Twee grote oratoria van een zeventigjarige In Hanoi rekent men op communistische aanval Muziek als wapen tegen de beeldromans Springende autoruiten zijn géén mysterie EEN WOLK SLANGENGIF 5 ZATERDAG 19 JUNI 1954 BH DE OUDE PAPPA HAYDN Geschreven in gastvrij huisj een klein, maar is je in Wenen WENEN, Juni 1954 heeft toch wel een bepaalde bekoring, thans in Wenen nog in diezelfde zalen te kunnen zitten. Vóór die openbare uit voering echter ging „Die Jahreszelten' nog aan het hof, waarbij Keizerin Maria Theresia zelf de partij van Hanne zong. Het kleine lage huis aan de Haydngasse, verscholen tussen fabrieken en woonhuis- complexen, doet die dingen allemaal weei zijn Schepper f De grote verhaald n Jahreszelten". is moriar met door zijn scheppingen, erken des Heren vindt ge „Die Schöpfung" en in „Die Zeldzame uitvoeringen WORDT IN „DIE SCHÖPFUNG' almac TOEN JOSEF HAYDN van zijn tweede Engeland-reis naar Wenen terug keerde, bracht hij niet alleen de herinnering aan onvergetelijke eer bewijzen in Londen mee, maar ook de tekstboeken voor twee oratoria: „Die Schöpfung" en „Die Jahreszeiten". De uitvoering van de Handel-oratoria had diepe indruk op Haydn gemaakt. De 63-jarige Haydn zou zich ook nog op het oratorium werpen en de directeur van de Weense Hofbibliotheek, de Nederlander Gottfried van Swieten zoon van de beroemde lijfarts van Keizerin Maria Theresia kon de Engelse teksten wel vertalen en ze ;klankingen geprezen, in „Die Jahres- een echt Oostenrijks cachet seven zeiten" wordt het natuurgevoel in een ecnt tJoscenrUKs cacnet ge\ en. meer lyrisch.beschouwende wjjze getrans- Nog meer bracht Haydn mee uit Enge-!haalt hij in zijn oratoria nog steeds de iponeerd. Het is dan ook zeer juist gezien land en wel 5000 gulden. Daarvoor kocht werken des Heren en verheerlijkt de na- i van de organisatoren om bij het Weense Haydn zich een huis in de toenmalige I tuurliefhebber Haydn de Schepper van Haydn-feest voor elk werk de dirigent Weense voorstad Gumpendorf, een klein de natuur. En in „Die Schöpfung", én in te kiezen, wiens instelling het meest har huis slechts, maar voldoende voor de com-1 „Die Jahreszeiten". monieert met het karakter van elk ponist om er zijn twee grote meester-1 Deze twee werken vórmden dan ook oratorium. schrijven. Nu is Gumpendorf geen voorstad meer, maar een wijk van Wenen en het lage huis van Haydn staat er nog in de Haydngasse 19. Eens lag deze woning midden in het groen en had Haydn er een prachtig uitzicht over de weiden. Nu staat het midden tussen fabrieksge bouwen, onopvallend, onbelangrijk schijn baar, maar wie de kleine voorkamer be zoekt, waar thans een interessant Haydn- museum is ingericht, zal toch iets van een stille intimiteit en vertrouwelijkheid er- Het huis in Wenen, waar Joseph Haydn zijn „Die Schöpfung" t Jahreszeiten" schreef en waar hij in 1809 overleed. 30 April 1798 vonden varen. En hij zal eerbiedig zwijgen, om dat de oude Haydn hier heeft gesproken en hier zijn lofzangen „Singt dem Herm alle Stimmen" en „Ehre, Lob und Prels 6ei dir, ewiger, güter, mSchtiger Gott" en zijn gebed „Gott erhalte Franz, den Kaiser" heeft geschreven. De lofzangen„Die Jahreszeiten" werden de meest bewogen koorgedeelten j het succes, dat de? Uit de genoemde oratoria, het gebed werd herhaald moest de Oostenrijkse volkshymne. In dit huis kwamen grote toondichters Haydn opzoeken. In 1804 kwam hier de jonge Carl Maria von Weber, die toen in Wenen als componist van de opera „De*- Freischütz" zeer geliefd was. Weber 6chreef later: „Het is onroerend volwas sen mannen hier te zien komen, Haydn Pappa te horen noemen