Jlieuuic GTourant Veiligheidsraad kraakt harde noot Guatemala Noodweer in Zeeland; veel schade aan oogst Kabinet Mendès-France is thans gevormd Wist U MAANDAG 21 TUN! 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slaatoastlcfj It gfjtbleoea cngn hert in fegtjenspoct" Vijf en dertigste jaargang No 10069 Met 10.000 mijten teruggekomen OPSTAND TEGEN ROOD REGIEM OF INVASIE Rusland en F.5. trekken achter de schermen aan de touwtjes REEDS ZONDAGAVOND kwam de Veiligheidsraad bijeen, ter behan deling van het verzoek om tussenkomst betreflende de „Slag om Guatemala". In een dramatische rede heeft dr Toriello, de minister van Buitenlandse Zaken, bekendgemaakt, dat vliegtuigen, die geen herken ningsteken droegen, verscheidene steden met bommen hebben bestookt. Na behandeling van de klacht van Guatemala in de Veiligheidsraad, heeft Rusland zijn veto uitgesproken over een resolutie van Brazilië en Columbia. In deze resolutie was voorgesteld, de klacht over aggressie van d© buurstaten Honduras en Nicaragua en zulks op aanstoken van d© United Fruit Company, naar de Pan-Amerikaanse conferentie" te ver wijzen. Guatemala had verzocht, een commissie van waarnemers ter plaatse de beschuldiging te doen onderzoeken. Het rebellenleger blijft oprukken, maar de berichten spreken elkaar tegen. De troepenmacht, die vanuit Honduras Guatemala is binnengetrokken, onder bevel van kolonel Castillo Armas, telt 5000 man en de regering beschikt over 7000 man. Volgens een Amerikaans radiostation verzocht, zouden de anti-communistische strijd krachten reeds een derde van het land veroverd hebben. Radio-Guatemala meldt r, dat president Arbenz de toestand meester is. In zijn radiorede tot de be volking zeide Arbenz, dat hij er zeker van is. dat zijn regering de strijd tegen de verrader Castillo Armas zal winnen. Guatemala, aldus deze lezing, had in Europa wapens gekocht, omdat de Ver. Vietminh thans 30 km van Hanoi Bij hun massale aanval uit de richting van Dien Bien Phoe op de delta van de Rode Rivier hebben de communistische legers van generaal Giap hedenmorgen de stad Vlettri onder de voet gelopen. Viettrl ligt 30 km ten Noord-westen van Hanoi. Reuter tekent hlcrbü aan, dat het be richt van Radio-Vietminh is overgeno- te zenden, die de beschuldiging van gressie, gepleegd door Honduras en caragua, zal onderzoeken. Echter heeft de Russische afgevaardigde in de Veilig heidsraad zijn veto uitgesproken ove: BraziliaansColumbiaanse voorstel, klacht over invasie in Guatemala de organisatie van Amerikaanse staten, dus de Pan-Amerikaanse conferentie verwijzen. De tien andere leden van Drie spelers in het drama-Guatemala. Van links naar rechts: Anatasio Somoza, president van Nicaragua, die de revolutie in Guatemala zou hebben aangewakkerd, en Carlos Armas, bevelhebber van de invasie- lepërs. De derde man op de foto is Toriello,.de Guatemalaanse minister van Buitenlandse Zaken, die geen gelegenheid onbenut laat om de Ver. Staten als de eigenlijke aanstichter van de invasie te brandmerken. Staten weigerden ze ons te verkopen, j Veiligheidsraad stemden vóór. het door President Eisenhower, Foster Dulles en i Frankrijlk geamendeerde, voorstel, senator McCarthy hadden deze actie op| De Prawda beweert, dat de inval in touw gezet, om Guatemala onder druk te Guatemala een „Amerikaanse zetten en te verzwakken. Het ziet er naar uit, dat de militaire beslissing in do ko mende twee weken zal vallen. Radio- Honduras meldt, dat ook de haven San José, gelegen aan de Stille Oceaankust. thans in handen is van de opstandelingen. Eerder was