W4 Wij kunnen houding ons terecht beklagen over V.N. in zake Indonesië Verzuim van officier kwam op 85.000 te staan Flitsen uit een roemrijke kri j gsgeschiedenis Terreur in de Mye nu voor Haagse Hof .Verhoging van de melkprijs was dringend nodig" ----- -- 9__j} SCH 47_— NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 ZATERDAG 19 JUNI 1954 Minister Luns in de Tweede Kamer: In Genève had Koreaans conflict slechts opgelost kunnen worden tegen tè hoge prijs (Van onze Parlementsredacteur) rpOT OP ZEKERE HOOGTE is het juist, dat Nederland in de Verenigde J- Naties ten opzichte van de koloniale problemen anders staat dan tegenover de onontwikkelde gebieden. Dat komt, omdat het om geheel andere zaken gaat. Wij hebben gegronde redenen ons te beklagen over de houding, die de Verenigde Naties hebben aangenomen bij de behandeling van de Indonesische kwestie en ook de standpunten inzake de rapportage over Suriname en de Antillen blonken niet uit door objectiviteit en kennis van zaken. Aldus verklaarde minister Luns gister-1 bestaat in de Westelijke wereld Eeen middag in de Tweede Kamer tijdens de eenstemmigheid: Amerika bijvoorbeeld voortzetting van het debat over het werk heeft de zaak te veel in de emotionele in de Verenigde Naties. sfeer getrokken. Overigens, aldus de bewindsman, heb- Ten aanzien van de conferentie in ben wij begrip voor een spoedige beëin-1 Genève ging de bewindsman uit van het- diging van de koloniale bestuursvorm, zelfde sceptische standpunt. r daarbij moeten regels worden ge volgd, waarvoor men in de V.N. vaak geen oog heeft. In de kwestie-Tunis en Marokko hebben verschillende staten on voldoende rekening gehouden met de noodzaak van de zorg voor de veiligheid. Er worden dikwijls meningen verkon digd, die zakelijk en politiek onverant woord zijn. Hierdoor worden de beheren de mogendheden vaak in hetzelfde schuit- tje gedrongen. Bij de behandeling van koloniale vraag stukken treedt Nederland niet op de voor grond. Sinds de afwikkeling van de In donesische kwestie hebben wij hier geen eigen belangen meer en wat Nieuw Guinea betreft weet een ieder in de wijdi wereld dat voor de ontwikkeling van di land een koloniaal bestuur het beste is. Niet opotteien De veiligheid van de Westerse wereld mag niet opgeofferd worden aan welke sen van achtergebleven gebieden ook. Daarom heeft Nederland Frankrijk ge steund in de kwesties-Tunis en Marokko. Het ls meestal een afwegen van belangen i daarbij is het niet mogelijk monde et son père" tevreden te stellen. Wat de toelating van Communistisch China tot de Verenigde Naties betreft het regeringsstandpunt onveranderd gebleven: in principe vóór. m moet eerst duidelijk zijn, dat er geen aggressieve bedoelingen meer bestaan. Welke criteria bij de beoordeling daar- zullen gelden, hangt af van de waar dering van de feitelijkheden. Hierover Verenigde Naties Nederland zal steun blijven geven (Van onze Parlementsredacteur) Het positieve oordeel over de Ver enigde Naties overheerst het negatieve de Tweede Kamer, aldus constateer de minister Luns gistermiddag, toen hij antwoordde op de Donderdag gehoudi redevoeringen over het werk in Ve uiigde Naties. De regering zal voortgaan met het geven van constructieve s san het wereldwerk, zonder echter blind te zijn voor fouten. De bewindsman het bijzonder oneens met mr Schmal (C.H.), die objectiviteit in de verslagen had gewenst. De feiten zijn objectief, de beoordeling is subjectef, aldus de nister. De regering is van oordeel, dat Rusland inderdaad de schuld draagt van het weinige resultaat. De voordelen van het instituut van Kamerleden-delegatie leden achtte de minister groter dan de theoretische nadelen. Uitvoerig ging de bewindsman in op de werkzaamheden in de sociale en ec mische sectoren. De regering volgt uit economische, ethische en politieke mo tieven met instemming het werk voor de minder ontwikkelde gebieden. Er is ook een groeiende belangstelling bij pu bliek en bedrijfsleven. Nederland heeft geen politieke bijbedoelingen en daarom worden de Nederlandse activiteiten gun stig beoordeeld. De bewindsman voelde niets voor eenzijdige hulp van één land een ander: alles moet over de V.N. Wat de technische hulp betreft is met zeer weinig middelen in veel landen grote goodwill gekweekt, ook voor de VN. Verhoging van de jaarlijkse bij dragen met 15 pet is nodig. De bewinds man bleek bereid te onderzoeken of het mogelijk is, voor een aantal jaren een .imum voor de bijdrage vast te stel len. Coördinatie van het werk der ver schillende V.N.