en hem de hand te zien kussen." Luigi Cherubini, die Wenen zijn „Faniska" uitvoerde, bezocht Pappa Haydn in 1805. En de jonge Beet hoven betrad vele malen deze kamer. En de oude Haydn ontving zijn gasten steeds met de grootste nauwgezetheid. Zijn pruik was altijd keurig gepoederd als hij bezoek kreeg. Om de hals droeg hij een witte band met gouden knopen. Ver der bestond zijn kleding uit een bruin Statiekleed, een rijkbestikt vest van zware zijde, goud-bestikte manchetten, een fijn- geplooide jabot, bovenbeenbedekking van zwart-glanzende zijde, hoge wit-zijden kousen en zilveren knopen aan de schoe nen. Maar bij al deze uiterlijke statie, die Haydn had overgehouden uit zijn vor stelijke betrekking, was de oude Haydn niet „weltfremd" geworden, maar vol realiteitsbesef en vooral voor liefde voor de jonge musici, die hij inderdaad als een vader behandelde en aan wie hij zeer levenswijze dingen kon zeggen. Nagelaten brieven getuigen nog van deze eigen schappen. Ook van het feit, dat Haydn zijn bezoekers telkens weer het Kelzer- lied „Gott erhalte Franz, den Kaiser" voorspeelde. Dat lied zou zijn doodslied worden, zijn laatste gebed voor het door Napoleon bezette Oostenrijk, zijn laatste bede om het behoud van zijn vaderland. De Oostenrijkse Bundeshymne is nu anders en heeft als woorden: „Brtlder relcht die Hand zum Bunde", maar het Keizerlied van Haydn leeft nog in de har ten van alle Oostenrijkers, die een heim wee hebben naar de terugkeer van de monarchie. De herinnering aan een Kei zerlijke regering, wordt nog als de schoon ste, rijkste en zinvolste schat bewaard in de oude Hofburg, in het schone slot Schönbrunn, in het rijke Stift Kloster- neuburg, in de oude burcht Kreuzenstein en in de monumenten, beeldhouwwerken en paleizen in Wenen. Aan die herinne ring alleen heeft men niets, men wil wer kelijkheid en met die werkelijkheid ook de terugkeer van de vrijheid. En daarom blijft dat Kaiserlled van Haydn leven bij de bevolking. Non omnis moriar Geen spoor van paniek De vraag is alleen: komt de slag vóór of na de regenperiode? HANOI (Vietnam) HET BUITENLAND heeft de overtuiging, dat er in Hanoi een soort paniekstemming heerst vanwege een dreigende communistische aan val op de stad. Deze valse indruk is vooral ontstaan door de onverant woordelijke berichtgeving van het Amerikaanse persbureau United Press en haar ongemanierde Franse correspondent in Hanoi. In werkelijkheid is hier echter evenveel sprake van een paniekstemming als in Amsterdam. Het is hier volkomen rustig. Het leven van alledag rolt zich normaal af. De overheidsdiensten functionneren gewoon. Er worden zaken gedaan. De kinderen gaan naar school. De vrouwen winkelen. In de late middag zitten de terrassen in het centrum van de stad vol. De restaurants en bio scopen trekken evenveel belangstelling als altijd. De vele nachtclubs heb ben geen enkele reden tot klagen. En de avondklok gaat eerst om één uur in. Maar dat wil allemaal niet zeggen, dat naar hun bases ten Noorden en ten Zul- hier niets van de oorlog merkt. De DE WOORDEN op de grafsteen van Haydn het Hundstumer Kerkhof, bestaat niet meer, doch is thans het Haydnpark geworden, waar de oude graf steen bewaard wordt zijn waarheid geworden, menselijke waarheid dan. „Non omnis moriar sed vivam et narrabo opera domini" Ik zal niet helemaal sterven, maar leven en de werken des Heren ver halen. Ook voor de aarde is de vroma Haydn niet helemaal gestorven, maar ver- Militairen werken bij veevoederfabriek Wegens het grote aantal orders en het nijpend tekort aan arbeidskrachten is de directie van de N V pluimvee-, vee- en