de verovering van Puerto Barrios aan de Atlantische kust gemeld. De „bevrijdingsradio-omroep" meldt, dat troepen van de opstandelingenleider Cas tillo Annas de luchtbasis Salama bezet hebben. De strijdkrachten van kolonel Armas beschikken over moderne wapens, waar de regeringsvliegtuigen machteloos te genover staan. De opstandelingen hebben als embleem een blauwe armband geko zen, waarop een zwaard en een dwars hout zijn afgebeeld. Hun zinspreuk is „Met God en met eer", aldus het pers bureau A.F.P. Men ziet: beschuldigingen over een weer. Zo hitst radio-Moskou, dat Amerika provocatie pleegt om het eigendom van de „United Fruit Company" terug te krijgen en de boeren van dat land het juk weer op te leggen. Volgens in New York ontvangen berichten, heb ben president Arbenz en minister Toriello te kennen gegeven, dat het leger de re gering trouw is, maar zo weinig tegen- den. dat in internationaal politiek opzicht het in Guatemala lang geen „zuivere koffie" is. K.L.M. dienst gestaakt Het persbureau A.F.P. meldt, dat ook de K.L.M.na de Pan American Airways andere luchtvaartmaatschappijen, haar dienst op Guatemala heeft gestaakt. Staat van beleg Aan Ass- Press, ontlenen wij nog dat president Arbenz voor geheel Guatemala de staat van beleg heeft afgekondigd Zodra zulks bekend werd verdween alle publiek van de straten. Via de radio werd door de regering een oproep gericht iot de autobezitters, om hun wagens be schikbaar stellen voor het vervoer var troepen. Gewapende wachten zijn ge plaatst bij alle benzinestations- Voor par ticulier gebruik wordt geen benzine meei verstrekt. De bevolking van de stad Gua temala toont zich uiterst anti-Amerikaans en de .toestand wordt „zeer ernstig" ge noemde Maatregelen worden getroffen orr iNoordamerikaanse vrouwen en kinderen te evacueren (er wonen ongeveer 1200 Noord-Amerikanen m Guatemala)- Het Argentijnse regeringbiad ..Critica" oordeel, „dat Guatemala omringd is door vijanden, die hulp verlenen aan verban nen Guatemalaanse revolutionnairen-" „Hands off" van het Amerik. halfrond Cabot Lodge heeft in de Veiligheids raad felle critiek geleverd op de houding van Rusjand inzage Guatemala. Deze critiek gold de verklaring van Rusland,, dat het zich tegcr. een resolutie zou ver-1 f zetten, waarin de klacht van Guatemala inzake de „invasie" naar de Inter-Ameri- kaanse Organisatie zou worden verwe zen. De Amerikaanse gedelegeerde merk te onder luid applaus van de geheel be ring is tot omverwerping van het huidige, zette tribune op, dat Moskou blijkbaar wettige regiem". De New York Times!plannen had met betrekking tot het zegt: „Het zou inconsequent zijn. als onze) Amerikaanse halfrond. En hij zei in regering niet verheugd was.over hetgeen strjemende bewoordingen tot de Russi- thans in Guatemala geschiedt, want dei wiJf vriendschappelijke betrekkinEen met en- «•"««ra. Te.rapkln. „blijf van dere democratische landen kunnen er hct Amerikaanse halfrond ivegLodge door verbeterd worden. moest lange tijd hameren om de orde te Uit het bovenstaande kan men aflei-1 herstellen. De tijd dat president Arbenz Guzman van Guatemala en zijn echtge note zo vrolijk konden lachen, is voorbij. Vreemde troepen rukken op naar de hoofdstad Guatemala, waar de president met zijn legerleiders de laatste hand legt aan plannen voor de tegenaanval. Mevr. Guzman is met %cn bommenwerper naar veiliger oorden overgebracht. ONWEER. SLAGREGEN EN HAGEL Man en dieren door de bliksem gedood, boerderij in vlammen opgegaan ZWARE ONWEERSBUIEN, met geweldige slagregens en hevige hagelval, hebben Zaterdagmiddag