Ifadek.imill..! In Friesland en Brabant hielp Marshall boeren Spraakverwarring is de communistische schuld van de landen 5 VRIJDAG 18 JUNI 1954 Het weik in de Verenigde Naties Anti-kolonialisme presenteert nu het Westen de rekening (Van onze Parlementsredacteur) MINISTER LUNS bloosde er van, toen Jkv'r Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) hem gisteren een complimentje maakte over zijn leiding van de Nederlandse delegatie tijdens de achtste algemene vergadering va Verenigde Naties. Dit geschiedde tijdens het debat over het verslag deze bijeenkomst,, in het afgelopen najaar te New York gehouden. Bij het debat stond wel op de voorgrond de vraag, of de Verenigde Naties ganisatorisch eigenlijk wel iets te betekenen hebben. i economisch gebied en achtte i belang het mogelijke informele iet de jonge staten, die anders gemakkelijk afglijden naar het communis- De kosten schijnen onevenredig aan de mogelijk te bereiken doelen, maar, zo zeide dr Bruins Slot het Bijbelwoord na: „Veracht de dag der kleine dingen niet". Er zyn eigenlijk geen Verenigde Naties, aan de Westerse landen. Hij verweet mr overigens van de Verenigde Naties geen zo meende de heer Weiter 'Kath. Nat.) Schmal, dat deze bij het uitspreken van enthousiast bewonderaar is, sprak over de en hij was het met de heer Schmal eens, het „mea culpa" niet in concreto de jonge staten Hij vond, dat deze wat min- det Nederland eigenlijk beter het geld, Westelijke zonden had aangewezen. Ove-lder vlug met critiek moeten zijn, zolang dat daaraan besteed wordt anders zou rigens wilde de heer Schmal dat de re- j zij hun eigen volkeren nog niet goed kun- kunnen gebruiken. De heer Schmal gering mensen naar het centrum voor ien besturen De heer Von Balluseck, de aan communistische druk en nergens mag de deur opengelaten worden voor com munistische penetratie. Evenals mej mr De Vink (Kath. V.) wilde dr Bruins Slot echter niets weten van een uit de Verenigde Naties stappen. Hij hoopte er op. dat nog eens terugge keerd zou kunnen worden tot de opzet van een wezenlijk rechtsinstituut, prees op (C.H.) was nl. van oordeel, dat de Ne- Morele Herbewapening derlandse activiteiten gericht moesten worden op de Europese politiek. Wat de organisatie van de Verenigde Naties zelve betreft zag hy haar als een ge- spreks-centrum, waarby men elkaar niet over en weer hartje dingen moet zeggen. Men moet de schüld niet altijd aan Rus land geven voor het mislukken van de besprekingen, maar ook de hand in eigen boezem steken. Tenslotte is de saecula- risatie in Rusland Westerse import. Hiermee was de heer Bruins Slot (AR.) het echter helemaal niet eens. De Verenigde Naties zjjn opgericht als uni versele rechtsorganisatie ter handhaving van de vrede en de veiligheid. Dit ver onderstelt een gelijkheid van denken bij de partners, maar helaas is het zo, dat de communistische landen onder vrijheid en democratie iets geheel anders verstaan dan de niet-communistische. Daarom kunnen de Verenigde Naties niet meer volgens de oorspronkelijke opzet werken. Hier is echter geen „solidariteit in schuld"; uitdrukkelijk constateerde dr Bruins Slot, dat de spraakverwarring is te wijten aan de communistische en niet i zenden, ten- permanente Nederlandse vertegenwoordi- 't Verklaarde uitzicht Twee man in een boot te Washington beschouwd, want de OostelijKe, felle communistische wind verhinderde de schittering van een, als brillant bedoeld slotstuk, zwaaide de Chinees Tsjoe En-lai in de trage walm met een lampion. Een „verzoeningsgebaar" heette deze manoeuvre, hetgeen nog t« bezien valt, want eer kan men deze communistische