-organen is nodig en naar een meer efficiënte kostenverdeling moet worden gestreefd. Politieke factoren mogen bij de technische hulpverlening geen rol spelen. Andere departementen zullen het voor beeld van minister Mansholt volgen en op de begroting 1955 een post plaatsen voor de uitzending van jonge deskundi gen naar achtergebleven gebieden. Er moetèn wegen worden gezocht door samenwerking van rijkere landen ter finaciering van de uitvoering van wer ken in minderbedeelde landen ais aan loop tot meerdere welvaart. De regering 's voorstandster van de vorming van een 6peciaal V.N.-fonds, waarin Nederland naar evenredigheid zal bijdragen. Tech nische hulp is nL alleen niet voldoende Minister Luns was het er mee eens. dat r.og geen afzonderlijke organisatie voor de sociale zorg in het leven moet worden geroepen. Wel moet het werk worden gestimuleerd. De regering heeft ta.v. de steun voor bet vluchtelingenvraagstuk de Raad van Europa om adhaesie gevraagd: het op te richten fonds blijft echter binnen het kader van de Verenigde Naties. Het ware gewenst, dat het gehele Nederlandse volk verantwoordelijkheid voor de poli tieke vluchtelingen, die maatschappelijk nog buiten de deur staan, zou gaan voelen. !De goedkeuring van de Vluchtelingen- conventie kan voor de deur staan: het wetsontwerp heeft het departement ver laten en is thans bjj de Raad van State. blijk had gegeven in de Eerste Kamer. Zijn scepticisme was zelfs versterkt. Met betrekking tot Korea ls geen enkel resul taat bereikt. Het Westen had iets kun nen bereiken, maar dan had het geweten en millioenen levens moeten prijsgeven en die prijs was. eenstemmige oordeel der niet- tische landen, te hoog. Er is aan com munistische zijde geen ernst geweest om te komen tot een vrij en verenigd Korea. De zaak ls nu aan de Verenigde I^aties voorgelegd. Over Indo-China worden de onderhan delingen nog voortgezet. Nederland ls hierbij geen partij. Wel worden bij de mogendheden de belangen, die Nederland ziet. zoveel mogelijk bepleit. De bewi man liet doorschemeren, dat ons land. ware het wel bij het overleg betrokken, tot een krachtiger houding zou hebben aangedrongen. Solidariteit De minister achtte solidariteit van het Westen onontbeerlijk en daarom juichte hij de voorgenomen reis van Churchill en Eden naar Eisenhower van harte toe. Aan het slot van zijn redevoering kwam mr Luns terug op het beeld, dat de heer Welter had gebruikt: de Verenigde Na ties vormen een cactus, die men slechts voorzichtig moet benaderen vanwege de vele stekels en zij geeft hoogstens eens in de honderd jaar een schone bloem. De bewindsman vond het gemakkelijk de Verenigde Naties te critiseren: zij vormer tenslotte een afspiegeling van de mens heid. En herinnerend aan een woord var Huizinga, vond de minister, dat de Ver enigde Naties door de technische hulp verlening, door de arbeid In allerlei i missies en vooral door de collectieve verdediging in Korea zeker één milli meter vooruitgang en misschien wel twee of drie hebben geleverd. En de cactus moge een woestijnplant zijn, herinnerd kan worden aan het woestijnbeeld, dat de profeet Jesaja geeft: De woestijn en de dorre plaatsen zullen hierover vrolijk en de wildernis zal zich verheugen zal bloeien als een roos. Rekenkamer doet een boekje open Ministers hadden diner van f 2400 uit eigen zak moeten betalen EEN LANGE LIJST van staaltjes van traagheid en gebrek aan zuinig heid bij departementen en rijksinstellingen wordt opgesomd in een lijvig rapport van ruim zestig foliovellen, dat over 1953 is uitgebracht door de pottenkijker van het rijk: de Algemene Rekenkamer. Behalve scherpe critiek heeft de Rekenkamer echter ook lof, bijvoorbeeld voor de bouw in ijltempo van kazernementen in Nederland door een combinatie