Haar wij denken er zó over In België gelden andere verkeersregels dan hier BEURSBAROMETER: Vooral de Uitslag verhaal-prijsvraag lezeressen leefden intens met de onfortuinlijke Idris mee w urn nieuwe leidsche courant 7 ZATERDAG 19 JUNI 1954 Alles goed p en wel (Ingezonden stukken'* Eén Protestantse Partij formatie Het is te hopen dat de kolommen van .Alles goed en velin ae N.L.C. de volgende weken gevuld zullen zijn met in gezonden stukken handelende over een gewenste Protestantse Partij-eenheid, om dat dit onderwerp van bijzonder belang is. niet alleen voor Protestanten, maar tege lijk voor de toekomst van ons vaderland. Allen, die ook maar enigszins over deze vraagstukken hebben nagedacht, weten ver't algemeen Nederlands Hervorm- /oor de C.H.U. stemmen en Gerefor meerden voor de A.R., terwijl ruim 100.000 kerkdijken de zijde van Ds Zandt kiezen. Nu komt naar voren de vraag waar dan feitelijk de „grote" verschillen liggen tus- i gereformeerd enerzijds en hervormd anderzijds. Met zeer scherpzinnige beto en van theologen en super-politici zijn r natuurlijk altijd wel verschillen aan te tonen, maar juist deze verschillen, die dan zogenaamd een klove vormen tussen beide kerken worden belachelijk en moeten aan de kaak gesteld worden, In- wij naar „de Grondwet van het Pro testantisme" grijpen: de Bijbel! In onze Bijbel treft ons allereerst in dit verband de opdracht dat wij één moeten zijn. Al kunnen wij, als vrije mensen, onze ver- deeldheidjés onder de microscoop leggen r talrijke professoren bij de haren bij slepen, die opdracht blijft. Dat is ons uit- Advertentie) Wilt U gezellig wandelen dan eerst handelen Aan de Bureaux i 12e „De Rotterdammer"- Mars De inschr\jving «luit 26 Juni. dat Ik inderdaad pas tot de treurige ont dekking ben gekomen, dat Chr. sport verenigingen gedurende de voormiddag van Hemelvaartsdag spelen, waardoor de leden de kerkdiensten verzuimen. Ik had naar de aard der liefde altijd ge dacht dat zoiets met gebeurde. Vandaar mijn verbazing, toen ik toevallig het tegendeel vernam en dit de andere dag in de Chr. Ders onder sportnieuws be vestigd zag Toen niemand anders pro testeerde, heb ik maar naar de pen ge grepen. 2. Waarom ik alleen de jeugd op de korrel heb genomen? Deze vraag is on juist gesteld. Drie andere groepen heb ik er bij betrokken: de sportverslaggevers, de Chr. persorganen en „laatst niet het minst" de ouders van de jongelui, die m.i. de hoofdschuldigen zijn. Zij moesten hun kroost kort en goed verbieden om de enige kerkdienst op Hemelvaartsdag ter wille van de sport te verzuimen. Ik hoop. dat velen van de hier genoemde categorieën ouderen dit zullen lezen en zal uit hun niet-reageren afleiden, dat re zwijgen ..omdat ze geen antwoord vinden" (zie Nehemia 5 81. Misschien zou de „kerkleiding" de dienst oo deze dag kunnen doen beginnen om bijvoor beeld half negen, waardoor er in ieder geval ruimte genoeg zou overblijven Ranzige boter Sommige inzenders hebben geklaagd, dat de roomboter zo gauw ranzig wordt. Als ik eens een pakje boter koop, snijd ik dit met de wikkel er nog om heen in twee of vier stukken, maak wat pekel- water door zout in water op te lossen, en leg ze daar zo in dat ze geheel onder water staan. Bij het opnieuw vullen van de botervloot moet er wel op worden gelet, dat deze goed schoon is. Noordwijk aan Zee Huisvrouw Wonderbaarlijke genezing II Met veel interesse heb ik het stukje van de heer Van Rijswijk gelezen. Jam mer dat daar geen enkel bewijs in voor komt van zijn grote blijdschap en dank baarheid over de voorspoedige genezing van zijn medepatiënten, hoe deze ge nezingen ook tot stand gekomen zijn. Staat men zelfs in een dergelijk sanato rium zover van elkaar? MEJ. A. DOORENBOS. Leiden. Zoeterwoudseweg 