omstreeks vier uur een ontzaglijke schade aangericht aan de fruitteelt en de landbouwgewassen in Zeeland, voor namelijk op Zuid-Beveland. Er valt ook een dode te betreuren. De 32-jarige J. Kallemein uit Middelburg, die met twee kameraden aan de zeedijk te Ritthem (Walcheren) zat te hengelen, werd door de bliksem gedood. De man was gehuwd en had vijf kinderen. Te Söherpenlsse sloeg de bliksem in de boerderij van de familie H. C. Boo gaard. Een grote landbouwschuur brand de af. Zeven stuks hoornvee en drie tractoren gingen verloren. In Retranohement werden drie koeien door de bliksem gedood- De markt en verscheidene straten ln Goes kwamen onder water te staan. In 't Oosten van de stad viel in tien minuten 20 om water. Een deel van het zieken huis aan de Oostwal stond weldra blank. In sommige straten liepen ratten, die uit de riolering waren gespoeld. Op de tentoonstelling van de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij waaiden verscheidene tenten om en verdwenen cassa's mei geld en al. Ook de Jacobstoren te Vlissingen werd door de bliksem getroffen. De motor van de speeltrommel van het carillon liep schade op. Op Zuid-Beveland werd de oogst van verscheidene landbouwers en fruittelers voor driekwart vernield. De aardbeien en de kersen kunnen in de zwaar ge troffen gebieden als verloren worden beschouwd. Een paar uur na de bul la gen de hagelstenen nog in grote hopen langs de slootkanten. Ruiten van de platte kassen werden geheel verbrijzeld. Tussen Goes en 'sHeer Abtskerke kon men bonen, bie ten e.d. niet meer herkennen. In 's-Hee- renlhoek lagen de klaverruilers over het land geslingerd In Borssele werden bomen van 30 jaar oud geheel ontwor- teld, uienvelden geheel kaal geslagen en velden met vlas vernietigd. Vele fruit- Diamanten Niog recipieerde De afdeling Nederland van de Organi satie van Nederlandse Leerkrachten ln Indonesië, bet Niog. heeft Zaterdagmiddag op een receptie in de Dierentuin te Den Haag de gelukwensen van meer dan 200 belangstellenden in ontvangst mogen ne men. ter gelegenheid van het diamanten jubileum van de vereniging. Gelukwen sen werden ook overgebracht door rar R. van Diffelen, namens minister Cals en door de heer Moenadjar namens de waar nemende hoge commissaris van Indonesië in Nederland. ZELF PREMIER EN MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN ministers aan president Coty voorge steld. Het kabinet, dat in recordtijd werd gevormd, bestaat uit 16 ministers en 13 staatssecretarissen. De premier «U de formaliteit, met zijn kabinet voor de Na tionale Vergadering te verschijnen, ver mijden. Waarschijnlijk zal hij vanavond nog naar Genève vertrekken om over Indo-China te onderhandelen Zoals verwacht werd, heeft Mendès- France zelf de portefeuille van Buiten landse Zaken genomen. Ook twee leden de MRP (van ex-minister Bidault) maken deel uit van het nieuwe kabinet, nl. Robert Buron als minister voor de Overzeese Gebieden en André Monteil als staatssecretaris van Marine. Beiden hadden voor Mendès France gestemd, hoewel hun partij had voorgeschreven, dat zij zich van stemming moesten ont houden. Francois Mitterand, die uit het kabi- net-Laniel trad wegens een meningsver schil over de politiek inzake de Franse Unie. is benoemd tot minister nenlandse Zaken. Minister van Finan- stand biedt, teneinde de hele wereld dui delijk te maken, dat hier sprake is van aggressie tegen Guatemala. Het opperbe vel van het leger zal nog beslissen, waar en wanneer de tegenaanval zal beginnen. Partijen in Veiligheidsraad In de spoedzitting, die de