vogelvoederfabriek P. Sluis in Weesper- karspel er toe overgegaan, militairen in te schakelen bij het laden en lossen. Tegen een vergoeding van een gulden per uur werken de militairen gemid deld een twintigtal 's avonds na half zeven en op Zaterdag na half twee enige uren in de fabriek. Het vaste personeel, dat 130 man bedraagt, maakt reeds het maximaal toegestane aantal overuren De militaire commandant van het fort Weesp heeft zijn mannen dit werk in hun vrije tijd niet willen verbieden, om dat zij weinig gelegenheid tot ontspan ning hebben, aldus de Vkrt. wel het hoogtepunt in het Haydn-feest, Zo werd „Die Schöpfung" gedirigeerd dat de Gesellschaft der Musikfreunde in j door de Duitse Generalmusikdirektor uit Wenen thans organiseerde ter gelegen- Hamburg. Joseph Keilberth, een heroïsche heid van de reeds femelde overbrenging figuur onder de dirigenten, een drama van de Haydn-schedel van Wenen naar tisch-geladen musicus, maar in dez« Eisenstadt In het kleine huis aan de grootse en krachtige allure toch de mar huidige Haydngasse werden deze oratoria: met de fijne beschaving en voorname cul- geboren. Hier heeft Haydn geworsteld om tuur. Daardoor kreeg het monumentale de juiste vorm te vinden, hier heeft hij min of meer dramatische karakter van dagelijks God op de knieën gebeden om!dit oratorium het volle pond, maar werd zegen voor zijn werk. Eerst werkte Haydn toch de pure klaarheid van de Haydn- drie jaar lang aan „Die Schöpfung". Op geest nergens verwaarloosd. Dat was grootse en ontroerende vertolking met het Philharmonisch Staatsorkest uit Ham burg en het gemengde koor van de Ge sellschaft der Musikfreunde uit Wenen. De koorgedeelten vooral waren overrom pelend door zuiverheid van geest en door de enorme zangtechnische beheersing. Van de in ons land gebruikte solisten bezetting met één sopraan, een tenor en één bas, werd hier afgeweken en zeer terecht overigens. De Engel Gabriël werd gezongen door de sopraan Wilma Lipp en Eva door de sopraan Sena Jurinac. De tenor Ernst Haefliger in ons land bekend door zijn onvolprezen Evangelis- tenpartij in de Matthaus Passion zong de Uriel-partij, de bas Gottlob Frick was Raphael en de bas Walter Berry was Adam. Laatstgenoemde is nog een Jonge, maar veelbelovende zanger, die qua 6tem en muzikaliteit vér uitsteekt boven de grof heid in vertolking van een Gottlob Frick. De sopraan Wilma Lipp heeft een uit- :onderlijk mooie stem, maar is eigenlijk te veel coloratuur-sopraan om de Gabriël- partij voldoende te beheersen. Voor het oratorium „Die Jahreszeiten" wal de Weense dirigent prof. Rudolf Mo ral* uitgenodigd, een meer lyrisch inge stelde figuur, wel werkend met grote muzik.il? bewogenheid en spanning, maar illuster en adellijk gezelschap onder; geheel overeenkomstig het werk zonder Haydns leiding de eerste uitvoeringen grote dramatische ontladingen. Moralt is plaats in het Paleis Schwarzenberg in de man van het fijne ciseleerwerk, dat Wenen. En op 24 April 1801 was dezelfde beweeglijk is, maar waarvoor een grote 7aai uippr vol met muziekmlnnenden, om Innerlijke rust wordt vereist. te horen. Zo groot was Die rust is noodzakelijk voor „Die e uitvoering tweemaal Jahreszelten", omdat verschillende ge- >rden en op 29 Mei deelten van dit oratorium gauw aanleiding De Weense sopraan Sena Jurinac, die in de heide Haydn-oratoria, be wees een der schoonste stemmen van de wereld te bezitten. (Foto Fay er, Wenen) Overwinning in de Vei. Staten Geestelijke verheffing komt in de plaats van gevaarlijke, pornografische lectuur (Van onze correspondent) AMERIKA'S SCHOOLWEZEN heeft met het „Wapen" der muziek de in veler ogen zo dorre, klassikale muziekles een grote overwinning geboekt. De practijk heeft uitgewezen, dat muziek, mits op de juiste wijze toegepast, de gewenste uitwerking heeft als „tegengif" t.a.v. verderfelijke invloeden, waaraan de Amerikaanse jeugd buiten de huiselijke kring en buiten het schoollokaal vaak wordt blootgesteld. In Houston, in de staat Texas, hebben gedurende het afgelopen jaar 650 kinderen van de lagere school strijkorkestjes gevormd buiten de schooluren en bestaande uit 4 tot 60 leden die eenvoudige composities kunnen spelen. In Needham, in de staat Massachussetts, behoort de prac- tische muziekles nu tot het normale rooster van de scholen. Tal van ge meenschappen over heel het land hebben deze voorbeelden gevolgd. De intense belangstelling, die de vol-[bereidt waarlangs de argeloze jeugd kan wassen Amerikaan gedurende de afgelo- afglijden tot het peil der even argeloze pen tien jaar voor goede, klassieke of misdaad. moderne concertmuziek aan de dag heeft j Ge zult misschien niet willen geloven, gelegd, wordt thans geëvenaard door heti dat kinderen tussen de 6 en 10 zich heb- enhousiasme voor muziek onder de ben kunnen verdiepen in de „Avonturen jeugd. van Marie de Wreede". Dit leeftijds- Deze muziekprogramma's zijn oor-1 genootje was de heldin in een (ulter- spronkelijk niet uitsluitend opgezet liefde voor de muziek aan te kweken. Zij hadden een tweede doel: de jeugd verre te houden van het toenemend euvel der „beeldromans". Vanzelfsprekend kon men niet voor komen. dat kinderen zeker Ameri kaanse kinderen, die in een zoveel losser huiselijke discipline leven dan wij in om land gewend zijn de kwalijke exem plaren der beeldromans in handen krij gen. „Maar wij konden althans probe ren", zo stelde één der voormannen var het moderne muziekonderwijs, George Rushford, het probleem, „hun aandacht af te leiden van het laag-bij-de-grondse door hen in aanraking te brengen met wat goed en melodieus is". Er bestaat weinig twijfel, dat menige beeldroman, gepubliceerd door onv< antwoordelijke uitgevers, het pad voc oorlogsomstandigheden drukken wel de gelijk een stempel op het leven hier. In de laatste zes maanden zijn de kosten het levensonderhoud bijvoorbeeld schrikbarend gestegen vanwege de moei lijke aanvoer en de hoge verzekering. Sommige artikelen zijn driemaal zo dooi Allied van Sprang duur als een half jaar geleden. Een kilo suiker kost nu twee gulden, een kilo aardappelen één gulden vijftig en een liter bakolie drie-vijf-en-zeventig. De waarde van onroerende goederen daarentegen enorm gezakt vanwege de onzekere toekomst. Het is bijna on mogelijk om een koper voor een huis te vinden. Er is ook niemand, die nieuw kapitaal wil investeren. De handelaren weigeren verder om grote voorraden in te slaan. En verschillende instellingen overwegen, zich elders te gaan vestigen Maar het is niet waar, dat er een ware uittocht van angstige inwoners aan de gang is. Er zijn enkele schatrijke Chinezen vertrokken. Plus wat Vietna- in, die het zich veroorloven kunnen >r zijn ook Fransen, die hun vrou- en kinderen voor alle zekerheid naar Frankrijk teruggestuurd hebben. Maar dat is alles. En inplaats van een paniekstemming kan men eerder spre- van een stemming van onverschil ligheid en volslagen apathie, in het bij zonder van de zijde van de Vietnamezen Men maakt zich hier overigens hele maal geen illusies. Het is algemeen be kend. dat Hanoi en do daarom gelegen delta van de Rode Rivier het eerstvol gende doel van Ho Chi Minh is. t is eveneens een publiek geheim dat de vier communistische divisies