124. Vissen op Zondag IV In het nummer van 12 Juni heb ik het stukje van de heer C. de Jager gelezen. Hij vraagt zich af, of er vijf of zes naoh- 3. Waarom aanhalingstekens bij spor- moet worden gevist gangspunt. Op dit „gebod" moeten wij pogingen om tot grotere eenheid te geraken baseren, of wij komen er nooit. jnige studie en overdenking kunnen wij niet anders dan tot de slotsom komen dat wij allen, als belijdende Christenen, zonder uitzondering in één huis behoren, onder hetzelfde dak. Dat dit huis heet: i Protestantse Huis. In deze tijd van adembenemende verschuivingen en ru- er behoren wij meer dan ooit bij elkan- zo men wil als schapen in één kooi, t als onzienlijke leider, Jezus Christus. Maar als die schapen alle kanten tegelijk uitlopen en zelfs niet luisteren willen de Goede Herder en alleen hun i openzetten voor het gekrakeel van herdertjes, die het zelf amper meer weten, waar moet het dan naar toe? Wij moeten elkander weer vinden zoals ten tijde van de Reformatie, toen wij één ge meenschappelijke vijand hadden. Bij die tegenstander van toen is er nog een bij gekomen, even machtig, even gevaarlijk: het socialisme! Niet dat wij iets op de grote 1 uitstekende hervormingen van het so cialisme hebben aan te merken, integen deel, wij zijn alleen en moeten alleen be droefd zijn dat niet w ij doch de socia- -listen die hervormingen tot stand ge bracht hebben. Niet wijondanks onze heilige opdracht. Is het dan te verwonde- i dat wij verdeeld zijn en liefst tegen elkander verdeeld, waar wij met de muts gegooid hebben naar onze opdracht? Wan- r wij ernstig trachten de quintessens onze verdeeldheid te vinden, zullen wij tot de conclusie komen dat deze al leen voortkomt uit „narrow-mindedness"" uit kleingeestigheid en kleinzieligheid e dat wij tegenover God schuldig staan me onze kleinkraam. De vensters op de bui- "tenwereld moeten opengegooid worden, opdat in dit voorjaar er weer een frisse wind over ons komt en wij de dingen zien in hun juiste proportie, zonder franje en gewirwar. De grauwheid van onze Protestantse uitingen naar buiten heeft nu werkelijk lang genoeg geduurd. F"» h°gint lijken dat onze zwarte kleding op Zondag de enige uiting naar buiten is zo krachtig levende Protestantisme der Vaderen! De jongeren koer'"—n zich al reeds in de flauwe morgenzon nieuwe. Laten de ouderen toch niet ach terblijven. Zolang wij geloven in de Goede Herder, of weer in He n gaan gelo' zal het ons beter gaan, mits wij ons loof ook omzetten in daden, geba seerd op het Evangelie. Het '-"rehouwen- de, het statische heeft nu lang genoeg geduurd. Is het dan nu geen tijd daden en voor een beetje teer dynamiek ize gelederen? E. D. C. DRENTHEM SOESMAN Den Haag. Klimopstraat 9 Sport op Hemelvaartsdag Het doet me genoegen, dat er reactde is gekomen op m'n stukje over sport op Hemelvaartsdag (onder kerktijd). Ook het feit, dat vriend Paats er zich nogal over heeft opgewonden is niet slecht teken, 't Is altijd beter een hooghartig of onverschillig negeren, al herinner ik hierbij aan het spreek woord „Die zich kwaad maakt, heeft oo»"elijik". Graag wil ik op de door inzender ge- steVp drie vragen ingaan. 