Veiligheids raad aan de klacht van Guatemala in zake aggressie wijdde, heeft dr Castillo Arriola ook gesproken over de moeilijk heden met de reeds genoemde „United Fruit Company", die door haar monopo liën vrijwel alle havens en het gehele transportwezen in het land beheerst. Sinds deze maatschappij door landhervor ming een groot deel van haar grondbezit V/as kwijtgeraakt, had zij volgens de lening van Guatemala, stelselmatig •etie tegen de regering voorbereid. Guatemala heeft de Veiligheidsraad Frans bevelhebber in Marokko ernstig gewond Aan de lange lijst van terreurdaden in Frans Noord-Afrika is een nieuw< aanslag toegevoegd. Generaal d'Haute- ville, de Franse bevelhebber In het ge bied van Marakesj (Marokko), is gister ochtend door een Marokkaanse terrorist met een revolver ernstig gewond, dader wist te ontkomen. Ex-president Truman met spoed geopereerd Oud-president Truman van de Ver. Staten heeft het jongste weekeinde een spoed-operatic ondergaan. Zijn arts, dr Graham, verklaarde na afloop dat hij Trumans ontstoken blindendarm-aan- hangsel had weggenomen en de galblaas had geopereerd. Truman maakt het goed. Geen zorgen meer over Friese tweeling Daar de toestand van de gescheiden Siamese tweeling uit Friesland geen kele zorg meer baart, hebben de behan delende geneesheren besloten gèen muniquó meer te verstrekken. Minister van Defensie is generaal Pierre Koenig, een Gaullist. Over Koenig wordt nog gemeld, dat hjj 7.\jn ambt heeft aanvaard op voor-' waarde, dat alle beschikbare versterkin gen naar Indo-Ohina worden gezonden, dienstplichtigen uitgezonderd. Dit is in overeenstemming met de belofte van Méndés-France. dat de Franse expedi- tionnaire macht zoveel mogelijk zal wor den beschermd, tijdens de onderhandelin gen te Genève. Tenslotte vermelden wij, dat in het ka binet zes leden jonger dan veertig jaar zijn. Niemand is ouder dan zestig. Het is als gèheel jonger dan de vorige kabinet ten. Zoals men weet is Mendès France zelf 47 jaar. Hiltegolf over Denen en Duitsers Denen en Duitsers gingen gisteren gebukt onder een hittegolf In Berlijn en Hamburg was het in 37 jaar op 20 Juni niet zo warm geweest. In Berlijn werd een maximum-tempe ratuur gemeten van 33.4 graden Celsius. In Kopenhagen steeg het kwik tot 29 graden Celsius. De United Fruit Cy in Guatemala Het huidige regiem in Guatemaia dateert van 1944. Toen werd de rechtse dictatuur van generaal Jorge Ubico omvergelopen- De re gering van president Arbeuz, com munistisch georiënteerd, voerde de landbouwhervorming promt door- Zo werd ook een deel der bezittin gen van de „United ruit Company" onteigend. Deze Amerikaanse maat schappij bezit echter nog reus achtige stukken grond en zeer grote belangen jn Guatemala- In Apr-1 van mt jaar diende de Ver. Staten een eis in tot schadevergoeding van circa 16 milHoen dollar, voor de onteigening van grote gebieden be horende tot de United Fruit Com pany. Toen Amerika diplomatieke protesten indiende, beantwoordde Guatemala deze met krachtige ver togen tegen de ..diplomaueKe" in terventie. Zoals men weet. heeft president Arbeuz zijn landhervor ming doorgevoerd, ondanks de sterke tegenstand van de schatrijke koffieplanters. VHF JAAR K.W.F.I Koningin Wilhelminafonds keerde ruim 3 millioen uit Voor „vaste verplichtingen" is per jaar IV2 millioen nodig (Van onze §-redacteur) j Mr. J. Th. Bonnerman, voorzitter van het Koningin Wilhelmina Fonds, dat i Zaterdagmiddag in Utrecht zijn vijf-jarig bestaan vierde, heeft, bij het be- gin der bijeenkomst, meegedeeld, dat er een bedrag van f 3000 was ont- vangen