wel ke Dien Bien Phoe veroverd hebben, on getwijfeld ook voor deze operatie ge bruikt zullen worden Onmiddellijk na de val van deze on fortuinlijke Franse voorpost zijn zijj de delta getrokken om zich te reorganiseren en zich voor te bereiden op wat men de beslissende slag in dez» oorlog kan noemen. Het blijft nu de grote vraag, wanneer deze slag zal komen. Het kan evengoed over een week als over drie maanden zijn. Sommige militaire deskundigen ver wachten dat de communistische generaal Giap zal wachten tot na de regentijd welke op het punt staat te beginnen. Hanoi heeft zijn eerste zware regen bui al achter de rug. Het water in de rivieren is belangrijk gestegen en de rijstvelden staan bijna onder water. Men geeft toe dat het niet genoeg is om alle militaire activiteit tot een volledige stilstand te* brengen, maar men betwij felt of de communisten onder deze moei lijke omstandigheden een grootscheepse aanval met steun van zware artillerie luchtafweer enz. zullen durven beginnen. Anderen daarentegen rekenen niet te vast op de bescherming van de regen tijd. Zij geloven, dat Giap met het oog op Genève ondanks alles toch in actie zal komen. Tenslotte zijn de omstandig heden nu in zijn voordeel. Hoe langer hij wacht hoe beter de Fransen zich van de zware verliezen in Dien Bien Phoe zullen kunnen herstellen En hoe meer nieuwe versterkingen zu om Hanoi zullen kunnen inzetten. Bovendien is er altijd nog de kans op een wapenstilstand; iets waar weinig Fransen hier meer op rekenen en wei nig tot oordelen bevoegde Vietnamezen naar verlangen Ma#tr als het niettemin zover zou komen, is het natuurlijk van belang zo gunstig mogelijke posities te hebben als het sein voor: Staakt het Vu ren gegeven wordt Generaal René Cogny. de Franse op perbevelhebber van de Frans-Vietname- se strijdkrachten in Noord-Vietnam, ver wacht nog steeds, dat de Vietminh tot eind September, begin October zal wachten met haar definitieve aanval op Hanoi en de delta. En in ieder geval hoopt hij dat. Maar hoe het zij: Hanoi en haar driehonderd- n-vijftig duizend inwoners wachten rus- g en gelaten de toekomst af. Ondank? de communistische legers. En ondank? de alarmerende berichten in de buiten landse pers. Symphonie Orkest en het koor der Weense Musikfreunde alles in een heldere, door zichtige, lyrische en bovenal rustige be weging. Een koor bijv. als „Komm, holder Lenz", dat meestal te snel wordt gezon gen, ging hier in een ideale rustige toch levendige vertolking. Alles tintelde deze uitvoering, en nergens werd de glans verdrongen door onbeheerste tempi. Het tweede deel „Der Sommer" was van verzengende zonnegloed, maar toch vol kleurschakeringen. En het Wijn koor uit „Der Herbst" werd geen dronke manslied. maar een echte beschaafde vreugdezang. De solistenbezetting was hier Sena Ju rinac als Hanne, Ernst Haefliger ais Lukas Otto Edelmann als Simon. Om met de laatste te beginnen: zijn basstem is inderdaad beschaafder dan die rollega Gottlob Frick, maar mist elke muzikale uitdrukking en zuiverheid. Met de keuze van de baszangers is r Wenen niet erg gelukkig geweest. opzet hebben we de solisten Sena Jurinac en Ernst Haefliger tot het laatst bewaard. Zelden hebben we een zo schier volmaakte sopraanstem gehoord als die i de nog jonge Sena Jurinac. Reeds •der schreven ve over haar bij haar optreden in Holland en in Salzburg, i hebben we de schoonheid zo ervaren als nu in de beide oratoria van Haydn. Dit is één der schoonste sopraanstemmen der wereld, in elk register volmaakt geëgaliseerd, ge steund door een ideale ademtechniek en gebouwd op een ondergrond van