tactiek zien als een slimme zet, af te wachten, wat het politiek beraad tussen Eisenhower en Churchill te Washington zal opleveren. Gewaagden wij in een vorige beschouwing van de ver deeldheid in het Westelijke kamp, het is algemeen bekend, dat vooral ook de houding Washington Londen ten aanzien van Azië een aardit knauw had gekregen. Het is opvallend, dat Washington en Londen de komende besprekingen met grote geestdrift be groeten, al loopt men op het resultaat vooruit door de toevoeging, er niet te veel concreets van te verwachten. De banden tussen Amerika cn Engeland zullen .er door verstevigd worden, maar als Frankrijk niet onder psychologische druk bezwijkt, is er evenzeer kans, dat de temperatuur in Parijs, onder invloed van een depressie, aanmerkelijk daalt Men bedenke, dat om de schrijver Jerome te citeren, er wat de politiek in Indo-China betreft, feitelijk „three m e n in a b o a t" te Washington zouden moeten zijn. dus de vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk. Er.zijn echter geen drie maar slechts twee man in de boot, want Frankrijk zit er niet in. En Frankrijk is toch juist het land, dat momenteel n'en dépiaise'de kabinetscrisis, het meeste belang heeft bij de verder te volgen politiek in Az'.e en Indo-China. De Chinese „vredes- lampion" was inderdaad een welkom licht in de politieke en diplomatieke duisternis, want nu was er een motief aanwezig, de conferentie niet af te bre ken maar de onderhandelingen slepende te houden Vooral de Franse delegatie kwam zulks uiteraard goed van pas. Het kernpunt van het Chinese voorstel Is, de kwesties Laos en Cambodja te gaan bespreken, los van Vietnam Wij herinneren er aan. dat vrijwel geheel Vietnam door de communistische rebel len van Ho Tsji Minh is bezet. De positie der communisten in Vietnam is zeer fterk. Vermoedelijk zal het Westen Vietnam bijna geheel moeten afschrll- ven. In Laos en Cambodja is in feite geen sprake van een nationale verzets beweging, maar legt het Westen er de nadruk op. dat communistische rebellen daar van over de grens zijn binnenge drongen. Wat zullen de Fransen nu moe ten doen, als Eisenhower met Dulles enerzijds. Churchill geassisteerd door Eden anderzijds, nieuwe richtlijnen voor de oplossing van het Indochinese pro bleem te Washington gaan uitstippelen? Wij wijzen er op, dat nog steeds de vorming van een defensiepact voor Zuidoo^t-Azië aan de orde is, waarvan de ondertekenaars Amerika. Engeland, Frankrijk. Australië. Nieuw Zeeland, de Philippijncn. Thailand en de Indo- Chinese deelstaten zouden zijn. en Thai land heeft een klacht bij de Veiligheids rad ingediend wegens bedreiging van de grens met Indo-China. Engeland, dat sterk rekening heeft te houden met de dominions, vooral met India, zou ook de )ijf „Colombo-landen" in het pact wil len betrekken, teneinde de communisti sche aggressie en expansie in Zuidoost- Azië tot staan te brengen. Deze vijf ..Colombo-landen" zijn: India, Pakistan, Ceylon, Birma en Indonesië. Mocht, on danks de „vredeslampion" van Tsjoe En- lai. de dreigende duisternis weer over Genève vallen, dan zal het probleem van militaire interventie in Zuidoost- Azië opnieuw aan de orde komen. De Amerikaanse en Britse leiders zul len dus bij het komende contact te Washington ook de eventuele, gezamen lijke actie in Zuidoost-Azië op het pro gram plaatsen. Zoals men weet. vonden eerder reeds internationale militaire «tafbesprekingen plaats, voor hot geval de communisten in Zuidoost-Azië onhan delbaar blijken te zijn Het is duidelijk dat Dulles nieuwe openlijke aggressie in Azië in ieder geval met geweld ««ren. Na dienst