van directie en personèel ener Brabantse fabriek als jubileum- I gave. „Een bedrag, dat zeer welkom is", aldus mr. Bonnerman, „want om de gezamenlijke kosten van centra en subcentra voor kankerbestrijding te kunnen dragen, heeft het fonds jaarlijks aan v^ste inkomsten een bedrag van IV2 millioen nodig". Bij het nagaan van de voornaamste ge-1 gen van de oud-directeur van het Antoni beurtenissen uit de afgelopen periode Ivan Leeuwen'hoekhuis in Amsterdam, dr memoreerde mr Bonnerman de Haak-in-jW. F. Wassink, die de vergadering en- actie van de N.C.R.V. die ƒ3.016.000 op- 1 kele cijfers A'erstrekte over het terug bracht. De N.C.R.V. verwierf daarvoor 1 dringen van de kanker over de hele we- I het. erelidmaatschap van het K W.F. j reld. In de laatste vijf jaren bleek 38 pet I Mr Bonnerman vertelde oOk wat er der aangetaste gevallen definitief te ge- i.net het geld gebeurde. In het afgelopen inezen. In het bijzonder viel een groei jaar werd een bedrag van ruim 3 mil- te constateren in het aantal gevallen, dat j lioen uitgekeerd aan allerlei organisaties j onder de geneesbare vormen van kanker j an het land, die zich met het onderzoek valt, de z.g. stadia I en II. Daarmee ging de bestrijding van de kanker een teruggang van het aantal ongenese lijke gevallen gepaard. Motorrijder omgekomen in Amsterdam De 24-jarige ongehuwde electro-techni- cus D. Dijkstra uit Hilversum is Zater dagavond op de Amsteldijk te Amster dam met zijn motor tegen een auto ge reden. Hij overleed gisteren in het zie kenhuis. Koningin vandaag in het rampgebied Koningin Juliana brengt vandaag en morgen een werkbezoek aan enige ge meenten in hét voormalige rampgebied Zuid-Holland, Zeeland én Noord- Brabant. De koningin wil zich laten voor lichten over de vorderingen van het we- deropbouwwerk in brede zin, en de stand zaken, vooral wat betreft het dijkher stel, in ogenschouw nemen. Nadat H. M. vanochtend per auto ln Dordrecht was gearriveerd, voer zij met het Wieldrechtse veer naar 's-Graven- deel. Daar werd zij o.m. begroet door de commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, mr L. A. Kesper. De Koningin nam hierna het herstel van de Molendijk iri ogenschouw, waarna zij een bezoek bracht aan een Oostenrijkse woning, waarin het groepscommando van de rijkspolitie ls ondergebracht. In Numansdorp opende Koningin Ju liana het nieuwe raadhuis, het eerste dat na de ramp m Zuid-Holland gereed kwam. bezighouden. De uitkeringen, die een bedrag van ƒ27.000 beliepen, had den in 1953 de ƒ2 millioen verre over schreden. Daarnaast dienen belangrijke bijdra gen te worden gereserveerd. De plannen om in Rotterda mtot een inrichting te komen, welke voldoet aan de eisen van de tijd, zijn in een zover gevorderd sta dium, dat een spoedige verwezenlijking kan worden verwacht. Alleen hiervoor dient het fonds rekening te houden met het beschikbaar stellen van een bedrag ƒ2 millioen aan het Rotterdams Radio Therapeutisch Instituut. Ook in Amsterdam zullen voorzienin gen moeten worden getroffen en daar voor zullen imillioenen nodig zijn. De instituten, die door het Fonds worden gesteund, dienen zekerheid te hebben, dat normaal kan worden doorgewerkt. Daarom houdt men eveneens rekening met het feit, dat de inzamelingen terug kunnen lopen. Een bedrag van ƒ114 mil lioen moet steeds gereserveerd worden, om in dat opzicht tegenvallers op te vangen. Het stamkapitaal bedroeg in 1948 als netto-op'orengst van de inzame ling voor het huldeblijk voor H.M. Ko ningin Wijilemina ƒ2.081.127,50 Het groeide in de afgelopen vijf jaar tot 8 417.964,33. Dit