuis in Valkenburg moet er komen. Daarom ga ik er mee accoord, dat U mij zo spoedig mogelijk doorhalen wat niet verlangd wordt in de maand een kwitantie aanbiedt ten bedrage van f De incassokosten neem ik, gezien het goede doel, voor mijn rekening Woonplaats:

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1