bij vreemde staat Staatlozen kunnen weer Nederlander worden De herverkrijging yan het Nederlander schap door staatloze voormalige Nederlan ders. die thans in dienst van vreemde sta ten zijn, kan op verschillende wijzen ge schieden. al naar gelang het betreft per sonen, die vóór 10 Mei 1940 of na 9 Mei 1940 in dienst van de vreemde mogendheid zijn getreden. Voor de eerstbedoelden zeer weinigen In getal staat alleen de weg van natura lisatie open. Voor de andere voormalige Nederlanders bestaat de mogelijkheid hun nationaliteit terug te krijgen. Het desbetreffende verlof wordt alleen om ernstige redenen geweigerd. Mede ge let hierop, ziet minister Donker geen aan leiding de naturalisatie aan hen, die vóór 10 Mei 1940 in dienst van een vreemde staat traden, te onthouden, indien zij aan de gewone vereisten voldoen, zo heeft de Minister aan de Tweede Kamer meege- Instelling van Raad voor revalidatie De ministers Suurhoff, Staf, Cals en Van Thiel hebben besloten tot je instel ling van een Raad voor Revalidatie. De raad heeft o.m. tot taak de minis ters te adviseren omtrent te treffen voor zieningen op medisch-sociaalgebied waar door voor hen. wier lichamelijke of geestelijke toestand zulks noodzakelijk doet zijn, een verantwoorde revalidatie mogelijk zal worden gemaakt. In de raad hebben als lid zitting: ver tegenwoordigers van de betrokken mi nisters, en voorts vertegenwoordigers van organisaties en instellingen op me disch-sociaal gebied. In verband met de instelling van q» Raad voor Revalidatie is de Raad voor Herstel van Arbeidsgeschikthe.d opge- Maatregelen tegen agent met hond gevraagd Het Tweede Kamerlid Lemaire (kath. nat.) heeft aan minister Donker schrifte lijk vragen gesteld over het optreden van de Amsterdamse politle-agent die op 12 Juni j.l. zijn hond bevel gaf, een dame te bewaken. De politiehond heeft, zoals men we^t, deze dame gebeten en het kamerlid vraagt disciplinaire maa'regelen tegen de agent en wil verder weten of het gerechtvaardigd was dat de vrouw tot 1 uur 's nachts op het politiebureau werd vastgehouden. Tracteer Vader met Vaderdag op Roxy en geef hem zo'n grote blauw-witte doos met 50 heerlijke geurige Roxy sigaretten. Let dan eens op wat hij zegt hROXY?... /ayuuif VOORBEELDIGE DORPEN Vrouwen in Rottevalle liepen 1 Vi km om de was te doen einde daar ervaringen op te doen, die ger bij de V N, zou eens voor het internationale werk vruchten schrijven, waarin dit op zouden kunnen afwerpen. wordt duidelijk gemaakt. Winsf boven bezwaar In de opvatting van mr Schmal is een delegatie van 23 man bij de Verenigde Naties natuurlijk te groot. ZJjn fractie genote, jkvT. Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) dacht daar anders over. Wel er kende zij. dat.er moeilijkheden zijn voor kamerleden om deel uit te maken van de delegatie, dodh zij vond, dat de winst bo- het bezwaar uitgaat. Ook de heer De Kadt (socwas die mening toegedaan. Bovendien vond hij. dat de algemene vergadering van de Verenigde Naties geen samenkomst van diplomaten is. aarmee hij tevens wilde aantonen, dat en elkaar heus wel de waarheid mag ggen, hetgeen de heer Korthals (lib.) juist min of meer had veroordeeld in na volging van zijn partijgenoot aan de over zijde van het Binnenhof, de heer Wende- die critiek had uitgeoefend op een door de heer De Kadt als delegatielid gehouden redevoering. Dat de heer Gort zak (comm.) voor die redevoering wei nig lof had behoeft geen betoog. Hij vond, dat Rusland erg vredelievend was dat Nederland ten aanzien van het handhaven en bewerkstelligen van de vrede maar weinig had gedaan vr Wttewaall verheugde zich