1. Dat ik nu pas protesteerde tieve? Wel, sportief als karakteriserend woord betekent (zie Van Dale) „Eerlijk spel spelen, fair zijn". En nu vind ik het allesbehalve fair, als we het woord Christelijk voor onze sportverenigingen plaatsen, en we laten bij het vieren van Christus' hoogtijfeest verstek gaan. Is Hij. de Vorst der aard. die hulde niet meer waard1? Dan wordt het toch hoog tijd eens ernstig te overwegen, of we met onze sport niiet gaan gelijken op de vuistvechters, die volgens Paulus zomaar in de lucht slaan (1 Cor. 9 26ï. Heeft mijn jeugdige opponent er wel eens over nagedacht, hoe heerlijk het voor Jezus moet zijn geweest dat Hij, na zo ont zettend lichamelijk en geestelijk te heb ben geleden en na zo verschrikkelijk diep vernederd te zijn geweest, nu als DE overwinnaar, de levensvorst, de he mel binnengaat? En op welk een onver getelijke wijze heeft Hij afscheid van de Zijnen genomen: troostend, bemoedigend, zegenend! Als wij Jezus' Kroningsfeest ndet meer vieren, laten wij dan Kerst-, Paas- en Pinksterfeest ook maar afschaffen. Tenslotte wil ik vriend Paats ook drie vragen voorleggen: 1. Hoe zou Christus oordelen over de karakterisering, die u van Hemelvaartsdag geeft, namelijk „een uitgaansdag"? 2. Wat moet een buiten kerkelijke van uw omschrijving denken, als hij u naar de oorsprong en de bete kenis v.an deze dag vraagt? 3. Wat voor zin heeft het, Hemelvaartsdag nog als „algemeen erkende Chr. feestdag" te handhaven, als de Christenen zelf deze dag niet meer als feestdag van Christus willen vieren? Leiderdorp. A WISSEL. Karakter van Hemelvaarts dag Het bovenstaande opschrift vond ik door de heer Paats goed gekozen. Daar mee heeft hij zijn eigen stukje verwor pen. Want wat ls het karakter van Hemel vaartsdag? De Christenen herdenken dan de Hemelvaart van Christus, die opgeva ren is om ons plaats te bereiden. Dan moeten we deze dag ook vieren tot vreug de en eer van God. omdat wij Zijn Woord Dus dan op Hemelvaartsdag keer naar de Kerk, omdat dit de plaats is om ons geestelijk voedsel te ont vangen en God te eren. Ik bedoel hiermee natuurlijk alleen de gezonden die kunnen gaan. Als we de betekenis van deze dag voelen, gaa<n we er geen sport- of uit gaansdag van maken. Ik keur de sport niet af. want sport is zeer goed voor het lichaam. Maar laten we dit niet tot het uiterste opvoeren met grote wedstrijden. Kunnen we aan het eind van een wed strijd God danken voor de overwinning op de andere partij? Kom nu. maak het Christendom toch niet belachelijk. Want we sporten tot eigen vermaak en niet bot eer van God op deze manier. Ik kan de heer A. Wissel geen ongelijk geven, als hij de jeugd aanvalt. Want men kan opmerken, dat het kerkelijk leven achteruitgaat, ook wat de jeugd betreft. Er wordt niet meer gevraagd: ..Here, wat wilt Gij dat ik doen zal?", maar er wordt wel gezegd: ,Jk doe waar ik zelf zin in heb". De heer Paats moet niet denken dat dit geschreven wordt door een grijsaard, maar door een jongeman, die ttfch ook niet beter is dan een ander. Ik hoop, dat hij voortaan de sport niet op de hoogste plaats zal stellen, maar wel de dienst God. vijf of zes dagen moet werken Ook 35 jaar geleden is daarover al veel in krant geschreven door een reder en sser. Toen was het nog 't begin ?t zes nachten vissen. De heer De Jager zegt, dat we Zon- igsrust en -heiliging kunnen betrachten s er zes nachten wordt gevist, en Gods gebod luid: Zes dagen zult gij beiden. Maar kunnen wij wel van Zon dagsrust en -heiliging spreken, als wij netten op Zondag in zee werpen ;en? Ik meen van niet. Want achter zes dagen arbeiden volgt nog Wij hebben ons daaraan maar te onder werpen, want door de Wet is de kennis der zonde. Dit is in strijd met het door inzender genoemde „zes dagen zult gij arbeiden". Als ik het goed heb begrepen, aar Zondag worden gehouden wanneer dat het beste uitkomt, want „een etmaal is een etmaal, wanneer men het ook laat ingaan, en een Zondagsklok is er niet", Maar als Zaterdagnacht 12 uur aan de wal de Zondag ingaat, is dat op zee toch hetzelfde en hebben wij geen Zondags klok nodig' Ook w$ de heer De Jager zeggen, dat er vijf dagen is gewerkt als er vijf nach ten is gevist. Maar dan moet hij 's Maan dags in het najaar eens een kijkje gaan nemen in IJmuiden