van aannemers en voor het herstel van de rampschade na de overstro mingsramp. Eén van de plekken waarbij de Reken-J rijke mutaties voorkwamen. De minister kamer de vinger legt (een zaak die nog;deelde mee. dat een vrij grote voorraad uit 1952 dateert) is het zgn. ambassadeurs- was overgebleven o.m. als gevolg van een diner, dat elk jaar wordt gegeven voor!niet te voorziene wijziging Nederlandse vertegenwoordigers in het buitenland als zij met verlof in Neder land zijn. In 1952 kostte dit diner f 2400, ongeveer f30 per persoon. De ministers Beyen en Luns stuurden de rekening als declaratie naar het rijk. De Rekenkamer meende, dat de be windslieden dit diner zélf hadden moe ten bekostigen uit de representatietoelage van f40.000 die ieder van hen jaarlijks ontvangt. De vorige minister moest het toelage van f 20.000 doen. en betoogde de Rekenkamer. Er mag wel gedeclareerd worden voor het onthalen buitenlanders, maar hier ging het om Nederlanders. De ministers stelden hier tegenover, dat zij de verhoogde toelage hard nodig hebben voor hun grote ambts woning, voor het personeel en voor de ontvangst van vreemde diplomaten. Het slot van het lied was. dat de Reken kamer de post' heeft goedgekeurd, maar tevens bij de Tweede Kamer op strekkingsnorm. waardoor aan personeel den aangekocht. Aan Stichting van de Arbeid Rapport loonpolitiek uitgebracht Aan het bestuur van de Stichting van de Arbeid is op .diens verzoek door de iooncommissie van de Stichting van de Arbeid een rapport uitgebracht inzake het vraagstuk van de toekomstige loon- Dit rapport zal thans aan de in de stichting samenwerkende centrale orga nisaties worden voorgelegd, waarna het door het stichtingsbestuur op 16 Juli as. zal worden behandeld. Het is de bedoeling, dat daarna de op vattingen van de Stichting van de Arbeid ter kennis zullen worden gebracht aan de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Mogelijk zal de minister aan leiding vinden, over dit onderwerp het oordeel van de Sociaal-economisdhe Raad te vragen. In verband met deze gang van zaken wordt het genoemde commissierapport niet gepulbliceerd. Broodbezorging wordt opnieuw geregeld De banketbakkers zijn van mening, zo vernemen wij, dat er alle aanleiding is. hun toe te staan hun zaken tot zeven uur 's avonds geopend te houden. Zij beroepen zich op de broodbakkers, die, hoewel hun winkels om zes uur dos avonds gesloten moeten zijn, theoretisch de mogelijkheid hebben, om nog veel later in de avond brood af te leveren, door middel van de broodbezorgers. Immers, indien een bak kerswagen om vijf minuten voor zes het bedrijf, waar het brood gebakken is. ver laat, kan de bezorger ook na zessen rustig brood afleveren, zonder mot de winkel sluitingsbepalingen in strijd te komen. Op het departement van Economische Zaken overweegt men nu dezè aangele genheid op andere wijze te regelen. De denkbeelden van de bakkerspatroons en dié van hun personeel gaan hier uiteen. De patroons zijn voor handhaving van de beslaande situatie, de werknemers menen, dat het na zes uur 's avonds welletjes is Principiële bezwaren Veehouders moeten hun koeien verkopen De Arnhemse rechtbank veroordeelde gisteren de veehouder G. J. de V. te Brakel en H. P. te Waardersburg tot een geldboete van f 100. waarvan f 90 voor- j waardelijk, en sluiting van hun veebe drijf voor de tijd van twee maanden en verkoop van het aanwezige vee vóór 31 Augustus as. Het vonnis was overeen komstig de eis. Verder werd de veehou der L. van D. te Brakel veroordeeld tot f 10 boete. Deze had zijn vee al opge ruimd De drie verdachten was ten laste ge legd het houden "vah rundvee zonder aangesloten te zijn bij de provinciale ge zondheidsdienst voor dieren ingevolge de wet bestrijding tuberculose onder het rundvee. Zij hadden geweigerd, op grond van godsdienstige overwegingen. Ivun vee te laten onderzoeken door de veearts. De veehouders hadden volgens een des>kun- dige ontheffing van deze bepaling kun nen verkrijgen, mits zij binnen zes maan den de dieren hadden verkocht en daar- de plaats t.b.c -vrije koeien had- groot verlof geen voorschriften worden meegegeven. De Rekenkamer heeft