over het welslagen van de RTG met de West hoopte, dat het statuut spoedig gera tificeerd zal worden, opdat de wereld wete, dat hier geen sprake is van een verkapt kolonialisme. Ook de heer De Kadt (soc.) meende, dat de RTC de hou ding van Nederland inzake de rapportage de West een steviger basis heeft ge- n. Overigens was hij van oordeel, dat Nederland veel duidelijker moet la- zien, dat het vrij is van koloniale smetten. Hiertegenin ging min of meer dr Bruins Slot. Deze toch wees er op, dat het grote euvel op het ogenblik is Ce verdeeldheid van het Westen. Wel is men astbesloten de vryheid te verdedigen, doch er is verschil van mening over de te volgen politiek inzake de communis tische penetratie in Azië. over de politiek Afrika en de integratie van Europa (Van onze §-redacteur) TN HET DORP ROTTEVALLE, gelegen in het Oosten van Friesland nabij de plas de Leyen, heeft men deze week voor het eerst waterleiding gekregen. Dat betekent méér, dan het aanbrengen van een waterkraan in ;en rede moeten de keuken en het vervangen van de regenwaterput door een boiler of hoffelijke wijze, geyser. Het beduidt, dat de huishouding er volkomen veranderen gaat. Tot Vanmiddag antwoordde minister Luns v00r kor' hadden dc huisvrouwen er 237 meter te lopen voor het doen van de afwas. De huishoudwas vergde een wandeling van 1800 meter en voor Agenda I het zetten van koffie moest de huisvrouw er 136% meter lopen! Dat was j meer dan 50% van de tijd, nodig voor het volbrengen van de hele pro- Gelijk bekend begint de Tweede Kamer i volgende week Dinsdag met de defensie-1 cedure. nota van minister Staf, daar zullen waar-| schijnlijk twee middagen (Dinsdag en *om5t van de waterleiding is ge- Woensdag) en één avond (Dinsdag) mee .volgd op die van een ander evenement, gemoeid zijn. Donderdag zal dan 's mid-1Rottevalle staat in landbouwkringen be- dags worden begonnen met de behande-1 kend als een voorbeeld-dorp. ling van de wetsontwerpen rond het soda- Boerenhoeven die tot voor kort allerlei project te Delfzijl, welk debat dan volgen-1belemmeringen ondervonden bij de uit- de week Vrijdag wordt voortgezet. Don- „ft bedrij(i slote„ er zlch pSSfr- r"1 °m voor de Kunst aan de orde gesteld. Na het :alle hoerenbednjven gezamelijk op een soda-project is de grote wijziging van de;'10=er bedrijfsplan te brengen- Naast het Omzetbelasting aan de beurt. voorbeeldbedrijf, dat sinds jaar en dag Toch is het zo Nog niet rijp De anti-koloniale houding van na de oorlog heeft er toe geleid, dat staten zelfstandigheid hebben gekregen, die daarvoor heelmaal nog niet ryp waren. wordt het Westen de rekening gepresenteerd. Dit heeft net Westen aan zichzelf te wijten: het heeft gelijkheid gelijkwaardigheid op één lijn gesteld de formele democratie verafgood. Daar door is de historie geforceerd en net re sultaat wordt gevormd door onvoldragen vruchten. Want vergeten is, dat de demo cratie altyd een vrucht is van een his torische ontwikkeling. Wat Afrika be treft was dr Bruins Slot van oordeel, dat Nederland en het Westen slechts belang hebben by het handhaven van de status quo. Hy maakte dan ook beswaar tegen alle pogingen, Zuid-Afrika cn Frankrijk in de wielen te rijden. Hij riep het Westen op om de les der historie te trekken: zich te verenigen en Ieensgezind te zijn ter handhaving van de, vrijheid. Nergens mag toegegeven worden SLANG ALS LEN HOEPEL De voortbeweging van stangen scliiedt echter wel een beetje an n.l. door de ribben. Omdat een i geen borstbeen heejt en zyn we aanzienlijk bewegelijker zijn dan ons, kan hy zich op de punten zijn ribben goed voortbewegen. Da worden de buikschubben iets spiertjes schrap gi heden van de gi niet kan terug glijdt Het is ern getut a"s ui"' nd. 