bedrag kon, door de bijdrage van de „Nederlandse Vereni ging tot steun aan het Koningin Wilhel mina Fonds voor de kankerbestrijding" in 1953 verhoogd worden met ruim 1 millioen, zodat het Fonds de beschik king heeft gehad over ruim ƒ9 millioen Toch zijn de uitkeringen en ondersteu ningen zodanig geweest, dat men in feite aan het eind van 1953 nog de beschik king over twee ton aan vrije middelen had. De voortdurende oproepen om steun zijn dus niet overbodig. Verheugend war enook de mededelin- Hertog van Kent (18) had auto-ongeluk kwekers hadden hun risico onderge bracht bij verzekeringsmaatschappijen. De kwekers die dit niet gedaan hadden, zijn vrijwel geruïneerd. Gerben Sonderman maakte noodlanding De invlieger Gerben Sonderman, ad judant van Prins Bernhard, heeft Zater dagmiddag op Schiphol een noodlanding moeten maken met het prototype van de Fokker S 14. Voor de landing bleek, dat het neus- wiel van dit oefenstraalvliegtuig niet wilde uitklappen. De heer Sonderman heeft het toestel toen op twee wielen de startbaan gezet en de S-14 vervol gens achterover laten klappen. Het uiteinde van de staart, waar de straalbuis eindigt, werd beschadigd. Het herstel zal ongeveer 2 of 3 weken duren. De vlieger bleef ongedeerd. Otticieel. van 12 Juli at Prinses Margaret brengt bezoek aan Duitsland Prinses Margaret van Engeland zal de volgende maand een officieel bezoek brengen aan West-Duitsland. Op 12 Juli komt zij per vliegtuig in Bonn aan, waar zij met president Heuss de lunch zal ge bruiken. Daarna zal zij gedurende drie dagen in West-Duitsland versoheidene honderden kilometers afleggen per he licopter van de Britse luchtmacht, en bezoek 'brengen aan verschillende in Duitsland gestationneerde Britse mili taire eenheden. Het zal de eerste keer zijn. dat een lid van de Britse konink lijke familie officieel een bezoek aan West-Duitsland brengt. Leidenaar in Limburg door auto gedood De 30-jarige H. uit Leiden is Zaterdag- iddag ter hoogte van de staatsmijn Emma in Treebeek door een personen- aangereden. Hij kreeg een schedel- basisfractuur en is gisteren verleden. Warme weer voorlopig niet terug rpWEE UIT FRANKRIJK o/Jcomitiue onweersstoringen, trokken de laatste paar dagen over ons land. aldus deelt De Bilt mede. Deze ontstonden in het overgangs gebied tussen warme, boven het vaste land aanwezige lucht en de koele lucht van Oceanische oorsprong, wel ke over de Britse Eilanden in de rich ting van West-Europa werd aange- De warme lucht, waarin Zondag tn Duitsland maximumtemperaturen van 34 graden werden waargenomen, werd daarbü geleidelijk naar het Oosten verdreven. De eerste van de storingen veroorzaakte vooral tussen Zaterdag middag en Zondagochtend op uitge breide schaal onweer, plaatselijk ver gezeld van hagel. In Vlissingen viel in totaal 49 milll- De tweede gaf in de nacht van Zondag op Maandag aanleiding tot onweer vooral in het Zuid-Oosten van het land, waarbij op het vlieg veld Zuid-Llmburp 26 millimeter viel. Op het Noordelijk deel van ae Oceaan bewogen tegelijkertijd e<.a aantal storingen naar de Britse Eilanden, welke daar echter in be tekenis afnemen. Restanten ervan dringen nu lang zaam op in de richting van de Noord zee. Verwacht mag worden, dat het weer in ons land volgende dagen ge leidelijk meer onder deze van de Oceaan afkomstige storingen zal ko men. Terugkeer van het warme weer is dan ook. niet te verwachten.. De kans op zware buien met onweer 1 s zeer gering geworden maar er blijft wel een kans op enige regen of mot regen, waarbij echter waarschijnlijk slechts geringe