hoe daar wordt ge werkt om 's avonds de netten werpen. Vara 6 uur 's ochtends iedere nacht vissen tot er Zaterdag laatst wordt gehaald. Is er dan sprake van vijf dagen werken als er in die week vijf nachten is gevist? Wij zouden hier mee kunnen doorgaan, maar we komen daarmee niet aan een goed einde. Wie heeft vroeger kunnen denken, dat grote motorlogger met een 300 pk motor met 50 netten naar zee zou gaan, en r een controleur bij het nettenruim of soms niet een teveel is? Er is dus niets onmogelijk. Waar een wil is. is een weg. Katwijk aan Zee. W. VAN DER PLAS Secr. Varkevisserstraat 188. Vinder en beloning We lezen wel eens in de courant, dat iemand iets heeft gevonden, bijvoorbeeld portefeuille met een behoorlijk geld bedrag als inhoud, en dat de eerlijke vinder, nadat hij het gevonden voorwerp had teruggebracht, werd beloond met enkele sigaretten of ..slechts" dankje- Dit wordt dan in eenigszins schampere vorm verteld als wilde men zeggen, dat de vinder er wel zeer slecht an afgekomen is met al zijn eerlijkheid- De meeste lezers stemmen daarmee wel i en men vraagt zich af, hoe iemand het durft te wagen de vinder op deze wijze huis te sturen. Doch is het werke lijk zoiets bijzonders eerlijk te zijn? Het m.i. toch doodgewoon, dat iemand ondst aangeeft bij de politie? Moet dit worden beloond naar de waarde vondst? Het kan iedereen overkomen iets te verliezen- Iets anders is, dat we de vin dér blijk willen geven van onze erken telijkheid voor de bewezen dienst- Dit kan misschien al met een hartelijk woord (Advertentie) Eén mislukking maar toen werd ze wijzer Moeder en moeders moeder ge bruikten al MAÏZENA DURYEA, dus bestelde 't jonge vrouwtje 't ook. Maarzij verzuimde te doen, wat die ervaren moeders deden en nóg doen: toezien dat ze ook MAÏZENA DURYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet U letten, om zeker te zijn dat ge in- derdaad MAÏZENA DURYEA koopt, die vermaarde MAÏZENA voor t binden van groenten, soe- Briefwisseling Rost van Tonningen Oorlogsuitgave met 250 dagboekfragmenten Bij het Rijksbureau voor Oorlogsdocu-| lentatic zijn in voorbereiding de uitga- in van de briefwisseling van mr Rost an Tonningen, van stukken uit de ar chieven der S.S. en van Himmier per soonlijk, alsook de voor Duitse gerechte lijke instanties gevoerde pro.essen tegen mannen en vrouwen van het Nederlands verzet. Daarbij is het de be meling een uitgave te verzorgen, waarin ongeveer 250 dagboekfragmenten zullen zijn opge- Dit vertelcie dr L. de Jong, directeur in het Rijksbureau voer Oorlogsdocu mentatie, Donderdag in Arnhem tijdens 't congres der Nea. Vereniging van Ex-po- liiteke Gevangenen uit de bazettingstod De collectie particuliere dagboeken, die het Instituut bezit, noemde dr De Jong wel het meest treffende document voor het nageslacht over wat het Neaerlanuse volk in de tweede oorlog heeft moeten doorstaan. Rubriek met reizigers-varia Duits voorbeeld ter navolging: gemaakt in kerktoren (Van onze verkeersredacteur) WIE BINNENKORT voor zaken of vacantie in België moet zijn, zal zich er rekenschap van moeten geven, dat de verkeersregels er niet geheel en al dezelfde zijn als in Nederland en dat de strengheid, waarmee men daar op het naleven van verschillende bepalingen let, ook afsteken voor de in Nederland gevolgde gedragslijn. Deze opmerking geldt ook voor wat wij mogen noemen „ervaren België-reizigers", want die ervaring zal niet ge heel meer opgaan, sinds op 15 Juni bij onze Zuiderburen een nieuwe ver keerswet in werking is getreden. Men moet er bijvoorbeeld in Befgië op letten, dat verkeer van rechts (dus ook het langzaam verkeer) altijd voorrang heeft behalve op een hoofdweg, dat is er met rails, met meer dan een rijbaan, of