grote muzikaliteit en cultuur. Aria's als „O wie lieblich" en „Welche Labung für die Sin ce" waren verrukkingen, de cavatine „Licht und Leben sind geschwachet" werd in doodse stilte aangehoord door de talrijke luisteraars in de Musikvereins- saal en in het Spinnerlied was er één en al levendigheid en uitdrukking. Een zeer begenadigd mensenkind, deze Sena Juri nac, die beslist ook in ons land spoedig haar kunst in het oratorium zal moeten doen horen. De Zwitserse tenor Ernst Haefliger deed niet veel onder voor zijn vrouwelijke col lega. Zoals hij met ongelofelijke stem- beheersing en in een zeldzaam pianis simo de cavatine „Dem Druck erlieget die Natur" zong, en met een ongekende ex pressie het eerste Lukas-recitatief aria „Hier steht der Wand' Haagse carrosseriebouwer meent Kleinste steentje of puntje roest doet het glas „wit" slaan (Van een onzer verslaggevers) „SPRINGENDE AUTORUITEN vormen geen mysterie" zo heeft de heer A. Bout van de Z.O. Buitensingel 218 in Den Haag ons vanmorgen verteld. Met meer dan normale belangstelling heeft deze carrossier de berichten over het springen van autoruiten in de kranten gevolgd. „Heel normaal, wanneer er eens een autoruit springt", is het oordeel van deze deskundige. „Er rijden veel meer auto's dan een paar jaar geleden en dus zullen er ook meer ruiten kapot gaan, zoals er helaas ook meer verkeersongelukken langs de weg gebeuren". „Der Winter" zong, behoort tot de vocale uitzonderingen. Een zeer groot kunste naar, die Ernst Haefliger. Het Haydn-feest is nog niet voorbij, er valt nog meer te leren en straks te tellen. De heer Bout vertelde ons, dat de breekbaar glas moeten zijn. Onbreekbaar, welk woord beter vervangen kan wor den door onsplinterbaer en dit laatste dan in die zin, dat er bij het springen geen grote brokken en splinters weg slingeren. Bij het onbreekbaar glas, dat steeds meer ook voor winkelruiten wordt gebruikt, is dit laatste niet het geval. Bij de kleinste beschadiging slaat de ruit „wit" en de bestuurder van de auto dergelijke ruit rustig naar bui ten duwen, zonder de risico te lopen, dat hij zich ernstig verwondt. Onbreekbare ruiten, normale spiegel ruiten, die tot 700 graden verhit zijn en daarna gelijkmatig worden afgekoeld, worden sinds de dertiger jaren gebruikt. Na verhitting en afkoeling zijn deze rui- elastisch. Een ruit van 1 meter lengte b.v. kan tot 6 cm doorbuigen. Dit laatste liet de heer Bout zien door een vrij grote voorruit van een auto op twee blokken neer te leggen en er zelf op te gaan staan. Met een niet verhitte en af gekoelde spiegelruit zouden de scherven in het rond zijn gesprongen. Het springen van de autoruiten be hoeft niet veroorzaakt te zijn door steen slag, dat in vrij grote hoeveelheden voor Slechts een enkel kiezelsteentje weggeslingerd door een band van een tegenligger kan een kleine be schadiging op een voorruit van een auto aanbrengen. Maar wanneer die kleine beschadiging is ontstaan, kan Corn. Basoskl. wegverbetering is gebruikt. Toch is het zo (74) (Fe weten dat sommige soor ten slangen in de bovenkaak gif klieren hebben die in een kanaaltje, of in een groef, van de giftanden uitmonden, zodat by een beet het slachtoffer direct met gif geïnjecteerd wordt. Vaak is dit gif betrekkelijk zwak en dient in hoofdzaak voor het verlammen van kleine dieren, zoals kikkers .en muizen. Maar daarnaast bestaan ook de echte gifslangen, bijv. de cobra's, ratel slangen en addei wier vergif oi dodelijk kat verkt i zenuwstelsel wordt genoen ort het bloed nntast, zodat m Ï"l de and< Uloadvnitil^H dit gif dr naam haemorrhagine heeft gegeven. Het gif