toen de minister in overweging ge geven. van dergelijke boeken het risico van de uitgifte bij de uitgever te laten. De minister heeft toegezegd, met deze suggestie rekening te houden. Het Economisch Instituut voor de mid denstand heeft ter gelegenheid van zijn 20-jarig bestaan een gedenkboek uitge geven. waarvan de kosten, bij een op een instituut dat door de overheid wordt gesubsidieerd, wel wat te royaal. Overi gens wees het feit. dat van de 1600 exem plaren slechts 238 stuks werden ver spreid. op een geringe belangstelling voor het werk. Minister Zijlstra deelde mee. dat de huidige voorzitter van de raad van be heer van het instituut het eens is met de Rekenkamer en in de toekomst geen dergelijke dringt, dat de ministers van Buitenlandsewoorde uitgaven zal geven. Bijna f 600.000 nutteloos Bij de controle van de stichting Na tionaal Luchtvaartlaboratorium te Am sterdam bleek, dat de ministerraad in beginsel had besloten de werkzaamheden tot uitbreiding van dit laboratorium voort volgens een plan dat het stich tingsbestuur had opgesteld. Volgens dit! plan kwam een ander object te verval- •oor. afgezien van de rente, al i ongeveer f 591.000 was uitgegeven. De vraag is nu of dit alles nutteloos is ge- weest. Bijna vermakelijk is het verhaal over de breimachines. De machines waren aangeschaft om interlocks voor de marine maken. Maar toen ze waren geleverd, waren de eisen van de marine inmiddels rhoogd en dus bleven de installaties ter waarde van f 103.000 in kisten op geslagen. Dit duurde van 1949 tot Sep tember 1953. Toen werden de machines in beperkte mate in gebruik gesteld, ech- j marine, maar voor het Misschien dat door aan- ien speciale blindstik- order voor de marine De kamer heeft de indruk, dat er zo veel mogelijk naar gestreefd is tot be zuiniging op het rijksautovervoer te ko men. Het is echter niet doenlijk het tot dusver bereikte resultaat in cijfers uit te drukken. Binnen zestien maanden hadden zij dan opnieuw deze beesten moeten op ruimen en daarvoor in de plaats tjb.c.- vrije koeien moeten kopen, indien zij nog steeds .principiële bezwaren hadden tegen het onderzoek. Vragen over conilict in Baarle-Nassau Het Tweede-Kamerlid N. v. d. Heuvel (katih.v.) heeft schriftelijk aan de mi nisters Beyen en Luns verzocht, te stre ven naar een oplossing van de reeds jaren bestaande problemen in verband met Baarle-Nassau en Baarie-Hertog. De aanleiding tot dit verzoek is het feit dat een Belgische veehandelaar in Baarle-Nassau bomen over de weg heeft laten vallen met de bedoeling een stuk Nederlands gebied tot Belgisch territoir te laten verklaren, om dan éen hogere huur te kunnen berekenen voor de wo ningen die hij van de Ncd. Spoorwegen heeft gekocht. Levensonderhoud iets duurder De prijsindex van het gezinsverbruik is van 15 April tot 15 Mei j.l. 1 punt gestegen. gevangenisweze schaffing van machine nog e te krijgen Verzuim het departement van Oorlog had een korting van 6,7 procent toegezegd op de aannemingssom. indien de desbetreffende order vóór een bepaal de datum zou worden uitgebreid. De of ficier. die deze aangelegenheid behandel de, gaf wel aan het hoofd van dienst door, dat eventueel bij uitbreiding van de order een korting was toegezegd, doch verzuimde mee te delen, dat daarbij een fatale termijn was gesteld. Door dit ver korting van f 85.000 ver loren gegaan. De betrokken officier heeft inmiddels de dienst verlaten. Van het boek De praktijkvan het militair Tuchtrecht waren ruim 2800 ixemplaren ter waarde van pl.m. f47.000 Tegen een van de gevreesde broers 4 jaar m.a. geëist (Van een onzer verslaggevers) De duistere praktijken, die de twee families Schouten en Blanken jarenlang in de afgeslotenheid van de buurtschap De Mye bij Bodegraven uitoefenden, kwamen gisteren voor het Haagse Hof nogmaals ter sprake. Vier leden van de terreurbenden, die zich zelfs niet ont zagen van wapens gebruik te maken, zit ten nu gezamenlijk 10?i jaren gevangenis straf uit. 