een, die bij de kruispunten ais zodanig aangegeven. Op de speciale oversteek plaatsen hebben de voetgangers voorrang boven elke andere soort verkeer. Ook de inhaal-, stop- en parkeerregels zijn in België wel wat anders dan in Nederland. Mocht u hiervoor bijzondere interesse hebben, dan raden wij u aan, bij de ANWB het desbetreffende inlichtingen blad over België aan te vragen. Daarop staan alle bijzonderheden, die een Ne derlander, die op reis gaat naar Relgië, maar van pas kunnen komen. OVEREENKOMSTIG het besluit van de Internationale Spoorwegunie, hebben ook de Franse Spoorwegen het plan. om in alle treinwagens een van de drie klassen af te schaffen, namelijk de derde. Alleen zal hier in Nederland de prijs van de (nieuwe) eerste en tweede klas de zelfde zijn als van de (oude en nu nog bestaande) tweede en derde klas. In Frankrijk daarentegen zal de nieuwe tweede klas dezelfde prijs hebben als de tegenwoordige derde, maar de prijzen De goede stemming van New York beïnvloedde Amsterdamse Effectenbeurs Financieel overzicht aan de dag legde, veroorzaakte ook te onzent een omslag. De internationale fondsen werden wederom door het bui tenland gevraagd, de beroepshandel en het publiek volgden. Koninklijke Olie steeg gemakkelijk tot boven do 500%, terwijl ook Philips zich uitstekend van het koersverlies der vorige week kon herstellen. De gevoeligheid der markt lijkt ons echter toegenomen. De jaarvergadering van de Koninklijke Olie ontmoette een levendige belangstel ling van de effectenbeurs- Medegedeeld werd dat de resulta ten in het lopend boekjaar niet onbe vredigend zijn. Voor het overige is het van belang te weten, dat het bestuur de halfjaarlijkse resultaten voortaan zal publiceren, terwijl kwar- taalsgewijze mededeling daarvan in stu die is. Er komen kleine coupures van f 50 in omloop op 30 Juni a-s-, wanneer de bonus van 20% betaalbaar wordt gesteld- Mis schien zal deze kleine coupure in eens- gevend geld worden verhandeld, een gedachte, die wij gaarne toejuichen. Naai net ons voorkomt, zou het veel realisti scher zijn alle aandelen in eensgevend geld te verhandelen, omdat men dan on middellijk ziet welk bedrag de stukken •riendelijk onthaaL We moeten niet i kosten. r de eerlijkheid belonen en vooral De overige internationale aandelen niet de stelregel volgen: Hoe groter de kwamen deze week eveneens op hoger vondst, hoe groter de beloning- niveau, waarbij Philips zich bijzonder Rijnsburg. J. N. onderscheidde- Alg. Kunstzijde Unie. welke de laatste tijd wat achtergebleven is bij de overige grote fondsen, kon deze week een behoorlijke avans boeken. Uit het jaarverslag is gebleken, dat de boek waarde der deelnemingen aanzienlijk la ger is dan de reële waarde daarvan. Men zie b-v. het aahdelenbezit in de Vereinig- te Glanzstoff. dat voor nihil te boek staat, maar f 118 millioen waard is. meen ook beter gestemd, maar deden het kalmer aan dan de grote fondsen. Uit de publicatie der industriële produc tie-index over April j-l. is gebleken, dat een nieuwe vooruitgang is geboekt. De bedrijvigheid in onderscheiden bedrijfs takken is hier te lande uitstekend te noe men en de gang van zaken wordt in vele gevallen geremd door een ernstig tekort aan geschoold personeel. Het ziet er naar uit, dat 1954 behoudens ernstige tegen slagen in de tweede helft des jaars wederom een goed jaar voor het be drijfsleven gaat worden. Cultuurwaarden vielen deze week te gen tengevolge van het bericht, dat de Deli Mij een dividend van 10% over 14 maanden zal uitkeren- Gelijk wij reeds eerder hebben medegedeeld. liepen er sedert enkele weken allerlei geruchten, zells van een dividend van 15%. Dat er nu over een verlengd boekjaar „slechts" 10% wordt betaald, vormde een teleur stelling. Handelsveren. ..Amsterdam" was tijdelijk enigszins hoger, maar moest la ter entg terrein prijsgeven.