van de cobra valt onder het neurotonine, verlamt het sympathische zenuwstelsel, dat de ademhaling regelt, zodat een beet van dit dier soms een vrijwel ogenblikke lijke dood bi bek, r yrdt das zulke icht, dat hoeveelheden in dr wond gebr deze soorten daardoor als ongevaarlijk kunnen ivorden beschouwd. Overigens behoeft het gil niet altijd in een wond te worden gebracht, want in Afrika komen de Urneusslang en de Spuw slang voor. die in staat zijn de adem 1 e?n zo gr°l* kracht uit te stoten, dat het zich in de hek be vindende gif ver weggeslingerd uordt. Dit kunstje kennen de cobra's Ook, die hun gil in een fijne wolk vel 5 meter heeft welke van sterk ontwikkelde uitsteeksels zjjn voorzien. Deze uit steeksels zijn bovendien bekleed met een lang émail en monden uit in de slokdarm. Wanneer deze slang nu een ei inslikt, wordt dit door de uit steeksels opengebroken. de inhoud er uit geperst en doorgeslikt, waarna de lege schaal wordt uitgespuwd. Wat zegt u van zo'n doelmatige blikopener in de slokdarm /Vu we iets over slangengiften heb- hen gezegd, zal het u zeker verwon deren te vernemen, dal het sterkste vergif door de mens zelf wordt ver vaardigd. Maandag. (Nadruk verboden) aard in plastische tekeningen vervat) 1 laas waarin zij (a) haar stiefmoeder met een strop de laatste adem doet uitbla zen, (b) haar vader aanwijst als de schul dige. (c) zich verlustigt in zijn doodvon nis, (d) een dokter, die zich om het lot van het tragisch achtergebleven meisje wilde bekommeren, met een dolk om zeep helpt. Voor een dubbeltje kan ieder kind een volslagen kannibalistisch relaas kopen, waarin een Frankenstein-monster zijn Heent „Springende autorullen vormen oeen mysterie", dat is de mening van de Haagse carrosserie-bouwer, de heer Ant. Bout van de Z.O. Buitensingel 218. Verharde autoruiten (verhit en afgekoeld spiegelglas) zijn zeljs elastisch." Om dit laatste te betoyzen werd in de werkplaats, van de heer Bout een autoruit op twee blokken gelegd en namen twee man op het glas plaats. De bekleders J de Visset- (De la Reywcg 733) en llenk Broekstra (van Faukenbergestraat 18, Voorburg) vonden het geval glas helder, toen zij op de wel buigende, maar niet brekende autoruit een werkprobleem bespraken. men de ruit afschrijven, omdat de versplintering zich binnen enkele ogenblikken voltrekt. Behalve het simpele steentje kan ook roest aan leiding voor de versplintering zijn. i Wanneer aan de ijzeren sponning omdie redelijk een instrument bespeelden de voorruit roest ontstaat, dan zal delen vooral iets van de gloed, die min of meer scherpe roestpunl zich na1 van muziek kan uitgaan, in zich had- kortere of langere tijd door de dunne j den opgenomen. dringen, die de afscheiding Meer dan ooit tevoren gaat de belang- intrek neemt in een hotelkamer en daar stuk voor stuk zijn bezoekers verorbert. De illustraties zijn daarbij onsmakelijk gedetailleerd en beogen nimmer ook maar enige moraal te stellen. Andere publicaties van soortgelijke aard maken „kleine Lucie" tot de hoofd persoon van een echtscheidingsdrama, waarbij het lieve kind zich tot een re volverheldin ontpopt. En een hele reeks uitgaven is van die aard, dat ze slechts pornografie kan worden geken schetst. Het probleem van deze publicaties is, dat zij vrijwel uitsluitend in handen van kinderen terecht komen. De jeugd koopt ze in het ijsco-winkeltje en wacht zich er wel voor ze mee naar huls te nemen. Het duurt derhalve geruime tijd voor de ouders beseffen hoe er aan de „opvoe ding" van hun spruiten wordt gewerkt. Zelfs dan, in menig geval, is men ge neigd deze literatuur over één kam te