's Morgens diende de zaak tegen de 39-jarige kippenhouder S. A. S. ln hoger beroep. Er was diefstal ten laste gelegd. De rechtbank had hem tot twee jaar m.a. veroordeeld. De procureur-ge neraal, baron mr Van Voorst tot Voorst, eiste nu 4 jaar met aftrek. De procureur-generaal begon zijn re quisitoir met vast te stellen, dat S., alias Faan, slechts een betrekkelijk klein on derdeel uit de hele reeks van terreur daden, waaronder de buurtschap jaren lang te lijden had. ten laste was gelegd. In de eerste plaats medeplichtigheid aan een inbraak in een distributiekantoor te Boskoop in 1945, en verder diefstal van kippen. Deze S. werd geschetst als de sluwste, de brutaalste, als de man die „deed" stelen en de goederen aan de man bracht. Met het neerschieten van de Woerdense agent Van Eek had hij niets uitstaande, zo zei S. op aanwezig zonder dat hierin nog belang-de president. Na deze irdnacht" de voor represailles vrezende boerenbe volking van het afgelegen gebied gaan spreken. Vandaar dat de politie niet eer der toesloeg. De hele „clan" ls verant woordelijk voor ten minste 153 mis drijven. De raadsman, mr Colijn, wilde zijn cliënt niet laten opdraaien voor de wan daden van zijn familie. De redenering „hij zal ook v.el zo zijn" achtte hij ge vaarlijk, en hij vond zelfs het vonnis van de rechtbank, twee jaar met aftrek, te zwaar. Een veroordeling van de tijd ln voorarrest doorgebracht (9 maanden) en een voorwaardelijke straf, achtte hij voldoende. Uitspraak 2 Juli. Ned. onderscheiding voor Henry M. Laws De heer Henry M. Laws, voormalig „technical assistance and productivity of ficer" van de F.O A.-missie in Neder land. is wegens zijn verdiensten op het terrein v$n de productiviteitsbcvordc- ring benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De versierselen zijn hem gistermiddag in Den Haag uitgereikt door mr J, A. Berger, adviseur voor de productiviteits- bevordering bij het ministerie van econo mische zaken. Geen peren, dan ook geen bladeren Gestoken in nieuwe uniformen zetten de mannen van thans de oude glorierijke traditie van de regimenten Grenadiers en Jagers voort. Hier ziet men de Jagers tijdens een parade. tijde de vereniging van de Noor delijke- en Zuidelijke Ne derlanden onder het be stuur van Z.M. Koning Willem I. Daar na de krijgsver richtingen tegen Napoleon te Waterloo en Quatre Bras het leger verwaarloosd was, diende 's-Konings tweede zoon, Z.K.H. Prins Frederik, in zijn junctie Commissaris-Generaal vader het vi leger i 1827 bij zijn jrstel in, het breiden met afdeling Infanterie, een afdeling Grenadiers en 2 Jagerbataljons, om zo doende een nieuwe en frisse geest in hét leger te brengen. Z.M. Koning Willem I hield dit voorstel nog enige tijd in beraad, doch bij K.B. van 7 Juli 1829 werden een afdeling Grenadiers en 2 Jagerba taljons opgericht. In het Koninklijk Besluit, waar door de oprichting een feit werd, werd o.a. gezegd: ..De plaatsing bij de beide Jagerbataillons zal voor de officieren aan welke zulks te beurt valt, worden be schouwd als ene onder scheiding, welke op prijs stellen. Voor de onderofficieren, ■orporaals en Jagers zal ■et mede tot een eer ver strekken, tot den dienst bij deze bataillons te worden toegelaten, mitsdien is ten deze een goed gedrag een der De miliciens bij de Ja gerbataillons in te delen uit de contingenten dier landstreken, alwaar meer dan in andere oorden de aelegenheid tot jagen be- Het eerste militaire op treden van de Grenadiers en Jagers dateert uit 18-10, het jaar waarin het stre ven van de Zuidelijke Ne derlanden naar onafhan kelijkheid uitgroeide tot een opstand. De strijd om Brussel. die ontketend werd door de opstand van 25 Augustus 1830 na de opvoering van de revolu- tionnair getinte opera ,,la muette de Portici", vorm de de eerste krachtproef voor Grenadiers en Jagers. Na de Tiendaagse Veld tocht in 1831 verbleven de Grenadiers en Jagers ge ruime tijd in Noord-Bra bant. Tijdens dit verblijf ontstond de Grenadiers mars „Turf in je ransel". gecomponeerd door Fran- gois Dunkier. De 15e October 1843 wer den de Regimenten Gre nadiers en Jagers verenigd tot één Regiment, hqb Re giment Grenadiers eti Ja- De Grenadiers en Jagers bleven gedurende de 4 ja ren van de le wereldoor log op oorlogssterkte, gro tendeels in. en om Den Haag gelegerd. Het belang rijke kustgedeelte