- In Ethiopië heeft deze cultuurondernemtag meer daD f 23 millioen in een suikeronderneming voor de nieuwe eerste klas zullen zich bewegen tussen het niveau van de tegen woordige eerste en tweede. rjAN ZIJN ER op het ogenblik in Frankrijk ook treinen, die slechts eerste en tweede klasse hebben, zoals de Mistral tussen Parijs en Nice en de Train- Drapeau van Parijs naar Bordeaux. Deze treinen zullen in de toekomst één enkele klasse krijgen, die vermoedelijk tussen beide thans bestaande zal komen te lig gen. Sinds enkele weken zijn de toelagen slaapwagens eerste en tweede klasse trajecten, die langer zijn dan 600 kilometer, van 12 tot 30 procent verlaagd, sar gelang van de afstand. In de zelfde verhouding zal de toeslag voor de Pullman-treinen worden vrlaagd. BESTAAN in Frankrijk plannen, om de regelmatige autobusdiensten banden te leggen, in de beste zin het woord trouwens. Er worden melijk momenteel projecten uitgewerkt de bouw van niet minder dan 250 busstations langs de grote wegen et de nabijheid van belangrijke steden. Hiervandaan kunnen dan alle bussen vertrekken. Er zullen plaatskaartenkan- toren. rustgelegenheden voor het perso neel en weeginstallaties voor de bagage worden gebouwd. De bedoeling is. dat de nieuwe bus stations zo dicht mogelijk bij de handels centra komen. Mocht dat te ver van hel treinstation zijn, dan zal, zo nodig, daar heen een busdienst worden ingelegd. /""ISTEREN heeft de KLM haar nieuwe dienst op Zuld-Amerika (Lima in Peru) geopend met een vliegtuig vol of ficiële figuren. Even eerder had de Swis sair uit Genève een nieuwe dienst op Zuid-Amerika geopend (Sao Paulo in Brazilië). Zowel de Nederlandse als de Zwitserse verbinding zullen eens per week worden gevlogen. A.N.W.B. heeft de regering verzocht, de bijvoorbeeld na 1 Maart van dit jaar afgegeven passen, ook nog zonder kosten van een stempel te voorzien, waardoor ze in plaats van twee ook vijf jaar geldig zouden zijn. Dat hebt u dezer dagen al elders in uw lijfblad kunnen lezen. Helaas zal er niet veel kans op be staan, dat het verzoek wordt ingewilligd. hebben we horen vernemen. Aan de daarmee verband houdende administra tieve gevolgen zouden veel te veel moei lijkheden vastzitten. Enfin, ons volgende paspoort zal dan ook goedkoper zijn: schrale troost. IEBT U OOK zo vaak In uw vacantie genoten, van het prachtige uitzicht „at u had, als u de kerktoren van vacantiestad had bestegen? En hebt u ook misschien nog veel vaker tegen op gezien met de gedachte, datu er wel willen zijn, maar niet ten koste twaalfhonderd of meer treden? Welnu, de Duitsers hebben er wat op gevonden. In de Zuidelijke toren var Frauenkirche te München is thans lift gebouwd, waarmee men tot vlak der de 85 meter hoge torenkoepel kan komen. De toren is het afgelopen jaar door 63.000 (nog hijgende) mensen be zocht. Men heeft er een prachtig uitzicht de stad en de Alpen van het Berch- tesgadenerland tot het Allgau. Leiden. J. BUURMAN. Gaat het nu werkelijk niet? Dat is een moeilijke vraag. En het ant woord schijnt niet gemakkelijk. Daar staan op het ogenblik bij onze vereniging .Vacantie Buiten", die al 48 jaar de uit zending van kinderen verzorgt, ruim 400 kinderen ingeschreven, van wie slechts 90 plaats is gevonden. Allemaal leerlingen van Christelijke scholen. Ze wonen in vaak nauwe straten, dikwijls op benauwde bovenhuizen. Ze leven in een stad. waar het leven bruist en het verkeer door de straten raast. Dat alles maakt de kinderen nerveus. Ze komen uit gezinnen, waar de ouders dikwijls niet het nodige kunnen geven. Gezond- zwakke kinderen, bleekneusjes! Ze moe