'tukje de 12 paar die de De gehoornde adder kan zich in het losse zand van de Sahara niet op nor male wijze voortbewegen en rolt zich daarom zijdelings over het zand. Dit is de enig abnormale voortbeweging die wij by slangen kennen. IFi/i u nu nog wat horen over giftige slangen die niet giftig zijn, of over slangen die gif spuwen? Daar (Nadruk verboden) bekend is. ontstond op deze wijze het voorbeelddorp. Marshall hielp In 1953 zijn twee van dergelijke dor pen ingericht- Eén in Rottevalle en één In Kerkhoven nabij Oisterwyk in Noord- Brabant. Wie mocht menen, dat daar voor wel twee dorpen zijn uitgekozen met namen, die niet bepaald in de richting van welvaart en een florissant leven dui den, moge hier vermeld worden, dat I Rottevalle niets te maken heeft met de I een of andere ratten-val- Valle is een Friese vorm voor het Nederlandse woord verlaat En een verlaat is een kanaalpand tussen twee sluizen. Rotte herinnert aan de familie Rot. die ter plaatse een ver laat had. Met een ratten-overvloed nabij de Leyen zo geliefd als watersport- joord heeft dat dus helemaal niets te Het voorbeelddorp Rottevalle kon, even- jais de tegenvoeter in Brabant, worden ge- Isticht, dank zij het feit. dat uit de tegen- I waarde der Marshallgelden een subsidie 'van f 100 000 beschikbaar werd gesteld I voor elk dorp met 30 deelnemende bedrij nen. Voorwaarde was. dat de bedrijven zelf de helft van 't totale investeringsbe drag moesten verschaffen. Met die inves teringen ging men dan de bedrijfsvoe ring verbeteren, 't huishouden doelmatiger mak^n. de stallen ombouwen, de kippen- stapel uitbreiden, de ..waterhuishouding" verbeteren kortom, al die dingen doen. die het bedrijf in staat stellen zo goed koop en goed mogelijk te produceren. Er gebeurde veel Er is héél wat gebeurd- Zo n plaatsje als Rottevalle maakt, als u er doortrekt, toch ai een welvarende indruk. Maar er is wel eens schijn, die bedriegt. Achter tal van die fraaie Friese gevels ging heel wat ongerechtigheid schuil. Er waren woningen, waarin te weinig slaapplaatsen en slechte slaapplaatsen waren. De spoei- hokken, waar onder meer de melkbussen dagelijks gereinigd moesten worden, ble ken zeer onvoldoende te zyn en de stal len waren vaak verre van modern. Een boer houdt ervan, de dingen te zien groeien. Hy is ingesteld op wachten, maar hij begreep, dat de tijd van handelen gekomen was. toeft er landbouwspecralis- ten verscnenen die hem. naast goede raad ook goede daad kwamen bieden. Zy had den geld en zij waren bereid dat in zyn oedrijf te steken, mits hyzelf ook mee deed. En hy zag zyn kans. De plaatselijke tim merman vroeg f 2600.voor een nieuw Kippenhok, maar een ge-prefabriceerde Kippenstai bleek f 1000.— goedkoper te zijn en dus ziet de bezoeker die kippen hokken allerwege achter de boerderijen staan Doordat men ging samenwerken in een Coöperatief Stichtingsverband. met één der deelnemende boeren als voor zitter aan het hoofd, was het mogelijk, om ten behoeve van die kippenhokken, coö peratief kuikens te fokken. Maar op kip pen alleen kan geen boerderij drijven cn dus ging men ook gezamenlijk over tot onkruidbestryding. tot het selecteren van pootaardappelen en tot het gezamenlijk exploiteren van een machinepark. Vooraarde voor deelneming werd, dat de boeren mee zouden doen tot 1 Mei 1956. dat ze een bedrijfsboekhouding zou den gaan voeren, dat zij de algemene richtlijnen, gegeven door de landbouw- voorlichtingsdienst. zouden opvolgen en is men aardappelen, mais. erwten en voe derbieten gaan