van Wassenaar tot Hoek van Holland was hun ter ba- waking en- verdediging toevertrouwd. De band tussen Grena diers en Jagers en ons Koningshuis kwam op zeer treffende wijze tot uiting in de rumoerige Novem berdagen van 1918, toen geheel ons volk zich rond de troon van Oranje schaarde. Op die gederje- waardige 18e November, toen H.M. de Koningin op het Malieveld een grootse hulde werd bereid, waren het Grenadiers, die op de Bosbrug te 's-Gravenhage de paarden van het hof- rijtuig, waarin de Konink lijke Familie gezeten was. afspanden en het in triomf naar het Malieveld en la ter weer terug naar het Paleis trokken. Gedenkwaardig is ook de 6e Maart 1919. In de avond van deze dag werd brand ontdekt in de aloude Oran jekazerne te 's-Graven hage. welke sedert de op richting der Grenadiers en Jagers aan deze hulsves ting had verleend. Binnen enkele uren was het ge hele gebouw een prooi der vlammen, slechts de ver koolde muren bleven staan. Het regiment vond weldra onderdak in het befaamde kamp van Waalsdorp, dat tot de oor logsdagen van Mei 1940 als zodanig in gebruik bleef. Het lste Bataljon Jagers nam in 1940 deel aan de zuivering van het terrein nabij Ockenburg, het 2de Bataljon Jagers geraakte in strijd met parachutisten nabij Den Haag, werd la ter naar Hoek van Hol land en het eiland Rozen burg gedirigeerd en daar na naar Rotterdam, het 3de Bataljon Jagers dat op Waalhaven was gelegen, moest na een kort gevecht wijken voor de vijandelijke overmacht. Het Deoótbatal- jon Grenadiers en Jagers voerde verschillende op. drachten uit, o.a. beveill- ping van de vlakte var Waalsdorp en patrouilles in en om de Residentie. De uitzending van Ne derlandse troepen naar In donesië na de 2e Wereld oorlog, verwikkelde ook de Grenadiers en Jagers in de strijd voor orde en vrede in dit Nederlandse ge biedsdeel. De Regimenten Grena- diers en Jagers kregen b(J K.B. van 26 Mei 1948 toe stemming de naam „Gar deregiment" te voeren Hieruit bleek opnieuw d« grote verbondenheid de Grenadiers en Jagers met het Koninklijk Huis. Door de zorgen van nationaal comité kregen beide regimenten een mooi ceremonieel ten Bij K.B. van 1 Juli 1950 werden het Garderegiment Grenadiers en het Garde regiment Jagers samenge voegd tot het Garderegi ment Grenadiers en Jagers met als standplaats Arn hem. Deze vereniging van Grenadiers en Jagers duur de echter niet lang, want by een nieuwe reorgani satie der Koninklijke Landmacht werd het Gar deregiment Grenadiers en Jagers bij K.B. van 21 April 1953 wederom ge scheiden in een Garderegi ment Grenadiers en Garderegiment Jagers als standplaats 's-Hi genbosch en tezamen met het Garderegiment Fuse liers Prinses Irene onder gebracht in de Frederik Hendrik Kazerne te Vught by het le Depót Infanterie. Deze Regimenten, de Vredesregimenten ge naamd. leveren thans de militairen voor de parate onderdelen der Grenadiers, Jagers en Fuseliers. Alg. Vereniging Melkvooiziening Over een nieuwe stijging in het najaar staat nog niets vast en enkele andere facoren. Omdai het niet gwenst is, de verkoopprijzen wekelijks aan dez,? schommelingen aar te passen, en deze schommelingen veelal minder dan een cent bedragen, wordt gestreefd naai zoveel mogelijk bestendigheid. Voor d« voor- en nadelige verschillen wordt dnar- bij rekening-courant aangehouden. S'aat die negatief, dan betekent dit dat de fabrieken een overeenkomstig voorschot op latere verrekening in de melkprijs heboen gegeven. Om de onrust rond de onlangs doorge voerde verhoging van de verkoopprijs der consumptiemelk in het Westen van het land tegen te s«an, heeft de Alg. Vereni ging Melkvcorziening een uiteenzetting /er deze verhoging gegeven. De A.V.M. wijst er op, dat zij bij haar prijsadviezen rekening moet houden met verscheidene factoren waarop zij zelf geen invloed kan uitoefenen Dat is al lereerst de prijs die aan de boer wordt betaald (die overigens volgens de A.V.M. in het Westen zeker niet te hoog ligt). Wat verder de kosten van het vervoer van boerderij naar fabriek de verwer king T. de fabriek, de afvoer naar de detailhandel en de winstmarge voor de detailhandel betreft, legt de A.V.M. zich neer