eens uit. Dat zegt de dokter, dat zegt ook onze eigen controlerende arts. Ze moeten enkele weken flink frisse lucht happen in een rustige omgeving. Dat zal hun gezondheid goed doen. ..Vacantie Buiten" doet een dringend beroep op allen die dit lezen. Neem een jongen, neem een meisje voor vier weken gratis op in uw gezin. Behandel het als uw eigen kind. Vergeet onze jongens niet. ze kermen vaak het laatst aan bod. Alle kinderen zien verlangend uit naar uw bericht! Mag er een bjj u komen? We zenden uit van April tot October. Onze vereniging zorgt voor reiskosten: als er kosten voor extra-voeding ge maakt moeten worden, ook nog daar voor. Met uw wensen omtrent leeftijd, sexe en godsdienst houden we zoveel mogelijk rekening. Zend een briefje aan onze secretaris. Help spoedig, dan helpt u dubbel. Bü voorbaat onze hartelijke dank. Namens het bestuur: Pythagorasstr. 119, A'dam-O. C A. MEIJER, voorzitter. D. VAN VLIET, secretaris. lezersschaar t die onfor tuinlijke Idris, die in ons prijsvraag- verhaal „De kristallen vaas" zo deer lijk onder de plak van haar moeder zat. En vele oplossingen rekenden af met die moeder. Hoewel wij het sen timent. dat uit die afrekeningen sprak, luide toejuichten, als voorlichters des volks moesten wij deze afstraffingen afkeuren. Immers: men geeft zijn moe der nimmer een grote mond en zeker niet op een receptie, waar het toch altijd nog zo is, dat men zich te mid den van een groot gezelschap, voor het merendeel wildvr-emde mensen, bevindt. Het komt ons voor, dat in de hier boven gepubliceerde juiste oplossing de moeder toch al een zware straf ont vangt. Immers, zij krijgt de weinig be nijdenswaardige taak toebedeeld, om Elwin op te vangen, die zo dadelijk min of meer geladen met dat vaas- verhaal thuis zal komen. Niettemin: hoe moeilijk het ook voor de dochter in kwestie was, wij stem men van harte in met die inzendster, die haar oplossing begon den: „Laat ik eerlijk blijven". Want daar komt het in een dergelijke situa tie op aan. wat vreselijk jammer ls dat nou" en andere: „Ik heb niet geweten, dat de vaas beschadigd was" en nog vele meer, behoren niet gemaakt te worden. DIT ZEI IDRIS „Wat sneu voor Elwin. Hij maakt een vergeefse reis, omdat dit de enige vaas in deze uitvoering ls. Ruilen kan hij haar niet. Als je 't goed vindt, bel ik de zaak even op, om hem een andere mee te Reven". En tot de bleek geworden mevrouw Hietbrink zei ze: „Moe der, u spreekt wel even met Elwin, als hij terug is, voor ik klaar ben met telefoneren". Men zal dat met ons eens zijn. Hier was voorbedachten rade onbetwist baar en bepaald onjuist is, wat een Inzendster schreef: „Wat moet een mens toch veel liegen om goede vrin den met zijn vrienden te blijven". Wij zouden dat met klem willen bestrij den. Maar men behoeft natuurlijk niet altijd alles te zeggen. -Prijswinnaars 1. (f 10.J. v. d. Haak Verwey,. Oegstgeesterweg 4, Rijnsburg. 2. (15.—) H. Meel-van Veen. Kastanjelaan 24, Ilazerswoude. 3. (f 2.5c) M. de Heijer-vi mond, Oegstgeesterweg 69, burg. voor grofheden. Een opmerking als „Ik wist wel, dat je mijn ware vrien din was. wat heb je de situatie fijn aangevoeld", is niet slechts in strijd met Idris' karakter, maar bovendien met de strekking van het verhaal. En waarom Idris te laten zeggen: „Een echte kristallen vaas met een klein stukje eraf, achtte ik beter, dan een ongeschonden, nagemaakte". Een ge schonden geschenk opzettelijk geven, is al een vergefelijke grofheid. Die was begaan en dus moest Idris de fout door een verzoenend gebaar gehéél wegnemen. De eerste prijswinnares, mevr. J. v. d. Haak-Verwey, schrijft: „Ik ga toch zelf even naar de zaak toe. Ze hadden namelijk zó maar één exemplaar. En nu zoek ik liever zelf een andere