verbouwen. Dat heeft het vraagstuk van de arbeidskrachten weer urgent gemaakt, want dergelijke produc ten vragen meer bewerking. Dit vraag stuk is voor Kerkhoven te eigenaardiger, daar 60% der agrarische jongeren naar een ander beroep moet afvloeien- Dat be tekent. dat daar per jaar 10.000 jonge men sen door niet-boerenbedryven dienen te worden opgenomen- Er worden zeer veel excursies naar deze voorbeelddorpen gemaakt en wy kunnen ons voorstellen, dat velen, die er komen van mening zijn. dat deze mensen „in de watten" werden gelegd. Als dat ge schiedde, dan is dat mede te danken aan het feit dat deze boeren reeds sterk voor de verbetering van hun bedryf Ijverden. Wat zij nodig hadden was: een steuntje De ervaringen in Friesland en Brabant opgedaan, zullen ongetwyfcld ook elders toepasing vinden. Immers waar er zoveel geld aan allerlei verbeteringen en ver anderingen wordt ton koste gelegd, speelt een bedrag van f 100 000,subsidie slechts een beperkte rol. als men waarneemt, hoe de welvaart van de boeren erdoor Een verbeterde stal in een boerderij in Friesland. In plaats van een houten zoldering is er een stenen plafond aangebracht. Bovendien zor gen de kettingen voor doelmatige bevestiging van het vee. jaarlijks een bedrijfsplan, in overleg met de landbouwvoorlichting zullen opstellen. In Rottevalle. waar de bedrijven gemid deld 12 ha groot zijn. «s men nu reeds voor 95% klaar. De boerenleenbanken hebben krachtig meegeholpen en dat was wel nodig ook- Omgebouwd huis Het huis van de landbouwer H. v. d Ploeg aan de Bildtweg in Rottevalle is een typisch voorbeeld van wat er zoal in een boerdery te verbeteren valt. Het hele huis omgebouwd. Er zijn een complete keuken, badgelegenheid, toilet cn spoeï- plaats in de woning gekomen. De stal. die door onvoldoende ventilatie een wegrot tende zolder had, werd geheel opgeknapt verbeterd en de kippenstai werd ver dubbeld. En dat alles voor een bedrag van 6200,waarvan dus slechts f 3100,— ten laste van de boer komt. In dit huis de lange afstand tussen waterput en aanrecht en die tussen bergruimte en kookplaats (waardoor de huisvrouw een veel te uitgebreide taak kreeg) overbrugd door haar op te heffen- Kerkhoven i soortgelijk geval biedt de Bra bantse gemeente Kerkhoven. Daar zijn totaal 17 rundveestallen verbeterd, vooral door de verandering van ventilatie i luchtafvoer- De varkensstallen zyn et 25% uitgebreid en er werden 17 nieuwe ppenhokken gebouwd. Het graanarreaai teruggebracht en in de plaats daarvan verhoogd wordt- Er zullen heus wel meer voorbeelddorpen in het land komen Wy zouden zó twintig streken kunnen opnoe men. waar het nodig is en waar ze een even dankbaar resultaat zouden kunnen hebben als in Rottevalle en Kerkhoven. Koningin op bezoek De Koningin zal 3 Juli niet alleen da Bonifacius-herdenking in Dokkum bijwo nen, maar ook een kijkje nemen in Rot tevalle en een proefboerdery bezoeken. Vervolgens zal H.M. ten provinciehuize te Leeuwarden een deel der ontvangst van de binnen- en buitenlandse posten van !»et Bonifatius-comité bijwonen. 's Middags vertrekt zijn naar Dokkum voor de officiële herdenking. Twee vluchten per week Conilict van K.L.M. met Z.-Afrika opgelost Zuid-Afrik* en Nederland hebben gis teren een overeenkomst getekend, waarby de KLM 6oestemmii.g krijgt, weer twee maal per week vluchten te maken tussen Amsterdam en Johannesburg. Zoals men wilde Zuld-Afrika eerst slechts één vlucht per week toestaan. een officiële mededeling, die In Kaapstad is uitgegeven, wordt gezegd dat alle geschilpunten bevredigend zijn opge lost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5