bij de resultaten van de officiële berekeningen. Een moeilijkheid ligt dai_r- bij alleen in de marge voor de detaii -er- koop, omdat een enigszins recente bere kening van het bedrijfschap nog niet be schikbaar is. Maar hieraan wordt hard gewerkt en in elk geval is de huidige marge niet te hoog. Dan is er nog de regeringsübsidie rn de prijsegalisatie. Deze zijn zuiver in handen van de rege ring. Ook de kosten van aanvullmgsmelk (uil andere delen van het land) worden zonder enige toevoeging opgenomen. Zuivere berekeningen leveren weke lijks variaties op ten gevolge van wijzi gingen in de hoeveelheid benodigde aan- vullingsmelk, de prijzen daarvan, seizoen variaties in-de melkprijs voor de öoerer Dit voorschot was in het vroege \i Jaar opgelopen tot ongeveer f 50.000 een middelmatige consumpile melkfa briek. Men hoopte dat ae kostprijsfac- toren zich zo zouden ontwikkelen, dat dit tekort in het voorjaar en de zr-mer kon worden ingelopen zonder prijsverhoging. Aangezien dit niet is gebeurd, was een verhoging van de prijs met 1 cent nu dringerd nodig, aldus de Alg. Vereniging Melkvoorziening. De A.V.M. onderstreept nog, dat zij al leen prijsadviezen geeft en dat haar enige kracht dus ligt in de redelijkheid van haar adviezen. Wij i hlei toevoegen, aat berichten over een nieuwe verhoging van de melkprijs in de herfst alleen de ga rantieprijs vcor de boeren kunnen betref fen. Dit heeft waarschijnlijk geen recht streekse Invloed op de nrits voor de con sument. Nederlands plan Vloeibare brandstol in „atoomovens" Een aantal Nederlandse geleerden sa menwerkend in de Stichting voor Fun damenteel Onderzoek der Materie (FOM) wil een nieuw type kernreactor („atoom oven") ontwikkelen, waarvan men hoge verwachtingen heeft. In deze reactoren ls de brandstof (uranium) in een vloei bare of althans vloeiende toestand aan wezig. Deze bijzondere toepassingsvorm van de brandstof bezit een aantal be langrijke voordelen. Tot nu toe wordt ge bruik gemaakt van brandstof (ook ura nium) in vaste vorm (staven). Deze bijzonderheden zijn ontleend aan een mededeling van de F.O.M.-K.E.M.A.- reactor-ontwikkelingsgrpep in het tijd schrift Electro-Techniek. Het artikel is geschreven door dr J. J. Went van de N.V. K.E.M.A. te Arnhem en dr H. de Bruyn van de Staatsmijnen ln Limburg. Lathyrustentoonstelling in Haarlem In de Vleeshal te Haarlem wordt op 1, 2 en 3 Juli een nationale lathyrus-tentoon stelling gehouden onder leiding van de Nederlandse Lathyrusvereniging en met medewerking van de dit jaar 75 jaar be staande afdeling Haarlem van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Onderofficieren vragen meer weduwenpensioen Op de vergadering van de Vereniging van Onderofficieren van de Koninklijke Land- en Luchtmacht heeft men zich in Utrecht uitgesproken voor een Jaar lijkse kledingtoelage en het toekennen van een toelage aan gehuwde militairen bij oefeningen buiten de standplaats Verder zal worden geijverd voor verho ging van het weduwenpensioen tot 60 procent van de eerste ƒ2000. en 50 pro cent van de rest van de pensioensgrond slag. verhoging van het percentage voor de berekening van het eigen pensioen tot 2 procent per in aanmerking komend dienstjaar, toepassing van de zgn. „lange wachtgeldregeling" ook voor technisch personeel en een glijdende pensioen- schaal. MARKT- EN* VISSERIJBERICHTEN LEIDEN, 18 Juni. Groenteveiling Per 100 kg: rabarber 3—'13. uien 1618 peen -rdappelen 22—28, andijvie '6—17. 2340, snijbonen 100—185, tulnbor.... bonen 200—220, doperwten 45—68. peulen 47 —99, postelein 9—16, spinazie 6—38, tomaten 32—119; per 100 stuks; komkommers 19—36 bloemkool 9—49. salade 2.50—3 50- per 10<j bos: kroten 5—14. pieterselie 3 40-1-4 radija fl. selderie 1.40—3.20, uden 3.30, peen 16—33. KATWIJK AAN DEN RIJN 18 Juni Groenteveiling. Zilverulcn 3—4. sjalotten 12—14, waspeen 20—32, rabarber 9.30—9 80 tuinbonen 25—33. bonenkruid 3 70—4 40 kro ten 4.50—9.20. aardappelen grote 25—28 drie lingen 20—21. kriel 15—48. andijvie 6—8. postelein 17—19, spinazie 6-63. krulpeterselie 6.40—7.50, alles per 100 kg, sla 2.50—5.10, bloemkool I 34tl. H 16—18.