hoeveelheden zulten vallen, bij winden in hoofdzaak tus sen West en Zuid-West. DAT in samenwerking met de Stichting Het Nationale Park De Hoge Veluwe de V.V.V. te Arnhem een in zeven kleuren uitgevoerde wandel-, fiets-, en autokaart van het natuurreservaat, gelegen in de driehoek Arnhem-Apeldoorn-Ede heeft uitgegeven. DAT B. en W. van Alkmaar voor de feesten t g-v. het 700-jarig bestaan der stad de burgemeesters van andere Euro pese kaassloden hebben uitgenodigd en die van Cheddar (Eng.) de invitatie reeds aanvaardde. DAT de vrouw van een landbouwer uit Wierden, toen zij zich bij een zeug met biggen bevond, door het dier werd aan gevallen en in het been vlak boven de enkel werd gebeten, waardoor dit been brak. DAT burgemeester Hustinx Zaterdag m Nijmegen de nieuwe brandweerkazerne aan de Thijmstraat heeft geopend DAT op verscheidene baanvakken van N. S. de laatste tijd diefstallen aan de bo vengrondse leiding zijn gepleegd, waarbij het. steeds weer te doen was om roodko peren paal-spoorstaafverbindingen. DAT te Veenendaal de vermaarde bijenmarkt een der grootste van Euro pa en wellicht zelfs der gehele wereld dit jaar op Dinsdag 13 Juli zal plaats DAT mr F. P. Th. Rohling van het mi nisterie van O. K. en W. op Zaterdag 3 Juli de geheel gerestaureerde windmo len van Harm van Eden te Vcenendaal- weer in bedrijf zat stellen. DAT in het Verkeershuis aan het Sta tionsplein te Haarlem tijdens de zomer maanden gelegenheid bestaat tot het wis selen van vreemd geld en het innen van reischeques. DAT als gevolg van een gasontploffing mevrouw N. te Koningsbosch (L.) met ern stige brandwonden naar een ziekenhuis moest worden vervoerd, doch haar zeven kinderen ongedeerd bleven. DAT twee 15-jarige meisjes lytushoef, gedreven door zucht tuur, in een roeiboot een gehele nacht op de Waddenzee hebben gedobberd, en kort voor het fatale moment, waarop zij de Noordzee in zouden drijven, door de red dingboot Prins Hendrik in veiligheid zijn gebracht. DAT tijdens een Zaterdag te Otter- sum (L.) gehouden drijfjacht van de 20 gesignaleerde wilde zwijnen er 5 werden geschoten met een gezamenlijk geslacht géwicht van 180 kg. DAT de Maastrichtse recherche de 30j Rotterdammer A. V. heeft aangehouden o.a. wegens diefstal van zeep bij zijn werkgever te Maastricht en wegens ver duistering van bromfietsen in R'dam. DAT gedurende de vlootschouw van 12 17 Juni te Rotterdam niet minder dan 60.000 mensen de elf schepen hebben be zocht. wat tweemaal zoveel is als vorig jaar in Amsterdam- De 18-jarige hertog van Kent heelt gisteren ln het dorpje Sunningdale (Berkshire) een auto-ongeluk gehad. De hertog was in een „stationwagon" geheel alleen onderweg naar Londen, toeh nij in volle vaart tegen een andere wagen reed. Hij werd met een zware hersen schudding en wonden aan het gelaat in een zlèkenhuis opgenomen. Zijn toestand is betrekkelijk bevredigend. Men ziet hier de hertog, in gezelschap van zijn moe der, prinses Marina van Griekenland, wier gemaal (een broer van wijlen ko ning George, de hertog van .Gloucester en de hertog van Windsor) in de oorlog, bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. Tamelijk koel Het K M.N.I. te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende be wolking met plaatselijk eni ge lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind tusen Zuid en West. Tame lijk koel weer. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur) Zon en maan Dinsdag zon van: 4 19 tot 21.04 uur; maan van 23.52 tot 11.13 uur. Op 23 Juni L- K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1