scheren met de avonturen van ruimte- vluchten én quasi-wetenschappelljke in terplanetaire oorlogvoering, waarmee beeldromans zich al evenzeer levendig bezig houden. Te langen leste is het echter tot een uitbarsting gekomen. Dagbladen en psy chiaters hebben het euvel aan de kaak gesteld. Daai1 men juridisch machteloos was de uitgevers van deze beeldromans aan te spreken, trachtte men de weder verkopers er toe te bewegen, een stren gere censuur op de beeldromans uit to oefenen. Gemeenteraden namen veror deningen aan, waarin de politie gemach tigd werd, als censor op te treden. Dit kreupele wijze die door de gerechtshoven ook vaak werd ver worpen als in strijd met het principe de vrijheid van de pers om het kwaad te bezweren, maar men wilde althans door positieve daden een voort woekeren van het kwaad tegengaan. Het verwijderen van de gewraakte beeldromans uit de stalletjes was echter een negatieve daad. ppvoeders waren er zich van bewust dat men er voor de kin deren iets positiefs tegenover zou moe ten stellen. In vele gemeenten zocht men dit door het lntensifieren van de belangstelling voor sport. Doch in Chicago begon men, eerst aarzelend, ie pionieren op het ge bied van muziek. De lessen waren facul tatief. George Rushford. de voorman In deze beweging, streefde er naar de moeilijke theorie van muziek-lezen te vervangen door een betrekkelijk eenvoudige prac tijk. Hij kalkte de noten van een een voudig kinderliedje op het schoolbord en concentreerde zich op kleine groepjes kinderen, die nog nooit tevoren een mu ziekinstrument in handen hadden gehad. Hij gaf ze tijdens deze eerste les een kinderformaat viool, viola cf violoncel in handen. Eerst liet hij hen de noten zingen. Daarop wees hij hen hoe zij deze noten op hun Instrumenten konden tok kelen. Zo ontstond de „massa-methode" n muziek-lezen-in-de-practljk. ,Wat ons bijzonder heeft verrast", al dus George Rus.imore, „is dat bij deze opleiding bleek dat kinderen geen „aan geboren talent" nodig hebben om een muziek-instrument te kunnen bespelen". Van deskundige opvoedkundige zijde onderstreept men dat deze muziek-les- Ide kinderen in sterke mate concen tratie leren en hun het begrip voor het ensemble, ook bulten het muzikale, hel pen bijbrengen. Menig doorgaans verlegen gewaand Jochie of meisje ls gedurende een vrije ddag gerapporteerd als „concerterend" een zelf-bedieningswinkel of bracht n onverwachte serenade aan mecani ciens, die bezig waren een auto door te ren. Dergelijk enthousiasme behoort raard tot de uitzonderingen. Rush- ford's trots geldt voornamelijk het feit, dat op sommige scholen waar hij zijn met 130 leerlingen begon, aan het eind van het jaar er 100 kinderen waren. rubberlaag de voorruit en de Ijzei sponning. Eén krasje van het roest op voorruit is voldoende om een radicale ersplintering te doen ontstaan. De heer Bout. die dagelijks de „kneus- s" van het wegverkeer in zijn bedrijf krijgt, ziet in de versplintering van auto ruiten geen zweem van geheimzinnig heid en gelooft, dat de gelanceerde be richten hierover onnodige ongerustheid onder de automobilisten veroorzaken. „En die stelling van Amerlka's opvoedkundigen thans naar muziek uit. Musici ondersteu nen dit streven, ook al omdat het strijk instrument als de grondslag wordi be schouwd van de Westerse muziekcultuur. Het gevaar van een gebrek aan Instru mentalisten in de nabije toekomst is daarbij niet denkbeeldig. Dit zou op lan gere termijn het voortbestaan van grote orkesten kunnen bedreigen. Inmiddels staat echter vast. enkele reden" aldus i

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7