- per 100 stuks, bosuien 0.50—3.70, bospeen 24—36. radijs 3.70 2.40- Radtjs 4.60—7,60. peterselie 2—3.50. seldc... 2.903.90, uitjes 1.20—1.80. bospeen 24. kro- 100 bos. eerstelingen ten 4.40—7.70. igen 19—21. uien 1.10—1.90 lies per 100 kg. Juni. Veillngoverzloht >rber 6.90—7 90, RIJNSBURG. Bloemenlust. momenteel vrij goed. Duizendschoon komt in grote hoeveelheden aan de veiling, no- *""lng 26—34, per bos. Korenbloemen waren k best vertegenwoordigd, rose 95130 luw 70-95. gemengd PO—110. Papavers 350 '50. pioenen 40—15 per stuk, bruidsanjers 70—85, parels 100-430. Grenadine 160—220. Glad. Byzanthlmus 290—280. Ehremurus 37. per tak. Esther Read 220—350. GaUlardia 205 —270. Scablosa 240—290. Talma 285—325 Ra. nkels 90—125. Anemone St Brlgitt 140—160. i. The Caen 110-^140. Lilium Umbullatum -65. per bos. Pyramldalus 5565. Campa nula 30—35. Lathyrus 25—30. Segetum 39—43. Lupine 25—38. Violieren 9—13. per tak. Bij deze prijzen wil Rljnrtsurg voorlopig nog wel pers 4.70—5.40. tuinbonen 2.50—3.6.. 10 kg. kassnijbonen 1.15—4.40. stek 0 80—1 05. stamhonen 1,96—2.35. stek 96. nieuwe aard- 1 21. andijvie 611. spi- V-46. tomaten A 1.25— -.301.36, C 1.15—1.20. CC 75—85. 'aspeen 16—28. stek 9—13. rabarber 5—10. ardappelen 5—8. uien 1—3. alles per kg. sla kruid 7. bosuitjes 710. peterselie 4i-8, alles sr bos. aardbeien 2459. per doosje. KATWIJK AAN ZEE. 19 Juni. Vangst - KW 97—17. KW 116-70, KW 176—17 th si.. KW 173—6; Groep Sitoh: KW 18 10—60 th.st., KW 70—20. KW 129 —60. KW 161—37. KW 163—5. KW 169—22: groep Adeco I KW 3-7, KW 3—2 th.srtKW 14—6. KW 254. KW 73—23. KW 22—6, KW 127—5. KW 54—6. LTM 75—13. IJM 283—45; groep Adeco n KW 9—1. KW 138—38. KW 147—10. KW 140—17 th.st.. KW 175—9. KW 45 ■1. IJM 74—1: groep C den Duik KW 38—70. KW 67—38. KW 83—10. KW 144—7; groep land KW 20—38. KW 26—40. KW JT 41—70. KW 79—50; groep M Par- levliet KW 37—27, KW 130-14. KW 154—5. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 29 Sche- 'eningen 20 en Katwijk 23 kantjes. KATWIJK AAN ZEE, 19 Juni. Heden lan de afslag: KW 23 (groep Adeco I) met 31 k van 7 schepen. KW *17 (groep Adeco I) net 209 k van 8 sohepen. KW 86 (groep C len Duik) met 136 k van 5 schepen. Prij- *n: maatjesharing klein groen 82—110. Jong *3.9045.60, grof 47.70-53.20. SCHEVENINGEN. 19 Juni. VangBtbe- •ichten uit zee: SCH 78—16 kantjes naar huis. SCH 305—5. SCH 87—10, SCH 200-30 SCH 195—0. SCH 246-25. SCH 246—32. SCH 254—42. SCH 341—nog 145 mijl. SCH 342— 1, SCH 402—1. SCH 412—0. SCH 156-7. SCH 226—9, SCH 263-6 naar huis SCH 105—18 SCH 339—5, SCH 23—26. SCH 53—11 SCH 10126. SCH 39-2 naar huls, SCH 201-11. SCH 2046, SCH 2844 SCH 4—5, SCH 75 —22, SCH 77—40, SCH 57—35, SCH 181—7 SCH 196-7, SCH 32—26. SCH 40-9. SCH 51 huis. SCH 96—15. SCH 132-5(2. SCH >CH 180—25, SCH 233—4. SCH 252— 285—nog 186 mijl, SCH 2—5 SCH 5—15. SCH 825. SCH 15—10. SCH 16—15 SCH 30-8. SCH 35—8. SCH 37—19 SCH 46— O naar huls. SCH 96—6. SCH 94—6. SCH 130 —22. SCH 2109, SCH 236—4. SCH 248—5. SCH 250-6. SCH 297-45 naar huis SCH 310 —1. SCH 312 naar huis. SCH 366—7. SCH 190 SCH 36-20. SCH 107-9. SCH 353-40. SCH 20—22. SCH 314—35 SCH 70—7. SCH 141—4. SCH 186—0. SCH 294—0. SCH 95—19 SCH 140—10, SCH 46-2, SCH 50-22 SCH 66 —10. SCH 72—17, SCH 73-22. SCH »l'-6. SCH 89—40. SCH 97—4. SCH 103—22. SCH 116—15 SCH 123-10. SCH 123—2.6 SCH 124-7, SCH 3—12. 150—10, W SBB SCH U06. SCH 119—7. SCH 120—30, SCH 121—19, SCH 302—35. SCH 325—10, SCH ?33 —55 k. Binnen te Scheven Ineen- SCH 40— icantjee van 20 schepen, SCH 56— 203 k schepen. SCH 332—195 k v 5 schenen. tere: SCH J|R SL 31—850; kuetviwers SCH 22—200 SCH 70 56—100, SCH 74—90. ZS 1—200. VL 14—17 kantjes. VL 29—30, VL 50-8 VL 81 12, VL 70—15. VL 71—55 VL 78—1«' VL 76—15, VL 8012. VL 83—38. VL 84—70] VL 85-25. VL 86-34. VL 86-50, VL 97—45 VL M2—30. VL 115—25. VL 132—17, is. VL 172—15. VL 190-40 VL 200-40. VL 208 166—56. VL 197—20 VL IV VL 203—10. VL 206—25. VL 207— —34. VL 210—20 IJMUIDEN, 10 Junj. Besommingen. Loggers: KW 51-5000. KW 65—1300. KW 7- KW 75—5700. KW «6-5900, RO 2—2900; irs: IJM 229—3180. KW 35—270. KW 210 KW 90590. KW 189 -290. WR 33 - 5070. AM 17—1950. RO 3—3900.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 13