voor je uit". Van mevrouw H. Meel-Van Veen, de tweede prijswinnares, kwam dit ant woord in: „Als ik hier nu even mag telefoneren, dan kan ik de winkeljuf frouw inlichten en vragen, of ze wil zorgen, dat alles in orde komt". Mevrouw M. de Heijer-Van Egmond, die de derde prijs ontvangt, schrijft: „O, de vaas kan niet geruild worden, maar vind je goed. dat ik een andere koop? Ik houd deze wel voor mijzelf, want ik zit toch niet erg vlot in de belegd, overeenkomend met 39% van het kapitaal- De betekenis van deze verplaat sing van belangen neemt ongetwijfeld nog verder toe- Dominerend blijven ech ter de Indonesische beleggingen, waarir eer dan f 82 millioen is vastgelegd. Ook de Amsterdam Rubber zoekt be langen büiten Indonesië en blijkens de mededelingen op de jaarvergadering is bezig met Oost-Afrika voor het stich- van sizal-, thee- en koffieplantages. De grote ondernemingen hebben de kapi taalkracht om dergelijke plannen, die veel geld kosten, uit te voeren. De klemere maatschappijen zijn onmachtig om haar belangen geleidelijk te verplaatsen. in vele gevallen een koersstijging on dergaan- De vrachtenmarkt is in enigszins gestegen. Het verslag va: Kon Paketvaart Mij maakte op.de beurs een goede indruk- De winst beliep ruim f 2714 milloen. wat circa 70% van hel aandelenkapitaal uitmaakt. Het leeuwen aandeel van deze winst wordt echter in 't bedrijf gehouden. De financiële positie van de maatschappij is buitengewoon krachtig. De zichtbare reserves belopen meer dan 280% van het kapitaal. Men dient echter rekening te houden met de erdere noodzaak van vlootvernieuwing, die veel geld kost- Bij de Kon. Java China Paketvaart Mij zijn de zichtbare reserves meer dan 200% van het aandelenkapitaal en zo zouden we meer voorbeelden kunnen noem werd een contant dividend van 14% (v-J. 12%) aangekondigd. Het verslag van de Overzeese Gas op zichzelf gezien niet onbevredigend- De verkoop van electrische energie steeg hi 1953 met 7-4%. De naasting van bedrijven in Indonesië heeft onzekerheid geschapen vanwege de transfer. In het verslag wordt medegedeeld, dat het verzoek om directe transfer van 15 millioen rupiahs, zijnde de naastingsom van een paar electrici- teitsbedrtjven. is afgewezen door Indo nesië en het was de directie niet moge lijk. nadere mededelingen over deze kwestie te doen. De naastingsom is eenzijdig door de regering van Indonesië voorlopig vast gesteld en kan nog gewyzigd worden- De transfe'kwestie achten wij wel het be langrijkst Op de beieggingsmarkt bleef de stem ming goed prijshoudend. De langlopende 3% dollariening Nederland trok aa 97%. C»*e.LI.Vi£ ie Patls ook wat in Alkmaar De vrouwen der snorrenkwekeis willen op Het- stadsfeest sleep- tlurken en huiletjes Gesnord gesleept en verhuld gast men dus feesten'. 2alms een onthulling geven I En niet alleen in Alkmaar, ook in Parijs! Naast de ruziein VietNamen \V II'"JV,, Genève hebben ze nu ook een onderling knok partijtje Laat ze maar! 2onder vuistgeveeht verliezen we onze tanden en kiezen-w töeki wel. De tandartsen maken zieh on gerust over teruggang van aan- tal ivooreenheden van 36cp22. Zij zagen er geen gat meer in Tot iemand zei, dat het pas" over ai-millioen jaar zo ver was. Dat bISrde hen weer op Met de reeruten waren ook wy opgebeurd. De. jongens hoe ven maar 18 maan. den te dienen en ze zyn éven pa - raat als de solda. ten,die na 2o maanden af zwaaiden. 2e krijgen nu ."Parate kennis' Over paraatgepraut: Amsterdam krijgt nu behalve een tunnel ónder, een brug óver het U. Zij wi lien net Lj dus blijkbaar dubbel gebakken 1 Wet is zeker geen vraagwat er het eerst wasde tunnel,de brug, of het ymaar wat er heteerst zal zynwel

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 11